Domů     Chystejte semínka
Chystejte semínka
19.2.2021

Ono se to jenom zdá, že v únoru mají pěstitelé volno. Zahrádka sice v ideálním případě leží pod sněhem, ale přesto je čas myslet na jaro.

A aby se plány podařily, už teď je potřeba vybrat ta pravá semínka a postupně začít vysévat. Samozřejmě ne do zmrzlé země, ale do truhlíků či pěstebních nádob za oknem, případně do skleníku.

Na některé rostlinky je ještě trochu času, ale znáte to, když se něco shání na poslední chvíli, jako naschvál to nemají, nebo není čas a pak je pozdě. Samozřejmě můžete na jaře sazenice koupit u zahradníka, ale není to ono. Tak se pojďme podívat na to, co si můžeme zasít sami.

Muškát páskatý

Pokud na tyhle muškáty nedáte dopustit a vaše okna každé léto září do daleka, můžete si další sazeničky předpěstovat. To platí zejména pro ty, kteří nemají vhodné místo na přezimování. Semenem rozmnožujeme muškát páskatý proto, že řízky špatně koření.

Semena se odebírají po odkvětu. Ale pokud jste na to zapomněli, můžete je samozřejmě koupit. Vyséváme v prosinci až v lednu do lehké zeminy. Klíčí při teplotě 20 až 22 °C. Už za tři až čtyři dny jsou vidět mladé rostlinky. Po celou dobu předpěstování dáváme pozor na přelití.

Proč ze semen?

Proč se vlastně trápit s vlastní sadbou muškátů? Je to jednoduché – mnoho let jsme zvyklí převážně na řízky množené rostliny. Jenže ty bývají velmi často napadené plísňovými a houbovými onemocněními.

Na mladých sazenicích to nemusíte poznat, ale brzy jim začnou hnědnout a kroutit se listy, na květ nasazují málo nebo vůbec, zkrátka místo kvetoucí záplavy vám v truhlíkách zbydou holé zdřevnatělé kmínky s pár listy na větvičkách.

Kmínek se pak zkroutí, změkne – hniloba celou rostlinu zahubí. Na novou výsadbu bývá pak už pozdě.

Substrát nebo jiffy?

V zahradnictví můžeme koupit speciální substrát pro pelargonie. Ten je ale vhodné před zasetím propařit, aby se zničily plísně a škůdci. Také pěstební nádobu nezapomeňte vydezinfikovat.

První fázi si můžete usnadnit, když na semínka použijete rašelinové tablety, zvané jiffy.

Jsou vyrobené z kvalitní spahagnové rašeliny obohacené o minerály, které upravují kyselost na pH 5,5–6. Suché tablety stačí nechat pět minut nabobtnat v převařené studené vodě a pak už do nich jen usadíte semínka muškátů.

Prodávají se šikovné pěstební boxy, kde je na každou tabletu a tedy na každé semínko jedna přihrádka. Semena do jiffů můžete dávat přímo, nebo je nechat naklíčit. Jiffy dobře drží vlhkost, stačí dávat při zálivce pozor, aby neplavaly ve vodě.

Šikovné je i pozdější přesazování do květináčů – celý jiff prostě usadíte do pěstebního substrátu. Nedochází tak k porušení kořínků.

Některá semena musejí přemrznout

Patří mezi ně semínka prvosenky jarní, kontrhyhele, bedrníku a další mrkvovité. Tento způsob výsevu se používá i pro hořce a zeměžluče. Jejich semena vyséváme na začátku ledna a zalité výsevy necháme v nevytápěném skleníku, fóliovníku nebo venku.

Podstatou je působení střídavého počasí, stačí teplota kolem 0 °C. Výsevy je třeba udržovat stále zvlhčené.

Hořec bezlodyžný
Hořec bezlodyžný

Hořce

Existuje skoro 700 druhů, ale v u nás jich v přírodě roste 7. Přesto ho můžeme vidět na mnoha zahrádkách, zejména na skalkách. Takže pokud po něm zatoužíte a výsev se podaří, můžete jej brzo na jaře přesadit.

Hořec bez obav vysazujte do truhlíků, na záhon i na skalku. Nejnáročnější péče je o hořec, který vysadíte na skalku. Doba a spon sadby je ovlivněn odrůdou, obvykle se však hořce podle druhu vysazují buď záhy na jaře anebo až v červenci.

Hořec miluje teplo a světlo, a proto jej dejte tam, kde má dostatek plného slunce. Snese i mírné přistínění. Nepotřebuje nikterak vydatnou zálivku, ale i tak jej zalévejte přibližně 5x týdně.

Tip: Dobře si zjistěte, který druh budete pěstovat, protože různé druhy kvetou v různou dobu. Ty, které kvetou na podzim nesnášejí vápnitou půdu.

Lobelky

Tyhle drobné kytičky má rád snad každý. Osivo vyséváme od ledna do začátku března. Pokud jsme odkázáni pouze na podmínky našeho bytu, je třeba dbát na to, aby měly výsevy co nejvíce světla.

Jak vysévat?

Semeno je velmi jemné, a proto je nezasypáváme.

Zalévat musíme velmi opatrně, nejvhodnější je rosení.

Klíčení uspíší mikroklima, které vytvoří pokojový skleníček nebo překrytí fólií.

Přesazujeme dvakrát

Když nám lobelky pěkně vyklíčí, mladé rostlinky během března poprvé přepichujeme asi po pěti kusech do truhlíčku. Podruhé pak jednotlivé svazečky sázíme do sadbovačů či květináčků. Na venkovní stanoviště je můžeme umístit až ve druhé polovině května. Po odkvětu můžeme lobelky seříznout, po krátké době znovu rozkvetou.

Petúnie

Semena petúnek jsou drobná, jediný gram jich obsahuje kolem 10 000, a proto je osivo dodáváno ve formě pelet. Semínko je ve speciálním míchacím bubnu obaleno inertní hmotou na bázi kaolinu. Vznikne kulička – peletka – o průměru 1–2 mm, která umožní přesný výsev.

Jak na to?

Peletky vysejte na povrch substrátu, nezasypávejte je zeminou. První zálivka pelet musí být dostatečná, aby obal obklopující semeno praskl (lépe je zalít pelety několikrát). Výsevní substrát udržujte po celou dobu klíčení rovnoměrně vlhký, ne ale přemokřený.

Tip: Peletky nesmějí v průběhu klíčení proschnout, aby se kaolinová hmota nespekla.

Sadbovače

Jakmile rostlinky vyklíčí a vyrostou do optimální fáze, což většinou bývají první dva tři pravé lístky, je potřeba rostliny rozsadit. V tu chvíli je přepícháváme do sadbovačů, kam je rozdělíme po jedné rostlině.

To každé rostlince umožní vybudovat si silný kořenový systém, který už se při výsadbě neporuší. Ideální sadbovače jsou rašelinové. Jsou sice o něco dražší než plastové, ale zase rostlinku nemusíme vyndávat a vyhneme se tak porušení kořínků.

Užitečné tipy

Dostatek světla budou mít sazeničky těsně u jižně či východně orientovaného okna bez záclony, ideální je přisvěcování zářivkou či výbojkou s denním spektrem. Výbojka produkuje rovněž hodně tepla, čehož můžeme u teplomilných rostlin využít.

Nezapomeňte na cedulky

Možná se vám to zdá směšné, přece si pamatujete, co jste zaseli. Ale pokud je toho víc, snadno můžete rostlinky zaměnit. Proto si nezapomeňte každou pěstební nádobu pěkně označit.

Bazalka

Tuhle bylinku můžeme také vysévat už v lednu. Osivo dáme do květináče s průměrem 10 cm s kvalitním substrátem do hloubky 0,5 cm maximálně deset semen. Postačí pokojová teplota a pravidelné zalévání. Musí mít ale hlavně dostatek slunce.

Vhodná je odrůda Genovese, kde po dosažení výšky 6-10 cm můžeme mladé listy postupně sklízet.

Kozlíček polní, řečený polníček

Kozlíček má vysokou výživovou hodnotu a příjemnou, mírně oříškovou chuť. Mívá značný obsah vitamínu C (asi jako citrony), což je důležité zvláště časně zjara. Pro výsev je nejvhodnější kvalitní substrát ve směsi s jemným říčním pískem.

Kozlíček je velmi nenáročná listová zelenina a má velmi krátkou vegetační dobu. Takže pokud v lednu zasejeme, můžeme již v březnu či dubnu sklízet. Nejlepší je přímý výsev do sponu 3×3 cm a do hloubky 0,5 cm. I při nižších teplotách se mu bude dařit.

Je to nejsnadněji pěstována listová zelenina a je ideální za okno či na balkon do truhlíku.

Salát

Máte-li na zahrádce skleník nebo fóliovník, už teď si můžete sami připravit sadbu salátu. Semena salátu vyséváme mělce do truhlíku nebo misky, lehce zasypme, přimáčkneme a zavlažíme. Při teplotě mezi dvaceti až dvaceti pěti stupni klíčí během několika dnů.

Proces se urychlí, přikryjete-li výsev sklem nebo fólií, které se po vyklíčení rostlin odstraní. Musíte počítat s tím, že ledový výsev budete dopěstovávat až 12 týdnů.

Jakmile sazeničky povyrostou, přesazují se – optimální jsou rašelinové květníky, s nimiž se rostlina sází na stanoviště. Před konečnou výsadbou by měla mít rostlina alespoň šest až osm pravých listů.

Text: Eva Hořánková

Foto: PX FUEL, petabo.cz, obi.cz

Předchozí článek
Další článek
Související články
10.5.2025
A každý, kdo je jen trochu zahrádkář, ví, že ho právě teď čeká spousta práce, aby vše připravil na novou sezónu. Jste na tom také tak? Pak víte, že toho musíte stihnout požehnaně, ale také se těšíte, až ponoříte ruce poprvé do země. A určitě už vymýšlíte, jak to udělat, aby zahrádka byla letos ještě půvabnější a krásnější. Čím začít? Odstraňte mech a suché listí Trávník si po zimě o pomoc pří
5.3.2025
Pro účel zimní výzdoby na konci zimy se skvěle hodí jinak méně oblíbené bramboříky s bílými květy. Doplnit se dají bílými svícemi, dojem ledu vytvoří metalické prvky a sklo, zejména pískované. Na slavnostní stůl I v lednu se slaví výročí a narozeniny, a bramboříky jsou skvělým tipem na květinovou výzdobu stolu. Aby byla stylová, můžete květináčky umístit do nepoužívaného porcelánového nádobí. P
24.2.2025
Málokterý solitér na zahradě dokáže tak suverénně opanovat prostor, určit mu charakter a atmosféru jako bonsaje. Nejen ty malé, kterým pobyt venku v teplých měsících prospěje, ale hlavně bonsaje zahradní. Od pokojových bonsají se ty zahradní liší nejen rozměry, které mohou dosahovat i několika metrů, ale také výběrem druhů. Kvůli hutnému růstu, nezbytnému pro střih a tvarování ve větších rozměr
20.2.2025
Pokud se vám nedaří doma s pokojovkami, je ještě jedna možnost, jak své rostlinky můžete zachránit. Zkuste je pěstovat bez použití zeminy. Tato metoda pěstování rostlin má jednu velkou výhodu – zatímco při tradičním způsobu musíte rostlinku zalévat každý druhý nebo třetí den, tady přijímá vodu stále. Namísto hlíny totiž rostliny „žijí“ pouze ve vodě a roztoku živin. A aby pěkně vzpřímeně stály, p
18.2.2025
Věděli jste, že čím je ptáček menší, tím více potřebuje energie, aby za chladných nocí neumrzl? Například sýkorka modřinka, která váží pouhých 10 gramů, spálí za mrazivé noci až 2 gramy svých tukových zásob, aby udržela tělíčko v teple? Na čem si pochutnají? Slunečnicová semínka – jsou bohatá na olej, ptákům chutnají a dodají jim rychle energii, kterou potřebují. Pěnkavy, strakapoudi a žluny,
reklama
Šikovné tipy
Dřevo opět v plné kráse: Jak jej renovovat?
Sem tam škrábanec nebo skvrna a povrch jaksi omšelý… Přírodní dřevo je úžasný materiál, ale nepříliš odolný vůči stopám opotřebování a zašpinění. Stačí ale málo a může se zaskvít v původní kráse. Odborníci, truhláři a návrháři, sice radí nechat dřevo přirozeně stárnout, protože se dokáže do jisté míry samo regenerovat a viditelnost skvrn nebo rýh […]
Růžičky na dárky, které nadělají spoustu parády
Až bude příště potřebovat ozdobit dárek, nebudete muset nic shánět. Stačí jen saténová stuha, nůžky a lepidlo. Šířka stuhy určí velikost květu, takže záleží na vaší představě. Aby se vám ale se stuhou pohodlně pracovalo, měla by mít šířku aspoň 5 cm. Nastříhejte ji na 10cm dílky, na jeden květ jich budete potřebovat 10 až […]
Už žádné lupy!
To se snáze řekne, než provede. Ať už jsou to lupy mastné, nebo suché, v boji s nimi budete potřebovat hodně trpělivosti a vytrvalosti. V určité míře jsou šupinky ve vlasech normální. Kožní buňky se přirozeně obměňují, jejich životnost je pouhé čtyři týdny, pak se uvolní a odpadnou. Těchto šupinek si obvykle vůbec nevšimnete. Pokud […]
Velikonoční dekorace: Vejce, kde ses tady vzalo?
Obří vejce může být netradiční dekorací a navíc poslouží jako zajímavý květináč na cibuloviny. A to vše ne jenom na Velikonoce! Vejce je dokonalým symbolem jara jako takového. Nebojte, nenakladla jej žádná dračice. Zrodilo se ze sádrových obvazů. Totiž, u vás doma se teprve zrodí. A vyrobit ho zvládne i úplný začátečník. Připravte si speciální […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Existovali opravdoví obři? Legendy o nich najdeme po celém světě!
enigmaplus.cz
Existovali opravdoví obři? Legendy o nich najdeme po celém světě!
Po staletí jsou na mnoha místech planety nacházeny podivné kostry a nástroje, které údajně dokládají existenci lidem podobné rasy velkého vzrůstu, která vládla světu dávno před nástupem člověka. Bohuž
Směs z lesních hub nakyselo
tisicereceptu.cz
Směs z lesních hub nakyselo
Na nakládání se hodí hříbky, babky, lišky i poddubáky. Suroviny na 4 sklenice 1 kg očištěných hub 2 lžíce octa sůl Na nálev 500 ml octa 1,5 l vody 10 kuliček pepře 10 kuliček nového k
Technologie a styl: Vychytávky pro moderní život
epochaplus.cz
Technologie a styl: Vychytávky pro moderní život
Od chytrých pomůcek pro rodiče přes kuchyňské vychytávky až po designové doplňky – tyto produkty kombinují technologii, praktičnost a styl. Chytrá ponožka pro děti, strojek na těstoviny, USB rozbočovač, potápěčské hodinky a zarážka na dveře zpříjemní každodenní život. Chytrá ponožka hlídá životní funkce děťátka, i když rodiče spí Chytrá ponožka Owlet Smart Sock je chůvičkou
Olomoucký hrad: Pýcha i tragédie rodu Přemyslovců
epochanacestach.cz
Olomoucký hrad: Pýcha i tragédie rodu Přemyslovců
Nejvyšší věž na Moravě, největší moravský zvon a rozlehlý historický areál, který se může směle rovnat i Pražskému hradu. Přemyslovský hrad v Olomouci je výjimečný v mnoha ohledech a pokoušet se ho prohlédnout za jediný den je prostě marná snaha. Návrší, které dnes známe pod jménem Václavské, považovali za ideální k budování sídla už obyvatelé za pravěkých časů.
Peršané ve starověku zaútočili bojovým plynem
historyplus.cz
Peršané ve starověku zaútočili bojovým plynem
„Kupředu!“ zvolá římský velitel a s četou vojáků se rozeběhne tunelem směrem k nepříteli. Za sebou mají sotva pár metrů, když vtom je přes nos praští ostrý zápach. Křečovitě lapají po vzduchu, padají na kolena a v mučivých bolestech umírají. Římská pevnost toho dne padne. Co stálo za úspěchem perské armády?   Píše se rok
Jágr své mladé partnerce už nestačí…
nasehvezdy.cz
Jágr své mladé partnerce už nestačí…
Když začal Jaromír Jágr (53) randit se svou o třiadvacet let mladší partnerkou Dominikou Branišovou (30), bylo jim oběma o pět let míň. Nyní, tři roky po padesátce, musí ale legendární hokejista,
Arktické rostliny reagují na změnu klimatu nepředvídatelně
21stoleti.cz
Arktické rostliny reagují na změnu klimatu nepředvídatelně
Klimatická změna rychle proměňuje arktickou tundru, potvrdila rozsáhlá mezinárodní studie, kterou publikoval časopis Nature. Vědci po čtyři desetiletí sledovali více než 2 000 rostlinných společenstev
Jak se mám nadechnout?
skutecnepribehy.cz
Jak se mám nadechnout?
Byly jsme jen dvě. Já a moje dcera Klára. Bez jejího otce, bez velké rodiny, bez zázemí. Ale měly jsme sebe. A teď už ji nemám. Nám to stačilo. Byla moje radost, moje světlo, moje všechno. Když jsem večer zavírala oči, děkovala jsem, že ji mám. A ráno jsem vstávala s myšlenkou na ni. Smála se s hlavou zakloněnou,
Star Oud je nejnovějším přírůstkem do kolekce, která vzdává hold dědictví Montblanc
iluxus.cz
Star Oud je nejnovějším přírůstkem do kolekce, která vzdává hold dědictví Montblanc
V roce 2024, kdy byla kolekce uvedena na trh, Montblanc představil nový způsob, jak vyjádřit různé aspekty svého bohatého dědictví, naplněného kreativitou a řemeslnou zručností. Montblanc Collection z
Revoluce ve stavebnictví: Budeme žít v houbách?
epochalnisvet.cz
Revoluce ve stavebnictví: Budeme žít v houbách?
Představte si budoucnost, ve které domy rostou stejně jako houby po dešti. Zní to jako sci-fi? Možná. Ale v České republice už takový dům existuje.   Experimentální projekt SAMOROST přinesl skutečnou revoluci v udržitelném bydlení. Poprvé v historii nechali vyrůst dům, jehož klíčovým materiálem je mykokompozit – stavební prvek vytvořený z podhoubí. Inovativní přístup otevírá
Nádherný svět Sicis
rezidenceonline.cz
Nádherný svět Sicis
Věhlasná značka, která se původně proslavila především luxusními mozaikovými obklady, dnes nabízí vybavení pro celý interiér. Co její návrháři a řemeslníci dovedou, představila ve svém kompletně zrekonstruovaném showroomu v srdci Paříže. Koncept „Casa Sicis“, který se vedle Londýna a Milána nedávno zabydlel také ve francouzské metropoli, v ulici 41 Rue François Premier poblíž Champs Elysées,
Sladký toust
nejsemsama.cz
Sladký toust
Na takových sladkých toustech si pochutnáte ve Francii. Můžete je podávat s různými druhy ovoce a s kopečkem mascarpone. Ingredience na 4 porce: 8 plátků toustového chleba máslo na smažení 3 vejce 100 ml mléka 1 lžíce cukru 1 lžička mleté skořice 1 miska borůvek 1 malý kelímek zakysané smetany 2 lžíce medu Postup: V misce prošlehejte vejce s mlékem, cukrem a skořicí. Do směsi namáčejte tousty