Domů     Co (ne)umí přírodní barvy na vlasy
Co (ne)umí přírodní barvy na vlasy
od 11.2.2023

Složky v konvenčních barvách na vlasy patří mezi nejagresivnější látky používané v kosmetice. Není proto divu, že zájem o barvy přírodního původu narůstá.

Přírodní barvy na vlasy se liší nejen složením, ale i účinkem. Proto je důležité nejdříve si důkladně zjistit, co se od nich dá očekávat a co neumí.

Přednosti přírodních barev…

* Rozhodně jsou bezpečnější. Ačkoli se alergická reakce nedá stoprocentně vyloučit, riziko je nesrovnatelně nižší než u konvenčních barev. Že méně dráždí kůži, je rovněž nepopíratelné.

reklama

* Na vlasech vypadají přirozeněji, protože je obalují, a tím mění jejich původní barvu. Zůstává tedy zachovaná přírodní rozmanitost odstínů na rozdíl od chemických barev, které pronikají pod povrch vlasu, a tak vytvoří jednolitý tón účesu.

Nenarušují strukturu vlasu jako chemické barvy, takže ho nepoškozují a neztenčují.

* Regenerují kůži i vlasy, což je hlavně zásluha henny. Prospívají ale i další rostliny, které se do nich přidávají, jako heřmánek ve světlých odstínech nebo dubová kůra v hnědých odstínech, které působí protizánětlivě a hojivě.

Blahodárný účinek mají také přírodní oleje a další pečující složky, které vlas uhlazují a hydratují. Chrání proti třepení, lámání a padání vlasů i proti tvorbě lupů.

…. a jejich slabiny

* Neumí studené odstíny. Z rostlinných barviv se dají poskládat jen teplé tóny. Pro ženy s chladným odstínem pleti proto přichází v úvahu jen černá nebo určité odstíny červené.

reklama

* Nedokážou vlasy zesvětlit. Barvy světlých odstínů se proto hodí jen pro blondýny k rozzáření přirozené barvy, výsledný tón ale bude o něco tmavší.

* Obtížněji se chytají na šedé a bílé vlasy. Pigmenty vlas jen lehce pokryjí a skrz tuto lehkou barevnou vrstvu pak září bílý vlas ještě výrazněji, zvlášť v rudých odstínech. Přirozeněji vypadají při nanesení tlumeného blond odstínu.

Výsledný tón podle obrázku na obale je jen orientační, ovlivňují ho vlastnosti vlasu. Jemné nebo velmi světlé vlasy přijímají barvivo rychleji a intenzivněji než vlasy silné a tmavé. Obdobně to platí o trvanlivosti nového odstínu.

Se zbytky chemické barvy na vlasech mohou reagovat nežádoucím způsobem, takže je vždy nutné provést zkoušku obarvením malého pramene vlasů.

Řešení na půl cesty

Pokud vás zklamalo zjištění, že přírodní barvy vlasy nezesvětlí, pak vězte, že obchody s přírodní kosmetikou prodávají také varianty s jistou příměsí chemických látek. Tyto tzv. semi-přírodní barvy jsou určeny právě pro změnu tónu na světlejší.

reklama

Základem jsou rostlinné výtažky, které dodávají barvu, ale pro dosažení světlejšího odstínu v omezené míře používají peroxid a pomocné chemické přísady.

Ve srovnání s klasickými chemickými barvami na vlasy jsou přesto mnohem šetrnější a obsahují také přírodní regenerační látky. Semi-přírodní barvy jsou také řešením pro šediny, neboť lépe změní odstín než barvy čistě přírodní.

Základem je henna

Používá se jak čistá, tak ve směsi s jinými rostlinnými surovinami. Oblíbená je především pro svou schopnost zesilovat slabé a jemné vlasy. Barva čisté henny se pohybuje od zářivě měděné po tmavý mahagon.

Smícháním s dalšími rostlinnými barvivy se paleta rozšiřuje na řadu odstínů blond od tlumených po zlatou, odstíny hnědé i černou.

Správný postup

Henna potřebuje čas, aby se v ní barvicí pigmenty správně rozvinuly. Prášek proto zalijte vodou o teplotě 60 °C až 90 °C, dobře rozmíchejte na pastu, překryjte potravinářskou fólií a nechte stát 2 až 12 hodin.

Na podporu barvení je možné přidat citronovou šťávu nebo jablečný ocet v poměru jednoho dílu na dva díly horké vody. U tmavých odstínů se místo vody používá silný odvar čaje. Odstátou hennu je pak nutné ohřát, na vlasy se nanáší teplá.

Barevné směsi

* Práškové

Základem obvykle bývá opět henna, kterou pro dosažení rozmanitých odstínů doplňuje jemně mletý prášek z různých rostlinných surovin.

Může to být například kurkuma, kořen rebarbory, červená řepa, káva, skořápky vlašských ořechů, březové listí a pro tmavé odstíny indigo. Právě u indiga je třeba opatrnosti. Může být dráždivé, proto je nutné snášenlivost barvy předem otestovat.

Aplikace tónovaných práškových barev je podobná jako u henny, ale vždy si podrobně pročtěte návod. Rozdíl může být u receptur s indigem. To je choulostivé, takže se odstíny s vysokým podílem indiga zalévají vodou jen o teplotě 50 °C.

Tip: S barvami můžete experimentovat a míchat odstíny, až dosáhnete toho, který se vám bude líbit nejvíce.

* Tekuté

Jde o praktickou alternativu čistě práškových barev. V tekutých barvách najdete opět rostlinné pigmenty – tentokrát ve formě výtažků. Doplněny jsou látkami pečujícími a hydratujícími, především přírodními oleji. Efekt barvení pak podporuje malá příměs neškodných chemických látek.

Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock

reklama
Související články
22.3.2023
Staré bytelné kousky nábytku vydrží mnoho let. Jen je potřeba dát jim po čase nový kabát. A když už budete renovovat, přidejte i umělecký prvek. Nevadí, když neumíte malovat. Opotřebovanou stoličku určitě nevyhazujte. Můžete si z ní udělat praktický kousek do předsíně. Připravte si: smirkový papír * tmel * barvu na dřevo ve dvou odstínech + základní bílou * vhodný štětec * ochrannou pásku * ubr
16.3.2023
Ve stínu mnohem známějších přírodních „antibiotik“ zůstávají byliny potírající viry. Zajímá vás, které to jsou? Pokud máte to štěstí, že jste dostali jen malou virovou nálož nebo jste onemocnění zachytili v počátcích, pak můžete zkusit šetrnou přírodní léčbu. Někdy zvládne sama infekci potlačit, jindy aspoň zkrátí délku nemoci. Cist krétský Tomuto keři se říká také skalní růže, neboť v obdob
13.3.2023
Říká se, že jsou s námi od počátku věků. Dodnes s plísněmi bojujeme a stále ohrožují naše zdraví. Jací jsou ti nejúčinnější pomocníci proti nim? Jsou vysoce odolné a toxické. Víte, jak je odhalíte u sebe doma a co jejich výskyt způsobuje? Proč vznikají Plísně potřebují k životu (ostatně jako každý jiný živý organismus na zemi) dostatek potravy a vody. Jinak řečeno, výskyt plísní přímo souvisí s
1.3.2023
Zvlášť při výrobě sladkých zákusků není jedno, jaký použijete. Například krystal se hodí na sirup a džemy. Prostě tam, kde máte větší množství tekutin, které se budou vařit. Nejvšestrannější využití má cukr krupicový. Ušleháte s ním dobře bílkové a žloutkové krémy nebo smetanové náplně. A moučkový, ten se zase hodí na křehká těsta, fondán či marcipán. A co jiná sladidla? Možná chcete péci zd
24.2.2023
Krásnou zimní dekoraci, která vám rozhodně neroztaje, sice budete vyrábět celý den a pokud jste začínající pletařky, klidně i dva dny, těšit se z ní ale můžete až do konce zimy. A to stojí za to! Postavičku sněhuláka si udělejte z polystyrenových koulí. Aby byl kompletní, uháčkujte mu kulicha šálu a vyrobte koště. Materiál ° 3 polystyrenové koule různých velikostí + 2 menší na „ruce“ ° p
Nenechte si ujít další zajímavé články
Miliardy planetárních vyvrhelů se toulají naší galaxií
21stoleti.cz
Miliardy planetárních vyvrhelů se toulají naší galaxií
Většina dosud známých planet svůj život tráví v rodinném kruhu s mateřskou hvězdou a mnohdy i s planetárními sourozenci. Ale jak to tak někdy bývá u lidí, tak i mezi planetami může dojít ke konfliktu,
Klara Rott The Spa v representativních prostorách hotelu Andaz
iluxus.cz
Klara Rott The Spa v representativních prostorách hotelu Andaz
Lifestylový hotel Andaz Prague, unikátní místo čerpající z bohatých lokálních tradic, kultury, umění a architektury, poskytl své prostory a záštitu kosmetické značce Klara Rott, která zde vytvořila un
Kvůli komu se tak Lucie Benešová stále šlechtí?
nasehvezdy.cz
Kvůli komu se tak Lucie Benešová stále šlechtí?
Těžko věřit, že je Lucie Benešová (48) babičkou. Vzhledem směle konkuruje i o generaci mladším herečkám – není divu, že ještě dnes jí scenáristé předepisují košilaté scény, jak je sama nazývá. Z je
Rosslynská kaple: Ukrývá nejcennější relikvii světa?
epochalnisvet.cz
Rosslynská kaple: Ukrývá nejcennější relikvii světa?
Skotsko je neuvěřitelně pestrá země s bohatou a bohužel také pořádně komplikovanou a krvavou minulostí. Tu připomíná i množství historických staveb, mezi které patří i slavný chrám stojící v zeleni ma
Bez zakryté hlavy to nejde: Kdo kvůli zničenému slamáku zrušil svatbu?
epochaplus.cz
Bez zakryté hlavy to nejde: Kdo kvůli zničenému slamáku zrušil svatbu?
Francouzské královně Marii Antoinettě (1755–1793) dělá její manžel Ludvík XVI. (1754–1793) všechno, co jí na očích uvidí. Projevuje se to na výdajích dvora. Ministru financí Turgotovi dochází trpělivo
Záhada rodinné chaty
skutecnepribehy.cz
Záhada rodinné chaty
V mládí jsem zažila na naší chatě opravdu hrozivé věci, které jsem si nedovedla vysvětlit. Odpovědi na moje otázky přinesl až čas. Jako dívka z Prahy jsem si uměla vychutnat víkendy na naší chatě. Oproti panelákovému bytu to byla vždycky vítaná změna. Přírodu a čerstvý vzduch jsem milovala odmalička. Měli jsme chatu kousek od jednoho rybníka,
Excentrická svatyně klasického designu
rezidenceonline.cz
Excentrická svatyně klasického designu
Sebevědomá kombinace témat, materiálů a textur, směs paradoxů, tvořená moderními formami v kombinaci s nadčasovým nábytkem – to vše stojí za výsledným jemným leskem luxusního interiéru, jehož vyznění
Špagety se zeleninou
tisicereceptu.cz
Špagety se zeleninou
Jídlo, se kterým si poradíte, i když vás na vaření zrovna moc neužije. Ingredience 500 g špaget 500 g mletého masa 250 g rajčatového pyré 1 větší cibule 3 velká rajčata 1 červená paprika 2
Zeleninový kuskus s krevetami
tisicereceptu.cz
Zeleninový kuskus s krevetami
Suroviny 250 g mražených krevet 2 hrnky kuskusu 1 l zeleninového vývaru 2 velké cukety 2 pórky 2 lžíce olivového oleje hrubozrnná mořská sůl pepř čerstvá bazalka Postup Suchý kuskus n
Vymění Martin Zounar partnerku za kolegyni?
nasehvezdy.cz
Vymění Martin Zounar partnerku za kolegyni?
Po třinácti letech se rozešel s partnerkou Simonou Brdičkovou (46). Mají spolu dceru Claudii (14). Když to ale Martin Zounar (55) nejméně čekal, vstoupila mu do cesty pohledná psycholožka Kateřina K
První knihu na území dnešního Slovenska napsal římský císař: Ale kde?
enigmaplus.cz
První knihu na území dnešního Slovenska napsal římský císař: Ale kde?
Už pozorná dítka ve školách se mohou dozvědět, že první knihu na území sousedního Slovenska napsal římský císař Marcus Aurelius. Dokážeme však určit přesné místo, kde slavná sbírka úvah „Hovory k sobě
Pardubický kraj Vůně perníku, úsměv loutek a UNESCO
epochanacestach.cz
Pardubický kraj Vůně perníku, úsměv loutek a UNESCO
Ačkoli patří k těm menšímv České republice, nabízí aktivity a působivé expozice, kterým nelze říci „ne“. Pouze v Pardubickém kraji můžete nasát omamnou vůni perníku, stát se součástí dostihového vesel