Co by určitě nemělo chybět na vaší zahradě kromě pohodlného sezení, abyste si ji náležitě využili? A aby se nenudily ani děti?
Někdo má představu dokonalé relaxace na zahradě v podobě pohodlného lehátka, které má poblíž bazénu. Slunit se, občas se zchladit ve vodě a užívat si pohodu, třeba s drinkem v ruce a hromadou časopisů k prohlížení.
Pro jiného je nejlepší trávení volného času pohybem. Pokud i vy patříte k těm, kteří si oblíbili sport, zařiďte si zahradu po svém. Nebo obojí zkombinujte a vyberte si od každého něco.
I. PRO VŠECHNY
I na malé zahrádce to jde, jen je nutné dobře plánovat a vše si promyslet dopředu.
Některé činnosti je lépe zakomponovat do prostoru bokem od hlavního sezení, a to s ohledem na bezpečnost, ale také, aby ti, kteří hrají, nerušili ty, kteří si chtějí posedět a popovídat.
1) Minigolf
Jak si ho jednou vyzkoušíte, už si tento sport zamilujete navždy. Proč tedy zmenšenou verzi nemít na své zahrádce?
Pravda, potřebujete i další pomůcky – minigolfové hole, míčky, podavače na míčky… Ale zato pak nabídnete svým hostům vedle grilovačky i super zábavu a kvalitní využití času, který u vás stráví.
2) Stolní tenis
Ping pong je skvělou zábavou a dokáže i pěkně spálit kalorie. Na trhu jsou ping-pongové stoly v různém provedení. Můžete si koupit takový, který přes zimu snadno složíte a uklidíte. Nebo sáhněte po těch, které mohou být venku celoročně, bez ohledu na počasí.
3) Šachy a jiné „stolové“ hry
Zrovna tento druh zábavy můžete umístit prakticky kamkoli. Navíc figurky i šachovnice vypadají velmi hezky a zahradu krásně ozdobí.
Kromě šachů si můžete pořídit také dámu, domino, člověče, nezlob se… A když pomineme slovo „stolní“, pak hodně oblíbené jsou kuželky.
4) Bosý chodník
Je určený úplně pro všechny. Stačí vám prostor široký asi 1 metr a dlouhý alespoň 4 metry. Na tomto pásu vykopejte zeminu do hloubky asi 15 centimetrů. Vzniklou stezku olemujte obrubníkem. Může být klasický, plastový nebo ze dřeva.
Na zem můžete položit netkanou textilii, aby vám místo neprorůstalo trávou. Pak si chodník rozdělte na jednotlivé části a do nich naskládejte různé materiály. Vhodné jsou přírodní, například šišky, oblázky, písek, jemný štěrk, ale i bahno či voda.
Můžete použít také dřevo, ale to je třeba opracovat a hlídat, aby bylo hladké a nezadřela se vám do nohy tříska. A můžete začít s přirozenou reflexologií, stimulací akupresurních bodů a zdravou masáží chodidel.
Bosý chodník si určitě oblíbí i návštěvy, protože je to něco nového, zajímavého a neobvyklého.
Tip Paní domu: Na začátek chodníčku položte jemný materiál, postupně můžete dávat hrubší výplň a ke konci zase zjemněte.
II. PRO DĚTI
Nahradit profi dětské hřiště se vám nejspíš nepovede. O to víc byste měli přemýšlet, co svým ratolestem na zahradě vybudujete.
Některé prvky jsou vhodné pro ty nejmenší, jiné ocení starší děti a něco jim bude s menšími obměnami sloužit celá léta a poroste s nimi.
1) Trampolína
Často je to jediný herní prvek, který můžete na zahradách vidět. Proč ne, děti trampolína baví a odláká je od počítače. A to je dobře. Jestli jste rozhodnuti, že ani u vás nesmí chybět, vybírejte však pečlivě.
Úrazů, zejména zlomenin a naraženin, bývá na trampolínách opravdu hodně. Důležitá není jen bezpečnost těch, kdo na trampolíně budou skotačit, ale i kvalita a životnost samotné trampolíny. Čeho si všímat?
* Vchod do trampolíny musí být z hlediska bezpečnosti na zip, nebo systém překrytí sítě přes sebe, aby zaručil jednoduchý, a přitom bezpečný vstup a výstup.
* Ochranná síť bývá u nekvalitní trampolíny přišitá k návlekům na tyče, které se po krátké době rozpárají. Mívá nízkou hustotu ok, takže nejsou pružná, což vede k rychlému roztržení.
Často je přichycena k rámu trampolíny pomocí pár šňůrek, což může mít za následky, že skákající osoba vypadne mezi trampolínou a sítí ven.
* Nezbytný je správný ochranný kryt pružin. Ptejte se na výplň ochranného krytu. Měla by být z takového materiálu, který je odolný vůči počasí a povětrnostním podmínkám.
Uchycení krytu by mělo schovat všechny pružiny, skákající k nim tak nemá žádný přístup, čímž se zabrání úrazům, kdy noha nebo ruka zapadne mezi pružiny.
* Konstrukce – rám má být vyroben z kvalitních ocelových trubek, které jsou povrchově ošetřeny, aby odolaly korozi. Trubky musejí být také kvalitně svařené, aby spoj nepraskl.
* Dbejte na volný prostor kolem trampolíny – optimální jsou 2 metry, u trampolíny s ochrannou sítí 1 metr a do výšky 7 metrů.
2) Domečky, prolézačky, lezecké věže
Chce to odvahu a trochu zručnosti si na nich hrát, ale kdo by odolal. Děti tyto dřevěné stavby milují. Vybírejte je nejen podle ceny, i tady sledujte kvalitu provedení a žádejte certifikát.
Většinou jsou stavby vyrobeny ze dřeva, jež je nutné průběžně ošetřovat. Děti by měly být při hře vždy pod dohledem dospělé osoby, která ohlídá, aby zábava byla opravdu bezpečná a bez zbytečných úrazů a bolesti.
Přesto nezapomeňte na bezpečnostní rohože, které slouží jako ochrana před pádem.
Dřevěné stavby bývají složené z více herních prvků, vybírat můžete například různé prolézačky, skluzavky, lezecké stěny a věže, šplhací lana, žebříky, domečky, houpačky (u nich pozor na nosnost) a další, a jak dítě poroste přidávat další.
3) Pískoviště
Je určeno pro ty nejmenší, o to pečlivěji byste ho měli zařídit. Určitě má mít poklop, který zabrání kočkám použít písek jako svou toaletu. Že nemáte kočku?
Stačí, když je mají sousedé, pro tohoto domácího tygříka ploty nejsou překážkou a teritorium, které využívá, si určuje sám. Písek kupte přímo určený pro dětská pískoviště.
4) Minibazénky
Než se děti naučí plavat, je vhodné nabídnout jim minibazének. Na trhu je jich spousta a v různých velikostech i provedeních. Bezpečně a netradičně je můžete místo vody naplnit barevnými plastovými míčky. Dítě osvěží i sprcha, která je pro ně báječnou a zábavnou hrou.
III. PRO PEJSKY
Když už jsme tu vaši zahradu pojali tak trochu netradičně, neměli bychom přitom zapomenout ani na čtyřnohé mazlíčky. Za takovou agility dráhu vám bude váš chlupáč vděčný a jeho radost se odrazí i na vás.
Veškeré pomůcky si můžete koupit, ale mnohé lze snadno vyrobit svépomocí. Co všechno můžete pro pejska připravit?
* Tunely nejspíš koupíte hotové, seženete je také v hračkářství.
* Tyče na slalom si snadno vyrobíte sami.
* Koupit si můžete i speciální pomůcky na přeskoky do výšky. Výhodou těch z obchodu je, že můžete výšku tyče k přeskoku snadno nastavovat dle potřeby a zručnosti psa. Podobnou pomůcku si ale vyrobíte také z obyčejných tyčí.
* Kladinu zhotovíte tak, že postavíte delší prkno například na komínek z cihel, a pak přidáte z obou stran tohoto dlouhého prkna po jednom kratším.
* Z prken si vytvořte i tzv. „áčko“, zapřete dvě prkna o sebe do tvaru A.
* Na dvě pevně ukotvené tyče připevněte obruč, kterou bude pes proskakovat. Můžete využít i vyřazenou pneumatiku.
Foto: Shutterstock