Domů     Do Plzně nejen na pivo…
Do Plzně nejen na pivo…
25.8.2019

I když bez piva to také úplně nepůjde. Už proto že historie města a jeho život současný i minulý je s pivem prostě nerozlučně spjat.

„Plzeňácí“ mají své město rádi. Fandí Viktorce, pijí svoje pivo, chodí do divadla a také brblají na každou novotu, na kterou si posléze zvyknou (nebo taky ne). Prostě lidi. V každém případě jejich město stojí na návštěvu.

Renesanční radnice a jedna z nových zlacených kašen, které vzbudily rozporuplné názory.
Renesanční radnice a jedna z nových zlacených kašen, které vzbudily rozporuplné názory.

Na náměstí

Jmenuje se Náměstí republiky, ale nikdo mu tak neříká. Věřte, nevěřte, ale v době založení města Václavem II. roku 1295 bylo se svými rozměry 139 x 193 m jedním z největších v Evropě. Vévodí mu katedrála sv. Bartoloměje s nejvyšší kostelní věží u nás (103 m).

Pro milovníky výšek a širokých rozhledů jako dělaná. Uvnitř kostela můžete obdivovat Plzeňskou madonu, jejíž barokní repliku uvidíte také na morovém sloupu v blízkosti vchodu. A až se vynadíváte, nezapomeňte tuto krásnou stavbu obejít.

Na východní straně chrámu narazíte na mříž s řadou andělíčků, z nichž jeden, notně oblýskaný, vám podle legendy splní i ta nejtajnější přání. Zkuste to, Plzeňáci mu věří, zejména studenti před zkouškami, ale ani vy nebudete určitě jediní zájemci o štěstí.

Jen na tu mříž, prosím vás, nedávejte zámeček, jak to někteří dělají. Bylo by fajn, kdyby nám i potomkům ještě vydržela.

Andělíček, nebo taky ošahánek vám přinese štěstí, sáhněte si.
Andělíček, nebo taky ošahánek vám přinese štěstí, sáhněte si.

Do starodávného podzemí

Celé náměstí je obklopeno řadou historicky cenných domů, pod nimiž se rozkládají rozsáhlá sklepení. Pokud netrpíte klaustrofobií, zkuste se tam podívat. Vchod najdete v budově Pivovarského muzea ve Veleslavínově ulici č.

6. Až budete procházet s průvodcem důmyslný systém sklepů pod právovárečnými domy, budete jejich rozsáhlostí překvapeni. Sklepy vznikaly postupně po staletí a měly význam, jak při obraně města, ochraně obyvatel, tak jako zásobárna vody.

Bylo zde neuvěřitelných 360 jímek a studní. V mírových dobách se tu skladovaly potraviny, kvasilo a zrálo pivo.

Největší synagoga v Evropě. V popředí nedávno odhalený pomník generálu Pattonovi.
Největší synagoga v Evropě. V popředí nedávno odhalený pomník generálu Pattonovi.

Za skrytými poklady

Není to tak dávno, co kromě pár zasvěcených neměl nikdo tušení, že v Plzni existuje několik interiérů, které pro bohaté měšťany navrhl architekt Adolf Loos. Dnes se mu přičítá okolo 13 realizací a z tohoto počtu se jich zachovalo osm.

Převážně se jednalo o adaptace bytů v běžných měšťanských domech.

Nezasvěcený pozorovatel proto nemůže tušit, že se v několika z nich skrývají skutečné klenoty světové interiérové tvorby, které mají v kontextu evropské architektury 20. století mimořádnou hodnotu (víc je jich jen ve Vídni.) Loss vždy kladl důraz na kvalitu materiálů, ale i praktičnost všeho zařízení tak, aby se obyvatelům jednotlivých bytů prostě dobře žilo.

Můžeme vidět různé vestavěné skříně, atypický nábytek, i úložné prostory, které svou moderností překvapí.

Pokud se rozhodnete některý z bytů navštívit, můžete si koupit vstupenky v Turistickém infocentru na náměstí nebo se objednejte na https://www.plzen.eu/turista/poznej-plzen/to-nejlepsi-z-plzne/loosovy-interiery

Hurvínek se Spejblem mají v Plzni svou sochu. Najdete ji v Šafaříkových sadech pod náměstím, na které navazují další, které tvoří zelený prstenec okolo středu města.
Hurvínek se Spejblem mají v Plzni svou sochu. Najdete ji v Šafaříkových sadech pod náměstím, na které navazují další, které tvoří zelený prstenec okolo středu města.

Ještě jeden skrytý poklad a pak už na pivo

Že jev Plzni Velká synagoga, která je druhá největší v Evropě, vám jistě neuniklo a mnozí ji po znovuotevření s chutí navštívili, už proto, že byla léta nepřístupná. Takže ti, kteří kolem ní třeba denně procházeli, byli zvědaví, jak to tam vlastně vypadá.

Ve městě je ovšem ještě Stará synagoga, o jejíž existenci neměli a možná nemají tušení ani dnešní šedesátníci. Najdete ji ve vnitrobloku mezi Smetanovými sady a Americkou třídou.

Bývala to ruina, kterou snad zachránilo jen to, že v ní od války byly sklady a nebylo na ni vidět. Zato teď za vidění opravdu stojí. Je krásná. A je v ní i malá výstava o židovských osudech a zvycích.

Něco do žaludku a tak…

Slíbili jsme vám pivo, ale začneme jídlem. Zlatavý mok k němu už jaksi automaticky patří.

V každém případě, budete-li chtít poznat plzeňskou restauraci s tradicí, zajděte do restaurace u Salzmannů nebo Na Parkán, máte-li velké pnutí podívat se do pivovaru, pak si naplánujte jídlo v restauraci na Spilce, která je přímo v areálu.

Ale upřímně, milovníci piva by si měli nechat na návštěvu své oblíbené pivní továrny celý den. A pak, není tu totiž jen Prazdroj a Gambrinus, ale ve městě vyrostly další pivovary, které stojí za to navštívit. To už je ovšem jiná kapitola.

Nové divadlo Plzeň potřebovala, ale tahle stavba budí emoce stále.
Nové divadlo Plzeň potřebovala, ale tahle stavba budí emoce stále.

Tipy Paní domu

Pokud máte s sebou děti, nebo jste sami velkými dětmi a milovníky loutek, navštivte určitě na Náměstí Republiky Muzeum loutek https://www.muzeumloutek.cz/cz/.

Uvidíte se tu nejen s e Skupovými loutkami Hurvajsem a Spejblem, ale třeba i s prvorepublikovým kašpárkem, i jejich současnými kamarády.

Velkou událostí minulého roku se stala výstava v Masných krámech Vznešenost & zbožnost. Barokní umění na Plzeňsku a v západních Čechách, která končí 20. 3. 2016. Takže to ještě stihnete.

Na divadlo jsme nezapomněli, pokud chcete navštívit některé z představení Divadla J. K. Tyla, máte k dispozici Historickou budovu, nebo Nové divadlo, které se stalo hned po otevření terčem kritiky. Program najdete na https://www.djkt-plzen.cz.

Plzeň má také známou zoologickou a botanickou zahradu. A děti by určitě bavil oblíbený DinoPark s ozvučenými a pohyblivými modely prehistorických ještěrů.

Autorka textu: Eva Hořánková

Foto: Shutterstock a autorka

Související články
18.3.2025
Že je hudebně zábavný pořad Hovory W zárukou dobré zábavy se mohou diváci řady našich měst a obcí přesvědčovat už několik let. Netradiční formát, kdy si sehraná moderátorská dvojka Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros doslova „vychutnávají“ své hosty během velmi otevřeného rozhovoru tak trochu vybočuje z ustáleného modelu jeden moderátor – jeden host, takže rozhodně nepřipomíná pouhou besedu na j
25.2.2025
Doktor Hofbauer v Modrém kódu nebo v Sestřičkách, policista Kamil Mlejnek v seriálu Poldové a nemluvně, ale také Macbeth na Letních shakespearovských slavnostech. Hraje, režíruje a říká: „Líbilo by se mi být architektem…“ Do dramatického kroužku nikdy nechodil, zato skoro osm let hrál na housle, třináct zpíval ve sboru. I jeho tatínek je muzikant, také hraje na housle. A babička prý absolvovala „
24.1.2025
Takový pocit není koncem roku nic zvláštního, jenže co když nejde jen o konec roku a nakupování se stalo posedlostí? Pak možná máte problém, který má i svůj odborný název oniománie nebo také shopaholismus. A závislost postihuje bohužel hlavně ženy. Ale mužů se tenhle problém týká také, i když v menší míře. Zato utratit dokážou stejně, nebo i víc peněz než ženy. Zdánlivě se nic neděje Vždyť lidí
21.1.2025
Projekt  „Podzim s láskou a humorem“ pokračuje i v letošním roce a už teď se mohou diváci těšit na první letošní představení Hovorů W v Radiocafé, a to 25. února. Hosta zatím oba protagonisté prozradit nechtějí, tajemství zachovává i třetí, dvorní pianista pořadu Karel Štolba. „Všechno se diváci včas dovědí jako vždy přímo v Radiocafé, na sociálních sítích i v médiích“, říká Pavel Mészá
21.1.2025
Drobná, energická herečka. Vyrostla na vesnici a na téže vesnici, byť dnes už součásti hlavního města, i dnes se svými pejsky žije. Je ráda babičkou a vnoučata „jsou s ní spokojená“. Pochází ze statku v Kolodějích, z 370 let starého stavení s metrovými zdmi. A bydlí tam i dnes. „Moje rodina tu žije po generace.“ Když byla malá, byla to prý zapomenutá vesnička, teď je to okraj Prahy a vyhledávan
reklama
Šikovné tipy
Velikonoční dekorace: Vejce, kde ses tady vzalo?
Obří vejce může být netradiční dekorací a navíc poslouží jako zajímavý květináč na cibuloviny. A to vše ne jenom na Velikonoce! Vejce je dokonalým symbolem jara jako takového. Nebojte, nenakladla jej žádná dračice. Zrodilo se ze sádrových obvazů. Totiž, u vás doma se teprve zrodí. A vyrobit ho zvládne i úplný začátečník. Připravte si speciální […]
Korálkové kraslice potěší
Pokud každý rok vymýšlíte, čím zpestřit sváteční výzdobu, máme pro vás pár nápadů. Určitě se budou hodit jak těm zkušenějším, kteří s korálky už někdy pracovali, tak i začátečníkům. Korálkové vajíčko 1 balení rokajlových korálků 10/0 transparentní, 1 balení rokajlových korálků 10/0 Sfinx, 1 Miyuki háčkovací přízi 0,45mm/25m, háček 0,9 mm, jehla s velkým okem […]
Velikonoční čepičky s oušky
Pokud se vám nechce do barvení vajíček, tak je zkuste naparádit čepičkami se zaječími oušky. Háčkované Budete potřebovat: – háček 2,5 mm – bavlněnou přízi Postup Háčkujte v řadách, na začátku každé řady uháčkuje 1 řetízkové oko (ŘO). Začíná se na špičce čepičky. Čepička 1. ř.: 2 ŘO, do prvního oka 6 krátkých sloupků (KS), […]
Veselé plstěné!
Plsť je skvělým materiálem pro sváteční dekorace. Hýří veselými barvami a lehce se z ní dají vystřihovat tvary. Snadno z ní vytvoříte „trávníček“, květy i košíčky. Plsť se tradičně vyráběla z vlny, dnes je ovšem k dostání spíš varianta polyesterová, která je levnější, obě pak vynikají sytými barvami. V obchodech s potřebami pro tvoření se […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Osudové lásky Jana Masaryka: Manželka si za rozvod nechala zaplatit
historyplus.cz
Osudové lásky Jana Masaryka: Manželka si za rozvod nechala zaplatit
Bujará společnost na první pohled dobře oblečených mužů táhne noční Prahou. Hlasitý smích, občas nějaký výkřik a vláčný pohyb končetin svědčí o tom, že už mají něco upito. „Nevycházel jsem z úžasu, kolik toho dokázal vypít za jediný večer nebo kolik večerů po sobě, aniž si pokazil svůj elegantní vzhled…,“ vzpomíná na Jana Masaryka, svého
Schizofrenie a další duševní poruchy mohou být spojeny s epigenetikou placenty
21stoleti.cz
Schizofrenie a další duševní poruchy mohou být spojeny s epigenetikou placenty
Mezinárodní vědecký tým se snažil odhalit spojení mezi placentou, orgánem, který poskytuje kyslík a živiny vyvíjejícímu se plodu v matčině děloze, a původem duševních chorob. Domnívá se, že za nimi st
Velká vlaková loupež: Ikona britského zločinu
epochaplus.cz
Velká vlaková loupež: Ikona britského zločinu
V srpnu 1963 se v Británii odehrála jedna z nejslavnějších loupeží všech dob. Skupina zločinců přepadla poštovní vlak a ukradla přes dva miliony liber. Jak se jim to podařilo a co vedlo k jejich dopadení? Je čtvrtek 8. srpna 1963 a pravidelný poštovní vlak míří ze skotského Glasgow do Londýna. Zaměstnanci uvnitř třídí zásilky. Ty
Děsivá smrt ve škole: Tragédie, na níž se nezapomíná…
enigmaplus.cz
Děsivá smrt ve škole: Tragédie, na níž se nezapomíná…
Okolo Velikonoc roku 1908 zažilo americké Ohio skutečnou tragédii. Došlo ke vznícení pece ve školní budově. V plamenech zahynuly téměř dvě stovky dětí, dvě učitelky a jeden záchranář. Jejich duše zřej
Zámek Litomyšl: Skvost Pardubického kraje
epochanacestach.cz
Zámek Litomyšl: Skvost Pardubického kraje
Zámek Litomyšl je dokonce zapsán do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Postavil si ho ve druhé polovině 16. století jako své reprezentační sídlo nejvyšší kancléř Království českého Vratislav z Pernštejna a dnes je považován za jednu z nejkrásnějších renesančních staveb ve střední Evropě. Stavba se důsledně držela italských vzorů, takže vnitřní nádvoří je
Játra na roštu s omáčkou
tisicereceptu.cz
Játra na roštu s omáčkou
Játra jsou u nás velmi oblíbená, připravte si je tentokrát podle tohoto vynikajícího receptu. Postup 500 g telecích jater 100–150 ml červeného kvalitního vína 2–3 lžíce olivového oleje, 5 lžic
Ryan pod tlakem! Co všechno skrývá ohledně plastik?
nasehvezdy.cz
Ryan pod tlakem! Co všechno skrývá ohledně plastik?
V 90. letech patřila mezi nejkrásnější americké herečky. Když se ale Meg Ryan (63), známá například z filmu Láska přes internet, objevila na posledním vyhlášení amerických filmových Oscarů, kolegové
Tiffany & Co. odhaluje Blue Book 2025
iluxus.cz
Tiffany & Co. odhaluje Blue Book 2025
Společnost Tiffany & Co. dnes představí Blue Book 2025: Sea of Wonder/ Moře zázraků, mimořádnou kolekci nejluxusnějších šperků oslavující krásu, nikdy neustávající pohyb a tajemství oceánů. Kolekc
Prostě nám jen tak zmizela
skutecnepribehy.cz
Prostě nám jen tak zmizela
Byla jsem vždy zvyklá na ticho a klid našeho malého městečka. Ovšem měla jsem sousedku, se kterou jsme to ticho vždy rozkecaly. Lidé se u nás znali. Každý den se pozdravili a poklábosili, ale spíš jsme žili po menších skupinkách. Někdo jen v kruhu rodiny, jiný měl své sousedy. A i my s manželem jsme měli fajn „vedlebydlící“. Tak jsme si říkali, protože jsme
Panské sídlo s hi-tech interiérem
rezidenceonline.cz
Panské sídlo s hi-tech interiérem
Představujeme vám architektonické dílo, které klame oči a zdá se být něčím, čím není. Zcela nový hypermoderní interiér se všemi hi-tech vymoženostmi se skrývá v přepychové mnichovské budově z konce 19. století. Vítáme vás mezi moderními vymoženostmi hi-tech vesmíru, kde každý detail představuje rafinované schopnosti svých tvůrců. Pro Michaela Neumayra, který pochází z Mnichova a momentálně má základnu
Vlastenec Kinský s Marií Terezií nepohnul
epochalnisvet.cz
Vlastenec Kinský s Marií Terezií nepohnul
Moderně uvažující politik, který předběhl svou dobu, český vlastenec, zároveň ale temperamentní až prchlivý muž. Takový je Filip Josef Kinský, jeden z nejbližších poradců Marie Terezie. Pokud jsou k úspěšnému výkonu politické funkce třeba patřičné geny, má Filip Josef Kinský z Vchynic a Tetova (1700–1749) o budoucnost postaráno. Jeho otcem totiž není nikdo jiný než Václav Norbert
Sny jako zrcadlo vaší duše
nejsemsama.cz
Sny jako zrcadlo vaší duše
Někdy byste byla raději, kdyby noc neskončila, jindy se naopak třesete hrůzou z noční můry. To všechno dokážou sny. Pojďme se spolu podívat, co znamenají a jak jim můžete lépe porozumět. Sny nás fascinují odpradávna. Jsou plné zvláštních obrazů a odrážejí hluboké vrstvy našeho podvědomí. Ač řada lidí tvrdí, že se jim nic nezdá, pravda je, že sníme