Jestli váš partner po celou noc, jak se říká řeže jako motorová pila, máte jen několik možností, co dělat: rozvést se, oddělit ložnice, zkusit babské rady, nebo ho poslat na operaci.
Zdá se, že chrápání není škodlivé, protože „jen“ obtěžuje partnera, ale tak nevinná záležitost to zase není. Ve své podstatě to je zdravotní problém, který u postiženého zvyšuje vznik vysokého krevního tlaku a riziko úmrtí na srdeční infarkt.
Proč chrápeme
Příčinou bývá ztráta svalového napětí v jazyku a čelistech. Proto většina lidí chrápe v leže na zádech, kdy čelist obvykle poklesne dolů a jazyk sklouzne dozadu. Může to ale být také zhoršená nosní průchodnost či nachlazení. Důvodem může být i kouření a pojídání těžkých jídel.
Koho postihuje
Častěji chrápou muži než ženy. Obecně pak lidé nad 40 let, kteří trpí nadváhou, před spaním popíjeli alkohol, užívají sedativa či hypnotika nebo mají v dýchacím ústrojí či na spodní čelisti anatomické anomálie.
Nepříjemné noční zvuky také častěji vydávají lidé, jejichž nejbližší příbuzní (rodiče, sourozenci) chrápou.
Spánková apnoe
U čtyř procent mužů a dvou procent žen ve věku 30–60 let je však příčinou chrápání patologické zúžení dýchacích cest (měkké patro, patrové mandle, za kořenem jazyka). Tento druh chrápání se nazývá spánková apnoe.
Výsledkem jsou desetivteřinové až minutové zástavy dechu. Kvůli tomu klesá hladina kyslíku v krvi, což vede k nedostatečnému okysličení orgánů a z toho plynou vysoká zdravotní rizika: vyšší výskyt onemocnění srdce, vysoký tlak, infarkt, cukrovka, mrtvice.
A i kdybyste trpěli jinou formou chrápání než spánkovou apnoe, nemáte podle odborníků vyhráno. Lékaři totiž považují ostatní formy chrápání za její předstupeň.
Následky
Pokud jste to vy, kdo celou noc chrápe, až drnčí okenní tabulky, víte, že se moc nevyspíte. Buď vás několikrát za noc probudí vlastní rachotivé zvuky, nebo vás ruší mlaskání partnera, případně to, že s vámi v zoufalství třese.
Jestli máte spánkovou apnoe, budíte se lapáním po dechu z nedostatku kyslíku, protože mozek má pohotovost – musí vysílat signály k uvolnění dýchacích svalů. Ráno jste pak unavení, a kdyby to šlo změřit, zjistili byste, že trpíte vyšší mírou stresu.
Vše dohromady vede k častějšímu riziku nemocí popsaných výše, a v případě mužů také k poruchám potence.
Léčba domácí
Na rozvod to není, ale ještě než se každý uchýlíte do svého pokoje, zkuste pár našich rad. Vždy před spaním si lehněte na bok a v duchu si stále opakujte: Lehnu si na bok a zůstanu tak ležet.
Časem se vycvičíte tak, že to i ve spánku budete instinktivně dodržovat. Můžete také chrápajícímu partnerovi přišít na střed zad pyžama malý gumový míček nebo jiný nepohodlný předmět, který mu zamezí přetáčení na záda.
Další metody:
• Zvyšte v ložnici vlhkost vzduchu.
• Několik hodin před spaním nepijte alkohol.
• Přiložte ruku pevně na čelist a cca 2 minuty tlačte čelistí proti ruce, jazykem se při tom opírejte do předních zubů.
• 3–4 minuty před spaním si říkejte tiše ááááách.
Léčba odborná
Laser
Pokud lékař zjistí, že vaše chrápání způsobují vibrace měkkých tkání hltanu, lze to vyřešit celkem jednoduchým estetickým zákrokem – ošetřením laserem. Je to neinvazivní bezbolestný zákrok, který vás po výkonu nijak neomezí.
Připravte se jen na to, že ucítíte zápach kůže spálené laserem. Mírná nebo střední bolest krku se dostaví až po dvou dnech a trvá zhruba týden.
Po deseti dnech od ošetření bolest vymizí a problém chrápání by se měl upravit přibližně po měsíci od vykonání zákroku.
Řez, maska, termoterapie
Pokud chrápání způsobují jiné části dýchacího ústrojí než hltan a měkké tkáně v dutině ústní, řeší to plastická chirurgie odstraněním mandlí, plastikou nosních přepážek, měkkého patra, nebo radiofrekvenční termoterapie.
Nejméně příznivou zprávou je diagnostika spánkové apnoe, kdy je nutná další léčba a spolupráce s odborníky z ORL. Na léčbu se využívá takzvaný přetlakový přístroj, který pomocí masky nasazené přes nos brání kolapsu stěn v dýchacím ústrojí.
Masku musíte poměrně dlouho používat doma každou noc.
Text: Ve spolupráci s Petrou Řehořkovou z Petra Clinic připravila Laura Skrčená, Foto: Shutterstock