Domů     Ani hladová, ani nemastná: Dieta, která vám zachrání játra
Ani hladová, ani nemastná: Dieta, která vám zachrání játra
7.1.2021

Potíže jater se vždy točí kolem jídla, ať už jde o příčinu onemocnění nebo jeho léčení. Platí to samozřejmě i pro neduh zvaný ztukovatění jater. Ale nebojte, rozhodně to dieta nemastná neslaná.

Každý, kdo nosí pár desítek vlastní váhy navíc, může trpět ztukovatěním jater, aniž by to tušil. Fakt, že onemocnění nepůsobí žádné zjevné potíže, ovšem zdaleka ještě neznamená, že jde o banalitu. Naopak, ukazuje to na záludnost této poruchy.

Tukové částečky se tiše a nenápadně hromadí v jaterní tkáni bez jakýchkoli zdravotních obtíží. Ty se ozvou, až když proces pokročí a usazený tuk začne komplikovat fungování jater. Následky mohou být dalekosáhlé.

Ztukovatění jater se přičítá přímý vliv na rozvoj osteoporózy, cukrovky a poruchy funkce ledvin. Tuk ale negativně působí i na samotná játra, která jsou pak náchylnější k zánětům i rakovině.

Ale i bez rozvoje těchto nebezpečných onemocnění se stav ztukovatěných jater bez léčby průběžně stále zhoršuje a přechází v cirhózu, kdy už orgán není schopen v plné míře fungovat.

Kdo je ohrožený?

Ztukovatění jater úzce souvisí s celkovým množstvím tuku v těle, takže je spojeno především s nadváhou. Stejně úzce je toto onemocnění provázané s cukrovkou, protože v obou případech jde o poruchu metabolismu, jak cukru, tak ale i tuku.

Proto jak narůstá množství tuku uloženého v játrech, tak se současně zvedá hladina cukru v krvi na úroveň, kterou už slinivka nedokáže produkcí inzulínu vyrovnávat.

Stejně tak je třeba počítat s tím, že ke ztukovatění jater nevede jen záliba v tučných jídlech, ale ve stejné míře i sladkosti a potraviny z bílé mouky. To jsou zdroje „prázdné energie“, jejíž přebytek játra přeměňují a ukládají jako tuk.

Další poměrně známou příčinou změn jater je závislost na alkoholu. Riziko představuje i prodělané virové onemocnění jater, což se týká hlavně žloutenky typu C.

Pozor na léky: Játra jsou vedle ledvin orgánem, kde končí pouť léčebných přípravků v těle. Játra tyto látky odbourávají, čímž se někdy mohou dostat do ohrožení.

Určité látky, z těch nejčastěji používaných paracetamol, určený k léčbě nachlazení, horečky a bolestí, mohou játra poškodit, zejména pokud překročíte doporučené dávkování.

Při riziku jaterních potíží je třeba vždy konzultovat účinky volně prodejných léků, a to i bylinných s lékárníkem.

Proč škodí alkohol?

Zhruba ze stejného důvodu jako léky. Alkohol se v těle odbourává na chemické látky, z nichž problematický je pro játra zejména acetaldehyd.

Ten dokáže reagovat s nejrůznějšími dalšími látkami, které mohou játra právě zpracovávat, ale i těmi, které se nacházejí přímo v jaterních buňkách. Alkohol navíc představuje značný zdroj energie, proto ho játra částečně také přeměňují na tuk.

Čeho si všímat

Nejčastěji je ztukovatění jater bohužel objeveno náhodou, například při ultrazvukovém vyšetření břicha.

Naopak jaterní testy při vyšetření krve mohou vycházet v normě i v případech, že už množství uloženého tuku v játrech začíná vést k zánětu nebo poškození tkáně.

A to je problém, neboť včasná diagnóza přitom dává největší naději na vyléčení a návratu k předchozímu stavu. První příznaky, jimiž se ztukovatění jater ozývá, jsou značně neurčité.

Bývá to hlavně chronická únava, konkrétnějším signálem už je lehký tlak na pravé straně v nadbřišku. Ten naznačuje, že játra už značně zvětšila svůj objem kvůli ukládajícímu se tuku.

V pokročilejším stadiu se přidává silné svědění kůže a může se objevit žlutavé zabarvení očního bělma nebo kůže.

Přehlížet problém se nevyplácí

Kromě provázanosti s cukrovkou představuje ztukovatění jater závažné zdravotní riziko také z dalšího důvodu. Játra v této kondici produkují zvýšené množství látek, které vyvolávají zánět.

Až u třetiny lidí postižených ztukovatěním jater proto dojde k neinfekční žloutence. Nemusíte si jí všimnout.

Projevy jako trávicí potíže a nažloutlá barva mohou být nenápadné, a tím vést bez léčení vést pomalu k cirhóze, kdy se jaterní tkáň zjizví, buňky důležité pro trávení zanikají a játra se zmenšují.

Zánětlivé látky se ovšem dostávají i do krve, a tak mohou podpořit zánětlivé pochody i jinde v těle. Nejčastěji jsou postiženy cévy, což se projeví rozvojem aterosklerózy a nárůstem krevního tlaku.

Jde o jídelníček

Aby se ukládání dalšího tuku zastavilo a játra se zregenerovala, je třeba odlehčit jídelníček a omezit přísun zatěžujících potravin. To ovšem neznamená škrtnout tuky z jídelníčku, naopak, určité druhy tuků k obnově zdravé tkáně jater napomáhají.

Jsou to hlavně tuky z mořských ryb a z vlašských ořechů, známé jako „omega-3 nenasycené mastné kyseliny. Omezit je spíš třeba „prázdné kalorie“ čili sladkosti, cukr a jídla z bílé mouky.

Problémem je i ovocný cukr (podrobněji o něm píšeme na straně 13), protože podporuje ukládání tuku v játrech a podporuje vznik zánětu.

8 pomocníků pro uzdravení jater

Avokádo

Avokádo obsahuje látku, která podporuje tvorbu nových jaterních buněk a tím i jejich léčení.

Chilli papričky

Palčivá látka kapsaicin podporuje regeneraci jater.

Kurkuma

Zvyšuje tvorbu žluči v játrech a tím i odvádění škodlivin.

Grep

Snižuje zátěž jater, protože blokuje využití části tuku z jídla.

Rozmarýn

Usnadňuje trávení a zvyšuje tvorbu žluči.

Červená řepa

Dodává minerály a vitaminy důležité pro fungování jater.

Káva

Studie ukázaly, že 3 šálky kávy denně zlepšují výsledek jaterních testů. Jak konkrétně káva do fungování jater zasahuje, sice není známé, ale předpokládá se, že půjde o účinek některé z mnoha látek přirozeně obsažených v kávě.

Artyčoky

Podporují trávení a využití živin, čímž ulevují játrům.

Pečivo a přílohy

Co jíst

V rozumné míře celozrnné pečivo, ovesné vločky, amarant, brambory.

Co omezit

Pečivo z bílé mouky, sladké pečivo, krekry, croissanty, bílou rýži, bramborové hranolky a lupínky, bramborovou kaši.

Maso a uzeniny

Co jíst

Přednostně libové maso, nejvhodnější je krůtí. Pozitivní vliv má rybí maso včetně tučných druhů jako losos, makrela a sardinky.

Co omezit

Řízky a tučné maso, nevhodná je většina uzenin a lahůdek s majonézou, v rozumné míře lze jíst výrobky určené pro děti.

Tuky

Co jíst

Oleje: řepkový, ořechový, olivový, lněný. Máslo.

Co omezit

Zcela je třeba se vyhnout sádlu vepřovému i husímu a kachnímu, nepříliš vhodný je palmový a slunečnicový olej.

Ovoce

Co jíst

V rozumné míře jednu až dvě porce ovoce denně, vhodné jsou citrusy, rybíz, borůvky, maliny, švestky, blumy, vodní meloun.

Co omezit

Slazené zavařované ovoce, povidla, kandované ovoce, opatrně s konzumací hroznů, hrušek, banánů, medového a cukrového melounu, třešní.

Zelenina

Co jíst

Vysloveně prospěšné jsou artyčoky a avokádo, velmi vhodné pak ostatní druhy zeleniny.

Co omezit

Problémem je jen kukuřice, případně sladké brambory.

Ořechy a semena

Co jíst

Výtečné pro zdraví jater jsou vlašské ořechy, mandle, lískové ořechy, kešu, pinie, slunečnicová a dýňová semena, sezam a lněné semínko.

Co omezit

Arašídy a solené ořechy.

Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock

Štítky:
Předchozí článek
reklama
Související články
20.6.2024
Může se to stát každému a není to žádná ostuda. Vždyť některou z mnoha fóbií prý trpí až deset procent z nás. Poprvé se často objeví v dětství a je následkem nějakého traumatického zážitku, třeba zranění. Často na nás své strachy přenesou rodiče, typicky strach ze zvířat nebo z odběru krve. Tyhle fóbie časem většinou vymizí, ale někdy se ještě prohloubí a v průběhu života se mohou objevit další.
18.6.2024
Snažíte se, odpíráte si kdejaké jídlo, vyzkoušeli už jste snad všechny diety, které existují, a výsledky se ne a ne dostavit. A tak marně přemýšlíte, proč zrovna vaše váha se ani nehne. Důvodů může být celá řada. Tady je sedm nejčastějších: * Jíte málo Abyste nepřibírali, nesmíte hladovět, vždycky byste se měli cítit plní energie. Jenže jak toho dosáhnout, když musíte přijímat méně kalorií než
17.6.2024
Máme jen sedět a čekat, až se štěstí na nás usměje, anebo je nutné se o něj přičinit? Známý americký spisovatel Nathaniel Hawthorne kdysi prohlásil, že štěstí je jako motýl: „Čím víc ho pronásledujeme, tím víc nám bude unikat. Pokud však upřeme pozornost jinam, přilétne a tiše se posadí na naše rameno.“ Tím je vlastně řečeno vše a téma bychom zde mohli uzavřít. Jenže ono to se štěstím není až tak
12.6.2024
Nevěříte? Je to nemoc kloubů, která dokonale využívá náš životní styl. Proto už dnes není spojována se stářím, ale se středním věkem. Artróza je degenerativní  onemocnění, které může trápit všechny klouby v těle. Projevuje se ztenčením či proděravěním kloubní chrupavky, což způsobuje tření nechráněných kostí a z toho vyplývající citelné bolesti. Postihuje až 17 % lidí do 45 let a 60 % lidí star
6.6.2024
To je zásadní otázka, protože potíže mohou být k nerozeznání podobné. S rychlým rozlišením obou stavů mohou mít problém také zdravotníci. A protože infarkt přímo ohrožuje život, dostává přednost léčebný postup pro záchrannu srdce. To ovšem člověku v záchvatu paniky nepomůže a naopak pacienta zbytečně zatíží. Pokud vás ani jeden z těchto velice nepříjemných stavů nepostihl, podívejte, čím se moho
reklama
reklama
Šikovné tipy
Než začnete malovat…
Také se tak díváte po stěnách a říkáte si, že by to chtělo vymalovat? To se stává často, když nám slunce posvítí do oken. A také je jaro a začátek léta k malování nejvhodnější. Barva bude dobře schnout a nebude zas takové horko. I když ono samo malování je tak trochu alchymie, nesmí to schnout moc […]
Vymáčkněte to nejlepší z citronu!
Nebudeme vám radit takové banality, jako je vzít citron na vybělení pih nebo prstů zažloutlých od cigaret. Víme, že jste ženy dost zkušené na to, abyste mohly samy radit. Proto se vás pokusíme překvapit tipy, které jste určitě ještě nikde nečetly. Na zapálení grilu jsou úžasným pomocníkem pruhy sušené citronové kůry. Nejen že báječně chytají, […]
Noste brož jako šperk
Brože nikdy nevyšly z módy, jsou stále in. Nejčastěji vyniknou na klopě saka či kabátu, výraznější kousky pak můžete nosit i na šatech. Brož dodá oděvu eleganci a podtrhne váš styl. Prostě je to úžasný módní doplněk. A víte, že umí promlouvat také o tom, jak se cítíme? „Čtěte z mých broží,“ pronesla kdysi někdejší […]
Aby vám výstřih slušel
Roli hraje jak tvar výstřihu, tak správná péče o pokožku v dekoltu. Nemyslete si, že stačí vnady prostě jen odhalit. Poprsí výrazně ovlivňuje i celkový dojem z postavy a harmoničnosti proporcí. Své míry nezměníme, ale dojem můžeme hodně ovlivnit správně vybraným tvarem výstřihu. Víte, jaký vám nejvíce sluší? 3 univerzálně slušivé Široký kruhový výstřih je […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kvalita a design pro zdravý spánek
rezidenceonline.cz
Kvalita a design pro zdravý spánek
Noční odpočinek regeneruje tělo i mysl, zlepšuje paměť, podporuje imunitu a přispívá k lepší náladě. Kvalita spánku tedy ovlivňuje nejen zdraví, ale i produktivitu, kreativitu a sociální vztahy každého člověka. Základem každé ložnice je kvalitní a dobře umístěná postel. Její pozice by měla umožňovat pohodlný přístup z obou stran lůžka, což zamezí rušení partnera při
Není akné jako akné: Zpozorněte zejména v létě
epochaplus.cz
Není akné jako akné: Zpozorněte zejména v létě
Kromě běžného akné, které se vyskytuje především v době puberty v důsledku prudkých hormonálních změn, existuje však též takzvané kosmetické akné, které vzniká v důsledku používání některých mastných krémů. Často se tak děje ve snaze zamaskovat již vzniklé vřídky. Stejně tak, jako některé kosmetické prostředky mohou situaci s akné zhoršit, existují pak samozřejmě i takové,
Konec světa, který nepřišel
enigmaplus.cz
Konec světa, který nepřišel
Astronomické znalosti starých Mayů ohromují i dnešní vědce, stejně jako mayský kalendář, který přesně předvídá pohyby Slunce, planet, zatmění a další jevy. Tento kalendář ale končí. Znají Mayové konec
Řecký salát „trošku jinak“
tisicereceptu.cz
Řecký salát „trošku jinak“
Tohle jsou všechny chutě léta. Olivy můžete nakombinovat i zelené. Místo sýra můžete udělat i variantu s tuňákem. Ingredience na 4 porce 200 g listového salátu 100 g černých oliv 150 g balkáns
Teď jsem šťastnou babičkou
skutecnepribehy.cz
Teď jsem šťastnou babičkou
Doktoři mi říkali, že nikdy nebudu máma. O to větší radost jsem měla, když mi gynekolog pověděl, že jsem ve třetím měsíci těhotenství. Bylo červencové ráno a já po dlouhé těžké noci svírala vytoužené novorozeňátko. Zdravá holčička s dolíčky na tvářích. Slzy mi radostí stékaly z očí. Pět krásných let jsme si s dcerkou užívali. Měli jsme to, o
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
21stoleti.cz
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
Ta zpráva mohla vyděsit tisíce lidí, kteří zamíří v létě na Jadran. Kvůli oteplování moře se u pobřeží Černé Hory, zejména v moři u pláží v okolí Budvy, objevili mnohoštětinatci známí jako ohniví červ
Cesta za pivem Karlovarským krajem
epochanacestach.cz
Cesta za pivem Karlovarským krajem
Každý správný výlet by měl být spojený s ochutnávkou místních specialit. Pokud už vás lázeňské oplatky ničím nepřekvapí, je na čase začít objevovat chutě piv z Karlovarského kraje. Existuje zde lokálních pivovarů hned několik a je na nich krásné to, že je každý jiný. Kamkoli zavítáte, vždy vás překvapí něco nového. V Karlovarském kraji se vaří
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
iluxus.cz
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
SIN Studio Gallery, známá svou jedinečnou sklářskou technologií Vitrum Vivum, přivítala návštěvníky ve své nově otevřené galerii na Jungmannově náměstí. Tato nová pobočka, která spojuje tradiční sklář
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
epochalnisvet.cz
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
V departementu La Paz najdete jednu z nejvýznamnějších archeologických lokalit Bolívie. Bývalé andské město Tiwanaku. Necelý kilometr od něj leží nejzáhadnější část – Pumapunku, v překladu Brána pumy.   Západobolivijský chrámový komplex objeví již španělští dobyvatelé. „Na jedné z plošin se tyčí mohutná brána a cosi jako okno,“ popíše nám, zřejmě jako první, jezuitský misionář Bernabé Cobo (1582–1657).
Lososová pomazánka
nejsemsama.cz
Lososová pomazánka
Ryby by se v jídelníčku měly objevovat alespoň dvakrát týdně, ať už v podobě pomazánky, zavináčů, nebo pečeného kusu masa. Ingredience: 100 g uzeného lososa 400 g Lučiny nebo jiného krémového sýra 2 šalotky (1 červená cibule) hrst klíčků (ředkvička, řeřicha) hrst nasekané čerstvé petrželky sůl pepř Postup: Zeleninu jemně nastrouháme nebo použijeme robota. Vymačkáme přebytečnou šťávu a smícháme
Potrestal král významného měšťana neprávem?
historyplus.cz
Potrestal král významného měšťana neprávem?
Protestuje, že se ničím neprovinil, odmítá obvinění ze zrady. Zbytečně, Ferdinand I. se rozhodl, že udělá ze svého věrného služebníka obětního beránka! Krále neobměkčí ani Jakubův věk – 70letého starce vydá katovi…   Vzpoura českých stavů proti králi Ferdinandovi I. (1503–1564) skončila v roce 1547 debaklem. Habsburk si svůj triumf náležitě vychutná. Tvrdě potrestá hlavně
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
nasehvezdy.cz
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
Hvězda seriálu Zlatá labuť Jitka Sedláčková (63) už několik let tvoří pár se starším restauratérem Pavlem Töpferem (76). Bratra herce Tomáše Töpfera (73) dlouho vykreslovala jako svého pana Božského