Domů     Aby koberec prokoukl
Aby koberec prokoukl
18.4.2023

Sice jsou stále modernější různé dřevěné a plovoucí podlahy, ale nějaký ten koberec má doma každý. A ten občas potřebuje vyčistit.

Možností, jak to udělat, je víc. Hodně záleží na tom, jestli jde o koberec kusový, nebo takový, který pokrývá celou plochu místnosti. Čištění je v principu stejné, jen s menšími kousky se pracuje o něco snáze. Některé se dají dokonce vyprat.

Namokro

Začněte tím, že koberec pečlivě vysajete. Přípravek, který jste koupili, rozmíchejte s vodou tak, že vytvoří hustou pěnu. Na koberec totiž nenanášíte vodu, ale právě pěnu, protože jde o to, abyste koberec příliš nepromáčeli.

Pěna se nanáší houbičkou zlehka krouživými pohyby. Poté musí koberec schnout a někdy to trvá docela dlouho. Neměli byste na něj v té době šlapat a stavět na něj nábytek. Je totiž nebezpečí, že by jeho nohy mohly pustit barvu.

Až koberec celý zaschne, znovu ho vysajte. Pokud máte jen malé koberečky, můžete je před čištěním nejdřív vyklepat. Je to účinnější než vysávání.

Kdy se nehodí

Namokro raději nečistěte vlněné a hedvábné koberce, mohly by se srazit nebo jinak poškodit. Pozor také na ručně barvené. Barvy by mohly pouštět a také se rozpít. Pokud jsou pod kobercem parkety, voda je může poničit.

Nasucho

Existuje celá řada přípravků. Bývají buď ve formě prášku, nebo pěny, na které se naváže špína a tu pak vysajete.

Výhodou je, že čištění na sucho je šetrnější než mokré čištění a koberec se nepromáčí, takže je jedno, jaký je pod ním podklad, a můžete na něj vstupovat hned po vyčištění. Navíc se tento způsob hodí i na choulostivější materiály, jako je vlna.

Ale pozor, pokud máte náhodou opravdu cenný kousek, raději čištění nechte profesionálům. Nevýhodou je, že prášek, který zachytil částice špíny, se při závěrečném vysávání rozvíří a usadí se všude, takže vám nezbude, než uklidit celou místnost.

Kdy se nehodí

Pokud je koberec příliš zašpiněný, nepodaří se ho dobře vyčistit. Stejně tak pokud jsou na něm staré skvrny.

Pokud máte koberce takzvaně ode zdi ke zdi, musíte se připravit, že zaplatíte za čisticí prostředky poměrně dost peněz, takže zvažte, jestli se to vyplatí.

Párou

Na to už musíte mít parní přístroj. Na trhu je jich spousta. Tento způsob čištění je vhodný zvlášť v domácnostech, kde jsou alergici. Ty totiž dráždí nejen prach a roztoči, ale i chemické přípravky.

Horká pára roztoče a mikroby zlikviduje a chemii používat nemusíte. Pokud se bojíte, že byste se mohli spálit, můžeme vás uklidnit. Přístroje jsou nastaveny tak, že páru vypustí až při kontaktu s podložkou.

Samozřejmě při nákupu přístroje utratíte nějaké peníze, ale provoz už tak drahý nebude a ušetříte za čisticí přípravky. Pára dobře vyčistí i zašlé koberce a hodí se i na místech, kde jsou staré skvrny.

Další výhodou je, že koberec se nenamočí příliš, takže po něm za nějakou chvíli můžete normálně chodit.

Kdy se nehodí

Páru nepoužívejte na koberce, které nesnášejí vysokou teplotu, mohly by se srazit.

Jak na skvrny

Od vína

Pokud se stala nehoda a víno se vylilo, reagujte hned. Snažte se papírovým kapesníkem nebo ubrouskem co nejvíce vína z koberce odsát. Skvrnu nesmíte ale otírat, aby se víno nedostalo hlouběji. Vysušujte od okraje směrem dovnitř.

Potom smíchejte lžíci pracího gelu, lžíci octa s 300 ml vody a opatrně dočistěte.

Použijte sůl

Druhou vyzkoušenou možností je posypat skvrnu solí. Ta ji vsákne a tekutina se nedostane hlouběji. Počítejte s tím, že je jí potřeba hodně. Sůl nechte na koberci alespoň dvě hodiny působit a potom vysajte.

Skvrna sice zcela nezmizí, ale půjde pak vyčistit běžnými prostředky, třeba mýdlovou vodou.

Peroxid vodíku

Smíchejte trochu peroxidu s jarem. Množství se řídí velikostí skvrny. Pro jistotu ale roztok vyzkoušejte někde v rohu, abyste viděli, zda peroxid neodbarví vlákna. Roztok naneste, po chvíli postříkejte vlažnou vodou a opatrně vysušte.

Na červené bílé

Alespoň tak se to traduje. Skvrnu od červeného pokapejte bílým, to vytáhne barvu a pak dočistěte buď minerálkou, sodovkou, nebo roztokem sody a vody.

Barvy

U těch záleží na tom, čím jsou ředitelné. Dnes se v domácnosti používají většinou ředitelné vodou. Barvu vysajte ubrouskem, nakapejte na hadřík trochu bílého vinného octa, skvrnu jemně přetřete a nechte vsáknout. Barva by měla povolit.

Mastnota

Pokud vám upadlo jídlo, co nejdříve odstraňte, co se dá, a zasypejte moukou. Až do sebe nasaje tuk, vysajte ji a místo dočistěte mýdlovou vodou.

Káva a čaj

Pokud zasáhnete hned, stačí většinou teplá voda. Kávu nejprve odsajte papírovými utěrkami. Můžete skvrnu také pokapat citronem, nechat chvíli působit a pak vyčistit mýdlovou vodou.

Staré skvrny

Většinou se čistí špatně, ale pokud nejsou mastné, můžete zkusit tento postup.

Budete potřebovat: Roztok z octa a vody v poměru 50:50 a jedlou sodu. Sodou posypte místa se skvrnami a postříkejte roztokem. Uvidíte, že soda bude pěnit. Nechte působit asi 2 hodiny, nebo dokud směs nevyschne. Pak místo vykartáčujte a vysajte.

Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Předchozí článek
Související články
26.6.2025
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou zodpovědné za nepříjemně zatuchl
6.6.2025
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se špatně rozpouští a na nádobí nechává skvrny, podívejme
2.6.2025
Stát se to může nejen při experimentu s jinou barvou, než obvykle používáte, ale zradit může i ta vaše tradiční. Odstín nesedí a vůbec se vám nelíbí. Co teď s tím? Ideálním řešením by bylo běžet hned do kadeřnictví, ať zkusí, co dovedou. To je ale málokdy možné, takže zbývají domácké postupy. Naštěstí i s jejich pomocí lze nepovedené barvení aspoň trochu zlepšit. Příliš tmavá Místo své obvyklé
27.5.2025
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek? Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní domu, a tak jsou pro vás připravené ty
26.5.2025
Nehty bývají na jaře suché. A také hůře rostou, mají sklon se lámat a třepit. Podepsaly se na nich zimní podmínky, a to tím výrazněji, čím jsou vaše nehty přirozeně slabší a méně pevné. Okamžité zlepšení přinese olejová péče. Použít se dá speciální olej na nehty, ale docela dobře vystačíte i se sprchovým nebo tělovým olejem. V teplé vodě rozpusťte trochu pevného mýdla - nikoli tekutého - a pak p
reklama
Šikovné tipy
Dekorativní ptáčci z plsti
Také jste se tak těšili na začátek léta? S ptáčky v plstěných kabátcích bude tohle krásné období roku ještě veselejší. Budete potřebovat: ovčí rouno, polystyrenové šablony ptáčků (můžete je nahradit slepením polystyrenového vejce a kuličky, které jsou lépe k dostání), dřevěné kolíčky, nůž plsticí jehlu, tavnou pistoli, podložku na plstění (vyrobíte ji nalepením mycí houbičky […]
Letíme daleko: Jet lag a další potíže
Nastává čas dovolených a toulek po světě, a tak vás možná čeká vysněná cesta za oceán. Pak se také poprvé potkáte s pásmovou nemocí. Anglicky se nazývá jet lag a doslova znamená tryskáčové zpoždění. O co vlastně jde? Cestování časovými pásmy vám rozbourá denní rytmus. Lidské tělo je, jak známo, nastavené na to, aby dělalo […]
Růžičky na dárky, které nadělají spoustu parády
Až bude příště potřebovat ozdobit dárek, nebudete muset nic shánět. Stačí jen saténová stuha, nůžky a lepidlo. Šířka stuhy určí velikost květu, takže záleží na vaší představě. Aby se vám ale se stuhou pohodlně pracovalo, měla by mít šířku aspoň 5 cm. Nastříhejte ji na 10cm dílky, na jeden květ jich budete potřebovat 10 až […]
Už žádné lupy!
To se snáze řekne, než provede. Ať už jsou to lupy mastné, nebo suché, v boji s nimi budete potřebovat hodně trpělivosti a vytrvalosti. V určité míře jsou šupinky ve vlasech normální. Kožní buňky se přirozeně obměňují, jejich životnost je pouhé čtyři týdny, pak se uvolní a odpadnou. Těchto šupinek si obvykle vůbec nevšimnete. Pokud […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Montblanc znovu ožívá ve světě Wese Andersona
iluxus.cz
Montblanc znovu ožívá ve světě Wese Andersona
Legendární značka luxusních psacích potřeb a doplňků představuje svou novou kampaň Let's Write, v níž navazuje na výjimečnou spolupráci s režisérem Wesem Andersonem. Ten pro Montblanc opět vykreslil p
Když kvete louka, pomáhá klimatu
21stoleti.cz
Když kvete louka, pomáhá klimatu
Rostliny jsou víc než jen zelený porost naší krajiny. Hrají zásadní roli v koloběhu uhlíku, a tím i v ochraně klimatu. Nová studie vedená vědci z Biologického centra AV ČR ukazuje, že druhová pestrost
Jak vládla královna Hollywoodu?
historyplus.cz
Jak vládla královna Hollywoodu?
Její nevinný výraz a plachý pohled ji skvěle pasují do rolí mladičkých dívenek. Mary Pickfordová v nich poblázní doslova celý svět. V době, kdy se na profesi herce hledí ještě skrz prsty, se stane jednou z nejslavnějších žen nejen v USA a vyslouží si titul „královna Hollywoodu“. Herečkou z nouze Je jí sedm let, a
Ztracené osady Rychlebských hor a Králického Sněžníku: Hlas krajiny, která nezapomíná
epochanacestach.cz
Ztracené osady Rychlebských hor a Králického Sněžníku: Hlas krajiny, která nezapomíná
Když stoupáte hustým lesem nad Starým Městem pod Sněžníkem nebo se prodíráte mlhavým ránem Rychlebských hor, krajina tu šeptá. V každém pařezu, v zarostlém sadu, v pokřiveném ovocném stromě, který tu ještě vzdoruje větru, slyšíte ozvěny lidského života, který se ztratil – ale ne docela. Jsou místa, která z map zmizela, ale nikdy nezmizela z
Mřížkový koláč
nejsemsama.cz
Mřížkový koláč
Meruňky můžete nakombinovat i s lesním ovocem. Hodí se k nim i výrazné bylinky, jako je rozmarýn, tymián nebo levandule. Ingredience na 1 kulatou formu: Na těsto: ● 300 g hladké mouky ● 1 vejce ● 1 žloutek ● 150 g másla ● 1 lžička nastrouhané citronové kůry ● 2 lžíce řeckého jogurtu ● 100 g cukru Na dohotovení: ● 800 g meruněk ● 1 skořicový cukr Postup: Do mísy nasypte mouku, cukr a citronovou kůru. Přidejte
Bramborový koláč s jablky
tisicereceptu.cz
Bramborový koláč s jablky
Suroviny 250 g brambor 60 g másla 200 g cukru moučky 2 vejce 250 g polohrubé mouky prášek do pečiva jablka Na drobenku 50 g hrubé mouky 30 g másla 30 g cukru krupice Postup Bram
Fenomén „divokých mužů“ ve středověké mytologii: Byli to přežívající neandrtálci?
epochalnisvet.cz
Fenomén „divokých mužů“ ve středověké mytologii: Byli to přežívající neandrtálci?
Chatrně oblečený venkovan se kradmo ubírá lesem a co chvíli se pozorně rozhlíží. Nedivte se, vydat se v 15. století do lesa pro nějaký ten otop, to byl často i hrdelní zločin. Pak se však stane něco strašného. V lesním přítmí spatří mohutnou postavu s černými rozcuchanými vlasy. Je to snad sám vládce pekla? Ve středověké
Zanevřela Angelina Jolie po rozvodu na muže?
nasehvezdy.cz
Zanevřela Angelina Jolie po rozvodu na muže?
Smutný příběh. Je slavná, a navíc ikona krásy. Přesto herečka Angelina Jolie (51) zůstává opuštěná jako kůl v plotě. Po dramatickém rozvodu s Bradem Pittem (61) v roce 2016, kde nechyběla obvinění z
Viděl někdy někdo Boha? Biblické rozpory ve zjevení Hospodina
epochaplus.cz
Viděl někdy někdo Boha? Biblické rozpory ve zjevení Hospodina
Janovo evangelium jasně tvrdí: „Boha nikdy nikdo neviděl.“ Přesto se ve Starém zákoně objevují pasáže, které tuto premisu zpochybňují, popisujíce osobní setkání s Hospodinem. Jak je možné, že Kniha knih obsahuje tak zjevné rozpory v tak zásadní otázce? Ačkoliv novozákonní Janovo evangelium obsahuje pasáž, kde se doslova říká „Boha nikdy nikdo neviděl,“ (Jan 4:12), některé
Talentovaný Tony Cicoria: Piáno ovládne jako blesk z čistého nebe!
enigmaplus.cz
Talentovaný Tony Cicoria: Piáno ovládne jako blesk z čistého nebe!
Před klavírem sedí zkušený americký hudebník Tony Cicoria (*1952) a vypravuje: „Pamatuji si to, jako by to bylo dnes. V roce 1994 jsem působil jako ortoped v New Yorku. V té době ještě neexistovaly mo
Interiér s ikonami skandinávského designu
rezidenceonline.cz
Interiér s ikonami skandinávského designu
Nedaleko Los Angeles si mladý pár nechal postavit vzdušnou rezidenci kombinující ocelový skelet, skleněné stěny a sekvojové obklady. uvnitř vás okouzlí ikony skandinávského designu. Vroce 1998 Mark a Andrea Meyerhoferovi koupili dům v zalesněnémpodhůří Lacanada Flintridge v Kalifornii. Pár začal spolu se skupinou architektů s přetvářením domu tak, že přestavěli část s kuchyní a rodinnou místností.
Panák se díval v noci oknem do mého bytu
skutecnepribehy.cz
Panák se díval v noci oknem do mého bytu
Okno protějšího domu bylo zavřené celá léta. Jedné noci se to ale změnilo. Moje zvědavost se mi vymstila. Děsivý pohled strnulé figuríny se mi vrací ve snech doteď. Už dlouhá léta žiju v zapadlé části městského centra. Noci zde jsou však klidné, tiché. Ani na své sousedy jsem si nikdy nemohla stěžovat. I když, byla tu jedna věc,