Domů     Barbora Kodetová: Rodina je na prvním místě
Barbora Kodetová: Rodina je na prvním místě

Pochází z významné herecké rodiny, a sotva ji minula dvacítka, už i ona vystupovala ve Zlaté kapličce. Za sebou má bohatou hereckou kariéru jak na divadle, tak i ve filmu a televizi. Dnes se s plným nasazením věnuje početné rodině.

Jak se jí změnil život s příchodem dětí?

Podle Báry opravdu hodně. Každý rodič, pečující o dítě, je náhle ve zcela jiné situaci. Není už lehkomyslně svobodný, má zodpovědnost, a díky tomu i daleko méně času pro sebe. Bára vždy toužila po početné rodině.

Už příchod první dcery – dnes 13leté Lili Marie – Báru údajně radikálně změnil: do života jí vstoupil přirozený strach o dítě. Lili byla skoro do sedmi let jedináček. S ní si Barbora hrála, zpívala, povídala, všechno řešila.

Když ale byly děti tři, bylo to složitější. Přesto se snaží poskytnout všem dcerám všeobecný rozhled a možnost si vybrat. S dětmi navštěvuje hodiny tance, keramiku, klavír…

Mladičká Barbora na fotce spolu s tatínkem Jiřím Kodetem, po kterém zdědila herecké geny
Mladičká Barbora na fotce spolu s tatínkem Jiřím Kodetem, po kterém zdědila herecké geny

Jak vypadá Bářin den?

Tvrdí, že je úplně běžný. Dětem se s Pavlem věnuje pořád, mluví s nimi o tom, co mají rádi, co je zajímá, pouští jim oblíbenou hudbu, čtou si s nimi.

Jak sama říká, s Pavlem intenzivně prožívají partnerský život, se kterým se před dětmi neskrývají, takže dcerky vidí, jak se mají rádi a jak spolu komunikují. Nejdůležitější je podle ní děti neizolovat, a neodhánět je, když něco mezi sebou řeší.

Aby věděly, že jsou všichni jedna rodina. Snaží se jim dát co nejvíc teď, když rodičům ještě naslouchají a chtějí se od nich učit.

Buddha nesmí v domácnosti scházet. Přináší klid a pohodu.
Buddha nesmí v domácnosti scházet. Přináší klid a pohodu.

Jaká je hospodyně?

Rozhodně na plný úvazek. Barbora žila od sedmnácti sama, proto se záhy naučila vařit, už proto, že se pak i brzy vdávala. Ale vaření ji bavilo. Zpočátku ji zaměstnávaly dlouhé telefonáty s maminkou:

jak se dělá jíška, knedlíky, maso… V podstatě se naučila vařit po telefonu. Nyní už vaří nejen dobře, ale i rychle, nebaví ji dlouho se s něčím párat, nemám na to čas.

Čím se doma zavděčí?

Českou kuchyni vaří minimálně, hodně připravuje pokrmy á la Asie a čínská jídla, wok pánev je u Kodetů-Šporclů pořád v permanenci. Rodina jí hodně zeleniny, rýže, rýžové nudle a těstoviny, maso pak většinou rychle opečené.

Jediné, co se liší, jsou klasické řízky, ty mají moc rádi všichni. Děti si zas oblíbily máminy saláty, nebo čerstvý džus z mrkve a jablek. Bára však téměř vůbec nepeče – s partnerem si hlídají linii a děti o moučníky nestojí.

Jak budou trávit Velikonoce?

Bára s Pavlem nejsou praktikující věřící, nechodí do kostela, o svátcích chtějí být hlavně spolu… Samozřejmě barví vajíčka, dodržují tradice, ale nedělají nic výjimečného.

Jen u nich zní celým domem víc hudby, hrají a zpívají se koledy – Lili hraje na piano, Pavel na housle.

Svatební foto Bářiných rodičů (1969) – Soni a Jiřího Kodetových
Svatební foto Bářiných rodičů (1969) – Soni a Jiřího Kodetových

Jak vzpomíná na své dětství?

Bylo pohádkové a prožila ho na venkově v Jižních Čechách, kde měli jen studnu, ale taky koně, psy, kočky a slepice, a dodnes se tam ráda vracívá.

Často vzpomíná, jak s rodiči jezdili na prázdniny, koupali se v Lužnici, běhali bosí po lese, jak Bára šlapala na babetě tátovi pro pivo, chodila s ním chytat ryby. Stejně tak si oblíbila i Šumavu, kde na Zadově na Kvildě učila později lyžovat i své dcery.

Naopak roční pobyt v paneláku na Spořilově byla pro ni tragédie. Utíkala z domova, táta ji naháněl po sídlišti a společně štkali, jak je to strašné… Říká o sobě, že srdcem je přírodní venkovská holka.

Proč se vrátila do Prahy?

I když bylo ve mlýně nádherně, svým způsobem to prý byla záchrana. Je krásné žít na venkově, ale musíte žít pouze tam. Pro Bářinu rodinu začalo být téměř nemožné spojit všechny zájmy dětí s prací. A tak se paradoxně všem velmi ulevilo.

Bára už nemusí dělat taxikáře a má i víc času sama na sebe. Všichni si rychle zvykli a do mlýna jezdí už jen odpočívat. Bářiným královstvím je zahrada, tam relaxuje. Pavel zas koupil traktor na sekání trávy a občas se jejím královstvím na železném oři prožene…

Co dělá domov domovem?

Bára říká, že by bez svého životního partnera určitě neměla takhle velikou rodinu. Nejdřív byli dlouho kamarádi, ale vztah se prohluboval.

Pavel byl s Bárou v nejtěžších okamžicích jejího života, když jí umíral táta, měla problémy v práci, zůstala sama s dítětem… Pak se k ní nastěhoval a už zůstal. Mají spolu dvě děti, postavili dům, žijí bez konfliktů a krizí.

Na klasické domácí práce ho ale moc neužije, nadšeně však pomáhá s dětmi. Podle Barbory je Pavel Šporcl báječný a mimořádný otec: trpělivý, laskavý, a děti ho zbožňují. Čte si s nimi, ráno je připravuje do školy a školky, a občas je tam i doprovodí.

Jako správná parádnice i žačka první třídy řeší, jak vypadá. Do školy proto nosí červený puntíkovaný batoh Topgal. A sestřička Lili může jen tiše závidět...
Jako správná parádnice i žačka první třídy řeší, jak vypadá. Do školy proto nosí červený puntíkovaný batoh Topgal. A sestřička Lili může jen tiše závidět…

Co na něm „nemusí“?

V jeho pracovně se chodí po špičkách mezi haldami papírů. Pavel je totiž velmi pracovitý. Vymyslí program, sežene sponzory, zařídí, kde bude hrát, sežene rekvizity, orchestry, jezdí sám, mezitím si čtyři hodinky zacvičí. Je zdatný obchodník. Takže vlastně podle Báry nemá žádné výrazně špatné vlastnosti.

Zbývá jí čas na koníčky?

Než měla Barbora Kodetová rodinu, intenzivně pracovala. Hrála divadlo, mívala až třicet představení do měsíce, takže na koníčky nebyl čas. Ještě tak na knížku a poslech vážné muziky. Občas si šla i zacvičit, zaplavat.

Koníčkem jí zkrátka bylo herectví, protože s ním souvisí spousta dalších činností. Teď, když je víc doma, začala hrát tenis a občas se jde projít.

Jako stupínky... Už 9. rokem žije herečka s houslistou Pavlem Šporclem. Dohromady jich je pět (zleva): 13letá slečna Lily Marie, čtyřletý benjamínek Sophie a „prvňáček“ Violeta.
Jako stupínky… Už 9. rokem žije herečka s houslistou Pavlem Šporclem. Dohromady jich je pět (zleva): 13letá slečna Lily Marie, čtyřletý benjamínek Sophie a „prvňáček“ Violeta.

Chybí jí práce?

Bára už zase pošilhává po nějaké větší roli. Ale zatím chce počkat, než děti odrostou. Pak bude mít času na práci spoustu. Počítá hlavně s divadlem, bez něho by žít nemohla. Ráda samozřejmě i točí filmy a jednou by chtěla učit nové adepty herectví. Zatím ale konkrétní plány nemám.

Zdědily dcerky po rodičích talent?

Nejstarší Lilinka je údajně výtvarně nadaná a velmi zručná. Je krásná a emotivní. Violetka je prý zas Pavlův „klon“: podobou, uzavřeností i hudebním talentem. Jako on hraje na housle. Miluje Ježíše Krista, Panenku Marii a všem pomáhá.

Sophie je zase po dědovi Kodetovi. Velmi energická, velmi vzteklá, herecky nadaná a chytrá: podle maminky umí úžasně lhát a neuvěřitelně si vymýšlí.

A co svatba?

Bára už vdaná byla, tak takže se svatbou nespěchá a na partnera nijak netlačí. Pavel je tvrdohlavý beran, nemá rád instituce a ona to moudře respektuje. Ale kdyby to prý náhodou přišlo, ani by jí to moc nevadilo. A dcery by byly moc krásné družičky…

Narodila se 6. 9. 1970 v Praze, pochází z hereckého rodu Kodetů, Steimarů a Budilů.

Už za studií na Pražské konzervatoři (1985–1991) se stala členkou činohry Národního divadla (1991–1996)

Do roku 1994 působila průběžně v divadelním spolku Kašpar a ve Viole, mezitím působila dvě sezóny v Mladé Boleslavi, hrála také ve studiu DVA, Lyra Pragensis aj.

Nyní vystupuje na jevišti Divadla Na Jezerce

Jejím životním partnerem je houslista Pavel Šporcl, s nímž má děti Violetu (6) a Sophii (4). Nejstarší dcera Lily Marie (13) je z hereččina předchozího vztahu.

Text: Marie Šrámková, foto: Dan Zahrádka

Související články
6.5.2025
Potřebujete si odpočinout? Zkuste vyrazit na Maltu, hlavní sezóna tu právě začíná, přitom tu ještě není tolik turistů, ale ani není ještě extrémní horko. A tak se dá vyrazit jak obdivovat památky, tak na túru na kole a dokonce si i zaplavat v neuvěřitelně čistém moři. Že je Marsaxlokk stále živým rybářským městečkem, o tom se můž
18.3.2025
Že je hudebně zábavný pořad Hovory W zárukou dobré zábavy se mohou diváci řady našich měst a obcí přesvědčovat už několik let. Netradiční formát, kdy si sehraná moderátorská dvojka Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros doslova „vychutnávají“ své hosty během velmi otevřeného rozhovoru tak trochu vybočuje z ustáleného modelu jeden moderátor – jeden host, takže rozhodně nepřipomíná pouhou besedu na j
25.2.2025
Doktor Hofbauer v Modrém kódu nebo v Sestřičkách, policista Kamil Mlejnek v seriálu Poldové a nemluvně, ale také Macbeth na Letních shakespearovských slavnostech. Hraje, režíruje a říká: „Líbilo by se mi být architektem…“ Do dramatického kroužku nikdy nechodil, zato skoro osm let hrál na housle, třináct zpíval ve sboru. I jeho tatínek je muzikant, také hraje na housle. A babička prý absolvovala „
24.1.2025
Takový pocit není koncem roku nic zvláštního, jenže co když nejde jen o konec roku a nakupování se stalo posedlostí? Pak možná máte problém, který má i svůj odborný název oniománie nebo také shopaholismus. A závislost postihuje bohužel hlavně ženy. Ale mužů se tenhle problém týká také, i když v menší míře. Zato utratit dokážou stejně, nebo i víc peněz než ženy. Zdánlivě se nic neděje Vždyť lidí
21.1.2025
Projekt  „Podzim s láskou a humorem“ pokračuje i v letošním roce a už teď se mohou diváci těšit na první letošní představení Hovorů W v Radiocafé, a to 25. února. Hosta zatím oba protagonisté prozradit nechtějí, tajemství zachovává i třetí, dvorní pianista pořadu Karel Štolba. „Všechno se diváci včas dovědí jako vždy přímo v Radiocafé, na sociálních sítích i v médiích“, říká Pavel Mészá
reklama
Šikovné tipy
Dřevo opět v plné kráse: Jak jej renovovat?
Sem tam škrábanec nebo skvrna a povrch jaksi omšelý… Přírodní dřevo je úžasný materiál, ale nepříliš odolný vůči stopám opotřebování a zašpinění. Stačí ale málo a může se zaskvít v původní kráse. Odborníci, truhláři a návrháři, sice radí nechat dřevo přirozeně stárnout, protože se dokáže do jisté míry samo regenerovat a viditelnost skvrn nebo rýh […]
Růžičky na dárky, které nadělají spoustu parády
Až bude příště potřebovat ozdobit dárek, nebudete muset nic shánět. Stačí jen saténová stuha, nůžky a lepidlo. Šířka stuhy určí velikost květu, takže záleží na vaší představě. Aby se vám ale se stuhou pohodlně pracovalo, měla by mít šířku aspoň 5 cm. Nastříhejte ji na 10cm dílky, na jeden květ jich budete potřebovat 10 až […]
Už žádné lupy!
To se snáze řekne, než provede. Ať už jsou to lupy mastné, nebo suché, v boji s nimi budete potřebovat hodně trpělivosti a vytrvalosti. V určité míře jsou šupinky ve vlasech normální. Kožní buňky se přirozeně obměňují, jejich životnost je pouhé čtyři týdny, pak se uvolní a odpadnou. Těchto šupinek si obvykle vůbec nevšimnete. Pokud […]
Velikonoční dekorace: Vejce, kde ses tady vzalo?
Obří vejce může být netradiční dekorací a navíc poslouží jako zajímavý květináč na cibuloviny. A to vše ne jenom na Velikonoce! Vejce je dokonalým symbolem jara jako takového. Nebojte, nenakladla jej žádná dračice. Zrodilo se ze sádrových obvazů. Totiž, u vás doma se teprve zrodí. A vyrobit ho zvládne i úplný začátečník. Připravte si speciální […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
rezidenceonline.cz
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
V srdci lyžařského města Aspenu v americkém Coloradu stojí dům, na jehož střeše se nachází rozlehlý luxusní byt, poskytující svým obyvatelům dokonalé místo k životu. Čistý a vzdušný interiér, plynule navazující na terasu, září teplem a třpytivým horským sluncem. Aspen, dnes velmi známé lyžařské středisko obklopené pohořím Rocky Mountains, vznikl původně jako místo těžby stříbra. Během devatenáctého století
Zoo Jihlava: Zvířecí svět uprostřed města
epochanacestach.cz
Zoo Jihlava: Zvířecí svět uprostřed města
Zahrada, která vás vtáhne do světa zvířat a přírody – Zoo Jihlava je ideálním místem pro všechny, kteří hledají zážitky plné dobrodružství, poznání a zábavy. V srdci Vysočiny na necelých 10 hektarech se vydáte na expedici takřka celým světem. Více než 250 druhů zvířat a přes 1500 jedinců vytváří unikátní svět, kde si na své přijdou
Bez kapesníku ani ránu
nejsemsama.cz
Bez kapesníku ani ránu
Venku je už krásně teplo, a vy přesto pořád smrkáte a rýma vás ne a ne opustit? Nejspíš máte chronickou rýmu. Někdy se jen lehká viróza může protáhnout i na několik týdnů a vyústit v chronickou rýmu. Jak se s tímhle trápením co nejdříve poprat a co na chronickou rýmu zabírá? Rýmu, tu klasickou, dostane občas téměř každý. Může ji způsobit virová či bakteriální infekce, případně alergie. Většinou přejde
Poprvé ve vzduchu: Když dinosaurus dostal křídla
21stoleti.cz
Poprvé ve vzduchu: Když dinosaurus dostal křídla
Nově analyzovaná fosilie Archaeopteryxe, získaná Fieldovým muzeem v Chicagu v roce 2022, přinesla zcela nové poznatky o tom, jak se první ptáci naučili létat. Tento exemplář, původně pocházející z Bav
Lenin: mistrovské dílo balzamovačů, Nebo precizní podvod?
enigmaplus.cz
Lenin: mistrovské dílo balzamovačů, Nebo precizní podvod?
Rudé náměstí v Moskvě je 19. března 1934 plné návštěvníků, z nichž většina míří do mauzolea ruského komunistického politika Vladimira Iljiče Lenina (1870–1924). Společně s davem pomalu kráčí i 46letý
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
iluxus.cz
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
Hodinářská značka Luminox, které důvěřují příslušníci Navy SEALs i dobrodruzi, oznámila své oficiální partnerství s FORCE BLUE, jedinou neziskovou organizací na světě, která přeškoluje a nasazuje býva
Smrt ukázala, jak jsme si byly blízké
skutecnepribehy.cz
Smrt ukázala, jak jsme si byly blízké
Našla jsem skrýš s fotografiemi. Zjistila jsem, že mě s babičkou spojuje symbol draka, který mě zavedl na novou životní cestu. Když mi zemřela babička, bylo nutné vyklidit její domek. Já si vzala na starost půdu, kam by se rodičům špatně dostávalo. Byla plná prachu a krámů, žádné poklady jsem nenašla. Až když jsem měla
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
epochalnisvet.cz
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
Autismus je jako strašák společnosti. Zatímco podvědomě s sebou nese předsudky z předsudků, konkrétně už ovlivňuje schopnost dítěte komunikovat, navazovat vztahy a zapojit se do běžných aktivit. Někteří jedinci s poruchami autistického spektra (PAS) vykazují mimořádné schopnosti, například v matematice, jazycích nebo umění, jiní čelí výzvám, které komplikují jejich každodenní život. Právě dnes si připomínáme
Bez léků se Locklear už nikdy neobejde
nasehvezdy.cz
Bez léků se Locklear už nikdy neobejde
Doby, kdy po ní muži šíleli a ženy jí záviděly její výjimečnou krásu, jsou už k její smůle dávno pryč. Bývalá hvězda amerického seriálu Melrose Place Heather Locklear (63), která má za sebou tvrdý bo
Od medúzy po houby: Když je jídlo hazardem se životem
epochaplus.cz
Od medúzy po houby: Když je jídlo hazardem se životem
Japonci si pochutnávají na jedovaté medúze ečizen kurage, na Jamajce zase riskují s nezralým ovocem ackee. A co teprve lesní houby, kde i v Česku může záměna skončit tragédií? Přečtěte si o pokrmech, které lákají svou chutí, ale mohou vás stát život. Ečizen kurage – je libo jedovatou medúzu? Ta chuť za riziko stojí, tvrdí
Japonci nedobyli Koreu ani na druhý pokus
historyplus.cz
Japonci nedobyli Koreu ani na druhý pokus
Korejské námořnictvo utrpělo v bitvě u Pusanu strašlivý debakl, zbyla mu jen hrstka lodí. Admirál I Sun-sin, jemuž král opět svěřil nejvyšší velení, se přesto nevzdává. Znovu prokáže své výjimečné schopnosti. Střetne se s velkou japonskou přesilou a slavně zvítězí! Hospodařit na malém kousku půdy jako jeho otec nebude. Dospívající Hidejoši Tojotomi (1537–1598) z rodné
Křupavé okurčičky
tisicereceptu.cz
Křupavé okurčičky
Okurková sezona nemusí být nudná, zvlášť, když si můžeme tyhle zelené pochoutky naložit do láku. Potřebujete 400 g okurek 3 kuličky pepře 2 kuličky nového koření 1 bobkový list ½ lžičky hořč