A přitom dokáže přinášet radost po převážnou část roku. Existuje spousta druhů, takže si vybere každý.
A nebo si můžete na okně vytvořit celou sbírku. Když se o ni budete jen trochu starat, budou vás její květy těšit celá léta.
Kde se vzala?
Květina pochází z Tanzánie, kde ji v roce 1892 objevil baron Walter von Saint Paul-Illaire. Po něm také rostlina dostala své jméno Saintpaulia, což se v Čechách změnilo na něžné oslovení „Paulinka“. Tehdy byly její květy jenom modré.
Ale během času se podařilo vyšlechtit nepřeberné množství variant. Mohou být jednoduché i plnokvěté, jednobarevné, ale také v zajímavé kombinaci barev. Těm se říká chiméry.
Paulinky mají své obdivovatele i kluby pěstitelů po celém světě a mezi ně se můžete řadit i vy, i když budete mít pro začátek jen tu jedinou.
Na začátku ji přesaďte
Když paulinku koupíte nebo vám ji někdo daruje, měli byste ji přesadit. To proto, že v obchodech ji většinou prodávají v květináčích, které tak tak stačí kořenovému systému.
Ostatně tyhle květináčky z umělé hmoty stejně slouží jen pro prodej, na pěstování se už nehodí. Takže pokud chcete své rostlině opravdu prospět, pak ji hned přesaďte do čerstvé a výživné zeminy, nejlépe do kyselého substrátu s obsahem rašeliny.
Květináč tak akorát
Měl by být asi o 3 až 5 centimetrů větší, než byl ten původní. Větší se nehodí, protože by rostlina tvořila hlavně listy, v příliš malém by trpěly kořeny.
Po nějaké době ji možná budete muset ještě přesadit do většího, ale dospělé rostliny většinou nepotřebují větší nádobu než 12 centimetrů. Důležitá je i výška. Fialky nekoření příliš hluboko, takže se orientujte podle šířky rostliny. Výška květináče by tedy měla být přibližně stejná jako jeho šířka.
Péče není složitá
Ale přesto pár zásad musíte dodržet, jinak se bohatého kvetení nedočkáte. Květiny potřebují světlo, ale neměly by být po celý den na slunci. Intenzivní sluneční záření může rostlinám spálit listy i květy. Potřebují světlo nepřímé.
Nejlépe se jim bude dařit na okně orientovaném na východ. Dobré je také květináč čas od času otočit, aby se rostlina vyvíjela stejnoměrně.
Důležitá je teplota, která by neměla přesáhnout 25 °C, ideální je 21–22 °C. Někteří nedoporučují dávat rostliny na parapet nad ústředním topením, ale ukazuje se, že při dobré cirkulaci vzduchu a při dodržení teploty, se tam fialkám daří docela dobře.
Pozor na zálivku
Ta je alfou omegou úspěchu. Musí být pravidelná, ale opatrná. Nedoporučuje se rostliny zalévat shora, protože hrozí, že se voda dostane na listy a ty pak uhnívají. Ideální je zálivka spodem do misky. Ale dejte pozor, aby v misce nezůstala stát voda.
Pomoci si můžete tak, že do ní dáte drenážní vrstvu s kamínky. Jednou za čas můžete květináč vložit do nádoby naplněné vlažnou vodou a nechat ho tam 15 minut nasáknout. Pak květináč vyjmete, necháte odtéci přebytečnou vodu a vrátíte na místo.
Množení je snadné
To je jedna ze skvělých vlastností fialek. Snadno si je namnožíte sami řízkováním. To se hodí i v případě, že toužíte po rostlině, kterou má některý z vašich přátel, a na trhu není k mání.
Jednoduše odřízněte zdravý a vyzrálý list, seřízněte stonek pod úhlem 45 stupňů a dejte do sklenice s vodou. Až se objeví kořínky, zasaďte ho. Nebo list rovnou zasaďte do malého květináče naplněného zeminou. Půda musí být vlhká.
Poté květináč zakryjte průhledným plastovým sáčkem. Asi za 8 týdnů zakoření a na spodku řapíku začnou vyrůstat nové rostlinky. Ty můžete nechat tak nebo je ještě opatrně rozdělit.
Co když nekvetou?
Důvodů může být víc.
I když se říká, že fialkám nevadí občasné vyschnutí, může to být jedna z příčin. Nechat zeminu vyschnout můžete, ale nikdy ne nadlouho. Podle sezóny byste měli rostlinu zalít nejméně 2x týdně v horkých dnech i vícekrát. V zimní sezóně lze zálivku omezit více.
Je jim zima. Fialky nemají rády změny teplot a průvan. Pokud teplota klesne pod 10 °C, rostliny přestanou růst i kvést. To sice v létě nehrozí, ale okno na ně, zejména v noci, raději neotvírejte.
Nemají dostatek světla. Poznáte to i tak, že se zároveň prodlužují řapíky listů a rostlina nevypadá tak celistvě.
Mají málo živin. Zkuste je přihnojit vícesložkovým hnojivem pro kvetoucí pokojové rostliny.
Když nic nepomáhá
Pak je tu ještě jeden zahradnický trik. Pokud nic nepomáhá, zkuste odstranit ty největší listy. Nebo ty které rostlou po obvodu. Květinu tím přimějete ke kvetení a ještě ji můžete namnožit, když je dáte zakořenit do sklenice s vodou.
Po měsíci by se měla objevit první poupata. Neopakujte to ale příliš často.
Foto: Shutterstock