Jde to a uvidíte, že budou i chutné. Někdy stačí opravdu jen pár surovin a můžete vykouzlit opravdovou dobrotu.
Sýr pečený v těstě
(2 porce)
2 kusy sýra camembert nebo hermelín, 1 balíček listového těsta, 100 g vlašských ořechů, tymián, rozmarýn, sůl, pepř mletý, 1 cibule, máslo, 12 čerstvých žampionů, smetana ke šlehání, vejce na potření
1) V pánvi rozpusťte kousek másla, na kterém nechte zesklovatět cibuli, pak přidejte na plátky pokrájené žampiony a společně s nasekanými bylinkami restujete do změknutí. Přilijte trochu smetany a duste, až směs zhoustne.
2) Mezitím nasekejte ořechy, opražte je na suché pánvi, přidejte k houbám, osolte, opepřete a nechte zchladnout.
3) Listové těsto rozválejte na pomoučněném válu na slabší plát a rozdělte ho na 2 části. Sýry rozkrojte podélně na polovinu. Na těsto položte sýr řeznou stranou nahoru, na něj poklaďte žampionovou směs, přiklopte druhou polovinou sýra a zabalte v těstě.
4) Balíčky potřete rozšlehaným vejcem, přeneste na plech vyložený pečicím papírem a nechte péct v troubě předehřáté na 180 °C dozlatova.
Doba přípravy 40 minut
Náročnost 1
Tenhle recept můžete dělat v mnoha obměnách. Místo hub se dají použít nasekané ořechy s meruňkovým džemem nebo sýr trochu vydlabat a dát do něj brusinky.
Kuku sabzi
(4 porce)
5 lžic extra panenského olivového oleje, 2 šálky listů plocholisté petrželky, 2 šálky listů koriandru, 1 šálek nahrubo nasekaného čerstvého kopru, 6 nahrubo nasekaných jarních cibulek,
1 ½ lžičky prášku do pečiva, 1 lžička soli, ¾ lžičky mletého kardamonu, ¾ lžičky mleté skořice, ½ lžičky mletého kmínu, ¼ lžičky mletého černého pepře, 6 velkých vajec, ½ šálku nasekaných vlašských ořechů + celé na ozdobu, ⅓ šálku sušených brusinek + nějaké na ozdobu
1) Troubu rozpalte na 190 °C. Připravte si pánev, kterou můžete dát do trouby.
2) Potřete dno i stěny pánve 2 lžícemi extra panenského olivového oleje.
3) V kuchyňském robotu smíchejte petržel, koriandr, kopr, jarní cibulku a zbývající 3 lžíce extra panenského olivového oleje a rozmixujte je nahrubo. Dejte zatím stranou.
4) Ve velké míse prošlehejte prášek do pečiva, sůl, kardamon, skořici, kmín a pepř. Přidejte 2 vejce a dobře prošlehejte. Poté přidejte zbývající vejce a znovu šlehejte. Vmíchejte bylinkovo-cibulovou směs, vlašské ořechy a brusinky.
5) Nalijte do připravené pánve a uhlaďte vršek. Pečte ve vyhřáté troubě na 190 °C, dokud střed není pevný, bude to trvat asi 20 až 25 minut.
6) Kuku vyndejte z trouby a nechte 10 minut vychladnout na pánvi. Přejeďte tenkým nožem kolem okrajů, aby se uvolnila. Obraťte na talíř, poté jej znovu obraťte na jiný servírovací talíř nebo prkénko.
Ozdobte opraženými ořechy a brusinkami, nakrájejte na klínky a podávejte teplé nebo při pokojové teplotě s kopečkem jogurtu.
Doba přípravy 50 minut
Náročnost 1
Tahle zelená omeleta má původ v Persii a našli byste bezpočet jejích variací. Můžete kombinovat různé další bylinky, přidat třeba špenát nebo mangold, římský salát. Prostě využít toho, co máte po ruce. Důležité je jen to, aby bylo hodně toho zeleného.
Květák buffalo
(4 porce)
1 hlávka květáku, 90 g mouky, 180 ml mléka, 1 lžička mleté papriky, 2 lžičky sušeného česneku
sůl, pepř, ½ hrnku ostré pálivé omáčky, 2 lžíce rostlinného oleje, 1 lžíce medu
1) Troubu předehřejte na 230 °C. Plech si vyložte pečicím papírem.
2) Květák si rozdělte na jednotlivé růžičky, velké asi 4 cm.
3) Ve velké míse smíchejte mouku, papriku, česnek, sůl, pepř a mléko. Vše důkladně promíchejte. Přidejte růžičky květáku a obalte je ve vzniklé směsi.
4) Vyskládejte je na pečící papír a pečte 20 minut. V polovině pečení otočte.
5) V menší misce míchejte pálivou omáčku, olej a med tak dlouho, dokud se vše nepropojí. Vzniklou směsí potřete květák a dejte péct na dalších 20 minut. Hotový květák podávejte s nějakým dipem. Nejlépe se hodí jogurtové, které mírní pálivost.
Doba přípravy 45 minut
Náročnost 1
Jestli vám název buffalo připomíná americká kuřecí křidélka, není to náhoda. Tenhle květákový recept se jimi skutečně inspiroval. A budete překvapeni, jak vám bude chutnat. A ještě k pálivé omáčce.
Měla by se použít Frank´s Red Hot, která je určená právě na křidélka, ale protože ji asi neseženete, můžete použít omáčku sriracha, kterou dostanete v asijských večerkách, nebo tabasco.
Hranolky se sýrem
(2 porce)
800 g mražených hranolek, 200 g čedaru, 100 g anglické slaniny, sůl
1) Slaninu nakrájejte na nudličky a na mírném plameni pomalu vyškvařte dozlatova. Sýr nastrouhejte hrubém na struhadle.
2) Hranolky vysypte na věší plech vyložený pečicím papírem a dejte péct do trouby rozehřáté na 210 °C asi 15 minut.
3) Upečené hranolky poté rozdělte do menších zapékacích misek, zasypte sýrem a vraťte do trouby asi na 5 minut, dokud se sýr nerozteče. Přidejte slaninu a ihned podávejte. Hodí se k nim tatarská omáčka a všelijaké dipy.
Doba přípravy 40 minut
Náročnost 1
Zapečené hranolky nejsou sice nijak zvlášť zdravé, ale když je nepečete na oleji a děláte je jen občas, proč ne. A kombinace můžete také měnit.
Třeba přidat na závěr pálivé papričky, rajčata, slaninu opékat s cibulkou, nebo slaninu vyměnit za pečené maso natrhané na kousky.
Gnocchi s houbami
(4 porce)
300 g hnědých žampiónů (můžete použít i lesní houby sušené, ty musíte namočit, nebo zmražené), 500 g bramborových noků, 200 ml suchého bílého vína, 3 větvičky tymiánu, 5 lžic olivového oleje, 1 středně velká cibule, 3 stroužky česneku, sůl
1) Žampiony oloupejte a nakrájejte na středně velké kousky. Sušené houby namočte před vařením na 30 minut do horké vody.
2) Oloupejte cibuli, nakrájejte ji najemno a restujte na oleji. Když začne cibule sklovatět, přidejte česnek nakrájený na plátky. Společně restujte asi minutu, než česnek s cibulí začnou zlátnout.
3) Pak přidejte houby a snítku tymiánu a podlijte je suchým bílým vínem. Víno se začne postupně vařit a tím zmenšovat svůj objem. Průběžně promíchávejte. Až se objem vína zredukuje a víno se vyvaří, začnou se houby opékat dozlatova.
4) Když jsou orestované, odstavte je. Pokud by houby nebyly ještě dost měkké, můžete dusit déle a podlít ještě trochou vína.
5) Během přípravy hub uvařte noky podle návodu na obalu. Samozřejmě pokud si uděláte domácí, je to ještě lepší. Když jsou hotové, odeberte trochu vody, ve které se vařily, a nalijte ji do hub.
Houby ohřejte, přidejte zcezené noky a zamíchejte. Podle potřeby osolte.
Doba přípravy 30 minut
Náročnost 1
Houby můžete dusit i s červeným vínem. Mělo by ale být z hodně vyzrálých hroznů, které samo o sobě někdy mívá lehké tóny podhoubí či lanýžů a je zemitější. Z bílých vín se nehodí příliš sladká.
Topinky s hráškovým pestem
(4 porce)
8 topinek nebo opečené toasty, 200 g mraženého hrášku (může být i sterilovaný, v létě čerstvý)
100 g loupaných mandlí, 50 g parmezánu, 50 g čerstvého sýra, hrst bazalky, pár lístků máty, 3 lžíce panenského olivového oleje, 3 stroužky česneku, sůl, pepř, citrónová šťáva
1) Mražený hrášek blanšírujte v osolené vodě a pak rychle zchlaďte ledovou vodou (to aby se zachovala krásná zelená barva). Pokud máte hrášek sterilovaný nebo v sezóně čerstvý, nijak ho neupravujte.
Do kuchyňského robota se sekacím nástavcem nasypte mandle a rozsekejte je najemno.
2) Přidejte hrášek, olej, bazalku, mátu, česnek, trochu mletého pepře, trochu citrónové šťávy a trochu soli (s tou opatrně, protože sýr je také slaný) a společně rozmixujte dohladka. Nakonec přidejte nastrouhaný sýr ještě chvíli mixujte. Podle chuti případně přisolte nebo přidejte citrónovou šťávu.
3) Podávat můžete na topinkách nebo toastech ozdobených čerstvým sýrem a ředkvičkami, ale pesto se dá využít i na jakékoliv těstoviny. Pokud je chcete servírovat dětem, můžete vynechat česnek a pepř.
Rozmixovat do podoby pesta se však dá téměř všechno, ať už bylinky nebo zelenina. Proč tedy nezkusit i hrášek? Teď s přicházejícím jarem se zelená barva na talíři hodí víc než kdy jindy a nejedno oko na ní spočine se zalíbením.
A o to přece jde i u nejobyčejnějšího jídla. .
Doba přípravy 30 minut
Náročnost 1
Turecká vejce
(4 porce)
8 velkých vajec, 300 g řeckého jogurtu, 1 stroužek česneku, 2 snítky kopru, 60 g másla, 1 lžička drcených sušených chilli papriček, špetka mleté sladké papriky, 1–2 lžíce vinného octa, sůl
1) V misce smíchejte jogurt s najemno rozdrceným česnekem a nasekaným koprem. Podle chuti osolte ponechte v pokojové teplotě.
2) V nepřilnavé pánvičce na mírném ohni rozpusťte máslo a zahřívejte asi 5 minut, až začne zlátnout. Poté do něj vmíchejte chilli papričky a mletou papriku a stáhněte z ohně.
3) V širokém kastrolu vařte vodu. Jakmile začne vřít, přilijte do ní ocet a zmírněte plamen, aby jen mírně probublávala.
4) Vždy jedno vejce vyklepněte do malé misky nebo hrnečku. Vařečkou ve vodě vytvořte jemný vír a do něj opatrně vejce vlijte. Vařte asi 3 minuty a poté je děrovanou lžící přemístěte do velké mísy s horkou vodou. Postupně takto uvařte všechna vejce.
5) Na každý talířek dejte kopeček ochuceného jogurtu, navrch položte dvě okapaná ztracená vejce, zakapejte chilli máslem a ozdobte zbylým koprem. Podávejte nejlépe s čerstvým chlebem, ale klidně i s opečenými toasty.
Doba přípravy 30 minut
Náročnost 1
V Turecku se tento pokrm jmenuje Çilbir v podstatě jde o sázená vejce podávaná na lůžku z hustého česnekového jogurtu pokapaná rozehřátým máslem nebo extra panenským olivovým olejem s trochou pálivého chilli.
Turci je rádi jedí k snídani, ale jako zajímavá večeře poslouží také.
Foto: Shutterstock