Pomoc! Moje vlasy…

Alopecie. Tak se nazývá nadměrné vypadávání vlasů. Může být příčinou nevhodného účesu, ale také příznakem choroby nebo následkem užívání některých léků či důsledkem léčby.

Sto vlasů denně. Při jejich umytí až tři sta. Tolik nám jich může vypadnout, aby se to považovalo za normální a přirozenou obnovu našeho porostu na hlavě. Jakékoli větší množství už je signálem, že něco není v pořádku. Počítat své vypadané vlasy nejspíš nebudeme, ale všímat bychom si jich měli. Jedna zpráva je totiž pozitivní.

U některých příčin je alopecie dočasným problémem, který se dá vyřešit. Ale ne úplně pokaždé.

Vedle vlasů můžeme ztrácet také obočí, chlupy a řasy.

Vypadávání vlasů není infekční, ale bývá dědičné. Častěji postihuje muže.

Příčiny a jak na ně

1. Vedle dědičnosti je druhou nejčastější příčinou vypadávání vlasů stres a nervové vypětí. Může trvat týdny i měsíce, než se úbytek vlasů objeví. A další měsíce může trvat, než se vlasy „umoudří“.

Řešení: Lépe se radí, než praktikuje. Důležité je dát tělu i duši blahodárný balzám klidu a relaxace. Pokud možno vyřešit důvody stresu a dopřát si uvolnění v takové formě, která vám nejvíce vyhovuje.

2. Důsledky vypadávání vlasů bývají jiné u žen a u mužů. Za mužskou pleší většinou stojí často právě geny, ale také vysoká hladina testosteronu. V tomto případě bývá plešatost trvalá.

Řešení: Přijmout svou holou hlavu, spřátelit se s ní a učinit z ní naopak přednost. Věděli jste, že mnoha ženám se muži s pleší líbí a považují je za sexy? Proto si někteří chlapi vlasy holí.

3. Další příčinou nadměrného vypadávání vlasů může být kožní onemocnění. Vždy se proto doporučuje navštívit lékaře – dermatologa, který stanoví diagnózu. Jednou z nemocí je například seboroická dermatitida. Pod tímto názvem se skrývá porucha kůže, jejíž léčba může trvat hodně dlouho.

Řešení: Obrnit se trpělivostí a dodržovat pokyny lékaře.

4. I u žen působí na vlasovou pokrývku hormonální změny – nejčastěji v období puberty, těhotenství a klimakteria. Velmi častou příčinou přílišného padání vlasů a jejich ztráty pak je vyšší věk.

Řešení: Hormonální změny bývají dočasné a pominou. Vydržte. A pokud vám vlasy řídnou věkem? Domluvte se se svým kadeřníkem, nechte si je profesionálně ošetřit a zvolte si vhodný a hlavně slušivý účes, který lysinky zakryje a vám zvýší sebevědomí.

5. Zejména ženské vlasy bývají hodně namáhány – barvením, trvalou, žehlením, kulmováním,… Ale i přílišným stažením culíků do gumiček nebo splétáním copů, umělým prodlužováním vlasů nebo zacucháváním dredů.

Řešení: U takto poškozených kadeří stačí, když je necháte dostatečně odpočinout od chemického i mechanického přetěžování.

Říká se, že vlasy jsou zrcadlem životního stylu člověka. Na jejich kvalitu má vliv nejen péče o ně, ale i strava a duševní pohoda.

Když nejde o život…

Žádný problém není pro člověka tak malý, že mu nemůže přinést velké trápení. Vypadávání vlasů nevyjímaje. Pokud i vás postihla alopecie, nezoufejte. Existuje spousta způsobů, jak se s ní vyrovnat. Poraďte se s kadeřníkem a změňte účes tak, aby lysinky nebyly moc patrné. Jestliže je zasažené ložisko větší, zkuste sáhnout po paruce. Další možností je transplantace vlasů.

A jinou možností je zůstat úplně bez vlasové pokrývky. Jsou i ženy, které se k tomu rozhodnou.

Dokážou tak nejen sobě, že to, co je činí krásnými, nejsou vlasy, ale srdce a znovu nalezené sebevědomí.

Najděte si svého trichologa

Že nevíte, kdo to je? Specialista, který se zabývá studiem vlasů a vlasové pokožky. Zkušený tricholog vám na základě diagnostiky vašich vlasů vysvětlí, jak se o ně starat, pomůže s úpravou jídelníčku, poradí specializované přípravky k šetrné a účinné péči přímo na míru. A mnohdy ušetří zbytečně utracené peníze za výrobky, které si kupujeme na základě reklamních triků.

Je dokonce prokázáno, že především ženy často používají obecné přípravky proti vypadávání vlasů, které jejich situaci ještě zhorší.

Foto: Shutterstock

Štítky:
reklama

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Komentáře

Nenechte si ujít další zajímavé články

Proč stále tají svého partnera?
nasehvezdy.cz

Proč stále tají svého...

Krásná herečka Petra...
Přišel si pro mou kamarádku ďábel?
skutecnepribehy.cz

Přišel si pro mou kamarádku...

Znaly jsme se od dětství. Bára...
Provalilo se na Tomeše, že si užívá s jinou?
nasehvezdy.cz

Provalilo se na Tomeše, že si...

Krize je prý zažehnána,...
Reminiscence zlaté jazzové éry
rezidenceonline.cz

Reminiscence zlaté jazzové éry

V blízkosti slavného kasina,...
Kudy chodí Krakonoš?
epochanacestach.cz

Kudy chodí Krakonoš?

Poměrně pohodlná je...
Nan Madol: Kdo postavil umělé ostrovy uprostřed Pacifiku?
epochaplus.cz

Nan Madol: Kdo postavil...

Na 92 umělých ostrůvcích v Mikronésii leží...
Japonské vlny Seigaiha na hodinkách Perrelet
iluxus.cz

Japonské vlny Seigaiha na...

Kultovní řada Turbine společnosti Perrelet...
Několik názvů – jedna nemoc
21stoleti.cz

Několik názvů – jedna nemoc

Jednou jste dole a jednou nahoře, toto známé přísloví...
Téměř 13 % osob trpí kloubními obtížemi
epochalnisvet.cz

Téměř 13 % osob trpí...

Podle Ústavu zdravotnických...
Bylinková marináda na ryby
tisicereceptu.cz

Bylinková marináda na ryby

Na grilu by neměly chybět ani ryby – a ty si...
Uroboros: Alchymický had věčnosti
enigmaplus.cz

Uroboros: Alchymický had...

Hájem plným stromů a květin se prochází...
Proč Ladislava Pohrobka korunovali uherským králem bez svatoštěpánské koruny?
epochaplus.cz

Proč Ladislava Pohrobka...

Ani ne po skončení šestinedělí vezme 27. března...
0 shares