Domů     Ani hladová, ani nemastná: Dieta, která vám zachrání játra
Ani hladová, ani nemastná: Dieta, která vám zachrání játra
7.1.2021

Potíže jater se vždy točí kolem jídla, ať už jde o příčinu onemocnění nebo jeho léčení. Platí to samozřejmě i pro neduh zvaný ztukovatění jater. Ale nebojte, rozhodně to dieta nemastná neslaná.

Každý, kdo nosí pár desítek vlastní váhy navíc, může trpět ztukovatěním jater, aniž by to tušil. Fakt, že onemocnění nepůsobí žádné zjevné potíže, ovšem zdaleka ještě neznamená, že jde o banalitu. Naopak, ukazuje to na záludnost této poruchy.

Tukové částečky se tiše a nenápadně hromadí v jaterní tkáni bez jakýchkoli zdravotních obtíží. Ty se ozvou, až když proces pokročí a usazený tuk začne komplikovat fungování jater. Následky mohou být dalekosáhlé.

Ztukovatění jater se přičítá přímý vliv na rozvoj osteoporózy, cukrovky a poruchy funkce ledvin. Tuk ale negativně působí i na samotná játra, která jsou pak náchylnější k zánětům i rakovině.

Ale i bez rozvoje těchto nebezpečných onemocnění se stav ztukovatěných jater bez léčby průběžně stále zhoršuje a přechází v cirhózu, kdy už orgán není schopen v plné míře fungovat.

Kdo je ohrožený?

Ztukovatění jater úzce souvisí s celkovým množstvím tuku v těle, takže je spojeno především s nadváhou. Stejně úzce je toto onemocnění provázané s cukrovkou, protože v obou případech jde o poruchu metabolismu, jak cukru, tak ale i tuku.

Proto jak narůstá množství tuku uloženého v játrech, tak se současně zvedá hladina cukru v krvi na úroveň, kterou už slinivka nedokáže produkcí inzulínu vyrovnávat.

Stejně tak je třeba počítat s tím, že ke ztukovatění jater nevede jen záliba v tučných jídlech, ale ve stejné míře i sladkosti a potraviny z bílé mouky. To jsou zdroje „prázdné energie“, jejíž přebytek játra přeměňují a ukládají jako tuk.

Další poměrně známou příčinou změn jater je závislost na alkoholu. Riziko představuje i prodělané virové onemocnění jater, což se týká hlavně žloutenky typu C.

Pozor na léky: Játra jsou vedle ledvin orgánem, kde končí pouť léčebných přípravků v těle. Játra tyto látky odbourávají, čímž se někdy mohou dostat do ohrožení.

Určité látky, z těch nejčastěji používaných paracetamol, určený k léčbě nachlazení, horečky a bolestí, mohou játra poškodit, zejména pokud překročíte doporučené dávkování.

Při riziku jaterních potíží je třeba vždy konzultovat účinky volně prodejných léků, a to i bylinných s lékárníkem.

Proč škodí alkohol?

Zhruba ze stejného důvodu jako léky. Alkohol se v těle odbourává na chemické látky, z nichž problematický je pro játra zejména acetaldehyd.

Ten dokáže reagovat s nejrůznějšími dalšími látkami, které mohou játra právě zpracovávat, ale i těmi, které se nacházejí přímo v jaterních buňkách. Alkohol navíc představuje značný zdroj energie, proto ho játra částečně také přeměňují na tuk.

Čeho si všímat

Nejčastěji je ztukovatění jater bohužel objeveno náhodou, například při ultrazvukovém vyšetření břicha.

Naopak jaterní testy při vyšetření krve mohou vycházet v normě i v případech, že už množství uloženého tuku v játrech začíná vést k zánětu nebo poškození tkáně.

A to je problém, neboť včasná diagnóza přitom dává největší naději na vyléčení a návratu k předchozímu stavu. První příznaky, jimiž se ztukovatění jater ozývá, jsou značně neurčité.

Bývá to hlavně chronická únava, konkrétnějším signálem už je lehký tlak na pravé straně v nadbřišku. Ten naznačuje, že játra už značně zvětšila svůj objem kvůli ukládajícímu se tuku.

V pokročilejším stadiu se přidává silné svědění kůže a může se objevit žlutavé zabarvení očního bělma nebo kůže.

Přehlížet problém se nevyplácí

Kromě provázanosti s cukrovkou představuje ztukovatění jater závažné zdravotní riziko také z dalšího důvodu. Játra v této kondici produkují zvýšené množství látek, které vyvolávají zánět.

Až u třetiny lidí postižených ztukovatěním jater proto dojde k neinfekční žloutence. Nemusíte si jí všimnout.

Projevy jako trávicí potíže a nažloutlá barva mohou být nenápadné, a tím vést bez léčení vést pomalu k cirhóze, kdy se jaterní tkáň zjizví, buňky důležité pro trávení zanikají a játra se zmenšují.

Zánětlivé látky se ovšem dostávají i do krve, a tak mohou podpořit zánětlivé pochody i jinde v těle. Nejčastěji jsou postiženy cévy, což se projeví rozvojem aterosklerózy a nárůstem krevního tlaku.

Jde o jídelníček

Aby se ukládání dalšího tuku zastavilo a játra se zregenerovala, je třeba odlehčit jídelníček a omezit přísun zatěžujících potravin. To ovšem neznamená škrtnout tuky z jídelníčku, naopak, určité druhy tuků k obnově zdravé tkáně jater napomáhají.

Jsou to hlavně tuky z mořských ryb a z vlašských ořechů, známé jako „omega-3 nenasycené mastné kyseliny. Omezit je spíš třeba „prázdné kalorie“ čili sladkosti, cukr a jídla z bílé mouky.

Problémem je i ovocný cukr (podrobněji o něm píšeme na straně 13), protože podporuje ukládání tuku v játrech a podporuje vznik zánětu.

8 pomocníků pro uzdravení jater

Avokádo

Avokádo obsahuje látku, která podporuje tvorbu nových jaterních buněk a tím i jejich léčení.

Chilli papričky

Palčivá látka kapsaicin podporuje regeneraci jater.

Kurkuma

Zvyšuje tvorbu žluči v játrech a tím i odvádění škodlivin.

Grep

Snižuje zátěž jater, protože blokuje využití části tuku z jídla.

Rozmarýn

Usnadňuje trávení a zvyšuje tvorbu žluči.

Červená řepa

Dodává minerály a vitaminy důležité pro fungování jater.

Káva

Studie ukázaly, že 3 šálky kávy denně zlepšují výsledek jaterních testů. Jak konkrétně káva do fungování jater zasahuje, sice není známé, ale předpokládá se, že půjde o účinek některé z mnoha látek přirozeně obsažených v kávě.

Artyčoky

Podporují trávení a využití živin, čímž ulevují játrům.

Pečivo a přílohy

Co jíst

V rozumné míře celozrnné pečivo, ovesné vločky, amarant, brambory.

Co omezit

Pečivo z bílé mouky, sladké pečivo, krekry, croissanty, bílou rýži, bramborové hranolky a lupínky, bramborovou kaši.

Maso a uzeniny

Co jíst

Přednostně libové maso, nejvhodnější je krůtí. Pozitivní vliv má rybí maso včetně tučných druhů jako losos, makrela a sardinky.

Co omezit

Řízky a tučné maso, nevhodná je většina uzenin a lahůdek s majonézou, v rozumné míře lze jíst výrobky určené pro děti.

Tuky

Co jíst

Oleje: řepkový, ořechový, olivový, lněný. Máslo.

Co omezit

Zcela je třeba se vyhnout sádlu vepřovému i husímu a kachnímu, nepříliš vhodný je palmový a slunečnicový olej.

Ovoce

Co jíst

V rozumné míře jednu až dvě porce ovoce denně, vhodné jsou citrusy, rybíz, borůvky, maliny, švestky, blumy, vodní meloun.

Co omezit

Slazené zavařované ovoce, povidla, kandované ovoce, opatrně s konzumací hroznů, hrušek, banánů, medového a cukrového melounu, třešní.

Zelenina

Co jíst

Vysloveně prospěšné jsou artyčoky a avokádo, velmi vhodné pak ostatní druhy zeleniny.

Co omezit

Problémem je jen kukuřice, případně sladké brambory.

Ořechy a semena

Co jíst

Výtečné pro zdraví jater jsou vlašské ořechy, mandle, lískové ořechy, kešu, pinie, slunečnicová a dýňová semena, sezam a lněné semínko.

Co omezit

Arašídy a solené ořechy.

Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock

Štítky:
Předchozí článek
reklama
Související články
6.6.2023
Zaměřit se na příjemné emoce, vracet se ke kladným životním zážitkům a zkušenostem. Rozvíjet své dobré vlastnosti – optimismus, smysl pro humor a sebedůvěru. O tom všem je pozitivní psychologie. Žijeme v uspěchané době, plné chaosu a stresových situací, která s sebou mimo jiné také nese potřebu svěřit se do péče psychologů, psychoanalytiků, koučů… Jestli o takové péči také uvažujete, zvolte odbor
4.6.2023
Přemýšleli jste někdy, jak se liší veganské, vegetariánské, RAW a bezlepkové jídlo oproti tomu běžnému, klasickému? Víte, co v nich chybí a čím je vhodné nedostatky nahradit? Každý ví, že strava by měla být pestrá, rozmanitá, výživná a hlavně zdravá. Přesto máme své vyzkoušené recepty, které rádi a často opakujeme a střídáme. Ve spíži máme své oblíbené potraviny a – ruku na srdce – ne vždy je náš
1.6.2023
Víme, že játra jsou jedním z nejdůležitějších orgánů, a přesto se o ně většinou nestaráme tak, jak bychom měli. Spoléháme na to, že mají velkou schopnost regenerace. Jenže aby mohlo k jejich očistě a obnově dojít, musíme jim pomoci a ne jim škodit. Jak? Začněte stravou. Jsou totiž potraviny, které játrům škodí, nebo alespoň neprospívají, a jiné, které byste naopak jíst měli. A které to jsou? Seřa
30.5.2023
Pálení v očích sice zdraví neohrožuje, zato dokáže pěkně znepříjemnit život. Samo od sebe navíc přestane jen málokdy. Běžně si to sotva uvědomíme, ale během jediné minuty desetkrát, a někdy i častěji mrkneme. Tento drobný automatický pohyb je vysoce důležitý. Udržuje totiž povrch oka vlhký tím, že po něm roztírá tekutinu ze slzných váčků. Jak moc oči tuto vlhkost potřebují, zjistíme ve chvíli, k
28.5.2023
Zkusili jste někdy spočítat, kolikrát v životě ohnete chodidlo či našlápnete? Asi to nejde, ale jasné je, že naše nohy to nemají lehké. Proto bychom se o ně měli starat. A i když své nohy nezanedbáváte, věnujete jim péči doma nebo chodíte i na pedikúru, přesto se může stát, že zaznamenáte, že něco není v pořádku. Může jít o různé deformace prstů či vbočený palec, ale také zarůstající nehty, prask
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Marie Antoinetta posvatební masakr oplakala
epochalnisvet.cz
Marie Antoinetta posvatební masakr oplakala
„To je strašné,“ vzlyká Marie Antoinetta. Právě se s manželem dozvěděli, že při velkolepém ohňostroji v Paříži na počest jejich svatby zahynuly desítky lidí. Přitom se na tu velkou slávu připravovalo
Wrap se skyrovým dipem
tisicereceptu.cz
Wrap se skyrovým dipem
SKYR slouží nejen jako bílkovinami nabitá svačina, ale také jako ingredience, která má své místo ve sladkých i slaných receptech. Ingredience na salátovou směs – 4 porce 2 kuřecí prsa 1 konzerv
Kamarádka mi dobře poradila
skutecnepribehy.cz
Kamarádka mi dobře poradila
Ještě že mám vedle sebe moji nejlepší kamarádku Zdenku. Jsme taková nerozlučná dvojka, která si vždy poradí. Můžu se na ni ve všem spolehnout. Jen občas jsem v úzkých, to když Zdena někam vyrazí. Ona strašně ráda cestuje, nalévá si do duše úžasné zážitky, jak sama říká. No jo, ale pak ji potřebuji a ona si nalévá.
Spásný botox: 31 body k úlevě?
21stoleti.cz
Spásný botox: 31 body k úlevě?
Injekce botulotoxinu nemají své místo pouze v estetické medicíně. Čím dál častěji se totiž začínají prosazovat jako efektivní léčba k chronické migréně. Stačí jen vydržet 31 „bodnutí“. Vůbec poprvé
Na kom se herečka přiživuje?
nasehvezdy.cz
Na kom se herečka přiživuje?
Momentálně si má Simona Lewandowská (23) ze Zlaté labutě užívat lásku s hereckým kolegou Goranem Maiello (24), známým ze seriálu ZOO. Přátelé jsou už ze školy, jiskra však přeskočila až nedávno. Pře
Do kartuziánských klášterů nesmějí ženy ani vkročit
epochaplus.cz
Do kartuziánských klášterů nesmějí ženy ani vkročit
Řád kartuziánů zakládá svatý Bruno (1027/1030–1101) v letech 1084–1086, ovšem psaná pravidla po sobě nezanechává. Ta sestavuje až opat Gvigo z kláštera v Chartreuse poblíž francouzského Grenoblu v let
Mumie Sin-Čuej: Co stojí za její zachovalostí?
enigmaplus.cz
Mumie Sin-Čuej: Co stojí za její zachovalostí?
Sin-Čuej, známá jako Lady Dai, je svého času manželkou jednoho z dávných ministerských předsedů z dynastie Západní Chan (vládnoucí v období 202 př. n. l. - 9 n. l.). Po své smrti je mumifikována a ulo
Rybí filety s bramborovou kaší
tisicereceptu.cz
Rybí filety s bramborovou kaší
Rybí maso je také lehké, zdravé a výživné, s kmínem si velmi dobře rozumí a s bramborovou kaší je to lahůdka. Potřebujete 800 g rybích filet (nebo filé) sůl drcený kmín mletou sladkou papriku
Samsonova kašna: Monument uprostřed náměstí v Českých Budějovicích
epochanacestach.cz
Samsonova kašna: Monument uprostřed náměstí v Českých Budějovicích
Socha Samsona se lvem se uprostřed největšího českobudějovického náměstí odráží ve vodní hladině zdejší historické kašny už téměř tři sta let. Kašna je jednou z největších v zemi a je také symbolem města. Nikdo z návštěvníků Českých Budějovic nemůže minout náměstí Přemysla Otakara II. Leží přece přímo v centru města a navíc je druhým největším čtvercovým náměstím v republice. Ten
Tiffany & Co. odhaluje kolekci Blue Book 2023: Out of the Blue
iluxus.cz
Tiffany & Co. odhaluje kolekci Blue Book 2023: Out of the Blue
Tiffany & Co. uvádí svou legendární „Modrou knihu“, kolekci Blue Book 2023: Out of the Blue představující nejnovější, každoročně očekávanou kolekci high jewelry reprezentující to nejlepší z nejlep
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Kdo bude hereččiným novým partnerem?
nasehvezdy.cz
Kdo bude hereččiným novým partnerem?
Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (62) je podle svých slov znovu připravena se zamilovat. A to i přesto, že v posledních letech přišla o dva muže, které moc milovala. Srdce má ale ot