Domů     Chcete chovat želvu?
Chcete chovat želvu?
23.2.2023

Možná vás k tomu přemluvily děti a vy si říkáte, že to možná není špatný nápad, protože to nebude tak náročné. Ano i ne.

Chov želvy není sice náročný, ale bez práce to rozhodně nebude. A počítat musíte s tím, že to bude starost na léta. Suchozemské želvy se totiž dožívají přibližně 30 let, ale někteří chovatelé uvádějí i 60.

Jak si vybrat?

Druhů, které se hodí pro chov v domácnosti, je několik. Důležité je, kolik prostoru můžete želvě vyhradit a kde ji míníte převážně chovat. Máte malý byt nebo domek se zahradou, kde bude moci v létě pobývat? Těmto podmínkám je třeba přizpůsobit výběr želvy.

Některé dorůstají jen 25 centimetrů, jako třeba želva stepní, takže postačí i malý byt. Ale jsou i větší, třeba taková želva ostruhatá může mít v dospělosti klidně i 80 centimetrů. Ta už vyžaduje větší prostor.

Pořiďte jí bydlení

Na mysli máme vhodné terárium. Pro dospělou želvu, která nedoroste víc než 30 centimetrů, by mělo mít minimálně 1 metr krát 60 centimetrů. Samozřejmě, máte-li dost prostoru, může být větší.

Na dno by měla přijít vhodná podestýlka, tedy jemný štěrk, mulčovací kůra a k tomu můžete přidat kousky dřeva i trochu sena a suchého listí i nějaké kamínky. Vůbec nevadí, když bude povrch trochu členitý.

V teráriu musíte vybudovat domeček, tedy něco, kam by se mohla želva schovat. Poslouží vám třeba samorost z kořenů stromu, můžete vystavět domeček z kamenů a větví, fantazii se meze nekladou, jen musí být dost velký, aby se tam mohla želva schovat.

Tip: Pokud je vaše terárium skleněné, radí chovatelé polepit je zvenku papírem, protože želvu sklo mate a snaží se jím projít.

Má ráda teplo

Počítejte s tím, až budete řešit osvětlení terária. Nejvhodnější je UV lampa, ta totiž terárium zároveň vyhřeje. Někteří dávají do terária takzvaný vyhřívací kámen.

Ten může být obyčejný přírodní a dá se pod lampu, která ho ohřeje, nebo se prodává vyhřívaný na elektřinu. Ten by ovšem neměl být zapnutý nepřetržitě. Důležité je, aby želva měla možnost být v teple, ale také se ochladit. Pomůže umístění osvětlení do rohu, aby ve zbytku terária bylo chladněji.

Nezapomeňte na vodu

Želva se potřebuje samozřejmě napít, ale také se ráda smočí. K tomu jí poslouží plochá miska s vodou. Vybírejte takovou, kterou nedokáže převrátit a do níž si může i vlézt.

Někteří chovatelé doporučují, nechat želvu jednou za čas vykoupat v umyvadle s trochou napuštěné vody. Musí jí být opravdu málo, aby mohla dýchat. Po koupeli ji necháte uschnout a můžete ji i prohlédnout, jestli má v pořádku krunýř.

Jak ji krmit

Želva je převážně býložravec, i když v přírodě slupne sem tam nějakou žížalu. V domácích podmínkách jí dávejte zeleninu rozsekanou na malinké kousky, trávu, listy i květy. Má ráda i ovoce, ale s tím šetřete, abyste jí nezadělali na zdravotní problémy.

Občas může dostat kousek vařeného bílku, nebo kousíček vařeného masa, ale ani to nesmíte přehánět. Co jí chutná, zjistíte časem sami. Samozřejmě v létě bude výběr pestřejší.

Želva na zahradě

Od jara do léta může být venku. Ale i tady jí musíte vytvořit podmínky. Jestli si myslíte, že tak pomalý tvor vám nemůže utéci, jste na omylu. Taky se umí zdatně podhrabávat.

Měli byste jí tedy vytvořit ohrádku, nejlépe z prken nebo z plechu či cihel zapuštěných do země a výškou nešetřete. Strany ohrádky by měly směřovat šikmo dovnitř. Necháte-li ji pohybovat se volně, nezbyde vám, než ji hlídat.

Ani v ohrádce nesmíte zapomenou na stinné místo. Buď ji umístěte někam pod keře, nebo udělejte domeček, který můžete pokrýt hlínou nebo drny. U malých želv se vyplatí výběh přikrýt pletivem. A pokud máte psa nebo kočku, nedovolte, aby na želvu útočili.

Zimní spánek

Někdy v listopadu byste želvě měli vytvořit podmínky k zimnímu spánku, který v ideálním případě potrvá až do března. Před tím postupně snižujte teplotu v teráriu. Želva sama postupně přestává žrát a začíná se více vyprazdňovat. A kde zimovat?

Ideální je sklep, do kterého dáte bedýnku naplněnou směsí různých materiálů. Použít můžete hobliny, hrabanku, listí i třeba kusy látky. Želva musí mít možnost se zahrabat.

Teplota by měla být od 5 do 7 °C. Někteří chovatelé zimují v lednici, ale pozor, rozhodně ne tam, kde uchováváte potraviny. Mělo by jít o lednici připravenou k tomu to účelu s možností kontrolovat teplotu.

Víte, že…

…želvy jsou chráněné? A co to pro vás znamená? Když budete želvu kupovat musíte k ní dostat certifikát CITES. To je zkratka mezinárodní úmluvy o obchodování s ohroženými druhy volně žijících živočichů.

Vlastně takový doklad původu, který obsahuje veškeré informace o vašem zvířátku. S ním pak musíte do měsíce dojít na odbor životního prostředí a želvu přihlásit. Určitě to udělejte, protože jinak by vám hrozila pokuta.

Už toho vyplývá, že želvu je potřeba koupit jen u oficiálních prodejců nebo prověřených chovatelů, kteří vám certifikát vydají.

Foto: Shutterstock

reklama
Související články
28.5.2024
Se svým otcem, známým režisérem a hercem Miroslavem Macháčkem, který rodinu záhy opustil, měla Kateřina Macháčková vztah poměrně komplikovaný, a lze jej označit spíše za přátelský. „Svého tátu jsem vlastně poznávala až z pozůstalosti. Tehdy jsem pochopila jeho rozporuplnou osobnost, i to, že mě měl opravdu rád“, vzpomíná oblíbená herečka, která později zpracovala otcovy záznamy do knihy „Zápisky z
7.5.2024
Známý divadelník, fotograf a někdejší spoluzakladatel legendárního Kladivadla v těchto dnech pokřtil už pátý díl své pozoruhodné encyklopedie „Malý průvodce po hrobech velkých“, mapující místa posledního odpočinku slavných osobností českých dějin. Jak už napovídají koláže fotografií na všech pěti dílech, nejde jen o dějiny dávné, ale i ryze současné. Protože, jak říká sám autor: „Jde vlastně o nek
17.4.2024
„Publikum by mi neodpustilo, kdybych jim nedopřál aspoň dva prezidenty, kteří jsou pro každého imitátora skutečnou lahůdkou – a to jsou samozřejmě Václav Klaus a Miloš Zeman. Ostatní politiky fakt nedělám, protože to je nevděčné. A navíc máme takovou spoustu jiných, krásných hlasů“, prozradil populární bavič a imitátor Petr Martinák, který byl hostem březnového talk-show Hovory W. Tomuto pořadu pa
1.4.2024
Eva Hrušková a Pavel Mészáros stvořili zajímavé ohlédnutí za 50 lety od narozenin Popelky. Je to neuvěřitelné, ale s touo stále krásnou herečkou se můžete setkávat na různých akcích. Třeba na představení HOVORY W v Radiocafé  na pražských Vinohradech. Asi nikdo z těch, kteří se účastnili natáčení Popelky tehdy netušil, že se ta černobílá televizní pohádka stane legendou. Vznikala v době, která
19.3.2024
Kluk od Bohumína. Herec Národního divadla. Hraje kupř. prince, který kvůli úkladům mladšího bratra ztratil paměť, v pohádce Korunní princ. Také slyšíte to jeho překvapené: „Dobrý den...?“Je bytostný optimista, říká o něm jeho žena. Hlavně je však spokojený táta… Na dětství vzpomíná rád. Narodil se sice v Bohumíně, ale po pár letech – a odchodu otce – se s maminkou přestěhovali k prarodičům na ven
reklama
reklama
Šikovné tipy
Než začnete malovat…
Také se tak díváte po stěnách a říkáte si, že by to chtělo vymalovat? To se stává často, když nám slunce posvítí do oken. A také je jaro a začátek léta k malování nejvhodnější. Barva bude dobře schnout a nebude zas takové horko. I když ono samo malování je tak trochu alchymie, nesmí to schnout moc […]
Vymáčkněte to nejlepší z citronu!
Nebudeme vám radit takové banality, jako je vzít citron na vybělení pih nebo prstů zažloutlých od cigaret. Víme, že jste ženy dost zkušené na to, abyste mohly samy radit. Proto se vás pokusíme překvapit tipy, které jste určitě ještě nikde nečetly. Na zapálení grilu jsou úžasným pomocníkem pruhy sušené citronové kůry. Nejen že báječně chytají, […]
Noste brož jako šperk
Brože nikdy nevyšly z módy, jsou stále in. Nejčastěji vyniknou na klopě saka či kabátu, výraznější kousky pak můžete nosit i na šatech. Brož dodá oděvu eleganci a podtrhne váš styl. Prostě je to úžasný módní doplněk. A víte, že umí promlouvat také o tom, jak se cítíme? „Čtěte z mých broží,“ pronesla kdysi někdejší […]
Aby vám výstřih slušel
Roli hraje jak tvar výstřihu, tak správná péče o pokožku v dekoltu. Nemyslete si, že stačí vnady prostě jen odhalit. Poprsí výrazně ovlivňuje i celkový dojem z postavy a harmoničnosti proporcí. Své míry nezměníme, ale dojem můžeme hodně ovlivnit správně vybraným tvarem výstřihu. Víte, jaký vám nejvíce sluší? 3 univerzálně slušivé Široký kruhový výstřih je […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zářivá perla Jadranu – Chorvatsko
nejsemsama.cz
Zářivá perla Jadranu – Chorvatsko
Mnoho českých turistů každoročně vybírá pro letní dovolenou Chorvatsko. Která místa tu jsou ta nejlepší, a vyplatí se proto o nich přemýšlet? Dalmácie Naprostou většinu pláží v Dalmácii pokrývají drobné kamínky a pláže poměrně rychle klesají pod vodní hladinu. Příjemné okamžiky určitě strávíte na pláži Zlatni rat, která se nachází v Brači. Pozoruhodné je, že
Jogaila: Otevřel mu křest bránu k moci?
historyplus.cz
Jogaila: Otevřel mu křest bránu k moci?
Mladý litevský kníže se žení, aby posílil vztahy své země se sousedním mocným Polskem. Až bude o půl století později ležet na smrtelné posteli, bude jméno jeho rodu znát celá Evropa. Litevské velkoknížectví existuje už osm desítek let, když se vlády ujímá dynastie Gediminovců, odvozující svůj původ od knížete Gediminase (asi 1275–1341). Ten položí základy
Mnoho druhů českých rostlin z přírody mizí, ale šíří se teplomilné a nepůvodní druhy
epochalnisvet.cz
Mnoho druhů českých rostlin z přírody mizí, ale šíří se teplomilné a nepůvodní druhy
Tým botaniků odhalil významné změny v rozšíření druhů české květeny. Jejich studie analyzovala ústup i šíření jednotlivých druhů flóry na českém území od roku 1960. Nová studie vznikla na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity ve spolupráci s Botanickým ústavem Akademie věd ČR, Univerzitou Karlovou a Vídeňskou univerzitou a byla publikována v mezinárodním odborném časopise Biological Conservation.
Poznala Baroňová toho pravého?
nasehvezdy.cz
Poznala Baroňová toho pravého?
V nekonečné Ulici má po svém boku milujícího manžela a tři potomky. Ve skutečnosti ale představitelka Ivy Klímové takové štěstí v osobním životě nemá. Hana Baroňová (39) oslaví v listopadu jubileum
Fiesta Gin z Garage22 se zařadil mezi nejlepší na světě
iluxus.cz
Fiesta Gin z Garage22 se zařadil mezi nejlepší na světě
Pražská palírna Garage22 funguje teprve čtvrtým rokem, přesto se na nápojovou scénu už stihla zapsat výrazným písmem. A to nejen na tu českou. Letošní novinka z produkce holešovické destilerie je již
Libanonský tabbouleh
tisicereceptu.cz
Libanonský tabbouleh
Můžete si připravit i netradiční variantu, kdy místo bulguru použijete kuskus nebo quinou. Suroviny 150 g bulguru 4 rajčata 1 okurka 1 červená cibule 2 jarní cibulky 1 a ½ svazku hladkolist
Děsivý Bullebak: Mohl existovat fantom amsterdamských kanálů?
enigmaplus.cz
Děsivý Bullebak: Mohl existovat fantom amsterdamských kanálů?
Délka vodních kanálů v nizozemském Amsterdamu přesahuje sto kilometrů. Většina z nich je navíc splavná lodí. Klene se nad nimi přes jeden tisíc mostů. Když se z nich zadíváte na temnou vodu kanálů-gra
Pokrok v léčbě rakoviny plic na obzoru
21stoleti.cz
Pokrok v léčbě rakoviny plic na obzoru
V České republice je každoročně diagnostikováno více než 6 000 pacientů s rakovinou plic, více než 5 000 jich na zhoubný karcinom plic každý rok zemře. Tento typ rakoviny má relativně nízkou úspěšnost
Tajuplná Šumava: Hrůzu nahánějící umrlčí prkna
epochanacestach.cz
Tajuplná Šumava: Hrůzu nahánějící umrlčí prkna
Úcta k zemřelým se projevuje v každém koutě světa i naší republiky trochu jinak. Šumavští si osvojili velmi svérázný zvyk – stavění umrlčích prken, ze kterých se stalo podivné memento smrti a prostředek, jakým mrtvé uctívat a často i s nimi promlouvat. Mohla v sobě lože nebožtíků soustřeďovat negativní energii zemřelých a prostupovat i do
Zázračné helium: Proč nám mění hlas?
epochaplus.cz
Zázračné helium: Proč nám mění hlas?
Zatmění Slunce roku 1868. Událost, kterou si nemůže žádný hvězdář nechat ujít. Francouzský astronom Pierre Janssen (1824–1907) není výjimkou. Jako první si všimne žluté spektrální linie. Neznámý prvek dostane jméno po bohu Slunce, Héliovi. Potrvá ještě 27 let, než skotský chemik William Ramsay (1852–1916) izoluje plynné helium na Zemi. Dost by se podivil, jak se
Poslední cinkání dědových klíčů
skutecnepribehy.cz
Poslední cinkání dědových klíčů
Dětství jsem strávila u prarodičů. Když děda ležel v nemocnici v kómatu, zažila jsem něco, co si nedokážu rozumově vysvětlit. S dědečkem Václavem jsme měli opravdu nádherný vztah. Byl spíš jako můj táta, kterého jsem nikdy nepoznala. Odmala jsme s bratrem a mamkou žili u prarodičů. Strávila jsem tam krásné dětství. Milovaný dědeček K bytovce, kde jsme žili, patřila rozlehlá zahrádka. Děda na
Bohémský interiér s pařížským šarmem
rezidenceonline.cz
Bohémský interiér s pařížským šarmem
Zcela nový projekt, vybavený odborníky na design z LUXXU, byl promyšlen do nejmenších detailů a evokuje francouzskou klasiku s dotekem historie. Exkluzivní realizace je tak ztělesněním pronikavého kouzla a elegance půvabné metropole země galského kohouta a jejího životního stylu. Hned po vstupu do nitra charismatického bytu je téměř hmatatelně cítit vůni panujícího avantgardního stylu –