Domů     Chcete chovat želvu?
Chcete chovat želvu?
23.2.2023

Možná vás k tomu přemluvily děti a vy si říkáte, že to možná není špatný nápad, protože to nebude tak náročné. Ano i ne.

Chov želvy není sice náročný, ale bez práce to rozhodně nebude. A počítat musíte s tím, že to bude starost na léta. Suchozemské želvy se totiž dožívají přibližně 30 let, ale někteří chovatelé uvádějí i 60.

Jak si vybrat?

Druhů, které se hodí pro chov v domácnosti, je několik. Důležité je, kolik prostoru můžete želvě vyhradit a kde ji míníte převážně chovat. Máte malý byt nebo domek se zahradou, kde bude moci v létě pobývat? Těmto podmínkám je třeba přizpůsobit výběr želvy.

Některé dorůstají jen 25 centimetrů, jako třeba želva stepní, takže postačí i malý byt. Ale jsou i větší, třeba taková želva ostruhatá může mít v dospělosti klidně i 80 centimetrů. Ta už vyžaduje větší prostor.

Pořiďte jí bydlení

Na mysli máme vhodné terárium. Pro dospělou želvu, která nedoroste víc než 30 centimetrů, by mělo mít minimálně 1 metr krát 60 centimetrů. Samozřejmě, máte-li dost prostoru, může být větší.

Na dno by měla přijít vhodná podestýlka, tedy jemný štěrk, mulčovací kůra a k tomu můžete přidat kousky dřeva i trochu sena a suchého listí i nějaké kamínky. Vůbec nevadí, když bude povrch trochu členitý.

V teráriu musíte vybudovat domeček, tedy něco, kam by se mohla želva schovat. Poslouží vám třeba samorost z kořenů stromu, můžete vystavět domeček z kamenů a větví, fantazii se meze nekladou, jen musí být dost velký, aby se tam mohla želva schovat.

Tip: Pokud je vaše terárium skleněné, radí chovatelé polepit je zvenku papírem, protože želvu sklo mate a snaží se jím projít.

Má ráda teplo

Počítejte s tím, až budete řešit osvětlení terária. Nejvhodnější je UV lampa, ta totiž terárium zároveň vyhřeje. Někteří dávají do terária takzvaný vyhřívací kámen.

Ten může být obyčejný přírodní a dá se pod lampu, která ho ohřeje, nebo se prodává vyhřívaný na elektřinu. Ten by ovšem neměl být zapnutý nepřetržitě. Důležité je, aby želva měla možnost být v teple, ale také se ochladit. Pomůže umístění osvětlení do rohu, aby ve zbytku terária bylo chladněji.

Nezapomeňte na vodu

Želva se potřebuje samozřejmě napít, ale také se ráda smočí. K tomu jí poslouží plochá miska s vodou. Vybírejte takovou, kterou nedokáže převrátit a do níž si může i vlézt.

Někteří chovatelé doporučují, nechat želvu jednou za čas vykoupat v umyvadle s trochou napuštěné vody. Musí jí být opravdu málo, aby mohla dýchat. Po koupeli ji necháte uschnout a můžete ji i prohlédnout, jestli má v pořádku krunýř.

Jak ji krmit

Želva je převážně býložravec, i když v přírodě slupne sem tam nějakou žížalu. V domácích podmínkách jí dávejte zeleninu rozsekanou na malinké kousky, trávu, listy i květy. Má ráda i ovoce, ale s tím šetřete, abyste jí nezadělali na zdravotní problémy.

Občas může dostat kousek vařeného bílku, nebo kousíček vařeného masa, ale ani to nesmíte přehánět. Co jí chutná, zjistíte časem sami. Samozřejmě v létě bude výběr pestřejší.

Želva na zahradě

Od jara do léta může být venku. Ale i tady jí musíte vytvořit podmínky. Jestli si myslíte, že tak pomalý tvor vám nemůže utéci, jste na omylu. Taky se umí zdatně podhrabávat.

Měli byste jí tedy vytvořit ohrádku, nejlépe z prken nebo z plechu či cihel zapuštěných do země a výškou nešetřete. Strany ohrádky by měly směřovat šikmo dovnitř. Necháte-li ji pohybovat se volně, nezbyde vám, než ji hlídat.

Ani v ohrádce nesmíte zapomenou na stinné místo. Buď ji umístěte někam pod keře, nebo udělejte domeček, který můžete pokrýt hlínou nebo drny. U malých želv se vyplatí výběh přikrýt pletivem. A pokud máte psa nebo kočku, nedovolte, aby na želvu útočili.

Zimní spánek

Někdy v listopadu byste želvě měli vytvořit podmínky k zimnímu spánku, který v ideálním případě potrvá až do března. Před tím postupně snižujte teplotu v teráriu. Želva sama postupně přestává žrát a začíná se více vyprazdňovat. A kde zimovat?

Ideální je sklep, do kterého dáte bedýnku naplněnou směsí různých materiálů. Použít můžete hobliny, hrabanku, listí i třeba kusy látky. Želva musí mít možnost se zahrabat.

Teplota by měla být od 5 do 7 °C. Někteří chovatelé zimují v lednici, ale pozor, rozhodně ne tam, kde uchováváte potraviny. Mělo by jít o lednici připravenou k tomu to účelu s možností kontrolovat teplotu.

Víte, že…

…želvy jsou chráněné? A co to pro vás znamená? Když budete želvu kupovat musíte k ní dostat certifikát CITES. To je zkratka mezinárodní úmluvy o obchodování s ohroženými druhy volně žijících živočichů.

Vlastně takový doklad původu, který obsahuje veškeré informace o vašem zvířátku. S ním pak musíte do měsíce dojít na odbor životního prostředí a želvu přihlásit. Určitě to udělejte, protože jinak by vám hrozila pokuta.

Už toho vyplývá, že želvu je potřeba koupit jen u oficiálních prodejců nebo prověřených chovatelů, kteří vám certifikát vydají.

Foto: Shutterstock

reklama
Související články
24.2.2024
Oblíbený herec Václav Vydra byl opět hostem zábavné talk show Hovory W, s níž už několik let baví své diváky jeho protagonisté Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros, kteří svůj pořad nejen moderují, ale rádi si i zazpívají za pravidelného doprovodu klavíristy a skladatele Karla Štolby. „A za to Husovo osvobození tehdy mohli pánové Voskovec a Werich“, vzpomínal na svého slavného hereckého př
14.2.2024
Spontánní i nejistá, optimistická, ikskrát denně připravená se pro něco nadchnout. V jednom rozhovoru podotkla: „Jsem takové šťastné pako, které letí životem…“ Jedna z opor hereckého souboru Národního divadla a také už trojnásobná babička! Češka, Pražačka křtěná Vltavou se slovenskými kořeny, hrdá občanka Prahy 6. Těmi kořeny jsou myšleni samozřejmě rodiče, kteří byli oba Slováci. Tatínek v Pra
2.2.2024
Moderátor a bavič Jiří Werich Petrášek svého otce nezapře, ale tentokrát svůj zevnějšek ještě vylepšil, když společně se svým uměleckým partnerem, zpívajícím nakladatelem a také autorem Pavlem Mészárosem zapózovali po své talk show HOVORY W, kam si pravidelně zvou své hosty. Tentokrát jím byl oblíbený herec Jaroslav Satoranský, který se v pořadu objevuje pravidelně, a diváky vždycky potěší svými v
25.1.2024
Víte, co to enneagram je? Zjednodušeně se dá vysvětlit jako nástroj, který vám pomůže pochopit, kdo jste vy a kdo jsou ti druzí. A proč nám to s těmi druhými někdy funguje a jindy zase ne. Stále ještě nemáte představu, o čem je řeč? Představte si systém, který dokáže odhadnout základní osobnostní typy lidí a jejich vzájemnou provázanost. A ještě to dokáže znázornit graficky. Když si název pocháze
17.1.2024
Herec. Zpěvák. Idol divaček nejen seriálu Slunečná, a to napříč věkovým spektrem. A také kluk, který to má v hlavě srovnané. No, copak může být za primadonu někdo, kdo má ze všech jídel nejradši bramborák? Marek je Ústečák a na dětství na severu Čech moc rád vzpomíná. Skoro osm let chodil do hudebky na klavír, ale cvičit doma ho prý strašně nebavilo. Tak se, když ho začaly víc bavit holky, na p
reklama
reklama
Šikovné tipy
I kuchyňská linka potřebuje péči
V kuchyni vznikají mastné páry a ty se usazují na dvířkách, ale nejen to. Bojujeme také s otisky prstů a různými skvrnami. Jenže na každý materiál se musí trochu jinak, a pokud si nechcete linku zničit nevhodnými metodami, musíte dodržovat pár pravidel. Hlavně se řídit podle materiálu, ze kterého je nábytek vyroben. Dřevěný Dřevo je […]
Obrázek ze starého šuplíku
Zajímavou dekoraci si vyrobíte z překližky. Jestli se vám podaří najít někde starou zásuvku od psacího stolu, vznikne navíc praktická polička, třeba do koupelny. Koho baví kreativní tvoření, hledá stále nové nápady, které by proměnil v něco hezkého. Vyzkoušejte zajímavý obrázek, který zvládnete, i když neumíte kreslit. A třeba to bude roztomilý dárek pro někoho blízkého. Připravte […]
Kvítky z pistáciových skořápek
Skořápky z různých ořechů jsou sice výborné místo třísek na podpal, ale skvěle se hodí i na tvoření. Ty pistáciové jsou zvlášť vhodné na výrobu nejrůznějších kvítků. Začněte těmi nejjednoduššími a postupně můžete tvořit náročnější motivy. Co budete potřebovat: skořápky z pistácií * akrylové barvy * tavnou pistoli * tvrdý papír nebo karton * bezbarvý […]
I o šperky je třeba pečovat
Většina žen nosí šperky, které pro ně mají zvláštní význam. Třeba náušnice po babičce nebo řetízek, který dostaly k narození syna nebo dcery. Jak na to, aby neztratily svůj třpyt ani po letech? Existuje pár obecných tipů, které pomohou, aby ozdoby zůstaly čisté a zářivé. Některé jste možná už slyšeli, ale nevěnovali jste jim velkou pozornost. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Analýzou DNA ke stanovení průměrné délky života…
21stoleti.cz
Analýzou DNA ke stanovení průměrné délky života…
Pod mikroskopem vypadá DNA jako zkroucený žebřík. Pro vědce ale znamená mnohem víc. Je jakousi nepsanou učebnicí lidstva, která i 71 let po odhalení svého potenciálu stále pomáhá přepisovat dějiny.
Tajemný sarmatismus: Proč se polská šlechta domnívala, že jejími předky  jsou příslušníci íránského kočovného kmene?
enigmaplus.cz
Tajemný sarmatismus: Proč se polská šlechta domnívala, že jejími předky jsou příslušníci íránského kočovného kmene?
V období baroka se v kruzích polské šlechty objevila teorie takzvaného sarmatismu. Tvrdila, že polská aristokratická elita má svoje kořeny v prostředí starověkého národa Sarmatů, o kterém se zmiňoval
Hrad Švihov: Prohlídku můžeme absolvovat i na lodičce
epochanacestach.cz
Hrad Švihov: Prohlídku můžeme absolvovat i na lodičce
Hrad Švihov v okrese Klatovy se na své vodní opevnění mohl vždy spolehnout s výjimkou husitských válek, kdy husité dokázali vodní příkop vypustit. Hrad pak v pozdější době ale úspěšně odolal i švédským vojskům. Císař Ferdinand III. se jeho nedobytnosti dokonce tak obával, že po třicetileté válce nařídil Švihov zbořit, aby se nemohl stát baštou protihabsburského odporu. Tento
Všichni nám závidí, jaký jsme krásný pár
skutecnepribehy.cz
Všichni nám závidí, jaký jsme krásný pár
Chudák soused žil celá desetiletí se zlou ženou. Říkala jsem si, že se něco musí stát, že si ten muž přece také zaslouží být šťastný. Studené předjaří odhalilo, jaký mám na zahradě binec. Slezl sníh a ukázala se spousta neshrabaného listí. Šla jsem tu spoušť obhlédnout a všimla jsem si za plotem černých pichlavých očí, rentgenujících můj
Zapomenutý mcelský zázrak: Zjevila se dětem Panna Marie?
epochalnisvet.cz
Zapomenutý mcelský zázrak: Zjevila se dětem Panna Marie?
Dne 4. července 1849 se dvěma dětem zjevila ve vsi Mcely překrásná paní v zeleném dlouhém rouchu. Následně s nimi dokonce rozmlouvala a prohlásila se za matku Božího syna. Viděly snad děti Pannu Marii
Čtvrtá kapitola exkluzivní kolekce irské whiskey Midleton Very Rare Silent Distillery
iluxus.cz
Čtvrtá kapitola exkluzivní kolekce irské whiskey Midleton Very Rare Silent Distillery
V pořadí čtvrtá edice z celkových šesti, které jsou každoročně až do roku 2025 vydávány, 48letá ultraprémiová whiskey Midleton Very Rare Silent Distillery Collection Chapter Four z původní irské palír
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
V otci má velkou oporu
nasehvezdy.cz
V otci má velkou oporu
Saxofonista Felix Slováček (80) by udělal cokoli proto, aby jeho dcera Anna Slováčková (28) byla znovu zdravá. Herečka se minulý rok v říjnu svěřila, že se jí vrátila rakovina, a znovu tak svádí nerov
Boleslav III. Ryšavý: Vládl Čechům ničema?
epochaplus.cz
Boleslav III. Ryšavý: Vládl Čechům ničema?
„Panoval samovládně jako zlostný králík,“ líčí saský kronikář Dětmar z Merseburku Přemyslovce Boleslava III. Ryšavého, který roku 999 usedl na český knížecí trůn. Během tříleté vlády proti sobě stihne) poštvat každého v zemi a lidé proti němu v létě roku 1002 povstanou. Kníže Boleslav III. Ryšavý (kolem r. 965–1037prchá do Bavorska k vévodovi Jindřichovi ze Schweinfurtu (asi 970–1017), který
Smažené mozzarellové kuličky
tisicereceptu.cz
Smažené mozzarellové kuličky
Sýrové kuličky ochucené česnekem a tymiánem jsou voňavé a lehce pikantní. Potřebujete 300 mozzarelly třešniček 2–3 stroužky česneku 1 větvičku tymiánu olej sůl, pepř 2 vejce strouhanku hl
Skončili spolu v posteli?
nasehvezdy.cz
Skončili spolu v posteli?
Sympatickému herci ze seriálu Smysl pro tumor Filipu Březinovi (28) jeho role změnila život. Stal se prakticky ze dne na den slavným a poznávají ho lidé na každém rohu. Bohužel to ale na jeho soukr
Jednohubky se salámem
tisicereceptu.cz
Jednohubky se salámem
Tady se fantazii žádné meze nekladou. Můžete použít klasickou česnekovou pomazánku a různé varianty uzenin, v časové tísni lze využít třeba i jen roztíratelný tavený sýr, ať s příchutí, či bez příchut