To platí nejen u ryb, ale i některých mořských plodů. Neméně důležité je ale umět příbory používat. Jak tedy na to?
Měli byste znát jedno základní pravidlo a to, že rybu na talíři nekrájíme. Její maso bychom měli jemně odlupovat od kostí. K tomu právě slouží speciální příbor, tedy tupý širší nůž se zalomenou špičkou, který se tak trochu podobá lopatičce, a širší vidlička.
Nožem z ryby odstraňujeme kůži a používáme ho i k odstranění drobných kůstek z připraveného sousta. Vidličku držíme v levé ruce a maso s ní oddělujeme od kostí. V restauraci příbor k rybě dostanete automaticky. Pokud rybu servírujete doma často, pořiďte si ho.
Ale když ho nemáte, můžete si pomoci i jinak. Nůž na ryby můžete nahradit druhou vidličkou, lžící nebo kouskem chleba – klasickému příboru se ale rozhodně vyhněte.
Ach, ty kůstky
Jsou důvodem, proč někteří ryby nejedí nebo je alespoň nechtějí konzumovat ve společnosti v restauraci. A jak si má člověk podle pravidel stolování poradit s rybí kostí?
Jestliže kost objevíte ještě na talíři, odstraňte ji nožem nebo vidličkou a odložte na odkládací talířek. Prsty rozhodně nepoužívejte. Můžete je použít jen výjimečně, a to když na kost narazíte v ústech. Pak jednou rukou ústa zakryjte a druhou kost vyndejte na okraj talíře.
Jak se ryba vykosťuje
S vykostěním ryby si nemusíte dělat samozřejmě starosti, pokud kupujete především rybí filé nebo druh ryby, která má kostí méně, jako třeba candát. Jinak se většinou ryby servírují celé, tedy i s hlavou a ploutvemi.
Ty budete chtít před konzumací zbavit co největšího množství kostí. Postup se může trochu lišit, ale jen mírně.
Udělejte si na talíři dost místa. Rybu nařízněte nožem na ryby na hřbetu od hlavy k ocasní ploutvi. Zasuňte jej pod hlavu a tak se dostanete na páteř. Jednoduchým řezem odříznete maso nad páteřní kostí. Tak získáme jedno filátko.
Spodní maso oddělíte od kosti tak, že zachytíte páteřní kost u ocasu mezi zuby vidličky a pomalým pohybem páteř vyjmete a odložíte na připravený talířek na kosti. Jestliže se maso zachytává na kosti, pomáhejte si nožem. Nakonec ještě odstraňte případné zbylé kostičky a odložte na talířek.
Zdá se vám to složité? Není, ale uznáme, že to chce cvik. O to větší důvod zařadit ryby na jídelníček častěji.
Nejen příbory
Jsou ale i jiné nástroje, které se týkají dalších delikates, a i ty bychom měli umět používat. Nikdy totiž nevíte, kdy se to bude hodit. Patří sem třeba kleště na šneky, kleště na langustu nebo lžička na kaviár.
Langusty – obvykle se podávají už rozpůleny, takže maso vybíráte buď zvláštní vidličkou, nebo můžete použít i obyčejnou. Na klepeta potřebujete kleště.
Šneci – ty s ulitou se servírují ve speciální misce se šesti důlky. Používají se speciální kleštičky, které držíte v levé ruce a svíráte jimi ulitu, zatímco speciální malou vidličkou maso z ulit vytáhnete.
Kaviár – obvykle se servíruje na misce, pod níž je rozdrcený led, který udrží kaviár v chladu. A pozor, lžička, kterou budete kaviár konzumovat, by neměla být kovová ani stříbrná. Dodala by totiž kaviáru nežádoucí kovovou příchuť.
Většinou se používala perleťová nebo ze slonové kosti. Protože ty ale seženete těžko, můžete použít porcelánovou nebo udělejte malé lívanečky (bliny) a kaviár servírujte na nich. Množství na jedno sousto by mělo odpovídat polovině lžičky.
Foto: Shutterstock, obrazyvaukci.cz, toner.cz, tescoma.cz, vivaporcelan.cz, agrgastro.cz