Domů     Chcete chovat želvu?
Chcete chovat želvu?
23.2.2023

Možná vás k tomu přemluvily děti a vy si říkáte, že to možná není špatný nápad, protože to nebude tak náročné. Ano i ne.

Chov želvy není sice náročný, ale bez práce to rozhodně nebude. A počítat musíte s tím, že to bude starost na léta. Suchozemské želvy se totiž dožívají přibližně 30 let, ale někteří chovatelé uvádějí i 60.

Jak si vybrat?

Druhů, které se hodí pro chov v domácnosti, je několik. Důležité je, kolik prostoru můžete želvě vyhradit a kde ji míníte převážně chovat. Máte malý byt nebo domek se zahradou, kde bude moci v létě pobývat? Těmto podmínkám je třeba přizpůsobit výběr želvy.

Některé dorůstají jen 25 centimetrů, jako třeba želva stepní, takže postačí i malý byt. Ale jsou i větší, třeba taková želva ostruhatá může mít v dospělosti klidně i 80 centimetrů. Ta už vyžaduje větší prostor.

Pořiďte jí bydlení

Na mysli máme vhodné terárium. Pro dospělou želvu, která nedoroste víc než 30 centimetrů, by mělo mít minimálně 1 metr krát 60 centimetrů. Samozřejmě, máte-li dost prostoru, může být větší.

Na dno by měla přijít vhodná podestýlka, tedy jemný štěrk, mulčovací kůra a k tomu můžete přidat kousky dřeva i trochu sena a suchého listí i nějaké kamínky. Vůbec nevadí, když bude povrch trochu členitý.

V teráriu musíte vybudovat domeček, tedy něco, kam by se mohla želva schovat. Poslouží vám třeba samorost z kořenů stromu, můžete vystavět domeček z kamenů a větví, fantazii se meze nekladou, jen musí být dost velký, aby se tam mohla želva schovat.

Tip: Pokud je vaše terárium skleněné, radí chovatelé polepit je zvenku papírem, protože želvu sklo mate a snaží se jím projít.

Má ráda teplo

Počítejte s tím, až budete řešit osvětlení terária. Nejvhodnější je UV lampa, ta totiž terárium zároveň vyhřeje. Někteří dávají do terária takzvaný vyhřívací kámen.

Ten může být obyčejný přírodní a dá se pod lampu, která ho ohřeje, nebo se prodává vyhřívaný na elektřinu. Ten by ovšem neměl být zapnutý nepřetržitě. Důležité je, aby želva měla možnost být v teple, ale také se ochladit. Pomůže umístění osvětlení do rohu, aby ve zbytku terária bylo chladněji.

Nezapomeňte na vodu

Želva se potřebuje samozřejmě napít, ale také se ráda smočí. K tomu jí poslouží plochá miska s vodou. Vybírejte takovou, kterou nedokáže převrátit a do níž si může i vlézt.

Někteří chovatelé doporučují, nechat želvu jednou za čas vykoupat v umyvadle s trochou napuštěné vody. Musí jí být opravdu málo, aby mohla dýchat. Po koupeli ji necháte uschnout a můžete ji i prohlédnout, jestli má v pořádku krunýř.

Jak ji krmit

Želva je převážně býložravec, i když v přírodě slupne sem tam nějakou žížalu. V domácích podmínkách jí dávejte zeleninu rozsekanou na malinké kousky, trávu, listy i květy. Má ráda i ovoce, ale s tím šetřete, abyste jí nezadělali na zdravotní problémy.

Občas může dostat kousek vařeného bílku, nebo kousíček vařeného masa, ale ani to nesmíte přehánět. Co jí chutná, zjistíte časem sami. Samozřejmě v létě bude výběr pestřejší.

Želva na zahradě

Od jara do léta může být venku. Ale i tady jí musíte vytvořit podmínky. Jestli si myslíte, že tak pomalý tvor vám nemůže utéci, jste na omylu. Taky se umí zdatně podhrabávat.

Měli byste jí tedy vytvořit ohrádku, nejlépe z prken nebo z plechu či cihel zapuštěných do země a výškou nešetřete. Strany ohrádky by měly směřovat šikmo dovnitř. Necháte-li ji pohybovat se volně, nezbyde vám, než ji hlídat.

Ani v ohrádce nesmíte zapomenou na stinné místo. Buď ji umístěte někam pod keře, nebo udělejte domeček, který můžete pokrýt hlínou nebo drny. U malých želv se vyplatí výběh přikrýt pletivem. A pokud máte psa nebo kočku, nedovolte, aby na želvu útočili.

Zimní spánek

Někdy v listopadu byste želvě měli vytvořit podmínky k zimnímu spánku, který v ideálním případě potrvá až do března. Před tím postupně snižujte teplotu v teráriu. Želva sama postupně přestává žrát a začíná se více vyprazdňovat. A kde zimovat?

Ideální je sklep, do kterého dáte bedýnku naplněnou směsí různých materiálů. Použít můžete hobliny, hrabanku, listí i třeba kusy látky. Želva musí mít možnost se zahrabat.

Teplota by měla být od 5 do 7 °C. Někteří chovatelé zimují v lednici, ale pozor, rozhodně ne tam, kde uchováváte potraviny. Mělo by jít o lednici připravenou k tomu to účelu s možností kontrolovat teplotu.

Víte, že…

…želvy jsou chráněné? A co to pro vás znamená? Když budete želvu kupovat musíte k ní dostat certifikát CITES. To je zkratka mezinárodní úmluvy o obchodování s ohroženými druhy volně žijících živočichů.

Vlastně takový doklad původu, který obsahuje veškeré informace o vašem zvířátku. S ním pak musíte do měsíce dojít na odbor životního prostředí a želvu přihlásit. Určitě to udělejte, protože jinak by vám hrozila pokuta.

Už toho vyplývá, že želvu je potřeba koupit jen u oficiálních prodejců nebo prověřených chovatelů, kteří vám certifikát vydají.

Foto: Shutterstock

reklama
Související články
6.9.2023
Charismatický, často zamračený, vyjadřující se stručně a úsporně. Divadelní režisér, který se po padesátce stal hereckou hvězdou. Animovaný Alois Nebel. Jeden z řidičů Karlů v Účastnících zájezdu. A nebo zarputilý fotbalový trenér Pepik Hnátek z Okresního přeboru. Pochází z vesnice Vyšehoří na Šumpersku. „To je krásná vesnička, ale tak trochu prdel světa,“ komentoval jednou lapidárně své rodišt
15.8.2023
U příležitosti světového dne zvířat bez domova chce společnost Mars upozornit na statisíce opuštěných psů a koček žijících v České republice, ale také na důležitost adopce těchto čtyřnohých přátel. Většina útulků v naší zemi je na hraně svých kapacit, ale počet adopcí z těchto zařízení stále klesá. Společnost Mars, jako jeden z předních výrobců cukrovinek, potravin a krmiv pro domácí zvířata se ji
3.8.2023
Bezelstný policejní inspektor Trpělka ve vodnickém seriálu Neviditelní. Koktavý princ Bartoloměj v Sedmeru krkavců. Nadporučík Robin Lupínek z krimiseriálu Rapl… Dnes ale hlavně táta. Jihomoravská Strážnice, město proslavené folklorem. „Dětství jsme strávili hlavně venku a dělali tisíce lotračin.“ Od mala ho provází muzika, vždyť na Slovácku snad každý zpívá, každý na něco hraje, každý tancuje.
2.8.2023
Nový titul autorky nám zajímavým způsobem představuje život na Karvinsku po roce 1948. Teodor je zapálený vesnický učitel, který hrává v kostele na varhany. Padesátá léta v Československu ovšem nejsou dobou varhan a kostelů a Teodor se tak dostává do stále ošemetnější situace. Když během tragické nehody zaviní smrt svého souseda, odsoudí ho ve zpolitizovaném procesu na dvacet let do vězení. Živ
24.7.2023
Pokud se poohlížíte po kočičce, ale chtěli byste takovou, která by měla také trochu psí povahu, tak ragdollka, jak jí lidé říkají, je ta správná volba. Ne nadarmo se jí říká také kočkopes. Má krásné modré oči, které vás hned uhranou, a jemný kožíšek. A je opravdu hodně veliká. To je asi první dojem. A skutečně kocour může vážit až 10 kilogramů, kočička jen o něco méně. Dlouhá srst a chlupatý oc
reklama
Šikovné tipy
Kouzelné zátiší z plata od vajec
Plata a krabičky od vajec jsou z recyklovaného papíru a pro další třídění odpadu se nehodí. Navíc vyhazovat je by byla věčná škoda. Skvěle se hodí pro výrobu originálních dekorací. Základním materiálem jsou velká plata od vajec. Krabičky lze použít také, ale spíš jako doplněk. Samozřejmě musí být v šedé barvě. Foto přes dvoustranu, v […]
Kouzelné slamáčky jen tak pro radost
Roztomilou letní dekoraci na zahradu vytvoříte snadno a potřebovat k tomu budete prázdné plastové kelímky a provázek. Kreativní činnost probouzí estetické cítění, odbourává stres a uklidňuje mysl. A vůbec není pravda, že je k ní třeba zručnost a vycvičené prsty. Vyzkoušejte si, jak hravě zvládnete kouzelné malé kloboučky. Připravte si * plastové kelímky * motouz * mašle […]
Mininotýsek do dlaně
Vlastnoručně vyrobená malinká knížečka jako pro panenky vám poslouží například na poznamenání telefonního čísla nebo důležité poznámky. A bude vždy po ruce. Můžete si do něj zapisovat tajnosti. Nebo si ho připněte na kabelku jako ozdobu. Jinou variantou může být mininotýsek, ve kterém místo prázdných stránek najdete fotografie svých blízkých. A když si ho vytvoříte […]
Ze staré lavice nová
Možná i vy najdete někde na půdě starou lavici, kterou vám bude líto vyhodit. Ta naše bývala asi v kuchyni a nevypadá moc hezky. Ale posloužit ještě může. Stačí jí dát nový kabát. Budete potřebovat: Vodou ředitelnou barvu (my jsme použili okrovou), vodou ředitelnou lazuru (ořech), smetáček, brusku, smirkový papír, štětec, látku (nejlepší je kočárkovina, ale […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
epochalnisvet.cz
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
Rodina chudého pražského krejčího Josefa Steinitze žije na okraji židovského ghetta a v květnu 1836 do ní přibude další z mnoha dětí. Wilhelm přichází na svět s tělesnou vadou, v důsledku níž bude po
Domácí citronový cheesecake
tisicereceptu.cz
Domácí citronový cheesecake
Dezert můžete při servírování ozdobit plátky citronu, citronovou kůrou nebo kopečkem šlehačky. Potřebujete 200 g máslových sušenek 100 g másla Náplň 50 g cukru krupice 500 g ricotty nebo
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Prozradila svůj recept na mládí
nasehvezdy.cz
Prozradila svůj recept na mládí
Zpěvačka, herečka a máma dvou synů Lucie Vondráčková (43) prozradila, díky čemu vypadá sotva na třicet. Za celý svůj život nejenže nikdy nekouřila, ale nedotkla se prý ani kapky alkoholu. „Ano, nud
Oplácím mu stejnou mincí
skutecnepribehy.cz
Oplácím mu stejnou mincí
Jeho lži mi zprvu přišly jako nevinné bláboly. Až pozdě jsem si uvědomila, jak jsou kruté. Netušila jsem, že mi zničí celý život! Už zamlada vynikal svým sarkasmem a ironií. Právě to se mi na něm tehdy líbilo. Byl prostě jiný než ostatní kluci. Zamilovala jsem se a byla svatba. Lásku mi ale nikdy nevyznal.
Zrekonstruovaný rodokmen neolitické rodiny
21stoleti.cz
Zrekonstruovaný rodokmen neolitické rodiny
V severní Francii v oblasti Pařížské pánve bylo už v roce 2000 objeveno rozsáhlé neolitické pohřebiště. Díky pokrokům v analýze dávné DNA se nyní vědcům podařilo získat genomy 94 jedinců, kteří, jak s
Grafitový důl Český Krumlov: Za doprovodu skutečných horníků
epochanacestach.cz
Grafitový důl Český Krumlov: Za doprovodu skutečných horníků
O grafitu víme, že se používá k výrobě tužek, ale naši dávní předkové ho znali především jako přísadu do keramiky. Proto také na Českokrumlovsku kvalitní grafit těžili už Keltové a po nich se v tom pokračovalo i v dalších staletích. Posledním z otevřených dolů byl v 70. letech minulého století Městský vrch spojený překopem s nedalekým dolem Lazec. A právě v těchto
Spřízněná duše ji láká
nasehvezdy.cz
Spřízněná duše ji láká
Znají se hodně dlouho. Netají se tím, že jsou skvělí kamarádi. Povídá se ale, že mezi Janou Paulovou (68) a Petrem Rychlým (58) bylo i něco víc. Herečka ze seriálu Jedna rodina je přitom vdaná. S
Nejslavnější česká bratrovražda. Ale kdy se stala?
epochaplus.cz
Nejslavnější česká bratrovražda. Ale kdy se stala?
Měla to být oslava, při které v Boleslavi zasednou za masivními stoly dva bratři: kníže Václav (asi 907–935/929) a Boleslav (asi 915–967/972), který si později získá přízvisko Ukrutný. Svátek svatých Kosmy a Damiána však naservíruje krvavou dohru. Nejznámější vraždu české historie.     Co o ní lze s jistotou říct? Téměř nic – snad kromě
Babí léto v Hliněné Baště
iluxus.cz
Babí léto v Hliněné Baště
Každé roční období přináší návštěvníkům průhonické restaurace Hliněná Bašta jinak chuťově zabarvené dobroty. Proto netřeba „smutnit“, že léto tak rychle uteklo, neboť poklidné posezení na romantické t
Letecká bitva UFO: Co viděli rybáři na obloze nad Baltským mořem?
enigmaplus.cz
Letecká bitva UFO: Co viděli rybáři na obloze nad Baltským mořem?
Bylo 8. dubna 1665 odpoledne. Skupina šesti rybářů se právě v pobřežních vodách Baltského moře u města Stralsund věnovala lovu sleďů. V dalších minutách se však stalo něco, pro co nemá ani současná vě