Někdo mytí oken nesnáší, někdo tuhle práci dělá rád. Všichni máme společné to, že chceme přes okna dobře vidět a za šmouhy na nich se stydíme. A tak hledáme způsoby, jak okna umýt a moc se nenadřít.
Metod je víc a samozřejmě každá má něco do sebe. Někdy neškodí vzpomenout si na ty nejobyčejnější postupy, jaké se v domácnostech používaly odjakživa, a třeba je zkombinovat s moderní technikou. Ale začněme u těch nejjednodušších triků.
Rámy
Záleží na tom, z čeho jsou. Pokud je máte natřené barvou, můžete použít čpavkovou vodu (2 lžíce vodného roztoku čpavku naředěného ½ l vlažné vody). Máte-li okna plastová, pamatujte, že sice dlouho vydrží, ale vyžadují citlivější zacházení.
Pyl, prach a jiné nečistoty, které létají vzduchem, ulpívají na povrchu a UV záření je doslova zapéká do rámů. Čím déle je necháte být, tím pracnější bude jejich odstranění.
K čištění použijte to, čím běžně uklízíte v domácnosti, ale nikdy nepoužívejte abrazivní prostředky ani drátěnky nebo cokoli, co by mohlo poškrábat povrch rámů. Určitě na plastové rámy nepatří ředidla pro nitrolaky ani benzin. Nečistoty nikdy neodstraňujte na sucho, abyste rámy neodřeli.
Mytí podle babičky
Pudink
Samozřejmě nemáme na mysli hotový pudink, ale pudinkový prášek. Možná vám to bude znít podezřele, ale funguje to výborně. Jeden sáček světlého pudinku rozpustíte v pěti litrech studené vody.
Hadřík, který nepouští vlákna, namočíte do pudinkového roztoku a setřete nejhorší špínu. Poté propláchnete, dobře vyždímáte a utřete do polosucha. Následně vyleštíte suchým hadříkem.
Roztoky bez chemie
Na přípravu mycího roztoku můžete použít ocet nebo sůl. Na litr vody stačí lžička soli nebo lžíce octa. Roztok nastříkejte, nechte chvíli působit a pak setřete. Kdysi se to dělávalo starými novinami. A proč byl tisk na mytí oken tak oblíbený?
Nepouštěl chlupy, dobře sál, nedělal kocoury a byl vždy po ruce. Podobný lešticí efekt měly staré silonky, ale ty už asi mít nebudete. A pokud jste z Moravy, asi znáte roztok s čistým alkoholem, v tomto případě slivovicí.
Pokud ne, dejte do půl litru vody velkého panáka a roztok aplikujte rozprašovačem, poté dosucha vyleštěte mikrovláknem.
Okna ještě průzračnější
Budete se asi divit, ale prostředkem proti různorodé špíně na okenních tabulkách může být obyčejná kopřiva. Takže vezměte si rukavice a vyrazte na ně.
Budete potřebovat: svazek čerstvých kopřiv, 1 l vody, 10 lžic octa
Vodu a ocet nalijete do kbelíku. Ponoříte do ní listy kopřiv a pořádně promnete – asi tak cca 3 minuty. Poté okna roztokem otřete.
Nejen jedním směrem
Možná to nevíte, ale hospodyně dřív dávaly pozor na to, aby leštily okna na jedné straně seshora dolů a druhou z pravé na levou stranu? Díky téhle vychytávce hned uvidíte, na které straně skla máte případně šmouhu, a můžete ji otřít. U šroubovacích oken myjte nejprve vnější stranu, pak vnitřní.
Není hadr jako hadr
Pokud dáváte přednost ručnímu čištění, budete vždycky hadřík potřebovat. Ale vybírejte chytře.
Možná si vzpomenete, jak se před lety objevily švédské utěrky a byl z nich hit. Dnes jsou už všemožné mikrovláknové hadříky k dostání všude. A právě na okna opravdu fungují. Nekupujte ale ty nejlevnější. Musí být s hustšími smyčkami či vlákny a málo klouzavé.
Kvalitní vám vydrží i několik let. Takže si kupte raději dva. Po použití je normálně vyperte, ale pozor, bez aviváže. Ztratily by své čisticí schopnosti. A teď už stačí kbelík s teplou vodou. Jedním hadříkem myjete, druhým vysoušíte.
Švédská utěrka má totiž tu úžasnou vlastnost, že nikdy neudělá šmouhy, a když je dostatečně vyždímaná, nenechá na okně ani viditelná očka po uschlých kapkách. Jediné, na co nesmíte zapomenout, je dobře máchat a pořádně ždímat.
Až to vyzkoušíte, rádi dáte saponátům sbohem a nebude pro vás problém klidně i častěji okna jen tak přeleštit.
Zkuste vsadit na techniku
Pokud máte oken více, rozhodně se nebraňte technickým vymoženostem. A můžete začít různými rozmýváky, stěrkami a postřikovači. Co se týče stěrek, opět tu hraje roli kvalita, protože stěrka musí dobře přilnout ke sklu, aby nezanechávala šmouhy.
A od těchto jednoduchých pomůcek už cesta vede k akumulátorovému vysavači. Vyrábí je různí výrobci, takže výběr je široký. Rozhodně se dívejte po takovém, který má v balení stěrku, postřikovač s nástavcem na rozmývání. A jak s vysavačem pracuje? Asi to nejlépe vystihuje rčení, že na lepší si člověk zvykne rychle.