Domů     Co o vás prozradí snídaně
Co o vás prozradí snídaně
22.1.2024

Snídáte cereálie nebo rohlík se salámem? Nebo ráno vůbec nejíte? Ať tak, či onak, snídaně hodně naznačí vaši budoucnost.

Snídaně každého z nás mívají svůj tradiční charakter, výběr jídel málokdy měníme, jde zkrátka o zažitý ranní rituál. A to je podstatné.

Vše, co se v naší životosprávě pravidelně opakuje, má dopad na naši tělesnou schránku a odrazí se na zdraví i na tom, jak budeme vypadat za rok či za dva. Zajímá vás jak? Máme pro vás charakteristiku pěti nejčastějších typů:

Něco zdravého

Co obvykle snídáte: jahelník se švestkami, pohankovou kaši, smoothie, zeleninovou pomazánku

O tom, co si ráno připravíte, přemýšlíte s předstihem už večer. Vlastně celý váš jídelníček je promyšlený do detailů a propočítaný co do živin i kalorií, aby vám nic nechybělo a abyste si udržela štíhlou linii.

Sbíráte knihy o zdravé výživě a při pohledu na housku se salámem, kterou v práci snídá váš kolega, se vám dělá trochu mdlo.

Jaké jsou vaše vyhlídky? Teorie z příruček o zdravém stravování je jedna věc a potřeby konkrétního těla druhá. Musíte se smířit s tím, že tělo není stroj a doplňování živin podle obecných doporučení nemusí vždy optimálně vycházet.

Některé složky vám i přes veškerou snahu mohou chybět a jiné naopak přebývat. Častým problémem u tohoto stravovacího typu je dlouhodobý nedostatek kalorií, což může vést k nezdravě vyhublému vzhledu. Můžete také vypadat unaveně a starší, než sutečnosti jste.

Jídlo v běhu

Co obvykle snídáte: kávu, müsli tyčinku, minerálku, gumové medvídky

Pro snídani si člověk musí vyhradit čas, jenže toho se vám ráno nedostává. Jsou v zásadě dvě možnosti, proč tomu tak je. Možná si neumíte věci správně zorganizovat a chodíte spát mnohem později, než byste měla.

Nebo své nesnídání berete jako důkaz světu, jak jste časově vytížená a přitom všechno zvládáte. Až na vlastní snídani…

Jaké jsou vaše vyhlídky? Krátkodobě nemusíte pocítit žádné potíže, jelikož tělo se snaží tento problém kompenzovat. Paradoxně se tedy můžete nejprve cítit plná energie. Že tělo nutíte fungovat z rezerv, se ale časem projeví.

Kombinace ranních půstů a večerního přejídání, což je u tohoto stravovacího typu obvyklé, může vést k přibývání na váze, k rozvoji cukrovky a k vysokému krevnímu tlaku. Časté jsou také různé trávicí potíže. Obličej může začít působit velmi unaveně s tmavými kruhy pod očima.

Hlavně zaplnit žaludek

Co obvykle snídáte: tavený sýr, uzeniny, marmeládu

Má vaše snídaně monotónní ráz, kdy se na rohlíku střídavě objevuje salám nebo tavený sýr? Pak se dá odhadnout, že nejspíš ani vaši rodiče nepřikládali stravování větší význam.

Možná máte z dětství zažitý zvyk, že se na jídle šetří a jeho jediným cílem je zaplnit žaludek.

Jaké jsou vaše vyhlídky? Jednostranná strava se na zdraví projeví vždy, ať už to bude dřív nebo později. Problémem bývá nedostatek vitaminů, minerálů a vlákniny, ale i základních živin, jako jsou bílkoviny. Žaludek tedy nasytíte, ale tělo stejně strádá.

Na vzhledu se chybějící živiny projevují především suchou kůží, třepícími se nehty a slabými lámajícími se vlasy. Kromě toho se můžete cítit unavená a problémem bývá i vyšší příjem tuků a s tím spojená onemocnění.

Slabost pro sladké

Co obvykle snídáte: cereální polštářky, sušenky s horkým mlékem, müsli, kukuřičné lupínky

Oblíbila jste si snídaňové cereálie zalité mlékem? Nejspíš jste si na ně navykla díky vašim dětem, které sladké polštářky, kroužky a kuličky v barevných krabicích milují.

Nebo máte prostě slabost pro sladké a namlouváte si, že vám ráno před náročným dnem dodá energii i dobrou náladu.

Jaké jsou vaše vyhlídky? Hodně záleží na tom, jak vypadá váš jídelníček celkově. Pokud je bohatý na sacharidy nejen k snídani, je třeba počítat s problémy, které se s tím pojí, včetně rozvoje cukrovky.

Už teď vás nejspíš trápí neustále stoupající údaj na osobní váze. A bez změny jídelníčku tomu jinak nebude.

Bez snídaně

Co obvykle snídáte: maximálně šálek kávy nebo čaje, často ani to ne

Spánek znamená pro organismus dlouhou etapu hladovění, kdy se současně spotřebovává zásobní cukr z jater. Pokud se ráno hned nenajíte – k čemuž vás má nalákat i „hormonální budíček“- pak tělo přepne na úsporný režim jako v době hladomoru.

Na to navazuje další problém, protože pozdní snídaně paradoxně spíš vyvolá ještě větší hlad, než aby zasytila. Proto následuje brzký oběd nebo neustálé uzobávání.

Zkrátka pokud netrpíte anorexií, pak vynecháním snídaně žádné kalorie neušetříte, ale naopak jich za den zkonzumujete v jídle daleko víc.

Jaké jsou vaše vyhlídky? Ze všech snídaňových typů má tento nejtemnější zdravotní perspektivy. Hrozí vám typická civilizační onemocnění, včetně náhlého infarktu i v mladším věku.

Rýsuje se i cukrovka, vysoký krevní tlak a ateroskleróza, protože váš metabolismus ve vysoké míře ukládá tuky, s nimiž má problém správně hospodařit. Do výčtu hrozeb patří i autoimunitní poruchy a časté kožní potíže.

P.S.: Teď se nejspíš ptáte, jak bychom tedy měli snídat „správně“ čili bez nepříjemných následků na zdraví? Odpověď je jednoduchá: Pestře. To ovšem předpokládá dát si na snídani záležet a promýšlet několik dní předem, co si kdy dáte.

Výhodou pak je, že při dostatečné pestrosti stravy to klidně občas může být i rohlík s oblíbeným salámem.

Foto: Shutterstock

reklama
Související články
16.2.2024
Jóga neznamená jen krkolomné pozice, jichž dosáhnete po letech pilného cvičení. Jóga zná také jednodušší cviky, které pomohou protáhnout tělo a udržet si pružnost. Kočka čili Mardžárí, po našem kočičí hřbet, je cvik, který známe už ze školní tělocvičny. To ale nic nemění na jeho účinnosti, neboť dobře uvolní páteř. V úpravě podle jógy tento cvik začíná v sedu na patách, tzv vadžra ásaně. - S
12.2.2024
Skoro každý se s ní setkal, často v dětství, ale nevyhýbá se ani dospělým. A tak víme, že je hodně nepříjemná. Pálí a svědí stejně, jako když sáhneme do kopřiv. Na kůži se objeví vystupující pupeny, které někdy mohou přicházet ve vodnaté puchýře. Stejně rychle, jak pupeny vznikají, se zase hojí, ale na jejich místě obvykle vznikají nové. Plocha kolem nich je zarudlá a oteklá. Kopřivka se nejčastě
7.2.2024
Potit se neustále je utrpení. Nikoli fyzické, ale psychika dostává zabrat, když musíte neustále kontrolovat, zda nemáte vlhké skvrny v podpaží nebo na břiše. Příroda vymyslela různé metody, jak se může organismus bránit přehřátí: Sloni mávají svýma obrovskýma ušima, aby se jim tam v cévách ochlazovala krev, psi vyplazují jazyk a funí a my, lidé, se potíme. Každá z těchto metod funguje na určitém
6.2.2024
Nikdy snídani nevynechávejte. Je to nejdůležitější jídlo dne. Kvalitní snídaně dodá sílu a energii, dokonale nastartuje váš metabolismus a pomáhá udržet optimální hmotnost. Věděli jste, že snídaně do značné míry rozhodne o tom, jak bude váš den úspěšný? A přesto je mnoho těch, kteří snídani úplně vynechávají. Ať už z nedostatku času, nebo prostě proto, že jíst po ránu nepovažují za důležité. Pr
5.2.2024
S přibývajícími lety nás často trápí různé zdravotní neduhy. Většinou si řekneme, že to už patří k věku. Ale nemusí to být úplně pravda. S některými si lze docela dobře poradit, u jiných můžeme jejich nástup alespoň oddálit. Cukrovka nebolí A právě proto je tak zrádná. Za toto onemocnění ve vyšším věku většinou může nezdravý jídelníček, sedavý způsob života a nadváha. Častou příčinou je i d
reklama
reklama
Šikovné tipy
I kuchyňská linka potřebuje péči
V kuchyni vznikají mastné páry a ty se usazují na dvířkách, ale nejen to. Bojujeme také s otisky prstů a různými skvrnami. Jenže na každý materiál se musí trochu jinak, a pokud si nechcete linku zničit nevhodnými metodami, musíte dodržovat pár pravidel. Hlavně se řídit podle materiálu, ze kterého je nábytek vyroben. Dřevěný Dřevo je […]
Obrázek ze starého šuplíku
Zajímavou dekoraci si vyrobíte z překližky. Jestli se vám podaří najít někde starou zásuvku od psacího stolu, vznikne navíc praktická polička, třeba do koupelny. Koho baví kreativní tvoření, hledá stále nové nápady, které by proměnil v něco hezkého. Vyzkoušejte zajímavý obrázek, který zvládnete, i když neumíte kreslit. A třeba to bude roztomilý dárek pro někoho blízkého. Připravte […]
Kvítky z pistáciových skořápek
Skořápky z různých ořechů jsou sice výborné místo třísek na podpal, ale skvěle se hodí i na tvoření. Ty pistáciové jsou zvlášť vhodné na výrobu nejrůznějších kvítků. Začněte těmi nejjednoduššími a postupně můžete tvořit náročnější motivy. Co budete potřebovat: skořápky z pistácií * akrylové barvy * tavnou pistoli * tvrdý papír nebo karton * bezbarvý […]
I o šperky je třeba pečovat
Většina žen nosí šperky, které pro ně mají zvláštní význam. Třeba náušnice po babičce nebo řetízek, který dostaly k narození syna nebo dcery. Jak na to, aby neztratily svůj třpyt ani po letech? Existuje pár obecných tipů, které pomohou, aby ozdoby zůstaly čisté a zářivé. Některé jste možná už slyšeli, ale nevěnovali jste jim velkou pozornost. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tajemný grimoár Johna Dee: Obsahuje seznam andělů a poselství Adamovi?
enigmaplus.cz
Tajemný grimoár Johna Dee: Obsahuje seznam andělů a poselství Adamovi?
Anglický učenec a okultista John Dee se může chlubit mnoha záhadnými artefakty. Obsidiánovým zrcadlem počínaje a křišťálovou koulí, jíž je prý možné nahlížet do budoucnosti, konče. Údajně také vla
Heraldika: Erb jako podpis
epochaplus.cz
Heraldika: Erb jako podpis
Erby různých šlechtických rodů nás dodnes fascinují svými barvami i motivy. Ale není to jen pastva pro oči, skrývá se za nimi mnohem hlubší význam. A jejich tvorba má svá jasně daná pravidla, která se dodržují už v minulých staletích. Původně přitom slouží jako druh podpisu i prostředek k identifikaci. Napadá vás, co mohou mít
Kuřecí hranolky s dipem
tisicereceptu.cz
Kuřecí hranolky s dipem
Pokud chcete připravit variantu bez masa, vyzkoušejte nakrájenou cuketu nebo kedlubnu. Obalte stejně jako maso a podávejte s dipy různých příchutí. Ingredience 500 g kuřecích prsních řízků hlad
Co je to Business Intelligence?
epochalnisvet.cz
Co je to Business Intelligence?
Prozkoumejte klíčové aspekty a nástroje Business Intelligence, které manažerům a analytikům umožňují nejen optimalizovat výdaje a identifikovat nové obchodní příležitosti, ale také lépe porozumět tržn
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Kufr si sbalil sám, nebo mu pomohla?
nasehvezdy.cz
Kufr si sbalil sám, nebo mu pomohla?
Už delší dobu se spekuluje o tom, že herečka Linda Rybová (48) ze seriálu Ulice a David Prachař (65) řeší manželské problémy. Očividně to ale nikam nevede. Důvodem má být prý Prachařova žárlivost a s
Robotické milenky a virtuální realita: Jak umělá inteligence a robotika mění erotický průmysl?
21stoleti.cz
Robotické milenky a virtuální realita: Jak umělá inteligence a robotika mění erotický průmysl?
Už jsme zažili několik sexuálních revolucí, ta nadcházející a přicházející ale poprvé bude mít nádech tak trochu „umělého sexu“. Podle expertů se během 15–20 let stanou běžnou součástí sexuálního živo
Neobyčejná schopnost se dědí
skutecnepribehy.cz
Neobyčejná schopnost se dědí
Babička Jarmila mi vždycky říkala, že jsem jako ona. Význam těchto slov jsem pochopila až ve chvíli, kdy zemřela. Když jsem byla malá, babička Jarmila mi často opakovala, že jsem jako ona. Tehdy jsem to nechápala. Dneska mi to už dává větší smysl. Vnitřní hlas Po smrti milované babičky jsem totiž okamžitě poznala, že se
Den v růžovém na zámku Doudleby nad Orlicí 22.6.2024
epochanacestach.cz
Den v růžovém na zámku Doudleby nad Orlicí 22.6.2024
Premiéra na zámku Doudleby nad Orlicí – skvělá růžová vína a frizzante, historie, zámecká kuchyně i zahrada… Vstupné již od 250 Kč. E-katalog on-line aplikace pro vaše chytré telefony obsahující katalog vín… Během odpoledne Vás čeká pultová degustace rosé a frizzante. Těšit se můžete výhradně na špičková růžová a perlivá vína z Moravy a Čech.
Svatba je za dveřmi?
nasehvezdy.cz
Svatba je za dveřmi?
Zamilovaná herečka ze seriálu ZOO do toho možná znovu praští. O svém partnerovi Josefu Holomáčovi (63) sice ještě nedávno mluvila jako o dobrém kamarádovi, teď to ale vypadá, že se ledy konečně hnuly
Jarní úklid pleti
iluxus.cz
Jarní úklid pleti
Česká značka Maat se specializuje na ruční výrobu aromaterapeutické kosmetiky v malých objemech, což je zárukou, že se k zákaznikovi dostane vždy čerstvý a živý produkt. Nejlepší vzpruhu pro pleť unav
Domácí piškotová roláda
tisicereceptu.cz
Domácí piškotová roláda
Než nanesete na těsto krém, potřete ho vrstvou malinového džemu. Roládu dotáhnete k dokonalosti čokoládovou polevou. Ingredience Na těsto 3 vejce 80 g krupicového cukru 1 lžíce kakaa 100 g