Skutečně, nejběžnějším zdravotním potížím na cestách se dá celkem úspěšně předejít. A pravidla, která vás ochrání, nejsou složitá.
Riziko na talíři
Drtivou většinu cestovatelských průjmů vyvolávají fekální bakterie. Do kuchyně se mohou dostat s přirozeně hnojenou zeleninou a při nedostatečné hygieně při přípravě a výdeji jídla se snadno rozšíří ze zeleninového salátu i na další potraviny.
Dobrou zprávou je, že tento typ průjmu bývá sice nepříjemný, ale obvykle netrvá dlouho, po třech až pěti dnech odezní.
Průjmové infekce ale mohou vyvolávat i další mikroby. Velmi záludná je nákaza amébami po konzumaci syrové zeleniny nebo zeleninového salátu.
Průjem, který tento parazitický prvok vyvolává, nemusí sice nemusí být výrazný, o to závažnější může být poškození vnitřních orgánů, které dokáže infekce způsobit.
Jak se chránit?
Riziko samozřejmě snižuje konzumace jídel důkladně tepelně upravených. Ani ta ale neskýtá stoprocentní jistotu, že se nákaze vyhnete, je třeba si uvědomit, že roli hraje také čistota a hygienická úroveň kuchyně.
Ochutnávky na tržišti a v ulicích je proto lépe si zcela odepřít. Problematické mohou být také nápoje, pokud nejsou v originálních obalech. Rovněž v kostkách ledu, kterou se do nápojů přidávají, mohou přežívat mikroby.
Syrové ovoce si před konzumací omyjte zaručeně nezávadnou vodou nebo oloupejte a pak teprve ochutnejte.
Je dobré vědět: Proti nejčastější příčině cestovatelských průjmem, kterou je fekální bakterie escherichia coli, existuje vakcína. Používá se ve formě nápoje a chrání též před cholerou.
Co při průjmu pomůže:
– V kufru byste měli mít volně prodejné přípravky proti průjmům, které působí jako střevní dezinfekce a pohlcují toxiny uvolňované bakteriemi.
Naopak se nedoporučují léky zpomalující pohyb střev, přinesou sice rychlou úlevu od bolestivých křečí, ale infekce zůstane v těle a léčení se protáhne.
– Dostatečně pijte, ztráta tekutin rychle zhorší celkový stav. Důležité je doplňovat nejen vodu, ale i minerály (tzv. elektrolyty). Proto byste si před cestou měli pořídit v lékárně tzv. rehydratační roztoky. Jsou to sypké směsi určené pro rozpuštění ve vodě.
Nápoj pak tělu rychle dodá, co nutně potřebuje, aby nebyl ohrožen krevní oběh nebo ledviny. Roztoky si v nouzi můžete také připravit na místě.
V 1 l vody rozpusťte:
8 čajových lžiček cukru (nejlépe hroznového)
1 zarovnanou čajovou lžičku soli
¾ čajové lžičky jedlé sody
pro chuť lze přidat ovocnou šťávu
– Dopřejte trávení odpočinek, po akutní fázi průjmu, kdy je nutná hladovka či pouze suché pečivo, je vhodná lehká dieta založená na přílohách, dušené zelenině a libovém mase, vše i minimem tuku a bez koření.
Pozor na syrové mléko
Rizikové mohou být rovněž ochutnávky nepasterovaného mléka, zvláště ovčího a kozího, a místních specialit, které se ze syrového mléka připravují. Následkem nemusí být průjem, ale onemocnění, kterému se říká maltská horečka nebo také brucelóza.
Původcem jsou bakterie brucely z mléka infikovaných zvířat. Nemoc probíhá často s nejasnými příznaky, obvykle s horečkou, zimnicí, bolestmi svalů a potížemi různých orgánů.
Problém způsobuje dlouhá inkubační doba, první příznaky se mohou objevit až několik týdnů po nakažení, kdy si nemoc s dovolenou už nespojíte.
Kde hrozí? Opatrnosti v ochutnávání nepasterovaného mléka a výrobků z něj připravených je třeba v celé oblasti Středomoří a zejména v Itálii a na Balkáně.
Legionářská nemoc
Zdrojem nákazy je voda, především kohoutková nebo ve sprše. Infekci totiž způsobuje bakterie legionella, která osidluje potrubí s teplou vodou.
Ideální prostředí pro ni představují teploty mezi 20 – 45 °C, takže se může držet také ve vířivkách a jiných nádržích teplé vody, ale také v klimatizaci. Infekce postihuje hlavně lidi s celkově slabší kondicí a imunitou.
Po 5 až 6 dnech od nakažení se objevuje horečka s kašlem, ve važnějším případě nemoc probíhá jako zápal plic. Přidat se mohou i bolesti břicha a průjem.
Kde hrozí? Bohužel kdekoli v rezervoárech teplé vody, pokud se opominou přísné předpisy pro čistotu pitné vody. Vyskytuje se i v ČR a se s trochou smůly se s ní můžete setkat i v hotelech o dovolené.
Komáři a spol.
Komáři, moskyti a bodavé mušky mohou přenášet některé velmi nepříjemné infekce, takže byste do kufru na cesty měli přibalit dostatečnou zásobu účinných repelentů a nešetřit s nimi.
Délka účinnosti repelentu je na obale uvedena, nejčastěji jsou to 3 až hodiny, poté je třeba nástřik opakovat.
Kromě repelentu:
– Chránit proti komárům pomáhá také výběr oblečení, tmavé barvy je přitahují mnohem víc než světlé.
– Moskytiéra kolem postele by měla být dostatečně hustá, doporučuje se velikost oka mezi 1,2 mm a 1,5 mm. Ta dokáže zabránit přístupu i drobným bodavým muškám a současně zajišťuje dostatečnou výměnu vzduchu.
* Leishmanióza
Nemoc přenášejí drobné bodavé mušky, které při sání vypouštějí do krve parazitické prvoky – leishmanie. Prvním příznakem infekce bývá horečka, v místě vpichu se pak na kůži vytváří zánět nebo vředy. Tato forma nemoci se poměrně dobře hojí a léčí.
Mnohem závažnější stav vzniká při napadení vnitřních orgánů, choroba pak může být smrtelná. Očkování neexistuje, jedinou prevencí je důsledná ochrana před bodavým hmyzem.
Kde hrozí? Leishmanióza je rozšířená v celé oblasti Středozemního moře. Pokud plánujete exotickou dovolenou, pak s touto infekcí musíte počítat v tropických a subtropických oblastech Asie, Afriky a Jižní Ameriky.
Zvláště vysoké riziko nákazy je v Indii, Bangladéši a Nepálu.
* Horečka papatači
I tuto infekci přenášejí bodavé mušky. V tomto případě jde o virózu,průběh ani důsledky nemoci však nejsou tak závažné jako u leishmaniózy. Nákaza se projeví už po několika dnech horečkou s bolestmi hlavy, očí, svalů a kloubů.
Nemoc po několika dnech zpravidla odezní, ale je nutné dodržovat klid na lůžku. Hrozí totiž následná fáze, při níž dochází k zánětu mozkových plen. Jedinou ochranou je opět spolehlivý repelent a moskytiéry na spaní, očkování neexistuje.
Kde hrozí? Tato nákaza je častá v celém prostoru Středozemního moře.
* Západonilská horečka
Jde o virovou infekci, jejímž rezervoárem je volně žijící ptactvo. Na člověka pak nemoc může přenést bodavý hmyz, noční mušky nebo komáři. Nejčastěji probíhá jako slabší chřipka, ale může dojít i závažnějšímu stavu, pokud vir napadne nervový systém.
Pak se přidávají bolesti hlavy, ztuhlosti krku, zmatenost, potíže s citlivosti a hybnosti. V nejtěžších případech infekce vyvolává zápal mozkových blan nebo mozku. Očkování proti západonilské horečce není k dispozici.
Kde hrozí? Kromě Egypta se vyskytuje i v dalších oblastech Středomoří a v tropických a subtropických lokalitách celého světa.
Očkování?
K dispozici jsou vakcíny pouze proti exotickým infekcím přenášeným bodavým hmyzem, jako je japonská encefalitida, vyskytující se v jihovýchodní Asie, a žlutá zimnice, což je nebezpečné onemocnění s vysokými horečkami a krvácením postihující tropické a subtropické oblasti Afriky a Latinské Ameriky.
Příliš mnoho slunce
Úpal, úžeh a spálená kůže od slunce vás mohou potkat i při tuzemské dovolené a vždy je o velmi nepříjemné stavy.
Na co se zapomíná:
– K nepěkným kožním reakcím na slunce mohou vést i určité látky obsažené v kosmetice, především v deodorantech nebo parfémech, a některé léky.
Parfémy je lepší v létě používat jen na večer a ráno z kůže dobře smýt, u léků, které si berete s sebou, se poraďte v lékárně.
– Pokud máte dráždivou kůži, pak dejte pozor také na výběr ochranného krému proti slunci a zvolte raději lehkou gelovou konzistenci místo mastného přípravku.
– Nepodceňujte pocení za horkého počasí, tělo ztrácí nejen tekutiny, ale i minerály podobně jako u akutních průjmů. Proto i v tomto případě prospějí rehydratační nápoje.
Pomoc pro spálenou kůži
– Kůži je především nutné chladit, stačí i obklady mokrým ručníkem. Použít lze také gelové polštářky, které dlouho udrží požadovaný chlad, ty ale vždy ještě podložte čistým ručníkem.
– Velmi účinně pomáhá tvarohový obklad. Popálené kůži dodává vlhkost a dlouho chladí.
– Při výrazném popálení se v kůži začne rozvíjet zánět, proto není od věci vzít si prášek proti bolesti s protizánětlivým účinkem. Jsou to léky na bázi kyseliny acetylsalicylové a nesteroidní antirevmatika.
Foto: PX FUEL