Domů     Činčila je pěkná divoška
Činčila je pěkná divoška
4.12.2019

Zdá se vám, že je činčila přítulné zvířátko? Hebký kožíšek svádí k mazlení a černá očička jakoby stále prosila o pamlsek. Nenechte se mýlit, není to žádný mazel, ale temperamentní divoška.

Je krásná, jako vystřižená z dětských obrázkových knížek. Má šedě zbarvený kožíšek se světle stříbrným mramorováním, odstáté uši a delší ocas. Je šikovná a velmi aktivní.

Rozhodně nepočítejte s tím, že budete mít doma zvířátko, které vám bude večer u televize tiše sedět na klíně. Ne. Bude běhat, běhat, běhat!

Na jak dlouho?

V dobrých podmínkách se činčila průměrně dožívá tolika roků jako pes, tedy 10 – 15 let. Je to tedy koupě na kus života.

Ničitelka

Protože rády prolézají, skáčou a šplhají, nemohou být celý život zavřené v malé kleci, to by bylo týrání. Činčile musíte poskytnout velkou klec nejlépe s několika patry, v níž budou různé police, větve a prolézačky.

Naprosto ideální je pouštět činčilu po bytě, ale musíte dávat velký pozor, jinak svými ostrými zoubky zničí nábytek, koberce, květiny, kabely. Navíc při tom ztrácejí bobky – malé černé válečky, trochu větší než myší trus.

Naštěstí je lze problému vysát, zamést či posbírat. Jako ostatní hlodavci, činčila močí v kleci na stále stejném místě.

Noční zvíře

Tahle roztomilá zvířátka jsou nejaktivnější v noci, ve dne potřebují klid na spaní. Proto není radno mít jejich klec v ložnici. Jsou však velmi dobrým společníkem dospělých, kteří je mohou večer před spaním pustit po bytě.

Pokud se to dělá pravidelně, činčily si na to zvyknou jako na rituál a pak neprotestují, když mají jít zpátky do klece. Protože je činčila hodně zvědavá, může se na „svobodě“ zapasovat do každé škvíry, kterou uvidí.

Uvědomte si, že činčila sice vypadá robustní, ale velkou část jejího těla tvoří načechraná srst, zbytek tělíčka je docela útlý. Kam prostrčí činčila hlavu, tam se vleze celá. Nebudete ji ale muset dolovat ven, její aktivita ji brzy vyžene.

Pro koho ano, pro koho ne

Určitě ji nepořizujte dětem, které se chtějí se zvířátkem mazlit a muchlat a nechtějí nebo nemohou činčile poskytnout dostatek pohybu a prostoru.

Dobře se hodí pro lidi, kterým se říká „dospělé děti“- s radostí pozorují dovádějící činčil, místo dívání se na televizi „studují“ jejich komunikaci a ve volném čase pro ně nadšeně vymýšlejí různé překážky a prolézačky.

Mohou je mít alergici?

Někdo říká, že ano, protože jejich srst je natolik hustá, že v ní nežijí roztoči. Musí ale mít neustále k dispozici seno a to alergiky dráždí.

Také jejich chlupy se obměňují po troškách celý rok a jsou tak jemné, že se vznášejí ve vzduchu, takže jsou doslova všude.

Není mazel

S činčilou se nepomazlíte, Nemá ráda, když ji někdo bere do rukou. Kupodivu se ale nechá drbat a hladit v kleci, kde má pocit většího bezpečí. Je prostě divoká a nejde ochočit, i když si přijde k ruce pro rozinku, nebo vám bez problému vyleze na rameno.

Bez domečku ani ránu

Ačkoli se to nezdá, činčily jsou náchylné na stres, který jim může způsobit i smrt, přesto kolem nich nemusíte chodit po špičkách.

Dokážou si zvyknout na běžný chod domácnosti, štěkajícího psa i křičící dítě, na vysavač, jízdu autem a změnu prostředí, když je o prázdninách vezete na chalupu, ale musí vždy mít svůj domeček, kam si můžou zalézt.

Jedna nebo víc?

Je až dojemné pozorovat, jak se matka, otec a starší sourozenci dokážou starat o novorozené činčilky.

Všechny, staré i mladé, pak spolu spí tělo na tělo, okusují si srst (hlavně za oušky a za krkem) a při zkoumání nových prostor a předmětů se domlouvají tichými kuňkajícími zvuky. Jsou to prostě společenská zvířata.

Jedna činčila v kleci je proto chudák a přítomnost činčilí rodiny ji nenahradíte, proto byste vždycky měli mít alespoň dvě.

Ven nebo do bytu

Činčily jsou ideální bytová zvířátka. Nemají rády přímé slunce, přílišné horko, vítr, ale vyžadují suchý vzduch a prostor mezi čtyřmi zdmi jim k vyběhání bohatě stačí.

Bez zelené trávy se obejdou, když se však rozhodnete je venčit, počítejte s tím, že jak ji jednou pustíte na volno do zahrady, už ji nikdy nemusíte najít!

Bydlení

Činčily rozhodně není dobré držet v akváriu či teráriu. Ve skleněných nádobách se totiž drží vlhkost, špatný vzduch a je tam vyšší teplota; ani jedno z toho na jejich zdraví nepůsobí příliš dobře. Činčily mají žít v kleci, protože je to vzdušný příbytek.

Mnozí šikovní kutilové si dokážou vyrobit speciální skříňo-klece. Ostatní jsou odkázání na koupi ne zrovna levné klece pro činčily.

Velká klec

Klec pro činčilu by měla být dostatečně velká, minimálně 100 x 50x 50 cm (d,š,v) a měly by v ní být různě vysoko připevněné police, různé klacky či kmeny, popřípadě trubky (nejlépe kameninové) a minimálně jeden domek nebo jiný podobný úkryt (jeho velikost pro jednu činčilu by měla být nejméně 25 x 25 x 20 cm).

Pokud vlastníte více činčil, klec musí být samozřejmě mnohem větší. Zároveň byste měli vnitřek klece zorganizovat tak, aby se zvířátka mohla před sebou ukrýt, pokud se zrovna „hádají“. Vhodné je proto vložit do klece ještě jeden nebo dva domky.

Podestýlka

Dají se použít hobliny, granulovaná podestýlka, seno, sláma nebo papír.

Raději chlad

Činčily mají raději chlad než teplo. Ideální teplotou je pro ně 10 – 15 °C, to však v bytě asi těžko splníme. Zkrátka tam, kde činčily žij, by teplota měla rozhodně být nižší než 25 °C. Důležitá je i vlhkost vzduchu – maximálně je 70 %.

Pokud budou činčily žít ve vyšších teplotách a při vyšší vlhkosti vzduchu, hrozí, že se přehřejí a mohly by i zemřít! Klec by také neměla stát ani tam, kde je průvan, ani tam, kam svítí přímé slunce, nebo v blízkosti radiátoru.

Koupání v písku

K činčilímu rituálu patří koupání. Nikoli však ve vodě, ale v písku. Je to jejich potřeba i slast a podle veterinářů prý také jakýsi druh psychické očisty.

Písek (koupíte ho v potřebách pro domácí mazlíčky) nasypte v souvislé vrstvě do nádobky, jejíž velikost i tvar musí dovolit činčile se pořádně vyválet. Ten, který vyhází ven, už nikdy nedávejte zpátky do činčilí koupelny.

Je znečištěný a zvířátko by mohlo dostat zánět spojivek nebo infekci dýchacích cest. Písek nezapomeňte pravidelně vyměňovat a co nejčastěji jim pískovou koupel dopřát.

Krmení

Dokážou si vystačit s málem, nadbytek jim škodí. Ve snaze dopřát svým miláčkům to nejlepší, svým činčilám nevědomky velmi škodíme.

Kromě různých směsí zrnin (od pšenice přes ovesné vločky až po kukuřičné lupínky) jim podstrkujeme i semena olejnatých rostlin (např. slunečnic) nebo oříšky či mandle a ty jim dělají v bříšku velkou neplechu. Na co při krmení nikdy nesmíte zapomenout, je dostatek sena.

Co činčilám dávat pravidelně, co občas a co rozhodně ne.

Seno

V činčilí kleci by mělo být seno neustále k dispozici. Dávají přednost senu bohatému na lístky nebo naopak stéblům velmi tuhým a tvrdým. Podávejte seno voňavé, zelené nebo mírně do žluta.

Pokud ho sušíte sami, pak pamatujte, že ho smíte činčilám dát až za 6 – 8 týdnů po usušení, kdy už bude řádně proschlé a bez bakterií.

Obiloviny

Zrna obilovin jsou zdrojem dalších látek a energie, kterou činčilám nedodá seno. Nejlepší je, koupit si speciální granule pro činčily. Dospělá činčila má dostat asi 30 g zrnin či granulí na den, což je plná polévková lžíce nebo menší hrst. Je dobré, když mají činčily granule nebo směs obilovin v misce po celý den.

Pamlsky

Jako pamlsky nebo zpestření činčilího jídelníčku jsou dobré ovesné vločky, dobře vysušený chleba (nedoporučuje se žitný), nebo rohlíky či veka, sušené kousky ovoce (křížaly, švestky, hrušky, rozinky), větvičky jedlých stromů (třešeň, švestka, jabloň, bříza, vrba, jasan, topol…), činčily velmi milují, když jsou na nich poupata nebo mladé lístečky.

Vše je ale třeba dávat Čerstvá tráva nebo čerstvé listy se nedoporučují.

Voda

Činčily nemají velké nároky na vodu; pokud mají k dispozici neustále šťavnaté ovoce nebo zelené krmení, vodu nepotřebují. Přesto by ji měly mít k dispozici, aby se mohly napít v případě, že se jejich potřeba tekutin zvýší.

To se často stává v horku (nejen v létě, ale i v zimě v dobře vytopeném bytě!). nejlépe je koupit si v obchodě napáječku s kovovým „náustkem“ a tu připevnit ke kleci, aby se činčily mohly napít, kdy se jim zlíbí. Není dobré dávat jim vodu v misce, protože ji velmi rychle znečistí.

Informace poskytla MVDr. Daniela Švehlová, www.cincily.cz

Předchozí článek
Další článek
Související články
18.3.2025
Že je hudebně zábavný pořad Hovory W zárukou dobré zábavy se mohou diváci řady našich měst a obcí přesvědčovat už několik let. Netradiční formát, kdy si sehraná moderátorská dvojka Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros doslova „vychutnávají“ své hosty během velmi otevřeného rozhovoru tak trochu vybočuje z ustáleného modelu jeden moderátor – jeden host, takže rozhodně nepřipomíná pouhou besedu na j
25.2.2025
Doktor Hofbauer v Modrém kódu nebo v Sestřičkách, policista Kamil Mlejnek v seriálu Poldové a nemluvně, ale také Macbeth na Letních shakespearovských slavnostech. Hraje, režíruje a říká: „Líbilo by se mi být architektem…“ Do dramatického kroužku nikdy nechodil, zato skoro osm let hrál na housle, třináct zpíval ve sboru. I jeho tatínek je muzikant, také hraje na housle. A babička prý absolvovala „
24.1.2025
Takový pocit není koncem roku nic zvláštního, jenže co když nejde jen o konec roku a nakupování se stalo posedlostí? Pak možná máte problém, který má i svůj odborný název oniománie nebo také shopaholismus. A závislost postihuje bohužel hlavně ženy. Ale mužů se tenhle problém týká také, i když v menší míře. Zato utratit dokážou stejně, nebo i víc peněz než ženy. Zdánlivě se nic neděje Vždyť lidí
21.1.2025
Projekt  „Podzim s láskou a humorem“ pokračuje i v letošním roce a už teď se mohou diváci těšit na první letošní představení Hovorů W v Radiocafé, a to 25. února. Hosta zatím oba protagonisté prozradit nechtějí, tajemství zachovává i třetí, dvorní pianista pořadu Karel Štolba. „Všechno se diváci včas dovědí jako vždy přímo v Radiocafé, na sociálních sítích i v médiích“, říká Pavel Mészá
21.1.2025
Drobná, energická herečka. Vyrostla na vesnici a na téže vesnici, byť dnes už součásti hlavního města, i dnes se svými pejsky žije. Je ráda babičkou a vnoučata „jsou s ní spokojená“. Pochází ze statku v Kolodějích, z 370 let starého stavení s metrovými zdmi. A bydlí tam i dnes. „Moje rodina tu žije po generace.“ Když byla malá, byla to prý zapomenutá vesnička, teď je to okraj Prahy a vyhledávan
reklama
Šikovné tipy
Nálada jako aprílové počasí: Co s tím?
Výkyvy naší psychiky nás někdy dokáží dostat na kolena. Jsme hádaví, protivní – prostě chvíli obloha bez jediného mráčku, chvíli zataženo s monzunovými dešti. Jak s tím žít? Náladovost nemusí být jen projevem labilní psychiky nebo špatné výchovy. Změny nálad mohou ukazovat i na fyzické potíže, nejčastěji hormonální, typicky provázejí premenstruační syndrom a menopauzu. Může […]
Lepicí váleček odstraní nejen chlupy
Původně byl sice určen pro majitele chlupatých domácích mazlíčků, aby jim pomohl zbavit oděv od chlupů, jenže tenhle šikovný pomocník umí víc než očistit kabát či sukni. Lepicí váleček stojí pár korun a určitě se vyplatí, když ho budete mít nejen doma ve skříni, ale i třeba v miniverzi v kabelce. Poradí si totiž s […]
Rozkvetlá kartička místo pugétu
Hodí se jako pozornost, ale i na výzdobu domova, když ji zarámujete. Navíc tak zužitkujete i drobné zbytky látek a galanterie. Potřebovat budete kus pevného kartonu, krepový papír, lepidlo a zmíněné zbytky látek, stužek či krajek. Předem je třeba také promyslet, zda obrázek bude zavěšený nebo instalovaný ve stolním rámečku, a podklad podle záměru upravit. […]
Dáte si kaki?
Určitě vás každý rok lákají ty zářivě oranžové plody, a kdo je už někdy zkusil, sáhne po nich, jen co se objeví. Pokud patříte mezi ty, kdo k tomu ještě nesebrali odvahu, je čas to napravit. Kde se vzalo? Pochází z jihovýchodní Asie, v Číně se prý pěstovalo už před 2000 lety a je plodem […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Laboratorní vs. přírodní diamanty
iluxus.cz
Laboratorní vs. přírodní diamanty
Diamanty vznikají v extrémních podmínkách hluboko pod povrchem Země po dobu miliard let, ale dnes je možné je vytvořit během několika týdnů v laboratoři. Syntetické diamanty, tzv. lab-growny, se preze
Kouzlo toaletního stolku
rezidenceonline.cz
Kouzlo toaletního stolku
Každá žena touží po prostoru, v němž se může alespoň chvíli věnovat pouze sama sobě. Takové místo nabízí toaletní stolek, tradiční nábytkový doplněk ložnic nebo šaten. Při výběru se řiďte nejenom praktičností, ale i vzhledem. Toaletní stolek bývá jednou z věcí, které si do bytu pořizujeme jako poslední. Přitom je ideálním řešením ve chvíli, kdy
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
skutecnepribehy.cz
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
Vždy jsem se líbila chlapům, ale po dvou porodech jsem se se svou figurou mohla rozloučit. Přibrala jsem a kila nechtěla jít dolů. Pak přišel do mého života Drex. Když jsem čekala první miminko, byla jsem nekonečně šťastná. Ale taky jsem si začala všímat toho, že pro chlapy jsem se stala neviditelnou. A to pro mě byl
Arciloupežníka přikovali k pryčně
historyplus.cz
Arciloupežníka přikovali k pryčně
„Peníze, nebo život!“ vykřikne bandita a bambitkou namíří na překupníka, vezoucího zboží na tržiště. Přepadený ani neprotestuje, s rukama nad hlavou sleze z kozlíku a prosí o život. Má štěstí. Vůdce loupežnické bandy, obávaný Jan Nepomuk Karásek, ho ušetří. Jen sebere, co se dá, a pak i se svými kumpány uhání pryč. Spravedlnosti ale přece
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
Nejlépe se pro tento recept hodí hříbky nebo lišky. Suroviny 4 lžíce másla 1 cibule 250 g čerstvých hub 200 ml smetany 2 lžíce hladké mouky 3 lžíce strouhaného parmazánu 500 g těstovin sů
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
epochanacestach.cz
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
Nenápadné místo v lese, v jehož centru je léčivý pramen Boží voda, pamatuje časy nebývalé slávy. Vydejte se s námi do někdejších proslulých lázní, kam lidé chodili za klidem i za zázraky! Pokud se vydáte z Mladé Boleslavi do Dobrovic, zpozorněte v úseku mezi obcemi Jemníky a Bojetice. Na úpatí zdejšího vrchu Chlum se totiž nachází pramen, který proslul jako
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
nasehvezdy.cz
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
Zase září štěstím, užívá si života. Iveta Lutovská (41) po boku přítele Vojty jen kvete. Dokonce to vypadá, že padne poslední překážka, aby vztah posunuli zase o něco dál! Ještě nedávno to vypadalo
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
epochalnisvet.cz
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
Jakmile se narodíme, začíná se údajně odvíjet pravidelný cyklus biorytmů, který bude oscilovat ustáleným způsobem celým naším životem.   Každý z našich dnů, všechny významné propady, které nejsou zaviněné zvenčí, i naše osobní úspěchy, vše má jasnou periodu: 23 dní trvá fyzický cyklus, 28 emoční a ten intelektuální je pro změnu 33denní. A kdo je schopný
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
enigmaplus.cz
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
Hrad Kašperk byl nejvýše položeným královským sídlem v České republice. Až do dnešních dnů zde zůstala brána a hlavní palác, sevřený dvěma mohutnými čtyřhrannými věžemi. [gallery ids="152430,152429
S kolagenem je kůže svěží
nejsemsama.cz
S kolagenem je kůže svěží
Bavíme se o základní bílkovině, která je stavebním kamenem naší pokožky. Co pro ni umí zajistit kolagen, nesvede nikdo jiný. Hlavně pevnost, pružnost a hydrataci. Zbystřit byste měla tehdy, když si všimnete čím dál větších známek stárnutí. Začíná to jemnými linkami kolem očí a rtů, pak nastoupí hlubší vrásky a nakonec pleť ztrácí plnost. To se hladina kolagenu v těle
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
21stoleti.cz
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
Na první pohled to může znít paradoxně – znečištění ovzduší, které je spojováno s celou řadou vážných zdravotních problémů, by mohlo mít i jeden nečekaný ochranný účinek. Nedávná studie naznačuje, že
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
epochaplus.cz
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale