Aby každý krok nezabolel

Celý život jsme na nohou. Není tedy divu, že se jednoho dne ozvou bolesti v chodidlech. Problém může vycházet z různých částí chodidla, příčina ale bývá společná – málo chodíme naboso.

Obuv omezuje práci svalů chodidla a ty jsou stále ochablejší. Protože je prakticky vůbec netrénujeme, začnou zakrňovat. Děje se to pomalu a nenápadně, ale pokud ochabování svalů chodidla nezastavíte, pak začne klesat nožní klenba a vznikne plochá noha. Tím ale změny nekončí.

Posunem kostí se začne stáčet kloub palce a odsouvat se stále více do strany, zatímco špička palce bude stále těsněji přiléhat k vedlejšímu prstu. Ten se pak časem může kladívkovitě zvedat. Je to tedy celá kaskáda navazujících změn a v jistém okamžiku se nevyhnutelně přidá bolest. Dobrou zprávou je, že se potíže v počátečním stadiu obvykle dají ještě dobře řešit pomocí speciálních cviků.

Ty mohou zpomalit nežádoucí vývoj a ulevit od bolestí.

Za normálních okolností je úhel mezi palcem a sousedním prstem 10°, ovšem posunem kloubu se začne zvětšovat. Na kloub pak působí tlak obuvi, takže zrudne a otéká.

Opora pro chodidlo

Jako prevence pomáhá obuv kvalitní konstrukce, která podporuje přirozený pohyb chodidla. Pokud už došlo ke změnám podélné a příčné klenby, pak je nutná speciální opora v podobě ortopedické vložky. Prodávají se jak sériově vyráběné, tak i vytvořené na míru. K těm druhým se individuálně snímají parametry, takže vložka pak přesně odpovídá konkrétní vadě.

Kolik unese chodidlo

Pro představu, jak důležitou funkci chodidla mají, pár neuvěřitelných čísel: Pokud jste celý den na nohou, pak u člověka o váze 70 kg musela chodidla zvládnout zátěž odpovídající šokujícím 2500 tunám. Následky zátěže nezmizí tím, že si v noci lehnete, naopak, čtítají se dnem za dnem. Za půl roku je to už 430 000 tun, což zhruba odpovídá váze Sochy svobody.

Problematické pak může být nošení obuvi, která nedává chodidlu správnou oporu. Pokud si štíhlá žena obuje lodičky s vysokými podpatky, pak na její patu bude působit 28x vyšší váha než na plosky nohou slona, který váží 2,6 tuny.

I při normální chůzi ve vhodné obuvi působí na zadní část chodidla zátěž čtyřikrát až pětkrát vyšší než tělesná váha, při běhu je to pak devítinásobek.

Chůze naboso

Pokud si chcete potíže s plochou nohou a vbočeným palcem ušetřit, pak obuv co nejčastěji zujte a choďte naboso. A to nejlépe nejen po hladké podlaze, ale po rozmanitých terénech, jako je písek, oblázky, bláto, tráva, dřevěná polínka. Pro svaly chodidla je to vynikající trénink, který pomáhá zabránit poklesu nožní klenby, vzniku ploché nohy a vbočeného palce.

Svalstvo se pak učí vybalancovat různé polohy a posiluje se. Prospěšné je takové posilování nejen pro chodidla, ale i kolena a kyčle, dokonce i prospívá i správnému postavení páteře.

Vhodným doplnění je pak cvičení v sedě, kdy prsty nohou zvedáte papírové kapesníky a další drobné předměty.

Pro zlepšení pohyblivosti i proti bolesti působí cvičení k teplém písku. Zkoušíme úchopy a hnětení prsty.

V čem chodit…

Doma?

Nejlépe naboso. Vhodné nejsou žabky čili flip-flipos, protože nadměrně zatěžují palec. U sandálů s tvarovanou nášlapnou plochou záleží na to, jak dobře odpovídají chodidlu. Podle toho mohou prospívat, ale i škodit.

V přírodě?

Pro delší vycházky je důležitá ohebnost obuvi, aby umožňovala správný pohyb palce. Má mít také dostatečně měkkou stélku a s protiskluzovou podrážku.

Po ulicích?

Pro delší chození jsou nevhodné především baleríny, protože mají příliš tenkou podrážku a netvarovanou stélku. Pro léto jsou lepší sandály s upevněním kolem kotníku než žabky, u zimní obuvi je podstatná především dostatečná vnitřní šířka, aby chodidlo nebylo stísněné.

To platí i pro další typy uzavřené obuvi, předním část musí být dostatečně prostorná.

Cviky, které uleví

Častým zdrojem bolesti je přetížení vaziva, které se táhne od spodní části patní kosti k prstem nohy, kde se vějířovitě rozděluje. Vazivo pomáhá tlumit nárazy při došlapu a je oporou pro udržení správného tvaru klenby. K jeho přetěžování mají sklon především lidé s plochou nohou.

Co budete pro cvičení potřebovat: Základní pomůckou je tenisový míček nebo míček s bodlinami (tzv. ježek) a jógová kostka, kterou můžete nahradit knihami naskládanými na sebe.

1. Proválení plosky nohou

Je to nejlepší cvik na uvolnění chodidla. Míček obejměte prsty a pak po něm nohu posunujte, až se dostanete do poloviny chodidla. Zvedněte prsty nahoru a pak pokračujete dál k patě, po celou dobu na míček mírně tlačte. Pak pohybujte chodidle zpět ke špičce. Opakujte minimálně 3x v obou směrech.

2. Obejmutí míčku

Podle obrázku umístěte míček tak, aby byl v oblasti příčné klenby, a snažte se ho obejmout ploskou nohy. Poté povolte, míček posuňte o půlku jeho velikosti vzad a tak pokračujte, až se dostanete k přední části paty a pak obráceným směrem. Cvik opakujte minimálně 2x v obou směrech.

3. Protažení palce směrem k nártu

Můžete použít jógovou kostku nebo například naskládané knihy na sebe. Opřete bříško palce o stěnu kostky a lehce se nakloňte dopředu. Ostatní prsty nechte volně. Patu tiskněte k zemi. Opakujte nejméně 2x.

4. Protažení palce směrem k plosce

Opřete hřbet palce o zem a lehce se nakloňte opět vzad. Palec se nesmí od podlahy odlepit. Opakujte nejméně 2x.

5. Protažení plosky

Opřete si všechny prsty o jógovou kostku nebo zeď. Postupně vyvíjejte tlak na plosku pohybem kolene vpřed za prsty. Zastavte se v místě, kde se by se pata zvedla od země. Opakujte nejméně 3x.

6. Protažení Achillovy šlachy

Opřete si nohu v úrovni příčné klenby na jógovou kostku nebo hromádku knih a patu nechte přitištěnou k zemi, poté postupně pokrčte nohu v koleni, aby, jste vyvinuli lehký tah v lýtku. Opakujte nejméně 3x.

Ukázky připravila terapeutka Nicollete Fialová, která se věnuje manuální terapii, rehabilitaci a prehabilitaci, což je cvičení, které slouží k prevenci zdravotních potíží. Podrobnosti najdete na www.nicolletefialova.cz.

Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock, návod cvičení Nicollete Fialová

Štítky: ,
reklama

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Komentáře

Nenechte si ujít další zajímavé články

Stropnickému chystá pomstu?!
nasehvezdy.cz

Stropnickému chystá pomstu?!

Temperamentní herečka...
Římané v Arábii vsadili na špatného koně
epochalnisvet.cz

Římané v Arábii vsadili na...

V Římské říši skončilo dlouhé období...
Dveře MASTER – co kus to originál
rezidenceonline.cz

Dveře MASTER – co kus to...

Jsou synonymem pro nadčasový minimalistický design, tak...
Advent v Národním zemědělském muzeu: Zve na živý zvířecí betlém i připomenutí vánočních zvyků
epochanacestach.cz

Advent v Národním zemědělském muzeu:...

Velbloud, lamy, poník i koza...
Tvarohové řezy s polevou
tisicereceptu.cz

Tvarohové řezy s polevou

Jemné tvarohovo-jogurtové řezy jsou...
Záhadná svatyně v Makotřasech: Vybírá si oběti dodnes?
enigmaplus.cz

Záhadná svatyně v Makotřasech:...

Ve vykopaných jámách se mísí kosti pobitých...
Svět podléhá kovové sponě: Patentka je cennější než diamant
epochaplus.cz

Svět podléhá kovové sponě:...

Vyučený zámečník s obchodním talentem a šikovný mechanik...
Moje dcery se hodně nenávidí
skutecnepribehy.cz

Moje dcery se hodně nenávidí

Jsem z té situace trochu...
Pohled do čelistí hadů: Spolknou i krokodýla!
21stoleti.cz

Pohled do čelistí hadů:...

Pokud jste někdy viděli fotku obrovského hada...
Tajemství odkrývání hlíny: Schliemann se stal obětí vlastního omylu
epochaplus.cz

Tajemství odkrývání hlíny:...

Už od dětství sní Němec Heinrich Schliemann...
Dárky, které nepřestanou dělat radost
iluxus.cz

Dárky, které nepřestanou...

Kosmetika Capri, výrobce přírodní kosmetiky tradičních...
Zničí mladá herečka Žilkové rodinu?
nasehvezdy.cz

Zničí mladá herečka Žilkové...

Perné chvilky nejspíš...
0 shares