Domů     Činčila je pěkná divoška
Činčila je pěkná divoška
4.12.2019

Zdá se vám, že je činčila přítulné zvířátko? Hebký kožíšek svádí k mazlení a černá očička jakoby stále prosila o pamlsek. Nenechte se mýlit, není to žádný mazel, ale temperamentní divoška.

Je krásná, jako vystřižená z dětských obrázkových knížek. Má šedě zbarvený kožíšek se světle stříbrným mramorováním, odstáté uši a delší ocas. Je šikovná a velmi aktivní.

Rozhodně nepočítejte s tím, že budete mít doma zvířátko, které vám bude večer u televize tiše sedět na klíně. Ne. Bude běhat, běhat, běhat!

Na jak dlouho?

V dobrých podmínkách se činčila průměrně dožívá tolika roků jako pes, tedy 10 – 15 let. Je to tedy koupě na kus života.

Ničitelka

Protože rády prolézají, skáčou a šplhají, nemohou být celý život zavřené v malé kleci, to by bylo týrání. Činčile musíte poskytnout velkou klec nejlépe s několika patry, v níž budou různé police, větve a prolézačky.

Naprosto ideální je pouštět činčilu po bytě, ale musíte dávat velký pozor, jinak svými ostrými zoubky zničí nábytek, koberce, květiny, kabely. Navíc při tom ztrácejí bobky – malé černé válečky, trochu větší než myší trus.

Naštěstí je lze problému vysát, zamést či posbírat. Jako ostatní hlodavci, činčila močí v kleci na stále stejném místě.

Noční zvíře

Tahle roztomilá zvířátka jsou nejaktivnější v noci, ve dne potřebují klid na spaní. Proto není radno mít jejich klec v ložnici. Jsou však velmi dobrým společníkem dospělých, kteří je mohou večer před spaním pustit po bytě.

Pokud se to dělá pravidelně, činčily si na to zvyknou jako na rituál a pak neprotestují, když mají jít zpátky do klece. Protože je činčila hodně zvědavá, může se na „svobodě“ zapasovat do každé škvíry, kterou uvidí.

Uvědomte si, že činčila sice vypadá robustní, ale velkou část jejího těla tvoří načechraná srst, zbytek tělíčka je docela útlý. Kam prostrčí činčila hlavu, tam se vleze celá. Nebudete ji ale muset dolovat ven, její aktivita ji brzy vyžene.

Pro koho ano, pro koho ne

Určitě ji nepořizujte dětem, které se chtějí se zvířátkem mazlit a muchlat a nechtějí nebo nemohou činčile poskytnout dostatek pohybu a prostoru.

Dobře se hodí pro lidi, kterým se říká „dospělé děti“- s radostí pozorují dovádějící činčil, místo dívání se na televizi „studují“ jejich komunikaci a ve volném čase pro ně nadšeně vymýšlejí různé překážky a prolézačky.

Mohou je mít alergici?

Někdo říká, že ano, protože jejich srst je natolik hustá, že v ní nežijí roztoči. Musí ale mít neustále k dispozici seno a to alergiky dráždí.

Také jejich chlupy se obměňují po troškách celý rok a jsou tak jemné, že se vznášejí ve vzduchu, takže jsou doslova všude.

Není mazel

S činčilou se nepomazlíte, Nemá ráda, když ji někdo bere do rukou. Kupodivu se ale nechá drbat a hladit v kleci, kde má pocit většího bezpečí. Je prostě divoká a nejde ochočit, i když si přijde k ruce pro rozinku, nebo vám bez problému vyleze na rameno.

Bez domečku ani ránu

Ačkoli se to nezdá, činčily jsou náchylné na stres, který jim může způsobit i smrt, přesto kolem nich nemusíte chodit po špičkách.

Dokážou si zvyknout na běžný chod domácnosti, štěkajícího psa i křičící dítě, na vysavač, jízdu autem a změnu prostředí, když je o prázdninách vezete na chalupu, ale musí vždy mít svůj domeček, kam si můžou zalézt.

Jedna nebo víc?

Je až dojemné pozorovat, jak se matka, otec a starší sourozenci dokážou starat o novorozené činčilky.

Všechny, staré i mladé, pak spolu spí tělo na tělo, okusují si srst (hlavně za oušky a za krkem) a při zkoumání nových prostor a předmětů se domlouvají tichými kuňkajícími zvuky. Jsou to prostě společenská zvířata.

Jedna činčila v kleci je proto chudák a přítomnost činčilí rodiny ji nenahradíte, proto byste vždycky měli mít alespoň dvě.

Ven nebo do bytu

Činčily jsou ideální bytová zvířátka. Nemají rády přímé slunce, přílišné horko, vítr, ale vyžadují suchý vzduch a prostor mezi čtyřmi zdmi jim k vyběhání bohatě stačí.

Bez zelené trávy se obejdou, když se však rozhodnete je venčit, počítejte s tím, že jak ji jednou pustíte na volno do zahrady, už ji nikdy nemusíte najít!

Bydlení

Činčily rozhodně není dobré držet v akváriu či teráriu. Ve skleněných nádobách se totiž drží vlhkost, špatný vzduch a je tam vyšší teplota; ani jedno z toho na jejich zdraví nepůsobí příliš dobře. Činčily mají žít v kleci, protože je to vzdušný příbytek.

Mnozí šikovní kutilové si dokážou vyrobit speciální skříňo-klece. Ostatní jsou odkázání na koupi ne zrovna levné klece pro činčily.

Velká klec

Klec pro činčilu by měla být dostatečně velká, minimálně 100 x 50x 50 cm (d,š,v) a měly by v ní být různě vysoko připevněné police, různé klacky či kmeny, popřípadě trubky (nejlépe kameninové) a minimálně jeden domek nebo jiný podobný úkryt (jeho velikost pro jednu činčilu by měla být nejméně 25 x 25 x 20 cm).

Pokud vlastníte více činčil, klec musí být samozřejmě mnohem větší. Zároveň byste měli vnitřek klece zorganizovat tak, aby se zvířátka mohla před sebou ukrýt, pokud se zrovna „hádají“. Vhodné je proto vložit do klece ještě jeden nebo dva domky.

Podestýlka

Dají se použít hobliny, granulovaná podestýlka, seno, sláma nebo papír.

Raději chlad

Činčily mají raději chlad než teplo. Ideální teplotou je pro ně 10 – 15 °C, to však v bytě asi těžko splníme. Zkrátka tam, kde činčily žij, by teplota měla rozhodně být nižší než 25 °C. Důležitá je i vlhkost vzduchu – maximálně je 70 %.

Pokud budou činčily žít ve vyšších teplotách a při vyšší vlhkosti vzduchu, hrozí, že se přehřejí a mohly by i zemřít! Klec by také neměla stát ani tam, kde je průvan, ani tam, kam svítí přímé slunce, nebo v blízkosti radiátoru.

Koupání v písku

K činčilímu rituálu patří koupání. Nikoli však ve vodě, ale v písku. Je to jejich potřeba i slast a podle veterinářů prý také jakýsi druh psychické očisty.

Písek (koupíte ho v potřebách pro domácí mazlíčky) nasypte v souvislé vrstvě do nádobky, jejíž velikost i tvar musí dovolit činčile se pořádně vyválet. Ten, který vyhází ven, už nikdy nedávejte zpátky do činčilí koupelny.

Je znečištěný a zvířátko by mohlo dostat zánět spojivek nebo infekci dýchacích cest. Písek nezapomeňte pravidelně vyměňovat a co nejčastěji jim pískovou koupel dopřát.

Krmení

Dokážou si vystačit s málem, nadbytek jim škodí. Ve snaze dopřát svým miláčkům to nejlepší, svým činčilám nevědomky velmi škodíme.

Kromě různých směsí zrnin (od pšenice přes ovesné vločky až po kukuřičné lupínky) jim podstrkujeme i semena olejnatých rostlin (např. slunečnic) nebo oříšky či mandle a ty jim dělají v bříšku velkou neplechu. Na co při krmení nikdy nesmíte zapomenout, je dostatek sena.

Co činčilám dávat pravidelně, co občas a co rozhodně ne.

Seno

V činčilí kleci by mělo být seno neustále k dispozici. Dávají přednost senu bohatému na lístky nebo naopak stéblům velmi tuhým a tvrdým. Podávejte seno voňavé, zelené nebo mírně do žluta.

Pokud ho sušíte sami, pak pamatujte, že ho smíte činčilám dát až za 6 – 8 týdnů po usušení, kdy už bude řádně proschlé a bez bakterií.

Obiloviny

Zrna obilovin jsou zdrojem dalších látek a energie, kterou činčilám nedodá seno. Nejlepší je, koupit si speciální granule pro činčily. Dospělá činčila má dostat asi 30 g zrnin či granulí na den, což je plná polévková lžíce nebo menší hrst. Je dobré, když mají činčily granule nebo směs obilovin v misce po celý den.

Pamlsky

Jako pamlsky nebo zpestření činčilího jídelníčku jsou dobré ovesné vločky, dobře vysušený chleba (nedoporučuje se žitný), nebo rohlíky či veka, sušené kousky ovoce (křížaly, švestky, hrušky, rozinky), větvičky jedlých stromů (třešeň, švestka, jabloň, bříza, vrba, jasan, topol…), činčily velmi milují, když jsou na nich poupata nebo mladé lístečky.

Vše je ale třeba dávat Čerstvá tráva nebo čerstvé listy se nedoporučují.

Voda

Činčily nemají velké nároky na vodu; pokud mají k dispozici neustále šťavnaté ovoce nebo zelené krmení, vodu nepotřebují. Přesto by ji měly mít k dispozici, aby se mohly napít v případě, že se jejich potřeba tekutin zvýší.

To se často stává v horku (nejen v létě, ale i v zimě v dobře vytopeném bytě!). nejlépe je koupit si v obchodě napáječku s kovovým „náustkem“ a tu připevnit ke kleci, aby se činčily mohly napít, kdy se jim zlíbí. Není dobré dávat jim vodu v misce, protože ji velmi rychle znečistí.

Informace poskytla MVDr. Daniela Švehlová, www.cincily.cz

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
27.8.2024
Počasí panující za okny, a předpověď na další dny, nás přesvědčují o tom, že letní počasí se ještě zdaleka nevzdává. Skluzavku, tobogány, skákací hrady… to vše děti milují. Proto tak rády chodí do zábavních center. A proč jim podobné radovánky nepřipravit doma, na zahradě? Když přijedou malí caparti za babičkou a dědečkem, je to vždy pozdvižení. Jak jim ale udělat radost v tom největším horku? Ob
25.8.2024
Je narozen ve znamení Berana, takže tvrdá palice. Občas prý vybouchne. Zpěvák a tanečník. Herec, který se proslavil rolí Karla Dvořáka v seriálu Vyprávěj. A také manžel a milující táta. Roman Vojtek trávil z části v rodném Vsetíně a z části na chalupě v Novém Hrozenkově. V ní se narodila jeho maminka, žili tam prarodiče a on a jeho o tři roky mladší sestra tam bývali každý víkend, každé prázdn
21.8.2024
Šachy nebo Člověče nezlob se už nemusíte hrát jenom doma. Zkuste si pořídit figurky ve větší velikosti a pak si na zahradě k nim upravit terén. Uvidíte, že vás to začne bavit! A co vše lze na zahradě hrát? Šachy Tato společenská hra je v dnešní soutěžní podobě považovaná i za odvětví sportu, a má dokonce už charakter vědy. Cílem hry je mat, tedy takové napadení soupeřova krále, které nelze odv
14.8.2024
Dcera, máma a už i babička! Mimka, klaunka, herečka a čerstvě i režisérka. Chovatelka koní, ovcí, slepic a dalšího zvířectva. Žije v Praze a na Vysočině, v autě má lodičky i gumáky. A také pelechy pro psy, misky na vodu... Už dávno došla k poznání, že chlupy nejsou špína. Umění má Vanda Hybnerová v krvi. Maminka Jana Kremanová je výtvarnicí, stále maluje, vystavuje. Jejím otcem byl báječný a sl
8.8.2024
Nepřehlédnutelný originál. Charismatický modrooký chlap, který zraje jako víno. Od mládí „sklepák“ a vyhledávaný televizní a filmový herec, byť na akademii ho kdysi nevzali. A v posledních letech také hospodský! Narodil se na Slovensku, v Kremnici. Pak žil na vsi nedaleko Tábora, pak několik let na Kubě, pak v Praze na sídlišti… Jeho otec pracoval v podniku zahraničního obchodu, byl u realizací
reklama
reklama
Šikovné tipy
Krabička na kapesníky může být hezká
A vyrobit ji vůbec není těžké. Jestli rádi tvoříte, ale netroufáte si zatím na větší věci, tohle je nápad právě pro vás. Budete potřebovat: Krabičku (polotovar koupíte na internetu, v hobby marketech nebo ve výtvarných potřebách), větší a menší štětec, univerzální vodou ředitelné barvy Povrch krabičky před natíráním důkladně zbavte prachu a jiných nečistot. Bílou […]
Milujete pizzu? Kupte si na ni pec
Tajemství skvělé pizzy nespočívá jen v ingrediencích či tloušťce těsta. Pokud si ji chcete připravit ve vlastní kuchyni, musíte mít také kvalitní pec určenou právě na pizzu. Dnešní pizzy mají mnoho podob, chutí, při jejich přípravě střídáte různé ingredience, ale přece jen ta pravá italská je jen jedna. I ta může mít mnoho podob – […]
Patchwork: Vyrobte si polštářek s kočičkou
Nadchne především děti, ale naparádit s ním můžete i postel v ložnici. A když budete mít zbytky tmavších látek ladící s obývákem, bude se hodit i tam. Budete potřebovat: – zbytky barevně sladěných bavlněných látek – 0,5 m látky na vnitřní polštářek – duté vlákno na výplň – 2 knoflíky – 0,5 m jednostranně nalepovacího […]
Správná péče o vlasy se vyplatí
Je dobré se k vlasům chovat tak, aby vám zanedbání později nevrátily. Pomůže tomu vhodný šampon a dobrá strava. Sice už je po zimě, ale naše vlasy kvůli mrazu a větru možná ztratily potřebnou hydrataci, lámou se a třepí. Jejich dlouhodobou kondici ovlivňuje i kouření, nedostatečný pitný režim a strava. Dejte vlasům hydrataci Začít můžete […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Station Anděl na pražském Smíchově právě otevřel
iluxus.cz
Station Anděl na pražském Smíchově právě otevřel
Novinka roku se právě otevřela. Station Anděl na pražském Smíchově láká svou autentickou newyorskou atmosférou, kde chutě neznají mezí evropského kontinentu. Americké receptury, které odpovídají návšt
Na český trůn pomohli Habsburkům až Turci
epochaplus.cz
Na český trůn pomohli Habsburkům až Turci
Hned dvakrát v rané historii českých zemí mají Habsburkové český trůn nadosah. Pokaždé ale člen jejich rodu vládne jen krátce a poté náhle zemře na úplavici. A tak si musejí počkat až do roku 1526, kdy po bitvě s Turky u Moháče padne poslední Jagellonec na českém trůnu, Ludvík, aby se na něj konečně mohli posadit. Pak
Stará láska mezi Jeřábkem a Vejvodovou nerezaví?
nasehvezdy.cz
Stará láska mezi Jeřábkem a Vejvodovou nerezaví?
Proslýchá se, že manželství herců Tomáše Jeřábka (49) ze seriálu Jedna rodina a Halky Třešňákové (52) moc neklape. Tentokrát však možná ne proto, že herec umí být někdy nesnesitelný mamánek, který
Asijská kuřecí polévka
tisicereceptu.cz
Asijská kuřecí polévka
Asijská jednoduchá polévka vás rozhodně zahřeje a potěšující navíc je, že ingredience máte vlastně téměř vždy doma. Ingredience rostlinný olej 750 ml kuřecího vývaru 3 mrkve 1 menší pórek 10
Chtěli mi zabít syna
skutecnepribehy.cz
Chtěli mi zabít syna
Kuba jen sedí a kouká před sebe. Bývalý sportovec, a nyní se trápí na vozíčku. Stačilo jen pár minut. Kubík byl vždy veselé dítě. Jedináček, který byl i trochu vymodlený. Vždy jsem se snažila, aby byl slušně vychovaný. Aby byl úspěšný ve škole, životě, aby pomáhal druhým. Špatně jsem mu vysvětlovala, že když se jiné děti
Využívali krutí Avaři Slovany jako živé štíty?
historyplus.cz
Využívali krutí Avaři Slovany jako živé štíty?
Dlouhé vlasy spletené do dvou copů létají kolem mužských hlav. Zdobené spony se lesknou v záři slunce. Banda urostlých mužů na koních se vřítí do osady na jihu dnešní Moravy. „Schovejte ženy!“ vykřikne někdo. Avaři si ale stejně vezmou, co chtějí.   Bojovné avarské jezdce pronásledují turkičtí povstalci. Podle současného švýcarského historika Christopha Baumera Avaři pocházejí
Havajská technika Ho´oponopono: Klíč k dosažení všeho?
epochalnisvet.cz
Havajská technika Ho´oponopono: Klíč k dosažení všeho?
Nejrůznější alternativní metody určené k osobnímu rozvoji obvykle vychází z východních hinduistických či buddhistických tradic. Ovšem i v jiných koutech světa najdeme postupy, které mají do našeho života přitáhnout pozitivitu a štěstí. Havajská metoda s trochu zvláštním názvem Ho´oponopono je jednou z nich. Skutečně má až zázračné výsledky?   Na terase typického havajského domku sedí muž v bílé košili. Má zavřené
Mobilní telefony nevyvolávají rakovinu mozku
21stoleti.cz
Mobilní telefony nevyvolávají rakovinu mozku
Lidé žijící ve městě či blízko civilizované oblasti jsou pod vlivem mnoha druhů záření, ať už se jedná o rádiové vlny, ultrafialové záření ze Slunce, infračervené záření či vysokofrekvenční záření. Po
Mauritius: Ostrovy obřích želv
epochanacestach.cz
Mauritius: Ostrovy obřích želv
Ztracen v Indickém oceánu je Mauritius jen zdánlivě. Milovníci exotické turistiky ho znají jako jeden ze ztracených rájů. Britové mu udělili nezávislost v roce 1968 a od té doby jde o nejbohatší a nejkrásnější stát Afriky. Pojďte se s námi zasnít a vydat se na cestu na exotické ostrovy. Maličký ostrovní stát Mauritius má vlastní aerolinky Air Mauritius, asi
Smaragdová deska: Poklad egyptských mágů
enigmaplus.cz
Smaragdová deska: Poklad egyptských mágů
Magický dokument trvale ovlivnil dějiny evropské kultury. Je v něm prý zachyceno všechno vědění kosmu. Originál je ale ztracený. Pro středověké alchymisty je originál Smaragdové desky něco jako sva
Otevřený minimalismus Diablo House
rezidenceonline.cz
Otevřený minimalismus Diablo House
Kancelář Terry & Terry Architecture představila zdařilý projekt v podobě přístavby obytného křídla ke stávajícímu jednopodlažnímu domu. Nový dvoupatrový objem, napojený na původní objekt pod ostrým úhlem, začleňuje obytný prostor do okolí a těží z dalekých výhledů na přilehlé kopce a údolí. Jádro domu, jež zaujímá celkovou plochu 613 čtverečních metrů, je v aktuálním uspořádání
Jaký živel vám vládne?
nejsemsama.cz
Jaký živel vám vládne?
Už v dávných dobách se astrologové začali domnívat, že za povahu člověka mohou nejen hvězdy, ale také živel, který byl jejich příchodu na svět nakloněn. Víte, o jaký typ živlu šlo ve vašem případě? Je to tak prastará záležitost jako lidstvo samo. Přírodní živly se dělí do čtyř skupin: oheň, voda, země a vzduch. Odhalte, jaký element je ten váš, a zjistíte,