Domů     Aby koberec prokoukl
Aby koberec prokoukl
18.4.2023

Sice jsou stále modernější různé dřevěné a plovoucí podlahy, ale nějaký ten koberec má doma každý. A ten občas potřebuje vyčistit.

Možností, jak to udělat, je víc. Hodně záleží na tom, jestli jde o koberec kusový, nebo takový, který pokrývá celou plochu místnosti. Čištění je v principu stejné, jen s menšími kousky se pracuje o něco snáze. Některé se dají dokonce vyprat.

Namokro

Začněte tím, že koberec pečlivě vysajete. Přípravek, který jste koupili, rozmíchejte s vodou tak, že vytvoří hustou pěnu. Na koberec totiž nenanášíte vodu, ale právě pěnu, protože jde o to, abyste koberec příliš nepromáčeli.

Pěna se nanáší houbičkou zlehka krouživými pohyby. Poté musí koberec schnout a někdy to trvá docela dlouho. Neměli byste na něj v té době šlapat a stavět na něj nábytek. Je totiž nebezpečí, že by jeho nohy mohly pustit barvu.

Až koberec celý zaschne, znovu ho vysajte. Pokud máte jen malé koberečky, můžete je před čištěním nejdřív vyklepat. Je to účinnější než vysávání.

Kdy se nehodí

Namokro raději nečistěte vlněné a hedvábné koberce, mohly by se srazit nebo jinak poškodit. Pozor také na ručně barvené. Barvy by mohly pouštět a také se rozpít. Pokud jsou pod kobercem parkety, voda je může poničit.

Nasucho

Existuje celá řada přípravků. Bývají buď ve formě prášku, nebo pěny, na které se naváže špína a tu pak vysajete.

Výhodou je, že čištění na sucho je šetrnější než mokré čištění a koberec se nepromáčí, takže je jedno, jaký je pod ním podklad, a můžete na něj vstupovat hned po vyčištění. Navíc se tento způsob hodí i na choulostivější materiály, jako je vlna.

Ale pozor, pokud máte náhodou opravdu cenný kousek, raději čištění nechte profesionálům. Nevýhodou je, že prášek, který zachytil částice špíny, se při závěrečném vysávání rozvíří a usadí se všude, takže vám nezbude, než uklidit celou místnost.

Kdy se nehodí

Pokud je koberec příliš zašpiněný, nepodaří se ho dobře vyčistit. Stejně tak pokud jsou na něm staré skvrny.

Pokud máte koberce takzvaně ode zdi ke zdi, musíte se připravit, že zaplatíte za čisticí prostředky poměrně dost peněz, takže zvažte, jestli se to vyplatí.

Párou

Na to už musíte mít parní přístroj. Na trhu je jich spousta. Tento způsob čištění je vhodný zvlášť v domácnostech, kde jsou alergici. Ty totiž dráždí nejen prach a roztoči, ale i chemické přípravky.

Horká pára roztoče a mikroby zlikviduje a chemii používat nemusíte. Pokud se bojíte, že byste se mohli spálit, můžeme vás uklidnit. Přístroje jsou nastaveny tak, že páru vypustí až při kontaktu s podložkou.

Samozřejmě při nákupu přístroje utratíte nějaké peníze, ale provoz už tak drahý nebude a ušetříte za čisticí přípravky. Pára dobře vyčistí i zašlé koberce a hodí se i na místech, kde jsou staré skvrny.

Další výhodou je, že koberec se nenamočí příliš, takže po něm za nějakou chvíli můžete normálně chodit.

Kdy se nehodí

Páru nepoužívejte na koberce, které nesnášejí vysokou teplotu, mohly by se srazit.

Jak na skvrny

Od vína

Pokud se stala nehoda a víno se vylilo, reagujte hned. Snažte se papírovým kapesníkem nebo ubrouskem co nejvíce vína z koberce odsát. Skvrnu nesmíte ale otírat, aby se víno nedostalo hlouběji. Vysušujte od okraje směrem dovnitř.

Potom smíchejte lžíci pracího gelu, lžíci octa s 300 ml vody a opatrně dočistěte.

Použijte sůl

Druhou vyzkoušenou možností je posypat skvrnu solí. Ta ji vsákne a tekutina se nedostane hlouběji. Počítejte s tím, že je jí potřeba hodně. Sůl nechte na koberci alespoň dvě hodiny působit a potom vysajte.

Skvrna sice zcela nezmizí, ale půjde pak vyčistit běžnými prostředky, třeba mýdlovou vodou.

Peroxid vodíku

Smíchejte trochu peroxidu s jarem. Množství se řídí velikostí skvrny. Pro jistotu ale roztok vyzkoušejte někde v rohu, abyste viděli, zda peroxid neodbarví vlákna. Roztok naneste, po chvíli postříkejte vlažnou vodou a opatrně vysušte.

Na červené bílé

Alespoň tak se to traduje. Skvrnu od červeného pokapejte bílým, to vytáhne barvu a pak dočistěte buď minerálkou, sodovkou, nebo roztokem sody a vody.

Barvy

U těch záleží na tom, čím jsou ředitelné. Dnes se v domácnosti používají většinou ředitelné vodou. Barvu vysajte ubrouskem, nakapejte na hadřík trochu bílého vinného octa, skvrnu jemně přetřete a nechte vsáknout. Barva by měla povolit.

Mastnota

Pokud vám upadlo jídlo, co nejdříve odstraňte, co se dá, a zasypejte moukou. Až do sebe nasaje tuk, vysajte ji a místo dočistěte mýdlovou vodou.

Káva a čaj

Pokud zasáhnete hned, stačí většinou teplá voda. Kávu nejprve odsajte papírovými utěrkami. Můžete skvrnu také pokapat citronem, nechat chvíli působit a pak vyčistit mýdlovou vodou.

Staré skvrny

Většinou se čistí špatně, ale pokud nejsou mastné, můžete zkusit tento postup.

Budete potřebovat: Roztok z octa a vody v poměru 50:50 a jedlou sodu. Sodou posypte místa se skvrnami a postříkejte roztokem. Uvidíte, že soda bude pěnit. Nechte působit asi 2 hodiny, nebo dokud směs nevyschne. Pak místo vykartáčujte a vysajte.

Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Předchozí článek
reklama
Související články
9.6.2023
Přírodě to v plném květu sluší, tak proč kousek její krásy nevyužít pro sebe. Mezi čerstvými bylinami se najde leckterá, která svědčí kůži i vlasům. Máme pro vás pár praktických návodů. Heřmánková péče Heřmánek báječně pomáhá na problémovou pleť – zklidňuje podráždění, regeneruje, urychluje hojení drobných oděrek i popraskané suché kůže. U té je třeba ale po koupeli kůži důkladně namazat mastným
8.6.2023
Koření obsahuje tolik éterických olejů, že už v nepatrném množství změní chuť jídla. A stejně mocně může působit na zdraví. Účinek se přirozeně liší druh od druhu, a to nejen v působení, ale i jeho intenzitě. Tentokrát jsme vybrali pět nejsilnějších druhů koření na nejběžnější neduhy. Skořice Ačkoli si toto koření spojujeme především s báječnou vůní moučníků a cukroví, dopřávat by si ho měli hl
7.6.2023
Přinášíme vám sadu tipů a rad od našich naniček, které se v kuchyni uměly otáčet. Česnek Chcete-li zmírnit ostrost česneku, můžete ponořit stroužky do studené vody. Když vám zbude oloupaný česnek, brzy se zkazí, ale vyhodit ho je škoda. Naložte stroužky do olivového oleje. Budete tak mít stále po ruce čerstvý česnek a získáte i olej na pokapání salátu či topinek. Málokdo ví, že se česnek hod
5.6.2023
Je tu jaro a s ním nejen toulky přírodou, ale také spousta práce na chatách a chalupách. Mezi nejčastější problémy, které po zimě objevíme, patří praskliny ve zdi. Ale není to jen otázka venkovských stavení, i v bytě se nějaká ta prasklina vždycky najde a zejména před malováním je potřeba ji vyspravit. Možností, jak to udělat, je několik a závisí na místě i na velikosti. Jsou totiž praskliny, se
2.6.2023
Asi není mnoho lidí, kteří by řekli, že mytí oken je jejich vášeň. A většina stále hledá způsob, jak si tuhle protivnou činnost zjednodušit. Zkoušejí různé postupy, všelijaké mycí prostředky, které slibují lesk jako blesk, i hadříky, které zaručují lesk beze šmouh a také bez chemie. V poslední době se na trh dostal přístroj, který práci skutečně může usnadnit – vysavač na okna, který také bývá oz
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Libštejn: Vězení nešťastného ducha
epochanacestach.cz
Libštejn: Vězení nešťastného ducha
Jen o pár kilometrů od Krašova nás uprostřed lesů zaujme vypínající se věž zříceniny hradu Libštejn. Byl založen ve 14. století a svého času býval také proslulým vězením. Pro obléhání však neměl ideální umístění, protože sice stál na vysokém kopci, ale několik ještě vyšších bylo poblíž, takže odtud mohlo nepřátelské dělostřelectvo pálit ostošest. V období vrcholného
Plněná vejce
tisicereceptu.cz
Plněná vejce
Vejce vařená natvrdo podáváme s různými přílohami, rozpůlená plníme nebo obkládáme, při jejich přípravě používáme pomazánky, saláty i pěny. Jsou proto velmi vděčnou variantou ultra rychlého pohoštění,
Tajemství Aljašského trojúhelníku: Kam zmizelo 16 000 lidí?
epochalnisvet.cz
Tajemství Aljašského trojúhelníku: Kam zmizelo 16 000 lidí?
Bermudský trojúhelník zná každý, ten Aljašský je tak trochu v jeho stínu. Přitom jen od roku 1988 v něm zmizí více než 16 000 lidí! I v tomto případě obestírají místo nejrůznější konspirační teorie, p
Spojila se s matkou před narozením?
skutecnepribehy.cz
Spojila se s matkou před narozením?
Když mi matka řekla, že za ní naše Lucka ve snu chodí, říkala jsem si, že se už zbláznila. Pak mi to ale po letech dcera potvrdila. V rodině jsem nikdy nezažila moc dobré vztahy. Zejména s matkou jsem si rozuměla docela špatně. Štvalo mě, jak mi do všeho mluví a jak je přehnaně emotivní, někdy téměř až
Čeští polárníci: Rakousko-uherská výprava měla jednu oběť z našich řad
epochaplus.cz
Čeští polárníci: Rakousko-uherská výprava měla jednu oběť z našich řad
Jeho druh každé sousto pečlivě a labužnicky přežvýkává. Trvá dlouho, než ho konečně spolkne. V civilizaci by mu kamarádovo chování nevadilo, ale tady ho přítelovy rituály dohánějí k šílenství. Ponorko
Rybí filety s bramborovou kaší
tisicereceptu.cz
Rybí filety s bramborovou kaší
Rybí maso je také lehké, zdravé a výživné, s kmínem si velmi dobře rozumí a s bramborovou kaší je to lahůdka. Potřebujete 800 g rybích filet (nebo filé) sůl drcený kmín mletou sladkou papriku
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Proč od sebe Frejová odhání chlapy?
nasehvezdy.cz
Proč od sebe Frejová odhání chlapy?
Co se týče vztahů, je herečka Kristýna Frejová (51) ze Zákonů vlka tajemná jako hrad v Karpatech. Šuškalo se, že randí s jakýmsi Honzou, tomu je však už, zdá se, konec. Nedávno se totiž nechala slyš
Zruší Písařovicová plánovanou svatbu?
nasehvezdy.cz
Zruší Písařovicová plánovanou svatbu?
Bude svatba? Anebo z ní vzhledem k nynějším politováníhodným událostem sejde? Zamilovaná Daniela Písařovicová (44) se již definitivně přestěhovala k Ondřeji Brzobohatému (40). Zdálo se tudíž, že j
Užijte si léto s bublinkami Cava Non Plus Ultra
iluxus.cz
Užijte si léto s bublinkami Cava Non Plus Ultra
Teplé letní dny jsou konečně tady, a jak si je lépe vychutnat než v příjemné společnosti. Ať už zamíříte ven s přáteli, s partnerem na romantickou večeři či si dopřejete chvilku o samotě v pohodlí dom
Pronikněte do molekul, vesmíru i přírody. Dnes začíná Veletrh vědy 2023
21stoleti.cz
Pronikněte do molekul, vesmíru i přírody. Dnes začíná Veletrh vědy 2023
Veletrh vědy, největší vědecká akce v České republice, otevírá své brány široké veřejnosti. Ode dneška se v areálu PVA EXPO PRAHA v Letňanech bude prezentovat více než 100 vědeckých pracovišť, firem i
VIDEO: Sezona kruhů v obilí začíná! Tady je letošní první obrazec z Anglie
enigmaplus.cz
VIDEO: Sezona kruhů v obilí začíná! Tady je letošní první obrazec z Anglie
První letošní kruh v obilí ve Velké Británii se objevil 28. května, když ho ráno našel farmář v Broad Hintonu v hrabství Wiltshire. Podle odborníků by mohl poukazoval na blížící se sluneční události,