Přírodě to v plném květu sluší, tak proč kousek její krásy nevyužít pro sebe. Mezi čerstvými bylinami se najde leckterá, která svědčí kůži i vlasům. Máme pro vás pár praktických návodů.
Heřmánková péče
Heřmánek báječně pomáhá na problémovou pleť – zklidňuje podráždění, regeneruje, urychluje hojení drobných oděrek i popraskané suché kůže. U té je třeba ale po koupeli kůži důkladně namazat mastným krémem – heřmánek totiž kůži vysušuje.
* Koupel
– 2 hrsti heřmánkových květů
– 0.5 l vody
Květy spaříme vroucí vodou a necháme 30 minut louhovat. Pak přecedíme a výluh nalijeme do vody ve vaně.
* Na blond vlasy
– hrst heřmánkových květů
– 0,5 l vody
– 1 lžička jablečného octa
Připravíme výluh, po 30 minutách ho přecedíme a přidáme ocet. Vmasírujeme do vlasů a vlasové pokožky. Obalíme potravinovou fólií a necháme 20 minut působit, pak opláchneme. Zábal pomáhá udržovat vlasovou pokožku zdravou a osvěžuje blond tón vlasů.
Sedmikráskové masky
Sedmikráska roste všude a je zbytečně podceňovaná. Je to rostlinka jedlá, která se skvěle vyjímá na salátech, svědčí ale i pleti. Zmírňuje záněty a intenzivně regeneruje. Nejlépe její sílu využijete v pleťové masce.
* Osvěžující
– 2 lžíce jogurtu
– 2 lžíce květů sedmikrásky
– 1 lžička medu
Všechny ingredience rozmixujte a naneste na pleť. Nechte působit 15 až 20 minut, pak opláchněte teplou vodou.
Tip: Můžete přidat několik kvítků fialky, a to nejen pro vůni. Fialka obsahuje látky, které kůži zklidňují a podporují hojení. Prospívá i při akné.
* Zkliňující
– 10 g jílu
– 10 g ovesných vloček
– 2 lžíce květů sedmikrásky
– voda podle potřeby
Rozmixujte ovesné vločky s květy a přidejte tolik vody, aby vznikla pastovitá hmota. Přimíchejte jíl. Naneste na pleť na asi na 15 minut. I tuto masku lze obohatit fialkami.
Tělové máslo z černého bezu
Květy černého bezu jsou tradičním prostředkem při nachlazení, ale mnohem méně je známo, že stejně účinně pomáhají i při kožních potížích. Hojí, regenerují a vracejí kůži krásu.
Olej z macerovaných květů můžete použít přímo k ošetření kůže nebo pro přípravu tělového másla.
Jak na olej?
Menší skleněný hrnec nebo varnou konvici vytřete lihem, což je důležité, aby se olej nekazil. Pak vlijte 100 g kvalitního oleje, například slunečnicového, mandlového, jojobového či jejich směsi. Zahřejte na 70 °C. Pak vhoďte otrhané kvítky ze 4 květenství.
Promíchejte a stále zahřívejte na uvedenou teplotu 1 hodinu. Poté sundejte ze sporáku a nechte louhovat přes noc. Druhý den olej sceďte do uzavíratelné lahvičky a uložte do lednice.
Na tělové máslo
– 90 g bambuckého másla
– 10 g kakaového másla
– 50 g bezového oleje
Suroviny rozehřejte ve vodní lázni, aby se promísily. Pak uložte na 2 hodiny v lednici. Po ztuhnutí vyndejte a rozmixujte, máslo tím získá vzdušnost a bude se lépe roztírat. Uložte v uzavíratelné dóze opět do lednice.
Tip: Tělové máslo můžete při mixování provonět 10 kapkami esenciálního oleje, například levandulového nebo růžového.
Petrželka na vlasy i pleť
Petrželové listy podporují prokrvení, proto prospívají vlasovým cibulkám, a tím i kondici vlasů. Pomáhají také čistit kůži od vyrážek a stroupků, vyrovnávají nepravidelnosti pigmentace, pleť vyhlazují, vypínají a zjemňují na dotek. Hodí se také pro citlivou pokožku, u níž snižují podráždění.
* Tonikum na vlasy:
– 1 lžíce pokrájených listů petrželky
– 250 ml vroucí vody
Petrželku spařte vroucí vodou a nechte 10 minut louhovat. Pak přeceďte a výluh vmasírujte do vlasů. Obalte potravinovou fólií a nechte působit 10 minut. Nakonec opláchněte.
* Koupel pro pěknou pleť:
– 1 šálek čerstvě nakrájených petrželových listů
– 2 šálky jablečného octa
Pokrájené listy dejte do uzavíratelné sklenice a přelijte je octem. Uložte na teplé tmavé místo na 2 až 3 dny a občas sklenicí zatřeste. Po uvedené době přeceďte. Výluh vystačí na dvě celkové koupele. Nepoužitou část uschovejte v lednici.
Přesličkový oplach na vlasy
Přeslička se na zlepšení stavu vlasů a vlasové pokožky používala už od starověku. Účinné látky pomáhají vyživovat vlasové cibulky, protože zlepšují prokrvení, a tím i přísun živin a kyslíku. Prospívá také vlasům slabým a lámavým, dodává jim vitalitu a lesk.
Na oplach:
– 200 ml vody
– hrst nařezaných stonků přesličky
– 2 lžíce jablečného octa
Přesličku přelijte vodou a nechte přes noc louhovat. Druhý den výluh 5 minut povařte, sceďte a po vychladnutí na příjemnou teplotu přidejte jablečný ocet. Vmasírujte do vlasů po umytí a zabalte potravinou fólií. Nechte působit 20 až 30 minut. Pak lehce spláchněte a vlasy vysušte.
Pleťová koupel z lipového květu
Květy lípy obsahují látky, které působí proti zánětům, zklidňují podráždění a regenerují. Současně zvyšují prokrvení a pleť vypínají, takže vypadá mladistvěji.
* Na koupel:
– 1,5 l vody
– 3 hrsti lipového květu
Lipový květ spaříme vroucí vodou a necháme 10 minut louhovat. Poté přecedíme a vlijeme do vody ve vaně.
* Na oplach obličeje a dekoltu:
Použijeme 1 hrst lipového květu spařenou 250 ml vody. Oplach bude mít viditelný efekt zejména po únavném dni.
Měsíčková maska
Hojivý měsíček prospívá velmi suché a popraskané pokožce. Snižuje také podráždění citlivé kůže se sklonem k alergiím.
Na masku:
– 2 lžíce tučného tvarohu
– 2 lžíce oleje
– 1 lžíce drobně pokrájených květů měsíčku
– 1 lžička medu
Suroviny promícháme na hladkou směs a pak necháme 60 minut odpočívat, aby se účinné látky mohly uvolnit. Poté naneseme na pleť, po 25 minutách šetrně opláchneme.
Šalvěj na vlasy i pleť
Hodí se zejména na mastnou a problematickou pleť. Je protizánětlivá, snižuje tvorbu mazu a stahuje póry, takže jsou méně nápadné. Blahodárně působí také na vlasy a vlasovou pokožku.
Šalvějový oplach posiluje vlasové cibulky, zmírňuje nadměrnou tvorbu mazu, vlasům dává lesk a zvyšuje jejich pevnost.
* Oplach na vlasy:
– hrst pokrájených listů šalvěje
– 250 ml vroucí vody
Pokrájené listy přelijte vroucí vodou a nechte 15 minut louhovat. Pak přeceďte a výluh vmasírujte do vlasů. Obalte potravinovou fólií a nechte působit 10 minut. Není třeba oplachovat.
* Na masku:
– 2 až 3 lžíce jogurtu
– 1 lžíce drobně pokrájených listů šalvěje
– 1 lžička medu
Suroviny promícháme na hladkou směs a pak necháme 30 minut odpočívat, aby se účinné látky mohly uvolnit. Poté naneseme na pleť, po 15 minutách šetrně opláchneme.
Mátový oplach na vlasy
Chladivý a současně prokrvení podporující efekt mátových silic dělá velmi dobře vlasům se sklonem k větší tvorbě mazu a lupů. Kůži čistí a snižuje podráždění, současně zlepšuje růst vlasů.
Na oplach:
– 2 hrsti pokrájených listů máty
– 250 ml vroucí vody
Pokrájejte mátu a spařte ji vroucí vodou. Po 15 minutách výluh přeceďte a vmasírujte do vlasů. Obalte potravinovou fólií a nechte působit 10 minut. Pak opláchněte.
Osvěžující bylinná voda
Hlavní složkou je rozmarýn, který vydatně podporuje prokrvení, a tím osvěžuje povadlou pleť a dává jí hezký růžový nádech. Účinek rozmarýnu doplňuje máta, která rovněž unavenou pokožku tonizuje a prokrvuje, zmírňuje také podráždění. A třetí složkou je levandule, která je výrazně hojivá.
Na tinkturu:
– 3 snítky čerstvého rozmarýnu
– 3 snítky čerstvé máty
– 1 lžička květů levandule, čerstvých nebo sušených
– kúra z půlky bio citronu
– 100 g 70 % alkoholu
Ingredience vložíme do široké sklenice a zalijeme alkoholem. Necháme louhovat 14 dní, pak přecedíme. Pro osvěžení kůže pak smícháme 1 díl tinktury s 10 díly vody, rozmícháme a tamponky otíráme pleť. Zbytek bylinné vody před spotřebováním uložíme do lednice.
Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock