Rybíz na zahradě je poklad. Čerstvý červený sice mnozí nemusí pro jeho nakyslou chuť, černý zase mnohým nevoní, ale zavařovaný, to už je jiná. A udělat se z něj dá spousta věcí.
À la brusinky
1 kg červeného rybízu, 250 ml octa, 250 ml vody, 650 g cukru krupice, 1 celá skořice, 3 hřebíčky
1) Rybíz otrhejte a přeberte. Měli byste dát stranou na jiné zpracování všechny pomačkané bobulky. Do hrnce dejte svařit 250 ml vody s 250 ml octa, jakmile začne vařit přisypejte rybíz a ihned sceďte.
2) Do kastrolu nalijte 150 ml vody, přidejte cukr, koření, scezený rybíz a nechte asi 10 minut vařit.
3) Ještě horké plňte do vyvařených a nahřátých skleniček. Zavíčkujte je, obraťte dnem vzhůru a nechte vychladnout.
Kdysi se rybíz s kořením doma vyráběl kvůli nedostatku brusinek na trhu. To sice už neplatí, ale když si ho uděláte, určitě ho použijete k pečeným nebo grilovaným masům, k sýru i ke svíčkové.
Želé nejen do lineckého
2 kg červeného rybízu (bude asi 1,5 l šťávy)
Na 1 litr šťávy 1 kg krupicového cukru, citronová šťáva za asi poloviny citronu
1) Rybíz operte, zbavte stopek a poté dejte do odšťavňovače. Samozřejmě ho můžete také pasírovat přes síto, ale je to pracnější a šťávy získáte méně.
2) Odstřeďte a získanou šťávu si odměřte. Podle toho, kolik jste jí získali si vypočítáte ostatní suroviny. Nyní šťávu nalijte do kastrolu na uveďte do varu. Oheň zmírněte a vařte asi 10 minut.
3) Když začne směs mírně houstnout, přidejte cukr a citron, a míchejte, dokud se cukr dokonale nerozpustí. Směs přiveďte k varu. Až se objeví pěna, sbírejte ji. Stáhněte plamen a vařte asi 15-20 minut.
4) Když želé zhoustne, udělejte si želírovací zkoušku na vychlazeném talířku. Kápněte na něj trochu želé a po vychlazení talířek nakloňte. Pokud želé ještě teče, pokračujte ve vaření a pak zkoušku zopakujte.
5) Je-li želé hotové, naplňte vypařené skleničky. Zavíčkujte je a ponechte dnem vzhůru, než vychladnou.
Rybíz má hodně pektinu, takže skvěle želíruje a nemusí se k němu přidávat žádné pomocné látky. A proč se k němu, i když je nakyslý přidává citronová šťáva? Je to kvůli barvě a také proto, že zvýrazní chuť.
Víno
3 kg hodně zralého červeného rybízu, 1 kg cukru, 2 l vody, 1 balíček kvasinek, 1 balíček živné soli
1) Rybíz otrhejte, operte a rozmačkejte. Nechte je na den či dva uležet a občas promíchejte. Poté z něj vylisujte šťávu. Mezitím si podle návodu na sáčku pomnožte kvasinky.
2) Smíchejte cukr s vodou, převařte a nechte vychladnout, poté směs přelijte do desetilitrového demižonu a stejně tak i rybízovou šťávu.
3) Přisypte živnou sůl, dobře promíchejte, přidejte kvasinky a směs opět důkladně promíchejte.
4) Demižon uzavřete kvasnou zátkou a postavte ho na místo, kde bude kolem 15 až 20 stupňů. Neměl by ale stát na slunci. V první fázi kvašení se objeví pěna. Až opadne, můžete doplnit vodou. Postupem času budou kvasinky klesat ke dnu.
5) Za 4 týdny víno stočte do jiného čistého demižonu. Postupujte opatrně, abyste nezvířili kal. Uzavřete kvasnou zátkou asi na dva měsíce, poté je stočte do lahví a pečlivě zazátkujte.
Rybízové víno se už po staletí užívá také pro své léčebné účinky. Rybíz totiž obsahuje velké množství vitamínů i minerálů. A nemusíte víno dělat jen z rybízu červeného, ale i z černého ze směsi.
Sirup
2 kg červeného rybízu, 500 ml vody, 3 kg cukru krupice, 24 g kyseliny citronové
1) Rybíz zbavte stopek a umyjte ho. Poté ho pomelte v mlýnku na ovoce nebo jej pečlivě rozmačkejte.
2) Rybízovou drť dejte do větší nádoby, zalijte vodou a nechte odležet přes noc.
3) Druhý den rybíz propasírujte skrze jemné pláténko a změřte si objem získané rybízové šťávy. Na 1 litr šťávy si budete potřebovat 1,6 kg cukru a 12 g kyseliny citronové (asi jedna lžíce).
4) Čistou rybízovou šťávu přendejte do hrnce a zahřejte ji postupně na 85 °C. V horké rybízové šťávě rozmíchejte odměřený cukr a kyselinu citronovou. Pokud se vytvoří pěna, tak ji seberte a sirup nalijte do připravených sterilizovaných lahví.
Sirup můžete udělat i z rybízu černého, bude mít tmavší barvu. Nevadí, když přidáte rybíz bílý nebo i jiné ovoce.
Čatní
500 g černého rybízu, 500 g hnědého cukru, 250 ml červeného vinného octa, 1 střední červená cibule nakrájená nadrobno, 1 velký stroužek česneku nasekaný najemno, 125 g nadrobno nakrájených rozinek, 2 vrchovaté lžičky mletého zázvoru, ½ lžičky chilli, 1 lžička soli, černý pepř podle chuti
1) Do hrnce se silným dnem dejte černý rybíz, ocet, cibuli, česnek, zázvor. Ingredience přiveďte k varu. Nechte směs vařit 10 minut nebo dokud cibule nezměkne.
2) Nechte trochu vychladnout a pak přidejte cukr, sůl a pepř a chilli a dobře promíchejte. Směs pomalu přiveďte k varu.
3) Zkontrolujte, zda se všechen cukr rozpustil a prudce vařte 10 minut. Čatní nalijte do sterilizovaných sklenic a ještě horké zavíčkujte. Pro bohatší chuť nechte chvíli odležet.
Čatní můžete konzumovat hned, jakmile vychladne, ale znalci tvrdí, že daleko lepší je, když je necháte alespoň měsíc uležet. Teprve tehdy se prý chutě pěkně spojí. Podávat ho můžete ke grilovanému masu i k sýrům.
Cassis
500 g černého rybízu, 700 ml kvalitního červeného vína, 900 g krupicového cukru, 500 ml vodky,
1) Otrhané kuličky černého rybízu dejte společně s vínem do skleněné nádoby a nechte 48 hodin stát.
2) Poté směs rozmixujte a propasírujte přes síto do hrnce. Přidejte cukr. Měl by vám vyjít 1 díl cukru na 1 díl tekutiny.
3) Směs zvolna zahřívejte, dokud se cukr nerozpustí a pak ještě za občasného míchání ještě povařte, až se tekutina trochu zredukuje. Nechte vychladnout.
4) Sirup smíchejte s vodkou v poměru 3:1 a slijte do lahví. Po dvou týdnech můžete ochutnat, ale v chladu a temnu vám vydrží celý rok.
Delikátní likér mají rádi Francouzi, miloval ho i slavný belgický detektiv Hercule Poirot. Doporučuje se při stavech vyčerpání, stresu i v rekonvalescenci.