Domů     Káva, tentokrát pro zdraví
Káva, tentokrát pro zdraví
13.8.2024

Divíte se? Přesto je to tak. Medicína otočila a změnila názor na kávu. Kde dřív nabádala k opatrnosti nebo přímo varovala, tam dnes naopak doporučuje. Samozřejmě s mírou…

Co se změnilo? Ukázalo se, že studie o vlivu kávy na zdraví – a že jich byly stovky- neměly dostatečně promyšlenou metodiku. Jinak řečeno, neoddělovaly působení kávy od kouření.

Přitom pro řadu kuřáků je pohodová chvilka u kávy běžně spojená se zapálením cigarety. Přesně na to se pak soustředila americká studie se zdravotními sestrami. Vědci je sledovali čtvrt století. Když oddělili kuřačky od nekuřaček, výsledky byly překvapivé.

Chrání cévy

Jak se ukázalo, káva nejen že neškodí srdci a krevnímu tlaku, ale dokonce chrání před potížemi. Mezi zdravotnicemi, které pravidelně pily více než 4 kávy denně, studie zaznamenala o 20 % méně cévních mozkových příhod než u těch, které kávu nepily.

A když z této skupiny vědci oddělili kuřačky, vystoupal ochranný efekt kávy dokonce na dvojnásobek. Ženy, které nekouřily a pily denně kávu, měly tedy riziko mrtvice o 40 % nižší.

Tyto výsledky pak potvrdila i novější japonská studie s více než milionem účastníků, zahrnující jak ženy, tak muže.

A to není vše

Podle nových poznatků káva užívaná v přiměřeném množství prospívá nejen ochraně před srdečně-oběhovými potížemi, ale má i další benefity. A ty často sdílí s bezkofeinovou verzí, z čehož vyplývá, že zdaleka nejde jen o účinky kofeinu.

Blahodárný vliv na zdraví mají také antioxidanty, což je především kyselina kávová, chinová a chlorogenová. Ačkoli jde o názvy nebudící příliš sympatie, skrývají se za nimi látky, které pomáhají likvidovat nežádoucí volné radikály. K nim se přidává odvodný účinek i známějších polyfenolů.

Shrnuto a sečteno, káva:

– Snižuje riziko degenerativních onemocnění, a to především mozku a nervového systému, což se týká i Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby.

– Chrání před předčasným stárnutím, které závisí na stavu mozku a cév. Pravidelná konzumace kávy má díky výraznému psychostimulačnímu účinku vliv na udržení dobré duševní výkonnosti a paměti u starších lidí, hlavně u žen. Pravidelná konzumace kávy je tedy částečnou prevencí před rozvojem demence.

– Pomáhá proti cukrovce II. typu a ztukovatění jater, které není způsobené alkoholismem. Tento efekt vědci připisují protizánětlivému působení kofeinu – ale i zde jen v doporučené dávce nanejvýš 6 šálků denně.

– Dodává až 70 % antioxidantů, které denně potřebujeme zkonzumovat s jídlem, abychom chránili své srdce a cévy a snížili riziko vzniku rakoviny.

– Mírně chrání proti prevenci zubního kazu. Italští vědci z univerzity v Anconě narazili při laboratorních testech na látku v kávě, která zabraňuje šíření bakterií napadajících zuby a způsobujících vznik kazů.

Kofein v akci

Kofein je beze sporu nejznámější a nejúčinnější složkou kávy, proto se také využívá jako léčivo.

Po vypití šálku jeho účinek pomalu stoupá a vrcholu dosahuje asi po půl hodině, kdy působí prakticky na celé tělo a přináší pocit přílivu nových sil a potlačuje duševní únavu. Dělá to tak, že se naváže na látku, která vyvolává ospalost.

Jak ji kofein pohltí, na spánek už není pomyšlení. Naopak, kofein pokračuje a dál probouzí mozek k rychlejší akci. Stáhne mozkové cévy, a tím vyšle signál do nadledvin, aby spustily produkci adrenalinu.

Adrenalin je hormon, který funguje jako alarm, kdykoli se něco děje, a přináší chuť do akce. Prohloubí dýchání, zrychlí puls i krevní tlak a zlepší prokrvení svaly. Uvolní zásobní energii pro aktivitu.

K tomu se přidá dopamin, který vyvolává pocit spokojenosti a štěstí, takže se činorodost pojí s dobrou náladou. Není divu, že pak máte chuť na další šálek.

Mýtus o útlumu

Traduje se, že za povzbuzení, které přináší kofein, zaplatíme následně ještě větším útlumem. Jenže to tak docela neplatí. Záleží totiž na tom, v jakém tělesném a duševním stavu kávu vypijeme.

Pokud je to za dne, kdy se cítíme dobře, propad energie následovat nebude. Ovšem po vyčerpávající práci nebo v nočních hodinách se po dočasném povzbuzení skutečně dostaví ještě větší útlum, než byla předchozí únava. To ale nelze přičítat jen na vrub kávy.

Spojuje se tu efekt končícího psychostimulačního účinku kofeinu a pokročilejšího stupně fyziologické únavy, ke které by došlo i bez konzumace kávy.

A ještě tip: Vstřebávání kofeinu zpomaluje mléko a ještě výrazněji smetana. Nástup nabuzení je pak pomalejší, což může vést k dojmu, že káva s mlékem je svými účinky slabší. Ve skutečnosti ale trvá déle a nenásleduje rychlý pokles.

Kolik je…?

Přiměřeně: Právě přiměřené množství kávy má být klíčem k tomu, aby její popíjení zdraví prospívalo. Ale kolik je přiměřeně? Obvykle se uvádí 4 až 6 šálků. A protože někdo to rád silnější, tak se tento údaj převádí i na množství kofeinu – asi 300 mg denně.

Příliš: To poznáte podle třesu, nervozity, nesoustředěnosti, bolesti hlavy, někdy i zvracení. Takže příště radši o šálek méně…

Závislost: Ta se uvádí při denní spotřebě 6 až 8 šálků. Varovným signálem jsou abstinenční příznaky jako třes, podrážděnost, neklid, bolesti hlavy.

Toxická dávka: Uvádějí se různá čísla, a to počínaje denním příjmem 20 až 40 mg kofeinu na 1 kg tělesné váhy. Pro průměrnou postavu o váze 70 kg by pak riziko začínalo u 14 šálků průměrně silné kávy. Tedy od nějakých 1400 mg kofeinu.

Podle jiných studií je nebezpečné až desetinásobné množství. Každopádně to s kávou přehnat lze, ve vážných případech se pak přípravy otravy ošetřují v nemocnici, kdy se podávají rehydratační roztoky, a někdy i zklidňující léky.

Pozor na energetické nápoje: Ty se mohou do množství kofeinu z kávy nebezpečně přimíchat. V některých je i více než 300 mg kofeinu na 1 l nápoje.

Údaje jsou jen orientační

Má to dva důvody.

* Ve hře jsou totiž také výkyvy v množství obsahových látek, které se liší podle odrůdy a způsobu pražení. Naopak způsob přípravy vliv nemá.

Káva ze stejné plantáže pražená stejným způsobem obsahuje obdobné množství kofeinu a další látek, ať už si ji jen namelete a zalijete vroucí vodou, nebo použijete do kávovaru v kapslích.

* Druhým důvodem je individuální reakce těla na kávu. Roli hraje váha, rozdílné hormonální hladiny u žen a mužů, individuální citlivost na kofein, ale i věk. Proto když vám starší člověk řekne, že po šálku kávy krásně usne, nevymýšlí si.

Právě ve vyšším věku někdy přestává tělo reagovat na povzbuzující efekt kofeinu.

Stinné stránky

Dráždí trávení

Kofein povzbuzuje vylučování žaludečních šťáv, a tím vyvolává chuť k jídlu. Těsně před obědem tedy nemusí škodit. Problém ale představuje pro lidi s chorobami žaludku, žlučníku nebo slinivky.

Ti kávu snášejí individuálně rozdílně, určitě není vhodná nalačno a rozhodně by si ji měli dávat s přídavkem mléka. To totiž tlumí účinek kofeinu na sliznici žaludku.

Změnit kávu na bezkofeinovou nepomůže, protože dráždivou složkou je kyselina chlorogenová a tu obsahují oba typy kávy. Množství kyseliny ale snižuje způsob přípravy, konkrétně u espressa.

Škodí při průjmech

Je to tím, že určité složky v kávě podporují čilejší pohyb střeva. Při chronických průjmech je proto lepší kávu co nejvíce omezit.

Zvyšuje cholesterol

Může za to nikoli kofein, ale dvě jiné látky, kafestol a kahweol, takže podobně jako u dráždění trávení ani zde nepomůže přejít na bezkofeinovou variantu. Tyto složky ale pomáhá zadržet filtrování při přípravě ve french pressu nebo káv mokka a espresso.

Pozitivní vliv filtrovaných káv má být dokonce tak výrazný, že současně narůstá hladina příznivě působícího HDL cholesterolu, který cévy naopak chrání.

Zhoršuje následky stresu

Kofein podporuje produkci stejných hormonů, které se vylučují ve stresu. Souběh pak může vést k potížím s rychlým vzestupem krevního tlaku a pulzu.

Může podpořit měknutí kostí

Je to zatím jen hypotéza, k níž vědci dospěli kvůli pozorování, že krátce po vypití šálku kávy stoupne vylučování vápníku z těla. Zvláště u žen po menopauze by to mohlo vést ke zvýšenému riziku osteporózy.

Pokud by si kávu přesto chtěly dopřát, tak ochranou proti měknutí kostí je každodenní aktivní pohyb ve vzpřímené poloze jako nordic walking nebo jogging.

Foto: Shutterstock
Související články
2.4.2025
Zůstal vám doma tři dny starý chleba, který už se nikomu jíst nechce, ale vyhazovat ho je taky škoda? Možná by se dal ještě skvěle zužitkovat a zároveň byste si mohli pochutnat. Ceny pečiva vystřelily za poslední měsíce do výše, o níž se nám dřív ani nezdálo, a tak jsme připravili tipy, jak chléb využít do posledního krajíčku. Nápadů je více, tudíž se nám sem ani všechny nevejdou. Jednu radu si v
28.3.2025
Zvláště teď v zimě přijde teplé sousto po ránu vhod. Velmi snadno se o takovou snídani postarají vaflovače nebo topinkovače. Jen si musíte koupit ten správný přístroj. Především je třeba zvážit, pro kolik porcí teplou snídani připravovat. I mezi obyčejnými topinkovači a vaflovači je rozdíl v tom, kolik kousků umí najednou připravit. Pro pohodlí a rychlost jsou také důležité doplňkové funkce. J
27.3.2025
Máme je rádi už proto, že vyřeší večeři i pohoštění, a většinou nám i ušetří peníze. Navíc můžeme zpracovat spoustu surovin, které nám doma přebývají, a fantazii se meze nekladou. A pokud vás právě nic nenapadá, přinášíme trochu inspirace. Vajíčková 3 vejce, 1 lžička plnotučné hořčice, 4 lžíce másla, pažitka, sůl, pár kapek citronové šťávy, špetka cukru, sladká paprika, lžička olivového oleje 1
25.3.2025
Kozí sýr nemá jednu chuť ani texturu: Může být vyzrálý i sametově hladký, plísňový nebo pikantní, drobivý či přírodně jemný a snadno roztíratelný, stejně jako doladěný kořením. A seženete jeho různé druhy dnes téměř v každém supermarketu. Dokonce existuje řada kozích farem, které prodávají domácí kozí sýry i v bio kvalitě. Asi si ale řeknete, proč byste ho měli jíst. Protože je zdravý Kozí mlé
21.3.2025
Cibule není jenom přírodním elixírem pro léčbu neduhů, ale hlavně kuchyňská ingredience, bez které by jídlo nestálo za nic. Cibulačku a smažené cibulové kroužky asi všichni známe. Ale co zkusit cibulovou pizzu z listového těsta, cibulovou pomazánku nebo cibulový koláč? Smažené kroužky Potřebujete: 3 velké cibule, 1 lžíci solamylu, 6 lžic hladké mouky, 2 vejce, mletý pepř, 6 lžic piva, olej na s
reklama
Šikovné tipy
Lepicí váleček odstraní nejen chlupy
Původně byl sice určen pro majitele chlupatých domácích mazlíčků, aby jim pomohl zbavit oděv od chlupů, jenže tenhle šikovný pomocník umí víc než očistit kabát či sukni. Lepicí váleček stojí pár korun a určitě se vyplatí, když ho budete mít nejen doma ve skříni, ale i třeba v miniverzi v kabelce. Poradí si totiž s […]
Rozkvetlá kartička místo pugétu
Hodí se jako pozornost, ale i na výzdobu domova, když ji zarámujete. Navíc tak zužitkujete i drobné zbytky látek a galanterie. Potřebovat budete kus pevného kartonu, krepový papír, lepidlo a zmíněné zbytky látek, stužek či krajek. Předem je třeba také promyslet, zda obrázek bude zavěšený nebo instalovaný ve stolním rámečku, a podklad podle záměru upravit. […]
Dáte si kaki?
Určitě vás každý rok lákají ty zářivě oranžové plody, a kdo je už někdy zkusil, sáhne po nich, jen co se objeví. Pokud patříte mezi ty, kdo k tomu ještě nesebrali odvahu, je čas to napravit. Kde se vzalo? Pochází z jihovýchodní Asie, v Číně se prý pěstovalo už před 2000 lety a je plodem […]
Vyměnit zámek dokážete sami
Nedělá se to sice často, ale důvodů k výměně může být víc, například když někdo z rodiny ztratí klíče, když jste se nastěhovali do nového bytu, nebo když chcete lepší zabezpečení. Navíc výměna zámku profesionálem není nejlevnější. A i když se vám to bude zdát složité, krásně to zvládnete sami a ušetříte. Vlastně budete potřebovat […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nová zelená revoluce: Spasí zemědělství genetické inženýrství?
21stoleti.cz
Nová zelená revoluce: Spasí zemědělství genetické inženýrství?
Tváří v tvář klimatické změně odborníky zaměstnává otázka, jak nakrmit rostoucí populaci. V minulém století nás zachránily pesticidy a chemické hnojení, v tom současném je nadějí úprava genů. Brzy tak
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
epochaplus.cz
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
Je to tolik zlata, že muzeum musí pro vystavení těch nejhezčích kousků vyčlenit rovnou tři velké sály. Jsou tu šperky, posmrtné masky, sošky zvířat, pazourkové čepele, měděná dláta nebo kladiva, korálky, keramika, náramky ze skořápek měkkýšů i mušle samotné. A na počátku tohohle nálezu není nic jiného než obyčejný hlad. „Máme málo konzerv, Raycho,“ směje
Medové paličky s limetovou šťávou
tisicereceptu.cz
Medové paličky s limetovou šťávou
Děti zbožňují výrazné chutě a především ve spojení s křupavými kuřecími paličkami. Udělejte je šťavnaté a příjemně sladkokyselé. Ingredience 500 g – 1 kg kuřecích paliček 6 lžic medu 3 lžíce o
Mozartovo město Salzburk
epochanacestach.cz
Mozartovo město Salzburk
Rodné město Mozarta ležící uprostřed krásné přírody vám nabízí nejen silné kulturní zážitky, ale také skvělý relax uprostřed krásné přírody. Město bylo založeno v roce 696 jako sídlo biskupa. V historickém centru najdete četné kostely, klášter Sankt Peter s kostelem Sankt Peter, Benediktýnský ženský klášter Nonnberg s klášterním kostelem Nonnberg nebo třeba Kollegienkirche. Nejznámější sakrální
7 kroků k bezchybnému make-upu
nejsemsama.cz
7 kroků k bezchybnému make-upu
Být nalíčená tak, aby to vypadalo, že make-up vlastně nemáte, je v současnosti velký hit, který přispívá k dokonale svěžímu vzhledu. Co přinese jaro 2025 v oblasti líčení? Trendy se vrací zpět k jednoduchosti, která oslavuje přirozenou krásu a ženskou něhu. S nánosy make-upu a silným obočím se tak postupně rozloučíme, na řadu přichází minimalismus. 1. Séra a báze Zralé ženy by měly
Orientální palác uprostřed pouště
rezidenceonline.cz
Orientální palác uprostřed pouště
Její ladné křivky, uspořádání i barevnost vykazují charakteristiky exotické marocké architektury. Rezidence plná kleneb, kupolí, okouzlujících nádvoří, zahrad a extravagantní dekorativnosti dýchá tajemnou krásou, za níž stojí mimo jiné i zruční autentičtí řemeslníci. Casbah Cove je zosobněným snem chicagského realitního investora, který je sám horlivým amatérským dekoratérem. Poté, co našel vhodný pozemek pro svůj projekt,
Charles Darwin hrál žížalám na klavír
historyplus.cz
Charles Darwin hrál žížalám na klavír
Vědec zajede prsty hluboko do klaviatury a s pohledem upřeným na skleněnou dózu na pianu několikrát důrazně zmáčkne durový akord. Vtom to v nádobě ožije. Nasbírané žížaly začnou v hlíně lézt, skoro jako by se snažili prchat. Jsou snad tito půdní červi schopni slyšet hudbu? Nikoliv. Charles Darwin ale během pokusu zjistí, že velmi silně
Nahání Morávkovou bohatý podnikatel?
nasehvezdy.cz
Nahání Morávkovou bohatý podnikatel?
Herečka a moderátorka Snídaně s Novou Dana Morávková (53) snad zastavila čas. Stále vypadá skvěle a nebojí se svou krásu dát na odiv. Není divu, že má stále spoustu ctitelů, a jakmile sdílí na inter
Tančit neumím, s tou dívkou jsem se ale vznášel
skutecnepribehy.cz
Tančit neumím, s tou dívkou jsem se ale vznášel
Moje taneční byl jeden velký trapas, už jsem to vzdával, když si najednou pro mě přišla překrásná dívka. Moje nohy se najednou vzpamatovaly. V rádiu hráli valčík Na krásném modrém Dunaji a já se rozpomněl na podivnou událost, která se odehrála tak dávno, v 80. letech minulého století. Jejím hlavním aktérem jsem byl já. Předně je třeba říci,
Rolls-Royce odhalil na zakázku upravený Phantom Cherry Blossom
iluxus.cz
Rolls-Royce odhalil na zakázku upravený Phantom Cherry Blossom
S příchodem sezóny sakur, která zahaluje různé oblasti světa do růžových okvětních lístků, představuje Rolls-Royce Motor Cars unikátní vůz Phantom Cherry Blossom. Tento velkolepý model Phantom Extende
Musel si Karel IV. na nejvyšší poctu počkat?
epochalnisvet.cz
Musel si Karel IV. na nejvyšší poctu počkat?
Moc římského krále už nemůže být větší, ale dá se přece jen ještě o něco vylepšit. Titul císaře je symbolický, ale znamená dosažení nejvyššího postavení, o jakém může smrtelník snít. A Karel IV. dokáže mít velké sny!   Český panovník Karel (1316–1378) je už od roku 1346 římským králem, ale císařský titul, který by znamenal
Nahlédněte do minulosti kouzelnou krabičkou… Drží ji teď Vatikán?
enigmaplus.cz
Nahlédněte do minulosti kouzelnou krabičkou… Drží ji teď Vatikán?
Italský katolický kněz Marcello Pellegrino Ernetti (1925–1994) spolu se svým kolegou Françoisem Brunem (*1931) tvoří počátkem 60. let minulého století součást dvanáctičlenného týmu odborníků z celého