Domů     Aby kamna opravdu hřála
Aby kamna opravdu hřála
10.9.2020

Netopí vám kamna, jak byste si přáli? K tomu, abyste měli doma pěkně teploučko, stačí dodržovat několik jednoduchých pravidel.

Každá kamna potřebují údržbu a kontrolu, kterou by měl pravidelně provádět odborník. Vy je však musíte pravidelně čistit a kontrolovat, zda nedošlo k jejich poškození či velkému opotřebení. Jenže ne každý to umí tak, aby to kamnům prospívalo.

1. Udržujte čistotu

Jednou za rok vyčistěte kamna i komín od sazí. Tím docílíte toho, že budou víc hřát. I jen několikamilimetrová vrstvička sazí snižuje výhřevnost topidla, protože teplo není vedeno kovem, ale místo toho stoupá vzhůru a uniká komínem ven.

Jestliže topíte borovým nebo jiným smolným dřevem, které produkuje větší množství sazí, čistěte kamna ještě častěji. A to nejen vnitřek, ale i sklo, kouřovod a komín. To, jak moc jsou kamna zanesená, ovlivňuje jednak to, čím topíte, jednak kvalita paliva.

Například větší množství sazí se tvoří z mokrého dřeva a dřeva borového či jiného smolnatějšího. Zkrátka vybírat popel a saze musíte pravidelně. K tomu potřebujete běžné krbové nářadí nebo krbový vysavač.

Zevnitř začouzené sklo vyčistíte například speciálním gelovým čističem, běžným saponátem, octovou vodou či jemným popelem. Zvenčí čistěte jen usazený prach.

2. Opravte těsnění kouřovodu

Pokud kamna nehoří, jak by měla, většinou za to může špatně těsnící kouřovod. Opatrně sesaďte roury a saze vysypte do připravené nádoby (později je odneste do popelnice). Poškozené roury vyměňte a všechny nasaďte zpět.

Zkontrolujte také těsnění komínových dvířek a tah komína, dvířka topenišť a také čistiící otvory do komína, zda nejsou zavřené. Pokud je špatný právě tah komína, pozvěte kominíka, aby komín vyčistil, případně odhalil jinou příčinu a navrhl řešení.

3. Naučte se správně zatápět

Aby vám kamna poskytla maximální tepelnou pohodu, měli byste zapomenout na rozdělávání ohně tím, že na rošt vhodíte zmačkaný papír, na něj dáte třísky a papír zapálíte. Do rozhořených plamenů se pak vhodí polínka. Výsledkem je zbytečný kouř a špatné spalování.

Mnohem lepší a účinnější je podpalování dřeva systémem hoření od špičky hranice dolů. Do kamen se na dno nejprve vloží největší kusy dřeva, pak menší nasekaná polínka a nakonec se dají třísky a pevný podpalovač nebo se stříkne trochu tekutého a ten se zapálí.

Dřevo se krásně rozhoří odshora dolů. Rychleji tak dosáhneme potřebné teploty a dřevo se lépe spaluje, stejně jako kouřové plyny. Dřevo navíc hoří déle. Žádný kouř, žádný dehet. Škodlivin je minimum a vy perfektně šetříte kamna.

4. Nepřikládejte zbytečně moc

Palivo nejlépe hoří, pokud je otevřený primární přívod vzduchu a plameny jsou poměrně silné. V takovém případě dochází i k minimálnímu znečišťování ovzduší.

Většina lidí bohužel reguluje teplotu v místnosti tím, že přiškrtí přívodní vzduch nebo zcela zavře klapku, aby se omezilo hoření a tím šetřilo uhlí nebo dřevo.

Nebo z potřeby rychlého vytopení pokoje ve studeném domě kamna naloží až po okraj a nechají všechny přívody vzduchu otevřené. V tomto případě teplota v topné komoře stoupne tak, že se kamna přetopí.

Když budete kamna přetěžovat, nebo dusit hoření, může dojít k nenávratnému poničení celého spalovacího systému, například k prasknutí roštu, deflektoru, šamotových cihel, nebo dokonce ke zkroucení korpusu kamen, což už je neopravitelné.

A tak draze koupená, avšak poškozená kamna, navíc napojená na narušený komín, nikdy nebudou fungovat, jak mají, a investice do kamen i otopu přichází vniveč.

5. Používejte správné palivo

Tato rada se týká nejen kvalitního uhlí, ale především dřeva. Každý druh totiž hřeje jinak. Černé uhlí je lepší než hnědé, tvrdé dřevo dává víc tepla než stejný objem měkkého.

Měkké dřevo je vhodnější pro topení během studených večerů na začátku a konci topné sezony, jelikož hoří rychleji. Tvrdé dřevo si uschovejte na mrazivé dny a noci. Dává obecně víc tepla než stejný objem toho měkkého.

Hoření měkkého dřeva prodloužíte tím, že na žhavé uhlíky položíte dvě tři polena tvrdého dřeva, a necháte je příjemně temperovat.

6. Vzduch na noc nezavírejte

Kamna hoří většinou nejdéle dvě až tři hodiny od přiložení, což není zrovna mnoho. Proto většina lidí na noc zavírá přívod vzduchu, aby palivo hořelo déle. To je ovšem chyba.

Takové hoření velmi znečišťuje venkovní vzduch a navíc se zvyšuje riziko požáru v komíně. Energie dřeva přitom není skoro vůbec využitá. Je proto lepší večer prostě přiložit několik velkých, silných polen z tvrdého dřeva a nechat je hořet zcela normálně. Komín navíc zůstane až do rána vlažný, a proto snáze zatopíme.

K tomu, aby palivo mohlo hořet celou noc, je potřeba mít automat na pelety, štěpku či uhlí se zásobníkem.

Dřevem však takhle nelze. Jedině, že byste si stále nastavovali budík.

Jak poznat, že topíte správně?

Spolehlivě to signalizuje kouř. Pokud je to hustý, tmavší dým, spalování není dobré. Jestliže je spalování optimální, vychází z komína tenký pramének páry a světlého kouře, který navíc nezapáchá.

Štítky:
Předchozí článek
Další článek
Související články
15.5.2025
Sem tam škrábanec nebo skvrna a povrch jaksi omšelý… Přírodní dřevo je úžasný materiál, ale nepříliš odolný vůči stopám opotřebování a zašpinění. Stačí ale málo a může se zaskvít v původní kráse. Odborníci, truhláři a návrháři, sice radí nechat dřevo přirozeně stárnout, protože se dokáže do jisté míry samo regenerovat a viditelnost skvrn nebo rýh může časem ustoupit, jenže ne každému se taková pa
11.5.2025
Správně vybraná komoda je poklad. Zútulní domov, schováme do ní spoustu různých věcí od oblečení po knihy, může se stát okrasnou dominantou místnosti i celého domu. Už před staletími je používali naše několikrát pra babičky na venkově, lidé v měšťanských domech i šlechtické rodiny na zámcích. Z těch historických se některé skvosty dochovaly dodnes. O tom, jak moc jsou praktické, svědčí i fakt, že
5.5.2025
Takových lidí je spousta, takže zoufat nemusíte. Z malého prostoru sice velký nevykouzlíte, ale je spousta věcí, které můžete udělat, aby tak působil. A na to existuje nespočet ověřených triků. Vymalujte světlými barvami V malých místnostech používejte světlé, chladné tóny, jako je bílá nebo tlumená béžová. Díky nim bude místnost vypadat větší. Můžete také namalovat strop o něco světlejší než st
3.4.2025
Vyrobíte ji z ekologické pryskyřice jesmonite, která byla sice původně používána ve stavebnictví, ale před pár lety se stala hitem tvořivých videí. Určitě si ji oblíbíte, protože práci s ní zvládne každý. Budete potřebovat: silikonovou formu na odlévání, suchou a tekutou směs na míchání pryskyřice, barevné pigmenty, brusnou houbičku, několik menších a větších kelímků, míchátko, barevné chipsy, vá
1.4.2025
V každé domácnosti spotřebujeme za rok mnoho kilowatt elektrické energie, a tak je namístě přemýšlet nad tím, kolik z toho bychom mohli uspořit. A není to ani nijak těžké… Tajemství tkví v tom, jaké „šetřicí“ žárovky do svého bytu zvolíme, zda si pořídíme senzor pohybu a také zda přemýšlíme nad správnou intenzitou osvětlení. Proč už ne klasické Klasické žárovky mají sice vysokou kvalitu světla
reklama
Šikovné tipy
Růžičky na dárky, které nadělají spoustu parády
Až bude příště potřebovat ozdobit dárek, nebudete muset nic shánět. Stačí jen saténová stuha, nůžky a lepidlo. Šířka stuhy určí velikost květu, takže záleží na vaší představě. Aby se vám ale se stuhou pohodlně pracovalo, měla by mít šířku aspoň 5 cm. Nastříhejte ji na 10cm dílky, na jeden květ jich budete potřebovat 10 až […]
Už žádné lupy!
To se snáze řekne, než provede. Ať už jsou to lupy mastné, nebo suché, v boji s nimi budete potřebovat hodně trpělivosti a vytrvalosti. V určité míře jsou šupinky ve vlasech normální. Kožní buňky se přirozeně obměňují, jejich životnost je pouhé čtyři týdny, pak se uvolní a odpadnou. Těchto šupinek si obvykle vůbec nevšimnete. Pokud […]
Velikonoční dekorace: Vejce, kde ses tady vzalo?
Obří vejce může být netradiční dekorací a navíc poslouží jako zajímavý květináč na cibuloviny. A to vše ne jenom na Velikonoce! Vejce je dokonalým symbolem jara jako takového. Nebojte, nenakladla jej žádná dračice. Zrodilo se ze sádrových obvazů. Totiž, u vás doma se teprve zrodí. A vyrobit ho zvládne i úplný začátečník. Připravte si speciální […]
Korálkové kraslice potěší
Pokud každý rok vymýšlíte, čím zpestřit sváteční výzdobu, máme pro vás pár nápadů. Určitě se budou hodit jak těm zkušenějším, kteří s korálky už někdy pracovali, tak i začátečníkům. Korálkové vajíčko 1 balení rokajlových korálků 10/0 transparentní, 1 balení rokajlových korálků 10/0 Sfinx, 1 Miyuki háčkovací přízi 0,45mm/25m, háček 0,9 mm, jehla s velkým okem […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
rezidenceonline.cz
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
V srdci lyžařského města Aspenu v americkém Coloradu stojí dům, na jehož střeše se nachází rozlehlý luxusní byt, poskytující svým obyvatelům dokonalé místo k životu. Čistý a vzdušný interiér, plynule navazující na terasu, září teplem a třpytivým horským sluncem. Aspen, dnes velmi známé lyžařské středisko obklopené pohořím Rocky Mountains, vznikl původně jako místo těžby stříbra. Během devatenáctého století
Zoo Jihlava: Zvířecí svět uprostřed města
epochanacestach.cz
Zoo Jihlava: Zvířecí svět uprostřed města
Zahrada, která vás vtáhne do světa zvířat a přírody – Zoo Jihlava je ideálním místem pro všechny, kteří hledají zážitky plné dobrodružství, poznání a zábavy. V srdci Vysočiny na necelých 10 hektarech se vydáte na expedici takřka celým světem. Více než 250 druhů zvířat a přes 1500 jedinců vytváří unikátní svět, kde si na své přijdou
Bez kapesníku ani ránu
nejsemsama.cz
Bez kapesníku ani ránu
Venku je už krásně teplo, a vy přesto pořád smrkáte a rýma vás ne a ne opustit? Nejspíš máte chronickou rýmu. Někdy se jen lehká viróza může protáhnout i na několik týdnů a vyústit v chronickou rýmu. Jak se s tímhle trápením co nejdříve poprat a co na chronickou rýmu zabírá? Rýmu, tu klasickou, dostane občas téměř každý. Může ji způsobit virová či bakteriální infekce, případně alergie. Většinou přejde
Poprvé ve vzduchu: Když dinosaurus dostal křídla
21stoleti.cz
Poprvé ve vzduchu: Když dinosaurus dostal křídla
Nově analyzovaná fosilie Archaeopteryxe, získaná Fieldovým muzeem v Chicagu v roce 2022, přinesla zcela nové poznatky o tom, jak se první ptáci naučili létat. Tento exemplář, původně pocházející z Bav
Lenin: mistrovské dílo balzamovačů, Nebo precizní podvod?
enigmaplus.cz
Lenin: mistrovské dílo balzamovačů, Nebo precizní podvod?
Rudé náměstí v Moskvě je 19. března 1934 plné návštěvníků, z nichž většina míří do mauzolea ruského komunistického politika Vladimira Iljiče Lenina (1870–1924). Společně s davem pomalu kráčí i 46letý
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
iluxus.cz
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
Hodinářská značka Luminox, které důvěřují příslušníci Navy SEALs i dobrodruzi, oznámila své oficiální partnerství s FORCE BLUE, jedinou neziskovou organizací na světě, která přeškoluje a nasazuje býva
Smrt ukázala, jak jsme si byly blízké
skutecnepribehy.cz
Smrt ukázala, jak jsme si byly blízké
Našla jsem skrýš s fotografiemi. Zjistila jsem, že mě s babičkou spojuje symbol draka, který mě zavedl na novou životní cestu. Když mi zemřela babička, bylo nutné vyklidit její domek. Já si vzala na starost půdu, kam by se rodičům špatně dostávalo. Byla plná prachu a krámů, žádné poklady jsem nenašla. Až když jsem měla
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
epochalnisvet.cz
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
Autismus je jako strašák společnosti. Zatímco podvědomě s sebou nese předsudky z předsudků, konkrétně už ovlivňuje schopnost dítěte komunikovat, navazovat vztahy a zapojit se do běžných aktivit. Někteří jedinci s poruchami autistického spektra (PAS) vykazují mimořádné schopnosti, například v matematice, jazycích nebo umění, jiní čelí výzvám, které komplikují jejich každodenní život. Právě dnes si připomínáme
Bez léků se Locklear už nikdy neobejde
nasehvezdy.cz
Bez léků se Locklear už nikdy neobejde
Doby, kdy po ní muži šíleli a ženy jí záviděly její výjimečnou krásu, jsou už k její smůle dávno pryč. Bývalá hvězda amerického seriálu Melrose Place Heather Locklear (63), která má za sebou tvrdý bo
Od medúzy po houby: Když je jídlo hazardem se životem
epochaplus.cz
Od medúzy po houby: Když je jídlo hazardem se životem
Japonci si pochutnávají na jedovaté medúze ečizen kurage, na Jamajce zase riskují s nezralým ovocem ackee. A co teprve lesní houby, kde i v Česku může záměna skončit tragédií? Přečtěte si o pokrmech, které lákají svou chutí, ale mohou vás stát život. Ečizen kurage – je libo jedovatou medúzu? Ta chuť za riziko stojí, tvrdí
Japonci nedobyli Koreu ani na druhý pokus
historyplus.cz
Japonci nedobyli Koreu ani na druhý pokus
Korejské námořnictvo utrpělo v bitvě u Pusanu strašlivý debakl, zbyla mu jen hrstka lodí. Admirál I Sun-sin, jemuž král opět svěřil nejvyšší velení, se přesto nevzdává. Znovu prokáže své výjimečné schopnosti. Střetne se s velkou japonskou přesilou a slavně zvítězí! Hospodařit na malém kousku půdy jako jeho otec nebude. Dospívající Hidejoši Tojotomi (1537–1598) z rodné
Křupavé okurčičky
tisicereceptu.cz
Křupavé okurčičky
Okurková sezona nemusí být nudná, zvlášť, když si můžeme tyhle zelené pochoutky naložit do láku. Potřebujete 400 g okurek 3 kuličky pepře 2 kuličky nového koření 1 bobkový list ½ lžičky hořč