Někdy stačí, že přijde třeba úraz nebo na vaše blízké dolehne věk a nemoci a tolik by chtěli zůstat doma. Jenže i když se snažíte pomoci, už je to nad vaše síly.
To je přesně ta chvíle, kdy byste se měli o pečovatelskou službu začít zajímat. Nemusíte se stydět. Vždyť službu využívají desetitisíce lidí. A možná, když se rozhlédnete kolem sebe, zjistíte, že i někdo ve vašem bezprostředním okolí.
Jak hledat?
Ideální jsou reference známých, ale ani ty nemusí být úplně přesné, nebo možná opravdu nikoho, koho byste se mohli zeptat, neznáte. Pak se obraťte na městský či obecní úřad nebo na charitu.
Hledat můžete i na internetu v Registru poskytovatelů sociálních služeb https://iregistr.mpsv.cz.// Tam si najdete služby, které působí přímo ve vašem regionu.
Jak to funguje?
Než k vám domů začne docházet pečovatelka z vybrané služby, musíte s ní sepsat plán péče. V něm by mělo být obsaženo, jakou pomoc a v jakém rozsahu budete potřebovat, tedy konkrétní úkony a časové rozmezí.
Nemusíte se bát, že na něco zapomenete, a i kdyby, plán není neměnný, některé služby mohou časem přibývat, jiných naopak nemusí být potřeba. Podívejme se alespoň na ty základní.
Příprava jídla
Pečovatel může pomoci s přípravou jídla. Pokud ji ale už nezvládnete, doporučí a pomůže zprostředkovat dovoz obědů, ať už z restaurace nebo ze školní jídelny, domova důchodců… Někdy je doveze sama pečovatelská služba.
Pomůže také s podáním jídla, tedy s ohřátím a naservírováním na talíř, případně nakrájením.
Nákupy
Pečovatelka vás může doprovodit do obchodu, častěji vám sama nakoupí podle vámi vytvořeného seznamu. V dnešní době se čím dál častěji dělají nákupy přes internet. I s tím vám samozřejmě ráda pomůže.
Hygiena
Mytí a sprchování může být zejména pro seniory čím dál obtížnější, ale dopomoc cizí osoby jim bývá nepříjemná. Někdy stačí i pouhá přítomnost v bytě a hygienu zvládne senior sám, pokud ne, vždycky se pečovatelé snaží o maximální ohleduplnost.
Úklid
Jde většinou o pomoc s menším úklidem, na ty velké je potřeba objednat úklidovou firmu. Tu samozřejmě pečovatelská služba může doporučit a pomoci zajistit.
Něco navíc
Jsou služby, které nepatří k těm základním, ale přesto je můžete využít. Jedná se třeba o doprovod k lékaři nebo na úřad a zpět, ale i třeba na procházku.
Důležitá je smlouva
V ní musí být zaneseny všechny úkony, které klient požaduje. Proto je potřeba ji před podpisem číst velmi pozorně. Podle zkušeností pečovatelských služeb totiž největší problémy vznikají kvůli nedorozumění.
Pečovatel se řídí tím, co mu ukládá smlouva, zatímco klient může mít jiné představy, které ale nedokázal správně do smlouvy formulovat. Smlouvu obě strany podepíší až tehdy, když obě strany s jejím obsahem souhlasí.
Kolik to stojí
Pečovatelskou službu je nutno hradit podle ceníku, kde se cena vypočítává buď na hodinu, nebo za úkon. Ve skutečnosti se ale obvykle hradí jen čas, po který pečovatel pracoval, tedy třeba jen 15 minut.
K financování lze využít příspěvek na péči, o který se žádá na úřadu práce. A kdo na něj má nárok? Každý, kdo se neobejde bez pomoci druhých, tedy rodiny či pečovatelů.
Tady je důležité říci, že o příspěvek bude žádat ten, kdo péči potřebuje, a je určen jen na výdaje s ní spojené, proto také bude posílán na jeho konto. Tedy nemůže žádat rodina a ani by s penězi neměla disponovat či je využívat na něco jiného.
Nemuselo by se to vyplatit, protože úřad práce má právo vyžádat si doklady o tom, za co jste příspěvek utratili. Proto je dobré stvrzenky a faktury pečovatelské služby schovávat.
Výše příspěvku
Závisí na posouzení stupně závislosti. K tomu je potřeba posudek praktického lékaře, který vychází ze zpráv odborných lékařů. Při stanovení stupně závislosti se pak posuzuje zvládání různých situací.
Zkoumá se mobilita, schopnost komunikace, péče o hygienu… Určitě se nevyplatí zatajovat informace o skutečném zdravotním stavu.
Když je třeba zdravotní péče
Pečovatelská služba ji poskytovat nemůže, protože pečovatelé nejsou zdravotníci. Mohou sice dohlédnout na to, zda uživatel bere předepsané léky, ale nemohou dělat například převazy ani píchat injekce.
Ty provádí zdravotní služba (home care) a jsou hrazeny ze zdravotního pojištění. Pokud službu potřebujete, předepíše vám ji praktický lékař.
Tísňová péče
Měli by ji zvážit zejména chronicky nemocní a senioři, kteří žijí sami. Pomocí tlačítka nebo náramku si mohou okamžitě sehnat pomoc. To se hodí zejména při pádu, úrazu, ale i náhlé nevolnosti.
V případě problému stačí stisknout tlačítko a pomocí zařízení, které je instalováno v bytě, bude jeho majitel ihned spojen s operátorem. Ten zjistí, co se stalo, a přivolá pomoc.
Zařízení umí i sledovat pravidelný pohyb, takže na nečinnost po určité době upozorní.
Adresy, které se mohou hodit
Anděl na drátě – provozuje nejen tísňovou péči, ale i asistenční služby a informativní linky a poradnu, která chrání seniory před podvodnými a nekalými praktikami dodavatelů.
andelnadrate.cz
Život 90 – kromě linky důvěry a senior telefonu poskytuje i bezplatné poradenství. A najdete tu i různé aktivizační programy.
Zivot90.cz
Senior Safe – projekt na podporu lidí nad 50 let. Pomůže zajistit téměř jakoukoliv službu a zjistit informace, a to ze všech oblastí života, tedy od řemeslníků po právní rady.
Seniorsafe.cz