Domů     Večeře bez masa a rychle
Večeře bez masa a rychle
15.5.2024

Jde to a uvidíte, že budou i chutné. Někdy stačí opravdu jen pár surovin a můžete vykouzlit opravdovou dobrotu.

Sýr pečený v těstě

(2 porce)

2 kusy sýra camembert nebo hermelín, 1 balíček listového těsta, 100 g vlašských ořechů, tymián, rozmarýn, sůl, pepř mletý, 1 cibule, máslo, 12 čerstvých žampionů, smetana ke šlehání, vejce na potření

1) V pánvi rozpusťte kousek másla, na kterém nechte zesklovatět cibuli, pak přidejte na plátky pokrájené žampiony a společně s nasekanými bylinkami restujete do změknutí. Přilijte trochu smetany a duste, až směs zhoustne.

2) Mezitím nasekejte ořechy, opražte je na suché pánvi, přidejte k houbám, osolte, opepřete a nechte zchladnout.

3) Listové těsto rozválejte na pomoučněném válu na slabší plát a rozdělte ho na 2 části. Sýry rozkrojte podélně na polovinu. Na těsto položte sýr řeznou stranou nahoru, na něj poklaďte žampionovou směs, přiklopte druhou polovinou sýra a zabalte v těstě.

4) Balíčky potřete rozšlehaným vejcem, přeneste na plech vyložený pečicím papírem a nechte péct v troubě předehřáté na 180 °C dozlatova.

Doba přípravy 40 minut

Náročnost 1

Tenhle recept můžete dělat v mnoha obměnách. Místo hub se dají použít nasekané ořechy s meruňkovým džemem nebo sýr trochu vydlabat a dát do něj brusinky.

Kuku sabzi

(4 porce)

5 lžic extra panenského olivového oleje, 2 šálky listů plocholisté petrželky, 2 šálky listů koriandru, 1 šálek nahrubo nasekaného čerstvého kopru, 6 nahrubo nasekaných jarních cibulek,

1 ½ lžičky prášku do pečiva, 1 lžička soli, ¾ lžičky mletého kardamonu, ¾ lžičky mleté skořice, ½ lžičky mletého kmínu, ¼ lžičky mletého černého pepře, 6 velkých vajec, ½ šálku nasekaných vlašských ořechů + celé na ozdobu, ⅓ šálku sušených brusinek + nějaké na ozdobu

1) Troubu rozpalte na 190 °C. Připravte si pánev, kterou můžete dát do trouby.

2) Potřete dno i stěny pánve 2 lžícemi extra panenského olivového oleje.

3) V kuchyňském robotu smíchejte petržel, koriandr, kopr, jarní cibulku a zbývající 3 lžíce extra panenského olivového oleje a rozmixujte je nahrubo. Dejte zatím stranou.

4) Ve velké míse prošlehejte prášek do pečiva, sůl, kardamon, skořici, kmín a pepř. Přidejte 2 vejce a dobře prošlehejte. Poté přidejte zbývající vejce a znovu šlehejte. Vmíchejte bylinkovo-cibulovou směs, vlašské ořechy a brusinky.

5) Nalijte do připravené pánve a uhlaďte vršek. Pečte ve vyhřáté troubě na 190 °C, dokud střed není pevný, bude to trvat asi 20 až 25 minut.

6) Kuku vyndejte z trouby a nechte 10 minut vychladnout na pánvi. Přejeďte tenkým nožem kolem okrajů, aby se uvolnila. Obraťte na talíř, poté jej znovu obraťte na jiný servírovací talíř nebo prkénko.

Ozdobte opraženými ořechy a brusinkami, nakrájejte na klínky a podávejte teplé nebo při pokojové teplotě s kopečkem jogurtu.

Doba přípravy 50 minut

Náročnost 1

Tahle zelená omeleta má původ v Persii a našli byste bezpočet jejích variací. Můžete kombinovat různé další bylinky, přidat třeba špenát nebo mangold, římský salát. Prostě využít toho, co máte po ruce. Důležité je jen to, aby bylo hodně toho zeleného.

Květák buffalo

(4 porce)

1 hlávka květáku, 90 g mouky, 180 ml mléka, 1 lžička mleté papriky, 2 lžičky sušeného česneku

sůl, pepř, ½ hrnku ostré pálivé omáčky, 2 lžíce rostlinného oleje, 1 lžíce medu

1) Troubu předehřejte na 230 °C. Plech si vyložte pečicím papírem.

2) Květák si rozdělte na jednotlivé růžičky, velké asi 4 cm.

3) Ve velké míse smíchejte mouku, papriku, česnek, sůl, pepř a mléko. Vše důkladně promíchejte. Přidejte růžičky květáku a obalte je ve vzniklé směsi.

4) Vyskládejte je na pečící papír a pečte 20 minut. V polovině pečení otočte.

5) V menší misce míchejte pálivou omáčku, olej a med tak dlouho, dokud se vše nepropojí. Vzniklou směsí potřete květák a dejte péct na dalších 20 minut. Hotový květák podávejte s nějakým dipem. Nejlépe se hodí jogurtové, které mírní pálivost.

Doba přípravy 45 minut

Náročnost 1

Jestli vám název buffalo připomíná americká kuřecí křidélka, není to náhoda. Tenhle květákový recept se jimi skutečně inspiroval. A budete překvapeni, jak vám bude chutnat. A ještě k pálivé omáčce.

Měla by se použít Frank´s Red Hot, která je určená právě na křidélka, ale protože ji asi neseženete, můžete použít omáčku sriracha, kterou dostanete v asijských večerkách, nebo tabasco.

Hranolky se sýrem

(2 porce)

800 g mražených hranolek, 200 g čedaru, 100 g anglické slaniny, sůl

1) Slaninu nakrájejte na nudličky a na mírném plameni pomalu vyškvařte dozlatova. Sýr nastrouhejte hrubém na struhadle.

2) Hranolky vysypte na věší plech vyložený pečicím papírem a dejte péct do trouby rozehřáté na 210 °C asi 15 minut.

3) Upečené hranolky poté rozdělte do menších zapékacích misek, zasypte sýrem a vraťte do trouby asi na 5 minut, dokud se sýr nerozteče. Přidejte slaninu a ihned podávejte. Hodí se k nim tatarská omáčka a všelijaké dipy.

Doba přípravy 40 minut

Náročnost 1

Zapečené hranolky nejsou sice nijak zvlášť zdravé, ale když je nepečete na oleji a děláte je jen občas, proč ne. A kombinace můžete také měnit.

Třeba přidat na závěr pálivé papričky, rajčata, slaninu opékat s cibulkou, nebo slaninu vyměnit za pečené maso natrhané na kousky.

Gnocchi s houbami

(4 porce)

300 g hnědých žampiónů (můžete použít i lesní houby sušené, ty musíte namočit, nebo zmražené), 500 g bramborových noků, 200 ml suchého bílého vína, 3 větvičky tymiánu, 5 lžic olivového oleje, 1 středně velká cibule, 3 stroužky česneku, sůl

1) Žampiony oloupejte a nakrájejte na středně velké kousky. Sušené houby namočte před vařením na 30 minut do horké vody.

2) Oloupejte cibuli, nakrájejte ji najemno a restujte na oleji. Když začne cibule sklovatět, přidejte česnek nakrájený na plátky. Společně restujte asi minutu, než česnek s cibulí začnou zlátnout.

3) Pak přidejte houby a snítku tymiánu a podlijte je suchým bílým vínem. Víno se začne postupně vařit a tím zmenšovat svůj objem. Průběžně promíchávejte. Až se objem vína zredukuje a víno se vyvaří, začnou se houby opékat dozlatova.

4) Když jsou orestované, odstavte je. Pokud by houby nebyly ještě dost měkké, můžete dusit déle a podlít ještě trochou vína.

5) Během přípravy hub uvařte noky podle návodu na obalu. Samozřejmě pokud si uděláte domácí, je to ještě lepší. Když jsou hotové, odeberte trochu vody, ve které se vařily, a nalijte ji do hub.

Houby ohřejte, přidejte zcezené noky a zamíchejte. Podle potřeby osolte.

Doba přípravy 30 minut

Náročnost 1

Houby můžete dusit i s červeným vínem. Mělo by ale být z hodně vyzrálých hroznů, které samo o sobě někdy mívá lehké tóny podhoubí či lanýžů a je zemitější. Z bílých vín se nehodí příliš sladká.

Topinky s hráškovým pestem

(4 porce)

8 topinek nebo opečené toasty, 200 g mraženého hrášku (může být i sterilovaný, v létě čerstvý)

100 g loupaných mandlí, 50 g parmezánu, 50 g čerstvého sýra, hrst bazalky, pár lístků máty, 3 lžíce panenského olivového oleje, 3 stroužky česneku, sůl, pepř, citrónová šťáva

1) Mražený hrášek blanšírujte v osolené vodě a pak rychle zchlaďte ledovou vodou (to aby se zachovala krásná zelená barva). Pokud máte hrášek sterilovaný nebo v sezóně čerstvý, nijak ho neupravujte.

Do kuchyňského robota se sekacím nástavcem nasypte mandle a rozsekejte je najemno.

2) Přidejte hrášek, olej, bazalku, mátu, česnek, trochu mletého pepře, trochu citrónové šťávy a trochu soli (s tou opatrně, protože sýr je také slaný) a společně rozmixujte dohladka. Nakonec přidejte nastrouhaný sýr ještě chvíli mixujte. Podle chuti případně přisolte nebo přidejte citrónovou šťávu.

3) Podávat můžete na topinkách nebo toastech ozdobených čerstvým sýrem a ředkvičkami, ale pesto se dá využít i na jakékoliv těstoviny. Pokud je chcete servírovat dětem, můžete vynechat česnek a pepř.

Rozmixovat do podoby pesta se však dá téměř všechno, ať už bylinky nebo zelenina. Proč tedy nezkusit i hrášek? Teď s přicházejícím jarem se zelená barva na talíři hodí víc než kdy jindy a nejedno oko na ní spočine se zalíbením.

A o to přece jde i u nejobyčejnějšího jídla. .

Doba přípravy 30 minut

Náročnost 1

Turecká vejce

(4 porce)

8 velkých vajec, 300 g řeckého jogurtu, 1 stroužek česneku, 2 snítky kopru, 60 g másla, 1 lžička drcených sušených chilli papriček, špetka mleté sladké papriky, 1–2 lžíce vinného octa, sůl

1) V misce smíchejte jogurt s najemno rozdrceným česnekem a nasekaným koprem. Podle chuti osolte ponechte v pokojové teplotě.

2) V nepřilnavé pánvičce na mírném ohni rozpusťte máslo a zahřívejte asi 5 minut, až začne zlátnout. Poté do něj vmíchejte chilli papričky a mletou papriku a stáhněte z ohně.

3) V širokém kastrolu vařte vodu. Jakmile začne vřít, přilijte do ní ocet a zmírněte plamen, aby jen mírně probublávala.

4) Vždy jedno vejce vyklepněte do malé misky nebo hrnečku. Vařečkou ve vodě vytvořte jemný vír a do něj opatrně vejce vlijte. Vařte asi 3 minuty a poté je děrovanou lžící přemístěte do velké mísy s horkou vodou. Postupně takto uvařte všechna vejce.

5) Na každý talířek dejte kopeček ochuceného jogurtu, navrch položte dvě okapaná ztracená vejce, zakapejte chilli máslem a ozdobte zbylým koprem. Podávejte nejlépe s čerstvým chlebem, ale klidně i s opečenými toasty.

Doba přípravy 30 minut

Náročnost 1

V Turecku se tento pokrm jmenuje Çilbir v podstatě jde o sázená vejce podávaná na lůžku z hustého česnekového jogurtu pokapaná rozehřátým máslem nebo extra panenským olivovým olejem s trochou pálivého chilli.

Turci je rádi jedí k snídani, ale jako zajímavá večeře poslouží také.

Foto: Shutterstock

Související články
2.4.2025
Zůstal vám doma tři dny starý chleba, který už se nikomu jíst nechce, ale vyhazovat ho je taky škoda? Možná by se dal ještě skvěle zužitkovat a zároveň byste si mohli pochutnat. Ceny pečiva vystřelily za poslední měsíce do výše, o níž se nám dřív ani nezdálo, a tak jsme připravili tipy, jak chléb využít do posledního krajíčku. Nápadů je více, tudíž se nám sem ani všechny nevejdou. Jednu radu si v
28.3.2025
Zvláště teď v zimě přijde teplé sousto po ránu vhod. Velmi snadno se o takovou snídani postarají vaflovače nebo topinkovače. Jen si musíte koupit ten správný přístroj. Především je třeba zvážit, pro kolik porcí teplou snídani připravovat. I mezi obyčejnými topinkovači a vaflovači je rozdíl v tom, kolik kousků umí najednou připravit. Pro pohodlí a rychlost jsou také důležité doplňkové funkce. J
27.3.2025
Máme je rádi už proto, že vyřeší večeři i pohoštění, a většinou nám i ušetří peníze. Navíc můžeme zpracovat spoustu surovin, které nám doma přebývají, a fantazii se meze nekladou. A pokud vás právě nic nenapadá, přinášíme trochu inspirace. Vajíčková 3 vejce, 1 lžička plnotučné hořčice, 4 lžíce másla, pažitka, sůl, pár kapek citronové šťávy, špetka cukru, sladká paprika, lžička olivového oleje 1
25.3.2025
Kozí sýr nemá jednu chuť ani texturu: Může být vyzrálý i sametově hladký, plísňový nebo pikantní, drobivý či přírodně jemný a snadno roztíratelný, stejně jako doladěný kořením. A seženete jeho různé druhy dnes téměř v každém supermarketu. Dokonce existuje řada kozích farem, které prodávají domácí kozí sýry i v bio kvalitě. Asi si ale řeknete, proč byste ho měli jíst. Protože je zdravý Kozí mlé
21.3.2025
Cibule není jenom přírodním elixírem pro léčbu neduhů, ale hlavně kuchyňská ingredience, bez které by jídlo nestálo za nic. Cibulačku a smažené cibulové kroužky asi všichni známe. Ale co zkusit cibulovou pizzu z listového těsta, cibulovou pomazánku nebo cibulový koláč? Smažené kroužky Potřebujete: 3 velké cibule, 1 lžíci solamylu, 6 lžic hladké mouky, 2 vejce, mletý pepř, 6 lžic piva, olej na s
reklama
Šikovné tipy
Lepicí váleček odstraní nejen chlupy
Původně byl sice určen pro majitele chlupatých domácích mazlíčků, aby jim pomohl zbavit oděv od chlupů, jenže tenhle šikovný pomocník umí víc než očistit kabát či sukni. Lepicí váleček stojí pár korun a určitě se vyplatí, když ho budete mít nejen doma ve skříni, ale i třeba v miniverzi v kabelce. Poradí si totiž s […]
Rozkvetlá kartička místo pugétu
Hodí se jako pozornost, ale i na výzdobu domova, když ji zarámujete. Navíc tak zužitkujete i drobné zbytky látek a galanterie. Potřebovat budete kus pevného kartonu, krepový papír, lepidlo a zmíněné zbytky látek, stužek či krajek. Předem je třeba také promyslet, zda obrázek bude zavěšený nebo instalovaný ve stolním rámečku, a podklad podle záměru upravit. […]
Dáte si kaki?
Určitě vás každý rok lákají ty zářivě oranžové plody, a kdo je už někdy zkusil, sáhne po nich, jen co se objeví. Pokud patříte mezi ty, kdo k tomu ještě nesebrali odvahu, je čas to napravit. Kde se vzalo? Pochází z jihovýchodní Asie, v Číně se prý pěstovalo už před 2000 lety a je plodem […]
Vyměnit zámek dokážete sami
Nedělá se to sice často, ale důvodů k výměně může být víc, například když někdo z rodiny ztratí klíče, když jste se nastěhovali do nového bytu, nebo když chcete lepší zabezpečení. Navíc výměna zámku profesionálem není nejlevnější. A i když se vám to bude zdát složité, krásně to zvládnete sami a ušetříte. Vlastně budete potřebovat […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Laboratorní vs. přírodní diamanty
iluxus.cz
Laboratorní vs. přírodní diamanty
Diamanty vznikají v extrémních podmínkách hluboko pod povrchem Země po dobu miliard let, ale dnes je možné je vytvořit během několika týdnů v laboratoři. Syntetické diamanty, tzv. lab-growny, se preze
Kouzlo toaletního stolku
rezidenceonline.cz
Kouzlo toaletního stolku
Každá žena touží po prostoru, v němž se může alespoň chvíli věnovat pouze sama sobě. Takové místo nabízí toaletní stolek, tradiční nábytkový doplněk ložnic nebo šaten. Při výběru se řiďte nejenom praktičností, ale i vzhledem. Toaletní stolek bývá jednou z věcí, které si do bytu pořizujeme jako poslední. Přitom je ideálním řešením ve chvíli, kdy
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
skutecnepribehy.cz
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
Vždy jsem se líbila chlapům, ale po dvou porodech jsem se se svou figurou mohla rozloučit. Přibrala jsem a kila nechtěla jít dolů. Pak přišel do mého života Drex. Když jsem čekala první miminko, byla jsem nekonečně šťastná. Ale taky jsem si začala všímat toho, že pro chlapy jsem se stala neviditelnou. A to pro mě byl
Arciloupežníka přikovali k pryčně
historyplus.cz
Arciloupežníka přikovali k pryčně
„Peníze, nebo život!“ vykřikne bandita a bambitkou namíří na překupníka, vezoucího zboží na tržiště. Přepadený ani neprotestuje, s rukama nad hlavou sleze z kozlíku a prosí o život. Má štěstí. Vůdce loupežnické bandy, obávaný Jan Nepomuk Karásek, ho ušetří. Jen sebere, co se dá, a pak i se svými kumpány uhání pryč. Spravedlnosti ale přece
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
Nejlépe se pro tento recept hodí hříbky nebo lišky. Suroviny 4 lžíce másla 1 cibule 250 g čerstvých hub 200 ml smetany 2 lžíce hladké mouky 3 lžíce strouhaného parmazánu 500 g těstovin sů
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
epochanacestach.cz
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
Nenápadné místo v lese, v jehož centru je léčivý pramen Boží voda, pamatuje časy nebývalé slávy. Vydejte se s námi do někdejších proslulých lázní, kam lidé chodili za klidem i za zázraky! Pokud se vydáte z Mladé Boleslavi do Dobrovic, zpozorněte v úseku mezi obcemi Jemníky a Bojetice. Na úpatí zdejšího vrchu Chlum se totiž nachází pramen, který proslul jako
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
nasehvezdy.cz
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
Zase září štěstím, užívá si života. Iveta Lutovská (41) po boku přítele Vojty jen kvete. Dokonce to vypadá, že padne poslední překážka, aby vztah posunuli zase o něco dál! Ještě nedávno to vypadalo
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
epochalnisvet.cz
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
Jakmile se narodíme, začíná se údajně odvíjet pravidelný cyklus biorytmů, který bude oscilovat ustáleným způsobem celým naším životem.   Každý z našich dnů, všechny významné propady, které nejsou zaviněné zvenčí, i naše osobní úspěchy, vše má jasnou periodu: 23 dní trvá fyzický cyklus, 28 emoční a ten intelektuální je pro změnu 33denní. A kdo je schopný
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
enigmaplus.cz
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
Hrad Kašperk byl nejvýše položeným královským sídlem v České republice. Až do dnešních dnů zde zůstala brána a hlavní palác, sevřený dvěma mohutnými čtyřhrannými věžemi. [gallery ids="152430,152429
S kolagenem je kůže svěží
nejsemsama.cz
S kolagenem je kůže svěží
Bavíme se o základní bílkovině, která je stavebním kamenem naší pokožky. Co pro ni umí zajistit kolagen, nesvede nikdo jiný. Hlavně pevnost, pružnost a hydrataci. Zbystřit byste měla tehdy, když si všimnete čím dál větších známek stárnutí. Začíná to jemnými linkami kolem očí a rtů, pak nastoupí hlubší vrásky a nakonec pleť ztrácí plnost. To se hladina kolagenu v těle
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
21stoleti.cz
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
Na první pohled to může znít paradoxně – znečištění ovzduší, které je spojováno s celou řadou vážných zdravotních problémů, by mohlo mít i jeden nečekaný ochranný účinek. Nedávná studie naznačuje, že
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
epochaplus.cz
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale