Bolest v krku není jen z nachlazení

Škrábání, pálení a nepříjemný tlak při každém polknutí by měly za pár dní ustoupit, pokud by je způsobilo nachlazení. Neustupují? Pak může být příčinou úplně jiný zdravotní problém.

Skutečně, příčiny bolesti v krku mohou být rozmanité, může jít o projev alergie, pálení žáhy, o reakci na léky nebo třeba následek snížené imunity. Kloktání a spreje proti bolesti v krku pak pochopitelně znatelnou úlevu nepřinášejí.

Je to viróza?

Nejčastější příčinou bolení v krku je jednoznačně virová infekce. Ta vyvolá zánět v krku doprovázený dalšími typickými potížemi, jako je rýma, kašel, někdy vysoká teplota a vždy značná únava. Odlišit tedy virový zánět od jiných příčin bolestí v krku zpravidla není obtížné.

Projevy nachlazení ovšem nanejvýš do dvou týdnů odezní, bolest krku ustupuje už po několika dnech. Při těžším průběhu je nejprve v podezření bakteriální infekce. Oproti obecnému povědomí jsou ovšem bakteriální záněty v krku méně časté než virové, na infekčních zánětech v krku se podílejí jen asi jednou pětinou.

Když to není z nachlazení

* Alergie

Alergie se běžně může projevit nejen v podobě senné rýmy a slzení očí, ale také otoku a bolesti v krku. Vyvolat ji mohou jak alergeny ve vzduchu, což jsou nejčastěji pyly, plísně a prach, tak i reakce na určité potraviny. Postižení se ale zpravidla domnívají, že bolest v krku je následkem nachlazení a snaží se ji tak i léčit.

Úlevy se pak samozřejmě nemohou dočkat.

  • Reflux a pálení žáhy

Reflux znamená, že horní uzávěr žaludku nefunguje tak spolehlivě, jak by měl. Pak se natrávené jídlo může dostávat zpět do jícnu. Sliznice jícnu je ovšem mnohem choulostivější než ta žaludeční a na agresivní trávicí šťávy citlivě reaguje.

Proto vzestup natráveného jídla vnímáme jako nepříjemnou palčivost v hrudníku, mnohdy doprovázenou říháním řežavých plynů. Tyto potíže se v některých případech mohou projevit až v krku. Spíše než bolest je to palčivý tlak a dojem „knedlíku“.

* Léčba kortikoidy

Kortikoidy jsou hormony, které si tělo vyrábí, a současně také velice účinné léky. Dokážou velmi rychle zklidnit nebezpečné vzplanutí alergických reakcí a záněty. Je to ovšem za tu cenu, že snižují celkovou obranyschopnost.

Tělo pak může mít potíže se zvládáním běžných mikrobů, které za normální situace drží v šachu – a to například v ústech. Proto může být chronické pobolívání v krku nežádoucím následkem léčby kortikoidy. Pokud k tomu dojde, je vhodné o tom co nejdříve informovat ošetřujícího lékaře.

* Oslabení imunity

Efektivitu obranných mechanismů těla podkopávají zejména chronická onemocnění. Mezi ta nejrozšířenější patří cukrovka, neboť jí u nás trpí zhruba 1 milion lidí. Organismus v takových případech hůře vzdoruje i banální infekci, a ta se pak může usadit například právě v krku.

Tyto relativně málo škodlivé infekce jsou problémem také pro lidi s nádorovými onemocněními, léčené chemoterapií nebo po operativním odstranění sleziny. Právě slezina je totiž hlavním orgánem imunitního systému.

* Dráždivé látky ve vzduchu

Škodlivinou číslo jedna je cigaretový kouř. Reakci v podobě zánětu v krku může vyvolat i pouhý pobyt v takovém prostředí, aniž by postižený sám byl aktivní kuřák. Dráždivě může na sliznice ale působit i pobyt v prostoru se suchým vzduchem, což je typické pro topnou sezonu.

Tip: Účinnou pomocí jsou inhalace léčivých minerálních vod, zejména Vincentky. Sliznice totiž zvlhčují, a tím pomáhají i při chronických zánětech v krku a dýchacích cest, mírní bolestivost, tlumí podráždění a otok.

Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock

Štítky: , , ,
reklama

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Komentáře

Nenechte si ujít další zajímavé články

Sklizeň prvních zemědělců: Neolitické ženy se mužské práce nebály
epochaplus.cz

Sklizeň prvních zemědělců:...

Žena v období neolitu (mladší době...
Drsní zabijáci s jedinou slabinou!
epochalnisvet.cz

Drsní zabijáci s jedinou...

Krokodýli obývají naši planetu už stovky milionů let....
Kultovní boty se žlutým prošíváním v podání dvojice Bex Stud
iluxus.cz

Kultovní boty se žlutým...

Rebelský a provokativní duch je značce Dr....
Avatáři: Neumírají a jsou potomky bohů
enigmaplus.cz

Avatáři: Neumírají a jsou...

Avatár je údajně lidská bytost, do které byl...
Čína: Její panenská příroda vám sebere dech
epochanacestach.cz

Čína: Její panenská příroda...

Slunce se mocně...
Astrofotograf Petr Horálek: V Evropě zmizelo hvězdné nebe…
21stoleti.cz

Astrofotograf Petr Horálek: V...

Kdysi stačilo zaklonit hlavu, aby člověk...
Prošvihne svou poslední šanci?
nasehvezdy.cz

Prošvihne svou poslední šanci?

Své rodinné štěstí si...
Východní filozofie podpořená uměním
rezidenceonline.cz

Východní filozofie podpořená...

Když vstoupíte do tohoto bytu o rozloze tři tisíce metrů...
Má bezstarostná povaha dostala za vyučenou
skutecnepribehy.cz

Má bezstarostná povaha...

V životě jsem si prošla mnoha...
Love story zavání těžkými šrámy
nasehvezdy.cz

Love story zavání těžkými...

Člověk míní, život mění. To...
Celozrnné špagety s rukolovým pestem
tisicereceptu.cz

Celozrnné špagety s...

Suroviny na 4 porce 100 g rukoly 120...
Jediné indiánské vítězství předznamenalo jejich konec
epochaplus.cz

Jediné indiánské vítězství...

„Říkal to Jim Bridger: Já měl jsem v noci sen,...
0 shares