Domů     Čím hasíte žízeň po jídle?
Čím hasíte žízeň po jídle?
od 4.10.2022

Vypadá to jako hloupá otázka, ale ono to s tím, čím jídlo zapíjíme a jakým množstvím tekutiny, není zase tak jednoduché.

Zvyklosti v kombinování jídla a pití nejsou všude stejné. Jsou ovlivněné regionem, ve kterém žijeme i národními zvyky. Například v české kuchyni patří ke guláši pivo, v maďarské, ale třeba i ve Francii zase víno.

Sladké limonády kolového typu, které se tak rozmohly, se začaly ve velkém konzumovat s rozšířením rychlého stravování ve fast foodech. A ty bohužel cílí hlavně na mladé.

reklama

Přitom konzumace slazených nápojů, zejména v dětském a adolescentním věku, představuje riziko nadváhy, kterou si dítě ponese do dospělosti.

Zajímavé je, že právě tak se z dětství do dospělosti už léta přenáší tvrzení, že k jídlu se nemá pít, případně jen v minimálním množství, aby se neředily trávicí šťávy. Je to ale přesně naopak.

Pro dobré zpracování jídla potřebujeme dostatek tekutin jak před jídlem, tak během jídla, případně i po jídle.

Kolik vypijeme?

O tom, kolik máme vypít, se vedou spory a objevují se i extrémní názory, které mohou být člověku nebezpečné. Jistě jste si všimli, že se množí řady těch, kteří považují nadměrné pití vody za zdravé, neboť prý se tak hydratuje tělo a vyplavují toxické látky.

reklama

Už vám ale neřeknou, že se zároveň vyplavují i minerály a vitamíny. A jak je to tedy s pitím a jídlem? V průběhu hlavního jídla je obvyklé vypít 400–500 ml nápoje, při slavnostních hostinách s předkrmy zhruba 800 ml.

Hodně také záleží na tom, o jaké jídlo jde, jestli o polévku, omáčku, nebo suché smažené jídlo. Pokud konzumujeme stravu s vyšším podílem vody, například zahajujeme řidší polévkou, můžeme počítat s menší dávkou tekutin k pití.

V současném stravování formou rychlého občerstvení jde však spíše o suchou stravu, často se smaženými či pečenými pokrmy, které vyžadují častější popíjení. Průběžné zapíjení soust nám pak umožní zajistit v žaludku žádoucí řidší konzistenci rozžvýkané potravy.

Jen tak ji žaludek dokáže úspěšně promísit s žaludeční šťávou a dostatečně řídkou pak odesílat k dalšímu trávení do střeva.

Jaké nápoje jsou nejlepší?

Podle nutriční terapeutky Mgr. Tamary Starnovské je hlediska stravitelnosti významnější dostatek tekutin než jejich druh. Samozřejmě je nejlepší pramenitá voda, ale vhodné jsou i minerálky, jen se to s nimi nesmí přehánět.

reklama

U těch více mineralizovaných najdete doporučené denní množství na etiketě. Nahořklý a jemně perlivý nápoj, tedy například pivo, vyhovuje k těžkým a tučným jídlům. Velký pozor bychom ale měli dát na tvrdý alkohol.

Existují sice pověry, že pomůže rozpustit tuky a zařídí, aby člověku nebylo po jídle těžko, jenže panák na vytrávení je ve skutečnosti velmi rizikovým nápojem.

Pokud ho totiž zkombinujeme s tučným nebo smaženým jídlem, může jít o poslední kapku před rychlým převozem do nemocnice s akutní pankreatitidou. Pro pocit lepšího trávení se daleko více hodí nahořklá káva bez mléka nebo slabý čaj.

Co k ovoci a zelenině?

Většina plodů je tvořena z 90 % vodou, takže díky jejich konzumaci bude bohatý na vodu i náš jídelníček. I tady je však pitný režim důležitý. Ovoce i zelenina obsahují mimo jiné také vlákninu, zejména rozpustnou.

Ta působí jako prebiotikum, tedy živná půda pro tělu prospěšné mikroorganismy, které se nacházejí v tlustém střevě a které mají velký význam pro naši imunitu. Vláknina také pomáhá snižovat hladinu krevního cukru i cholesterolu.

Váže vodu, v trávicím ústrojí bobtná a zvětšuje svůj objem (až čtyřicetkrát), žaludek se rychleji zaplní a vysílá signál, že už je zasycený. To znamená, že pocit sytosti přichází po relativně menší porci jídla. Vyšší podíl vlákniny znamená také větší potřebu tekutin, ale ne vždy.

U běžných druhů ovoce a zeleniny (např. jablka, jahody, hrušky, mrkev, papriky, květák) pokryje voda v nich obsažená potřebu současně přítomné vlákniny.

U některých druhů, kde je vlákniny více (např. lilek, kedlubna), už je potřeba tekutiny přidávat.

Pokud jsou součástí jídelníčku i luštěniny a celozrnné varianty potravin, potřeba tekutin se také zvyšuje.

Jak pít správně?

Pijte dostatek tekutin v průběhu celého dne (nemyslíme tím ale neustálé bezmyšlenkovité upíjení z PET lahve, které je spíš na škodu).

Před začátkem jídla vypijte zhruba 100 ml vody, v případě trávicích obtíží minerální vodu z léčivého karlovarského pramene.

Slazené nápoje dodávají energetickou hodnotu a ovlivňují chuť jídla, proto už děti naučte pít neslazenou vodu.

Při kombinacích jídla s pivem volte raději jeho nealkoholické varianty.

Pozor na předávkování

I vodou se dá předávkovat. Zejména pokud uvěříte tvrzení, že čím více pijete, tím bude váš organismus hydratovanější a budete zdravější a krásnější. Přitom právě přehnané pití může být horší než dehydratace.

Při nadměrné konzumaci tekutin ledviny nestíhají filtrovat vodu a krev je příliš zředěná. Následují bolest hlavy a nevolnost, někdy také zvracení, dezorientace, blouznění a nakonec ztráta vědomí. V poslední fázi se dostavují křeče a zástava dechu.

reklama
Související články
24.3.2023
Kočky patří nejen k nejoblíbenějším domácím zvířatům, ale navíc velmi prospívají našemu zdraví. Při předení totiž vytvářejí vibrace, které dokážou snížit tlak, odbourat stres, posílit srdce nebo spravit nemocnou duši. Kočka je tvor nenáročný. Nemusíte ji chodit venčit a když zůstane doma samotná, žalem nebude mňoukat na celý dům. Vše, co k životu potřebuje, je jídlo, čisté stelivo a klidné místo
21.3.2023
Když začíná pleť stárnout? Prý už brzy po dvacítce. Viditelné stopy se ale ukážou mnohem později. A pak nastane nejvyšší čas se o pleť pořádně starat, pokud ji chcete v dobré kondici udržet co nejdéle. Co se na pleti podepisuje * STRES: Vytváří nejen strhaný výraz, ale poškozuje také vnitřní strukturu pleti. Je to tím, že hormon kortizol, který se při stresu dostává do krve ve vyšším množství,
18.3.2023
Máte v rodině sklon k vysokému krevnímu tlaku, revmatismu nebo potížím s cévami? K problémům s játry nebo ekzémem? To je jen krátký výčet nemocí, kde může být správný jídelníček skoro všelékem. Společným jmenovatelem těchto a desítek dalších chorob je prozánětlivý stav v těle. Asi už jste o něm slyšeli. Protizánětlivá dieta je totiž momentálně obrovským hitem. Má to dva důvody. Za prvé není slož
16.3.2023
Ve stínu mnohem známějších přírodních „antibiotik“ zůstávají byliny potírající viry. Zajímá vás, které to jsou? Pokud máte to štěstí, že jste dostali jen malou virovou nálož nebo jste onemocnění zachytili v počátcích, pak můžete zkusit šetrnou přírodní léčbu. Někdy zvládne sama infekci potlačit, jindy aspoň zkrátí délku nemoci. Cist krétský Tomuto keři se říká také skalní růže, neboť v obdob
12.3.2023
Nějak se necítíte dobře a jste celí rozpálení. Teploměr potvrdí, co už sami víte. Máte horečku. Není potřeba hned propadat panice. Horečkou se vaše tělo brání a bojuje s infekcí. I mnozí lékaři vám řeknou, že nemusíte hned sahat po lécích a snažit se teplotu snižovat. Zvlášť pokud jde o takzvanou zvýšenou teplotu, tedy do 38 °C. Tehdy stačí ulehnout do postele, hodně pít, spát. Prostě ji vyležet.
Nenechte si ujít další zajímavé články
Miliardy planetárních vyvrhelů se toulají naší galaxií
21stoleti.cz
Miliardy planetárních vyvrhelů se toulají naší galaxií
Většina dosud známých planet svůj život tráví v rodinném kruhu s mateřskou hvězdou a mnohdy i s planetárními sourozenci. Ale jak to tak někdy bývá u lidí, tak i mezi planetami může dojít ke konfliktu,
Klara Rott The Spa v representativních prostorách hotelu Andaz
iluxus.cz
Klara Rott The Spa v representativních prostorách hotelu Andaz
Lifestylový hotel Andaz Prague, unikátní místo čerpající z bohatých lokálních tradic, kultury, umění a architektury, poskytl své prostory a záštitu kosmetické značce Klara Rott, která zde vytvořila un
Kvůli komu se tak Lucie Benešová stále šlechtí?
nasehvezdy.cz
Kvůli komu se tak Lucie Benešová stále šlechtí?
Těžko věřit, že je Lucie Benešová (48) babičkou. Vzhledem směle konkuruje i o generaci mladším herečkám – není divu, že ještě dnes jí scenáristé předepisují košilaté scény, jak je sama nazývá. Z je
Rosslynská kaple: Ukrývá nejcennější relikvii světa?
epochalnisvet.cz
Rosslynská kaple: Ukrývá nejcennější relikvii světa?
Skotsko je neuvěřitelně pestrá země s bohatou a bohužel také pořádně komplikovanou a krvavou minulostí. Tu připomíná i množství historických staveb, mezi které patří i slavný chrám stojící v zeleni ma
Bez zakryté hlavy to nejde: Kdo kvůli zničenému slamáku zrušil svatbu?
epochaplus.cz
Bez zakryté hlavy to nejde: Kdo kvůli zničenému slamáku zrušil svatbu?
Francouzské královně Marii Antoinettě (1755–1793) dělá její manžel Ludvík XVI. (1754–1793) všechno, co jí na očích uvidí. Projevuje se to na výdajích dvora. Ministru financí Turgotovi dochází trpělivo
Záhada rodinné chaty
skutecnepribehy.cz
Záhada rodinné chaty
V mládí jsem zažila na naší chatě opravdu hrozivé věci, které jsem si nedovedla vysvětlit. Odpovědi na moje otázky přinesl až čas. Jako dívka z Prahy jsem si uměla vychutnat víkendy na naší chatě. Oproti panelákovému bytu to byla vždycky vítaná změna. Přírodu a čerstvý vzduch jsem milovala odmalička. Měli jsme chatu kousek od jednoho rybníka,
Excentrická svatyně klasického designu
rezidenceonline.cz
Excentrická svatyně klasického designu
Sebevědomá kombinace témat, materiálů a textur, směs paradoxů, tvořená moderními formami v kombinaci s nadčasovým nábytkem – to vše stojí za výsledným jemným leskem luxusního interiéru, jehož vyznění
Špagety se zeleninou
tisicereceptu.cz
Špagety se zeleninou
Jídlo, se kterým si poradíte, i když vás na vaření zrovna moc neužije. Ingredience 500 g špaget 500 g mletého masa 250 g rajčatového pyré 1 větší cibule 3 velká rajčata 1 červená paprika 2
Zeleninový kuskus s krevetami
tisicereceptu.cz
Zeleninový kuskus s krevetami
Suroviny 250 g mražených krevet 2 hrnky kuskusu 1 l zeleninového vývaru 2 velké cukety 2 pórky 2 lžíce olivového oleje hrubozrnná mořská sůl pepř čerstvá bazalka Postup Suchý kuskus n
Vymění Martin Zounar partnerku za kolegyni?
nasehvezdy.cz
Vymění Martin Zounar partnerku za kolegyni?
Po třinácti letech se rozešel s partnerkou Simonou Brdičkovou (46). Mají spolu dceru Claudii (14). Když to ale Martin Zounar (55) nejméně čekal, vstoupila mu do cesty pohledná psycholožka Kateřina K
První knihu na území dnešního Slovenska napsal římský císař: Ale kde?
enigmaplus.cz
První knihu na území dnešního Slovenska napsal římský císař: Ale kde?
Už pozorná dítka ve školách se mohou dozvědět, že první knihu na území sousedního Slovenska napsal římský císař Marcus Aurelius. Dokážeme však určit přesné místo, kde slavná sbírka úvah „Hovory k sobě
Pardubický kraj Vůně perníku, úsměv loutek a UNESCO
epochanacestach.cz
Pardubický kraj Vůně perníku, úsměv loutek a UNESCO
Ačkoli patří k těm menšímv České republice, nabízí aktivity a působivé expozice, kterým nelze říci „ne“. Pouze v Pardubickém kraji můžete nasát omamnou vůni perníku, stát se součástí dostihového vesel