Ztěžklé nohy nejsou nic neobvyklého po dlouhém pochodu nebo stání. Otok se během následujícího dne nejspíš ztratí. Pokud nezmizí a vytrvává dlouhodobě, stává se zdravotním problémem.
Nejčastější příčina otékání nohou bývá ve zděděné dispozici. Konkrétně to znamená, že někteří lidé přijdou na svět se slabší kondicí žil dolních končetin.
Přitom příroda tyto žíly vybavila důmyslným systémem chlopní, aby krev neklesala pod tíží gravitace dolů, ale stoupala směrem k srdci. Tak to funguje u zdravých lidí.
Jsou-li ale chlopně ochablé, pak odvádění krve vázne. Nedostává se v potřebném objemu z povrchových cév nohou do hlubokých, což je hlavní řečiště, odkud má krev proudit vzhůru.
Pokud mají chlopně i v hlubokých cévách zhoršenou schopnost tento pohyb zajistit, pak se krev začne v nezdravém množství v dolních končetinách hromadit.
První signály žilní nedostatečnosti
* nohy jsou bolavé, zvláště večer
* na nártu a kolem kotníku se objevují otlaky od bot
* okraje ponožek se zařezávají
* znatelné mohou být i metličky
Když slabost pokročí
Vyšší stupeň žilní nedostatečnosti naznačují hnědavé skvrny pod kůží, postupující otoky a křečové žíly. Chůze je zhoršená a hrozí vznik bércového vředu.
Otoky způsobují nejen bolestivost nohou, ale současně omezují prokrvení, takže tkáně jsou oslabené a náchylné k onemocnění.
V této fázi už otok není už jen příznakem žilní nedostatečnosti, ale vyvinul se v onemocnění, které se odborně nazývá flebedém. Ženy k němu mají větší sklon následkem hormonálních vlivů, roli hraje i poddajnější vazivo. Nápadné bývá zhoršení během těhotenství.
Další rizikové faktory
* nadváha a obezita
* dlouhé stání i sezení
* saunování při slabosti žilních chlopní
* obepínající oblečení a vysoké podpatky
Jak se flebedém léčí?
Základem terapie jsou tzv. venofarmaka, která zlepšují průtok krve žilami a zpevňují žilní stěnu. Účinná jsou už v počátcích onemocnění. Na léčbě by se měl postižený také aktivně podílet, protože důležitou podporou žilního oběhu v nohou je svalstvo.
Pravidelné cvičení s posilování svalů je proto základním předpokladem trvalého zlepšení stavu spolu se snížením nadváhy.
Tip: Pro rychlou úlevu si zkuste podložit nohy v posteli srolovanou dekou, aby byly o 10 až 15 cm výše než tělo. Kromě toho pomáhá také chladná sprcha nohou.
Kompresivní punčochy
Ty rovněž zlepšují odvádějí krve z nohou vzhůru k srdci. Slabinou je jisté nepohodlí při nošení a obtížné navlékání.
To se dá usnadnit následujícím postupem: Obraťte punčochu naruby, abyste mohli pohodlně navléknout chodidlovou část až po patu. Pak uchopte navazující část punčochy a kyvadlovými pohyby ze strany do strany ji pomalu oblékejte.
Důležité je nenatahovat nahoru, protože pak by punčocha měla sklon sklouzat dolů a táhnout na kůži.
Mimochodem: Kompresivní punčochy a punčocháče už dávno nepůsobí nevzhledně a babsky. K mání jsou tuzemské modely v různých barvách a dokonce z ozdobnými aplikacemi ze skleněných krystalků.
Když vázne lymfa
To je další příčina otoků, která je nezávislá na krevním oběhu. Patrně každý má zkušenost s úrazem a vzpomínku na to, jak poraněná část těla otekla. Podobně se tomu děje kolem operační rány, při zánětu. V těchto případech po odeznění příčiny otok splaskne.
Existují ale také otoky, které jsou vyvolány nedostatečným výkonem lymfatických cév.
Každý den vznikne v těle kolem 2,5 l lymfy, a pokud ji lymfatické cévy z některé partie nezvládnou odvádět, vznikne tam otok zvaný lymfedém.
Sklon je vrozený
Někteří lidé, mezi nimi častěji ženy, mají genetický sklon k horšímu výkonu lymfatických cév. Ten se projeví nejčastěji v pubertě nebo v mladém věku. Úraz, infekční nemoc nebo vyčerpání pak přetíží imunitní systém a pak dojde k tvorbě otoků.
První signály lymfedénu se však ozývají už před otékání a to neurčitou bolestí a tlakem. Vlastní otok je pak už nebolestivý, kůže je této části těla je chladná a bílá. Čím je stav pokročilejší, tím obtížnější je jeho léčba.
Jak se nemoci bránit?
Při rodovém sklonu k lymfedénu je prozíravé nepodceňovat první známky nemoci, neboť pak je léčba snazší. Prospívá i pohyb a udržování optimální váhy.
Naopak škodlivý je pobyt ve vysokých teplotách, nejčastěji se lymfedén poprvé projeví právě za tropických teplot. Škodí i dlouhé vysedávání a stání.
Účinnou metodou na zmírnění projevů jsou masáže, které se lze naučit a provádět doma. Pokročilejší stadia pak vyžadují léčbu na odborných pracovištích lymfocenter, kde se používá ruční a přístrojová lymfodrenáž a podobné metody pro odvedení stagnující mízy.
Foto: Shutterstock