Domů     Ačokča, nebo mexická okurka?
Ačokča, nebo mexická okurka?

Bydlíte v paneláku a toužíte mít svou vlastní zeleninovou zahrádku? Rozlehlé záhony na to nepotřebujete, stačí pár květináčů a truhlíků na balkoně.

I když je na vysazování většiny druhů zeleniny do nádob ještě dost času, přichystali jsme pro vás tento článek proto, abyste měli dost času na přípravu. Pěstování zeleniny v nádobách má totiž své zvláštnosti.

Rostliny sice nemusíte okopávat ani plít, o to větší pozornost ale musíte věnovat pěstebním nádobám a substrátu.

Co můžete pěstovat

Na balkoně dnes můžete s úspěchem pěstovat prakticky cokoli, protože už existují semena a odrůdy rostlin, které jsou přímo šlechtěné pro „mini zahrádky“.

Nejčastěji se pěstují zakrslá rajčata, papriky a okurky, ale také třeba lilky, cukety, mrkev, ředkvičky, jahody nebo listová zelenina.

Odborníci však doporučují vyzkoušet také méně tradiční plodiny, jako je ačokča – okurka Inků, mexická miniokurka nebo sladká okurka kiwano.

Květináč, truhlík i pytel

Nejdůležitější je zvolit si správnou velikost nádoby, odpovídající nárokům rostliny, kterou chceme pěstovat. Rozměrné nádoby (30 x 30 cm) potřebují například rajčata, papriky nebo cukety či okurky. Kořenová zelenina si zase žádá hlubší květináče.

Suchomilnější a méně náročné rostliny se spokojí i s nádobami menšími. Můžou to být květináče ze dřeva, pálené hlíny či plastu, nejrůznější bedýnky či plastové nádoby po barvách.

Rajčata, papriky a okurky pěstujeme v truhlících s výškou substrátu minimálně 20 cm, lze je ale vypěstovat i v plastovém pytli, který je dostatečně hluboký.

Substrát

Nikdy nelitujte peněz za kvalitnější substrát, ty bezejmenné, za nejnižší cenu, nemají žádné živiny. Rostlina v nich sice zakoření, ale po týdnu až čtrnácti dnech začne žloutnout a může zahynout.

Správný substrát musí být vzdušný, s vysokým obsahem organické hmoty, nejlépe rašeliny, nebo hotový určený pro zeleninu. Zásobu živin z  něj vyčerpá rostlina v květináči zhruba po měsíci, pak už musíte hnojit.

Nebo si pořiďte hnojiva, která postupně uvolňují živiny až 12 měsíců a při výsadbě je namíchejte přímo do substrátu. Po skončení sezony vyčerpanou půdu vyměňte.

Zavlažování

Rostliny jsou v pěstebních nádobách omezené prostorem, takže snadno vysychají. Nádoba tedy musí mít ve dně dostatek otvorů na odtékání vody a misku, abyste nevytopili souseda pod sebou. Zalévejte tak, aby do misky protekla jen troška vody.

Rostlina v ní nesmí stát, aby neuhnívaly kořeny. Zavlažujte odstátou vodou. Čerstvě napuštěnou z vodovodu nepoužívejte, rostliny by mohly utrpět teplotní šok. Výborné jsou samozavlažovací truhlíky. Poskytují pěstované zelenině dostatečnou vláhu po delší dobu.

Sever, jih, východ, nebo západ?

Pro zeleninu na balkóně volíme místo, kam část dne svítí slunce, ale rostliny umístíme tak, aby je letní výheň nespálila. Máte-li balkon orientovaný na jih, nemusíte se bát vysadit tam rajčata, papriky nebo baklažán.

Severní strana je vhodná pro pěstování petržele a máty. Na východě se daří okurkám, západní strana je zase rájem pro bylinky. Hlávkový salát, cibule či ředkvičky přímé slunce vysloveně nepotřebují, jsou spokojenější ve stínu.

Zakrslá rajčata, okurky, mini papričky

Nejpopulárnějšími balkonovými zeleninami jsou keříčkové typy rajčat a paprik. Ačkoli bývají jen 40 cm vysoké, jsou hojně obsypané plody. Slunce jim nevadí. To zase nemají rády salátové okurky, obzvlášť nesnášejí prudké odpolední slunce a navíc vyžadují oporu.

Sazenice plodových zelenin sázejte ve druhé polovině května, když už jsou teploty stabilní. V průběhu vegetace pravidelně zavlažujte a přihnojujte.

Salátová zelenina

Salát hlávkový pěstujte v truhlících ze sazenic, které se vysazují od dubna. Podobně se pěstuje i salát ledový, který má krátké vegetační období, jeho listy se seřezávají postupně.

Vhodný je také mangold, vytrvalá listová zelenina zajímavých barev, ze které lze postupně odřezávat jednotlivé listy a rostlina znovu obrazí.

Čerstvá mrkev z truhlíku

Na balkoně si můžete také vypěstovat čerstvou mrkvičku. Musíte ale zvolit odrůdy s kratším kořenem, které nebudou potřebovat zbytečně hluboké nádoby a pěkně narostou i v obyčejném truhlíku. Vhodná je například baby karotka s krátkým či kulatým kořenem.

Jahody

V dubnu je ideální vysadit jahody ze zamrazených jahodových sazeniček bez listí. Namočíte je na pár hodin do vody a vysadíte. Za 4 – 5 týdnů jahody kvetou, v půlce června sklízíte první plody. Můžete si také pořídit superpřevislý balkonový jahodník Maranell.

Pěstuje se na balkoně v závěsných květináčích o průměru minimálně 20 cm. Jako zemina postačí běžně prodávaný zahradnický substrát, který uvolňuje živiny po dobu šesti měsíců. Pro zdárný vývin plodů je třeba za třetí odnoží šlahoun zastřihnout.

Brzy po vysazení se objevují nové a nové šlahouny, které dosahují délky až dva metry a na kterých tyto jahody plodí až do zimy. Po celou sezonu je můžete sklízet, aniž byste se museli ohýbat k zemi.

Na zimu šlahouny odstřihnete a závěsný květináč zapustíte do záhonu na zahrádce. Na jaře substrát vyměníte a pokračujete v pěstování.

Ačokča (Cyclanthera pedata) – jinak nazývaná jako okurka Inků, paprikookurka nebo korilla je popínavá liána, která se pěstuje jako jednoletá rostlina.

Plody měří kolem 10 cm, mají šťavnatou dužninu a velmi dobrou chuť, která je podobná nám známým okurkám. Nezralé plody se konzumují celé, ze starších plodů je nutné odstraňovat černá zrníčka.

Pěstuje se v nádobě (foliáku i v zahradě) jako jednoletá. Vysazuje se do klasického zahradnického substrátu na slunné stanoviště. Od jara do léta se doporučuje rostlinu pravidelně přihnojovat přírodními hnojivy. K rostlině je nutné vždy umístit oporu, po které se bude moci pnout.

Mexická miniokurka (Melothria scabra) – známá také pod názvem párty okurka nebo Sandita má 2-3 cm dlouhé plody s mírně kyselou chutí. Lze je využít např. do salátů, k zavařování nebo je konzumovat čerstvé.

Pěstuje se v nádobě jako trvalka, proto ji musíte na zimu umístit do světlé místnosti, kde nemrzne, a omezit zálivku na minimum. Vysazuje se do klasického zahradnického substrátu na slunečné místo. Od jara do léta se musí pravidelně přihnojovat přírodními hnojivy.

Kiwano – jiným názvem africká rohatá okurka, je zelenina, která chutná jako kombinace okurky, kiwi a banánu. Je to rychle rostoucí liána, plody jsou sladké a hodně šťavnaté. Nejvíce se hodí do salátů, ale dá se použít i jako obloha k masu.

Pěstuje se venku, až když je teplota konstantně nad 15 stupňů. Potřebuje lehkou půdu bohatou na živiny a dostatek vody. Je to cizosprašná rostlina, proto musíte pěstovat několik rostlin najednou kvůli vzájemnému opylení.

reklama
Související články
27.3.2024
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci, nechte se inspirovat japonskou ike
4.3.2024
Dotěrné mouchy, komáři i vosy se brzy probudí ze zimního spánku. A z loňska si pamatujete, jak dokážou pěkně znepříjemnit život. Stačí jen na chvilku otevřít dveře či okno a hmyz si rychle najde cestu do vaší domácnosti. Zachránit vás mohou sítě. Takže, pokud jste je dosud neinstalovali, je na ně ta správná doba. Uvidíte, že se budete divit, proč jste to neudělali již dříve. Na suchý zip
29.2.2024
Počasí brzy začne lákat k posezení na zahradě. Chcete být pěkně pod střechou a přitom na čerstvém vzduchu, i když prší? Nebo si udělat posezení i s místem na vaření? To všechno vám může altán poskytnout. Jen si musíte promyslet několik věcí, bez kterých se při stavbě určitě neobejdete. Altán Syros je zcela otevřený do všech stra
26.2.2024
Přemýšlíte o zahradním jezírku a chtěli byste v něm mít i nějaké ryby? Módní jsou koi kapři, ale v pohodě můžete chovat i jiné druhy. Co ještě můžete ve svém jezírku mít? Zahrada, která žije… To je dnešní trend, a je to tak dobře. Návrat k přirozeným zahradám, ve kterých mají své místo a domov nejrůznější živočichové, je v souladu s ekologií a přírodou. A navíc zahánějí nudu a budete z nich mít o
19.1.2024
Jen si to představte. Sedíte v teple, venku zima a vy pozorujete ptáčky. Není to báječné? Tolik druhů ptáků byste možná ani nečekali, některé snad ani neznáte. Udělejte krmítko A nevymlouvejte se, že to nestojí za to. Do jara je ještě pěkně daleko. Můžete je koupit, ale i vyrobit, a to celkem bez námahy ze dřeva, plechu, plastových hmot, oceli i ze skla. Důležité je vyhnout se ostrým hranám, drá
reklama
reklama
Šikovné tipy
Velký úklid knihovny
Nové knihy stále přibývají, knihovna praská ve švech a ani při sebelepší vůli už se v titulech nevyznáte? Jestli je to i váš problém, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. Učili nás, že knihy se nevyhazují. A tak to neděláme. Ukládáme je, jak se dá. Často, když už máme knihovnu plnou, tak do druhé řady, […]
Křehká krása lisovaných květů
Lisované květy mají trochu jiné kouzlo než sušené. V 2D verzi se stávají spíš ilustrací. A toho se dá využít k tvoření líbezných osobních i bytových doplňků. Zdlouhavé lisování květin zatížených knihami se dá urychlit za využití mikrovlnky. Potřebujete k tomu dvě destičky z překližky v rozměrech odpovídající prostoru mikrovlnky. Na destičku položte tři archy […]
Vyzkoušeli jsme: Jak se čistí ekologicky?
Přichází jaro, a tak snad není nikdo, kdo by je nechtěl přivítat s krásně uklizeným bytem. Ale že takový úklid pro nikoho, až na malé výjimky, není velká zábava, je také pravda. I proto se snažíme volit takové prostředky, které budou co nejúčinnější a práci nám usnadní. To je samozřejmě dobře, ale ještě na jednu […]
Lazura: Tak trochu jiná barva
Lavička. Máte ji na zahradě, rádi na ní sedáváte, ale už se na ní podepsalo počasí i čas. Přišla chvíle dát jí nový kabát. Zkuste tentokrát vyměnit barvu za lazuru. Obnova dřevěného zahradního nábytku je čas od času nutná. Dřevo má své nesporné přednosti, jako je kvalita, svěží vzhled, nadčasovost, kresba, struktura… Ale také nevýhody, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
DŮM A ZAHRADA
epochanacestach.cz
DŮM A ZAHRADA
Výstava Dům a zahrada, která se koná od 18. do 21. dubna 2024 na Výstavišti Diamant Expo v Lounech představí více než 300 prodejců okrasných rostlin, bylinek, keřů, zeleniny, cibulovin, zahradního nářadí, zahradní techniky, zahradního nábytku, hnojiv, postřiků, potravin, přírodních léčiv, ale i stavebního materiálů, topných systémů, tepelných čerpadel, fotovoltaiky, koupacích sudů, bazénů, saun a
Plněná vejce
nejsemsama.cz
Plněná vejce
Základním a tradičním symbolem Velikonoc jsou vajíčka. Váš sváteční stůl ozdobí a výborně chutnají třeba vejce plněná. Potřebujete: ✿ 5 vajec ✿ 50 g lučiny ✿ 1 lžíci majonézy ✿ 1 lžíce plnotučné hořčice ✿ 1 lžičku citronové šťávy ✿ sůl, bílý pepř ✿ špetku mleté sladké papriky ✿ hrst zelené petrželky nebo jiných bylinek 1. Vejce uvařte natvrdo, zchlaďte je a oloupejte.
Láska na konci sluchátka
skutecnepribehy.cz
Láska na konci sluchátka
S novým chytrým telefonem jsem to vůbec neuměla. Dvakrát jsem vyťukala špatné číslo. Místo švadleny to zvedl nějaký muž… Před dvěma lety jsem dostala nový moderní mobil. Jako žena nepolíbená moderními technologiemi jsem z toho nebyla moc nadšená. Vůbec jsem s ním neuměla pracovat. Jednou jsem dokonce popletla při přepisování kontaktu dvě čísla. Právě to mi
Zničí lásku Žilkové a Holomáče kladný vztah k hazardu?
nasehvezdy.cz
Zničí lásku Žilkové a Holomáče kladný vztah k hazardu?
Zdá se, že herečka Veronika Žilková (62), kterou známe například ze seriálu Sedm schodů k moci, má zase hlavu plnou starostí. Když totiž sundala růžové brýle, začaly jí na partnerovi, rockerovi Jose
Prokletý les sebevrahů na Smolné: Straší v něm duše mrtvých nešťastníků?
enigmaplus.cz
Prokletý les sebevrahů na Smolné: Straší v něm duše mrtvých nešťastníků?
Přibližně 20 kilometrů východně od Olomouce stojí zdánlivě obyčejný kopec Smolná, nazývaný dříve též Smolno. Říká se, že tato část Oderských vrchů je prokletá. Může na tom být něco pravdy?  
Nechte se okouzlit krásou orchidejí
epochalnisvet.cz
Nechte se okouzlit krásou orchidejí
Mezi nejčastěji prodávané patří orchideje rodu Phalaenopsis, Oncidium a Dendrobium. Aby se jim opravdu dařilo, musíte jim věnovat tu správnou péči.   Nejdůležitější je světlo Orchidejím se nejlépe daří na parapetech oken obrácených na jih. Roztáhněte i záclony a závěsy, nepoužívejte žaluzie. Pokud i přesto začnou zasychat poupata a žloutnout listy, mají světla málo. Větrejte
Velikonoce ve Francii: Jehněčí Gigot d’agneau
tisicereceptu.cz
Velikonoce ve Francii: Jehněčí Gigot d’agneau
Jehněčí maso nechybí na velikonočním stole ani ve Francii. Nejčastěji jde o Gigot d‘agneau (čti žigo daňó), pečená jehněčí stehna plněná česnekem. Potřebujete 200 ml kuřecího nebo zeleninového v
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Ponorka Triton na palubě zážitkové discovery jachty Scenic Eclipse
iluxus.cz
Ponorka Triton na palubě zážitkové discovery jachty Scenic Eclipse
V srdci nekonečných oceánů, kde tajemství a divy čekají na své odhalení, přichází Scenic Eclipse s novinkou, která překreslí mapu luxusního průzkumu podmořského světa. Triton 660/9 AVA, nejnovější pří
Tragédie na South Forku: Smrtící kilometry ostnatého drátu
epochaplus.cz
Tragédie na South Forku: Smrtící kilometry ostnatého drátu
Skupina mužů s krumpáči a lopatami neúnavně uvolňuje zanesený odtok pensylvánské přehrady South Fork na řece Little Conemaugh. Intenzivní deště ani po několika dnech neustávají. Další početná skupinka se snaží upustit vodu z přeplněné hráze vykopáním dalšího odtoku. Dílo ale nedokončí.   „Nechte toho! Přehrada už nevydrží, musíme pryč!“ křičí jeden z pracantů. Je 31.
Napadli britskou flotilu žabí muži?
historyplus.cz
Napadli britskou flotilu žabí muži?
Řekli mu, že na jeho lodi dojde za půl hodiny k výbuchu. Podrobnosti však ze zadržených Italů nedostane. Kapitán britského bitevníku Valiant je na vážkách. Nakonec vydá rozkaz evakuovat alespoň spodní paluby…   Druhá světová válka ve Středomoří zuří naplno. Italové doposud schytali od Britů několik ponižujících porážek a touží po pomstě. Zaměří se na egyptskou
Klíšťata v městských parcích jsou infikovaná víc než ta v přírodě
21stoleti.cz
Klíšťata v městských parcích jsou infikovaná víc než ta v přírodě
V každém krajském městě sbírali vědci klíšťata v parcích a zjišťovali, nakolik jsou pro člověka nebezpečná. Nyní vyhodnotili výsledky za loňskou sezonu a vyplynulo z nich, že klíšťata v městských parc