Domů     Hlídejte si zdraví i po šedesátce
Hlídejte si zdraví i po šedesátce
5.2.2024

S přibývajícími lety nás často trápí různé zdravotní neduhy. Většinou si řekneme, že to už patří k věku. Ale nemusí to být úplně pravda.

S některými si lze docela dobře poradit, u jiných můžeme jejich nástup alespoň oddálit.

Cukrovka nebolí

A právě proto je tak zrádná. Za toto onemocnění ve vyšším věku většinou může nezdravý jídelníček, sedavý způsob života a nadváha. Častou příčinou je i dlouhodobý stres.

Varovat by vás měly některé příznaky, jako je únava, náhlé zhoršení zraku, svědění kůže, velká žízeň a časté močení. Výkyvy hladiny cukru v krvi také způsobují někdy náhlý hlad. Objevit se může i nižší citlivost nohou či rukou.

Tyto projevy však nepřicházejí najednou, ale postupně, takže si jich zpočátku nemusíte všimnout.

Co můžete udělat?

Nezanedbávejte pravidelné lékařské prohlídky. Lékař vás posílá na odběr krve, při němž se vždy měří také hladina cukru v krvi. Pokud je zvýšená, je to varování. Takzvaný prediabetes neznamená, že je to ještě dobré. Naopak, je to varovné znamení.

Signál, že je třeba některé věci změnit. Začněte si hlídat jídelníček. Pokud je příčinou zvýšené hladiny cukru nadváha, pokuste se zhubnout. Hýbejte se. Důležité nejsou rekordy, ale pravidelnost.

Tip: Kupte si glukometr. V domácích podmínkách tak snadno zjistíte, jestli se váš stav zlepšil. Správná hladina cukru ráno nalačno je 5,5 nmol/l.

Zhoršení zraku

Po čtyřicítce se náš zrak začíná většinou zhoršovat. Ale mohou se objevit i vážnější onemocnění. Jedním z nich je šedý zákal. Už dávno neplatí, že se zákal řeší, až když takzvaně uzrál. Dnes lékaři doporučují operaci co nejdříve.

To proto, že v pokročilém stadiu je oční čočka tvrdší a operace náročnější. Velmi nebezpečná je takzvaná makulární degenerace, která může vést ke slepotě.

Často se projevuje tak, že vidíte v zorném poli černou skvrnu, vypadávají vám v textu písmena či špatně rozeznáváte obličeje.

Co můžete udělat?

Při podezření na makulární degeneraci si vyhlédněte nějakou čtvercovou síť, mohou to být dlaždičky v koupelně, křížovka či čtverečkovaný papír, a zjistěte, zda nevidíte linie křivé či rozvlněné. Pokud ano, spěchejte k  lékaři.

Tip: Nezanedbávejte pravidelné prohlídky na očním oddělení. Rozhodně nestačí, když si jen necháte v optice změřit dioptrie.

Když bolí klouby

Osteoartróza nejčastěji zasahuje kolenní klouby a kyčle, ale trpět mohou i klouby na rukou či páteř. Víc jsou ohroženy ženy, zejména ty s nadváhou. Ze začátku klouby bolí při pohybu a po čase můžete pociťovat bolest i v klidu.

Protože vás bolest omezuje v pohybu, dochází postupně k úbytku svalové hmoty a bolest se zhoršuje. Je to začarovaný kruh.

Co můžete udělat?

Samozřejmě navštívit lékaře, v tomto případě ortopeda, který zjistí, jak je onemocnění pokročilé, a podle toho rozhodne. Ne vždy je totiž nutná operace.

Může předepsat léky, které onemocnění zpomalí, případně vyléčí probíhající zánět, ale také fyzikální terapii, elektromagnetickou léčbu či fyzioterapii. Kloubům může odlehčit i správná obuv a vhodný pohyb.

Nejčastěji se doporučuje plavání, nordic walking a jízda na kole, případně na rotopedu.

Tip: V poslední době se velmi doporučuje cvičení s využitím labilních ploch, které pomůže zvýšit stabilitu a zpevní svaly. Ze začátku je ale musíte provádět pod dohledem fyzioterapeuta.

Osteoporóza

Řídnutí kostí přichází zvolna. Bohužel se na ně někdy přijde až s první zlomeninou. Větší riziko je u žen, kvůli snížení produkce ženských pohlavních hormonů.

Co můžete dělat?

Zařaďte pravidelný pohyb, omezte pití alkoholu, vzdejte se cigaret. Omezte solení a jezte častěji potraviny bohaté na vápník a vitamin D. Největším zdrojem jsou sluneční paprsky, což ale využijete hlavně v letních měsících.

Tip: S postupujícím věkem schopnost pokožky tvořit vitamin D klesá, je potřeba doplnit ho přípravky z lékárny.

Problém, o kterém se mlčí

Jde o samovolný únik moči, tedy inkontinenci. Přitom ta trápí po šedesátce mnoho žen. Ty pak ze strachu opouštějí své koníčky, přestávají se stýkat s přáteli.

Co můžete dělat?

Důležité je absolvovat vyšetření u urologa.

Kromě běžných doporučení, jako je změna životosprávy a omezení těžké fyzické aktivity, existují i možnosti rehabilitace a fyzikální léčby, například trénink močového svěrače, gymnastika svalů pánevního dna nebo elektrostimulace.

Existují i léky, které tlumí stahy svalů močového měchýře, někdy pomůže hormonální léčba.

Tip: Dodržujte pitný režim, i když trpíte únikem moči. Omezení příjmu tekutin vede k dehydrataci a infekcím močových cest.

Foto: Shutterstock

reklama
Související články
12.5.2024
Proti nepříjemné tvorbě lupů je třeba zasáhnout co nejdříve. Než sáhnete po koupených přípravcích, zkuste pomocníky, které najdete doma. Pomohou vám i oplachy bylinkami. Za nadměrnou tvorbou lupů bývá většinou skryté doprovodné onemocnění nebo prostě jen nevhodný jídelníček. Někdy k vyřešení problému stačí zvýšit příjem vitaminů B. K tomu dobře poslouží pivovarské kvasnice, tedy pangamin. Do jíde
9.5.2024
Je to opravdu tak, že o výpadcích dýchání při chrápání nemusíte vůbec vědět. Jen se budíte nevyspalí a unavení. Tento jev se nazývá syndrom spánkové apnoe a je dost nebezpečný. Chrápete? Možná ano, ale ani to nevíte. Někdo se dokonce vlastním chrápáním vzbudí. A někomu o tom řekne partner. Chrápání je sice nepříjemné, hlavně pro lidi, kteří jsou blízko chrápajícího, mnohem větším problémem ale je
6.5.2024
Zimní období funguje u mnohých z nás jako alibi, proč pohyb odložit na jindy. Málo světla, krátké dny, zvýšený příjem kalorií. Jenže teď přišel čas se rozhýbat. Důležité je začít zvolna, nezapomenout se rozcvičit a vybrat vhodnou aktivitu. K tomu patří ale také změna jídelníčku, zejména před a po cvičení. A samozřejmě vůle vydržet. Co vám to přinese? Kromě zlepšující se kondice pocítíte lepší n
2.5.2024
Trénovat, trénovat, trénovat... To jsou tři nejdůležitější způsoby, jak si i do vysokého věku uchovat svěží mozek a perfektní paměť. A existují i další. Náš mozek má jednu unikátní vlastnost. Je plastický. Co to znamená? Nedávné studie jasně prokázaly, že se mozek vyvíjí i v dospělosti, a to prakticky až do posledního dne života. To bylo průlomové zjištění. A netýká se pouze starších lidí, ale ta
28.4.2024
Obsahuje totiž spoustu zdraví prospěšných látek, a dokonce je považována za tuzemskou superpotravinu. K léčení se užívají všechny části rostliny, tedy kořen, nať i semena. S těmi bychom ale měli zacházet obzvláště opatrně, protože hrozí předávkování. Pokud jsou součástí nějaké léčebné směsi, vždycky se řiďte návodem. Na co se užívá? Petržel, ať už kořen, nebo nať, je silné diuretikum, ted
reklama
reklama
Šikovné tipy
Nechtěný pozůstatek zimy: Plíseň v bytě
Nejlepší obranou proti plísním je sucho. To ale dost dobře není možné udržet v koupelnách ani kuchyních, navíc po zimě, kdy jsme tolik nevětrali. Pára vzniká při vaření, praní, sušení a sprchování. Pokud ji včas neodsajete digestoří a ani řádně neodvětráte, kondenzuje na zdech a posléze se do nich vsakuje. Pak už není daleko k […]
Kytičky v uších vás rozzáří
S jarem přichází dobrá nálada a čas pro různé barvičky. Zkuste si vyrobit třeba veselé náušnice z barevných korálků. A když už je uděláte pro sebe, další třeba ocení vaše kamarádka. Na jeden pár budete potřebovat po jednom balení rokajlových korálků TOHO Round 8/0 růžových, žlutých a bílých (barevné kombinace můžete obměňovat podle svého vkusu), […]
Kolik co v při vaření váží? Aneb vraž tam lžíci medu
Jenže kolik to je? Lžíce se liší tvarem, šířkou i hloubkou. Pohodlné dávkování na lžíce a lžičky tak může mít svá úskalí, která převod na staré dobré gramy vyřeší. Odměřování na lžíce může působit potíže, když potřebujete množství surovin v receptu snížit – objem lžičky není polovinou polévkové lžíce, nehledě na to, že i tvar […]
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Krkonoše slaví návrat losa evropského
21stoleti.cz
Krkonoše slaví návrat losa evropského
V české části Krkonoš byl spatřen unikát. Po desítkách let se totiž do tamějších končin navrátil los evropský. Podle mluvčího Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) je však předčasné spekulovat o
Je Lewandowská zamilovaná do kolegy?
nasehvezdy.cz
Je Lewandowská zamilovaná do kolegy?
Je to jen pár týdnů,  co se herečka ze seriálu Zlatá labuť Simona Lewandowská (24) objevila poprvé ruku v ruce na veřejnosti s partnerem Goranem Maiellem (24), kterého známe ze seriálu ZOO. Mnozí to
Pekelný démon Klaus Kinski: Sexuální predátor na výsluní slávy
epochaplus.cz
Pekelný démon Klaus Kinski: Sexuální predátor na výsluní slávy
„Byl to tyran. Sotva si vzpomínám, že bychom někdy seděli společně u stolu,“ říká o svém otci herečka Nastasja Kinská s dodatkem, že kdyby byl naživu, nejraději by ho viděla za mřížemi. Její starší sestra je ale ještě odvážnější: Přizná, že byla obětí jeho chtíče.   Slavní herci, režiséři, baviči září před nebo za kamerou.
Pikantní hovězí s těstovinami
tisicereceptu.cz
Pikantní hovězí s těstovinami
Připomíná český guláš, ale nenechte se zmást. Guláš připomíná jen zdánlivě. Ingredience 300 g vysokého či nízkého roštence 1 větší cibule 150 ml rajčatového protlaku 2 čerstvé chilli papričky
Zámek Ploskovice: Jak hraběnka zametala stopy
epochanacestach.cz
Zámek Ploskovice: Jak hraběnka zametala stopy
Výjimečná stavba, to je zámek Ploskovice. Založen byl na počátku 18. století hraběnkou Annou Marií Františkou Toskánskou, která osobně dohlížela na stavbu a po jejím dokončení spálila veškeré účty, aby se nikdo nedozvěděl, kolik luxusní sídlo vlastně stálo. Zámek se později stal i letním sídlem císaře Ferdinanda I. Zámek obklopuje osmihektarový park s vodní nádrží a
Josef II. chtěl sebrat lidem posvícení
historyplus.cz
Josef II. chtěl sebrat lidem posvícení
„Vezměte koště a alespoň zameťte, holoto líná,“ napomíná hospodyně zlobivé děti. V celé chalupě se smýčí ostošest. Mlýn na potoce na kraji vsi mele mouku dlouho do noci. Mlynář se svojí chasou sotva zamhouří oči, aby se na všechny dostalo.   Plno práce mají i v nedalekém pivovaru. V neděli se připravuje posvícení. Svatý František,
Albrecht z Valdštejna: Zachránce, nebo zrádce?
epochalnisvet.cz
Albrecht z Valdštejna: Zachránce, nebo zrádce?
Albrecht Václav Eusebius z Valdštejna (1583–1634) patří mezi nejkontroverznější postavy českých dějin. Tento cílevědomý muž celý život dychtí po moci a úspěšně vede války, přestože trpí dnou a pravděpodobně i syfilidou. Skutečně jeho kroky řídila zásadním způsobem astrologie? Valdštejn pochází sice ze starého, avšak nepříliš majetného rodu. Jeho rodina žije na tvrzi v Heřmanicích,
DS Automobiles odhaluje novou kolekci DS Antoine de Saint Exupéry
iluxus.cz
DS Automobiles odhaluje novou kolekci DS Antoine de Saint Exupéry
Stejně jako svět haute couture a jeho módní domy i DS Automobiles každoročně představuje své nové kolekce. Jedinečné nabídky jsou výrazem uznávaného know-how, které ztělesňuje hodnoty společnosti DS A
Svatovojtěšské zázraky, často spojované s pramenem čisté vody
enigmaplus.cz
Svatovojtěšské zázraky, často spojované s pramenem čisté vody
V dějinách českých zemí je jen málo míst, která by v naší historii měla podobný význam jako Zelená Hora u Nepomuku, která své jméno dostala na základě svatovojtěšské legendy. Podle této pověsti se tot
Zamilovanost s vůní exotiky
skutecnepribehy.cz
Zamilovanost s vůní exotiky
Když jsem byla malá, měli moji rodiče kamarádku, která se vdala za vlivného cizince. To se mi tehdy líbilo. Než jsem dospěla, padla železná opona a můj sen o vlivném cizinci se mohl v klidu rozplynout, už to nebylo třeba. Kdoví ale, jestli by mne to pořád drželo. Nicméně na cizince jsem narazila. Ne na plážového Casanovu v Egyptě.
Emoce, co přinášejí nemoce!
nejsemsama.cz
Emoce, co přinášejí nemoce!
Víte, že za vaše fyzické zdraví je odpovědný hlavně váš stav mysli? Prostřednicvím nemoci totiž volá s větší či menší naléhavostí vaše duše o pomoc. Evropou otřásala epidemie moru, když kněz na cestě za nemocnými potkal Smrt. „Kolik si tentokrát u nás vezmeš lidí?“ ptá se jí a Smrt odpoví, že tisíc. Pak se potkali za rok znovu a