Domů     Chcete chovat želvu?
Chcete chovat želvu?
od 23.2.2023

Možná vás k tomu přemluvily děti a vy si říkáte, že to možná není špatný nápad, protože to nebude tak náročné. Ano i ne.

Chov želvy není sice náročný, ale bez práce to rozhodně nebude. A počítat musíte s tím, že to bude starost na léta. Suchozemské želvy se totiž dožívají přibližně 30 let, ale někteří chovatelé uvádějí i 60.

Jak si vybrat?

Druhů, které se hodí pro chov v domácnosti, je několik. Důležité je, kolik prostoru můžete želvě vyhradit a kde ji míníte převážně chovat. Máte malý byt nebo domek se zahradou, kde bude moci v létě pobývat? Těmto podmínkám je třeba přizpůsobit výběr želvy.

reklama

Některé dorůstají jen 25 centimetrů, jako třeba želva stepní, takže postačí i malý byt. Ale jsou i větší, třeba taková želva ostruhatá může mít v dospělosti klidně i 80 centimetrů. Ta už vyžaduje větší prostor.

Pořiďte jí bydlení

Na mysli máme vhodné terárium. Pro dospělou želvu, která nedoroste víc než 30 centimetrů, by mělo mít minimálně 1 metr krát 60 centimetrů. Samozřejmě, máte-li dost prostoru, může být větší.

Na dno by měla přijít vhodná podestýlka, tedy jemný štěrk, mulčovací kůra a k tomu můžete přidat kousky dřeva i trochu sena a suchého listí i nějaké kamínky. Vůbec nevadí, když bude povrch trochu členitý.

reklama

V teráriu musíte vybudovat domeček, tedy něco, kam by se mohla želva schovat. Poslouží vám třeba samorost z kořenů stromu, můžete vystavět domeček z kamenů a větví, fantazii se meze nekladou, jen musí být dost velký, aby se tam mohla želva schovat.

Tip: Pokud je vaše terárium skleněné, radí chovatelé polepit je zvenku papírem, protože želvu sklo mate a snaží se jím projít.

Má ráda teplo

Počítejte s tím, až budete řešit osvětlení terária. Nejvhodnější je UV lampa, ta totiž terárium zároveň vyhřeje. Někteří dávají do terária takzvaný vyhřívací kámen.

reklama

Ten může být obyčejný přírodní a dá se pod lampu, která ho ohřeje, nebo se prodává vyhřívaný na elektřinu. Ten by ovšem neměl být zapnutý nepřetržitě. Důležité je, aby želva měla možnost být v teple, ale také se ochladit. Pomůže umístění osvětlení do rohu, aby ve zbytku terária bylo chladněji.

Nezapomeňte na vodu

Želva se potřebuje samozřejmě napít, ale také se ráda smočí. K tomu jí poslouží plochá miska s vodou. Vybírejte takovou, kterou nedokáže převrátit a do níž si může i vlézt.

Někteří chovatelé doporučují, nechat želvu jednou za čas vykoupat v umyvadle s trochou napuštěné vody. Musí jí být opravdu málo, aby mohla dýchat. Po koupeli ji necháte uschnout a můžete ji i prohlédnout, jestli má v pořádku krunýř.

Jak ji krmit

Želva je převážně býložravec, i když v přírodě slupne sem tam nějakou žížalu. V domácích podmínkách jí dávejte zeleninu rozsekanou na malinké kousky, trávu, listy i květy. Má ráda i ovoce, ale s tím šetřete, abyste jí nezadělali na zdravotní problémy.

Občas může dostat kousek vařeného bílku, nebo kousíček vařeného masa, ale ani to nesmíte přehánět. Co jí chutná, zjistíte časem sami. Samozřejmě v létě bude výběr pestřejší.

Želva na zahradě

Od jara do léta může být venku. Ale i tady jí musíte vytvořit podmínky. Jestli si myslíte, že tak pomalý tvor vám nemůže utéci, jste na omylu. Taky se umí zdatně podhrabávat.

Měli byste jí tedy vytvořit ohrádku, nejlépe z prken nebo z plechu či cihel zapuštěných do země a výškou nešetřete. Strany ohrádky by měly směřovat šikmo dovnitř. Necháte-li ji pohybovat se volně, nezbyde vám, než ji hlídat.

Ani v ohrádce nesmíte zapomenou na stinné místo. Buď ji umístěte někam pod keře, nebo udělejte domeček, který můžete pokrýt hlínou nebo drny. U malých želv se vyplatí výběh přikrýt pletivem. A pokud máte psa nebo kočku, nedovolte, aby na želvu útočili.

Zimní spánek

Někdy v listopadu byste želvě měli vytvořit podmínky k zimnímu spánku, který v ideálním případě potrvá až do března. Před tím postupně snižujte teplotu v teráriu. Želva sama postupně přestává žrát a začíná se více vyprazdňovat. A kde zimovat?

Ideální je sklep, do kterého dáte bedýnku naplněnou směsí různých materiálů. Použít můžete hobliny, hrabanku, listí i třeba kusy látky. Želva musí mít možnost se zahrabat.

Teplota by měla být od 5 do 7 °C. Někteří chovatelé zimují v lednici, ale pozor, rozhodně ne tam, kde uchováváte potraviny. Mělo by jít o lednici připravenou k tomu to účelu s možností kontrolovat teplotu.

Víte, že…

…želvy jsou chráněné? A co to pro vás znamená? Když budete želvu kupovat musíte k ní dostat certifikát CITES. To je zkratka mezinárodní úmluvy o obchodování s ohroženými druhy volně žijících živočichů.

Vlastně takový doklad původu, který obsahuje veškeré informace o vašem zvířátku. S ním pak musíte do měsíce dojít na odbor životního prostředí a želvu přihlásit. Určitě to udělejte, protože jinak by vám hrozila pokuta.

Už toho vyplývá, že želvu je potřeba koupit jen u oficiálních prodejců nebo prověřených chovatelů, kteří vám certifikát vydají.

Foto: Shutterstock

reklama
Související články
16.3.2023
Máte pocit, že vás v Čechách už nic nepřekvapí? Nechte se zlákat na výlet do královského města Kolína. Ať už přijedete na kole, vlakem, autem či dorazíte pěšky, čeká na vás řada krásných, dosud málo objevených míst. Historie kolínské židovské komunity Kolínský židovský klenot, Jeruzalém na Labi, představuje ojedinělý soubor židovských památek, bývalá židovská čtvrť právem náleží k nejcennějš
16.3.2023
Jarní veletrh krásy a zdraví FOR BEAUTY, který se koná ve dnech 24.–25. března v PVA EXPO PRAHA, se blíží. Na jednom místě najdete mnoho profesionálních značek ze světa kosmetiky, nail designu, pedikúry a vlasové péče. Kromě výhodných nákupů za veletržní ceny se návštěvníci mohou těšit i na bohatý doprovodný program. Tváří veletrhu se pro rok 2023 stala modelka a Česká Miss roku 2015 Nikol Švantne
15.3.2023
Kdysi v seriálu Hop, nebo trop předvedl, že na lyžích to fakt umí. Hrál v něm sportovního nadšence, místy až šílence. Ve skutečnosti to ale u něj se sportem není tak žhavé, tedy až na ty lyže – na těch vyrostl, a celoživotní fandění fotbalovému týmu z Teplic. Holt kluk od Krušných hor. Jako místo narození uvádí Ústí nad Labem, dětství však prožil v nedalekém Chlumci. Krušné hory na dosah, a tak n
3.3.2023
Jeho úkolem je chránit svého nositele a účinkuje pouze tehdy, když ho máte neustále při sobě. Vybírat si ho můžete podle svého znamení, nebo podle účelu, ke kterému je určen. Věříte na „cosi mezi nebem a zemí“? Na nadpřirozeno, které nás obklopuje? Na zlé síly, proti kterým je třeba se bránit? Jestli jste odpověděli, že ano, pak si určitě pořiďte amulet. Bude vás chránit před negativní energií
16.2.2023
Napadlo vás někdy, že každá rodina má svůj strom života? No ano, je to tak. A pokud vy o předcích nic nevíte, nebo jen málo, můžete to změnit. Mnoho lidí si při slově rodokmen vybaví třeba šlechtické rody a jejich složitou historii a většina se předem zalekne obtížnosti takového úkolu. Jenom toho bádání a prolézání zaprášenou dokumentací, zakreslování různých vztahů a spojů na papír a nekonečného
Nenechte si ujít další zajímavé články
Miliardy planetárních vyvrhelů se toulají naší galaxií
21stoleti.cz
Miliardy planetárních vyvrhelů se toulají naší galaxií
Většina dosud známých planet svůj život tráví v rodinném kruhu s mateřskou hvězdou a mnohdy i s planetárními sourozenci. Ale jak to tak někdy bývá u lidí, tak i mezi planetami může dojít ke konfliktu,
Klara Rott The Spa v representativních prostorách hotelu Andaz
iluxus.cz
Klara Rott The Spa v representativních prostorách hotelu Andaz
Lifestylový hotel Andaz Prague, unikátní místo čerpající z bohatých lokálních tradic, kultury, umění a architektury, poskytl své prostory a záštitu kosmetické značce Klara Rott, která zde vytvořila un
Kvůli komu se tak Lucie Benešová stále šlechtí?
nasehvezdy.cz
Kvůli komu se tak Lucie Benešová stále šlechtí?
Těžko věřit, že je Lucie Benešová (48) babičkou. Vzhledem směle konkuruje i o generaci mladším herečkám – není divu, že ještě dnes jí scenáristé předepisují košilaté scény, jak je sama nazývá. Z je
Rosslynská kaple: Ukrývá nejcennější relikvii světa?
epochalnisvet.cz
Rosslynská kaple: Ukrývá nejcennější relikvii světa?
Skotsko je neuvěřitelně pestrá země s bohatou a bohužel také pořádně komplikovanou a krvavou minulostí. Tu připomíná i množství historických staveb, mezi které patří i slavný chrám stojící v zeleni ma
Bez zakryté hlavy to nejde: Kdo kvůli zničenému slamáku zrušil svatbu?
epochaplus.cz
Bez zakryté hlavy to nejde: Kdo kvůli zničenému slamáku zrušil svatbu?
Francouzské královně Marii Antoinettě (1755–1793) dělá její manžel Ludvík XVI. (1754–1793) všechno, co jí na očích uvidí. Projevuje se to na výdajích dvora. Ministru financí Turgotovi dochází trpělivo
Záhada rodinné chaty
skutecnepribehy.cz
Záhada rodinné chaty
V mládí jsem zažila na naší chatě opravdu hrozivé věci, které jsem si nedovedla vysvětlit. Odpovědi na moje otázky přinesl až čas. Jako dívka z Prahy jsem si uměla vychutnat víkendy na naší chatě. Oproti panelákovému bytu to byla vždycky vítaná změna. Přírodu a čerstvý vzduch jsem milovala odmalička. Měli jsme chatu kousek od jednoho rybníka,
Excentrická svatyně klasického designu
rezidenceonline.cz
Excentrická svatyně klasického designu
Sebevědomá kombinace témat, materiálů a textur, směs paradoxů, tvořená moderními formami v kombinaci s nadčasovým nábytkem – to vše stojí za výsledným jemným leskem luxusního interiéru, jehož vyznění
Špagety se zeleninou
tisicereceptu.cz
Špagety se zeleninou
Jídlo, se kterým si poradíte, i když vás na vaření zrovna moc neužije. Ingredience 500 g špaget 500 g mletého masa 250 g rajčatového pyré 1 větší cibule 3 velká rajčata 1 červená paprika 2
Zeleninový kuskus s krevetami
tisicereceptu.cz
Zeleninový kuskus s krevetami
Suroviny 250 g mražených krevet 2 hrnky kuskusu 1 l zeleninového vývaru 2 velké cukety 2 pórky 2 lžíce olivového oleje hrubozrnná mořská sůl pepř čerstvá bazalka Postup Suchý kuskus n
Vymění Martin Zounar partnerku za kolegyni?
nasehvezdy.cz
Vymění Martin Zounar partnerku za kolegyni?
Po třinácti letech se rozešel s partnerkou Simonou Brdičkovou (46). Mají spolu dceru Claudii (14). Když to ale Martin Zounar (55) nejméně čekal, vstoupila mu do cesty pohledná psycholožka Kateřina K
První knihu na území dnešního Slovenska napsal římský císař: Ale kde?
enigmaplus.cz
První knihu na území dnešního Slovenska napsal římský císař: Ale kde?
Už pozorná dítka ve školách se mohou dozvědět, že první knihu na území sousedního Slovenska napsal římský císař Marcus Aurelius. Dokážeme však určit přesné místo, kde slavná sbírka úvah „Hovory k sobě
Pardubický kraj Vůně perníku, úsměv loutek a UNESCO
epochanacestach.cz
Pardubický kraj Vůně perníku, úsměv loutek a UNESCO
Ačkoli patří k těm menšímv České republice, nabízí aktivity a působivé expozice, kterým nelze říci „ne“. Pouze v Pardubickém kraji můžete nasát omamnou vůni perníku, stát se součástí dostihového vesel