A každý, kdo je jen trochu zahrádkář, ví, že ho právě teď čeká spousta práce, aby vše připravil na novou sezónu. Jste na tom také tak?
Pak víte, že toho musíte stihnout požehnaně, ale také se těšíte, až ponoříte ruce poprvé do země. A určitě už vymýšlíte, jak to udělat, aby zahrádka byla letos ještě půvabnější a krásnější. Čím začít?

Odstraňte mech a suché listí
Trávník si po zimě o pomoc přímo říká. Odstraňte zbylé suché listí, vyhrabejte z něj mech a starou suchou trávu. Máte-li vertikutátor, určitě ho použijte k provzdušnění.
Pokud vlastníte zahrádku u chaty či chalupy, kam v zimě nejezdíte, určitě tu nikým nerušen úřadoval krtek. Krtiny rozhrabte, jsou-li veliké, můžete zeminu použít na záhonech, na holá místa vysejte travní semeno a zašlápněte.

Nezapomeňte na keře
I ony si zaslouží trochu té péče. Ty ovocné určitě přihnojte, můžete jejich okolí také vyplít a okopat. Platí totiž to, že když půdu nezapomínáte kypřit, ušetříte zálivku.
Je to jednoduché, je-li povrch zeminy ztvrdlý, voda se vypařuje rychle, zatímco, když je půda zkypřená, voda se vsákne, postupně bude vzlínat ke kořenům a v půdě zůstane déle. Ze stále zelených keřů odstříhejte suché větve a nezapomeňte je také pohnojit.
Pěstujete-li vinnou révu, měli jste ji ořezat v lednu nebo v únoru, ale na začátku března byste to ještě stihnout měli.

Postarejte se o růže
Odstraňte staré, odumřelé výhony a zkraťte je zhruba na 30 centimetrů. Ostříhejte i ty, které míří dovnitř keře. Naši předkové tvrdili, že nejlepší čas je v době, kdy kvete zlatý déšť. Vysaďte nové druhy.
Den před tím namočte sazenice do kbelíku s vodou a těsně před vysazením jim o pár centimetrů zkraťte kořeny a výhony zkraťte na 20 centimetrů.
Rýčem udělejte zhruba půlmetrovou jámu, na dno dejte kompost, umístěte rostlinu a zeminou ji zasypejte tak, aby takzvané očko, to je místo, kde je naroubovaná ušlechtilá odrůda, bylo zahrnuté několik centimetrů pod zemí.
Vzdálenost mezi rostlinami by měla být asi 45 centimetrů. Nikdy je nesázejte na okraj záhonu, ale nejméně 25 cm od okraje.

Zapracujte na záhonech
I tady odstraňte napadané listí a chvojí, kterým byly přikryté choulostivější rostliny, suché stvoly květin ostříhejte, seřízněte těsně u země okrasné traviny. Máte-li na zahradě hortenzii je právě čas ostříhat uschlá květenství.
Na vyčištěné záhony můžete navézt trochu vyzrálého kompostu a hráběmi ho zapracovat do půdy. Pokud víte, že tu jsou mimo trvalek vysázené cibuloviny, buďte opatrní, ať je neporušíte. Přichystejte si i zeleninové záhony. Tady platí jedno pravidlo.
Začněte s tím až tehdy, když se mokrá půda nelepí na boty. Záhon je potřeba zrýt nejlépe do hloubky 30 centimetrů a můžete zapracovat vyzrálý kompost. Pokud jste ho zryli a pohnojili na podzim, stačí prokypřit rycími vidlemi.
Správně se to dělá tak, že je zabodnete, chvilku s nimi kýváte dopředu a dozadu, vytáhnete a totéž zopakujete o pár centimetrů dál. Nakonec zeminu uhrabte a záhon je připraven.

Brambory na svatého Josefa
Tehdy byste měli zasadit ty rané, ale samozřejmě velmi záleží na tom, v jaké poloze bydlíte. V horských oblastech chybu neuděláte, když to bude později.
V každém případě potřebujete, aby byly naklíčené, proto je před výsadbou nechte pár dní na světle v teplotě od 5 do 7 °C. Ve sklepě sice vyklíčí také, ale klíčky budou tenké a dlouhé a budou se lámat.
Brambory vysaďte do řádků vzdálených asi 60 centimetrů na stopu od sebe. Budou-li hustší, poroste hodně nati a budete mít méně hlíz. Protože ještě mohou přijít mrazy, nezapomeňte přihrnovat zeminu, aby se výhony nepoškodily. Přestat můžete, až už mrazy hrozit nebudou.

Nezapomeňte na česnek
Pokud jste ho nevysadili na podzim, teď ještě stihnete rané odrůdy. Pro pěstování si vyhraďte záhon, na němž se česnek ani cibule nepěstovaly předchozí čtyři roky, ideálně s hlinitopísčitou půdou a na slunci.
Půdu zryjte zhruba měsíc před výsadbou, aby dostatečně slehla a česnek lépe zakořenil. Stroužky česneku je ale potřeba před výsadbou namořit kvůli škůdcům. Pokud jste mořidlo zapomněli koupit, můžete použít slabý roztok hypermanganu.
Koncem března zasaďte cibuli. Řiďte se podle druhu. Sazečka se sází do řádku tak hluboko, aby vrcholky cibulek nevykukovaly ze země, ale byly na úrovni půdy. Šalotku dávejte do jamek vyhloubených kolíkem tak, aby ze země vyčnívaly jen špičky. A pozor, i cibule potřebuje dostatek prostoru.

Vysejte zeleninu
V této době zejména hrášek, mrkev, ředkvičky, hlávkové saláty. Výhodou raných zelenin je, že je můžete klidně vysévat na smíšený záhon. Hloubka výsevu by se měla řídit velikostí semen, těm drobným stačí dva centimetry.
Cukrový hrášek nebo rané fazolky můžete ale dát pět centimetrů hluboko. Vysetá semena přitlačte do půdy a pořádně zalijte. A nezapomeňte si označit, kam jste která dali. Spoléhat se na paměť je velmi ošidné.
Vysaďte maliník
Má tu výhodu, že se dá pěstovat téměř všude i ve vyšších polohách, protože vykvétá později, neohrozí ho jarní mrazíky. Jediné, co si musíte rozmyslet, je, jestli chcete druh, který plodí jednou ročně nebo dvakrát.
Ten první má větší plody a pochutnáte si na nich v červnu a červenci, druhý nabízí ještě jednu sklizeň na podzim. Místo vybírejte s rozmyslem, protože se velmi rychle rozmnožuje podzemními oddenky, a pokud ho dáte k plotu, zaděláte si na mrzutosti se sousedy.
Sazenice dávejte asi na metr od sebe. Kořenový krček by měl být několik centimetrů pod povrchem. Po výsadbě ho zalijte a výhony seřízněte na dvě až tři očka.
Bohužel se na úrodu můžete těšit až za rok, ale dobrou zprávou je, že kromě zálivky se o něj nemusíte starat. Snad jen vzrostlým prutům připravit oporu, a kdyby se objevily květy, raději je odstranit, aby se rostliny nevysilovaly.