K dobrému spaní potřebujete mít prostor. Pro nohy, ruce a pro pohyb ve spánku. Postel proto vybírejte tak, abyste se do ní pohodlně vešli.
Většinou rám postele bývá tím prvním, co nás zaujme. Dodává totiž celé ložnici styl. S designem rámu ale souvisí i rozměr postele. Měli byste si proto vyzkoušet, jestli korpus má dostatečnou lehací plochu a nikde netlačí. Také se vám musí bez problémů vejít do ložnice.
Velikost rámu
Čím je postel delší, tím lépe se vyspíte. V opačném případě můžete být unavení, podráždění, budete trpět poruchami koncentrace a úbytkem energie. Velikost postele vybírejte podle výšky osoby, která do ní bude uléhat.
Rám by tedy měl být ideálně o 20 až 30 centimetrů delší, než jste vy sami. Šířka bývá u jednolůžka standardně 90 cm, u jeden a půl lůžka 120 až 140 cm.
Některé páry – zvláště ty mladšího ročníku – se sice často spokojí s menším rozměrem, ale pro postel, kde mají spát dva, je rozhodně nejlepší tzv. dvoulůžko. Tedy o rozměru 180 – 220 cm.
Výška rámu by se měla vybírat podle toho, jak by postel celkově měla být vysoká spolu s matrací. Lehací plocha ve výšce 50 cm je sice ideálem, ale někdo chce mít postel vysokou tak, aby se z ní pohodlně vstávalo. Dorovnat to můžete výškou matrace.
Výběr materiálu
Hlavu si musíte lámat také tím, z čeho je rám postele vyroben. V prodejnách s nábytkem, anebo ve studiích zdravého spaní je totiž nabídka převeliká. Na výběr máte dýhu, lamino, masivní dřevo, kov, či čalounění.
Nejoblíbenějším materiálem sice zůstává dřevo, kdy se na rámy nejčastěji používá smrk a borovice, protože bývají levnější, jenže v tom je někdy kámen úrazu. Může se vám totiž stát, že se rám postele uvnitř konstrukce prolomí.
Proto je vždy lepší si vybrat rám z pevnějšího dřeva, například z dubu, buku či břízy. Jejich ceny se sice mohou vyšplhat až na dvojnásobek, ale vyplatí se vám to.
Kombinovaný rám
Někteří výrobci nábytku nevýhodu levnějších dřevěných rámů jistí tím, že do vnitřní dřevěné konstrukce, která pak nese tíhu matrace a de facto i vašeho těla, vkládají podpěrné součásti z kovu, jde o zvláštní matrace s pružinovou konstrukcí (tzv.
Z kovu jsou pak vyhotoveny i šrouby a další podpěrné vychytávky. Výběr je ale na vás. Samozřejmě, že pokud jste v životní situaci, kdy se musíte třeba narychlo stěhovat do jiného bytu, pak volíte to nejlevnější.
Kdo chce ušetřit, zpravidla si vybírá lamino, ale jeho životnost se rozhodně nedá s masivem srovnávat. Často se stává, že se právě tato postel po nějakém čase rozviklá a pak je třeba, tak jako tak, si pořídit postel novou. Takže prvotní finanční úspora v tomto případě nemá smysl.
Kovové postele
Ty v poslední době zažívají velký boom. Hodí se do moderně zařízených ložnic a k jejich přednostem patří dokonalá pevnost. Cena kovových rámů se odvíjí od náročnosti designu a řemeslného provedení.
Můžete vybírat z různých stylů, od vintage přes skandinávský až po moderní. Postel z kovu dokáže vykouzlit v interiéru skvělou industriální atmosféru, pokud ji vyladíte v černé tónině. Bílé zase dobře zapadnou do romantických pokojů a ložnic.
Za kolik?
Mějte na paměti, že ceny za postele jsou v obchodech zpravidla uváděny bez matrací a roštů. Abyste získali konečnou cenu za kompletní postel, musíte připočíst i náklady na tyto dvě nezbytnosti.
Jaký vybrat správný rošt?
Váha matrace by se měla na roštu pravidelně rozprostřít. Správný rošt je důležitý zejména tehdy, když máte problémy s krční, či bederní páteří.
Kvalitní a stabilní rošt může navíc vyrovnat zátěž slabší matrace a současně napomáhá odvětrávání, tedy proudění vzduchu z matrace ven a naopak. Proto ani na roštu nešetřete. Co se týče druhů roštu, je dobré se poradit s prodejcem postelí nebo matrací. Na výběr jsou rošty pevné, polohovací, výklopné, laťové, s lamelami a motorové.
Naše tipy:
*Lamelový rošt by měl mít nejméně 28 pružin uchycených v rámu.
*Vzdálenost lamel by neměla být větší než 4 cm, jinak by rošt mohl matraci poškodit.
*Každý rošt by měl dostatečně pružit.
*Při potížích s páteří je vhodný rošt, který se dá nastavit podle potřeby až téměř do polosedu, čímž zvláště nemocným usnadňuje dýchání.
*Chcete-li mít jistotu stabilní postele, volte tzv. boxspring, tedy dřevěný rám postele opatřený matrací s pružinovou konstrukcí, který ideálně rozkládá tlak absorbovaný nosnou matrací.
Matraci si vyzkoušejte
Neměla by nás tlačit, ale ani bychom se do ní neměli úplně „vnořit“. Jaká je tedy matrace tak akorát? Předně byste si ji měli vyzkoušet. Mnozí prodejci vám povolí si na postel se zvolenou matrací lehnout. Jedná se o předváděcí výrobek, takže stud stranou!
Zvolte pak ten typ, který vám bude nejlépe vyhovovat. Neméně důležitým kritériem volby je i to, nakolik matrace umožňuje odvádění potu a odvětrávání. Zpravidla si můžete vybrat z pěnové, latexové, taštičkové a pružinové matrace.
Do manželských postelí se doporučuje sáhnout po dělených. Každý z partnerů má totiž jinou hmotnost i jiné nároky na tuhost. Pokud se vám chce z postele dobře vstávat, volte výšku matrace minimálně 20 cm.
S úložným prostorem
U manželské postele se úložný prostor může nacházet přímo pod postelí. Pokud se úložný prostor nachází v posteli, je dobré sáhnout po výklopných roštech s kovovou konstrukcí, které se vyklápí od nohou postele pomocí speciálních pneumatických pístů.
Nejvhodnější je pod lůžko ukládat čisté povlečení, ručníky či jiné druhy prádla, které zabírají hodně místa. Lůžkoviny ne, neboť během spánku nasávají pot a v uzavřeném prostoru by pak vlhkost podporovala množení roztočů a plísní.
Čelo může hrát hlavní roli
Dobré pro čtení
Čela se většinou nachází u hlavy postele, jsou elegantní, praktická a mnohdy jsou tím hlavním, co upoutá pozornost. Navíc vám mohou i prakticky sloužit.
V takové posteli si můžete nejen dobře posnídat, ale i číst, protože se o čelo pohodlně opřete a nezničíte si tak malbu na stěně. A můžete si na něj přidělat lampičku ke čtení.
Čelo má však ještě jednu výhodu – pokud máte postel umístěnou v prostoru, drží polštáře na místě, takže vám v noci nepopadají na podlahu. Jestli vás okouzlí čela čalouněná, dřevěná nebo ta z lamina, je pak jen na vás.
Pozor na pelest u nohou
Existují ovšem lidé, kteří vyhledávají postele se zvýšenou pelestí i v oblasti nohou. V těchto případech by však postel měla být o dost delší, než je výška spáče, aby se nestalo, že mu bude malá. Pokud na tento typ postele nejste zvyklí, raději se mu vyhněte. Může totiž ve vás vyvolat pocit určité stísněnosti a nepohodlí.
Psychická ochrana
Máte někdy strach ze tmy anebo spíše z neznáma? Čelo vás ochrání, získáte díky němu pocit, že od temene hlavy „na vás nic nemůže zaútočit“, neboť je jakousi bariérou, či pojistkou vašeho bezpečí.
Prostě a jednoduše – člověk se ve většině případů cítí lépe, když je jeho lůžko v době spánku z jedné stany nějak kryté, ať už čelem, stěnou nebo jinak. Jde o prastarý instinkt. Podobné instinkty v nás sice postupně slábnou, ale stále v našem chování existují.
Nevýhody…
Nemůžeme si na nějakou vzpomenout. Postel se zadním čelem či pelestí je prostě hezké, trendy, může být i velkým doplňkem do jinak strohé ložnice, anebo vám doplní jednotný styl celého bytu.
Kdo totiž volí byt například v boho stylu, anebo s africkou příchutí, jistě bude velmi rád, když si může vybrat z velké nabídky ratanových čel.
Komu se líbí strohá moderna, tedy „designové“ řešení, tak ani ložnice v tomto stylu nemusí působit „studeně“ nebo jinak nepříjemně, když dá zavděk čelem z kůže, anebo z koženky.
Věčným evergreenem jsou pak romantické nebo selské ložnice, které volí střední a starší generace.
Pro inspiraci:
Postel by podle tradičního čínského učení feng shui měla být umístěna čelem ke zdi a být přístupná z obou stran. Pokud je to možné, nestavte ji přímo pod okno. Pro bezpečný pocit ji umístěte tak, abyste měli přímý výhled na dveře.
Foto: Shutterstock