Domů     Čisté tlapky půlka zdraví
Čisté tlapky půlka zdraví
13.5.2020

Nejen tlapky, ale také uši nebo zuby a hlavně výbavu našeho mazlíčka bychom měli pravidelně čistit a prát. Není to pes nebo kočka, co náš domov ohrožuje mikroby a parazity, ale špatná hygiena. A to je starost nás lidí.

Mnohem větší péči než zvířata sama vyžadují jejich pelíšky, misky, klece, krmítka. Ty je nutné čistit velmi často, což bychom měli vzít v úvahu, než si zvíře pořídíme. Budeme na to mít čas a chuť?

Vlhké prostředí, jako je třeba napáječka, potřebuje jen hodiny k tomu, aby se v ní pomnožily mikroorganismy. Kdo sobě nebo dětem pořídí kanárka či králíčka v domnění, že pečovat o ně je snazší než o psa, může být nepříjemně překvapen. Ale pojďme se na hygienické minimum pro různé mazlíčky podívat konkrétně.

Psi a kočky

Koupat, či nekoupat?

Hygienické riziko za normálních okolností představují jen tlapky, ty po vycházce psovi opláchneme čistou vodou, pokud je zablácený, tak ho osprchujeme bez šamponu. Ten si ponecháme pro případy, že se pes „navoněl“ výrazným odérem hnoje a podobně.

Veterináři radí šamponovat co nejméně, jen jednou či dvakrát ročně, a použít speciální šampon, který odpovídá odlišnému typu kůže. Náš lidský je pro psy a kočky dráždivý.

Při průjmu nebo zvracení použijeme co nejméně šamponu, napěníme ho s vodou v dlaních a pak promneme jen znečištěnou část srsti. Důkladně opláchneme.

Zbytky šamponu na kůži mohou vyvolat svědění, takže v následujících dnech sledujte, jestli se zvíře častěji nedrbe.

Péče o zuby

Špatný stav chrupu je nejrozšířenější zdravotní problém psů, kočky jím trpí mnohem méně.

Zubní plak a kámen způsobují další potíže, kromě nepříjemného zápachu z tlamy i záněty dásní, vypadávání zubů, dokonce mohou vést k nemocem vnitřních orgánů – srdce, jater či ledvin.

Kde se bere zubní kámen?

Proč mají i psi chovaní ve stejné domácnosti rozdílný sklon k tvorbě usazenin na zubech, to se vysvětluje hlavně genetickými vlivy. Obecně tím trpí nejvíce malá plemena psů, ale rozdíly mohou být i u sourozenců.

Velký vliv má i potrava. Psi krmení přirozeným způsobem založeným na syrovém mase s přídavkem syrových hovězích kostí mívají zuby nádherně bílé. Hovězí kosti odstraňují usazeniny z povrchu zubů účinněji než moderní pomůcky.

Má to ale své slabiny, především zvířata přivyklá na průmyslové krmivo obvykle dostanou po ohryzání syrové kosti průjem, jejich trávení tak zareaguje na přítomnost mikrobů.

Vepřové a kuřecí kosti jsou nevhodné, ty zvířatům nedáváme vůbec, mohou způsobit vážné potíže v trávicím traktu.

Čištění nacvičujeme odmalička

Kartáček může být dětský, jde to s ním lépe než s návlekem na prsty, který se prodává jako kartáček pro psy. Určitě musíme ale vybrat typ s měkkými štětinami, aby nezraňoval dásně. Aby čištění mělo smysl, musíme na něj psa připravit a neprat se s ním. Nejsnáze to jde se štěňaty.

Necháme psovi kartáček očuchat a pak mu jemně masírujeme dásně. Opakujeme několikrát denně jako hru.

Později přidáme pastu, aby si i na ni zvíře přivyklo.

Jemně psovi či kočce při čištění odhrnujeme pysky, protože nejvíce zubního kamene se usazuje těsně u dásní. Nezapomínáme zuby čistit i z vnitřní strany tlamy.

Podle stavu chrupu budeme čistit jen občas nebo pravidelně, pak i jednou denně.

Chrup v horším stavu

Zubní kámen vytváří jakési skořápky, které přilnuly k povrchu zubu. Pevným nástrojem, dobře se hodí pilníček na nehty, se dají odloupnout. Pusťte se do toho ale jen v případě, že máte poslušného psa a šikovné ruce.

Jinak hrozí bolestivé poranění v tlamě, které se bude špatně hojit. Alternativou je odstraňování kamene laserem, ovšem ani to není bez rizika. Zvíře je nutné uspat, což je vždy zátěž pro organismus, navíc ani laser není k zubům zcela šetrný. Pokud ale kvůli usazeninám hrozí ztráta zubů, pak je zákrok rozhodně vhodný.

Přípravky proti plaku

Pokud má pes sklon k tvorbě usazenin, pak zkuste zubní pasty s enzymy, které rozkládají zubní plak a likvidují bakterie. K mání jsou také přípravky pro změkčení zubního kamene, který pak jde lépe odstranit kartáčkem. Přidávají se do krmiva.

Pozor: Lidské pasty se zásadně pro psy a kočky používat nesmějí, neboť některé obsažené látky – především fluor – mohou zvířeti ublížit.

Kočičí toaleta

Investice do dražšího steliva s antibakteriálními vlastnostmi se jednoznačně vyplatí. Písek a podobné přírodní materiály jsou do kočičích WC naprosto nevhodné, na dně se hromadí vlhkost, která je výborným terénem pro množení bakterií. Stejné nevýhody má stelivo bez schopnosti tvořit hrudky.

Čím čistit?

Při používání hrudkujícího steliva, které moč zachytí do pevného útvaru, stačí, když hrudky odstraníte ráno a večer. Tím na minimum snížíte riziko infekcí pro sebe i svou kočku, dokonce ani těhotné ženy se nemusí bát toxoplazmózy.

Dezinfekci toalety je vhodné dělat jednou týdně. Nejprve prázdné WC vydrhneme horkou vodou, pak dovnitř nalijeme savo zředěné podle návodu a necháme působit. Do vody namočíme i lopatku na odstraňování nečistot, případně víko a dvířka toalety.

Velkou pozornost věnujeme dezinfekci vchodu. Po uvedené době působení WC opláchneme a vysušíme.

Na pelíšky s vysavačem

Na deky, pelíšky a kočičí prolézačky při čištění nejvíc zapomínáme, přitom bývají z materiálů, které jsou doslova rájem roztočů, larev parazitů a blech. Pokud vás napadlo, že pelíšek okamžitě strčíte do pračky, pak to příliš nepomůže.

Zbavíte se tak pachu a špíny, nikoli parazitů, larvy se v textilu udrží a neublíží jim ani praní, ani důkladné máchání. Jedinou pomocí je vysavač. Poté je nutné vynést obsah do popelnice.

Misky na vodu

Bakterie se v ní množí velmi rychle, což signalizuje nejen zakalení, ale i kluzký povlak kolem stěn misky. Nejsilněji znečištěné bývají dvojité misky, kde se kousky krmiva dostávají do vody. Misky je nutné mýt vždy při znečištění vody nebo alespoň 2x denně.

Pro mytí si vyhradíme houbičku, kterou k ničemu jinému nepoužíváme a často ji měníme.

Napáječky pro ptáky a hlodavce

Ty je mnohem složitější udržet v čistotě než misky pro psy a kočky. Ptáci do nich často zanášejí zrní, zbytky krmiva i podestýlky, takže ve vodě vyrůstají nejen kolonie bakterií, ale i prvoků. Ty mohou způsobovat střevní potíže, ale i vážnější infekce.

Čistění je ale nesnadné kvůli nešikovnému tvaru ptačích napáječek. Jsou příliš úzké, než aby se do nich vešel kartáč. Dobrou pomůckou jsou lidské mezizubní kartáčky, těmi vyčistíte i rohy a záhyby, kam se jiným prostředkem nedostanete.

Napáječky pro hlodavce s kuličkou v ústí působí odolněji vůči zanesení nečistot, jenže otáčením se dovnitř dostávají sliny i se zbytky potravy. Proto je vyplachujeme několikrát denně. Pro důkladné vyčistění se opět hodí zubní kartáčky.

Úklid klece

Velký úklid je třeba dělat orientačně 1x týdně, při větším množství zvířat i častěji, výměnu podestýlky několikrát týdně. Ve vlhkém seně nebo pilinách se jinak rychle rozšíří plísně, roztoči a bakterie. Ty ohrožují jak zvířata, tak nás.

Jak na velký úklid?

Musíme vyndat veškerou výbavu klece a vše namočit do horké vody bez saponátu a sava.

Mříže klece vydrhneme kartáčkem, důležité je to hlavně u klecí ptačích, kde na mřížích zůstávají zbytky krmiva, sliny i výměšky.

V horké vodě vydrhneme také hračky, odpočívadla, bidýlka, domečky a další výbavu klece.

Doporučujeme: Pro ptáky jsou rozhodně nejhygieničtější klece vybavené roštem nade dnem, kterým nečistoty a vlhkost propadají do podestýlky. Bohužel všem druhům tyto rošty nevyhovují, někteří chovaní ptáci potřebují pevné dno.

Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock

Další článek
Související články
26.6.2025
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou zodpovědné za nepříjemně zatuchl
6.6.2025
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se špatně rozpouští a na nádobí nechává skvrny, podívejme
2.6.2025
Stát se to může nejen při experimentu s jinou barvou, než obvykle používáte, ale zradit může i ta vaše tradiční. Odstín nesedí a vůbec se vám nelíbí. Co teď s tím? Ideálním řešením by bylo běžet hned do kadeřnictví, ať zkusí, co dovedou. To je ale málokdy možné, takže zbývají domácké postupy. Naštěstí i s jejich pomocí lze nepovedené barvení aspoň trochu zlepšit. Příliš tmavá Místo své obvyklé
27.5.2025
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek? Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní domu, a tak jsou pro vás připravené ty
26.5.2025
Nehty bývají na jaře suché. A také hůře rostou, mají sklon se lámat a třepit. Podepsaly se na nich zimní podmínky, a to tím výrazněji, čím jsou vaše nehty přirozeně slabší a méně pevné. Okamžité zlepšení přinese olejová péče. Použít se dá speciální olej na nehty, ale docela dobře vystačíte i se sprchovým nebo tělovým olejem. V teplé vodě rozpusťte trochu pevného mýdla - nikoli tekutého - a pak p
reklama
Šikovné tipy
Dekorativní ptáčci z plsti
Také jste se tak těšili na začátek léta? S ptáčky v plstěných kabátcích bude tohle krásné období roku ještě veselejší. Budete potřebovat: ovčí rouno, polystyrenové šablony ptáčků (můžete je nahradit slepením polystyrenového vejce a kuličky, které jsou lépe k dostání), dřevěné kolíčky, nůž plsticí jehlu, tavnou pistoli, podložku na plstění (vyrobíte ji nalepením mycí houbičky […]
Letíme daleko: Jet lag a další potíže
Nastává čas dovolených a toulek po světě, a tak vás možná čeká vysněná cesta za oceán. Pak se také poprvé potkáte s pásmovou nemocí. Anglicky se nazývá jet lag a doslova znamená tryskáčové zpoždění. O co vlastně jde? Cestování časovými pásmy vám rozbourá denní rytmus. Lidské tělo je, jak známo, nastavené na to, aby dělalo […]
Růžičky na dárky, které nadělají spoustu parády
Až bude příště potřebovat ozdobit dárek, nebudete muset nic shánět. Stačí jen saténová stuha, nůžky a lepidlo. Šířka stuhy určí velikost květu, takže záleží na vaší představě. Aby se vám ale se stuhou pohodlně pracovalo, měla by mít šířku aspoň 5 cm. Nastříhejte ji na 10cm dílky, na jeden květ jich budete potřebovat 10 až […]
Už žádné lupy!
To se snáze řekne, než provede. Ať už jsou to lupy mastné, nebo suché, v boji s nimi budete potřebovat hodně trpělivosti a vytrvalosti. V určité míře jsou šupinky ve vlasech normální. Kožní buňky se přirozeně obměňují, jejich životnost je pouhé čtyři týdny, pak se uvolní a odpadnou. Těchto šupinek si obvykle vůbec nevšimnete. Pokud […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Budoucnost z čajových lístků
nejsemsama.cz
Budoucnost z čajových lístků
Chcete vědět, co vás čeká v budoucnosti? Uvařte si čaj a naučte se věštit z čajových lístků. Možná se dozvíte spoustu zajímavých věcí. Zjistit, co vás čeká, můžete klidně i v pohodlí domova. Nebojte se, věštění z čaje není vůbec složité. K tomu, abyste poznala svou budoucnost a našla odpovědi na své otázky, vám bude stačit obyčejný sypaný čaj, oblíbený hrneček a vaše šikovné ruce. Čarovné
Vězeň Jiřího z Poděbrad chránil korunovační klenoty
historyplus.cz
Vězeň Jiřího z Poděbrad chránil korunovační klenoty
Jeden z nejmocnějších mužů království Menhart z Hradce je opět za mřížemi. Zatím vždy ho jeho protivníci propustili. Nyní se ukáže, zda se dříve dostaví svoboda, nebo smrt. K husitství má šlechtický synek Menhart II. z Hradce (1398–1449) od mládí vztah. Vždyť i jeho otec Jan starší z Hradce (†1417), nejvyšší zemský hofmistr, se ke kališníkům přidal v roce 1415 po
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
epochalnisvet.cz
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
Na první pohled obyčejné místo. Silnice, která se rozbíhá do čtyř stran. Křižovatka. Ale podle pradávných věr právě tady slábne závoj mezi světy. Je to místo, kde můžete přivolat duchy, uzavřít smlouvu s démonem nebo získat dovednosti, které nejsou z tohoto světa. Opravdu tady můžete změnit svůj osud? A jak vysokou cenu za to zaplatíte?
Každý den poprvé
skutecnepribehy.cz
Každý den poprvé
Dnes ráno mi znovu podal ruku a zeptal se, jak se jmenuju. Jeho oči byly přívětivé, ale i nejisté. Můj muž. Opět jsem mu řekla: „Jsem Marie, tvoje žena.“ Přikývl. A pak se na mě usmál tak, jako by mě potkal poprvé. Můj muž. Manžel, se kterým jsme desítky let. Když mu to zjistili, bylo mu 75 let. Já
Čína: Její panenská příroda vám sebere dech
epochanacestach.cz
Čína: Její panenská příroda vám sebere dech
Slunce se mocně opírá o štíty mohutných hor. Na nebi není ani mráček a skoro to vypadá, že ostré vrcholky masivů musejí každou chvilkou protnout blankytně modrou oblohu. Jejich majestátnost a dravost krotí nádherné listnaté lesy, jejichž podzimní „čarokresba” vezme dech všem přihlížejícím. Je jednou z největších zemí a statistické údaje popisující tuto nejlidnatější část
Život Šinkorové řídí žárlivost?
nasehvezdy.cz
Život Šinkorové řídí žárlivost?
Oznámila překvapivý konec svého působení jako pedagožka na konzervatoři a v emotivním příspěvku na sociálních sítích herečka Daniela Šinkorová (52) napsala, že odchází se slzami v očích. Jenže prá
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
iluxus.cz
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
Surfová kancelář Surf-Trip, kterou založili sourozenci Olivovi, naučila za 18 let surfovat tisíce lidí z Česka i Slovenska. Z původně malých surfových kempů vyrostla ve stabilní cestovní kancelář s me
Gokteik Viaduct: Kilometr, který se táhne věčnost, v srdci Myanmaru
epochaplus.cz
Gokteik Viaduct: Kilometr, který se táhne věčnost, v srdci Myanmaru
Připravte se na cestu do míst, kde se zdá, že čas plyne jiným tempem. Myanmar, země s bohatou historií a úchvatnou přírodou, skrývá jeden z nejpozoruhodnějších inženýrských počinů světa – Gokteik Viaduct. Tento monumentální železniční most slibuje nejen dechberoucí výhledy, ale i zážitek, který vám jeden kilometr jízdy protáhne na celou věčnost. Ponořte se s
Přivedeme zpět k životu mamuty či jiné vyhynulé tvory?
21stoleti.cz
Přivedeme zpět k životu mamuty či jiné vyhynulé tvory?
Víme, že existovaly, ale vlivem nepříznivých podmínek, nadměrného lovu či činnosti člověka došlo k jejich vyhynutí. Díky vzorkům DNA těchto ztracených tvorů se vědci nyní chtějí pokusit je znovu přivé
Tajemství Velikonočního ostrova: Jak se obří Moai vydaly na cestu?
enigmaplus.cz
Tajemství Velikonočního ostrova: Jak se obří Moai vydaly na cestu?
Na jednom z nejodlehlejších míst na Zemi, v nekonečných vodách Tichého oceánu, se nachází Velikonoční ostrov, domov stovek monumentálních kamenných soch, známých jako Moai. Tyto tajemné kolosy, tyčící
Bramborový koláč s jablky
tisicereceptu.cz
Bramborový koláč s jablky
Suroviny 250 g brambor 60 g másla 200 g cukru moučky 2 vejce 250 g polohrubé mouky prášek do pečiva jablka Na drobenku 50 g hrubé mouky 30 g másla 30 g cukru krupice Postup Bram
Interiér s ikonami skandinávského designu
rezidenceonline.cz
Interiér s ikonami skandinávského designu
Nedaleko Los Angeles si mladý pár nechal postavit vzdušnou rezidenci kombinující ocelový skelet, skleněné stěny a sekvojové obklady. uvnitř vás okouzlí ikony skandinávského designu. Vroce 1998 Mark a Andrea Meyerhoferovi koupili dům v zalesněnémpodhůří Lacanada Flintridge v Kalifornii. Pár začal spolu se skupinou architektů s přetvářením domu tak, že přestavěli část s kuchyní a rodinnou místností.