Domů     Boj s domácími upíry
Boj s domácími upíry
29.5.2020

Jsou všude kolem a občas si je přineseme domů, ani nevíme jak: blechy, vši nebo dokonce štěnice či švábi. Nejvyšší čas vytáhnout do boje!

Blecha, věrný přítel člověka

Kdo na vlastní kůži vyzkoušel, jak omezeně platí notoricky známý výrok o blechách psích, které na člověka nejdou, určitě ví, že mít doma blechy je všechno, jen ne legrace.

Což o to, jedna blecha v psím kožiše není žádné drama, stačí na ni obojem proti blechám a klíšťatům nebo postřik do chlupů. Když vám ale domácí mazlíček přinese v kožiše blech víc a vy na to nepřijdete včas, máte se na co těšit.

Na několik etap

Blechy se totiž nejen velmi rychle množí, ale boj s nimi je někdy na dlouhé lokte. Nezůstávají bohužel celý život věrné svému nositeli, ale mohou se porůznu skrývat v pelíšcích vašich mazlíčků, a nejen tam. Nebudete si před nimi jistí ani ve vlastní posteli.

Navíc některá vývojová stádia blech jsou odolná proti chemickým postřikům, takže se budete muset ke spreji po krátkém intervalu vrátit, abyste vyhubili další generaci.

Nasaďte chemii

První pomoc při zablešení vašeho mazlíčka je jednoduchá a všichni ji známe: pochytat, co se dá, a posléze aplikovat do kožichu některý z insekticidních prostředků. Prodávají se ve spreji (stačí několik vstřiků ke kůži podle návodu) nebo jako tzv.

spot-on, jediná kapka, kterou aplikujeme tam, kde se zvířátko nemůže olíznout. Někomu se osvědčuje i speciální obojek. Každopádně pozor, někteří mazlíčci mohou být na určité chemické látky alergičtí. V takovém případě rychle k veterináři.

A teď úklid

Vyhubit obyvatele psího nebo kočičího kožicha ale nestačí. Teď budeme muset pečlivě vyluxovat celý byt (včetně matrací, míst pod nábytkem, pod koberečky a zvířecích pelechů), a samozřejmě vyprat pelíšky a deky, ve kterých zvířátko spí.

Proti opravdu silnému „zablešení“ bytu pomůže speciální dýmovnice, kterou dostaneme u veterináře, ve specializovaných prodejnách nebo na internetu. Je velice účinná, ale nebezpečná pro všechny ostatní živočichy, takže si pečlivě nastudujte návod.

Tip: Jestli máte pocit, že se nevítaný příživník skryl někde na vašem těle nebo v oblečení, napusťte si vodu do vany a sedněte si do ní tak, jak jste, v šatech (samozřejmě nezapomenout v kapse mobil a peněženku!). Ve vodě se svlékněte a osprchujte. Jinak by vám blecha mohla uprchnout a po bytě už byste ji nenašli.

Tip Paní domu:

Osvědčenou metodou našich předků je „lov“ blech na svíčku.

Máte-li blechy v bytě, vezměte hluboký talíř (nebo širší misku apod.), doprostřed upevněte svíčku, do talíře nalijte vodu s několika kapkami jaru, talíř umístěte do míst, kde je blech nejvíc, a svíčku zapalte.

Blechy láká teplo, takže se budou snažit dostat ke svíčce. Ale nedoskočí a ve vodě s jarem se utopí. Takových pastí můžete doma umístit i několik, jen pozor na požáry a zvědavá zvířata.

Veš dětská si nevybírá

Hlavně rodiče dětí školou povinných mívají s těmito nesympatickým potvůrkami své zkušenosti. Přesto, že si představu hlavy plné vší spojujeme s nedostatkem hygieny, postižení v tom bývají úplně nevinně. Stačí, když děti dají při hře hlavy k sobě a je to.

Stejně ochotně se veš přestěhuje i na vaši pěstěnou a dennodenně mytou hlavu. Není to žádná ostuda, ale nepříjemné to je.

Stříhat nebo nestříhat?

Ostříhat vlasy je rada sice populární, ale málokdo je ochotný něco takové udělat (a málokterá malá princezna by něco takového přežila). Je pravda, že vši se na krátkém ježkovi neudrží, ale tahle varianta je průchozí jen u kluků. Ostatní budou muset zabojovat víc.

Jdeme pro munici

Naše první kroky by měly směřovat do drogerie nebo do lékárny. Do boje se pustíme vyzbrojeni malým hřebínkem s hustě osázenými zoubky (ano, populární „všiváček“), a případně některým z postřiků proti vši dětské.

Pozor, ne všechny přípravky, které jsou na trhu, jsou ještě účinné. Vši jsou přizpůsobivé a proti některým už si vytvořily odolnost. V lékárně by vám měli poradit, který prostředek zabírá. K dostání jsou i šetrnější přípravky na olejovém základě.

Češeme a vyčesáváme

Opatrně hlavu vystříkat (opatrně proto, že jde o chemii, které může dráždit oči, kůži i dýchací cesty) a česat a česat, dokud se vší nezbavíme.

Při česání si pod pramenem vlasů přidržujeme papír, do kterého budou nachytané vešky padat – budeme mít přehled o tom, jak jsme úspěšní. Kdo má doma žehličku na vlasy, může ji zapojit do boje – horko by mělo vši také zahubit. Tuhle variantu si pochvalují hlavně maminky dlouhovlasých holčiček.

Zbývá zapojit pračku…

A teď nastává další část boje: pečlivě vyprat a vyžehlit všechno oblečení a ložní prádlo. Protože i vši se mohou „držet“ ještě několik dní, měníme povlečení denně po několik následujících dní. Preventivně můžeme do vlasů vtírat několik kapek tea tree oleje (pozor na oči).

Tip Paní domu:

Nechcete-li sahat po chemii, můžete osvědčený recept: vši nesnáší listy ořešáku. Listy natrháme a čerstvé je pokrájíme. Spaříme je horkou vodou. Silným odvarem si denně myjeme hlavu, a můžeme si udělat na chvíli i zábal. Výluh z ořešáku zároveň hojí boláky, které vznikly poštípáním.

Jinou možností je smíchat kapku rozmarýnové, mátové, hřebíčkové nebo skořicové silice s polévkovou lžící oleje, namazat na vlasy a kůži hlavy a nechat čtvrt hodiny působit.

Štěnice a švábi

Možná si ani nedokážeme představit, že bychom v našem čistém bytě mohli někdy bojovat s něčím takovým, jako jsou štěnice nebo švábi. Ale to je velký omyl.

Tyhle potvůrky žijí i na místech, kde bychom je nečekali, a my si je navíc můžeme přivézt třeba z dovolené. Zápas s takovým nechtěným suvenýrem bývá vysilující a mnohdy nerovný.

Samozřejmě to můžeme zkusit na vlastní pěst pomocí prostředků, volně dostupných ve specializovaných prodejnách, ale jednoznačně lepší variantou je obrátit se na firmu, která rázně zakročí.

Tip Paní domu:

Máte-li jen podezření, že se k vám nastěhovalo něco, co vypadá jako štěnice nebo šváb, kupte si nejdříve lepové lapače na lezoucí hmyz (můžete je koupit jako známé lepové destičky, nebo ve formě tuby, ze které mazlavé lepidlo nanesete tam, kam potřebujete, třeba do spíže).

Druhý den pasti zkontrolujte a to, co se tam nachytalo, můžete rovnou odnést ukázat firmě, která se zabývá deratizací a desinsekcí.

Štítky:
Předchozí článek
reklama
Související články
18.9.2023
Plata a krabičky od vajec jsou z recyklovaného papíru a pro další třídění odpadu se nehodí. Navíc vyhazovat je by byla věčná škoda. Skvěle se hodí pro výrobu originálních dekorací. Základním materiálem jsou velká plata od vajec. Krabičky lze použít také, ale spíš jako doplněk. Samozřejmě musí být v šedé barvě. Foto přes dvoustranu, v knize ze str. 16 – 17 a detaily postupu na následující dvo
9.9.2023
Roztomilou letní dekoraci na zahradu vytvoříte snadno a potřebovat k tomu budete prázdné plastové kelímky a provázek. Kreativní činnost probouzí estetické cítění, odbourává stres a uklidňuje mysl. A vůbec není pravda, že je k ní třeba zručnost a vycvičené prsty. Vyzkoušejte si, jak hravě zvládnete kouzelné malé kloboučky. Připravte si * plastové kelímky * motouz * mašle a jiné drobnosti
1.9.2023
Vlastnoručně vyrobená malinká knížečka jako pro panenky vám poslouží například na poznamenání telefonního čísla nebo důležité poznámky. A bude vždy po ruce. Můžete si do něj zapisovat tajnosti. Nebo si ho připněte na kabelku jako ozdobu. Jinou variantou může být mininotýsek, ve kterém místo prázdných stránek najdete fotografie svých blízkých. A když si ho vytvoříte sami, o to větší radost vám p
29.8.2023
Možná i vy najdete někde na půdě starou lavici, kterou vám bude líto vyhodit. Ta naše bývala asi v kuchyni a nevypadá moc hezky. Ale posloužit ještě může. Stačí jí dát nový kabát. Budete potřebovat: Vodou ředitelnou barvu (my jsme použili okrovou), vodou ředitelnou lazuru (ořech), smetáček, brusku, smirkový papír, štětec, látku (nejlepší je kočárkovina, ale může to být jakýkoliv odolný polyester)
26.8.2023
Jistě ho máte doma i vy a jako spousta jiných hospodyněk ho používáte k pečení, ale umí toho mnohem víc. Papír se dá použít na vyložení jakékoliv nádoby, když nechcete, aby se její obsah přichytil na stěnu a připálil. Například když pečete v troubě povidla, nebo připravujete zeleninu. Právě tak se na papíru dá sušit. Těsto se nepřilepí Každý, kdo se pečení věnuje pravidelně, zná ty chvíle, kd
reklama
Šikovné tipy
Když vás něco štípne
Je to nepříjemné, ale těch pár štípanců tak nějak k létu patří. Prostě jsme více v lese, na lukách i u rybníků a naše odhalená kůže se stává velkým lákadlem pro hmyz. Samotné bodnutí není většinou nijak nebezpečné, někdy ani nevíme, co nás vlastně kouslo. Jindy si to naopak pamatujeme až příliš. Hmyz totiž do ranky vypustí […]
Léto zase jednou skončí: Bylinky si schovejte i na zimu
Jak? Můžete je sušit, mrazit, nakládat… prostě způsobů, jak si trochu té vůně a chuti uchovat na chladné měsíce, je spousta. Sušené Sušení je asi nejznámější způsob uchovávání bylinek. Jen musíte znát pár jednoduchých zásad. Mezi ně patří i to, které bylinky se k sušení hodí, tedy kterým prospěje a získají jím ještě větší vůni. […]
Mop vybírejte podlaze na míru
Když se vydáte na nákup nového mopu, možná vás zaskočí množství typů, které v obchodech vidíte. Tak který vybrat? Existují třásňové, ploché a také rotační s různými mechanismy ždímání. Mechanické i elektrické. My se podíváme na ty první. Ploché – existují v různých šířkách a dají se na ně připevnit různé typy návleků, které lze měnit podle potřeby, […]
Octomilky jsou tu zas
Jakmile se venku udělá opravdu teplo, jsou tu. Kde se vzaly, tu se vzaly, rojí se v kuchyni, nejčastěji kolem mísy s ovocem, ale i jinde, a zbavit se jich není jen tak. Většinou přiletí zvenku, protože je láká vůně zralého ovoce, ale také milují víno, pivo, květiny ve váze i v květináči, stejně jako zbytky […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
epochalnisvet.cz
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
Rodina chudého pražského krejčího Josefa Steinitze žije na okraji židovského ghetta a v květnu 1836 do ní přibude další z mnoha dětí. Wilhelm přichází na svět s tělesnou vadou, v důsledku níž bude po
Domácí citronový cheesecake
tisicereceptu.cz
Domácí citronový cheesecake
Dezert můžete při servírování ozdobit plátky citronu, citronovou kůrou nebo kopečkem šlehačky. Potřebujete 200 g máslových sušenek 100 g másla Náplň 50 g cukru krupice 500 g ricotty nebo
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Prozradila svůj recept na mládí
nasehvezdy.cz
Prozradila svůj recept na mládí
Zpěvačka, herečka a máma dvou synů Lucie Vondráčková (43) prozradila, díky čemu vypadá sotva na třicet. Za celý svůj život nejenže nikdy nekouřila, ale nedotkla se prý ani kapky alkoholu. „Ano, nud
Oplácím mu stejnou mincí
skutecnepribehy.cz
Oplácím mu stejnou mincí
Jeho lži mi zprvu přišly jako nevinné bláboly. Až pozdě jsem si uvědomila, jak jsou kruté. Netušila jsem, že mi zničí celý život! Už zamlada vynikal svým sarkasmem a ironií. Právě to se mi na něm tehdy líbilo. Byl prostě jiný než ostatní kluci. Zamilovala jsem se a byla svatba. Lásku mi ale nikdy nevyznal.
Zrekonstruovaný rodokmen neolitické rodiny
21stoleti.cz
Zrekonstruovaný rodokmen neolitické rodiny
V severní Francii v oblasti Pařížské pánve bylo už v roce 2000 objeveno rozsáhlé neolitické pohřebiště. Díky pokrokům v analýze dávné DNA se nyní vědcům podařilo získat genomy 94 jedinců, kteří, jak s
Grafitový důl Český Krumlov: Za doprovodu skutečných horníků
epochanacestach.cz
Grafitový důl Český Krumlov: Za doprovodu skutečných horníků
O grafitu víme, že se používá k výrobě tužek, ale naši dávní předkové ho znali především jako přísadu do keramiky. Proto také na Českokrumlovsku kvalitní grafit těžili už Keltové a po nich se v tom pokračovalo i v dalších staletích. Posledním z otevřených dolů byl v 70. letech minulého století Městský vrch spojený překopem s nedalekým dolem Lazec. A právě v těchto
Spřízněná duše ji láká
nasehvezdy.cz
Spřízněná duše ji láká
Znají se hodně dlouho. Netají se tím, že jsou skvělí kamarádi. Povídá se ale, že mezi Janou Paulovou (68) a Petrem Rychlým (58) bylo i něco víc. Herečka ze seriálu Jedna rodina je přitom vdaná. S
Nejslavnější česká bratrovražda. Ale kdy se stala?
epochaplus.cz
Nejslavnější česká bratrovražda. Ale kdy se stala?
Měla to být oslava, při které v Boleslavi zasednou za masivními stoly dva bratři: kníže Václav (asi 907–935/929) a Boleslav (asi 915–967/972), který si později získá přízvisko Ukrutný. Svátek svatých Kosmy a Damiána však naservíruje krvavou dohru. Nejznámější vraždu české historie.     Co o ní lze s jistotou říct? Téměř nic – snad kromě
Babí léto v Hliněné Baště
iluxus.cz
Babí léto v Hliněné Baště
Každé roční období přináší návštěvníkům průhonické restaurace Hliněná Bašta jinak chuťově zabarvené dobroty. Proto netřeba „smutnit“, že léto tak rychle uteklo, neboť poklidné posezení na romantické t
Letecká bitva UFO: Co viděli rybáři na obloze nad Baltským mořem?
enigmaplus.cz
Letecká bitva UFO: Co viděli rybáři na obloze nad Baltským mořem?
Bylo 8. dubna 1665 odpoledne. Skupina šesti rybářů se právě v pobřežních vodách Baltského moře u města Stralsund věnovala lovu sleďů. V dalších minutách se však stalo něco, pro co nemá ani současná vě