Každý byt a dům má svůj typický pach, který může cizí lidi odrazovat. Proto je dobré si místnosti provětrat vůněmi, které jsou příjemné všem.
Nejlepší volbou je přírodní cesta bez chemie ve vzduchu. Skvělým pomocníkem bývají čerstvé květiny, jenže kupovat je pravidelně není zrovna levné. Čím dalším lze provonět byt?
Sušené květiny
Dlouho vydrží a navíc vás nebude omezovat jejich údržba. Mezi ty dlouhodobě voňavé i v sušeném stavu patří levandule, jejíž aroma má navíc uklidňující účinky, anebo okvětní plátky růží. Pokud máte problém s usínáním, poslouží vám dobře i v ložnici.
Tip: Vůni sušených kvítků můžete zintenzivnit, pokud je pokapete pár kapkami čisté rostlinné silice. Anebo květiny posypete práškem z kosatce florentského. Ten původní aroma doplní, ale nepřebije. Navíc prodlouží dobu, po kterou bude směs vůni uvolňovat.
Potpourri
Směsi aromatických bylinek, koření a květů se sice běžně prodávají, ale vy si je můžete namíchat sami. Dohromady se například hodí sušené listy či jiné části levandule s rozmarýnem, sušená kůra z pomeranče a hřebíček.
* Květy růží zase namíchejte s muškáty a citrusy, nebojte se přidat oregano a hřebíček.
* Pro lesní aroma smíchejte esenciální olej ze santalového dřeva a cedru s hoblinami jalovce či sušené borovice.
* Pokud vás často trápí rýmy a ucpaný nos, zkuste rýmovník, listy eukalyptu či mátu.
Směs dejte do dekorativních misek nebo košíků, či si na ně ušijte malé pytlíčky z pěkné látky.
Bylinky a koření
K provonění bytu lze použít celé svazky sušených nebo čerstvých bylinek, které si dáte třeba na parapet. Přirozená cirkulace vzduchu pak zajistí, že se vůně ponese celým bytem.
Skvěle se pro takové účely hodí byliny, které používáte při vaření – třeba máta, meduňka, tymián, šalvěj nebo rozmarýn. Užitečné je i suché koření, které můžete přidat do misek s potpourri. Náladu vám určitě zlepší vanilka, velice výrazný je i hřebíček či skořice.
Sušené citrusy a jablka
Z kůry citrusů – využít můžete mandarinky a pomeranče – si můžete vytvořit závěsné girlandy nebo dekorativní aranžmá do misky na stůl. Jinou možností je kůru rozemlít a naplnit jí látkové pytlíčky, které také rozmístíte po bytě. Jemnou vůni rozptýlíte i při sušení jablek na topení.
Tip: Oloupejte pomeranč, mandarinku nebo citron a slupky několik minut povařte. Můžete k tomu přidat i trochu jablečných slupek a skořici. Provoníte tak místa, kde se usadilo aroma z jídla, utlumíte i nepříjemné pachy po rybách.
Esenciální oleje
Obsahují přírodní rostlinné silice, které našemu organismu prospívají. Všímejte si, zda je na etiketě název rostliny a údaj o tom, že se jedná o 100% přírodní přípravek.
Oleji můžete byt provonět za pomocí aromalampy anebo difuzéru, k mání jsou tradiční tyčinkové typy i modernější elektrické a ultrazvukové. Do vody stačí přidat 5 až 8 kapek esence, větší množství by mohlo vyvolat bolest hlavy anebo alergické reakce.
Tip: Nalijte 5 kapek éterického oleje do zvlhčovače vzduchu nebo do misky s teplou vodou na radiátoru. Olej se rozehřeje a rozšíří vůni po celé místnosti.
Jak vyrobit levandulový olej
Potřebovat budete: Tmavou, skleněnou nádobu, rostlinný olej (například slunečnicový) a levanduli.
Postup: 250 g sušených květů levandule zalijte důkladně olejem tak, aby byly všechny květy pod hladinou. Nádobu uzavřete a nechejte na tmavém a teplém místě louhovat dva týdny. Poté olej dobře sceďte. Můžete jej přidat do koupele anebo difuzéru či do aromalampy.
Tip: Kupte si katalytickou lampu s parfémovanou náplní (alkohol s vonnou esencí). Účinně překryje pachy cigaretového kouře, z vaření a domácích mazlíčků. Zároveň čistí vzduch od bakterií, virů a alergenů.
Náplně zkuste s eukalyptem, šalvějí anebo mátou peprnou. Přimíchat můžete i výtažky z lotosového květu, aloe vera a grapefruitu.
Text: Olga Böhmová, foto: Shutterstock