reklama

Bolest v krku není jen z nachlazení

Škrábání, pálení a nepříjemný tlak při každém polknutí by měly za pár dní ustoupit, pokud by je způsobilo nachlazení. Neustupují? Pak může být příčinou úplně jiný zdravotní problém.

Skutečně, příčiny bolesti v krku mohou být rozmanité, může jít o projev alergie, pálení žáhy, o reakci na léky nebo třeba následek snížené imunity. Kloktání a spreje proti bolesti v krku pak pochopitelně znatelnou úlevu nepřinášejí.

Je to viróza?

Nejčastější příčinou bolení v krku je jednoznačně virová infekce. Ta vyvolá zánět v krku doprovázený dalšími typickými potížemi, jako je rýma, kašel, někdy vysoká teplota a vždy značná únava. Odlišit tedy virový zánět od jiných příčin bolestí v krku zpravidla není obtížné.

Projevy nachlazení ovšem nanejvýš do dvou týdnů odezní, bolest krku ustupuje už po několika dnech. Při těžším průběhu je nejprve v podezření bakteriální infekce. Oproti obecnému povědomí jsou ovšem bakteriální záněty v krku méně časté než virové, na infekčních zánětech v krku se podílejí jen asi jednou pětinou.

Když to není z nachlazení

* Alergie

Alergie se běžně může projevit nejen v podobě senné rýmy a slzení očí, ale také otoku a bolesti v krku. Vyvolat ji mohou jak alergeny ve vzduchu, což jsou nejčastěji pyly, plísně a prach, tak i reakce na určité potraviny. Postižení se ale zpravidla domnívají, že bolest v krku je následkem nachlazení a snaží se ji tak i léčit.

Úlevy se pak samozřejmě nemohou dočkat.

  • Reflux a pálení žáhy

Reflux znamená, že horní uzávěr žaludku nefunguje tak spolehlivě, jak by měl. Pak se natrávené jídlo může dostávat zpět do jícnu. Sliznice jícnu je ovšem mnohem choulostivější než ta žaludeční a na agresivní trávicí šťávy citlivě reaguje.

Proto vzestup natráveného jídla vnímáme jako nepříjemnou palčivost v hrudníku, mnohdy doprovázenou říháním řežavých plynů. Tyto potíže se v některých případech mohou projevit až v krku. Spíše než bolest je to palčivý tlak a dojem „knedlíku“.

* Léčba kortikoidy

Kortikoidy jsou hormony, které si tělo vyrábí, a současně také velice účinné léky. Dokážou velmi rychle zklidnit nebezpečné vzplanutí alergických reakcí a záněty. Je to ovšem za tu cenu, že snižují celkovou obranyschopnost.

Tělo pak může mít potíže se zvládáním běžných mikrobů, které za normální situace drží v šachu – a to například v ústech. Proto může být chronické pobolívání v krku nežádoucím následkem léčby kortikoidy. Pokud k tomu dojde, je vhodné o tom co nejdříve informovat ošetřujícího lékaře.

* Oslabení imunity

Efektivitu obranných mechanismů těla podkopávají zejména chronická onemocnění. Mezi ta nejrozšířenější patří cukrovka, neboť jí u nás trpí zhruba 1 milion lidí. Organismus v takových případech hůře vzdoruje i banální infekci, a ta se pak může usadit například právě v krku.

Tyto relativně málo škodlivé infekce jsou problémem také pro lidi s nádorovými onemocněními, léčené chemoterapií nebo po operativním odstranění sleziny. Právě slezina je totiž hlavním orgánem imunitního systému.

* Dráždivé látky ve vzduchu

Škodlivinou číslo jedna je cigaretový kouř. Reakci v podobě zánětu v krku může vyvolat i pouhý pobyt v takovém prostředí, aniž by postižený sám byl aktivní kuřák. Dráždivě může na sliznice ale působit i pobyt v prostoru se suchým vzduchem, což je typické pro topnou sezonu.

Tip: Účinnou pomocí jsou inhalace léčivých minerálních vod, zejména Vincentky. Sliznice totiž zvlhčují, a tím pomáhají i při chronických zánětech v krku a dýchacích cest, mírní bolestivost, tlumí podráždění a otok.

Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock

Štítky: , , ,
reklama

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Komentáře

Nenechte si ujít další zajímavé články

Může fata morgana za záhadné přeludy lodí?
enigmaplus.cz

Může fata morgana za záhadné...

Jako fata morgana je označována optická...
Skvělé hovězí po burgundsku
tisicereceptu.cz

Skvělé hovězí po burgundsku

Pomalu pečené hovězí na červeném víně...
Spolu jsme vypěstovali velkou lásku
skutecnepribehy.cz

Spolu jsme vypěstovali...

Vysnila jsem si venkovský ráj, ve...
Ruská Kavalergarda zlikvidovala povstání proti Mikulášovi I.
epochaplus.cz

Ruská Kavalergarda zlikvidovala...

Předchůdcem ruské carské gardy se stává...
Nakradli si vojáci revoluční Francie zbraně?
epochalnisvet.cz

Nakradli si vojáci revoluční...

„Budeme hlasovat!“ rozhodnou muži, jakmile...
Naletěla dalšímu podvodníkovi?
nasehvezdy.cz

Naletěla dalšímu podvodníkovi?

Herečka Jiřina...
Stručná historie kávy
21stoleti.cz

Stručná historie kávy

V 15. století se káva pěstovala ve východní...
Ducati našlo nového partnera v Bulgari
iluxus.cz

Ducati našlo nového...

Kolekce Bulgari x Ducati představuje...
Pozvání do interiérové krajiny
rezidenceonline.cz

Pozvání do interiérové krajiny

Barcelonský byt je ojedinělý útulnými zákoutími,...
Co znamenají prsty do V a proč hrozilo, že vám je useknou?
epochaplus.cz

Co znamenají prsty do V a...

Jaký je rozdíl mezi vztyčeným prostředníkem a gestem...
Toleruje mu milenky, aby zachránila jejich manželství?
nasehvezdy.cz

Toleruje mu milenky, aby...

Po boku ADÉLY...
PODĚBRADSKÁ CYKLOSTEZKA
epochanacestach.cz

PODĚBRADSKÁ CYKLOSTEZKA

Město Poděbrady a jeho...
0 shares