Když se řekne žlutá, napadne vás kytka, ale také citron. Krásná kombinace. Mimochodem – spojení ovoce a květin funguje odnepaměti, jen si vzpomeňte na staré olejomalby se zátiším květin a zrajícího ovoce.
Budete potřebovat: 1 středně velký citron, potravinovou fólii, špejle, 10x žluté kornoutovky, tzv. kaly, 6x kraspedie, 5x žluté růže, 6x žluté gerbery
Citrony příčně rozpulte a zabalte do potravinové fólie, aby půlky tak rychle neoschly. Pevně napněte, aby fólie nebyla příliš vidět.
Napíchněte citrony na dlouhé pevné špejle, konec fólie kolem špejle obmotejte, popřípadě gutaperčovou páskou (začišťovací páska, kterou používají floristé) začistěte tak, aby fólie nebyla příliš patrná.
Nadrátkujte gerbery. Floristický drát zapíchněte těsně pod květem tak, aby pevně držel květinu v lůžku, a pak jej oviňte 2x až 3x kolem stonku po celé délce. Zakrátíte jej spolu s délkou stonků hotové kytice.
Kytici važte klasicky dokulata do spirály, což znamená, že květiny držíte ve dvou třetinách stonku a každou, kterou přidáváte, směřujete květem mírně doleva.
Citrony vkládejte zejména ke středu kytice – jsou těžké, proto je třeba, aby je ostatní květiny podržely.
Střídejte všechny druhy žlutých květin, které máte k dispozici, na závěr pevně svažte. Obzvlášť kvůli těžkým a nepříliš stabilním citronům je potřeba vázat opravdu pevně.
Obdobně svěže působí kytice v oranžových barvách, v hlavní roli s pomeranči nebo maloplodými mandarinkami (Citrus sinensis). Plody musí být malé – velké by se na špejli a později ani v kytici neudržely.
Oranžovou variaci s pomeranči můžete obměnit tak, že umístíte květinové aranžmá do aranžovací hmoty.
Text: Eva Hořánková, návod z knihy Můj květinový ateliér, Markéta Keclíková. Vydalo nakladatelství Smart Press, www.smartpress.cz
Foto: Smart Press