Domů     Dana Morávková: Osvědčené maminčiny recepty vítězí
Dana Morávková: Osvědčené maminčiny recepty vítězí
6.4.2022

Vystudovala dva umělecké obory – herectví a choreografii. Představitelka krásných princezen se časem přehrála na krásné lékařky, je léta vdaná za muzikanta Petra Maláska a mají syna-loňského maturanta. Hraje divadlo, natáčí, vymýšlí taneční choreografie a také navrhuje kabelky!

Pochází z vesničky nedaleko Písku, a i když do školy začala chodit už v Praze, kam se rodiče – ekonomka a matematik – přestěhovali, na jih Čech k babičce a dědečkovi se pravidelně vracela na prázdniny.

Tak si užila, jak sama jednou vyprávěla, klasické vesnické dětství. S klukama jsme tam lezli po stromech, jezdili na kolech, pořád jsme byli v lese, v potoce, chytali žáby.

Starala jsem se o kočky a pejsky…Dana měla odjakživa nadání pro sport a také spoustu dalších zájmů. Už jako maličkou ji nadchlo krasobruslení. A to natolik, že jí nebylo zatěžko vstávat na ranní předškolní tréninky.

Však je dvojnásobnou juniorskou mistryní republiky v tancích na ledě! Také se ale učila hrát na klavír, dělala moderní gymnastiku, dostala se do baletní přípravky Národního divadla…

Přijímačky nanečisto

Časem začala chodit i na dramatickou výchovu a pak stala se členkou Dismanova dětského rozhlasového souboru. Bylo rozhodnuto.

I když… Zajímavostí je, že ačkoli dala na varování rodičů, zvláště tatínka, že baletní kariéra má jepičí trvání, na zkoušku se přihlásila k přijímačkám na konzervatoř na taneční obor. Udělala je!

„Chtěla jsem si jen dokázat, že na to mám.“ Později místo tančení maturovala na sportovním gymnáziu a vystudovala na herectví divadelní akademii. Ale hned potom také na hudební akademii choreografii. Má tedy dva tituly MgA., což je magistr umění!

Ze Zábradlí k do muzikálu

Už během studií hostovala na profesionálních scénách, například v Činoherním studiu v Ústí nad Labem, a po absolutoriu získala angažmá v Divadle Na zábradlí. Vydrželo však jen pár sezon a pak se stala umělkyní na volné noze.

Dnes ji můžeme vidět nejčastěji v představeních Divadla Bez zábradlí. A nebo v muzikálu Trhák, který se na námět známého hudebního filmu pánů Svěráka a Smoljaka hraje v pražském Divadle Broadway. Dana Morávková hraje listonošku – jezdí po jevišti na kole a zpívá.

Žena dvou tváří

Mám to uvnitř půl na půl. Pokud dostanu nabídku na choreografii a ta hudba a lidi mě zajímají, velmi ráda do toho jdu. Je to moje druhá profese a strašně mě baví.“ Dana Morávková o sobě říká, že je coby choreografka umanutá.

„Když pracuju, nevím o světě, ale jsem šťastná.“ Je podepsaná např. pod choreografií Rusalky ve Státní opeře nebo filmu Muzikál aneb Cesty ke štěstí. Ale vymýšlí také sestavy pro malé krasobruslařky nebo moderní gymnastky.

„Vždycky vycházím z dovedností té které holčičky. Svého muže Petra poprosím, aby mi sestříhal muziku, a nechám se jí vést.“ Petr Malásek k tomu v jednom rozhovoru dodal:

„Pokaždé s úžasem zírám, co z mojí ženy vypadne, a jsem na ni pak patřičně pyšný. Líbí se mi její způsob práce, slovník i způsob přemýšlení. Pracuju s ní strašně rád.“

Máme se rádi…“

S muzikantem Petrem Maláskem se seznámila při práci v Divadle na Zábradlí. Dělala choreografii pro představení Kabaret, on aranžoval hudbu a přitom se prý do sebe zakoukali. „Byla to láska na první pohled, jako z románu.

Petr mě hned druhý den požádal o ruku.

Vzali jsme se ale až po roce.“ To bylo před 22 lety. Nedávno se jí novináři ptali, čím to je, že spolu vydrželi už tak dlouho… „Máme se rádi, vážíme si jeden druhého, respektujeme se a každou volnou chvilku chceme být spolu.

I kdybychom si přes den jen někde měli dát rychlé kafe a ukradnout si pusu.“ Dlužno dodat, že mezi ingredience receptu na spokojené manželství určitě patří i tolerance. Příklad?

Petr Malásek si rád jezdí na motorce „vypláchnout hlavu“, třeba do rumunských hor. A Dana… „… a já ho nenutím koukat na krasobruslení a nebo moderní gymnastiku. Mě motorka nějak neláká. Určitě je to krásné, ale já se bojím.

A mám strach i o něj, kdykoli někam jede.“ Do rodiny patří i syn Petr, který vloni maturoval a nyní studuje ve Velké Británii literaturu a tvůrčí psaní. „Péťa se dostal na školu, kterou si vysnil. Vím, že si plní sen a že je šťastný.“

Štrikovat? Leda nohama!

Bydlí mezonetovém bytě v podkroví jednoho z pražských činžáků. „Mám to doma moc ráda a užívat si to opravdu umím.

Miluju ten okamžik, kdy zavřu dveře a jsem doma buď sama, nebo jsou se mnou kluci, nebo jenom velký Petr.“ Domácí práce prý herečce nevadí, jen nerada luxuje, a tak nemají doma koberce, ale na ruční práce není. „Nejsem moc šikovná.

Ve škole jsem byla z hodin vaření a šití omluvená a dělala jsem vrcholový sport. Možná kdybyste mi dali pletací dráty na nohy, něco bych uštrikovala.“ A tak se drží maminčiných osvědčených receptů a vaří podle zásady jednoduše, rychle a chutně.

„Kluci jsou naštěstí vděční strávníci, takže sní všechno, co před ně postavím.“

Cestování je živá voda

Velmi ráda vyráží s rodinou na dovolenou do zahraničí. „Cestování je pro mne něco jako živá voda, nejraději bych procestovala celý svět!“ Relaxují ale i na kole, v zimě na lyžích.

Občas si také uděláme jen volný den a vyrazíme někam na výlet nebo na houby.Herečka si prý ale čas od času umí užít i tzv. pyžamový den: „To je vám milo, čtete knížky, pouštíte si DVD a je vám fajn…“

Kabelky na celý život

Dana Morávková je už léta synonymem vkusu a elegance. Však také byla, a v některých případech stále je, tváří kosmetických značek, módních domů a nebo výrobců brýlových obrub. „Móda je můj koníček.

Ráda si prohlížím módní časopisy, chodím na módní přehlídky. Je to pro mě relax a inspirace zároveň.“ A jelikož také miluje kabelky, začala je navrhovat. Jsem velká sběratelka kabelek, je to moje posedlost.

Před časem jsem je začala i navrhovat a děsně mě to pobláznilo!“ Oslovila ji jedna česká firma, zkusili spolupráci a dnes už je k dostání ikstá společná kolekce.

„Ideální kabelka podle mne musí být krásná, praktická, cenově dostupná a měla by vydržet celý život.“

Co řekla o…

… o sobě: „Jsem ráda sama za sebe. Ale že bych byla zarytý individualista, to ne. Vždyť jsem dělala i párové tance.“

… o sportu: Přísný je jakýkoli sport, zvlášť když ho děláte vrcholově. Člověk nemůže být líný, musí se postavit, i když stokrát spadne.“

… o práci choreografky: „Beru jako dar od Boha, že můžu dělat profesi, kterou jsem si vysnila a kterou miluju.“

… o vizáži: „Vzhled není podle mě důležitý. Někdy žijeme v šíleném spěchu a řešíme nesmysly a zapomínáme žít. Navíc když vás chlap miluje, tak je mu jedno, jestli má člověk malá prsa, velký zadek apod.

Zní to možná jako fráze, ale já si opravdu myslím, že je důležitější to, co máte v hlavě, než to, co máte na hlavě.

reklama
Související články
28.5.2024
Se svým otcem, známým režisérem a hercem Miroslavem Macháčkem, který rodinu záhy opustil, měla Kateřina Macháčková vztah poměrně komplikovaný, a lze jej označit spíše za přátelský. „Svého tátu jsem vlastně poznávala až z pozůstalosti. Tehdy jsem pochopila jeho rozporuplnou osobnost, i to, že mě měl opravdu rád“, vzpomíná oblíbená herečka, která později zpracovala otcovy záznamy do knihy „Zápisky z
7.5.2024
Známý divadelník, fotograf a někdejší spoluzakladatel legendárního Kladivadla v těchto dnech pokřtil už pátý díl své pozoruhodné encyklopedie „Malý průvodce po hrobech velkých“, mapující místa posledního odpočinku slavných osobností českých dějin. Jak už napovídají koláže fotografií na všech pěti dílech, nejde jen o dějiny dávné, ale i ryze současné. Protože, jak říká sám autor: „Jde vlastně o nek
17.4.2024
„Publikum by mi neodpustilo, kdybych jim nedopřál aspoň dva prezidenty, kteří jsou pro každého imitátora skutečnou lahůdkou – a to jsou samozřejmě Václav Klaus a Miloš Zeman. Ostatní politiky fakt nedělám, protože to je nevděčné. A navíc máme takovou spoustu jiných, krásných hlasů“, prozradil populární bavič a imitátor Petr Martinák, který byl hostem březnového talk-show Hovory W. Tomuto pořadu pa
1.4.2024
Eva Hrušková a Pavel Mészáros stvořili zajímavé ohlédnutí za 50 lety od narozenin Popelky. Je to neuvěřitelné, ale s touo stále krásnou herečkou se můžete setkávat na různých akcích. Třeba na představení HOVORY W v Radiocafé  na pražských Vinohradech. Asi nikdo z těch, kteří se účastnili natáčení Popelky tehdy netušil, že se ta černobílá televizní pohádka stane legendou. Vznikala v době, která
19.3.2024
Kluk od Bohumína. Herec Národního divadla. Hraje kupř. prince, který kvůli úkladům mladšího bratra ztratil paměť, v pohádce Korunní princ. Také slyšíte to jeho překvapené: „Dobrý den...?“Je bytostný optimista, říká o něm jeho žena. Hlavně je však spokojený táta… Na dětství vzpomíná rád. Narodil se sice v Bohumíně, ale po pár letech – a odchodu otce – se s maminkou přestěhovali k prarodičům na ven
reklama
reklama
Šikovné tipy
Už žádné zbytky!
Nejen proto, že zero waste nebo hezky česky od čumáčku po ocásek je moderní, ale pokud se budete snažit zpracovat každý kousek suroviny, nebudete nic vyhazovat, ušetříte a můžete vymyslet i opravdu zajímavou kulinární kreaci. Možná jste si toho už všimli. Nějak se vám nedaří spotřebovat všechno, co nakoupíte, a tak lecjaká surovina končí v koši. […]
Do boje proti vodnímu kameni!
Také vás zlobí, že se usazuje všude? Na dlaždičkách, ve varné konvici, v pračce, na všech místech, která přicházejí do kontaktu s vodou. Jeho odstranění nemusí být nijak složité, stačí jen dát pozor na některé citlivé povrchy a rozhodnout se, zda použijete chemii, nebo některý z domácích přírodních prostředků. 3 zásadní otázky: * Co je […]
Ať se to jen blýská!
Otisky prstů, šmouhy a kapky vody dokáží výrobky z kovu nevzhledně změnit. Čas od času je proto potřeba je důkladně očistit. Zkušené hospodyňky vědí, že na nežádoucí skvrny, které se objevují na okrasných dekoracích, úchytkách či nádobí, často pomáhá ocet, citronová šťáva či roztok jedlé sody. Měď *Koupelna Pokud máte v koupelně měděné vybavení, zřejmě […]
Patchworkové taštičky nejen na mobil
Každé sváteční švadleně se doma nashromáždí hromada zbytků látek. Pak stačí přikoupit vatelín, barevný zip a popustit uzdu fantazii. Oproti patchworkovým dekám, přehozům, ale i polštářům vystačíte při šití pouzdra nebo kosmetické taštičky skutečně s malými zbytky látek. Pouzdro na mobil Příprava Obkreslete tvar mobilu na jemný papír a přidejte kolem obvodu 1 cm. Pak […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Top Class hostil unikátní večeři s hodiářskou značkou Union Glashütte a posádkou slavného vozu Duckar
iluxus.cz
Top Class hostil unikátní večeři s hodiářskou značkou Union Glashütte a posádkou slavného vozu Duckar
Když se magazín Top Class spojil s ateliérem Chronoshop, bylo jasné, že se chystá něco výjimečného. Výsledkem byla nezapomenutelná večeře, která přilákala skutečně zajímavé hosty. Hlavní hvězdou večer
Tajemný Stonehenge nepřestává lákat
enigmaplus.cz
Tajemný Stonehenge nepřestává lákat
Tajemná kamenná stavba je jednou z nejznámějších turistických atrakcí Británie. Návštěvníků se líbí tajuplná atmosféra místa, jehož účel ani okolnosti vzniku dodnes nebyly objasněny. Co o podivuhodné
Chřestový krém s pošírovaným vejcem
tisicereceptu.cz
Chřestový krém s pošírovaným vejcem
Suroviny 25 g másla 350 g zeleného chřestu 3 šalotky 2 hrsti špenátu 2 stroužky česneku 700 ml zeleninového vývaru sůl 3 plátky chleba 4 vejce olivový olej Postup Máslo a olej rozehř
HI-TECH kuchyně
rezidenceonline.cz
HI-TECH kuchyně
Také pro jednu z nejdůležitějších součástí obytného prostoru je důležitá harmonie designu a technologií. Jen tak kuchyně získá nejen potřebnou funkčnost a komfort, ale také moderní estetickou přitažlivost. Jedním z nejvýraznějších trendů v kuchyňském designu je použití pastelových barev, jako je pudrově růžová, šeříková, broskvová nebo vanilková. Ostatně tři ze jmenovaných odstínů se staly uznávanými
Fred Astaire: U filmu mu dali nejdřív košem
historyplus.cz
Fred Astaire: U filmu mu dali nejdřív košem
Elegán s graciézními pohyby tančí ve světle reflektorů. Miláček národa stále hledá partnerku, která mu bude důstojným protějškem. A pak jednoho dne spatří tu pravou. Světový film v tu chvíli získá legendu – duo Ginger a Fred. Přistěhovalec z Rakouska Fritz Austerlitz (1868–1923) pracuje v pivovaru v americké Nebrasce a se svým životem je docela spokojený. Zato
Manžel Rybové nevyznává lásku?
nasehvezdy.cz
Manžel Rybové nevyznává lásku?
Nestárnoucí herečka ze seriálu Ulice Linda Rybová (48) už mnoho let tvoří pár s hercem ze seriálu Specialisté Davidem Prachařem (65). Za všechny společné roky se ale tak moc nespekulovalo o krizi jak
Studená letní polévka
nejsemsama.cz
Studená letní polévka
Suroviny: 250 ml jahodového džusu 250 ml vody 160 g cukru 500 g jahod 200 g bílého jogurtu špetka skořice Na ozdobu: 8 jahod lístky máty 100 ml smetany ke šlehání Postup: V rendlíku zahřejte jahodový džus se 150 ml vody, přidejte špetku skořice a cukr a pomalu zahřívejte. Jakmile se směs začne vařit, stáhněte
Syrovým mlékem proti ptačí chřipce? Rozhodně ne!
21stoleti.cz
Syrovým mlékem proti ptačí chřipce? Rozhodně ne!
Sociálními sítěmi se jako lavina šíří nový gastronomický „trend“. V jeho rámci lidé bez odborného vzdělání radí Američanům, aby konzumovali syrové kravské mléko. Údajně by totiž právě takto měli získa
Pánské tenisky pro každodenní stylizaci
epochanacestach.cz
Pánské tenisky pro každodenní stylizaci
Tenisky jsou obuv, kterou můžete nosit většinu roku. Na jaře a na podzim se v nich však budete cítit nejlépe. Hodit se budou i v létě během chladnějších večerů nebo při sportovních aktivitách, jako je jízda na kole, volejbal nebo basketbal.   K čemu můžete nosit pánské tenisky? Pánské tenisky jsou velmi univerzální obuví. Už
Jak se má starat o dítě, když neuvaří kakao?
skutecnepribehy.cz
Jak se má starat o dítě, když neuvaří kakao?
Příběh mé sestry je smutný. Ale je to ohromná bojovnice. Když se jedná o dítě, dokáže se s osudem pořádně poprat. Lidský život píše romány, někdy bohužel smutné a kruté. Takový je příběh mé sestry. Bývala to krásná holka, plná života, rozesmátá, kluci ze širokého okolí do ní byli zbláznění. Kolem osmnáctého roku to s ní začalo jít z kopce. Nejhorší
Námořní střet u Cušimy: Japonci proti Rusům oprášili Nelsonův manévr
epochalnisvet.cz
Námořní střet u Cušimy: Japonci proti Rusům oprášili Nelsonův manévr
Na palubě ruské vlajkové lodi Suvorov vládne veselí. „Ať žije car!“ připíjejí si důstojníci. Panovníkovy narozeniny se přece musejí oslavit i na moři. Zrovna když je zábava v nejlepším, však přijde obávaná zpráva: Japonské válečné lodě jsou na dohled…   Bylo by to krásné překvapení pro cara – rozdrtit Japonce, s nimiž se už několik měsíců
Tanya Kachová: Měsíce a roky v zajetí
epochaplus.cz
Tanya Kachová: Měsíce a roky v zajetí
K únosům dochází dnes se zvýšenou intenzitou po celém světě. Hlavně co se týče dětí. Někdy trvá i deset let, než jsou objeveny. To může potvrdit Tanya Kachová z USA, jež byla v zajetí deset let, nebo Fusako Sanová z Japonska. Ta mohla devět let jen sledovat televizi a nesměla se hnout se z domu.