Domů     Dovolenou nemusíte prostonat
Dovolenou nemusíte prostonat
27.7.2022

Skutečně, nejběžnějším zdravotním potížím na cestách se dá celkem úspěšně předejít. A pravidla, která vás ochrání, nejsou složitá.

Riziko na talíři

Drtivou většinu cestovatelských průjmů vyvolávají fekální bakterie. Do kuchyně se mohou dostat s přirozeně hnojenou zeleninou a při nedostatečné hygieně při přípravě a výdeji jídla se snadno rozšíří ze zeleninového salátu i na další potraviny.

Dobrou zprávou je, že tento typ průjmu bývá sice nepříjemný, ale obvykle netrvá dlouho, po třech až pěti dnech odezní.

Průjmové infekce ale mohou vyvolávat i další mikroby. Velmi záludná je nákaza amébami po konzumaci syrové zeleniny nebo zeleninového salátu.

Průjem, který tento parazitický prvok vyvolává, nemusí sice nemusí být výrazný, o to závažnější může být poškození vnitřních orgánů, které dokáže infekce způsobit.

Jak se chránit?

Riziko samozřejmě snižuje konzumace jídel důkladně tepelně upravených. Ani ta ale neskýtá stoprocentní jistotu, že se nákaze vyhnete, je třeba si uvědomit, že roli hraje také čistota a hygienická úroveň kuchyně.

Ochutnávky na tržišti a v ulicích je proto lépe si zcela odepřít. Problematické mohou být také nápoje, pokud nejsou v originálních obalech. Rovněž v kostkách ledu, kterou se do nápojů přidávají, mohou přežívat mikroby.

Syrové ovoce si před konzumací omyjte zaručeně nezávadnou vodou nebo oloupejte a pak teprve ochutnejte.

Je dobré vědět: Proti nejčastější příčině cestovatelských průjmem, kterou je fekální bakterie escherichia coli, existuje vakcína. Používá se ve formě nápoje a chrání též před cholerou.

Co při průjmu pomůže:

– V kufru byste měli mít volně prodejné přípravky proti průjmům, které působí jako střevní dezinfekce a pohlcují toxiny uvolňované bakteriemi.

Naopak se nedoporučují léky zpomalující pohyb střev, přinesou sice rychlou úlevu od bolestivých křečí, ale infekce zůstane v těle a léčení se protáhne.

– Dostatečně pijte, ztráta tekutin rychle zhorší celkový stav. Důležité je doplňovat nejen vodu, ale i minerály (tzv. elektrolyty). Proto byste si před cestou měli pořídit v lékárně tzv. rehydratační roztoky. Jsou to sypké směsi určené pro rozpuštění ve vodě.

Nápoj pak tělu rychle dodá, co nutně potřebuje, aby nebyl ohrožen krevní oběh nebo ledviny. Roztoky si v nouzi můžete také připravit na místě.

V 1 l vody rozpusťte:

8 čajových lžiček cukru (nejlépe hroznového)

1 zarovnanou čajovou lžičku soli

¾ čajové lžičky jedlé sody

pro chuť lze přidat ovocnou šťávu

– Dopřejte trávení odpočinek, po akutní fázi průjmu, kdy je nutná hladovka či pouze suché pečivo, je vhodná lehká dieta založená na přílohách, dušené zelenině a libovém mase, vše i minimem tuku a bez koření.

Pozor na syrové mléko

Rizikové mohou být rovněž ochutnávky nepasterovaného mléka, zvláště ovčího a kozího, a místních specialit, které se ze syrového mléka připravují. Následkem nemusí být průjem, ale onemocnění, kterému se říká maltská horečka nebo také brucelóza.

Původcem jsou bakterie brucely z mléka infikovaných zvířat. Nemoc probíhá často s nejasnými příznaky, obvykle s horečkou, zimnicí, bolestmi svalů a potížemi různých orgánů.

Problém způsobuje dlouhá inkubační doba, první příznaky se mohou objevit až několik týdnů po nakažení, kdy si nemoc s dovolenou už nespojíte.

Kde hrozí? Opatrnosti v ochutnávání nepasterovaného mléka a výrobků z něj připravených je třeba v celé oblasti Středomoří a zejména v Itálii a na Balkáně.

Legionářská nemoc

Zdrojem nákazy je voda, především kohoutková nebo ve sprše. Infekci totiž způsobuje bakterie legionella, která osidluje potrubí s teplou vodou.

Ideální prostředí pro ni představují teploty mezi 20 – 45 °C, takže se může držet také ve vířivkách a jiných nádržích teplé vody, ale také v klimatizaci. Infekce postihuje hlavně lidi s celkově slabší kondicí a imunitou.

Po 5 až 6 dnech od nakažení se objevuje horečka s kašlem, ve važnějším případě nemoc probíhá jako zápal plic. Přidat se mohou i bolesti břicha a průjem.

Kde hrozí? Bohužel kdekoli v rezervoárech teplé vody, pokud se opominou přísné předpisy pro čistotu pitné vody. Vyskytuje se i v ČR a se s trochou smůly se s ní můžete setkat i v hotelech o dovolené.

Komáři a spol.

Komáři, moskyti a bodavé mušky mohou přenášet některé velmi nepříjemné infekce, takže byste do kufru na cesty měli přibalit dostatečnou zásobu účinných repelentů a nešetřit s nimi.

Délka účinnosti repelentu je na obale uvedena, nejčastěji jsou to 3 až hodiny, poté je třeba nástřik opakovat.

Kromě repelentu:

– Chránit proti komárům pomáhá také výběr oblečení, tmavé barvy je přitahují mnohem víc než světlé.

– Moskytiéra kolem postele by měla být dostatečně hustá, doporučuje se velikost oka mezi 1,2 mm a 1,5 mm. Ta dokáže zabránit přístupu i drobným bodavým muškám a současně zajišťuje dostatečnou výměnu vzduchu.

* Leishmanióza

Nemoc přenášejí drobné bodavé mušky, které při sání vypouštějí do krve parazitické prvoky – leishmanie. Prvním příznakem infekce bývá horečka, v místě vpichu se pak na kůži vytváří zánět nebo vředy. Tato forma nemoci se poměrně dobře hojí a léčí.

Mnohem závažnější stav vzniká při napadení vnitřních orgánů, choroba pak může být smrtelná. Očkování neexistuje, jedinou prevencí je důsledná ochrana před bodavým hmyzem.

Kde hrozí? Leishmanióza je rozšířená v celé oblasti Středozemního moře. Pokud plánujete exotickou dovolenou, pak s touto infekcí musíte počítat v tropických a subtropických oblastech Asie, Afriky a Jižní Ameriky.

Zvláště vysoké riziko nákazy je v Indii, Bangladéši a Nepálu.

* Horečka papatači

I tuto infekci přenášejí bodavé mušky. V tomto případě jde o virózu,průběh ani důsledky nemoci však nejsou tak závažné jako u leishmaniózy. Nákaza se projeví už po několika dnech horečkou s bolestmi hlavy, očí, svalů a kloubů.

Nemoc po několika dnech zpravidla odezní, ale je nutné dodržovat klid na lůžku. Hrozí totiž následná fáze, při níž dochází k zánětu mozkových plen. Jedinou ochranou je opět spolehlivý repelent a moskytiéry na spaní, očkování neexistuje.

Kde hrozí? Tato nákaza je častá v celém prostoru Středozemního moře.

* Západonilská horečka

Jde o virovou infekci, jejímž rezervoárem je volně žijící ptactvo. Na člověka pak nemoc může přenést bodavý hmyz, noční mušky nebo komáři. Nejčastěji probíhá jako slabší chřipka, ale může dojít i závažnějšímu stavu, pokud vir napadne nervový systém.

Pak se přidávají bolesti hlavy, ztuhlosti krku, zmatenost, potíže s citlivosti a hybnosti. V nejtěžších případech infekce vyvolává zápal mozkových blan nebo mozku. Očkování proti západonilské horečce není k dispozici.

Kde hrozí? Kromě Egypta se vyskytuje i v dalších oblastech Středomoří a v tropických a subtropických lokalitách celého světa.

Očkování?

K dispozici jsou vakcíny pouze proti exotickým infekcím přenášeným bodavým hmyzem, jako je japonská encefalitida, vyskytující se v jihovýchodní Asie, a žlutá zimnice, což je nebezpečné onemocnění s vysokými horečkami a krvácením postihující tropické a subtropické oblasti Afriky a Latinské Ameriky.

Příliš mnoho slunce

Úpal, úžeh a spálená kůže od slunce vás mohou potkat i při tuzemské dovolené a vždy je o velmi nepříjemné stavy.

Na co se zapomíná:

– K nepěkným kožním reakcím na slunce mohou vést i určité látky obsažené v kosmetice, především v deodorantech nebo parfémech, a některé léky.

Parfémy je lepší v létě používat jen na večer a ráno z kůže dobře smýt, u léků, které si berete s sebou, se poraďte v lékárně.

– Pokud máte dráždivou kůži, pak dejte pozor také na výběr ochranného krému proti slunci a zvolte raději lehkou gelovou konzistenci místo mastného přípravku.

– Nepodceňujte pocení za horkého počasí, tělo ztrácí nejen tekutiny, ale i minerály podobně jako u akutních průjmů. Proto i v tomto případě prospějí rehydratační nápoje.

Pomoc pro spálenou kůži

– Kůži je především nutné chladit, stačí i obklady mokrým ručníkem. Použít lze také gelové polštářky, které dlouho udrží požadovaný chlad, ty ale vždy ještě podložte čistým ručníkem.

– Velmi účinně pomáhá tvarohový obklad. Popálené kůži dodává vlhkost a dlouho chladí.

– Při výrazném popálení se v kůži začne rozvíjet zánět, proto není od věci vzít si prášek proti bolesti s protizánětlivým účinkem. Jsou to léky na bázi kyseliny acetylsalicylové a nesteroidní antirevmatika.

Foto: PX FUEL

Související články
24.3.2025
Původně byl sice určen pro majitele chlupatých domácích mazlíčků, aby jim pomohl zbavit oděv od chlupů, jenže tenhle šikovný pomocník umí víc než očistit kabát či sukni. Lepicí váleček stojí pár korun a určitě se vyplatí, když ho budete mít nejen doma ve skříni, ale i třeba v miniverzi v kabelce. Poradí si totiž s kdečím. Využijete ho dokonce i při úklidu automobilu. Takže kde se vám bude hodit?
20.3.2025
Hodí se jako pozornost, ale i na výzdobu domova, když ji zarámujete. Navíc tak zužitkujete i drobné zbytky látek a galanterie. Potřebovat budete kus pevného kartonu, krepový papír, lepidlo a zmíněné zbytky látek, stužek či krajek. Předem je třeba také promyslet, zda obrázek bude zavěšený nebo instalovaný ve stolním rámečku, a podklad podle záměru upravit. Pokud rozkvetlou kartičku zamýšlíte jako
19.3.2025
Určitě vás každý rok lákají ty zářivě oranžové plody, a kdo je už někdy zkusil, sáhne po nich, jen co se objeví. Pokud patříte mezi ty, kdo k tomu ještě nesebrali odvahu, je čas to napravit. Kde se vzalo? Pochází z jihovýchodní Asie, v Číně se prý pěstovalo už před 2000 lety a je plodem stromu s názvem tomel japonský. Dnes je najdeme v různých částech světa od Asie po Ameriku. K nám se většinou d
14.3.2025
Nedělá se to sice často, ale důvodů k výměně může být víc, například když někdo z rodiny ztratí klíče, když jste se nastěhovali do nového bytu, nebo když chcete lepší zabezpečení. Navíc výměna zámku profesionálem není nejlevnější. A i když se vám to bude zdát složité, krásně to zvládnete sami a ušetříte. Vlastně budete potřebovat jen novou vložku, šroubovák a pravítko a za pár minut máte hotovo.
13.3.2025
Ať už nosíte čepici, nebo pro krásu trpíte a chodíte bez ní, vlasy to odnášejí tak jako tak. Jsou suché, lámavé, nabité statickou elektřinou. Všechny tyto potíže se ale dají pravidelnou péčí odstranit. Čím je vzduch venku chladnější, tím méně vlhkosti se na povrchu vlasů udrží. Suchý vzduch ve vytápěných místnostech působí na vlasy obdobně. Klesá i produkce mazu, kůže je suchá a odlupuje se v šup
reklama
Šikovné tipy
K omrzlinám můžete přijít snadno…
… zvlášť při zimní dovolené a dlouhých výletech v neznámém terénu. Zrádná ale může být i nedělní procházka, třeba když uklouznete v čerstvém sněhu. Nejohroženější jsou diabetici, kterým riziko zdaleka nehrozí jen na horách. Pokud trpí syndromem diabetické nohy, což je nebezpečná kombinace zhoršeného stavu nervů a špatného prokrvení, pak se může stát, že necitlivá […]
Sypání ptáčkům připravte sami
Věděli jste, že čím je ptáček menší, tím více potřebuje energie, aby za chladných nocí neumrzl? Například sýkorka modřinka, která váží pouhých 10 gramů, spálí za mrazivé noci až 2 gramy svých tukových zásob, aby udržela tělíčko v teple? Na čem si pochutnají? Slunečnicová semínka – jsou bohatá na olej, ptákům chutnají a dodají jim […]
Tak trochu jiná nástěnka
Máte doma nebo na půdě nějaký starší rámeček, kterému chybí obraz, a k ničemu už se nehodí? Zkuste mu vdechnout nový život. Budete potřebovat: rámeček, nůžky, barevnou látku, různé druhy stužek a krajek, malé dřevěné kolíčky, tavicí pistoli 1) Vybranou látku nastříhejte na pruhy široké asi 10 centimetrů. Nejlépe se stříhají látky s kostičkovým vzorem […]
Upleťte si misku z novin
Ano, čtete správně, opravdu z novin. Možná se vám zprvu bude toto tvoření zdát složité, ale krok za krokem ho jistě zvládnete. Nejdříve je třeba připravit materiál, ze kterého budete plést. Novinové ruličky. Hodně ruliček. K nim budete dále potřebovat lepidlo v tyčince a špejli. Lze použít i svářecí drát nebo pletací jehlici. Při dokončovacích […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nová zelená revoluce: Spasí zemědělství genetické inženýrství?
21stoleti.cz
Nová zelená revoluce: Spasí zemědělství genetické inženýrství?
Tváří v tvář klimatické změně odborníky zaměstnává otázka, jak nakrmit rostoucí populaci. V minulém století nás zachránily pesticidy a chemické hnojení, v tom současném je nadějí úprava genů. Brzy tak
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
epochaplus.cz
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
Je to tolik zlata, že muzeum musí pro vystavení těch nejhezčích kousků vyčlenit rovnou tři velké sály. Jsou tu šperky, posmrtné masky, sošky zvířat, pazourkové čepele, měděná dláta nebo kladiva, korálky, keramika, náramky ze skořápek měkkýšů i mušle samotné. A na počátku tohohle nálezu není nic jiného než obyčejný hlad. „Máme málo konzerv, Raycho,“ směje
Medové paličky s limetovou šťávou
tisicereceptu.cz
Medové paličky s limetovou šťávou
Děti zbožňují výrazné chutě a především ve spojení s křupavými kuřecími paličkami. Udělejte je šťavnaté a příjemně sladkokyselé. Ingredience 500 g – 1 kg kuřecích paliček 6 lžic medu 3 lžíce o
Mozartovo město Salzburk
epochanacestach.cz
Mozartovo město Salzburk
Rodné město Mozarta ležící uprostřed krásné přírody vám nabízí nejen silné kulturní zážitky, ale také skvělý relax uprostřed krásné přírody. Město bylo založeno v roce 696 jako sídlo biskupa. V historickém centru najdete četné kostely, klášter Sankt Peter s kostelem Sankt Peter, Benediktýnský ženský klášter Nonnberg s klášterním kostelem Nonnberg nebo třeba Kollegienkirche. Nejznámější sakrální
7 kroků k bezchybnému make-upu
nejsemsama.cz
7 kroků k bezchybnému make-upu
Být nalíčená tak, aby to vypadalo, že make-up vlastně nemáte, je v současnosti velký hit, který přispívá k dokonale svěžímu vzhledu. Co přinese jaro 2025 v oblasti líčení? Trendy se vrací zpět k jednoduchosti, která oslavuje přirozenou krásu a ženskou něhu. S nánosy make-upu a silným obočím se tak postupně rozloučíme, na řadu přichází minimalismus. 1. Séra a báze Zralé ženy by měly
Orientální palác uprostřed pouště
rezidenceonline.cz
Orientální palác uprostřed pouště
Její ladné křivky, uspořádání i barevnost vykazují charakteristiky exotické marocké architektury. Rezidence plná kleneb, kupolí, okouzlujících nádvoří, zahrad a extravagantní dekorativnosti dýchá tajemnou krásou, za níž stojí mimo jiné i zruční autentičtí řemeslníci. Casbah Cove je zosobněným snem chicagského realitního investora, který je sám horlivým amatérským dekoratérem. Poté, co našel vhodný pozemek pro svůj projekt,
Charles Darwin hrál žížalám na klavír
historyplus.cz
Charles Darwin hrál žížalám na klavír
Vědec zajede prsty hluboko do klaviatury a s pohledem upřeným na skleněnou dózu na pianu několikrát důrazně zmáčkne durový akord. Vtom to v nádobě ožije. Nasbírané žížaly začnou v hlíně lézt, skoro jako by se snažili prchat. Jsou snad tito půdní červi schopni slyšet hudbu? Nikoliv. Charles Darwin ale během pokusu zjistí, že velmi silně
Nahání Morávkovou bohatý podnikatel?
nasehvezdy.cz
Nahání Morávkovou bohatý podnikatel?
Herečka a moderátorka Snídaně s Novou Dana Morávková (53) snad zastavila čas. Stále vypadá skvěle a nebojí se svou krásu dát na odiv. Není divu, že má stále spoustu ctitelů, a jakmile sdílí na inter
Tančit neumím, s tou dívkou jsem se ale vznášel
skutecnepribehy.cz
Tančit neumím, s tou dívkou jsem se ale vznášel
Moje taneční byl jeden velký trapas, už jsem to vzdával, když si najednou pro mě přišla překrásná dívka. Moje nohy se najednou vzpamatovaly. V rádiu hráli valčík Na krásném modrém Dunaji a já se rozpomněl na podivnou událost, která se odehrála tak dávno, v 80. letech minulého století. Jejím hlavním aktérem jsem byl já. Předně je třeba říci,
Rolls-Royce odhalil na zakázku upravený Phantom Cherry Blossom
iluxus.cz
Rolls-Royce odhalil na zakázku upravený Phantom Cherry Blossom
S příchodem sezóny sakur, která zahaluje různé oblasti světa do růžových okvětních lístků, představuje Rolls-Royce Motor Cars unikátní vůz Phantom Cherry Blossom. Tento velkolepý model Phantom Extende
Musel si Karel IV. na nejvyšší poctu počkat?
epochalnisvet.cz
Musel si Karel IV. na nejvyšší poctu počkat?
Moc římského krále už nemůže být větší, ale dá se přece jen ještě o něco vylepšit. Titul císaře je symbolický, ale znamená dosažení nejvyššího postavení, o jakém může smrtelník snít. A Karel IV. dokáže mít velké sny!   Český panovník Karel (1316–1378) je už od roku 1346 římským králem, ale císařský titul, který by znamenal
Nahlédněte do minulosti kouzelnou krabičkou… Drží ji teď Vatikán?
enigmaplus.cz
Nahlédněte do minulosti kouzelnou krabičkou… Drží ji teď Vatikán?
Italský katolický kněz Marcello Pellegrino Ernetti (1925–1994) spolu se svým kolegou Françoisem Brunem (*1931) tvoří počátkem 60. let minulého století součást dvanáctičlenného týmu odborníků z celého