Domů     Co o vás prozradí snídaně
Co o vás prozradí snídaně
22.1.2024

Snídáte cereálie nebo rohlík se salámem? Nebo ráno vůbec nejíte? Ať tak, či onak, snídaně hodně naznačí vaši budoucnost.

Snídaně každého z nás mívají svůj tradiční charakter, výběr jídel málokdy měníme, jde zkrátka o zažitý ranní rituál. A to je podstatné.

Vše, co se v naší životosprávě pravidelně opakuje, má dopad na naši tělesnou schránku a odrazí se na zdraví i na tom, jak budeme vypadat za rok či za dva. Zajímá vás jak? Máme pro vás charakteristiku pěti nejčastějších typů:

Něco zdravého

Co obvykle snídáte: jahelník se švestkami, pohankovou kaši, smoothie, zeleninovou pomazánku

O tom, co si ráno připravíte, přemýšlíte s předstihem už večer. Vlastně celý váš jídelníček je promyšlený do detailů a propočítaný co do živin i kalorií, aby vám nic nechybělo a abyste si udržela štíhlou linii.

Sbíráte knihy o zdravé výživě a při pohledu na housku se salámem, kterou v práci snídá váš kolega, se vám dělá trochu mdlo.

Jaké jsou vaše vyhlídky? Teorie z příruček o zdravém stravování je jedna věc a potřeby konkrétního těla druhá. Musíte se smířit s tím, že tělo není stroj a doplňování živin podle obecných doporučení nemusí vždy optimálně vycházet.

Některé složky vám i přes veškerou snahu mohou chybět a jiné naopak přebývat. Častým problémem u tohoto stravovacího typu je dlouhodobý nedostatek kalorií, což může vést k nezdravě vyhublému vzhledu. Můžete také vypadat unaveně a starší, než sutečnosti jste.

Jídlo v běhu

Co obvykle snídáte: kávu, müsli tyčinku, minerálku, gumové medvídky

Pro snídani si člověk musí vyhradit čas, jenže toho se vám ráno nedostává. Jsou v zásadě dvě možnosti, proč tomu tak je. Možná si neumíte věci správně zorganizovat a chodíte spát mnohem později, než byste měla.

Nebo své nesnídání berete jako důkaz světu, jak jste časově vytížená a přitom všechno zvládáte. Až na vlastní snídani…

Jaké jsou vaše vyhlídky? Krátkodobě nemusíte pocítit žádné potíže, jelikož tělo se snaží tento problém kompenzovat. Paradoxně se tedy můžete nejprve cítit plná energie. Že tělo nutíte fungovat z rezerv, se ale časem projeví.

Kombinace ranních půstů a večerního přejídání, což je u tohoto stravovacího typu obvyklé, může vést k přibývání na váze, k rozvoji cukrovky a k vysokému krevnímu tlaku. Časté jsou také různé trávicí potíže. Obličej může začít působit velmi unaveně s tmavými kruhy pod očima.

Hlavně zaplnit žaludek

Co obvykle snídáte: tavený sýr, uzeniny, marmeládu

Má vaše snídaně monotónní ráz, kdy se na rohlíku střídavě objevuje salám nebo tavený sýr? Pak se dá odhadnout, že nejspíš ani vaši rodiče nepřikládali stravování větší význam.

Možná máte z dětství zažitý zvyk, že se na jídle šetří a jeho jediným cílem je zaplnit žaludek.

Jaké jsou vaše vyhlídky? Jednostranná strava se na zdraví projeví vždy, ať už to bude dřív nebo později. Problémem bývá nedostatek vitaminů, minerálů a vlákniny, ale i základních živin, jako jsou bílkoviny. Žaludek tedy nasytíte, ale tělo stejně strádá.

Na vzhledu se chybějící živiny projevují především suchou kůží, třepícími se nehty a slabými lámajícími se vlasy. Kromě toho se můžete cítit unavená a problémem bývá i vyšší příjem tuků a s tím spojená onemocnění.

Slabost pro sladké

Co obvykle snídáte: cereální polštářky, sušenky s horkým mlékem, müsli, kukuřičné lupínky

Oblíbila jste si snídaňové cereálie zalité mlékem? Nejspíš jste si na ně navykla díky vašim dětem, které sladké polštářky, kroužky a kuličky v barevných krabicích milují.

Nebo máte prostě slabost pro sladké a namlouváte si, že vám ráno před náročným dnem dodá energii i dobrou náladu.

Jaké jsou vaše vyhlídky? Hodně záleží na tom, jak vypadá váš jídelníček celkově. Pokud je bohatý na sacharidy nejen k snídani, je třeba počítat s problémy, které se s tím pojí, včetně rozvoje cukrovky.

Už teď vás nejspíš trápí neustále stoupající údaj na osobní váze. A bez změny jídelníčku tomu jinak nebude.

Bez snídaně

Co obvykle snídáte: maximálně šálek kávy nebo čaje, často ani to ne

Spánek znamená pro organismus dlouhou etapu hladovění, kdy se současně spotřebovává zásobní cukr z jater. Pokud se ráno hned nenajíte – k čemuž vás má nalákat i „hormonální budíček“- pak tělo přepne na úsporný režim jako v době hladomoru.

Na to navazuje další problém, protože pozdní snídaně paradoxně spíš vyvolá ještě větší hlad, než aby zasytila. Proto následuje brzký oběd nebo neustálé uzobávání.

Zkrátka pokud netrpíte anorexií, pak vynecháním snídaně žádné kalorie neušetříte, ale naopak jich za den zkonzumujete v jídle daleko víc.

Jaké jsou vaše vyhlídky? Ze všech snídaňových typů má tento nejtemnější zdravotní perspektivy. Hrozí vám typická civilizační onemocnění, včetně náhlého infarktu i v mladším věku.

Rýsuje se i cukrovka, vysoký krevní tlak a ateroskleróza, protože váš metabolismus ve vysoké míře ukládá tuky, s nimiž má problém správně hospodařit. Do výčtu hrozeb patří i autoimunitní poruchy a časté kožní potíže.

P.S.: Teď se nejspíš ptáte, jak bychom tedy měli snídat „správně“ čili bez nepříjemných následků na zdraví? Odpověď je jednoduchá: Pestře. To ovšem předpokládá dát si na snídani záležet a promýšlet několik dní předem, co si kdy dáte.

Výhodou pak je, že při dostatečné pestrosti stravy to klidně občas může být i rohlík s oblíbeným salámem.

Foto: Shutterstock

reklama
Související články
20.6.2024
Může se to stát každému a není to žádná ostuda. Vždyť některou z mnoha fóbií prý trpí až deset procent z nás. Poprvé se často objeví v dětství a je následkem nějakého traumatického zážitku, třeba zranění. Často na nás své strachy přenesou rodiče, typicky strach ze zvířat nebo z odběru krve. Tyhle fóbie časem většinou vymizí, ale někdy se ještě prohloubí a v průběhu života se mohou objevit další.
18.6.2024
Snažíte se, odpíráte si kdejaké jídlo, vyzkoušeli už jste snad všechny diety, které existují, a výsledky se ne a ne dostavit. A tak marně přemýšlíte, proč zrovna vaše váha se ani nehne. Důvodů může být celá řada. Tady je sedm nejčastějších: * Jíte málo Abyste nepřibírali, nesmíte hladovět, vždycky byste se měli cítit plní energie. Jenže jak toho dosáhnout, když musíte přijímat méně kalorií než
17.6.2024
Máme jen sedět a čekat, až se štěstí na nás usměje, anebo je nutné se o něj přičinit? Známý americký spisovatel Nathaniel Hawthorne kdysi prohlásil, že štěstí je jako motýl: „Čím víc ho pronásledujeme, tím víc nám bude unikat. Pokud však upřeme pozornost jinam, přilétne a tiše se posadí na naše rameno.“ Tím je vlastně řečeno vše a téma bychom zde mohli uzavřít. Jenže ono to se štěstím není až tak
12.6.2024
Nevěříte? Je to nemoc kloubů, která dokonale využívá náš životní styl. Proto už dnes není spojována se stářím, ale se středním věkem. Artróza je degenerativní  onemocnění, které může trápit všechny klouby v těle. Projevuje se ztenčením či proděravěním kloubní chrupavky, což způsobuje tření nechráněných kostí a z toho vyplývající citelné bolesti. Postihuje až 17 % lidí do 45 let a 60 % lidí star
6.6.2024
To je zásadní otázka, protože potíže mohou být k nerozeznání podobné. S rychlým rozlišením obou stavů mohou mít problém také zdravotníci. A protože infarkt přímo ohrožuje život, dostává přednost léčebný postup pro záchrannu srdce. To ovšem člověku v záchvatu paniky nepomůže a naopak pacienta zbytečně zatíží. Pokud vás ani jeden z těchto velice nepříjemných stavů nepostihl, podívejte, čím se moho
reklama
reklama
Šikovné tipy
Než začnete malovat…
Také se tak díváte po stěnách a říkáte si, že by to chtělo vymalovat? To se stává často, když nám slunce posvítí do oken. A také je jaro a začátek léta k malování nejvhodnější. Barva bude dobře schnout a nebude zas takové horko. I když ono samo malování je tak trochu alchymie, nesmí to schnout moc […]
Vymáčkněte to nejlepší z citronu!
Nebudeme vám radit takové banality, jako je vzít citron na vybělení pih nebo prstů zažloutlých od cigaret. Víme, že jste ženy dost zkušené na to, abyste mohly samy radit. Proto se vás pokusíme překvapit tipy, které jste určitě ještě nikde nečetly. Na zapálení grilu jsou úžasným pomocníkem pruhy sušené citronové kůry. Nejen že báječně chytají, […]
Noste brož jako šperk
Brože nikdy nevyšly z módy, jsou stále in. Nejčastěji vyniknou na klopě saka či kabátu, výraznější kousky pak můžete nosit i na šatech. Brož dodá oděvu eleganci a podtrhne váš styl. Prostě je to úžasný módní doplněk. A víte, že umí promlouvat také o tom, jak se cítíme? „Čtěte z mých broží,“ pronesla kdysi někdejší […]
Aby vám výstřih slušel
Roli hraje jak tvar výstřihu, tak správná péče o pokožku v dekoltu. Nemyslete si, že stačí vnady prostě jen odhalit. Poprsí výrazně ovlivňuje i celkový dojem z postavy a harmoničnosti proporcí. Své míry nezměníme, ale dojem můžeme hodně ovlivnit správně vybraným tvarem výstřihu. Víte, jaký vám nejvíce sluší? 3 univerzálně slušivé Široký kruhový výstřih je […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kvalita a design pro zdravý spánek
rezidenceonline.cz
Kvalita a design pro zdravý spánek
Noční odpočinek regeneruje tělo i mysl, zlepšuje paměť, podporuje imunitu a přispívá k lepší náladě. Kvalita spánku tedy ovlivňuje nejen zdraví, ale i produktivitu, kreativitu a sociální vztahy každého člověka. Základem každé ložnice je kvalitní a dobře umístěná postel. Její pozice by měla umožňovat pohodlný přístup z obou stran lůžka, což zamezí rušení partnera při
Není akné jako akné: Zpozorněte zejména v létě
epochaplus.cz
Není akné jako akné: Zpozorněte zejména v létě
Kromě běžného akné, které se vyskytuje především v době puberty v důsledku prudkých hormonálních změn, existuje však též takzvané kosmetické akné, které vzniká v důsledku používání některých mastných krémů. Často se tak děje ve snaze zamaskovat již vzniklé vřídky. Stejně tak, jako některé kosmetické prostředky mohou situaci s akné zhoršit, existují pak samozřejmě i takové,
Konec světa, který nepřišel
enigmaplus.cz
Konec světa, který nepřišel
Astronomické znalosti starých Mayů ohromují i dnešní vědce, stejně jako mayský kalendář, který přesně předvídá pohyby Slunce, planet, zatmění a další jevy. Tento kalendář ale končí. Znají Mayové konec
Řecký salát „trošku jinak“
tisicereceptu.cz
Řecký salát „trošku jinak“
Tohle jsou všechny chutě léta. Olivy můžete nakombinovat i zelené. Místo sýra můžete udělat i variantu s tuňákem. Ingredience na 4 porce 200 g listového salátu 100 g černých oliv 150 g balkáns
Teď jsem šťastnou babičkou
skutecnepribehy.cz
Teď jsem šťastnou babičkou
Doktoři mi říkali, že nikdy nebudu máma. O to větší radost jsem měla, když mi gynekolog pověděl, že jsem ve třetím měsíci těhotenství. Bylo červencové ráno a já po dlouhé těžké noci svírala vytoužené novorozeňátko. Zdravá holčička s dolíčky na tvářích. Slzy mi radostí stékaly z očí. Pět krásných let jsme si s dcerkou užívali. Měli jsme to, o
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
21stoleti.cz
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
Ta zpráva mohla vyděsit tisíce lidí, kteří zamíří v létě na Jadran. Kvůli oteplování moře se u pobřeží Černé Hory, zejména v moři u pláží v okolí Budvy, objevili mnohoštětinatci známí jako ohniví červ
Cesta za pivem Karlovarským krajem
epochanacestach.cz
Cesta za pivem Karlovarským krajem
Každý správný výlet by měl být spojený s ochutnávkou místních specialit. Pokud už vás lázeňské oplatky ničím nepřekvapí, je na čase začít objevovat chutě piv z Karlovarského kraje. Existuje zde lokálních pivovarů hned několik a je na nich krásné to, že je každý jiný. Kamkoli zavítáte, vždy vás překvapí něco nového. V Karlovarském kraji se vaří
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
iluxus.cz
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
SIN Studio Gallery, známá svou jedinečnou sklářskou technologií Vitrum Vivum, přivítala návštěvníky ve své nově otevřené galerii na Jungmannově náměstí. Tato nová pobočka, která spojuje tradiční sklář
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
epochalnisvet.cz
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
V departementu La Paz najdete jednu z nejvýznamnějších archeologických lokalit Bolívie. Bývalé andské město Tiwanaku. Necelý kilometr od něj leží nejzáhadnější část – Pumapunku, v překladu Brána pumy.   Západobolivijský chrámový komplex objeví již španělští dobyvatelé. „Na jedné z plošin se tyčí mohutná brána a cosi jako okno,“ popíše nám, zřejmě jako první, jezuitský misionář Bernabé Cobo (1582–1657).
Lososová pomazánka
nejsemsama.cz
Lososová pomazánka
Ryby by se v jídelníčku měly objevovat alespoň dvakrát týdně, ať už v podobě pomazánky, zavináčů, nebo pečeného kusu masa. Ingredience: 100 g uzeného lososa 400 g Lučiny nebo jiného krémového sýra 2 šalotky (1 červená cibule) hrst klíčků (ředkvička, řeřicha) hrst nasekané čerstvé petrželky sůl pepř Postup: Zeleninu jemně nastrouháme nebo použijeme robota. Vymačkáme přebytečnou šťávu a smícháme
Potrestal král významného měšťana neprávem?
historyplus.cz
Potrestal král významného měšťana neprávem?
Protestuje, že se ničím neprovinil, odmítá obvinění ze zrady. Zbytečně, Ferdinand I. se rozhodl, že udělá ze svého věrného služebníka obětního beránka! Krále neobměkčí ani Jakubův věk – 70letého starce vydá katovi…   Vzpoura českých stavů proti králi Ferdinandovi I. (1503–1564) skončila v roce 1547 debaklem. Habsburk si svůj triumf náležitě vychutná. Tvrdě potrestá hlavně
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
nasehvezdy.cz
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
Hvězda seriálu Zlatá labuť Jitka Sedláčková (63) už několik let tvoří pár se starším restauratérem Pavlem Töpferem (76). Bratra herce Tomáše Töpfera (73) dlouho vykreslovala jako svého pana Božského