Domů     Ani hladová, ani nemastná: Dieta, která vám zachrání játra
Ani hladová, ani nemastná: Dieta, která vám zachrání játra
7.1.2021

Potíže jater se vždy točí kolem jídla, ať už jde o příčinu onemocnění nebo jeho léčení. Platí to samozřejmě i pro neduh zvaný ztukovatění jater. Ale nebojte, rozhodně to dieta nemastná neslaná.

Každý, kdo nosí pár desítek vlastní váhy navíc, může trpět ztukovatěním jater, aniž by to tušil. Fakt, že onemocnění nepůsobí žádné zjevné potíže, ovšem zdaleka ještě neznamená, že jde o banalitu. Naopak, ukazuje to na záludnost této poruchy.

Tukové částečky se tiše a nenápadně hromadí v jaterní tkáni bez jakýchkoli zdravotních obtíží. Ty se ozvou, až když proces pokročí a usazený tuk začne komplikovat fungování jater. Následky mohou být dalekosáhlé.

Ztukovatění jater se přičítá přímý vliv na rozvoj osteoporózy, cukrovky a poruchy funkce ledvin. Tuk ale negativně působí i na samotná játra, která jsou pak náchylnější k zánětům i rakovině.

Ale i bez rozvoje těchto nebezpečných onemocnění se stav ztukovatěných jater bez léčby průběžně stále zhoršuje a přechází v cirhózu, kdy už orgán není schopen v plné míře fungovat.

Kdo je ohrožený?

Ztukovatění jater úzce souvisí s celkovým množstvím tuku v těle, takže je spojeno především s nadváhou. Stejně úzce je toto onemocnění provázané s cukrovkou, protože v obou případech jde o poruchu metabolismu, jak cukru, tak ale i tuku.

Proto jak narůstá množství tuku uloženého v játrech, tak se současně zvedá hladina cukru v krvi na úroveň, kterou už slinivka nedokáže produkcí inzulínu vyrovnávat.

Stejně tak je třeba počítat s tím, že ke ztukovatění jater nevede jen záliba v tučných jídlech, ale ve stejné míře i sladkosti a potraviny z bílé mouky. To jsou zdroje „prázdné energie“, jejíž přebytek játra přeměňují a ukládají jako tuk.

Další poměrně známou příčinou změn jater je závislost na alkoholu. Riziko představuje i prodělané virové onemocnění jater, což se týká hlavně žloutenky typu C.

Pozor na léky: Játra jsou vedle ledvin orgánem, kde končí pouť léčebných přípravků v těle. Játra tyto látky odbourávají, čímž se někdy mohou dostat do ohrožení.

Určité látky, z těch nejčastěji používaných paracetamol, určený k léčbě nachlazení, horečky a bolestí, mohou játra poškodit, zejména pokud překročíte doporučené dávkování.

Při riziku jaterních potíží je třeba vždy konzultovat účinky volně prodejných léků, a to i bylinných s lékárníkem.

Proč škodí alkohol?

Zhruba ze stejného důvodu jako léky. Alkohol se v těle odbourává na chemické látky, z nichž problematický je pro játra zejména acetaldehyd.

Ten dokáže reagovat s nejrůznějšími dalšími látkami, které mohou játra právě zpracovávat, ale i těmi, které se nacházejí přímo v jaterních buňkách. Alkohol navíc představuje značný zdroj energie, proto ho játra částečně také přeměňují na tuk.

Čeho si všímat

Nejčastěji je ztukovatění jater bohužel objeveno náhodou, například při ultrazvukovém vyšetření břicha.

Naopak jaterní testy při vyšetření krve mohou vycházet v normě i v případech, že už množství uloženého tuku v játrech začíná vést k zánětu nebo poškození tkáně.

A to je problém, neboť včasná diagnóza přitom dává největší naději na vyléčení a návratu k předchozímu stavu. První příznaky, jimiž se ztukovatění jater ozývá, jsou značně neurčité.

Bývá to hlavně chronická únava, konkrétnějším signálem už je lehký tlak na pravé straně v nadbřišku. Ten naznačuje, že játra už značně zvětšila svůj objem kvůli ukládajícímu se tuku.

V pokročilejším stadiu se přidává silné svědění kůže a může se objevit žlutavé zabarvení očního bělma nebo kůže.

Přehlížet problém se nevyplácí

Kromě provázanosti s cukrovkou představuje ztukovatění jater závažné zdravotní riziko také z dalšího důvodu. Játra v této kondici produkují zvýšené množství látek, které vyvolávají zánět.

Až u třetiny lidí postižených ztukovatěním jater proto dojde k neinfekční žloutence. Nemusíte si jí všimnout.

Projevy jako trávicí potíže a nažloutlá barva mohou být nenápadné, a tím vést bez léčení vést pomalu k cirhóze, kdy se jaterní tkáň zjizví, buňky důležité pro trávení zanikají a játra se zmenšují.

Zánětlivé látky se ovšem dostávají i do krve, a tak mohou podpořit zánětlivé pochody i jinde v těle. Nejčastěji jsou postiženy cévy, což se projeví rozvojem aterosklerózy a nárůstem krevního tlaku.

Jde o jídelníček

Aby se ukládání dalšího tuku zastavilo a játra se zregenerovala, je třeba odlehčit jídelníček a omezit přísun zatěžujících potravin. To ovšem neznamená škrtnout tuky z jídelníčku, naopak, určité druhy tuků k obnově zdravé tkáně jater napomáhají.

Jsou to hlavně tuky z mořských ryb a z vlašských ořechů, známé jako „omega-3 nenasycené mastné kyseliny. Omezit je spíš třeba „prázdné kalorie“ čili sladkosti, cukr a jídla z bílé mouky.

Problémem je i ovocný cukr (podrobněji o něm píšeme na straně 13), protože podporuje ukládání tuku v játrech a podporuje vznik zánětu.

8 pomocníků pro uzdravení jater

Avokádo

Avokádo obsahuje látku, která podporuje tvorbu nových jaterních buněk a tím i jejich léčení.

Chilli papričky

Palčivá látka kapsaicin podporuje regeneraci jater.

Kurkuma

Zvyšuje tvorbu žluči v játrech a tím i odvádění škodlivin.

Grep

Snižuje zátěž jater, protože blokuje využití části tuku z jídla.

Rozmarýn

Usnadňuje trávení a zvyšuje tvorbu žluči.

Červená řepa

Dodává minerály a vitaminy důležité pro fungování jater.

Káva

Studie ukázaly, že 3 šálky kávy denně zlepšují výsledek jaterních testů. Jak konkrétně káva do fungování jater zasahuje, sice není známé, ale předpokládá se, že půjde o účinek některé z mnoha látek přirozeně obsažených v kávě.

Artyčoky

Podporují trávení a využití živin, čímž ulevují játrům.

Pečivo a přílohy

Co jíst

V rozumné míře celozrnné pečivo, ovesné vločky, amarant, brambory.

Co omezit

Pečivo z bílé mouky, sladké pečivo, krekry, croissanty, bílou rýži, bramborové hranolky a lupínky, bramborovou kaši.

Maso a uzeniny

Co jíst

Přednostně libové maso, nejvhodnější je krůtí. Pozitivní vliv má rybí maso včetně tučných druhů jako losos, makrela a sardinky.

Co omezit

Řízky a tučné maso, nevhodná je většina uzenin a lahůdek s majonézou, v rozumné míře lze jíst výrobky určené pro děti.

Tuky

Co jíst

Oleje: řepkový, ořechový, olivový, lněný. Máslo.

Co omezit

Zcela je třeba se vyhnout sádlu vepřovému i husímu a kachnímu, nepříliš vhodný je palmový a slunečnicový olej.

Ovoce

Co jíst

V rozumné míře jednu až dvě porce ovoce denně, vhodné jsou citrusy, rybíz, borůvky, maliny, švestky, blumy, vodní meloun.

Co omezit

Slazené zavařované ovoce, povidla, kandované ovoce, opatrně s konzumací hroznů, hrušek, banánů, medového a cukrového melounu, třešní.

Zelenina

Co jíst

Vysloveně prospěšné jsou artyčoky a avokádo, velmi vhodné pak ostatní druhy zeleniny.

Co omezit

Problémem je jen kukuřice, případně sladké brambory.

Ořechy a semena

Co jíst

Výtečné pro zdraví jater jsou vlašské ořechy, mandle, lískové ořechy, kešu, pinie, slunečnicová a dýňová semena, sezam a lněné semínko.

Co omezit

Arašídy a solené ořechy.

Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock

Štítky:
Předchozí článek
reklama
Související články
6.12.2023
Umíte jen tak sedět, vypnout myšlenky a jen „být“? I když se to na první pohled nezdá, je to docela těžké, ale pro duševní rovnováhu nesmírně důležité. Neustálý tok informací, pracovní vytížení, lidé kolem nás, povinnosti, koníčky, zábava… To všechno nás neustále obklopuje a zahlcuje naše vědomí. Myšlenky pracují na plné obrátky a soustředí nás na to, co se děje vně nás. Už neumíme jen tak být… N
28.11.2023
Mlčení mezi partnery může úplně rozvrátit vztah. Jak se tomu bránit? Pokud není mlčení následek hádky, pak se do vztahu obvykle vkrádá nenápadně a pomalu. Když si všimnete, že spolu takřka nepromluvíte, je už pozdě. Výzvy „Tak se mnou trochu mluv.“ mají stejný efekt jako „Přestaň už konečně kašlat.“ Prostě to nejde zastavit. Stejně jako kašel, tak i mlčení jsou jen příznakem problému. A ten je t
27.11.2023
Nemáte čas se pravidelně hýbat? Zkuste balanční desku. Cvičení na ní je zábavné a nevyžaduje mnoho místa v bytě. Pomůže zlepšit nejen stabilitu, ale i koordinaci svalů, zpevnit zejména ty ve středu těla, na které zapomínáme. A právě tyhle svaly jsou důležité při jakémkoliv sportu, ale také při problémech s páteří či klouby. Cvičení pomáhá také napravit špatné držení těla. Budete potřebov
17.11.2023
Nejprodávanější jsou matrace střední tvrdosti, což není překvapení. Odhadnout, jaký typ by nám osobně nejvíc vyhovoval, není vždy snadné, a tak volíme „zlatý střed“. Ne vždy je ideální. Více než na tvrdost bychom se ale měli zaměřit na materiál a způsob výroby matrace. Právě tyto faktory společně utvářejí vlastnosti matrace, které určují, pro jaké typy spáčů bude vhodná, či naopak nevhodná. Co
13.11.2023
Nálepka „přírodní“, nebo dokonce „bio“ okamžitě přidává kosmetickému přípravku body, neboť je bez „chemie“. Co už si neuvědomujeme, že i tyto produkty mají své slabiny a nevýhody. Iluzorní je už vlastní rozdělování na přípravky přírodního a chemického původu. I příroda totiž nepracuje s ničím jiným než s chemickými látkami, jen to s nimi mnohdy lépe umí. Jenže oproti produktům kosmetické chemie
reklama
reklama
Šikovné tipy
Finty pro pěkné obočí
Aby vám to slušelo, k tomu stačí upravit obočí, nanést řasenku a možná ještě rtěnku, a to v tomto pořadí. Bez obočí to totiž nefunguje, přitom právě s ním je nejvíc starostí. Vytrhat, nebo dokreslit? To bývá zásadní otázka, neboť málokdo má chloupky v obočí rostlé „tak akorát“. Kromě vrozených předpokladů je pro hustotu porostu […]
Podzim se vybarvil
Barevný podzim je stále ještě tady. Co s jeho pomocí můžete vykouzlit za parády? Nedělní prostírání Barvami podzimu jsou sytě žlutá a zářivě oranžová, právě ty odstíny, které se nádherně vyjímají na slavnostně prostřeném stole. Stačí ozdobit žluté ubrousky snítkami s plody hlohu nebo jeřabin, přidat zelený lístek pro dojem svěžesti a mezi prostíráním rozestavit […]
Pořiďte si paludárium…
Podobá se akváriu, ale s tím rozdílem, že část objemu není pod vodou. A tak hlavní pozornost přitahují rostliny, kterými je osázené. Je to koníček pro odvážné, vytrvalé a pečlivé chovatele s duší dobrodruha. Je to skoro jako v té pohádce od Boženy Němcové, kde chytrá horákyně nebyla ani oblečená, ani nahá… Stejně tak paludárium […]
Trochu jiné figurky z kaštanů
Také už máte doma hromádku čerstvě vyloupnutých kaštanů? Proti jejich přitažlivost není obrany, když je neseberou děti, vklouznou vám do kapsy skoro samy. Ale nelitujte, dá se z nich krásně tvořit. Výtržníci (viz úvodní foto) Figurka s palcátem má baňaté ruce ze žaludů, které je potřeba do tělíčka ze šišky vlepit. Druhá figurka upoutá ježatým […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
V jednoduchosti je krása: Dveře IDEA od JAP FUTURE
iluxus.cz
V jednoduchosti je krása: Dveře IDEA od JAP FUTURE
Minimalismus už není jako dříve jen doménou umění, filozofie nebo architektury, ale stal se z něj vyhledávaný životní styl. Interiér a design jsou další oblasti, do kterých minimalismus postupně proni
Kyberzločincům naletí i technologicky zběhlí lidé
epochalnisvet.cz
Kyberzločincům naletí i technologicky zběhlí lidé
Pozor, s Ježíškem letos chodí kyberzločinci. Jen v prvním letošním pololetí provedli podle dat z bank přes 31 tisíc útoků, z nichž bylo nahlášeno více než 10 tisíc na policii. Policejní statistiky hov
Zachránil mě před neštěstím skutečný čert?
skutecnepribehy.cz
Zachránil mě před neštěstím skutečný čert?
Ze spaní mě probudilo děsivé stvoření. Mělo rohy a ocas. Místo do pekla mě vyvedlo ven z domu. Najednou se ozvala rána jako z děla. Bylo to tehdy v předvánočním čase, kdy chodí čert a Mikuláš. Byla jsem ještě malá holčička. Tenkrát mě hlídala babička, která bydlela v malém domku, kolem kterého pobíhalo všelijaké zvířectvo – husy, slepice, kočky i starý pes
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Za krásami Švýcarska: Poznejte zemi hor, sýrů a čokolády
epochanacestach.cz
Za krásami Švýcarska: Poznejte zemi hor, sýrů a čokolády
Která místa navštívit ve Švýcarsku? Není nic snazšího než si přečíst naše doporučení. Máte chuť na pravý alpský sýr z horských pastvin? Jste na správném místě. Jenom je lepší si ho koupit na trhu. A čokoláda hořká i mléčná také patří k této zvláštní horské zemi. Můžete se i projet čokoládovým expresem až do firmy
Slimule americká: Ryba s nemrznoucí krví
21stoleti.cz
Slimule americká: Ryba s nemrznoucí krví
Tato více než metr dlouhá ryba se pohybuje u mořského dna, kde je vystavena chladu. Jako obranu si vyvinula krevní protein, který působí jako nemrznoucí směs. Ten došel komerčního využití. Slimule
Že by vznikl milostný trojúhelník?
nasehvezdy.cz
Že by vznikl milostný trojúhelník?
Nestárnoucí herečka ze seriálu Slunečná Eva Decastelo (45) bezmezně miluje fotografa Tomáše Třeštíka (45). Jenže ten ještě ani zdaleka nemá vyřešenou svou minulost, a to v mnoha ohledech. Nejenom
Lilkové závitky se sýrem
tisicereceptu.cz
Lilkové závitky se sýrem
Pro milovníky italské kuchyně přinášíme originální recept na zapékané lilkové rolky. Suroviny na 2 porce 1 větší lilek 200 g ricotty 50 g parmezánu 50 g cottage sýru snítka tymiánu snítka r
Proč zakázali konšelé katům na svatého Martina koledovat?
epochaplus.cz
Proč zakázali konšelé katům na svatého Martina koledovat?
Svatý Martin má 11. listopadu přijet na bílém koni, což značí začátek zimy. Letos už je sněhové nadílky až až. Kdo vlastně ale svatý Martin je? Pojďme se trochu podrobněji podívat na jeho osud. V římské provincii Horní Panonie (v dnešním Maďarsku) přichází v roce 316 na svět Martin Tourský († 397). Podle legendy se později setkává v Amiensu
Dělá na něj zamilované oči! Funguje to?
nasehvezdy.cz
Dělá na něj zamilované oči! Funguje to?
S manželem to nová posila Ulice Adéla Gondíková (50) nemá zrovna jednoduché. Jiří Langmajer (57) totiž skuhrá pokaždé, když ho někde něco jenom píchne. Jeden z nejvíc sexy chlapíků českého showbyzn
Léčivý tichý zvon sv. Mury: Přinesli ho na Zemi andělé?
enigmaplus.cz
Léčivý tichý zvon sv. Mury: Přinesli ho na Zemi andělé?
S jasně zelenými stébly trávy na irských lukách si pohrává vítr. Čechrá listy v korunách stromů a také vlasy dlouhé fronty čekajících lidí. Většina z nich je bledá, nemocná, a sem tam si všimnete i tě
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce