Domů     Ach, ty bolavé dutiny!
Ach, ty bolavé dutiny!
2.9.2019

Záněty vedlejších nosních dutin chronicky trápí desítky tisíc lidí u nás. Banalita, na jejímž počátku byla opakovaná rýma, může vést kromě bolestí i k celkově zhoršenému zdravotnímu stavu.

Paradoxním faktem je, že medicína dodnes nezjistila, proč nás vlastně příroda vybavila dutými prostory, spojenými s nosem. Nenašel se dosud žádný biologický účel, k němuž by měly sloužit.

A to si s jejich existencí lámal hlavu i věhlasný Leonardo da Vinci, který soudil, že se v nich shromažďuje „výživa pro kořeny zubů“. Tato teorie – a s ní i rozličné další – je už sice vyvrácená, nicméně o smyslu vedlejších nosních dutin stále nemáme jasno.

Přitom pro zhruba desetinu populace, což je evropský údaj, jsou jen čirým trápením, kvůli chronickým zánětům v těchto partiích.

Začíná to rýmou

Běžný člověk dostane rýmu dvakrát až třikrát ročně. Což by se dalo popsat tak, že se na sliznici v nosní dutině usídlí a pomnoží viry. Odtud se lehce dostanou do vedlejších nosních dutin, které jsou volně přístupné a vystlané stejnou sliznicí.

Napadená sliznice otéká, vzniká zánět s mohutnou produkcí sekretu, který nás nutí kýchat a smrkat. Zpočátku je čirý a řídký, jakmile zhoustne, je to znamení, že poškození sliznice využily bakterie a rýmu zkomplikovaly.

I tak si zdravý organismus s infekcí zhruba během týdne poradí a z rýmy se vyléčí. Sliznice se vyhojí a začne znovu plnit svou funkci a zachytávat mikroby a škodliviny ve vdechovaném vzduchu.

Když se věci zkomplikují

Prostá rýma se lehce rozšíří do vedlejších nosních dutin, ale to stále ještě není problém, i pak se může během několika dní vyléčit. Komplikace nastanou, když sliznice oteče natolik, že se úzké spoje mezi dutinami uzavřou.

Pak z nich sekret nemůže odtékat, což rychle vede k prudkým bolestem. Příčiny takového nežádoucího vývoje bývají různé, například vrozené anatomické odlišnosti, kdy jsou spoje mezi dutinami nepříznivě formované. Totéž mohou způsobit jinak neškodné výrůstky sliznice – polypy.

Projevy zánětu

• pocit tlaku za čelem nebo pod lícními kostmi, někdy v obou partiích současně

• tlak narůstá při předklonění, kašli, kýchání nebo prudkém pohybu hlavou

• postižené mohou být jen dutiny v jedné části obličeje

• bolest může zasáhnout i ucho

Proč to tak bolí?

Uzavřená tekutina v dutinách vytváří dokonalou živnou půdu pro původce nemoci, takže se zánět prudce zhorší. K bolestem ale může dojít i u chronicky probíhajících potíží, ačkoli nebývají tak prudké.

Horší je, že sliznice zůstává dlouhodobě zduřelá a nos je neprůchodný. To vede ke stálé aktivitě imunitní soustavy, doprovázené chronickou únavou. Obvyklá bývá také častá bolest hlavy, tlak v uchu a celková malátnost. Nezřídka dojde i ke ztrátě čichu a chuti.

A může být hůř

Dráždění sliznice při zánětu může vést k tvorbě cyst z ucpaných slizničních žlázek. Cysty pak tlačí na okolní tkáň včetně nervů a tím vyvolávají bolest. V tom případě je nutné při drobném zákroku odčerpat punkcí obsah cysty.

Ještě nepříjemnější komplikací než cysty velké nahromadění hlenu, nejčastěji uvnitř čelních dutin (tzv. mukokéla). Hlen obvykle nezpůsobuje bolest, ale tlačí na okolní struktury a může se skrz ně provalit.

V případě čelní dutiny pak většinou prochází do očnice, což postiženého vyděsí. Nejde ale o nebezpečný stav, hlen se odstraňuje odsátím.

Když se zánět rozšíří

Při nepříznivých okolnostech, což bývá hlavně při celkovém oslabení, u seniorů a malých dětí, se zánět z vedlejších nosních dutin může posunout do dalších tkání, především do dolních cest dýchacích. Stav se tak může během krátké doby dramaticky zhoršit:

• Velmi častou a velmi bolestivou komplikací je rozšíření zánětu do středního ucha.

• Zánět může zasáhnout i oči a jejich okolí, což je viditelné i na otoku a zarudnutí víčka, především ve vnitřním koutku. Oční bulva se může lehce posunout k vnější straně.

Tento stav se může dál zkomplikovat abscesem nebo neohraničeným šířením zánětu v okolí oka. Pak už jde o velice vážnou akutní infekci, která může zasáhnout až do lebeční dutiny. Oko už není jen posunuté, ale vystupuje z důlku. Celá partie je velice bolestivá, okem nelze pohybovat do stran.

• Infekce může z vedlejších nosních dutin proniknout do cév zásobující krví mozek a zasáhnout mozkové pleny nebo přímo mozkovou tkáň. Je to velice nebezpečný stav, naštěstí ale dobře reaguje na léčbu antibiotiky.

Na zasažení měkkých mozkových plen ukazují některé specifické potíže, především neschopnost dotknout se kvůli velké bolestivosti bradou hrudníku. Zánět provázejí silné bolesti hlavy, nutkání na zvracení a zvracení a přecitlivělost na světlo a hluk.

Zlatý stafylokok může nejen zkomplikovat rýmu, ale nakonec vést i k vyvolání alergie.

Proč neodkládat vyšetření

Značná část chronických zánětů dutin padá na vrub běžné patogenní bakterii „zlatý stafylokok“ čili Staphylococcus aureus. Ta hraje s naší imunitou nepěknou hru.

Vylučuje toxin, na nějž imunitní systém reaguje látkou, účinnou spíše u parazitů a některých plísní. Bakterie tento útok vlastně míjí, takže zůstávají nedotčeny a dál produkují tento toxin.

A imunita pokračuje ve zvýšené tvorbě obranných látek – což může vést ke vzniku alergie. Právě to je důvodem, proč nepodcenit více než dva týdny ucpané dutiny a vlekoucí se rýmu a začít je včas léčit, než se situace zkomplikuje alergií.

Jak vyšetření probíhá?

Chronický zánět v nose a vedlejších nosních dutinách se dá celkem lehce prokázat bezbolestným endoskopickým vyšetřením.

Díky sondě s optickým zařízením, která se zavádí nosem, může odborník přímo vidět změny na sliznici a rozsah poškození i případnou neprůchodnost spojů.

Léčba musí být razantní

Základem je intenzivní léčba antibiotiky. Kromě toho se nasazují účinné protizánětlivé léky, především kortikosteroidy.

Ačkoli mají jako léky v lidovém povědomí špatnou pověst, kortikosteroidy dokážou výrazně snížit otok postižených sliznic a tím přinést úlevu. Uklidňují také nežádoucí aktivitu imunitního systému a tím urychlují léčbu zánětu.

Tyto léky se ještě doplňují o přípravky, které podporují „rozpouštění“ hlenu, aby snáze odtékal.

Když léky nestačí

Pak je nutné obnovit průchodnost a provzdušnění dutin chirurgicky, aby sekret mohl volně odtékat. Zákrok se provádí šetrně, opět pomocí sondy přes nosní dutinu, takže nezanechává žádné rány a jizvy.

Jen v určitých případech, například pokud se sondou nelze do dutiny dostat, se operuje starší metodou, kdy je nutné vytvořit přístup odstraněním části kosti. Technika s použitím optického zařízení je ovšem běžným standardem.

Má i tu výhodu, že lékař může sledovat přímo patologické změny ve vedlejších nosních dutinách a cíleně odstraňovat zduřené partie a polypy.

Pozor při samoléčbě

Po zákroku, ale i v počátcích rozvoje chronického zánětu vedlejších nosních dutin je na místě velká opatrnost při používání volně prodejných kapek a nosních sprejů. Používat bychom je měli pouze po omezenou dobu.

Jsou velmi účinné, snižují překrvení postižené sliznice a zánět splaskne. Bohužel při delším používání, ačkoli třeba přípravky střídáte, může dojít k pravému opaku – sliznice zduří a je opět neprůchodná.

Někde vzniknou trvalé změny bez naděje na opětovné rozšíření prostoru. Proto lékaři doporučují dávat přednost celkově působícím lékům uvolňujícím otok v nose.

Pomoc z přírody

Při rýmě a zánětech vedlejších nosních dutin se byliny a bylinné extrakty používají hlavně pro inhalace.

• Eukalyptus pomáhá při zduření sliznice. Přidejte několik kapek eukalyptového oleje do nádoby s vodou, zahřejte téměř k varu a odstavte. Přehoďte si přes hlavu ručník a nosem vdechujte páru.

• Máta peprná má podobné účinky jako eukalyptus, navíc pomáhá mírnit bolestivost. Spařte vrchovatou lžící sušené máty v 0,5 l vroucí vody a použijte pro inhalaci. Lze ohřát opakovaně.

reklama
Související články
25.9.2023
Možná nevěřícně kroutíte hlavou. Každý přece ví, jak starý je. Omyl. Biologický věk se – podle odborníků – může značně lišit od data v rodném listě. Proč někdo stárne, jak se zdá, rychleji a někoho máte touhu zeptat se, kde koupil elixír mládí? To je právě otázka biologického věku. Věku, který dokáže určit skutečné stáří vašeho těla a prozradí na vás, jak dobře (nebo nedobře) se o něj staráte.
21.9.2023
V takovém případě mnohdy pomůže cvičení. Možná to víte a už máte své oblíbené cviky, které provádíte alespoň občas. Našli jsme pro vás další a jsou skutečně účinné. NA KRČNÍ PÁTEŘ Protažení v záklonu 1) Můžete provádět ve stoje i v sedě. Držte krk, ramena a trup rovně. Bradu držte také rovně a pohled je namířený dopředu. 2) Jemně zaklánějte hlavu směrem dozadu, takže pohled očí míř
19.9.2023
Tvrdá pravda o migréně – žádné „bolení hlavy“. Kdo tento krutý stav nikdy nezažil, neumí si představit, jak paralyzující bolest spojenou s dalšími nepříjemnými jevy nemocný prožívá. Každý desátý člověk trpí migrénou. Naprostou většinu tvoří ženy. Je to závažné neurologické onemocnění, které doprovází nevolnost, poruchy vidění, citlivost na světlo a zvuky, pocení, extrémní únava a depresivní sta
11.9.2023
I když jsou si slova podobná a často se zaměňují, je tu rozdíl. To první nám může prospět, před druhým bychom se měli chránit. Samotu si totiž můžete dobrovolně vybrat, prožívat ji jen na chvíli nebo na dobu nezbytně nutnou, osamění se může vplížit nenápadně a ochromit vaše tělo i vaši duši. Chci být sám Každý to někdy vysloví a obvykle tím nemyslí nic tak strašného. Vždyť kolik lidí vám s 
7.9.2023
Léto je čas výletů. Ne vždy je ale po cestě otevřené občerstvení. Proto se láhev hodí. Ve vedrech ji oceníte dvojnásob, i když jdete jen na koupaliště. Navíc vás může hřát pocit, že nepoužíváte jednorázové PET lahve, a tím pomáháte životnímu prostředí. Takže jakou vybrat? Materiálů a provedení je spousta, od skleněných, kovových po plastové. Láhve mají různé povrchy i tvar, takže se podívej
reklama
Šikovné tipy
Vydejte se na jeřabiny
Když se na podzim začervenají, je to krása. Možná teprve v tu chvíli si uvědomíte, kolik jich kolem nás roste. Oranžové bobule lákají ptáky, my si je spíše nosíme domů jako dekoraci a to je škoda, protože jeřabiny jsou zdravé. Jen je nesmíte jíst syrové, tedy alespoň ne ve velkém množství, protože obsahují látky, které mohou […]
Kouzelné zátiší z plata od vajec
Plata a krabičky od vajec jsou z recyklovaného papíru a pro další třídění odpadu se nehodí. Navíc vyhazovat je by byla věčná škoda. Skvěle se hodí pro výrobu originálních dekorací. Základním materiálem jsou velká plata od vajec. Krabičky lze použít také, ale spíš jako doplněk. Samozřejmě musí být v šedé barvě. Foto přes dvoustranu, v […]
Kouzelné slamáčky jen tak pro radost
Roztomilou letní dekoraci na zahradu vytvoříte snadno a potřebovat k tomu budete prázdné plastové kelímky a provázek. Kreativní činnost probouzí estetické cítění, odbourává stres a uklidňuje mysl. A vůbec není pravda, že je k ní třeba zručnost a vycvičené prsty. Vyzkoušejte si, jak hravě zvládnete kouzelné malé kloboučky. Připravte si * plastové kelímky * motouz * mašle […]
Mininotýsek do dlaně
Vlastnoručně vyrobená malinká knížečka jako pro panenky vám poslouží například na poznamenání telefonního čísla nebo důležité poznámky. A bude vždy po ruce. Můžete si do něj zapisovat tajnosti. Nebo si ho připněte na kabelku jako ozdobu. Jinou variantou může být mininotýsek, ve kterém místo prázdných stránek najdete fotografie svých blízkých. A když si ho vytvoříte […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Opravdu jsou si souzeni?
nasehvezdy.cz
Opravdu jsou si souzeni?
Zpočátku vše nasvědčovalo tomu, že moderátorka Daniela Písařovicová (44) našla v mladším hudebníkovi Ondřejovi Brzobohatém (40) osudového partnera. Před pár měsíci se dokonce zasnoubili a moderátork
Červený hrnec plný dobrot
iluxus.cz
Červený hrnec plný dobrot
Restaurace Babiččina zahrada je už od léta desetiletá. Krásný věk, to bezpochyby. Spokojení zákazníci se vracejí a noví přibývají. Neustále větší zájem ovšem není na úkor gastronomického zážitku. Vždy
V komediích Divadla Kalich se scházejí největší herecké hvězdy
epochanacestach.cz
V komediích Divadla Kalich se scházejí největší herecké hvězdy
Herecké osobnosti první velikosti na jednom jevišti nabízí vyhlášené Divadlo Kalich, které je vedle precizně provedených muzikálů vyhlášené také svým výběrem výborně napsaných komedií, do kterých zve ty největší české hvězdy. Díky tomu si Divadlo Kalich rychle vybudovalo pověst elitního hereckého klubu, v jehož komediích se vždy potkáte s nejoblíbenějšími hereckými tvářemi. Činoherní repertoár divadla
Manžel se dostal z dluhů svým vlastním rituálem
skutecnepribehy.cz
Manžel se dostal z dluhů svým vlastním rituálem
Naletěli jsme podvodníkovi a dostali se do nepředstavitelných potíží. Zuřila jsem, že se můj muž uzavřel do sebe, pořád si něco maloval, dlabal ve dřevě a mumlal si při tom. Může se to stát opravdu každému, jak jsme si vyzkoušeli v naší rodině. V podnikání je zapotřebí se opřít o velmi zdatného odborníka, aby se vám na kobylku nedostal nějaký
Na dně! Čeká ji další rozchod?!
nasehvezdy.cz
Na dně! Čeká ji další rozchod?!
Přiznala, že pořád chodí na terapie. Prošla nepříjemnou osobní krizí a zdá, že to ještě neskončilo. „Nevím, kudy kam,“ přiznala okouzlující hvězda seriálu Zlatá labuť, Beáta Kaňoková (34). Z jejíc
V Caligulově plovoucím paláci nechyběly vinice
epochalnisvet.cz
V Caligulově plovoucím paláci nechyběly vinice
„Doneste mi další víno,“ rozkáže římský císař Caligula, když se usadí na jednom z bohatě zdobených lehátek na přídi své obrovské lodi. Plaví se s ní rád, nejčastěji po hladině sopečného jezera Nemi, k
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Domácí citronový cheesecake
tisicereceptu.cz
Domácí citronový cheesecake
Dezert můžete při servírování ozdobit plátky citronu, citronovou kůrou nebo kopečkem šlehačky. Potřebujete 200 g máslových sušenek 100 g másla Náplň 50 g cukru krupice 500 g ricotty nebo
Bílá paní z hradu Duino: Měl tento přízrak reálný předobraz?
enigmaplus.cz
Bílá paní z hradu Duino: Měl tento přízrak reálný předobraz?
Legendy o bílé paní najdeme v mnoha kulturách celého světa. Většinou se jedná o do bílého oděvu oblečený přízrak tragicky zemřelé ženy. Její duch z nějakého důvodu nenalézá po smrti klid. Příběh bílé
Velký problém mikrorozměrů
21stoleti.cz
Velký problém mikrorozměrů
Jsou menší než zrnko soli, a jsme s nimi v kontaktu možná víc, než bychom si uvědomovali. Kolují nám v krvi, zaplňují naše plíce, dokonce i střeva. A to pořád není to nejhorší… Podle posledních záv
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Protančíme noc! Královský tanec trvá celou věčnost, valčík pohoršuje
epochaplus.cz
Protančíme noc! Královský tanec trvá celou věčnost, valčík pohoršuje
Komteska skrz zdobenou škrabošku znuděně pokukuje po královském páru. Přemýšlí, kolik peněz musely stát královniny šperky. Na pohyb se příliš nesoustředí. Její tanečník se jí dvakrát nezamlouvá, ale tenhle večer s ním musí vydržet. Bohužel jde zrovna o nejdelší tanec plesové historie – 16 figur se střídá v nekonečném reji více jak hodinu!