Domů     Anémie není nemoc z románů
Anémie není nemoc z románů
25.11.2021

Bledá pleť byla kdysi považována za synonymum bohatství a moci, dnes ale spíše ukazuje na chudokrevnost.

Její projevy jsou dost typické. Nápadná je nezdravá bledost, pokud se podíváte na oční spojivky, nejsou růžové, jako u zdravého, ale bílé a totéž se týká i dalších tkání. Pozorovat můžete slabost a únavu, často se dostavují pocity na omdlení.

Můžete trpět i častým motáním hlavy bez zjevné příčiny. Při výrazné chudokrevnosti se člověk snadno zadýchá i při minimální námaze a buší mu srdce. Dalším častým příznakem je zimomřivost.

Zpozornět byste měli i v případě, že máte lámavé vlasy a nehty, nebo se vám obtížně polyká, a také při hubnutí bez příčiny, časté zácpě nebo průjmu. Chudokrevní lidé mívají opakované infekce a špatně se jim hojí rány.

Podezření potvrdí lékař

Samozřejmě všechny popsané projevy mohou souviset i s jiným onemocněním, ale právě proto byste měli lékaře vyhledat, aby anémii vyloučil nebo potvrdil. Vyšetření není nijak složité. Lékař odebere krev a v laboratoři zjistí počet červených krvinek.

Dále se zkoumá množství železa. Pokud se diagnóza potvrdí, následuje hledání příčiny. To už tak snadné být nemusí.

Možné příčiny

Je jich mnoho, takže uvedeme alespoň ty nejčastější.

Anémie z nedostatku železa

Železo tělo potřebuje k tvorbě hemoglobinu. Ten se v těle stará o přenos kyslíku z plic do tkání a naopak odstraňování oxidu uhličitého z tkání do plic.

Nedostatek železa se nejčastěji objevuje u žen při menstruaci, ale i u jakékoliv jiné velké ztráty krve ať už při úrazu, nebo nádorovém onemocnění střev, kdy tělo nestačí nahradit červené krvinky, které ztrácí. Nedostatkem železa trpí také ženy před přechodem.

Dalším důvodem je nevyvážená strava například u vegetariánské diety, nebo nedostatečný příjem živin. V takovém případě se chudokrevnost může objevit v jakémkoliv věku, dokonce i u malých dětí.

Nedostatek vitaminu B12 a kyseliny listové

Ty jsou nezbytné pro tvorbu červených krvinek. Jejich nedostatek může souviset se zánětem žaludku, ale velmi často jím trpí staří lidé, těhotné ženy, lidé s onemocněními střev a také lidé nadměrně požívající alkohol.

V těchto případech se k anémii může přidružit i neuropatie (poškození nervů), která se projevuje brněním, necitlivostí v oblasti rukou a nohou. Dokonce může dojít k různým duševním změnám.

K poruše vstřebávání vitaminu B12 dochází i po odstranění žaludku nebo velké části tenkého střeva.

Příčinou může být i autoimunitní porucha, při které dochází k ochabnutí žaludeční sliznice, zvýšení tvorby žaludeční kyseliny, která snižuje vstřebávání vitaminu B12. Častěji se toto onemocnění projevuje v dospělém věku a u lidí se světlými vlasy a modrýma očima.

Chronická onemocnění

I chronickou chorobu může provázet chudokrevnost. Patří sem zánět kloubů, chronické infekce, onemocnění jater a zánětlivá onemocnění jako například Crohnova choroba, ale také cukrovka. U té riziko plyne zejména z toho, že poškozuje důležité orgány.

Anémie se objevuje také u nádorových onemocnění. V tomto případě má sice tělo železa dostatek, ale zavře je v buňkách, aby nepomáhalo nádoru v růstu. Obvykle provází selhávání ledvin.

S ním většinou souvisí nedostatek hormonu erytropoetinu, který tělo potřebuje k tvorbě červených krvinek.

Dědičnost

Příznaky se většinou objeví již v dětství. Potvrdit nemoc pomůže genetické vyšetření.

Léčba

Podávají se tabletky železa a vitaminu B12. Někteří pacienti mohou zvlášť po požití tabletky železa pociťovat nevolnost. V tom případě lékař obvykle zvolí injekční podávání. Při akutních stavech je nutná krevní transfuze.

Nezapomínejte na bylinky

Z těch dostupných má nejvíce železa kopřiva, petrželka, pažitka, bazalka, medvědí česnek, majoránka.

Jezte také pšeničné klíčky, oves, semena dýní, slunečnic a amarantu, klíčky hrášku, munga, čočky a vojtěšky.

Úprava jídla je důležitá

Železo přijaté v potravinách není využito na 100 %, ale ztráty můžeme ovlivnit jejich úpravou.

Více železa ze zeleniny využijete, pokud ji krátce podusíte, než když ji jíte syrovou.

Ovoce bychom naopak měli jíst syrové.

Ořechy před konzumací upražte.

Semena jsou výhodnější naklíčená.

Při přípravě těsta používejte raději celozrnnou mouku.

Luštěniny se namáčejí jak kvůli lepší stravitelnosti, tak kvůli využití železa.

Dobrá rada

Vstřebávání železa posiluje vitamin C. Pijte vodu s citronem. Naopak byste se měli vyhnout kofeinu, který snižuje vstřebávání železa, zejména po jídle.

Vyhněte se také sladkostem a přílišné konzumaci mléka. Omezte i pití černého čaje, a když jíte čokoládu, vybírejte hořkou.

Domácí léčba

Kromě změn jídelníčku si můžete zkusit připravit i podpůrné nápoje.

Železitý čaj

1 lžíci kopřivy, 1 lžičku kontryhelu, 1 lžíci jahodníkových listů zalijeme 300 ml vroucí vody a necháme 15 minut louhovat. Přecedíme a popíjíme 2× denně po dobu 14 dní.

Ovocný

1 lžičku kopřivy, 1 lžičku šípku, 1 lžičku plodů rakytníku, 1 lžičku plodů arónie přelijeme 300 ml vroucí vody, necháme louhovat 20 minut a popíjíme 2x denně 4 týdny.

Železité víno

Můžeme je koupit v lékárně nebo v drogerii, ale také zkusit vyrobit.

1 šálek jemně nasekaných lístků a kořenů kopřivy zalijeme litrem kvalitního červeného vína a necháme 14 dní na teplém místě louhovat. 2× denně protřepeme. Poté přecedíme, nalijeme do skleněné lahve a dáme do lednice. Užíváme 2× denně 1 odlivku, cca 50 ml, po dobu 3 týdnů.

Ukázkový jídelníček

Pondělí

Snídaně: ovesné vločky s meruňkami a pistáciemi zalité sójovým mlékem

Oběd: vepřová játra na houbách s rýží

Večeře: losos s pečenou zeleninou

Úterý

Snídaně: jáhlová kaše s lískovými oříšky a jablkem

Oběd: kapustové karbanátky, bramborová kaše

Večeře: kuskus s kuřecím masem

Středa

Snídaně: granola s mandlovým mlékem

Oběd: plněná vepřová panenka s nudlemi

Večeře: pizza z cizrnové mouky obložená zeleninou

Čtvrtek

Snídaně: pohanková kaše s hruškou a kiwi

Oběd: grilovaný hovězí steak se zelenými fazolkami, brambory vařené

Večeře: těstovinový salát s tuňákem ve vlastní šťávě

Pátek

Snídaně: okurkové smoothie

Oběd: kuřecí kousky na houbách, rýže

Večeře: domácí játrová paštika, krajíc chleba, zeleninový salát

Svačiny si jistě vymyslíte sami, měla by vám k tomu pomoci tabulka s hodnotami

železa v potravinách. Dbejte ale na to, aby nebyly příliš kalorické a obsahovaly

hlavně ovoce a zeleninu, případně zakysané mléčné výrobky. Je jedno, zda to budou různé saláty nebo dáte přednost smoothie.

reklama
Související články
21.9.2023
V takovém případě mnohdy pomůže cvičení. Možná to víte a už máte své oblíbené cviky, které provádíte alespoň občas. Našli jsme pro vás další a jsou skutečně účinné. NA KRČNÍ PÁTEŘ Protažení v záklonu 1) Můžete provádět ve stoje i v sedě. Držte krk, ramena a trup rovně. Bradu držte také rovně a pohled je namířený dopředu. 2) Jemně zaklánějte hlavu směrem dozadu, takže pohled očí míř
19.9.2023
Tvrdá pravda o migréně – žádné „bolení hlavy“. Kdo tento krutý stav nikdy nezažil, neumí si představit, jak paralyzující bolest spojenou s dalšími nepříjemnými jevy nemocný prožívá. Každý desátý člověk trpí migrénou. Naprostou většinu tvoří ženy. Je to závažné neurologické onemocnění, které doprovází nevolnost, poruchy vidění, citlivost na světlo a zvuky, pocení, extrémní únava a depresivní sta
11.9.2023
I když jsou si slova podobná a často se zaměňují, je tu rozdíl. To první nám může prospět, před druhým bychom se měli chránit. Samotu si totiž můžete dobrovolně vybrat, prožívat ji jen na chvíli nebo na dobu nezbytně nutnou, osamění se může vplížit nenápadně a ochromit vaše tělo i vaši duši. Chci být sám Každý to někdy vysloví a obvykle tím nemyslí nic tak strašného. Vždyť kolik lidí vám s 
7.9.2023
Léto je čas výletů. Ne vždy je ale po cestě otevřené občerstvení. Proto se láhev hodí. Ve vedrech ji oceníte dvojnásob, i když jdete jen na koupaliště. Navíc vás může hřát pocit, že nepoužíváte jednorázové PET lahve, a tím pomáháte životnímu prostředí. Takže jakou vybrat? Materiálů a provedení je spousta, od skleněných, kovových po plastové. Láhve mají různé povrchy i tvar, takže se podívej
4.9.2023
Říkáte, že není tak jednoduché prostě vypnout stres? Kupodivu je. Existuje metoda, která zabírá na každého, ať už je flegmatik, nebo cholerik. Stres škodí a ubližuje. Kazí náladu, znemožňuje soustředění, spouští kaskádu úzkosti a paniky, zvyšuje krevní tlak. Když trvá déle, začne podkopávat schopnost těla bránit se nemocem. Snižuje spalování energie a kalorie ukládá pěkně viditelně na břiše...
reklama
Šikovné tipy
Kouzelné zátiší z plata od vajec
Plata a krabičky od vajec jsou z recyklovaného papíru a pro další třídění odpadu se nehodí. Navíc vyhazovat je by byla věčná škoda. Skvěle se hodí pro výrobu originálních dekorací. Základním materiálem jsou velká plata od vajec. Krabičky lze použít také, ale spíš jako doplněk. Samozřejmě musí být v šedé barvě. Foto přes dvoustranu, v […]
Kouzelné slamáčky jen tak pro radost
Roztomilou letní dekoraci na zahradu vytvoříte snadno a potřebovat k tomu budete prázdné plastové kelímky a provázek. Kreativní činnost probouzí estetické cítění, odbourává stres a uklidňuje mysl. A vůbec není pravda, že je k ní třeba zručnost a vycvičené prsty. Vyzkoušejte si, jak hravě zvládnete kouzelné malé kloboučky. Připravte si * plastové kelímky * motouz * mašle […]
Mininotýsek do dlaně
Vlastnoručně vyrobená malinká knížečka jako pro panenky vám poslouží například na poznamenání telefonního čísla nebo důležité poznámky. A bude vždy po ruce. Můžete si do něj zapisovat tajnosti. Nebo si ho připněte na kabelku jako ozdobu. Jinou variantou může být mininotýsek, ve kterém místo prázdných stránek najdete fotografie svých blízkých. A když si ho vytvoříte […]
Ze staré lavice nová
Možná i vy najdete někde na půdě starou lavici, kterou vám bude líto vyhodit. Ta naše bývala asi v kuchyni a nevypadá moc hezky. Ale posloužit ještě může. Stačí jí dát nový kabát. Budete potřebovat: Vodou ředitelnou barvu (my jsme použili okrovou), vodou ředitelnou lazuru (ořech), smetáček, brusku, smirkový papír, štětec, látku (nejlepší je kočárkovina, ale […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Chce ji manžel jen doma?
nasehvezdy.cz
Chce ji manžel jen doma?
Moderátorka televizního zpravodajství Eva Perkausová (29) se po narození syna Kiliana (1) poměrně rychle vrátila do práce. A dokonce kvůli tomu vznikla na Primě pořádná mela a o práci přišla modelka
Zuby moudrosti: Proč se nám proříznou až v dospělosti?
epochaplus.cz
Zuby moudrosti: Proč se nám proříznou až v dospělosti?
Teplota, bolest, otoky. V horším případě i cysty nebo dokonce zlomenina zánětem oslabené čelisti. Všechny tyhle lahůdky nás mohou potkat, pokud se dens serotinus neboli třetí stoličky rozhodnou vydrat ven. Tenhle proces začíná v dospělosti a může trvat roky. Vědci přišli na to, proč si u lidí dávají zuby moudrosti tak na čas.    
Podzim plný barev, umění a chutí? Navštivte Bratislavu
epochanacestach.cz
Podzim plný barev, umění a chutí? Navštivte Bratislavu
Bratislavský podzim se spojuje s kvalitním vínem, jedinečnou domácí gastronomií a tradiční kulturou. Kratší dni, když vám pod nohama šustí listí a venku se příjemně ochladí, patří v Bratislavě mezi ty nejhezčí. Objevte kouzlo města na Dunaji, ochutnejte jeho různorodost a zažijte skvělou atmosféru. Dopřejte si 72 hodinový výlet plný zážitků v městě, kde je
Vyšetřování zločinů s pomocí jasnovidců: Ztráta času, nebo usnadnění práce?
enigmaplus.cz
Vyšetřování zločinů s pomocí jasnovidců: Ztráta času, nebo usnadnění práce?
Anglická policie dostane dopis, v němž jim pisatelka sděluje, že zná místo pobytu i povolání obávaného vraha, známého jako Yorskhirský rozparovač. Policisté se k tvrzení staví skepticky, protože pochá
DS Automobiles uvádí novou kolekci DS 3 Esprit De Voyage
iluxus.cz
DS Automobiles uvádí novou kolekci DS 3 Esprit De Voyage
DS 3 ESPRIT DE VOYAGE má světlý interiér, v němž velkou část tvoří kůže Nappa v šedém odstínu Galet na palubní desce, doplněná vyraženým nápisem ESPRIT DE VOYAGE. Tento design symbolizuje ambice značk
Domácí citronový cheesecake
tisicereceptu.cz
Domácí citronový cheesecake
Dezert můžete při servírování ozdobit plátky citronu, citronovou kůrou nebo kopečkem šlehačky. Potřebujete 200 g máslových sušenek 100 g másla Náplň 50 g cukru krupice 500 g ricotty nebo
Už má zase novou modelku v posteli!
nasehvezdy.cz
Už má zase novou modelku v posteli!
Když se Leonardo DiCaprio (48), kterého proslavil film Titanic, nedávno vrátil ze své několikatýdenní plavby na jachtě, hned se ukázal s italskou modelkou Vittoriou Ceretti (25). Ta se zdá takřka
Raflézie: Všehoschopné genetické manipulátorky z pralesa
21stoleti.cz
Raflézie: Všehoschopné genetické manipulátorky z pralesa
Raflézie jsou parazité známí největšími květy světa, navíc se vzhledem a zápachem zkaženého masa. Ještě pozoruhodnější je ale jejich bizarní genom, který odhaluje, čeho jsou parazité schopni: Manipulo
Palmanova: Do ideálního města se lidé zrovna nehrnuli
epochalnisvet.cz
Palmanova: Do ideálního města se lidé zrovna nehrnuli
Na sklonku 16. století má Benátská republika nepřítele doslova za dveřmi. Turci okupují podstatnou část Balkánu a vážně hrozí, že s dosavadním dobytým územím se jen tak nespokojí. Benátčané musejí jed
Láska se vrátila s důchodem
skutecnepribehy.cz
Láska se vrátila s důchodem
Jako školačka jsem nosila vlasy „na kluka“. Maminka s tatínkem mi nikdy nevysvětlili, proč jsem nemohla mít dlouhé vlasy jako moje ségra. Je fakt, že já byla vždycky taková dračice, skoro jako kluk. Přesto jsem se hned v první třídě zamilovala do modrookého blonďáčka. Netuším proč, ale modré oči ve mně odmalinka vyvolávají mírné závratě, prostě se
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk