Jakmile se venku začne oteplovat, vykoukne na denní světlo problém, na nějž jsme přes zimu rádi zapomněli – celulitida. Možná už jste ho také objevili a umínili jste si, že letos proti pomerančové kůži něco podniknete. Ale co opravdu pomáhá?
Potíž s celulitidou vyplývá z toho, že při běžném rozsahu vlastně nejde o defekt kůže – a když ano, tak jen kosmetický. Zvýšené ukládání tuku v podkoží je vlastně normálním procesem, proto se proti němu tak těžko bojuje.
U žen ho navíc značně podporuje uspořádání podkožního vaziva i hormony. Dalším faktorem, který se podílí na rozvoji celulitidy, je dědičnost.
Proto u některých žen stačí minimální tuková vrstva v podkoží, která je pro zdraví dokonce nezbytná, a už se na kůži objeví hrbolky.
Nadváha za to nemůže
Skutečně je to tak: Ačkoli celulitida výrazněji vystoupí, když ztloustnete, není přímým důsledkem nabírání na váze. Proto se také jednoduše neztratí při hubnutí. Zachytávání tuku totiž podporuje už sama struktura podkožního vaziva.
Tvoří jakousi síť, takže tukové buňky, které se v ní uchytí, snadno rostou a pak začnou omezovat průtok mezibuněčné tekutiny. Ta zhoustne a začne bránit odplavení látek, které by jinak s mízou odtekly.
Tato stagnace omezuje prokrvení a metabolismus v postižené partii. Kůže ochabuje a její povrchová nerovnost je stále nápadnější. Často tento proces startuje už s hormonálními změnami v pubertě. S přibývajícím věkem se výraznost celulitidy zhoršuje.
Jak vysvětluje zakladatelka kliniky estetické medicíny Petra Clinic Petra Řehořková, je to tím, že kolagenní vlákna slábnou a povolují pod tlakem tukových buněk.
Jak daleko postoupila?
1.stupeň – nepravidelnost kůže je viditelná pouze při stisku, když mezi prsty uchopíme kožní řasu na stehně.
2.stupeň – celulitida se rýsuje při napnutí svalů a také ve stoje i bez tlaku na kůži, vleže mizí.
3.stupeň – hrubé nerovnosti jsou zřetelně viditelné v každé poloze, postižená místa začínají být chladnější, protože v nich vázne prokrvení.
4.stupeň – celulitida je už nejen estetický problém, ale také zdravotní kvůli bolestivosti zvětšené tukové tkáně v podkoží.
Mýty aneb Co nepomůže
Okolo příčin a řešení celulitidy panují různé mýty a omyly, které vyplývají hlavně z nejasné příčiny tohoto problému.
Jak upozorňuje MUDr. Miloš Kravciv z Lékařského domu Praha 7, víme sice, že nejvýraznější vliv na to, jak viditelná celulitida je a kdy se objeví, mají pravděpodobně hormonální a genetické faktory, ale skutečnou příčinu vzniku celulitidy zatím věda neodhalila. Proto následující metody k jejímu zmírnění nevedou.
Pití vody: Pokud budete pít větší množství vody, měli byste tím podpořit oběh lymfy a ta bude vyplavovat škodliviny a usazené látky z podkoží. Zní to hezky, ale je to jen teorie, která v praxi bohužel nefunguje.
Stejně jako opačný názor, který viní ze vzniku celulitidy naopak nadměrný příjem tekutin. Ovšem pokud se pokusíte pití omezit, zjistíte znovu, že na celulitidu to nemá žádný vliv.
Jak uvádí MUDr. Kravciv, existuje mnoho spekulací na téma, jak by zadržování nebo nedostatek vody mohly ovlivňovat celulitidu, k obojímu nicméně chybí pevné důkazy. A dodává, že tukové buňky obsahují jen asi 10 % vody. Snížení zadržované vody proto mělo na celulitidu minimální vliv.
Hubnutí: Zeštíhlení sice zlepší linie těla, ale nezmění strukturu kůže. Při velké redukci váhy tak může opticky celulitida zčásti ustoupit, ale kůže se nevyhladí, jak bychom si přáli.
Opalování: Ani to nepomáhá, UV záření naopak vzhled celulitidy ještě zhorší, protože volné radikály, které v kůži po vystavení ultrafialovým paprskům vznikají, vedou k rozpadu kolagenu a elastinu.
Tedy právě těch struktur, které pleť udržují vypnutou a pružnou. Poškození slunečním zářením tak učiní celulitidu ještě viditelnější, jak upozorňuje Petra Řehořková.
Očista organismu: Zdravější jídelníček a pití čajů podporující vylučování škodlivých látek ledvinami nebo játry sice celkově prospívá, ale nedokáže ovlivnit stav podkožního vaziva, což je právě ta síť, která tukové zhrubnutí kůže udržuje.
Nejúčinnější je lymfodrenáž
Lymfodrenáž je masáž, ať už ruční nebo přístrojová, která mechanickým tlakem skutečně dokáže to, co mylně slibuje nadměrné pití vody – uvést stagnující lymfu v podkoží do pohybu.
Efekt lymfatické masáže by měl být znát už po prvním ošetření, pro dlouhodobé výsledky je však třeba více trpělivosti a opakování lymfodrenáží.
Jak vysvětluje Petra Řehořková z Petra Clinic, optimální péče představuje deset opakování při 2 až 3 masážích týdně a následně udržování alespoň jednou měsíčně.
Pokročilou celulitidu v pozdější fázi sice lymfatická masáž zcela neodstraní, dokáže ji ale velmi účinně zmírnit.
Jak působí?
Při masáži se jemnými krouživými pohyby v podkoží uvolňují usazeniny, které pak tělo s lymfou vyloučí. Lymfatický systém má fungovat jako čistička odpadních látek. Je-li tato čistička zanesená, zpomaluje se proudění lymfy i odvádění odpadních látek.
Tukové buňky pak usazeninami získávají na objemu a výsledkem je známá celulitida.
Masáž je relaxační, jde do menší hloubky než klasická sportovní nebo regenerační, protože lymfatický systém je blíže ke kůži než svaly. Výjimkou po této proceduře není ani tmavá moč, která ukazuje na množství látek vyloučených z lymfatického systému.
Po lymfatické masáži proto zvyšte příjem tekutin alespoň o jeden litr, aby se uvolněné látky mohly z těla odplavit, doporučuje Petra Řehořková.
Prospívá i cvičení
Pravidelný sport rozproudí krevní a lymfatický systém, urychlí odplavení odpadních látek, posílí svaly, prokrví a tím vyživí kůži a podpoří odbourávání tukových usazenin.
Na posílení hýžďových svalů je vhodné dělat denně tři série hlubokých dřepů s předkročenou levou nebo pravou nohou, radí trenérka fitness pro ženy Contours Markéta Brožová. Pokud se současně snažíte zhubnout, pak nejvíce prospívá silový trénink. Posílení a zpevnění svalů totiž podpoří i zpevnění podkoží a vypnutí pleti.
Byliny proti celulitidě
Mají sice jen podpůrný účinek, ale dobře doplní efekt lymfatické masáže i cvičení. Používají se výtažky určitých rostlin, které kůži zpevňují a podporují prokrvení.
Břečťan: Výtažek pomáhá obnovit pružnost a pevnost kůže, proto se využívá k ošetření celulitidy i strií. V lidovém léčitelství je to tradiční prostředek pro regeneraci kůže, pomáhá proti plísňovým infekcím nohou nebo při hojení poraněné kůže.
Káva: Kofein je oblíbeným prostředkem při ošetřování celulitidy, protože podporuje nejen prokrvení, ale odvádění zadržované tekutiny v podkoží. Pro viditelný efekt je ale nutné aplikace přípravku s kofeinem provádět pravidelně.
Rozmarýn: Výrazně podporuje prokrvení a tím kůži prohřívá, hodí se i do koupelí. Má také hojivé účinky.
Mořské řasy: Výtažky podporují metabolismus a odplavování odpadových látek. Zábal si můžete připravit i podomácku z mořských řas mletých na prášek. Mleté řasy zalijte horkou vodou, rozmíchejte na hustou pastu a tu naneste na místa s celulitidou. Obalte potravinářskou fólií a ručníkem a nechte 40 minut působit.
Skořice: Kůži výrazně prohřívá a tím zlepšuje prokrvení i odplavování odpadních látek. Snadno se dá použít i pro šetření celulitidy v domácích podmínkách. Pro zábal smíchejte 5 lžic mleté skořice se 2 kelímky hustého bílého jogurtu a lžičkou olivového oleje.
Směs krouživými pohyby pečlivě vmasírujte do pokožky a pak zabalte potravinářskou fólií. Sledujte, zdali kůže nesvědí nebo nepálí, skořice může působit dráždivě. Pokud budete zábal dobře snášet, lze ho aplikovat na 30 minut až 2x týdně.
Co nabízí estetická chirurgie
Pomocí může být hlavně při pokročilé celulitidě, kdy se už nedaří vzhled kůže uspokojivě zlepšit jinými metodami. Jaké procedury patří momentálně mezi nejúčinnější?
Mezoterapie & aquaforéza
Při mezoterapii se drobnými vpichy do kůže injekčně vpravují různé aktivní látky. Mezoterapie tak může být účinným řešením proti vráskám, padání vlasů, oblíbená je ale také coby terapie celulitidy.
Do tukových vrstev kůže se v tomto případě vpravují látky, které mají napomoci rozpuštění tukové tkáně, což vede k redukci dolíčků a vyhlazení pleti.
Novinkou je tzv. aquaforéza, tedy neinvazivní mezoterapie. Při ní se kombinuje ošetření laserem, které kůži připraví na absorpci aktivních látek, samotná aplikace aktivních látek a následné ošetření pleti elektrickými pulzy.
Výsledkem je vypnutí pleti a obnovení regeneračních procesů v ní, což obojí zlepšuje vzhled celulitidy.
Neinvazivní liposukce
Při liposukci odsává plastický chirurg nežádoucí tuk z předem vytyčených oblastí, tedy i stehen a zadečku.
Pro redukci celulitidy je nicméně vhodnější liposukce neinvazivní, při níž radiofrekvenční vlna prostupuje hluboko do pokožky, kde stimuluje smrštění tukových buněk a vyloučení jejich obsahu lymfatickým systémem.
Především ale působí na kolagenní vlákna, která posiluje, a díky tomu podporuje vypnutí pleti a odstranění pomerančové kůže.
Rázová vlna
Při rázové vlně je kůže vystavena kmitajícím akustickým rázovým pulzům, které ve tkáních obnovují regenerační a hojivé procesy.
Dochází tak ke zlepšení prokrvení, stimuluje se produkce kolagenu a díky tomu opět dochází k vypnutí a zpevnění pleti a odstranění hrbolků a dolíčků, tolik typických pro celulitidu.
Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock