Domů     Zahrada se probudila. A s tím se objevuje spousta práce
Zahrada se probudila. A s tím se objevuje spousta práce
10.5.2025

A každý, kdo je jen trochu zahrádkář, ví, že ho právě teď čeká spousta práce, aby vše připravil na novou sezónu. Jste na tom také tak?

Pak víte, že toho musíte stihnout požehnaně, ale také se těšíte, až ponoříte ruce poprvé do země. A určitě už vymýšlíte, jak to udělat, aby zahrádka byla letos ještě půvabnější a krásnější. Čím začít?

Odstraňte mech a suché listí

Trávník si po zimě o pomoc přímo říká. Odstraňte zbylé suché listí, vyhrabejte z něj mech a starou suchou trávu. Máte-li vertikutátor, určitě ho použijte k provzdušnění.

Pokud vlastníte zahrádku u chaty či chalupy, kam v zimě nejezdíte, určitě tu nikým nerušen úřadoval krtek. Krtiny rozhrabte, jsou-li veliké, můžete zeminu použít na záhonech, na holá místa vysejte travní semeno a zašlápněte.

Nezapomeňte na keře

I ony si zaslouží trochu té péče. Ty ovocné určitě přihnojte, můžete jejich okolí také vyplít a okopat. Platí totiž to, že když půdu nezapomínáte kypřit, ušetříte zálivku.

Je to jednoduché, je-li povrch zeminy ztvrdlý, voda se vypařuje rychle, zatímco, když je půda zkypřená, voda se vsákne, postupně bude vzlínat ke kořenům a v půdě zůstane déle. Ze stále zelených keřů odstříhejte suché větve a nezapomeňte je také pohnojit.

Pěstujete-li vinnou révu, měli jste ji ořezat v lednu nebo v únoru, ale na začátku března byste to ještě stihnout měli.

Postarejte se o růže

Odstraňte staré, odumřelé výhony a zkraťte je zhruba na 30 centimetrů. Ostříhejte i ty, které míří dovnitř keře. Naši předkové tvrdili, že nejlepší čas je v době, kdy kvete zlatý déšť. Vysaďte nové druhy.

Den před tím namočte sazenice do kbelíku s vodou a těsně před vysazením jim o pár centimetrů zkraťte kořeny a výhony zkraťte na 20 centimetrů.

Rýčem udělejte zhruba půlmetrovou jámu, na dno dejte kompost, umístěte rostlinu a zeminou ji zasypejte tak, aby takzvané očko, to je místo, kde je naroubovaná ušlechtilá odrůda, bylo zahrnuté několik centimetrů pod zemí.

Vzdálenost mezi rostlinami by měla být asi 45 centimetrů. Nikdy je nesázejte na okraj záhonu, ale nejméně 25 cm od okraje.

Zapracujte na záhonech

I tady odstraňte napadané listí a chvojí, kterým byly přikryté choulostivější rostliny, suché stvoly květin ostříhejte, seřízněte těsně u země okrasné traviny. Máte-li na zahradě hortenzii je právě čas ostříhat uschlá květenství.

Na vyčištěné záhony můžete navézt trochu vyzrálého kompostu a hráběmi ho zapracovat do půdy. Pokud víte, že tu jsou mimo trvalek vysázené cibuloviny, buďte opatrní, ať je neporušíte. Přichystejte si i zeleninové záhony. Tady platí jedno pravidlo.

Začněte s tím až tehdy, když se mokrá půda nelepí na boty. Záhon je potřeba zrýt nejlépe do hloubky 30 centimetrů a můžete zapracovat vyzrálý kompost. Pokud jste ho zryli a pohnojili na podzim, stačí prokypřit rycími vidlemi.

Správně se to dělá tak, že je zabodnete, chvilku s nimi kýváte dopředu a dozadu, vytáhnete a totéž zopakujete o pár centimetrů dál. Nakonec zeminu uhrabte a záhon je připraven.

Brambory na svatého Josefa

Tehdy byste měli zasadit ty rané, ale samozřejmě velmi záleží na tom, v jaké poloze bydlíte. V horských oblastech chybu neuděláte, když to bude později.

V každém případě potřebujete, aby byly naklíčené, proto je před výsadbou nechte pár dní na světle v teplotě od 5 do 7 °C. Ve sklepě sice vyklíčí také, ale klíčky budou tenké a dlouhé a budou se lámat.

Brambory vysaďte do řádků vzdálených asi 60 centimetrů na stopu od sebe. Budou-li hustší, poroste hodně nati a budete mít méně hlíz. Protože ještě mohou přijít mrazy, nezapomeňte přihrnovat zeminu, aby se výhony nepoškodily. Přestat můžete, až už mrazy hrozit nebudou.

Nezapomeňte na česnek

Pokud jste ho nevysadili na podzim, teď ještě stihnete rané odrůdy. Pro pěstování si vyhraďte záhon, na němž se česnek ani cibule nepěstovaly předchozí čtyři roky, ideálně s hlinitopísčitou půdou a na slunci.

Půdu zryjte zhruba měsíc před výsadbou, aby dostatečně slehla a česnek lépe zakořenil. Stroužky česneku je ale potřeba před výsadbou namořit kvůli škůdcům. Pokud jste mořidlo zapomněli koupit, můžete použít slabý roztok hypermanganu.

Koncem března zasaďte cibuli. Řiďte se podle druhu. Sazečka se sází do řádku tak hluboko, aby vrcholky cibulek nevykukovaly ze země, ale byly na úrovni půdy. Šalotku dávejte do jamek vyhloubených kolíkem tak, aby ze země vyčnívaly jen špičky. A pozor, i cibule potřebuje dostatek prostoru.

Vysejte zeleninu

V této době zejména hrášek, mrkev, ředkvičky, hlávkové saláty. Výhodou raných zelenin je, že je můžete klidně vysévat na smíšený záhon. Hloubka výsevu by se měla řídit velikostí semen, těm drobným stačí dva centimetry.

Cukrový hrášek nebo rané fazolky můžete ale dát pět centimetrů hluboko. Vysetá semena přitlačte do půdy a pořádně zalijte. A nezapomeňte si označit, kam jste která dali. Spoléhat se na paměť je velmi ošidné.

Vysaďte maliník

Má tu výhodu, že se dá pěstovat téměř všude i ve vyšších polohách, protože vykvétá později, neohrozí ho jarní mrazíky. Jediné, co si musíte rozmyslet, je, jestli chcete druh, který plodí jednou ročně nebo dvakrát.

Ten první má větší plody a pochutnáte si na nich v červnu a červenci, druhý nabízí ještě jednu sklizeň na podzim. Místo vybírejte s rozmyslem, protože se velmi rychle rozmnožuje podzemními oddenky, a pokud ho dáte k plotu, zaděláte si na mrzutosti se sousedy.

Sazenice dávejte asi na metr od sebe. Kořenový krček by měl být několik centimetrů pod povrchem. Po výsadbě ho zalijte a výhony seřízněte na dvě až tři očka.

Bohužel se na úrodu můžete těšit až za rok, ale dobrou zprávou je, že kromě zálivky se o něj nemusíte starat. Snad jen vzrostlým prutům připravit oporu, a kdyby se objevily květy, raději je odstranit, aby se rostliny nevysilovaly.

Foto: Shutterstock
Předchozí článek
Související články
5.3.2025
Pro účel zimní výzdoby na konci zimy se skvěle hodí jinak méně oblíbené bramboříky s bílými květy. Doplnit se dají bílými svícemi, dojem ledu vytvoří metalické prvky a sklo, zejména pískované. Na slavnostní stůl I v lednu se slaví výročí a narozeniny, a bramboříky jsou skvělým tipem na květinovou výzdobu stolu. Aby byla stylová, můžete květináčky umístit do nepoužívaného porcelánového nádobí. P
24.2.2025
Málokterý solitér na zahradě dokáže tak suverénně opanovat prostor, určit mu charakter a atmosféru jako bonsaje. Nejen ty malé, kterým pobyt venku v teplých měsících prospěje, ale hlavně bonsaje zahradní. Od pokojových bonsají se ty zahradní liší nejen rozměry, které mohou dosahovat i několika metrů, ale také výběrem druhů. Kvůli hutnému růstu, nezbytnému pro střih a tvarování ve větších rozměr
20.2.2025
Pokud se vám nedaří doma s pokojovkami, je ještě jedna možnost, jak své rostlinky můžete zachránit. Zkuste je pěstovat bez použití zeminy. Tato metoda pěstování rostlin má jednu velkou výhodu – zatímco při tradičním způsobu musíte rostlinku zalévat každý druhý nebo třetí den, tady přijímá vodu stále. Namísto hlíny totiž rostliny „žijí“ pouze ve vodě a roztoku živin. A aby pěkně vzpřímeně stály, p
18.2.2025
Věděli jste, že čím je ptáček menší, tím více potřebuje energie, aby za chladných nocí neumrzl? Například sýkorka modřinka, která váží pouhých 10 gramů, spálí za mrazivé noci až 2 gramy svých tukových zásob, aby udržela tělíčko v teple? Na čem si pochutnají? Slunečnicová semínka – jsou bohatá na olej, ptákům chutnají a dodají jim rychle energii, kterou potřebují. Pěnkavy, strakapoudi a žluny,
5.2.2025
Na bonsaje čekají v domácnostech dvě hlavní nebezpečí – příliš mnoho vody v misce a první přezimování. Navíc nároky na zimní podmínky se mohou u ministromků podle druhu zásadně lišit. Největší chyby jako amatérští pěstitelé děláme u bonsají pokojových, naopak venkovní mívají lepší vyhlídky přežít zimu. Venku často pěstujeme jehličnany, u nichž automaticky předpokládáme, že si s mrazem poradí. C
reklama
Šikovné tipy
Už žádné lupy!
To se snáze řekne, než provede. Ať už jsou to lupy mastné, nebo suché, v boji s nimi budete potřebovat hodně trpělivosti a vytrvalosti. V určité míře jsou šupinky ve vlasech normální. Kožní buňky se přirozeně obměňují, jejich životnost je pouhé čtyři týdny, pak se uvolní a odpadnou. Těchto šupinek si obvykle vůbec nevšimnete. Pokud […]
Velikonoční dekorace: Vejce, kde ses tady vzalo?
Obří vejce může být netradiční dekorací a navíc poslouží jako zajímavý květináč na cibuloviny. A to vše ne jenom na Velikonoce! Vejce je dokonalým symbolem jara jako takového. Nebojte, nenakladla jej žádná dračice. Zrodilo se ze sádrových obvazů. Totiž, u vás doma se teprve zrodí. A vyrobit ho zvládne i úplný začátečník. Připravte si speciální […]
Korálkové kraslice potěší
Pokud každý rok vymýšlíte, čím zpestřit sváteční výzdobu, máme pro vás pár nápadů. Určitě se budou hodit jak těm zkušenějším, kteří s korálky už někdy pracovali, tak i začátečníkům. Korálkové vajíčko 1 balení rokajlových korálků 10/0 transparentní, 1 balení rokajlových korálků 10/0 Sfinx, 1 Miyuki háčkovací přízi 0,45mm/25m, háček 0,9 mm, jehla s velkým okem […]
Velikonoční čepičky s oušky
Pokud se vám nechce do barvení vajíček, tak je zkuste naparádit čepičkami se zaječími oušky. Háčkované Budete potřebovat: – háček 2,5 mm – bavlněnou přízi Postup Háčkujte v řadách, na začátku každé řady uháčkuje 1 řetízkové oko (ŘO). Začíná se na špičce čepičky. Čepička 1. ř.: 2 ŘO, do prvního oka 6 krátkých sloupků (KS), […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tisíc tváří Amazonie v Pavilonu Anthropos
epochalnisvet.cz
Tisíc tváří Amazonie v Pavilonu Anthropos
Výstava v Moravském zemském muzeu v Brně přináší jedinečný, nezkreslený vhled do života původních obyvatel Peru, Ekvádoru, Kolumbie, Venezuely a Brazílie, kteří se významnou měrou sami podíleli na podobě expozice.   S bohatou kulturou, chápáním přírody, mytologií, kosmologií a výkladem světa etnik jako jsou např. Shuarové, Achuarové, Kofánové, Cashinahuové,Tucanové nebo Yanomamiové, se návštěvníci seznámí prostřednictvím
Nenápadná změna – velký efekt
nejsemsama.cz
Nenápadná změna – velký efekt
Nemáte ráda výrazné rtěnky, ale přesto chcete své rty líčit? Zkuste odstíny nude, tedy tělové. Sluší ženám v kaž­dém věku. Nude rtěnka vám dodá přirozený a svěží vzhled a může ubrat i léta. Stačí si najít ten svůj odstín a můžete je nosit naprosto všude. Jaký vybrat odstín? Nude rtěnky mohou být v odstínech béžové, pískové, do růžova nebo do hněda.
Zkáza dobyté Moskvy: Doprovázel tažení francouzské armády jaderný výbuch?
enigmaplus.cz
Zkáza dobyté Moskvy: Doprovázel tažení francouzské armády jaderný výbuch?
Když v roce 1812 do Moskvy vstoupí Napoleonova armáda, najde město zcela prázdné. Vzápětí jej navíc pohltí požár, který z neznámý příčin vzniká na různých místech Moskvy. O tom, co mohlo být příčinou
Rourke se nechal připravit o balík peněz
nasehvezdy.cz
Rourke se nechal připravit o balík peněz
Americký oscarový herec Mickey Rourke (72), známý například z filmu 9 a 1/2 týdne, přišel o pořádný balík peněz! Při své účasti v britské televizní reality show Celebrity Big Brother, ke které se nec
Luminox představuje své dosud nejvíce stealth taktické hodinky
iluxus.cz
Luminox představuje své dosud nejvíce stealth taktické hodinky
Společnost Luminox rozšiřuje svou legendární řadu Navy SEAL 3500 o nové hodinky blackout s inspirací stealth, které jsou vyrobeny výhradně z patentovaného materiálu CARBONOX™. Díky pouzdru, lunetě, a
Staré hodiny z trhu byly prokleté
skutecnepribehy.cz
Staré hodiny z trhu byly prokleté
Přála jsem si mít starožitné hodiny. Měla jsem štěstí. Když jsme šli s manželem na bleší trhy, přesně jedny takové tam jeden pán prodával. Vždycky jsem tíhla ke starožitnostem, mohla jsem hodiny stát v krámě a obdivovat staré kousky. Vysnila jsem si, až budu vydělávat víc peněz, koupím si domů nějaký krásný starý kousek nábytku nebo doplněk. Čas od času jsme
Apendix, žlučník a ledviny: Zbytečné, nebo nenahraditelné?
epochaplus.cz
Apendix, žlučník a ledviny: Zbytečné, nebo nenahraditelné?
Apendix, žlučník, ledviny – tyto orgány hrají v těle důležitou roli, ale přežít bez nich je možné. Od „zbytečného“ apendixu po životně důležité ledviny, moderní medicína a přirozené mechanismy těla umožňují život i po jejich ztrátě. Přečtěte si, jak tělo zvládá absence těchto orgánů. Apendix: K čemu je dobrý? Jde o červovitý přívěsek na konci
Ve znamení geometrie a olivovníků
rezidenceonline.cz
Ve znamení geometrie a olivovníků
Prosklené atrium se vzrostlou zelení, viditelnou téměř z každé části rezidence, je srdcem pozoruhodného projektu, vytvořeného na pozemku o velikosti téměř tří set čtverečních metrů. Původní myšlenkou zadavatele byl požadavek na vznik bydlení o třech úrovních, s respektem k cílené harmonii zvolených materiálů a očekávané funkčnosti. Součástí představ investora bylo i propojení společenské zóny v zájmu její
Neschopný Petr ze Šternberka: Prohrál všechny bitvy, jichž se zúčastnil!
historyplus.cz
Neschopný Petr ze Šternberka: Prohrál všechny bitvy, jichž se zúčastnil!
„Konečně zemi zbavím toho jedovatého plevele,“ šeptá si šternberský vladař skrz sevřené rty. Husitské války jsou v plném proudu a on má na kontě už dvě ostudné prohry s kališníky. U Poříčí nad Sázavou se mu ovšem naskýtá jedinečná příležitost jim vše vrátit. Daří se mu zde totiž obklíčit Žižku a jeho muže. Přesto ani
Hostýn: Působí zde Panna Marie?
epochanacestach.cz
Hostýn: Působí zde Panna Marie?
Hostýn je 735 metrů vysoký kopec, na kterém se nachází významné poutní místo. Podle pověsti se zde ve 13. století ukrývali lidé při velkém nájezdu Tatarů. Scházela jim prý ale voda. Proto se modlili k Panně Marii a nebeská pomoc údajně skutečně přišla. V roce 1241 se Evropa brání nájezdům Mongolů z východu. Jedna část –
NASA pod Trumpem: Z vědy otloukánek, priorita Mars a Měsíc
21stoleti.cz
NASA pod Trumpem: Z vědy otloukánek, priorita Mars a Měsíc
Plánovaný rozpočet pro americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) by zásadně celou organizaci proměnil. Z původního širokého spektra vědeckých výzkumů by se agentura pod taktovkou Donalda Tru