Domů     Boj s domácími upíry
Boj s domácími upíry
29.5.2020

Jsou všude kolem a občas si je přineseme domů, ani nevíme jak: blechy, vši nebo dokonce štěnice či švábi. Nejvyšší čas vytáhnout do boje!

Blecha, věrný přítel člověka

Kdo na vlastní kůži vyzkoušel, jak omezeně platí notoricky známý výrok o blechách psích, které na člověka nejdou, určitě ví, že mít doma blechy je všechno, jen ne legrace.

Což o to, jedna blecha v psím kožiše není žádné drama, stačí na ni obojem proti blechám a klíšťatům nebo postřik do chlupů. Když vám ale domácí mazlíček přinese v kožiše blech víc a vy na to nepřijdete včas, máte se na co těšit.

Na několik etap

Blechy se totiž nejen velmi rychle množí, ale boj s nimi je někdy na dlouhé lokte. Nezůstávají bohužel celý život věrné svému nositeli, ale mohou se porůznu skrývat v pelíšcích vašich mazlíčků, a nejen tam. Nebudete si před nimi jistí ani ve vlastní posteli.

Navíc některá vývojová stádia blech jsou odolná proti chemickým postřikům, takže se budete muset ke spreji po krátkém intervalu vrátit, abyste vyhubili další generaci.

Nasaďte chemii

První pomoc při zablešení vašeho mazlíčka je jednoduchá a všichni ji známe: pochytat, co se dá, a posléze aplikovat do kožichu některý z insekticidních prostředků. Prodávají se ve spreji (stačí několik vstřiků ke kůži podle návodu) nebo jako tzv.

spot-on, jediná kapka, kterou aplikujeme tam, kde se zvířátko nemůže olíznout. Někomu se osvědčuje i speciální obojek. Každopádně pozor, někteří mazlíčci mohou být na určité chemické látky alergičtí. V takovém případě rychle k veterináři.

A teď úklid

Vyhubit obyvatele psího nebo kočičího kožicha ale nestačí. Teď budeme muset pečlivě vyluxovat celý byt (včetně matrací, míst pod nábytkem, pod koberečky a zvířecích pelechů), a samozřejmě vyprat pelíšky a deky, ve kterých zvířátko spí.

Proti opravdu silnému „zablešení“ bytu pomůže speciální dýmovnice, kterou dostaneme u veterináře, ve specializovaných prodejnách nebo na internetu. Je velice účinná, ale nebezpečná pro všechny ostatní živočichy, takže si pečlivě nastudujte návod.

Tip: Jestli máte pocit, že se nevítaný příživník skryl někde na vašem těle nebo v oblečení, napusťte si vodu do vany a sedněte si do ní tak, jak jste, v šatech (samozřejmě nezapomenout v kapse mobil a peněženku!). Ve vodě se svlékněte a osprchujte. Jinak by vám blecha mohla uprchnout a po bytě už byste ji nenašli.

Tip Paní domu:

Osvědčenou metodou našich předků je „lov“ blech na svíčku.

Máte-li blechy v bytě, vezměte hluboký talíř (nebo širší misku apod.), doprostřed upevněte svíčku, do talíře nalijte vodu s několika kapkami jaru, talíř umístěte do míst, kde je blech nejvíc, a svíčku zapalte.

Blechy láká teplo, takže se budou snažit dostat ke svíčce. Ale nedoskočí a ve vodě s jarem se utopí. Takových pastí můžete doma umístit i několik, jen pozor na požáry a zvědavá zvířata.

Veš dětská si nevybírá

Hlavně rodiče dětí školou povinných mívají s těmito nesympatickým potvůrkami své zkušenosti. Přesto, že si představu hlavy plné vší spojujeme s nedostatkem hygieny, postižení v tom bývají úplně nevinně. Stačí, když děti dají při hře hlavy k sobě a je to.

Stejně ochotně se veš přestěhuje i na vaši pěstěnou a dennodenně mytou hlavu. Není to žádná ostuda, ale nepříjemné to je.

Stříhat nebo nestříhat?

Ostříhat vlasy je rada sice populární, ale málokdo je ochotný něco takové udělat (a málokterá malá princezna by něco takového přežila). Je pravda, že vši se na krátkém ježkovi neudrží, ale tahle varianta je průchozí jen u kluků. Ostatní budou muset zabojovat víc.

Jdeme pro munici

Naše první kroky by měly směřovat do drogerie nebo do lékárny. Do boje se pustíme vyzbrojeni malým hřebínkem s hustě osázenými zoubky (ano, populární „všiváček“), a případně některým z postřiků proti vši dětské.

Pozor, ne všechny přípravky, které jsou na trhu, jsou ještě účinné. Vši jsou přizpůsobivé a proti některým už si vytvořily odolnost. V lékárně by vám měli poradit, který prostředek zabírá. K dostání jsou i šetrnější přípravky na olejovém základě.

Češeme a vyčesáváme

Opatrně hlavu vystříkat (opatrně proto, že jde o chemii, které může dráždit oči, kůži i dýchací cesty) a česat a česat, dokud se vší nezbavíme.

Při česání si pod pramenem vlasů přidržujeme papír, do kterého budou nachytané vešky padat – budeme mít přehled o tom, jak jsme úspěšní. Kdo má doma žehličku na vlasy, může ji zapojit do boje – horko by mělo vši také zahubit. Tuhle variantu si pochvalují hlavně maminky dlouhovlasých holčiček.

Zbývá zapojit pračku…

A teď nastává další část boje: pečlivě vyprat a vyžehlit všechno oblečení a ložní prádlo. Protože i vši se mohou „držet“ ještě několik dní, měníme povlečení denně po několik následujících dní. Preventivně můžeme do vlasů vtírat několik kapek tea tree oleje (pozor na oči).

Tip Paní domu:

Nechcete-li sahat po chemii, můžete osvědčený recept: vši nesnáší listy ořešáku. Listy natrháme a čerstvé je pokrájíme. Spaříme je horkou vodou. Silným odvarem si denně myjeme hlavu, a můžeme si udělat na chvíli i zábal. Výluh z ořešáku zároveň hojí boláky, které vznikly poštípáním.

Jinou možností je smíchat kapku rozmarýnové, mátové, hřebíčkové nebo skořicové silice s polévkovou lžící oleje, namazat na vlasy a kůži hlavy a nechat čtvrt hodiny působit.

Štěnice a švábi

Možná si ani nedokážeme představit, že bychom v našem čistém bytě mohli někdy bojovat s něčím takovým, jako jsou štěnice nebo švábi. Ale to je velký omyl.

Tyhle potvůrky žijí i na místech, kde bychom je nečekali, a my si je navíc můžeme přivézt třeba z dovolené. Zápas s takovým nechtěným suvenýrem bývá vysilující a mnohdy nerovný.

Samozřejmě to můžeme zkusit na vlastní pěst pomocí prostředků, volně dostupných ve specializovaných prodejnách, ale jednoznačně lepší variantou je obrátit se na firmu, která rázně zakročí.

Tip Paní domu:

Máte-li jen podezření, že se k vám nastěhovalo něco, co vypadá jako štěnice nebo šváb, kupte si nejdříve lepové lapače na lezoucí hmyz (můžete je koupit jako známé lepové destičky, nebo ve formě tuby, ze které mazlavé lepidlo nanesete tam, kam potřebujete, třeba do spíže).

Druhý den pasti zkontrolujte a to, co se tam nachytalo, můžete rovnou odnést ukázat firmě, která se zabývá deratizací a desinsekcí.

Štítky:
Předchozí článek
reklama
Související články
16.7.2024
První, čím vás ohromí, jsou pohádkové flakony. Ale i obsah je jaksi jiný, svůdnější a vábivější než vůně z našich parfumérií. Čím to? V arabské kultuře mají vůně mnohem delší tradici než v naší. Jejich původní účel byl nejspíš hygienický. Co je čisté, to voní. Jak voní? Při testování orientálních vůní nejspíš zjistíte, že jen málokterá se vám nelíbí. Ačkoliv jsou rozmanitě laděné, obvykle vyn
12.7.2024
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čist
10.7.2024
Běžně po ruce bývá jedlá soda nebo si můžete skočit do lékárny pro léky, které neutralizují palčivou kyselost žaludeční šťávy. Jenže potíže se můžou rychle vrátit, neboť problém bývá složitější. Čistě technicky pálení žáhy způsobuje žaludeční šťáva, která nechtěně vystoupá do jícnu, kde vůbec nemá být. Sliznice jícnu na kyselinu není stavěná na odolávání kyselině, proto se ozve tak palčivá boles
6.7.2024
Když potraviny v lednici umístíte na vhodné místo, prospěje to jim i chladničce. Obojí déle vydrží. To samo o sobě ale jistě nestačí. Minimálně jednou za čtvrt roku byste měli šuplíky, police i stěny chladničky pořádně umýt. Částečný úklid totiž nemá smysl, bakterie z ostatních ploch umyté části rychle osídlí. Jídlo napřed proberte Z lednice napřed vyndejte úplně vše a důkladně to přeberte. Je
19.6.2024
Také se tak díváte po stěnách a říkáte si, že by to chtělo vymalovat? To se stává často, když nám slunce posvítí do oken. A také je jaro a začátek léta k malování nejvhodnější. Barva bude dobře schnout a nebude zas takové horko. I když ono samo malování je tak trochu alchymie, nesmí to schnout moc rychle, ale ani pomalu, to vám řekne každý malíř. A když není žádný v dosahu, možná dospějete k rozh
reklama
reklama
Šikovné tipy
Vymáčkněte to nejlepší z citronu!
Nebudeme vám radit takové banality, jako je vzít citron na vybělení pih nebo prstů zažloutlých od cigaret. Víme, že jste ženy dost zkušené na to, abyste mohly samy radit. Proto se vás pokusíme překvapit tipy, které jste určitě ještě nikde nečetly. Na zapálení grilu jsou úžasným pomocníkem pruhy sušené citronové kůry. Nejen že báječně chytají, […]
Noste brož jako šperk
Brože nikdy nevyšly z módy, jsou stále in. Nejčastěji vyniknou na klopě saka či kabátu, výraznější kousky pak můžete nosit i na šatech. Brož dodá oděvu eleganci a podtrhne váš styl. Prostě je to úžasný módní doplněk. A víte, že umí promlouvat také o tom, jak se cítíme? „Čtěte z mých broží,“ pronesla kdysi někdejší […]
Aby vám výstřih slušel
Roli hraje jak tvar výstřihu, tak správná péče o pokožku v dekoltu. Nemyslete si, že stačí vnady prostě jen odhalit. Poprsí výrazně ovlivňuje i celkový dojem z postavy a harmoničnosti proporcí. Své míry nezměníme, ale dojem můžeme hodně ovlivnit správně vybraným tvarem výstřihu. Víte, jaký vám nejvíce sluší? 3 univerzálně slušivé Široký kruhový výstřih je […]
Chce to novou barvu na vlasy? Řiďte se svým barevným typem
Nejslušivějšího dojmu dosáhnete odstínem přirozeně vycházejícím z vašeho barevného typu, takže bude ladit s odstínem pleti a očí. U kombinovaných typů je pak zásadní určit, jestli má pleť studený nebo teplý odstín, a podle toho vybrat teplý nebo studený odstín barvy na vlasy. Jarní typ: Vhodné jsou jemné teplé barvy od medové, přes skořicovou až po […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kdy už si mě vezmeš Prachaři?
nasehvezdy.cz
Kdy už si mě vezmeš Prachaři?
Půvabná herečka ze seriálu Jedna rodina Sara Sandeva  (27) už tři roky tvoří pár se starším hercem Jakubem Prachařem (40). Možná je tak pomalu na čase vztah někam posunout. Nabízí se pochopitelně sv
Nadopujte se všemi béčky
nejsemsama.cz
Nadopujte se všemi béčky
Vitaminů skupiny B je celkem osm a všechny by se pro naše zdraví přetrhly. Pečují o kůži, vlasy, nervy i srdce. Ne vždy jich ale přijímáme tolik, kolik potřebujeme. Mrkneme se na zoubek těm nejdůležitějším z celé skupiny a pro začátek si můžeme říct, že i když máte jejich spotřebu pokrytou, stres, kouření, pití alkoholu nebo velkého množství kávy či čaje vedou
Moderní obývací pokoj
rezidenceonline.cz
Moderní obývací pokoj
Text: Alena Müllerová Foto: Archiv firem
Union Glashütte opět partnerem závodu veteránů napříč Saskem
iluxus.cz
Union Glashütte opět partnerem závodu veteránů napříč Saskem
Jen málokomu se podaří dopřát si tak jedinečný zážitek s klasickými automobily, jakým je závod Sachsen Classic. V jeho rámci se v polovině srpna opět přesunou závodníci kultovní setinové rallye ze Cvi
Horská dráha: Už Kateřina Veliká zbožňuje klouzání!
epochaplus.cz
Horská dráha: Už Kateřina Veliká zbožňuje klouzání!
Některé se řítí rychlostí přes 200 km/hod. Jiné sviští ve výšce 139 metrů. Občas se ocitnete hlavou dolů. Ruská carevna by zírala, kdyby viděla, co vzešlo z její kratochvíle. Horské dráhy patří k nevyhledávanějším atrakcím zábavních parků po celém světě. Protože kdo by si nechtěl užít adrenalinovou jízdu a zažít chvíle čisté euforie. Zábava pro
Kadeřníkovi královy metresy prošlo i znásilnění
historyplus.cz
Kadeřníkovi královy metresy prošlo i znásilnění
Když králova metresa prochází uličkou dvořanů, ulpívají na ní desítky párů očí, které hodnotí každičký detail jejího vzhledu. Jen ať se dívají, má krásné šaty, líčení podle poslední módy, vzácný parfém, a hlavně vysoký účes, jehož tvorba zabrala celé hodiny. Jistý muž, který je nositelem starobylého a prestižního Řádu svatého Michala, dokončuje spis Chvála účesů
Temný stín mě pronásledoval městem až domů
skutecnepribehy.cz
Temný stín mě pronásledoval městem až domů
Ten duch se na mě přilepil v parku u křížku a pronásledoval mě celou cestu, marně jsem před ním utíkala, zachránila mě až lávka přes potok. Stalo se to před několika lety, když jsem se vracela s manželem, již značně společensky upraveným, z večírku u jeho bratra. Švagrová nás přemlouvala, abychom přespali u nich. Já ale chtěla domů do své postele, a tak
Tajemství obrazu v proslulé galerii: Opravdu je na něm létající talíř?
enigmaplus.cz
Tajemství obrazu v proslulé galerii: Opravdu je na něm létající talíř?
Hledat důkazy existence UFO v proslulé florentské galerii Uffizi není zase tak bláhové, jak by to původně vypadalo. Záhadný obraz na vás čeká ve druhém patře galerijního objektu. Výtvarné dílo vzniklo
Archeologové u Kutné Hory odkryli osadu starou 7 000 let
21stoleti.cz
Archeologové u Kutné Hory odkryli osadu starou 7 000 let
Dosud neznámou neolitickou osadu u Kutné Hory objevili badatelé z Archeologického ústavu AV ČR. Unikátní je v tom, že v následujících tisíciletích na jejím místě nevznikla žádná jiná sídliště a díky t
Švýcarsko jako země sýra
epochanacestach.cz
Švýcarsko jako země sýra
Sýr je fenoménem švýcarské gastronomie. Vychutnávání sýra ve Švýcarsku se dá přirovnat asi k vychutnávání slivovice u nás či vína ve Francii. Švýcaři mají své oblíbené lahůdky, ale i lokální speciality. Některé ze sýrů se dosud vyrábějí tradičním způsobem, tedy ručně přímo na pastvinách. Takové sýry jsou k dostání jen na zdejších trzích. Který koupit?
Španělské ptáčky
tisicereceptu.cz
Španělské ptáčky
Většina z nás omáčky miluje. Španělský ptáček patří mezi klasické recepty české kuchyně. Příprava není vůbec složitá. Suroviny 4 plátky z hovězí kýty (celkem asi 600 g) 2 natvrdo uvařená vejce
Poslední britská čarodějnice: Kdo byla Helena Duncan?
epochalnisvet.cz
Poslední britská čarodějnice: Kdo byla Helena Duncan?
Helena Duncan si jako malé děvče vyslouží přízvisko pekelná, neboť tvrdí, že umí mluvit s mrtvými. Od té doby své okolí zahrnuje jedním proroctvím budoucnosti za druhým a jako dospělá se díky tomu stane uznávanou čarodějnicí. Dnes však o jejích schopnostech mnozí pochybují, neboť je údajně doloženo, že při seancích podváděla. Je to pravda? Je