Znáte ji: Bývá roztržitá, špatně se soustředí a zapomíná. K tomu, aby hlava začala fungovat k vaší větší spokojenosti, přitom někdy stačí drobnosti. Jen se podívejte, čím vším mozku ubližujeme.
Nespavost
Všichni víme, jak se cítíme po probdělé noci. Mnohem méně si ale uvědomujeme, jak na nás působí opakované bdění v době, kdy chce mozek spát. Při chronických potížích se spánkem se plíživě zhoršuje nejen soustředění, ale především paměť.
V extrémním případě může připomínat rozvíjející se Alzheimerovu chorobu. Na rozdíl od té ovšem není porucha paměti u nespavosti nezvratná. Při úpravě spánku se mozek postupně opět zregeneruje. Proč je spánek tak důležitý? Pro mozek je to období vysoké aktivity, kdy provádí „údržbu“.
Stres
Stres znamená pocit ohrožení. Zrychluje se dýchání i tep, v krvi narůstá hladina cukru, abychom dokázali utéct nebo se bránit. Cenou, kterou za to platíme, je omezení energie pro momentálně méně důležité pochody.
V mozku utrpí oblast logického uvažování a klesne i schopnost vybavovat si informace nebo je ukládat do paměti. Je to prastarý mechanismus, který měl zvýšit šanci našich předků na přežití v přírodě.
Bohužel funguje stále, i když jde o ohrožení nepřímé, v teple domova či kanceláře.
Nedostatečné pití
Tekutina tvoří asi 80 % hmoty našeho mozku, tedy mnohem více než u jiných orgánů. A stačí napohled malý úbytek 2 % tekutiny, aby se projevily nepříjemné následky v podobě zhoršeného soustředění, roztěkanosti a výpadků krátkodobé paměti.
Na dostatečné pití je zapotřebí myslet hlavně při výrazném pocení, kdy tělo ztrácí i minerály, což pak může vést k ještě výraznějším pocitům zmatenosti.
Příliš mnoho cukru
Je to trochu paradox – jako zdroj energie totiž mozek využívá takřka výhradně cukr. Na celkové spotřebě glukózy v těle se podílí neuvěřitelnými 25 %. To je pro představu kolem 120 g denně. Proč mu tedy škodí nadbytek?
Při velké konzumaci sladkostí se tělo snaží co nejrychleji zase snížit hladinu cukru v krvi. S tím přichází únava a pro mozek pokles cukru v krvi. Po vydatném kusu dortu budeme mít chuť spíš si zdřímnout než přemýšlet.
Tip: Existují ale i potraviny, jimiž kondici mozku zlepšíte. Jsou to tučné mořské ryby a vlašské ořechy. Další možností je panenský lněný olej.
Málo času na knihy
Mozek reaguje rozdílně na tentýž příběh, pokud ho vypráví kniha nebo film. Čím to? Obrazové sdělení mnohem méně zaměstná myšlení než kniha. Při čtení musíme písmo převádět na obrazovou představu a příběh si dotvářet.
Prohlubuje se tak slovní zásoba i schopnost přemýšlet, neboť k této činnosti potřebuje právě dostatek slov. Film působí více na emoce, ale slovní zásoba se při nedostatečném čtení zmenšuje.
Potlačujeme tvořivost
Tvořením dáváme prostor vlastním představám. Mozek si může hrát a tím se rozvíjí. Při tvořivé činnosti se ale překvapivě zlepšuje i kondice paměti. Potvrdila to studie, která sledovala dvě skupiny lidí ve věku 62 až 70 s rozdílnými koníčky.
Ukázalo se, že paměť se výrazněji zlepšila těm, kteří se věnovali malování, oproti druhé skupině, navštěvující kurz dějin.
Text: Lenka Korandová, foto: PX FUEL