Domů     Aby koberec prokoukl
Aby koberec prokoukl
18.4.2023

Sice jsou stále modernější různé dřevěné a plovoucí podlahy, ale nějaký ten koberec má doma každý. A ten občas potřebuje vyčistit.

Možností, jak to udělat, je víc. Hodně záleží na tom, jestli jde o koberec kusový, nebo takový, který pokrývá celou plochu místnosti. Čištění je v principu stejné, jen s menšími kousky se pracuje o něco snáze. Některé se dají dokonce vyprat.

Namokro

Začněte tím, že koberec pečlivě vysajete. Přípravek, který jste koupili, rozmíchejte s vodou tak, že vytvoří hustou pěnu. Na koberec totiž nenanášíte vodu, ale právě pěnu, protože jde o to, abyste koberec příliš nepromáčeli.

Pěna se nanáší houbičkou zlehka krouživými pohyby. Poté musí koberec schnout a někdy to trvá docela dlouho. Neměli byste na něj v té době šlapat a stavět na něj nábytek. Je totiž nebezpečí, že by jeho nohy mohly pustit barvu.

Až koberec celý zaschne, znovu ho vysajte. Pokud máte jen malé koberečky, můžete je před čištěním nejdřív vyklepat. Je to účinnější než vysávání.

Kdy se nehodí

Namokro raději nečistěte vlněné a hedvábné koberce, mohly by se srazit nebo jinak poškodit. Pozor také na ručně barvené. Barvy by mohly pouštět a také se rozpít. Pokud jsou pod kobercem parkety, voda je může poničit.

Nasucho

Existuje celá řada přípravků. Bývají buď ve formě prášku, nebo pěny, na které se naváže špína a tu pak vysajete.

Výhodou je, že čištění na sucho je šetrnější než mokré čištění a koberec se nepromáčí, takže je jedno, jaký je pod ním podklad, a můžete na něj vstupovat hned po vyčištění. Navíc se tento způsob hodí i na choulostivější materiály, jako je vlna.

Ale pozor, pokud máte náhodou opravdu cenný kousek, raději čištění nechte profesionálům. Nevýhodou je, že prášek, který zachytil částice špíny, se při závěrečném vysávání rozvíří a usadí se všude, takže vám nezbude, než uklidit celou místnost.

Kdy se nehodí

Pokud je koberec příliš zašpiněný, nepodaří se ho dobře vyčistit. Stejně tak pokud jsou na něm staré skvrny.

Pokud máte koberce takzvaně ode zdi ke zdi, musíte se připravit, že zaplatíte za čisticí prostředky poměrně dost peněz, takže zvažte, jestli se to vyplatí.

Párou

Na to už musíte mít parní přístroj. Na trhu je jich spousta. Tento způsob čištění je vhodný zvlášť v domácnostech, kde jsou alergici. Ty totiž dráždí nejen prach a roztoči, ale i chemické přípravky.

Horká pára roztoče a mikroby zlikviduje a chemii používat nemusíte. Pokud se bojíte, že byste se mohli spálit, můžeme vás uklidnit. Přístroje jsou nastaveny tak, že páru vypustí až při kontaktu s podložkou.

Samozřejmě při nákupu přístroje utratíte nějaké peníze, ale provoz už tak drahý nebude a ušetříte za čisticí přípravky. Pára dobře vyčistí i zašlé koberce a hodí se i na místech, kde jsou staré skvrny.

Další výhodou je, že koberec se nenamočí příliš, takže po něm za nějakou chvíli můžete normálně chodit.

Kdy se nehodí

Páru nepoužívejte na koberce, které nesnášejí vysokou teplotu, mohly by se srazit.

Jak na skvrny

Od vína

Pokud se stala nehoda a víno se vylilo, reagujte hned. Snažte se papírovým kapesníkem nebo ubrouskem co nejvíce vína z koberce odsát. Skvrnu nesmíte ale otírat, aby se víno nedostalo hlouběji. Vysušujte od okraje směrem dovnitř.

Potom smíchejte lžíci pracího gelu, lžíci octa s 300 ml vody a opatrně dočistěte.

Použijte sůl

Druhou vyzkoušenou možností je posypat skvrnu solí. Ta ji vsákne a tekutina se nedostane hlouběji. Počítejte s tím, že je jí potřeba hodně. Sůl nechte na koberci alespoň dvě hodiny působit a potom vysajte.

Skvrna sice zcela nezmizí, ale půjde pak vyčistit běžnými prostředky, třeba mýdlovou vodou.

Peroxid vodíku

Smíchejte trochu peroxidu s jarem. Množství se řídí velikostí skvrny. Pro jistotu ale roztok vyzkoušejte někde v rohu, abyste viděli, zda peroxid neodbarví vlákna. Roztok naneste, po chvíli postříkejte vlažnou vodou a opatrně vysušte.

Na červené bílé

Alespoň tak se to traduje. Skvrnu od červeného pokapejte bílým, to vytáhne barvu a pak dočistěte buď minerálkou, sodovkou, nebo roztokem sody a vody.

Barvy

U těch záleží na tom, čím jsou ředitelné. Dnes se v domácnosti používají většinou ředitelné vodou. Barvu vysajte ubrouskem, nakapejte na hadřík trochu bílého vinného octa, skvrnu jemně přetřete a nechte vsáknout. Barva by měla povolit.

Mastnota

Pokud vám upadlo jídlo, co nejdříve odstraňte, co se dá, a zasypejte moukou. Až do sebe nasaje tuk, vysajte ji a místo dočistěte mýdlovou vodou.

Káva a čaj

Pokud zasáhnete hned, stačí většinou teplá voda. Kávu nejprve odsajte papírovými utěrkami. Můžete skvrnu také pokapat citronem, nechat chvíli působit a pak vyčistit mýdlovou vodou.

Staré skvrny

Většinou se čistí špatně, ale pokud nejsou mastné, můžete zkusit tento postup.

Budete potřebovat: Roztok z octa a vody v poměru 50:50 a jedlou sodu. Sodou posypte místa se skvrnami a postříkejte roztokem. Uvidíte, že soda bude pěnit. Nechte působit asi 2 hodiny, nebo dokud směs nevyschne. Pak místo vykartáčujte a vysajte.

Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Předchozí článek
reklama
Související články
11.4.2024
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku s malými šuplíky * akrylové barvy * štěte
5.4.2024
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají se především čerstv
27.3.2024
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci, nechte se inspirovat japonskou ike
26.3.2024
Nové knihy stále přibývají, knihovna praská ve švech a ani při sebelepší vůli už se v titulech nevyznáte? Jestli je to i váš problém, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. Učili nás, že knihy se nevyhazují. A tak to neděláme. Ukládáme je, jak se dá. Často, když už máme knihovnu plnou, tak do druhé řady, někam dozadu, to v lepším případě. Při namátkové prohlídce některé přece jen vyřadíme… Abycho
20.3.2024
Lisované květy mají trochu jiné kouzlo než sušené. V 2D verzi se stávají spíš ilustrací. A toho se dá využít k tvoření líbezných osobních i bytových doplňků. Zdlouhavé lisování květin zatížených knihami se dá urychlit za využití mikrovlnky. Potřebujete k tomu dvě destičky z překližky v rozměrech odpovídající prostoru mikrovlnky. Na destičku položte tři archy savého papíru, na který rozložíte rost
reklama
reklama
Šikovné tipy
Vyzkoušeli jsme: Jak se čistí ekologicky?
Přichází jaro, a tak snad není nikdo, kdo by je nechtěl přivítat s krásně uklizeným bytem. Ale že takový úklid pro nikoho, až na malé výjimky, není velká zábava, je také pravda. I proto se snažíme volit takové prostředky, které budou co nejúčinnější a práci nám usnadní. To je samozřejmě dobře, ale ještě na jednu […]
Lazura: Tak trochu jiná barva
Lavička. Máte ji na zahradě, rádi na ní sedáváte, ale už se na ní podepsalo počasí i čas. Přišla chvíle dát jí nový kabát. Zkuste tentokrát vyměnit barvu za lazuru. Obnova dřevěného zahradního nábytku je čas od času nutná. Dřevo má své nesporné přednosti, jako je kvalita, svěží vzhled, nadčasovost, kresba, struktura… Ale také nevýhody, […]
I kuchyňská linka potřebuje péči
V kuchyni vznikají mastné páry a ty se usazují na dvířkách, ale nejen to. Bojujeme také s otisky prstů a různými skvrnami. Jenže na každý materiál se musí trochu jinak, a pokud si nechcete linku zničit nevhodnými metodami, musíte dodržovat pár pravidel. Hlavně se řídit podle materiálu, ze kterého je nábytek vyroben. Dřevěný Dřevo je […]
Obrázek ze starého šuplíku
Zajímavou dekoraci si vyrobíte z překližky. Jestli se vám podaří najít někde starou zásuvku od psacího stolu, vznikne navíc praktická polička, třeba do koupelny. Koho baví kreativní tvoření, hledá stále nové nápady, které by proměnil v něco hezkého. Vyzkoušejte zajímavý obrázek, který zvládnete, i když neumíte kreslit. A třeba to bude roztomilý dárek pro někoho blízkého. Připravte […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Mám zuby za všechny peníze
skutecnepribehy.cz
Mám zuby za všechny peníze
Nikdo mě nenutil, mohla jsem si pořídit skleničku a umělé zuby. Já ale toužila po hezkém chrupu. Spořila jsem, jak to šlo, ale ono to moc nešlo. Jako rozvedená s platem nic moc to dalo docela fušku. Když k tomu člověk přičte nájem a občas něco na sebe, zbylo mi sotva na jídlo a nějaké to
Indické karbanátky z červené čočky
tisicereceptu.cz
Indické karbanátky z červené čočky
Pokud se nechcete vzdát masa, můžete polovinu čočky nahradit mletým hovězím masem. Budete mít zdravější verzi klasických masových karbanátků. Suroviny 200 g červené čočky 2 velké mrkve 1 cibul
Nejoblíbenějším „domácím“ mazlíčkem argentinských lovců a sběračů byla liška
21stoleti.cz
Nejoblíbenějším „domácím“ mazlíčkem argentinských lovců a sběračů byla liška
V lokalitě Cañada Seca na západě Argentiny objevili vědci hrob, který vedle koster nejméně 24 lidí obsahoval i částečnou kostru vyhynulého druhu lišky. Zkoumání naznačují, že byla zřejmě oblíbeným „do
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Sportovní obuv – 5 tipů, jak vybrat ten nejlepší model pro vaše potřeby
epochanacestach.cz
Sportovní obuv – 5 tipů, jak vybrat ten nejlepší model pro vaše potřeby
Výběr správné sportovní obuvi může mít zásadní vliv na váš sportovní výkon i komfort během nošení. Ať už jste zapálený sportovec nebo hledáte pohodlnou obuv na běžné nošení, důležité je vybrat si model, který nejlépe odpovídá vašim potřebám. V následujících řádcích vám nabídneme pět zásadních tipů, jak na to. Zvažte typ vaší aktivity Prvním a
Když se luxusní hodinářství setká s divokou přírodou
iluxus.cz
Když se luxusní hodinářství setká s divokou přírodou
Od svého založení se značka Cartier etablovala v luxusním hodinářství jako synonymum pro inovace a eleganci . V roce 1914 Cartier poprvé představil design inspirovaný panterovou srstí na pouzdře hodin
Patrasovou napadl psychopat!
nasehvezdy.cz
Patrasovou napadl psychopat!
Oblíbená herečka Dagmar Patrasová (67) brzy oslaví své osmašedesáté narozeniny. Nedávno ale přiznala, že se jich vůbec nemusela dožít. Zaútočil na ni totiž psychicky nemocný muž, který ji chtěl dokonc
3x bourání v matičce Praze: Nepomohou ani protesty
epochaplus.cz
3x bourání v matičce Praze: Nepomohou ani protesty
Má kapacitu přes 2000 míst. Jde o největší synagogu v Praze a jednu z největších na světě. Řeč je o Vinohradském templu, postaveném v novorenesančním slohu s maurskými prvky. 14. února 1945 bohužel dostane zásah při spojeneckém bombardování.   Nacisté blokují jeho hašení, i tak by ale mohl být ještě opraven. Přesto je, přes protesty
Zasáhlo do bitvy u Kadeše 5000 bojových vozů?
historyplus.cz
Zasáhlo do bitvy u Kadeše 5000 bojových vozů?
Planina na dohled od řeky připomíná mraveniště. Těmi mravenci jsou bojové vozy, jejichž posádky spolu svádějí krvavý boj na život a na smrt. Největší bitva válečných vozů v historii za sebou zanechá tisíce mrtvých, ale nepozná jednoznačného vítěze. Jen krátká a nejasná hranice na samém východním okraji Středozemního moře nedaleko dnešního syrského Damašku odděluje ve 13.
Horoskop starých Řeků
nejsemsama.cz
Horoskop starých Řeků
Už v dobách starověkého Řecka se i běžní Řekové řídili seskupením hvězd podle dvanácti znamení, které nazvali v souladu s antickými bohy. Víte, který z vládců Olympu nad vámi drží ochrannou ruku? Arés 21. 3. – 19. 4. Arés byl řeckým bohem války. Stejně jako on jste i vy odvážná a bojovná a umíte se srdnatě a s nasazením rvát za svoji pravdu. Žijete okamžikem, toužíte
Tajemství pláže Manzanita: Hledají zde duchové ztracený zlatý poklad?
enigmaplus.cz
Tajemství pláže Manzanita: Hledají zde duchové ztracený zlatý poklad?
Loď se zmítá v silné bouři. Kormidelník jen stěží udržuje galeonu v bezpečné vzdálenosti od skalisek. Náhle však přichází velká vlna. Ta největší, osudová! Ostrý útes párá trup lodi a ve vodní tříšti
Supermatky zvířecí říše
epochalnisvet.cz
Supermatky zvířecí říše
Lidští rodiče musí podstoupit nemalé oběti, aby si pořídili dítě. V těhotenství ženám rostoucí plod odčerpává živiny a při porodu je může i ohrozit na životě. Oba rodiče pak do dítěte investují nemalé finanční prostředky, svůj čas a často i nervy. V živočišné říši ovšem existují rodiče, kteří do svých potomků investují ještě více.