Snažíte se, odpíráte si kdejaké jídlo, vyzkoušeli už jste snad všechny diety, které existují, a výsledky se ne a ne dostavit.
A tak marně přemýšlíte, proč zrovna vaše váha se ani nehne. Důvodů může být celá řada. Tady je sedm nejčastějších:
* Jíte málo
Abyste nepřibírali, nesmíte hladovět, vždycky byste se měli cítit plní energie. Jenže jak toho dosáhnout, když musíte přijímat méně kalorií než vydáte?
Váš jídelníček musí obsahovat všechny důležité složky, tedy jak bílkoviny, tak tuky a sacharidy. Sacharidy dodávají energii. Pokud je vyloučíte, budete unavení.
Bílkoviny jsou nutné pro zachování svalové hmoty, ale musíte jich konzumovat přiměřeně. Pokud byste jich přijímali moc, přetížíte ledviny. Tuky jsou nezbytné pro využití řady vitaminů a dalších látek z ovoce a zeleniny vlákninu i pro hladký chod metabolismu.
* 5x denně nebo méně?
Dnes už striktně neplatí, že musíte sníst pět porcí, ale je fakt, že více malých porcí vám pomůže alespoň ze začátku psychicky. Ani snídaně už se neprosazuje jako nezbytná tolik jako dřív. Ale pozor, abyste její vynechání nenahrazovali večer.
Pomoci mohou svačinky. Pokud zjistíte, že máte hlad, zkuste je do svého jídelníčku přidat. Hodí se nízkotučné mléčné výrobky s vyšším obsahem bílkovin a zelenina nebo oříšky.
Ty jsou vůbec nejlepší volbou, protože zasytí a obsahují spoustu minerálních látek a některé vitamíny. Navíc příznivě působí na váš mozek. Jen je potřeba jich nesníst moc. Stačí hrstička.
* Nenápadné kalorie
Jsou to ty, které takzvaně nevidíte. Protože různá dochucovadla za jídlo prostě nepovažujete. Týká se to hlavně všelijakých omáček. Tu si dáte trochu kečupu nebo některou z majonéz, hořčici či salátovou zálivku.
Aniž byste si to uvědomovali, spolu s nimi sníte spoustu cukru. Čtete pozorně etikety, volte nízkokalorické varianty a ideálně si zálivky na salát připravujte výhradně sami, nejlépe z octa a soli a olivového oleje.
* Málo pijete
To je častá chyba. Správný pitný režim přitom v hubnutí pomáhá, pokud chybí organismu tekutiny, nemůže probíhat správně látková výměna a zpomalí se metabolismus.
Ideální je voda bez bublinek, když přidáte trochu citronové šťávy nebo nějakou bylinku, pomůže vám to i zvládnout chutě, které se během hubnutí vyskytují často. Tekutinu ale můžete dodat i konzumací zeleniny s vysokým obsahem vody.
Ideální jsou okurky a rajčata nebo vodní meloun, ale samozřejmě to s jeho konzumací nepřehánějte.
U ovoce je to trochu složitější, vybírejte raději to s nízkým obsahem cukru a sníst můžete spíš dopoledne jednu porci, například jedno středně velké jablko, pomeranč, hrst jahod nebo jiných drobných plodů.
Podle některých studií jejich pití způsobuje zvýšení produkce takzvaného hormonu hladu ghrelinu. Problematičtější než sycená voda nebo minerálka jsou ale nápoje slazené náhražkami cukru, tedy umělými sladidly.
Jejich vliv na zdraví je předmětem různých výzkumů a má se za to, že nepříznivě ovlivňují střevní mikrobiom a produkci inzulinu. Mozek vysílá signál hladu a tělo hromadí tuk, i když ho nepotřebuje.
Jedna z českých studií ukázala, že ti, kteří pijí hodně nápojů s náhradními sladidly, současně více snědí.
* Setrvalý stres
Určitou mírou stresu trpí každý, ale je-li ho moc, ovlivní naši snahu zhubnout. Je to působením stresového více hormonu kortizolu, který mění využití energie v těle. Při dlouhodobém stresu pomáhá kortizol střídat energii do zásoby a podporuje ukládání tuku.
To ale současně znamená, že tělu chybí energie pro akutní využití, proto čím více kortizolu se vyplaví, tím silněji nás pronásleduje nepřekonatelná chuť k jídlu a zejména na potraviny obsahující cukr. Se stresem také souvisí kvalita spánku.
Je prokázáno, že nedostatek spánku hubnutí zpomalí nebo zastaví a opět vede ke stresu. Je to jako začarovaný kruh.
* Pohyb je důležitý
Při hubnutí je důležité, abyste se zbavili tukové tkáně a vybudovali si tkáň svalovou. Problém může být, pokud jste se delší dobu nehýbali. Nicméně ani to není překážkou. Začněte zvolna a přidávejte na intenzitě.
Zařaďte nejdřív například procházky nebo lehčí cvičení, ale zvyšujte tempo a vyhraďte si na pohyb denně 20 až 30 minut. Ale nejde jen o cvičení, ideální je nevynechat žádnou příležitost. Zapomeňte na výtah, tam, kam dojdete, nejezděte autem.
Snažte se zapojit všechny části těla. Vaše kondice se bude zlepšovat. Nenechte se odradit tím, že zpočátku kila nejdou dolů tak, jak jste si představovali. Svaly jsou těžší než tuk, takže úspěch se projeví spíš ve vašich mírách.
Foto: Shutterstock