Na bonsaje čekají v domácnostech dvě hlavní nebezpečí – příliš mnoho vody v misce a první přezimování. Navíc nároky na zimní podmínky se mohou u ministromků podle druhu zásadně lišit.
Největší chyby jako amatérští pěstitelé děláme u bonsají pokojových, naopak venkovní mívají lepší vyhlídky přežít zimu. Venku často pěstujeme jehličnany, u nichž automaticky předpokládáme, že si s mrazem poradí.
Což je pravda jen částečně, teplou zimu přečkají, ale před mrazy je musíme chránit. Nejlépe tak, že rostlinu – bez nádoby – zapustíme do země a povrch až ke koruně bonsaje ještě překryjeme vrstvou suchého listí.
Nebo můžeme bonsaj i s nádobou postavit do dřevěné bedny podložené polystyrenem a uvnitř vystlané rašelinou, suchým listím nebo slámou. Proč to všechno?
Potřebujeme se přiblížit podmínkám přirozeně rostoucích stromků, jejichž kořeny rovněž nezůstávají v dosahu mrazu, ale jsou chráněné hluboko v zemi.
Doporučujeme: Otužilé bonsaje nenecháváme na plném slunci, ale zajistíme jim polostín. Přímé slunce by je i v zimě mohlo poškodit, stromky pak reagují praskáním kůry. Zacloněním může být i větev chvojí umístěná před bonsaj. Současně pak chrání před vichrem a vánicemi.
Kdy se hodí fóliovník…
Chrání stromky hlavně před větrem a vyschnutím, protože ztráty vláhy tu nejsou tak velké jako venku, ačkoli i zde bývá pod nulou. Proto sem umísťujeme jen otužilé druhy.
Problémem mohou být výkyvy teplot, za slunečného počasí se vnitřek fóliovníku rychle vyhřeje, takže je nutné větrat.
… a kdy skleník
Listnaté i jehličnaté stromy mírného pásma, pěstované jako venkovní bonsaje, můžete na zimu umístit i do temperovaného čili mírně vytápěného skleníku.
Samozřejmě je třeba hlídat teplotu, která by se měla pohybovat kolem 7 °C, v případě konifer jen kolem 5 °C. Skleník má tu výhodu, že rostlinám přestane hrozit nedostatek vlhkosti. Ta je při dlouhodobých mrazech větším nebezpečím než samotný chlad.
Odborníci ale doporučují, počkat s podzimním stěhováním do skleníku co nejdéle. Stromky by měly projít mírným mrazivým obdobím venku, jinak na jaře hůře obrážejí. S vláhou během zimy šetříme, ale kontrolujeme, aby zemina nevyschla.
Pozor na chlad od země: I ve skleníku hrozí přízemní ledový průvan. Květináče bychom tedy měli podložit izolační vrstvou, může to být dřevo i polystyren.
Kam s choulostivými dřevinami
Často jde o druhy asijského původu nebo okrasné varianty ovocných stromů, jako okrasná jabloň, třešeň, kdouloň, meruňka, některé javory, japonský habr, některé rododendrony. Obvykle snášejí jen krátkodobě mráz těsně pod nulou.
I pro ty je vhodný temperovaný skleník s teplotou kolem 5 °C. Alternativou by mohlo být nevytápěné světlé místo v domě, například na schodištním okně či krytém balkoně. Důležité je dostatečně větrat, stromky potřebují čerstvý vzduch s dostatečnou vlhkostí.
Pokojové bonsaje
Představují nepřehlednou skupinu rostlin s rozmanitými požadavky, přesto se v zásadě dají shrnout do dvou kategorií. Jedna z nich vyžaduje v zimě vegetační klid s teplotami nízko nad nulou a druhá se dá celoročně pěstovat za pokojových teplot.
Jedno mají ale obě skupiny společné – vyžadují hodně světla, obvykle více, než jim v domácnosti můžeme nabídnout. Proto už v listopadu nebo prosinci reagují na šero tím, že začnou shazovat listí. Jak tento problém řešit?
Máte tři možnosti:
Stanoviště těsně u okna: V praxi to znamená, že by bonsaj neměla stát dále než 40 cm od okna. Pokud takové stanoviště doma najdete, máte skoro vyhráno. Jen musíte ještě zajistit, aby na květináč netáhlo.
Chladný průvan by mohl způsobit, že se ve vlhké zemině rozbují plísně. Že se k tomu došlo, se dá odhadnout z toho, že rostlina shazuje listí. Květináč je proto nezbytné podložit a někdy i obložit izolační vrstvou, aby ke kořenům chlad nemohl.
Speciální žárovka: Pokud to s bonsajemi myslíte vážně, tak se podívejte na nabídku tzv. pěstebního osvětlení.
Prodává se v různých cenových hladinách a typech výrobků od speciálních žárovek, které namontujete do každé lampy, až po kompletní osvětlovadla pro větší domácí zahrádku.
Svítidla poskytují nejen dostatek jasu, ale také dostatečný podíl záření v červené i modré oblasti spektra, důležitého pro fotosyntézu.
Temperovaný skleník: To je řešení pro bonsaje vyžadující v zimě nízké teploty mezi 5 °C a 10 °C a současně hodně světla.
Obvykle jsou to rostliny pocházející ze subtropů a oblasti Středozemního moře, jako například marhaník, akácie, kamélie, myrta, gardie, oleandr a mnoho dalších. Alternativou skleníku je nevytápěná zimní zahrada.
Ale pozor, ve skleníku i v zimní zahradě může za slunečného dne teplota rychle vystoupat, takže je nutné větrání nebo zastínění v poledních hodinách.
Nechtěné opadávání
To samozřejmě nápadně ukazuje na chybu v přezimování. U rostlin ponechaných v místnosti bývá příčinou vedle nedostatku světla také příliš vysoká teplota. Proto se žloutnutí a opadávání listí objevuje brzy po začátku topné sezóny.
Jiným důvodem může být masivní napadení škůdci. Rostlina se pak raději zbaví listů, aby zachránila spící pupeny a kořeny pro nový růst.
Zasychání větví
I to bývá nejčastěji důsledek špatného osvětlení, rostlina utlumí životní funkce ve větvích, které jsou nejdále od okna nebo zdroje světla.
Pokud nemáte jiné vhodné stanoviště, pak aspoň rostlinou pravidelně otáčejte, aby měly všechny její části postupně stejný přístup ke světlu.