Domů     Aby každý krok nezabolel
Aby každý krok nezabolel
2.12.2020

Celý život jsme na nohou. Není tedy divu, že se jednoho dne ozvou bolesti v chodidlech. Problém může vycházet z různých částí chodidla, příčina ale bývá společná – málo chodíme naboso.

Obuv omezuje práci svalů chodidla a ty jsou stále ochablejší. Protože je prakticky vůbec netrénujeme, začnou zakrňovat. Děje se to pomalu a nenápadně, ale pokud ochabování svalů chodidla nezastavíte, pak začne klesat nožní klenba a vznikne plochá noha.

Tím ale změny nekončí. Posunem kostí se začne stáčet kloub palce a odsouvat se stále více do strany, zatímco špička palce bude stále těsněji přiléhat k vedlejšímu prstu. Ten se pak časem může kladívkovitě zvedat.

Je to tedy celá kaskáda navazujících změn a v jistém okamžiku se nevyhnutelně přidá bolest. Dobrou zprávou je, že se potíže v počátečním stadiu obvykle dají ještě dobře řešit pomocí speciálních cviků. Ty mohou zpomalit nežádoucí vývoj a ulevit od bolestí.

Za normálních okolností je úhel mezi palcem a sousedním prstem 10°, ovšem posunem kloubu se začne zvětšovat. Na kloub pak působí tlak obuvi, takže zrudne a otéká.

Opora pro chodidlo

Jako prevence pomáhá obuv kvalitní konstrukce, která podporuje přirozený pohyb chodidla. Pokud už došlo ke změnám podélné a příčné klenby, pak je nutná speciální opora v podobě ortopedické vložky. Prodávají se jak sériově vyráběné, tak i vytvořené na míru.

K těm druhým se individuálně snímají parametry, takže vložka pak přesně odpovídá konkrétní vadě.

Kolik unese chodidlo

Pro představu, jak důležitou funkci chodidla mají, pár neuvěřitelných čísel: Pokud jste celý den na nohou, pak u člověka o váze 70 kg musela chodidla zvládnout zátěž odpovídající šokujícím 2500 tunám.

Následky zátěže nezmizí tím, že si v noci lehnete, naopak, čtítají se dnem za dnem. Za půl roku je to už 430 000 tun, což zhruba odpovídá váze Sochy svobody. Problematické pak může být nošení obuvi, která nedává chodidlu správnou oporu.

Pokud si štíhlá žena obuje lodičky s vysokými podpatky, pak na její patu bude působit 28x vyšší váha než na plosky nohou slona, který váží 2,6 tuny.

I při normální chůzi ve vhodné obuvi působí na zadní část chodidla zátěž čtyřikrát až pětkrát vyšší než tělesná váha, při běhu je to pak devítinásobek.

Chůze naboso

Pokud si chcete potíže s plochou nohou a vbočeným palcem ušetřit, pak obuv co nejčastěji zujte a choďte naboso. A to nejlépe nejen po hladké podlaze, ale po rozmanitých terénech, jako je písek, oblázky, bláto, tráva, dřevěná polínka.

Pro svaly chodidla je to vynikající trénink, který pomáhá zabránit poklesu nožní klenby, vzniku ploché nohy a vbočeného palce. Svalstvo se pak učí vybalancovat různé polohy a posiluje se.

Prospěšné je takové posilování nejen pro chodidla, ale i kolena a kyčle, dokonce i prospívá i správnému postavení páteře. Vhodným doplnění je pak cvičení v sedě, kdy prsty nohou zvedáte papírové kapesníky a další drobné předměty.

Pro zlepšení pohyblivosti i proti bolesti působí cvičení k teplém písku. Zkoušíme úchopy a hnětení prsty.

V čem chodit…

Doma?

Nejlépe naboso. Vhodné nejsou žabky čili flip-flipos, protože nadměrně zatěžují palec. U sandálů s tvarovanou nášlapnou plochou záleží na to, jak dobře odpovídají chodidlu. Podle toho mohou prospívat, ale i škodit.

V přírodě?

Pro delší vycházky je důležitá ohebnost obuvi, aby umožňovala správný pohyb palce. Má mít také dostatečně měkkou stélku a s protiskluzovou podrážku.

Po ulicích?

Pro delší chození jsou nevhodné především baleríny, protože mají příliš tenkou podrážku a netvarovanou stélku.

Pro léto jsou lepší sandály s upevněním kolem kotníku než žabky, u zimní obuvi je podstatná především dostatečná vnitřní šířka, aby chodidlo nebylo stísněné. To platí i pro další typy uzavřené obuvi, předním část musí být dostatečně prostorná.

Cviky, které uleví

Častým zdrojem bolesti je přetížení vaziva, které se táhne od spodní části patní kosti k prstem nohy, kde se vějířovitě rozděluje. Vazivo pomáhá tlumit nárazy při došlapu a je oporou pro udržení správného tvaru klenby. K jeho přetěžování mají sklon především lidé s plochou nohou.

Co budete pro cvičení potřebovat: Základní pomůckou je tenisový míček nebo míček s bodlinami (tzv. ježek) a jógová kostka, kterou můžete nahradit knihami naskládanými na sebe.

1. Proválení plosky nohou

Je to nejlepší cvik na uvolnění chodidla. Míček obejměte prsty a pak po něm nohu posunujte, až se dostanete do poloviny chodidla. Zvedněte prsty nahoru a pak pokračujete dál k patě, po celou dobu na míček mírně tlačte. Pak pohybujte chodidle zpět ke špičce. Opakujte minimálně 3x v obou směrech.

2. Obejmutí míčku

Podle obrázku umístěte míček tak, aby byl v oblasti příčné klenby, a snažte se ho obejmout ploskou nohy. Poté povolte, míček posuňte o půlku jeho velikosti vzad a tak pokračujte, až se dostanete k přední části paty a pak obráceným směrem. Cvik opakujte minimálně 2x v obou směrech.

3. Protažení palce směrem k nártu

Můžete použít jógovou kostku nebo například naskládané knihy na sebe. Opřete bříško palce o stěnu kostky a lehce se nakloňte dopředu. Ostatní prsty nechte volně. Patu tiskněte k zemi. Opakujte nejméně 2x.

4. Protažení palce směrem k plosce

Opřete hřbet palce o zem a lehce se nakloňte opět vzad. Palec se nesmí od podlahy odlepit. Opakujte nejméně 2x.

5. Protažení plosky

Opřete si všechny prsty o jógovou kostku nebo zeď. Postupně vyvíjejte tlak na plosku pohybem kolene vpřed za prsty. Zastavte se v místě, kde se by se pata zvedla od země. Opakujte nejméně 3x.

6. Protažení Achillovy šlachy

Opřete si nohu v úrovni příčné klenby na jógovou kostku nebo hromádku knih a patu nechte přitištěnou k zemi, poté postupně pokrčte nohu v koleni, aby, jste vyvinuli lehký tah v lýtku. Opakujte nejméně 3x.

Ukázky připravila terapeutka Nicollete Fialová, která se věnuje manuální terapii, rehabilitaci a prehabilitaci, což je cvičení, které slouží k prevenci zdravotních potíží.

Podrobnosti najdete na www.nicolletefialova.cz.

Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock, návod cvičení Nicollete Fialová

Štítky:
Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
19.5.2024
Tlak, tep a dokonce ani hladinu krevního cukru už nemusí lékař sledovat pouze v ordinaci, pomocí techniky si pacienta může zkontrolovat „na dálku“. Přes chytrý telefon či notebook. Každý obyvatel Česka navštíví průměrně jedenáctkrát za rok lékaře, oproti tomu v sousedním Rakousku je to polovina a ve Švédsku jde dokonce jen o tři kontakty ročně. Telemedicínou by ale šlo návštěvy u lékaře výrazně
12.5.2024
Proti nepříjemné tvorbě lupů je třeba zasáhnout co nejdříve. Než sáhnete po koupených přípravcích, zkuste pomocníky, které najdete doma. Pomohou vám i oplachy bylinkami. Za nadměrnou tvorbou lupů bývá většinou skryté doprovodné onemocnění nebo prostě jen nevhodný jídelníček. Někdy k vyřešení problému stačí zvýšit příjem vitaminů B. K tomu dobře poslouží pivovarské kvasnice, tedy pangamin. Do jíde
9.5.2024
Je to opravdu tak, že o výpadcích dýchání při chrápání nemusíte vůbec vědět. Jen se budíte nevyspalí a unavení. Tento jev se nazývá syndrom spánkové apnoe a je dost nebezpečný. Chrápete? Možná ano, ale ani to nevíte. Někdo se dokonce vlastním chrápáním vzbudí. A někomu o tom řekne partner. Chrápání je sice nepříjemné, hlavně pro lidi, kteří jsou blízko chrápajícího, mnohem větším problémem ale je
6.5.2024
Zimní období funguje u mnohých z nás jako alibi, proč pohyb odložit na jindy. Málo světla, krátké dny, zvýšený příjem kalorií. Jenže teď přišel čas se rozhýbat. Důležité je začít zvolna, nezapomenout se rozcvičit a vybrat vhodnou aktivitu. K tomu patří ale také změna jídelníčku, zejména před a po cvičení. A samozřejmě vůle vydržet. Co vám to přinese? Kromě zlepšující se kondice pocítíte lepší n
2.5.2024
Trénovat, trénovat, trénovat... To jsou tři nejdůležitější způsoby, jak si i do vysokého věku uchovat svěží mozek a perfektní paměť. A existují i další. Náš mozek má jednu unikátní vlastnost. Je plastický. Co to znamená? Nedávné studie jasně prokázaly, že se mozek vyvíjí i v dospělosti, a to prakticky až do posledního dne života. To bylo průlomové zjištění. A netýká se pouze starších lidí, ale ta
reklama
reklama
Šikovné tipy
Ať se to jen blýská!
Otisky prstů, šmouhy a kapky vody dokáží výrobky z kovu nevzhledně změnit. Čas od času je proto potřeba je důkladně očistit. Zkušené hospodyňky vědí, že na nežádoucí skvrny, které se objevují na okrasných dekoracích, úchytkách či nádobí, často pomáhá ocet, citronová šťáva či roztok jedlé sody. Měď *Koupelna Pokud máte v koupelně měděné vybavení, zřejmě […]
Patchworkové taštičky nejen na mobil
Každé sváteční švadleně se doma nashromáždí hromada zbytků látek. Pak stačí přikoupit vatelín, barevný zip a popustit uzdu fantazii. Oproti patchworkovým dekám, přehozům, ale i polštářům vystačíte při šití pouzdra nebo kosmetické taštičky skutečně s malými zbytky látek. Pouzdro na mobil Příprava Obkreslete tvar mobilu na jemný papír a přidejte kolem obvodu 1 cm. Pak […]
Nechtěný pozůstatek zimy: Plíseň v bytě
Nejlepší obranou proti plísním je sucho. To ale dost dobře není možné udržet v koupelnách ani kuchyních, navíc po zimě, kdy jsme tolik nevětrali. Pára vzniká při vaření, praní, sušení a sprchování. Pokud ji včas neodsajete digestoří a ani řádně neodvětráte, kondenzuje na zdech a posléze se do nich vsakuje. Pak už není daleko k […]
Kytičky v uších vás rozzáří
S jarem přichází dobrá nálada a čas pro různé barvičky. Zkuste si vyrobit třeba veselé náušnice z barevných korálků. A když už je uděláte pro sebe, další třeba ocení vaše kamarádka. Na jeden pár budete potřebovat po jednom balení rokajlových korálků TOHO Round 8/0 růžových, žlutých a bílých (barevné kombinace můžete obměňovat podle svého vkusu), […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Louis Vuitton oživuje kampaň Core Values s Rogerem Federerer a Rafaelem Nadalem
iluxus.cz
Louis Vuitton oživuje kampaň Core Values s Rogerem Federerer a Rafaelem Nadalem
Značka Louis Vuitton odhalila novou kapitolu ve své proslulé kampani Core Values v podání známé fotografky Annie Leibovitzové. Hvězdami inspirativní kampaně jsou dva z nejuznávanějších tenisových šamp
Nehoda měla šťastný konec
skutecnepribehy.cz
Nehoda měla šťastný konec
Milovala jsem sport. Nehledě na to, že jsem byla v pokročilém stadiu těhotenství, rozhodla jsem se jít na kolečkové brusle. Otěhotněla jsem ve dvaceti, ale tehdejší přítel mě opustil. Rozhodla jsem se dítě si nechat, i za předpokladu, že s ním zůstanu sama. Měla jsem dost přátel a rodiče. Na miminko se všichni těšili. „Postaráme se o tebe i o malé,“ ubezpečovali
8 nejobávanějších dobyvatelů Nového světa: Honba za zlatem, masakry a vražedná nenávist
historyplus.cz
8 nejobávanějších dobyvatelů Nového světa: Honba za zlatem, masakry a vražedná nenávist
Moctezuma přivítá Španěly květinami či zlatými dary a jedná s nimi s vybranou zdvořilostí. Nejspíš tak chce odhalit jejich slabosti, aby je mohl snáze porazit. Cortés je ale ostražitý a aztéckého vládce v jeho úmyslech předběhne…   Janovský mořeplavec Kryštof Kolumbus (asi 1451–1506) v roce 1492 definitivně objevil pro Evropany Ameriku. Záhy do Nového světa připlouvá mnoho španělských conquistadorů
Babiččin hovězí guláš s dokonalým karlovarským knedlíkem
tisicereceptu.cz
Babiččin hovězí guláš s dokonalým karlovarským knedlíkem
Není nad to dát si porci guláše s knedlíkem a k tomu půllitr vychlazeného piva. Umíte si ale tuto českou klasiku připravit i doma? Guláš má neprávem pověst jídla náročného na přípravu, ovšem není tomu
Jak odhodit věčnou smůlu?
nejsemsama.cz
Jak odhodit věčnou smůlu?
Asi znáte období, kdy se vám nic nedaří, vše vám padá z rukou a pokazí se všechno, co může. Co když se vás ale smůla drží déle? Zapracujte na tom magicky. Máme pro vás tipy, jak smůlu vyprovodíte ze dveří. Váš život se často podobá zebře, bílý úsek radostí střídá černé pásmo smůly a pak
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
epochalnisvet.cz
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině
Australský zázrak: Lastura v zálivu
21stoleti.cz
Australský zázrak: Lastura v zálivu
Co patří mezi symboly Austrálie? Bezesporu klokan, koala, Jižní kříž, Vánoce na pláži a také budova opery v Sydney. Tato stavba je mnohými experty považována za jednu z nejpovedenějších, jakou kdy arc
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Strašidelný ostrov Spike: Tajné dějiny, o kterých se dlouho nemluvilo!
enigmaplus.cz
Strašidelný ostrov Spike: Tajné dějiny, o kterých se dlouho nemluvilo!
V irském hrabství Cork se nachází ostrov Spike. Dlouhá staletí byla tato lokalita běžným smrtelníkům zapovězena, protože se zde nacházela strategická vojenská pevnost i obávané vězení. Co můžete čekat
Poznáte příznaky mrtvice? Až 70 % Čechů ne! A do nemocnice přijedou pozdě…
epochaplus.cz
Poznáte příznaky mrtvice? Až 70 % Čechů ne! A do nemocnice přijedou pozdě…
Mrtvici každý rok v Česku prodělá zhruba 25 000 lidí. Je druhou nejčastější příčinou úmrtí, i když je u nás léčba mrtvice na špičkové úrovni. Zrovna na 15. května připadá Světový den proti mozkové mrtvici. Se snížením počtu případů přitom může pomoci znalost příznaků – právě ty nezná až 70 % Čechů, a proto se
Zničí brzy lásku mezi Sandevou a Prachařem žárlivost?
nasehvezdy.cz
Zničí brzy lásku mezi Sandevou a Prachařem žárlivost?
Ačkoli jejich lásce zpočátku nikdo nedával velkou šanci, dnes jsou spolu herec Jakub Prachař (40) a herečka z Jedné rodiny Sara Sandeva (26) několik let. Až nedávno se ale ukázalo, že herečka na sta
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
epochanacestach.cz
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní,