Domů     Čisté tlapky půlka zdraví
Čisté tlapky půlka zdraví
13.5.2020

Nejen tlapky, ale také uši nebo zuby a hlavně výbavu našeho mazlíčka bychom měli pravidelně čistit a prát. Není to pes nebo kočka, co náš domov ohrožuje mikroby a parazity, ale špatná hygiena. A to je starost nás lidí.

Mnohem větší péči než zvířata sama vyžadují jejich pelíšky, misky, klece, krmítka. Ty je nutné čistit velmi často, což bychom měli vzít v úvahu, než si zvíře pořídíme. Budeme na to mít čas a chuť?

Vlhké prostředí, jako je třeba napáječka, potřebuje jen hodiny k tomu, aby se v ní pomnožily mikroorganismy. Kdo sobě nebo dětem pořídí kanárka či králíčka v domnění, že pečovat o ně je snazší než o psa, může být nepříjemně překvapen. Ale pojďme se na hygienické minimum pro různé mazlíčky podívat konkrétně.

Psi a kočky

Koupat, či nekoupat?

Hygienické riziko za normálních okolností představují jen tlapky, ty po vycházce psovi opláchneme čistou vodou, pokud je zablácený, tak ho osprchujeme bez šamponu. Ten si ponecháme pro případy, že se pes „navoněl“ výrazným odérem hnoje a podobně.

Veterináři radí šamponovat co nejméně, jen jednou či dvakrát ročně, a použít speciální šampon, který odpovídá odlišnému typu kůže. Náš lidský je pro psy a kočky dráždivý.

Při průjmu nebo zvracení použijeme co nejméně šamponu, napěníme ho s vodou v dlaních a pak promneme jen znečištěnou část srsti. Důkladně opláchneme.

Zbytky šamponu na kůži mohou vyvolat svědění, takže v následujících dnech sledujte, jestli se zvíře častěji nedrbe.

Péče o zuby

Špatný stav chrupu je nejrozšířenější zdravotní problém psů, kočky jím trpí mnohem méně.

Zubní plak a kámen způsobují další potíže, kromě nepříjemného zápachu z tlamy i záněty dásní, vypadávání zubů, dokonce mohou vést k nemocem vnitřních orgánů – srdce, jater či ledvin.

Kde se bere zubní kámen?

Proč mají i psi chovaní ve stejné domácnosti rozdílný sklon k tvorbě usazenin na zubech, to se vysvětluje hlavně genetickými vlivy. Obecně tím trpí nejvíce malá plemena psů, ale rozdíly mohou být i u sourozenců.

Velký vliv má i potrava. Psi krmení přirozeným způsobem založeným na syrovém mase s přídavkem syrových hovězích kostí mívají zuby nádherně bílé. Hovězí kosti odstraňují usazeniny z povrchu zubů účinněji než moderní pomůcky.

Má to ale své slabiny, především zvířata přivyklá na průmyslové krmivo obvykle dostanou po ohryzání syrové kosti průjem, jejich trávení tak zareaguje na přítomnost mikrobů.

Vepřové a kuřecí kosti jsou nevhodné, ty zvířatům nedáváme vůbec, mohou způsobit vážné potíže v trávicím traktu.

Čištění nacvičujeme odmalička

Kartáček může být dětský, jde to s ním lépe než s návlekem na prsty, který se prodává jako kartáček pro psy. Určitě musíme ale vybrat typ s měkkými štětinami, aby nezraňoval dásně. Aby čištění mělo smysl, musíme na něj psa připravit a neprat se s ním. Nejsnáze to jde se štěňaty.

Necháme psovi kartáček očuchat a pak mu jemně masírujeme dásně. Opakujeme několikrát denně jako hru.

Později přidáme pastu, aby si i na ni zvíře přivyklo.

Jemně psovi či kočce při čištění odhrnujeme pysky, protože nejvíce zubního kamene se usazuje těsně u dásní. Nezapomínáme zuby čistit i z vnitřní strany tlamy.

Podle stavu chrupu budeme čistit jen občas nebo pravidelně, pak i jednou denně.

Chrup v horším stavu

Zubní kámen vytváří jakési skořápky, které přilnuly k povrchu zubu. Pevným nástrojem, dobře se hodí pilníček na nehty, se dají odloupnout. Pusťte se do toho ale jen v případě, že máte poslušného psa a šikovné ruce.

Jinak hrozí bolestivé poranění v tlamě, které se bude špatně hojit. Alternativou je odstraňování kamene laserem, ovšem ani to není bez rizika. Zvíře je nutné uspat, což je vždy zátěž pro organismus, navíc ani laser není k zubům zcela šetrný. Pokud ale kvůli usazeninám hrozí ztráta zubů, pak je zákrok rozhodně vhodný.

Přípravky proti plaku

Pokud má pes sklon k tvorbě usazenin, pak zkuste zubní pasty s enzymy, které rozkládají zubní plak a likvidují bakterie. K mání jsou také přípravky pro změkčení zubního kamene, který pak jde lépe odstranit kartáčkem. Přidávají se do krmiva.

Pozor: Lidské pasty se zásadně pro psy a kočky používat nesmějí, neboť některé obsažené látky – především fluor – mohou zvířeti ublížit.

Kočičí toaleta

Investice do dražšího steliva s antibakteriálními vlastnostmi se jednoznačně vyplatí. Písek a podobné přírodní materiály jsou do kočičích WC naprosto nevhodné, na dně se hromadí vlhkost, která je výborným terénem pro množení bakterií. Stejné nevýhody má stelivo bez schopnosti tvořit hrudky.

Čím čistit?

Při používání hrudkujícího steliva, které moč zachytí do pevného útvaru, stačí, když hrudky odstraníte ráno a večer. Tím na minimum snížíte riziko infekcí pro sebe i svou kočku, dokonce ani těhotné ženy se nemusí bát toxoplazmózy.

Dezinfekci toalety je vhodné dělat jednou týdně. Nejprve prázdné WC vydrhneme horkou vodou, pak dovnitř nalijeme savo zředěné podle návodu a necháme působit. Do vody namočíme i lopatku na odstraňování nečistot, případně víko a dvířka toalety.

Velkou pozornost věnujeme dezinfekci vchodu. Po uvedené době působení WC opláchneme a vysušíme.

Na pelíšky s vysavačem

Na deky, pelíšky a kočičí prolézačky při čištění nejvíc zapomínáme, přitom bývají z materiálů, které jsou doslova rájem roztočů, larev parazitů a blech. Pokud vás napadlo, že pelíšek okamžitě strčíte do pračky, pak to příliš nepomůže.

Zbavíte se tak pachu a špíny, nikoli parazitů, larvy se v textilu udrží a neublíží jim ani praní, ani důkladné máchání. Jedinou pomocí je vysavač. Poté je nutné vynést obsah do popelnice.

Misky na vodu

Bakterie se v ní množí velmi rychle, což signalizuje nejen zakalení, ale i kluzký povlak kolem stěn misky. Nejsilněji znečištěné bývají dvojité misky, kde se kousky krmiva dostávají do vody. Misky je nutné mýt vždy při znečištění vody nebo alespoň 2x denně.

Pro mytí si vyhradíme houbičku, kterou k ničemu jinému nepoužíváme a často ji měníme.

Napáječky pro ptáky a hlodavce

Ty je mnohem složitější udržet v čistotě než misky pro psy a kočky. Ptáci do nich často zanášejí zrní, zbytky krmiva i podestýlky, takže ve vodě vyrůstají nejen kolonie bakterií, ale i prvoků. Ty mohou způsobovat střevní potíže, ale i vážnější infekce.

Čistění je ale nesnadné kvůli nešikovnému tvaru ptačích napáječek. Jsou příliš úzké, než aby se do nich vešel kartáč. Dobrou pomůckou jsou lidské mezizubní kartáčky, těmi vyčistíte i rohy a záhyby, kam se jiným prostředkem nedostanete.

Napáječky pro hlodavce s kuličkou v ústí působí odolněji vůči zanesení nečistot, jenže otáčením se dovnitř dostávají sliny i se zbytky potravy. Proto je vyplachujeme několikrát denně. Pro důkladné vyčistění se opět hodí zubní kartáčky.

Úklid klece

Velký úklid je třeba dělat orientačně 1x týdně, při větším množství zvířat i častěji, výměnu podestýlky několikrát týdně. Ve vlhkém seně nebo pilinách se jinak rychle rozšíří plísně, roztoči a bakterie. Ty ohrožují jak zvířata, tak nás.

Jak na velký úklid?

Musíme vyndat veškerou výbavu klece a vše namočit do horké vody bez saponátu a sava.

Mříže klece vydrhneme kartáčkem, důležité je to hlavně u klecí ptačích, kde na mřížích zůstávají zbytky krmiva, sliny i výměšky.

V horké vodě vydrhneme také hračky, odpočívadla, bidýlka, domečky a další výbavu klece.

Doporučujeme: Pro ptáky jsou rozhodně nejhygieničtější klece vybavené roštem nade dnem, kterým nečistoty a vlhkost propadají do podestýlky. Bohužel všem druhům tyto rošty nevyhovují, někteří chovaní ptáci potřebují pevné dno.

Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock

Další článek
reklama
Související články
30.11.2023
Aby vám to slušelo, k tomu stačí upravit obočí, nanést řasenku a možná ještě rtěnku, a to v tomto pořadí. Bez obočí to totiž nefunguje, přitom právě s ním je nejvíc starostí. Vytrhat, nebo dokreslit? To bývá zásadní otázka, neboť málokdo má chloupky v obočí rostlé „tak akorát“. Kromě vrozených předpokladů je pro hustotu porostu zásadní hladina hormonů. Proto i ženy, které se v mládí trápily s čas
21.11.2023
Barevný podzim je stále ještě tady. Co s jeho pomocí můžete vykouzlit za parády? Nedělní prostírání Barvami podzimu jsou sytě žlutá a zářivě oranžová, právě ty odstíny, které se nádherně vyjímají na slavnostně prostřeném stole. Stačí ozdobit žluté ubrousky snítkami s plody hlohu nebo jeřabin, přidat zelený lístek pro dojem svěžesti a mezi prostíráním rozestavit čajové svíčky ve stejných barvách.
20.11.2023
Podobá se akváriu, ale s tím rozdílem, že část objemu není pod vodou. A tak hlavní pozornost přitahují rostliny, kterými je osázené. Je to koníček pro odvážné, vytrvalé a pečlivé chovatele s duší dobrodruha. Je to skoro jako v té pohádce od Boženy Němcové, kde chytrá horákyně nebyla ani oblečená, ani nahá… Stejně tak paludárium není ani akvárium, ani terárium… Je to vlastně obojí. A každé palud
16.11.2023
Také už máte doma hromádku čerstvě vyloupnutých kaštanů? Proti jejich přitažlivost není obrany, když je neseberou děti, vklouznou vám do kapsy skoro samy. Ale nelitujte, dá se z nich krásně tvořit. Výtržníci (viz úvodní foto) Figurka s palcátem má baňaté ruce ze žaludů, které je potřeba do tělíčka ze šišky vlepit. Druhá figurka upoutá ježatým „sestřihem“ na hlavě z oplodí jedlého kaštanu. Nahr
14.11.2023
Také se vám doma hromadí staré noviny, reklamní letáky i použité balicí papíry? Nejsou jen pro zlost, kdepak, papír se dá stočit do ruliček a ty lze pak splétat podobně jako proutí. Základní postup je zcela jednoduchý. Papír stačí nastříhat na pruhy a těsně navíjet na pletací jehlici nebo špejli. Pak jehlici vytáhněte a máte kousek „proutku“. Proutek se dá jednoduše prodloužit tím, že ruličky
reklama
reklama
Šikovné tipy
Vážky, které vám neulétnou
Na podzim se z javoru snášejí k zemi křídlaté dvounažky, které si děti s oblibou dávají na nosy. Tato křidélka můžete využít ke tvoření. Proměňte je na romantické, něžné vážky… Při podzimní procházce si najděte javor a chvilku jej pozorujte. Možná spatříte, jak se jeho okřídlené plody jako andílci snášejí z koruny dolů, a přitom tančí, točí se a […]
Lodičky z kamínků
Tato romantická dekorace se hodí jako těžítko, které přichytí třeba ubrousky při venkovním grilování. Nebo si ji udělejte jen tak pro radost a jako vzpomínku na léto… Někdy je tvoření tak snadné, že je škoda si ho nevyzkoušet. Hlavní je nápad, a když už máte inspiraci, pusťte se do díla. Uvidíte, jakou radost vám udělá […]
Obraz potřebuje správný rám
Dostali jste obrázek nebo jste si udělali radost jeho koupí, ale chybí mu rám? Pak se nejspíš vydáte do rámařství. Jenže na tuhle návštěvu byste se měli trochu připravit, protože z možností, které se nabízejí, se vám může zamotat hlava a hrozí, že nevyberete dobře. Udělejte si představu Obraz, který potřebujete zarámovat, se vám určitě […]
Růže z listí
Podzim hraje tolika barvami, že je škoda je nevyužít. Natrhejte si listy a vytvořte si z nich krásnou kytici „růží“. Ozdobou bude i dlouho poté, co listí uschne.  Připravte si: větvičky nebo špejle * barevné podzimní listy * tavnou pistoli (drátek nebo režnou nit) * velké listy nebo kapradí na dozdobení * mašli na svázání […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Přišla Forejtovi na milenku?
nasehvezdy.cz
Přišla Forejtovi na milenku?
Bojuje se syndromem vyhoření, to ale asi není nejhorší. Eva Burešová (30) se trápí, podle mnoha informací za to může její partner Přemek Forejt (36). Našel si jinou ženu? Je slavná, má peníze a spous
Silný vývar z hovězí oháňky
tisicereceptu.cz
Silný vývar z hovězí oháňky
Chcete si udělat skutečně silný vývar? Použijte hovězí oháňku a spoustu petržele. Suroviny 1 kg hovězí oháňky 1 velká cibule 2 velké mrkve ½ menšího celeru 5 kuliček nového koření 6 kuliček
Vědci objevili fosili dinosaura i s dochovaným obsahem žaludku
21stoleti.cz
Vědci objevili fosili dinosaura i s dochovaným obsahem žaludku
Je tomu zhruba 75 milionů let, co si jistý dinonosaurus dal k obědu stehno z předka dnešního krocana. Asi netušil, že je to poslední jídlo v jeho životě, protože pár dní poté jej dostihla smrt v koryt
Potit se, či nepotit? Po stopách deodorantu!
epochaplus.cz
Potit se, či nepotit? Po stopách deodorantu!
Ráno přijdete do koupelny, vyčistíte si zuby a sáhnete na poličku pro svůj deodorant… , ale žádný tam není! Co teď? Pojďte s námi hledat jiný. Ovšem ne do obchodu, ale do historie! Proboha, co je to za hrozné zvíře, které si na vás brousí zuby? Ocitli jste se v pravěku a během odpočinku v
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
DS Automobiles je zvěčněna do mramoru pod pyramidou v Louvru
iluxus.cz
DS Automobiles je zvěčněna do mramoru pod pyramidou v Louvru
Společnost DS Automobiles představila od svého vzniku velké množství nových modelů v Muzeu Louvre a jeho okolí, pod jeho pyramidou a v Tuilerijských zahradách. Exkluzivní prezentace a výjimečné výstav
Nenávist trvala i po jejich smrti
skutecnepribehy.cz
Nenávist trvala i po jejich smrti
Stála jsem u hrobu a vzpomínala na svého strýce, když se zničehonic začaly dít neuvěřitelné věci, které se rozumem vysvětlit nedají. Negativní emoce si mohou lidé přenést až do záhrobí! Nenávist mých příbuzných se přenesla až na onen svět! Na vlastní oči jsem viděla, jak zuřivý boj mezi dvěma lidmi probíhal ještě po jejich smrti. Do oka
Ořechy s krémem
tisicereceptu.cz
Ořechy s krémem
Plněné ořechy nesmí chybět. Potřebujete 100 g mletých vlašských ořechů 250 g hladké mouky 150 g másla 70 g cukru moučky lžičku kakaa 1 vejce 1/2 lžičky kypřicího prášku olej a mouku na vy
Proč se krtkům v zimě zmenšuje hlava?
epochalnisvet.cz
Proč se krtkům v zimě zmenšuje hlava?
„Zmenši tělo, budeš míň hladovět!“ Pod tímto heslem se snaží přečkat zimu krtci. Zimní spánek si totiž nemohou dovolit, brání tomu jejich metabolismus, který patří mezi vůbec nejaktivnější mezi savci.
VRATISLAVSKÉ VÁNOČNÍ TRHY
epochanacestach.cz
VRATISLAVSKÉ VÁNOČNÍ TRHY
V letošním roce trh potrvá až do 7. ledna 2024 včetně Silvestra a Tří králů. Veletrh bude otevřen každý den kromě: • 24. prosince 2023 (Štědrý den) – v tento den bude veletrh uzavřen • 25. prosince 2023 (1. svátek vánoční) – v tento den bude veletrh uzavřen • 26. prosince , 2023 (2. svátek vánoční) – v tento den Jarmark
Tajemní strážci našich pohoří: Kdo je duch Muhu?
enigmaplus.cz
Tajemní strážci našich pohoří: Kdo je duch Muhu?
Na skutečnost, že naše pohoří mají své patrony-strážce, můžeme být patřičně hrdí. Krakonoš v Krkonoších, Praděd pečující o Jeseníky, Rampušák hospodařící v Orlických horách. Záhadou ale zůstává duch M
Nenávidí Suchánka! Jsou důvodem peníze?
nasehvezdy.cz
Nenávidí Suchánka! Jsou důvodem peníze?
Když herec, režisér a moderátor Ondřej Sokol (52) opustil komediální pořad Partička, diváci byli velmi zklamaní. A ihned se začaly rojit spekulace, co za tím stálo. To teď rozsekl přímo Sokol, kte