Sezóna sekání se chýlí ke konci. Možná i vám sekačka dosluhuje a plánujete koupit novou. Teď můžete natrefit i na posezónní slevy, které bývají výrazné, takže určitě ušetříte.
Jenže jakou vybrat, aby vám dělala nejen radost, ale práce s ní byla pohodlná a váš trávník krásně vypadal? Možností je opravdu hodně a tak záleží na tom, jaký typ je vám bližší a samozřejmě i na penězích, které jste ochotni investovat.
Důležitá je samozřejmě velikost pozemku a také to, jestli je rovný nebo ve svahu. Pro začátek se zamyslete nad tím, co ji bude pohánět, tedy jestli zvolíte elektřinu, benzin nebo dáte přednost baterii.
Elektrická
Většinou ji používají majitelé menších pozemků a zahrádek u domů, chalup a chat. Potřebujete mít k dispozici elektrickou zásuvku a dostatečně dlouhý kabel.
Výhody a nevýhody
+ Posečete s ní až 700 m2.
+ Snadno se obsluhuje, je lehká.
+ Má tichý chod, takže nerušíte příliš sousedy.
+ Hodí se i k sekání svažitých pozemků.
+ Pořizovací cena je nižší než u ostatních typů.
– Má nižší výkon.
– Musíte mít k dispozici elektrickou zásuvku.
– Práce s kabelem není moc komfortní. Je potřeba dát pozor, abyste ho nezamotali nebo nepřesekli.
– Má nižší výkon.
Benzínová
Hodí se, když potřebujte pravidelně sekat velké plochy, někdy i se vzrostlejší trávou. I všude tam, kde není k dispozici elektřina. Ale neměli byste ji používat na velkém svahu, protože většině, zejména těch levnějších, nesvědčí větší naklánění.
Existují výjimky, ale na ty se raději rovnou zeptejte prodejce. Důležitý je také způsob startování. První možností je ruční startér – silným zatažením za startovací šňůru se motor nahodí.
Komfortnější je pak elektrický startér, kterému energii pro start dodává vestavěný akumulátor.
Výhody a nevýhody
+ Doporučuje se pro větší pozemky.
+ Při správné péči vám vydrží dlouho. Bezpečně se s ní manipuluje, nepřekáží kabel.
+ Pokud o ni pečujete mívá dlouhou životnost.
– Její provoz je hlučnější a má vyšší hmotnost.
– Při sekání pocítíte vyšší vibrace.
– Je dražší.
– Má vyšší hmotnost.
– Musíte doplňovat palivo.
Akumulátorová
Sekačky s akumulátorem se staly hitem posledních let a orientují se na ně téměř všichni špičkoví výrobci zahradní techniky. Spojují výhody obou předchozích typů a posekáte s nimi i větší plochu. Pozor ovšem musíte dát na kapacitu akumulátoru.
Ta může být různá od 2 do 4 Ah a výdrž je ovlivněna také náročností terénu a hustotou trávníku. Zjistěte si i dobu nabíjení. Někdy se sekačka prodává bez akumulátoru.
To má ten důvod, že dnes už většina výrobců zahradní techniky využívá tentýž akumulátor pro jiné výrobky jako jsou například křovinořezy, nebo pily a tak dále. Pokud tedy již některý produkt s akumulátorem máte, při koupi sekačky od stejné firmy ušetříte.
Výhody a nevýhody
+ Je lehká a snadno ovladatelná.
+ Má tichý chod.
+ Údržba je snadná.
+ Dá se pořídit v různých cenových kategoriích.
– Musíte pravidelně dobíjet akumulátor. Ten také vydrží jen určitý počet cyklů, pak musíte pořídit nový.
Na co dát pozor
Pokud už jste si vybrali pohon sekačky, měli byste uvažovat i o dalších funkcích, které vám práci usnadní. Možná se vám některé zdají zbytečné a myslíte si, že stačí základní výbava, ale vědět o všech možnostech se před nákupem vyplatí.
Velká nebo malá kola
Možná si myslíte, že na velikosti nezáleží, ale je tomu právě naopak. Zatímco malému kolu sebemenší překážka vadí v pohybu a zapadne i do malého výmolu, velké kolo bez problému přejede.
Malá kola najdete spíš na malých sekačkách určených pro pravidelné sečení menších a dokonale rovných udržovaných travnatých ploch. Pro střední a velké a ne úplně rovné zahrady jsou velká kola rozhodně výhodou.
Nastavení výšky sečení
Výšku sečení nastavíte dnes snad už u každé sekačky. Zajímejte se ale o to, jak jednoduše nebo složitě. Ideální je, když má sekačka centrální nastavení.
Pomocí páky můžete jediným pohybem sekačku zvednout nebo spustit v několika polohách a výšku sečení tak zvolíte ve vteřině.
Velikost koše
Když je malý, naběháte se při jeho vysypávání. Proto vás možná napadne, čím větší, tím lépe. Ale není to úplně pravda. Plný koš totiž zvyšuje hmotnost sekačky a pak se s ní hůře manipuluje. Proto velké koše mívají spíš ty výkonnější, které jsou vybavené pojezdem.
Pojezd
Kdo pamatuje první sekačky ví, že při jejich obsluze bylo třeba vyvinout značnou sílu. Pro ty současné s pojezdem to neplatí. Pokud je jím sekačka vybavena, znamená to, že se pohybuje sama vlastní silou.
Ovládá se většinou pákou na madle, po jejímž stisknutí se rozjede. Jakmile páku pustíte, sekačka se zastaví a lze s ní jezdit jako s kterýmkoliv strojem bez pojezdu. Můžete se s ní proto snadno obracet, couvat apod.
Existují i sekačky, kde můžete měnit rychlost pojezdu. Třeba při přerostlé trávě potřebujete jet pomaleji, naopak tam, kde jí není tolik, rychleji.
Mulčovat nebo ne?
Jak kdy. Některé sekačky sbírají posečenou trávu do koše, jiné umí mulčovat, existují i se zadním nebo bočním vyhazováním. Ideální je, když vámi vybraná sekačka bude umět všechno. Odborníci doporučují čas od času koš nepoužít a trávník mulčovat.
Sekačka posekanou trávu rozseká na malé kousky a ty vyhodí zpět do trávníku. Mulč působí jako hnojivo a také drží v trávníku vlhkost. Velký význam zde má délka posekané trávy. Čím kratší rozdrcená tráva je, tím lépe a rychleji ji může půda vstřebat. Boční a zadní vyhazování vám zase poslouží při sekání přerostlé trávy.
Nastavitelné madlo
Pokud se v rodině při sekání střídáte, měli byste ně myslet. Každý je jinak velký, a tak není od věci mít u sekačky možnost nastavit si výšku madla tak, aby se všem drželo pohodlně.
Raději rider?
Pokud si myslíte, že je to něco jako traktor nejste daleko od pravdy, i když rozdíl tu je. U zahradního rideru sedíte nad motorem, zatímco u traktoru je pohonná jednotka před vámi. Traktory jsou univerzálnější, ale také daleko dražší. Ridery mají sice nižší výkon ale použít je můžete i na menším pozemku.
Výhody a nevýhody
+ Ideální řešení pro malé až středně velké zahrady.
+ Snadné ovládání.
– Musíte doplňovat palivo.
– Potřebujete prostor na uskladnění.