Máme je rádi už proto, že vyřeší večeři i pohoštění, a většinou nám i ušetří peníze. Navíc můžeme zpracovat spoustu surovin, které nám doma přebývají, a fantazii se meze nekladou. A pokud vás právě nic nenapadá, přinášíme trochu inspirace.
Vajíčková
3 vejce, 1 lžička plnotučné hořčice, 4 lžíce másla, pažitka, sůl, pár kapek citronové šťávy, špetka cukru, sladká paprika, lžička olivového oleje
1) Vejce uvařte natvrdo, oloupejte, rozkrojte na půl, žloutky vyndejte do mísy a bílky nastrouhejte na jemném struhadle nebo nasekejte.
2) Žloutky utřete s máslem a hořčicí, přidejte sůl, pár kapek citronové šťávy, špetku cukru a špetku papriky a dobře zamíchejte.
4) Nakonec vmíchejte nasekané bílky a přikápněte trochu oleje, aby se pomazánka dala dobře roztírat.
Tip: Místo másla můžete použít máslo pomazánkové nebo margarín. Olej můžete vyměnit za jednu lžíci majonézy nebo přidat najemno nakrájenou jarní cibulku.

Tvarohová
250 g tučného měkkého tvarohu, 50 g másla, 1 svazek pažitky, 1 lžička cukru, 1 lžička hořčice, sůl, pepř
1) Tvaroh smíchejte v míse spolu se změklým máslem. Pažitku nakrájejte nadrobno a část si uschovejte na ozdobu.
2) K tvarohu s máslem přidejte cukr, hořčici, osolte a opepřete. Vše pak pořádně promíchejte, aby se ingredience spojily. Nakonec do pomazánky vmíchejte pažitku a nechte v chladničce odležet.
K základnímu ochucení pažitkou můžeme použít i další bylinky, které právě máte k dispozici. A místo pepře můžete přidat špetku pálivé papriky.

Rokfórová s česnekem a ořechy
200 g sýra s modrou plísní, 200 g krémového sýra, 3 lžíce bílého jogurtu nebo zakysané smetany, 1 palice česneku, sůl, pepř, špetka cukru, jádra vlašských ořechů
1) Troubu rozehřejte na 180 °C. Odřízněte vršek z palice česneku tak, aby byly vidět všechny stroužky, zabalte do alobalu a půl hodiny pečte. Nechte vychladnout a pak vytlačte stroužky ze slupky.
2) Sýr rozetřete se žervé a zvláčněte jogurtem nebo smetanou.
3) Opatrně opepřete a osolte, plísňový sýr bývá hodně slaný. Chuť můžete ještě doladit špetkou cukru.
4) Česnek rozetřete plochým nožem nebo rozmělněte vidličkou a smíchejte s pomazánkou. Tu nakonec posypejte vlašskými ořechy.
Pečený česnek v pomazánce funguje úplně jinak než syrový. Pečením totiž zcela ztratí svou štiplavost, je nasládlý a mírně oříškový. Nic nezkazíte, když si ho upečete víc.
Dá se jen tak natřít na topinku nebo na chleba s máslem a v lednici vám vydrží týden.

Ředkvičková
1 svazek ředkvičky, 300 g krémového sýra, žervé, lučiny, řeřicha, sůl, špetka cukru
1) Ředkvičky nastrouhejte na hrubém struhadle nebo v robotu. Vložte je do cedníku a jemně, stejnoměrně posolte. Nechte asi čtvrt hodiny stát, aby zelenina pustila vodu. Poté vymačkejte.
2) V misce utřete měkké sýry, přidejte ředkvičky, osolte, případně opepřete a chuť dotáhněte trochou cukru.
3) Mažte na krajíce chleba a ihned podávejte.
Pomazánka v chladu vydrží do druhého dne, ale působením šťávy z ředkviček zřídne. Přebytečnou tekutinu ale můžete slít. Do této pomazánky můžete přidat pro změnu 50 g sýra s modrou plísní.

Domácí škvarková
300 g škvarků, 3 lžíce plnotučné hořčice, 3 vařená vejce, 1 svazek jarní cibulky, sůl, pepř mletý, česnek, nakládané okurky, červená cibule
1) Čerstvě vyškvařené škvarky pomelte nebo jen větší díl a část pouze rozmačkejte vidličkou, aby v pomazánce více vynikly.
Dejte je do misky, přidejte pokrájená nebo hrubě nastrouhaná vejce, jemně pokrájenou světlou část jarních cibulek, hořčici dle chuti, sůl, pepř a promíchejte. Podle chuti přidejte do pomazánky ještě drobně pokrájenou kyselou okurku a nastrouhaný česnek.
2) Do pomazánky můžete přidat i trochu sádla, pokud by se vám špatně roztírala. Záleží totiž i na kvalitě samotných škvarků, do jaké míry jsou vyškvařené.
Škvarková pomazánka nejlíp chutná na dobrém čerstvém chlebu. Ozdobit ji můžete drobně pokrájenou červenou cibulkou a podávat se znojemskými okurkami.

Baba ganoush
2 lilky, 50 ml citronové šťávy, 50 g tahini, extra virgin olivový olej (extra panenský olivový olej), 1 lžíce, 1 lžička římského kmínu, 2 stroužky česneku, cibule, sůl, hladkolistá petržel
1) Troubu předehřejte na 180 °C. Lilky omyjte, osušte, propíchejte na několika místech vidličkou, dejte je na plech vyložený pečicím papírem a pečte zhruba 45 minut doměkka.
2) Upečené lilky vyjměte a nechte zchladnout. Podélně je rozkrojte napůl a dužinu vydlabejte lžící. Zakápněte ji citronovou šťávou, aby nezhnědla, a vidličkou ji rozmačkejte do konzistence kaše.
3) Přidejte tahini, olivový olej, kmín a sůl. Česnek oloupejte a prolisujte nebo utřete se solí a přimíchejte k lilku. Petrželku nasekejte nadrobno a nasypte na pomazánku.
Skvělá arabská pomazánka z pečeného lilku pochází z východního Středomoří. Setkáte se s ní v Egyptě, v Izraeli či v Sýrii, ale i v Řecku, kde se jmenuje melitzanosalata, v Bulharsku kjopolo, v Turecku patlican salatasi.

Z červené řepy
500 g uvařené červené řepy, 1 malá červená cibule, 1 stroužek česneku, kousek křenu dle chuti, 100 g majonézy nebo 50 g majonézy a 50 bílého jogurtu, šťáva z půlky citronu, 1 kávová lžička kremžské hořčice, sůl
1) Uvařenou řepu opatrně oloupejte a nahrubo nastrouhejte nebo rozmixujte.
2) Křen očistěte a nastrouhejte nadrobno. Obojí dejte do střední misky. Česnek prolisujte k řepě a křenu.
3) Cibuli zbavte slupky, nakrájejte ji nadrobno a přidejte k řepě a vše zakápněte citronovou šťávou. Nyní přidejte majonézu, hořčici a sůl a vše důkladně promíchejte. Posypat můžete vlašskými ořechy.
Majonézu lze nahradit třeba krémovým sýrem a místo kremžské hořčice ji malinko přisladit. A pokud nevíte, jestli řepu máte rádi, nebo ne, pomazánka může být první šancí, jak to zjistit.

Sardinková
1 sardinky, ½ cibule, 50 g másla nebo margarínu, 1 lžička plnotučné hořčice, 3 sladkokyselé okurky, sůl, pepř, citronová šťáva, 2 vejce natvrdo
1) Ze sardinek vyndejte páteře, dejte je do mísy a přidejte hořčici, změklé máslo, osolte a opepřete a dobře promíchejte, až vznikne hladký krém.
2) Cibuli a okurku nakrájejte na kostičky, vejce nasekejte a vmíchejte do krému. Nakonec zakápněte citronovou šťávou a případně přisolte. Podávejte ozdobená plátkem vejce.
Sardinkovou pomazánku můžete udělat i s krémovým sýrem nebo místo okurek přidat nasekané kapie či sušená rajčata.