Stavíte, nebo renovujete byt? Aby vám nové dveře a okna správně fungovaly, nesmíte zapomenout na doplňky – kliky a kličky či kování. Z čeho můžete vybírat?
Kliky a kování nejsou totéž. Klika je jednou ze součástí kování, které se skládá z celého systému prvků ovládajících mechanizmus otevírání dveří a oken. Co všechno potřebujete vědět, než se vypravíte novou kliku koupit?
Kliky a kličky
U dveří
Uvnitř v bytě už není nutné mít ve dveřích zámek, proto si pořizujeme jen kliku. Dveře pak i lépe vypadají. Běžné dveře se dnes otevírají klikou, či jednoduchou otočnou koulí, u posuvných dveří se používá místo kliky tzv. miska (nebo také mušle).
Mušle má zabudovanou úchytku, díky které dveře snadno zavřete na doraz, ale pokud mají dveře madlo, nezajíždějí do dveřního rámu celé. Dveře lze také posouvat zvenku po zdi, takové žádný mechanizmus nepotřebují, jen kolejnici.
Kliku je tedy třeba vybírat nejen podle vzhledu, ale podle toho, jak a kdy budeme dveře používat. U dveří s pantem, které otevíráme a zavíráme často, se nejlíp hodí madlo (držadlo), u posuvných dveří třeba ze skla je lepší mušle.
U oken
Běžně otvíraná okna jsou osazená většinou jedním typem kliček, která se liší jen vzhledem. Koupit lze jednoduché kličky v bílém či titanovém provedení, ale nabídka umožňuje sladit kliky s odstíny okenních rámů.
Navíc si můžete opatřit bezpečnostní kliky, které lze zamykat v různých polohách. Existují dvě varianty: klička se zámkem na klíč umístěný přímo uvnitř, oproti kličce s otočným knoflíkem.
Posuvná okna se obvykle obejdou bez kliček, protože bývají ovládána různými typy dálkového ovládání.
Tip: Abyste se doma cítili v bezpečí, měli byste na okna namontovat i bezpečnostní čidla. Reagují na pohyb okenní kličky.
Rozmanitost materiálů
Dnes se na klikách kombinují i materiály zdánlivě nesourodé, ve skutečnosti jsou však velmi efektní. Hojně se používá plast, hliník a kovová slitina zamak, takové kliky však nemají dlouhou životnost.
Luxusnější lze pořídit i v kombinacích kov–kůže či dřevo a sklo. Jsou elegantní a méně zdobné a líp sednou do dlaně. Na kliky se používají nátěry, matné i lesklé laky. Velmi kvalitní a praktické jsou však broušené a leštěné kliky z nerezu.
Tvrdé titanové zas zaručují mimořádnou odolnost proti odření a poškrábání, navíc je lze i přibarvovat na různé odstíny. Moderní jsou zapuštěné úchyty splývající s plochou dveří nebo kování nenápadně skryté v jejich hranách.
Retro design
Železné masivní kliky se hodí do stylově zařízených interiérů, na chatu nebo chalupu. Aby byl dojem perfektní, ze železa se vyrábějí jak kliky, tak i další prvky včetně zámků, západek nebo třeba klepadel. Speciální úpravou lze na výrobcích dosáhnout i železnou patinu.
Sednou do dlaně
Klasický tvar klik dveří připomíná elko (L), v obchodech ale koupíte i jiné, třeba do téčka (T), nebo i řadu dalších variant. Někdy naprosto splynou s designem dveří, jindy jsou do dveří zapuštěné, používají se i tzv.
rozety (hranaté, kulaté, oválné), destičky kryjící otvor pro kliku a zámek. Pokud klika „vrže“, problém bude v zámku, ve kterém nejspíš zůstaly nečistoty a piliny z truhlárny.
Zámek je nutné vyšroubovat a vyčistit a pak promazat silikonovým olejem – nikdy ne jedlým kuchyňským!
Zámek s pojistkou
Moderní kliky v domácnosti – včetně těch do dveří koupelen a záchodů – nejsou jen krásné, ale umožňují dveře zamykat. Nově jsou vybavené bezpečnostní pojistkou, aby šly otevřít šroubovákem i z druhé, venkovní strany. To ocení zejména v rodinách s malými dětmi a zapomnětlivými seniory.
Tip Paní domu: Abyste doma neměli jiné kliky u oken a jiné u dveří, pořiďte si dnes už snadno dostupné komplety klik a kování, vycházející ze stejného designu a materiálu.
Text: Marie Šrámková, Foto: Holar.cz, Kliky M&T, Kování a kliky.cz, Lanos, Lukor, Vše pro okna.cz