Domů     Aby kamna opravdu hřála
Aby kamna opravdu hřála
10.9.2020

Netopí vám kamna, jak byste si přáli? K tomu, abyste měli doma pěkně teploučko, stačí dodržovat několik jednoduchých pravidel.

Každá kamna potřebují údržbu a kontrolu, kterou by měl pravidelně provádět odborník. Vy je však musíte pravidelně čistit a kontrolovat, zda nedošlo k jejich poškození či velkému opotřebení. Jenže ne každý to umí tak, aby to kamnům prospívalo.

1. Udržujte čistotu

Jednou za rok vyčistěte kamna i komín od sazí. Tím docílíte toho, že budou víc hřát. I jen několikamilimetrová vrstvička sazí snižuje výhřevnost topidla, protože teplo není vedeno kovem, ale místo toho stoupá vzhůru a uniká komínem ven.

Jestliže topíte borovým nebo jiným smolným dřevem, které produkuje větší množství sazí, čistěte kamna ještě častěji. A to nejen vnitřek, ale i sklo, kouřovod a komín. To, jak moc jsou kamna zanesená, ovlivňuje jednak to, čím topíte, jednak kvalita paliva.

Například větší množství sazí se tvoří z mokrého dřeva a dřeva borového či jiného smolnatějšího. Zkrátka vybírat popel a saze musíte pravidelně. K tomu potřebujete běžné krbové nářadí nebo krbový vysavač.

Zevnitř začouzené sklo vyčistíte například speciálním gelovým čističem, běžným saponátem, octovou vodou či jemným popelem. Zvenčí čistěte jen usazený prach.

2. Opravte těsnění kouřovodu

Pokud kamna nehoří, jak by měla, většinou za to může špatně těsnící kouřovod. Opatrně sesaďte roury a saze vysypte do připravené nádoby (později je odneste do popelnice). Poškozené roury vyměňte a všechny nasaďte zpět.

Zkontrolujte také těsnění komínových dvířek a tah komína, dvířka topenišť a také čistiící otvory do komína, zda nejsou zavřené. Pokud je špatný právě tah komína, pozvěte kominíka, aby komín vyčistil, případně odhalil jinou příčinu a navrhl řešení.

3. Naučte se správně zatápět

Aby vám kamna poskytla maximální tepelnou pohodu, měli byste zapomenout na rozdělávání ohně tím, že na rošt vhodíte zmačkaný papír, na něj dáte třísky a papír zapálíte. Do rozhořených plamenů se pak vhodí polínka. Výsledkem je zbytečný kouř a špatné spalování.

Mnohem lepší a účinnější je podpalování dřeva systémem hoření od špičky hranice dolů. Do kamen se na dno nejprve vloží největší kusy dřeva, pak menší nasekaná polínka a nakonec se dají třísky a pevný podpalovač nebo se stříkne trochu tekutého a ten se zapálí.

Dřevo se krásně rozhoří odshora dolů. Rychleji tak dosáhneme potřebné teploty a dřevo se lépe spaluje, stejně jako kouřové plyny. Dřevo navíc hoří déle. Žádný kouř, žádný dehet. Škodlivin je minimum a vy perfektně šetříte kamna.

4. Nepřikládejte zbytečně moc

Palivo nejlépe hoří, pokud je otevřený primární přívod vzduchu a plameny jsou poměrně silné. V takovém případě dochází i k minimálnímu znečišťování ovzduší.

Většina lidí bohužel reguluje teplotu v místnosti tím, že přiškrtí přívodní vzduch nebo zcela zavře klapku, aby se omezilo hoření a tím šetřilo uhlí nebo dřevo.

Nebo z potřeby rychlého vytopení pokoje ve studeném domě kamna naloží až po okraj a nechají všechny přívody vzduchu otevřené. V tomto případě teplota v topné komoře stoupne tak, že se kamna přetopí.

Když budete kamna přetěžovat, nebo dusit hoření, může dojít k nenávratnému poničení celého spalovacího systému, například k prasknutí roštu, deflektoru, šamotových cihel, nebo dokonce ke zkroucení korpusu kamen, což už je neopravitelné.

A tak draze koupená, avšak poškozená kamna, navíc napojená na narušený komín, nikdy nebudou fungovat, jak mají, a investice do kamen i otopu přichází vniveč.

5. Používejte správné palivo

Tato rada se týká nejen kvalitního uhlí, ale především dřeva. Každý druh totiž hřeje jinak. Černé uhlí je lepší než hnědé, tvrdé dřevo dává víc tepla než stejný objem měkkého.

Měkké dřevo je vhodnější pro topení během studených večerů na začátku a konci topné sezony, jelikož hoří rychleji. Tvrdé dřevo si uschovejte na mrazivé dny a noci. Dává obecně víc tepla než stejný objem toho měkkého.

Hoření měkkého dřeva prodloužíte tím, že na žhavé uhlíky položíte dvě tři polena tvrdého dřeva, a necháte je příjemně temperovat.

6. Vzduch na noc nezavírejte

Kamna hoří většinou nejdéle dvě až tři hodiny od přiložení, což není zrovna mnoho. Proto většina lidí na noc zavírá přívod vzduchu, aby palivo hořelo déle. To je ovšem chyba.

Takové hoření velmi znečišťuje venkovní vzduch a navíc se zvyšuje riziko požáru v komíně. Energie dřeva přitom není skoro vůbec využitá. Je proto lepší večer prostě přiložit několik velkých, silných polen z tvrdého dřeva a nechat je hořet zcela normálně. Komín navíc zůstane až do rána vlažný, a proto snáze zatopíme.

K tomu, aby palivo mohlo hořet celou noc, je potřeba mít automat na pelety, štěpku či uhlí se zásobníkem.

Dřevem však takhle nelze. Jedině, že byste si stále nastavovali budík.

Jak poznat, že topíte správně?

Spolehlivě to signalizuje kouř. Pokud je to hustý, tmavší dým, spalování není dobré. Jestliže je spalování optimální, vychází z komína tenký pramének páry a světlého kouře, který navíc nezapáchá.

Štítky:
Předchozí článek
Další článek
Související články
3.4.2025
Vyrobíte ji z ekologické pryskyřice jesmonite, která byla sice původně používána ve stavebnictví, ale před pár lety se stala hitem tvořivých videí. Určitě si ji oblíbíte, protože práci s ní zvládne každý. Budete potřebovat: silikonovou formu na odlévání, suchou a tekutou směs na míchání pryskyřice, barevné pigmenty, brusnou houbičku, několik menších a větších kelímků, míchátko, barevné chipsy, vá
1.4.2025
V každé domácnosti spotřebujeme za rok mnoho kilowatt elektrické energie, a tak je namístě přemýšlet nad tím, kolik z toho bychom mohli uspořit. A není to ani nijak těžké… Tajemství tkví v tom, jaké „šetřicí“ žárovky do svého bytu zvolíme, zda si pořídíme senzor pohybu a také zda přemýšlíme nad správnou intenzitou osvětlení. Proč už ne klasické Klasické žárovky mají sice vysokou kvalitu světla
7.3.2025
Kdoví proč si bydlení v podkroví vysloužilo onu nálepku romantiky. Ve skutečnosti to bývá spíš řešení z nouze a také zařizování naráží na řadu problémů. Společným jmenovatelem jsou šikmé stěny. Bez nadsázky se dá říct, že každý podkrovní byt je originálem, a to jak svými dispozicemi, tak i větší či menší šikovností, s níž jsou prostory využité. Skoro vždycky to jde vymyslet o něco lépe. Při důmys
6.3.2025
Březen, za kamna vlezem! Kvůli nárůstu cen energií zažívají krbová kamna, v nichž se dá topit dřevem, doslova boom. Pokud mají tepelný výměník, pak jimi můžete vytopit i větší prostory nebo je používat na ohřev vody. Vybírat lze z nepřeberného množství typů. Od jednoduchých litinových kousků až po složité kachlové sestavy na míru. Velmi oblíbené jsou i napodobeniny starých venkovských kamen. Krb
5.3.2025
Pro účel zimní výzdoby na konci zimy se skvěle hodí jinak méně oblíbené bramboříky s bílými květy. Doplnit se dají bílými svícemi, dojem ledu vytvoří metalické prvky a sklo, zejména pískované. Na slavnostní stůl I v lednu se slaví výročí a narozeniny, a bramboříky jsou skvělým tipem na květinovou výzdobu stolu. Aby byla stylová, můžete květináčky umístit do nepoužívaného porcelánového nádobí. P
reklama
Šikovné tipy
Lepicí váleček odstraní nejen chlupy
Původně byl sice určen pro majitele chlupatých domácích mazlíčků, aby jim pomohl zbavit oděv od chlupů, jenže tenhle šikovný pomocník umí víc než očistit kabát či sukni. Lepicí váleček stojí pár korun a určitě se vyplatí, když ho budete mít nejen doma ve skříni, ale i třeba v miniverzi v kabelce. Poradí si totiž s […]
Rozkvetlá kartička místo pugétu
Hodí se jako pozornost, ale i na výzdobu domova, když ji zarámujete. Navíc tak zužitkujete i drobné zbytky látek a galanterie. Potřebovat budete kus pevného kartonu, krepový papír, lepidlo a zmíněné zbytky látek, stužek či krajek. Předem je třeba také promyslet, zda obrázek bude zavěšený nebo instalovaný ve stolním rámečku, a podklad podle záměru upravit. […]
Dáte si kaki?
Určitě vás každý rok lákají ty zářivě oranžové plody, a kdo je už někdy zkusil, sáhne po nich, jen co se objeví. Pokud patříte mezi ty, kdo k tomu ještě nesebrali odvahu, je čas to napravit. Kde se vzalo? Pochází z jihovýchodní Asie, v Číně se prý pěstovalo už před 2000 lety a je plodem […]
Vyměnit zámek dokážete sami
Nedělá se to sice často, ale důvodů k výměně může být víc, například když někdo z rodiny ztratí klíče, když jste se nastěhovali do nového bytu, nebo když chcete lepší zabezpečení. Navíc výměna zámku profesionálem není nejlevnější. A i když se vám to bude zdát složité, krásně to zvládnete sami a ušetříte. Vlastně budete potřebovat […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Laboratorní vs. přírodní diamanty
iluxus.cz
Laboratorní vs. přírodní diamanty
Diamanty vznikají v extrémních podmínkách hluboko pod povrchem Země po dobu miliard let, ale dnes je možné je vytvořit během několika týdnů v laboratoři. Syntetické diamanty, tzv. lab-growny, se preze
Kouzlo toaletního stolku
rezidenceonline.cz
Kouzlo toaletního stolku
Každá žena touží po prostoru, v němž se může alespoň chvíli věnovat pouze sama sobě. Takové místo nabízí toaletní stolek, tradiční nábytkový doplněk ložnic nebo šaten. Při výběru se řiďte nejenom praktičností, ale i vzhledem. Toaletní stolek bývá jednou z věcí, které si do bytu pořizujeme jako poslední. Přitom je ideálním řešením ve chvíli, kdy
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
skutecnepribehy.cz
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
Vždy jsem se líbila chlapům, ale po dvou porodech jsem se se svou figurou mohla rozloučit. Přibrala jsem a kila nechtěla jít dolů. Pak přišel do mého života Drex. Když jsem čekala první miminko, byla jsem nekonečně šťastná. Ale taky jsem si začala všímat toho, že pro chlapy jsem se stala neviditelnou. A to pro mě byl
Arciloupežníka přikovali k pryčně
historyplus.cz
Arciloupežníka přikovali k pryčně
„Peníze, nebo život!“ vykřikne bandita a bambitkou namíří na překupníka, vezoucího zboží na tržiště. Přepadený ani neprotestuje, s rukama nad hlavou sleze z kozlíku a prosí o život. Má štěstí. Vůdce loupežnické bandy, obávaný Jan Nepomuk Karásek, ho ušetří. Jen sebere, co se dá, a pak i se svými kumpány uhání pryč. Spravedlnosti ale přece
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
Nejlépe se pro tento recept hodí hříbky nebo lišky. Suroviny 4 lžíce másla 1 cibule 250 g čerstvých hub 200 ml smetany 2 lžíce hladké mouky 3 lžíce strouhaného parmazánu 500 g těstovin sů
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
epochanacestach.cz
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
Nenápadné místo v lese, v jehož centru je léčivý pramen Boží voda, pamatuje časy nebývalé slávy. Vydejte se s námi do někdejších proslulých lázní, kam lidé chodili za klidem i za zázraky! Pokud se vydáte z Mladé Boleslavi do Dobrovic, zpozorněte v úseku mezi obcemi Jemníky a Bojetice. Na úpatí zdejšího vrchu Chlum se totiž nachází pramen, který proslul jako
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
nasehvezdy.cz
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
Zase září štěstím, užívá si života. Iveta Lutovská (41) po boku přítele Vojty jen kvete. Dokonce to vypadá, že padne poslední překážka, aby vztah posunuli zase o něco dál! Ještě nedávno to vypadalo
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
epochalnisvet.cz
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
Jakmile se narodíme, začíná se údajně odvíjet pravidelný cyklus biorytmů, který bude oscilovat ustáleným způsobem celým naším životem.   Každý z našich dnů, všechny významné propady, které nejsou zaviněné zvenčí, i naše osobní úspěchy, vše má jasnou periodu: 23 dní trvá fyzický cyklus, 28 emoční a ten intelektuální je pro změnu 33denní. A kdo je schopný
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
enigmaplus.cz
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
Hrad Kašperk byl nejvýše položeným královským sídlem v České republice. Až do dnešních dnů zde zůstala brána a hlavní palác, sevřený dvěma mohutnými čtyřhrannými věžemi. [gallery ids="152430,152429
S kolagenem je kůže svěží
nejsemsama.cz
S kolagenem je kůže svěží
Bavíme se o základní bílkovině, která je stavebním kamenem naší pokožky. Co pro ni umí zajistit kolagen, nesvede nikdo jiný. Hlavně pevnost, pružnost a hydrataci. Zbystřit byste měla tehdy, když si všimnete čím dál větších známek stárnutí. Začíná to jemnými linkami kolem očí a rtů, pak nastoupí hlubší vrásky a nakonec pleť ztrácí plnost. To se hladina kolagenu v těle
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
21stoleti.cz
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
Na první pohled to může znít paradoxně – znečištění ovzduší, které je spojováno s celou řadou vážných zdravotních problémů, by mohlo mít i jeden nečekaný ochranný účinek. Nedávná studie naznačuje, že
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
epochaplus.cz
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale