Domů     Delikatesy země galského kohouta
Delikatesy země galského kohouta
29.11.2023

Francouzská kuchyně má skvělou pověst. Ale nejde jen o takzvanou vysokou gastronomii. Jídla mohou být i docela jednoduchá. Pojďte s námi některá vyzkoušet.

Nejlepší cibulačka

(4 porce)

1 kg cibule, 60 g másla, 2 lžíce oleje, 2 lžíce mouky, 125 ml suchého bílého vína, 1,25 l hovězího vývaru, 1 bobkový list, 2 lžičky tymiánových lístků, mořská sůl, kajenský pepř, čerstvě strouhaný muškátový oříšek, 8–12 plátků bagety, 150 g chuťově výrazného sýra (Francouzi používají gruyére, ale nahradit ho můžete ementálem)

1) Cibuli oloupejte rozpůlte a nakrájejte na tenké plátky. Máslo a olej rozehřejte ve velkém hrnci. Přidejte cibuli a na mírném ohni 15–20 minut opékejte do měkka a zlatohněda.

2) Troubu předehřejte na 250 °C. Opečenou cibuli poprašte moukou, promíchejte a pak podlijte bílým vínem. Přidejte vývar, bobkový list a tymiánové lístky. Přiveďte k varu a zhruba 10 minut nezakryté vařte na středním ohni.

Polévku osolte mořskou solí, přidejte kajenský pepř a muškátový oříšek. Bobkový list vyjměte.

3) Nakrájenou bagetu opečte v horní části trouby z obou stran do zlatohněda (trvá to asi 2 minuty). Sýr nastrouhejte nahrubo.

4) Polévku rozdělte do čtyř žáruvzdorných misek nebo šálků, obložte plátky bagety a ty posypte sýrem. Uprostřed trouby přibližně 2 minuty zapékejte do zlatohněda a hned podávejte.

Cibulačka má ve Francii mnoho podob. Pro změnu ji můžete udělat s červenou cibulí, pak ovšem podléváte vínem červeným, přidat pórek nebo slaninu. Zapéci ji lze i s kozím sýrem.

Doba přípravy 55 minut

Náročnost 1

Pečená kachní stehna s celerovým pyré

(4 porce)

4 kachní stehna, 2 lžíce olivového oleje, hrubě mletá mořská sůl, hrubě mletý pepř, 200 g šalotky, 2–3 snítky rozmarýnu, 2 lžíce medu

Na pyré: 600 g celeru, 600 g brambor, mořská sůl, 200 ml mléka, 100 ml smetany ke šlehání, pepř, čerstvě nastrouhaný muškátový oříšek

1) Troubu předehřejte na 180 °C. Kachní stehna omyjte studenou vodou a osušte. V pekáči rozehřejte olej, stehna osolte mořskou solí, opepřete a potom ze všech stran zprudka opečte Pekáč přiklopte poklicí a dejte doprostřed trouby a pečte nejprve 45 minut.

2) Mezitím oloupejte šalotky, větší rozpulte, rozmarýn opláchněte a osušte. Po 45 minutách vyjměte pekáč z trouby a stehna obraťte. Je-li třeba mírně podlijte. Přidejte šalotky, rozmarýn a med a vraťte na 40 minut do trouby.

Poté vyzkoušejte, zda je maso dostatečně měkké. Pokud ne, pečte dalších 20 minut. Ke konci pečení poklici sundejte.

3) Připravte celerové pyré. Celer a brambory oloupejte a nakrájejte na kostičky. Dejte do vroucí osolené vody a vařte 20–25 minut, až změknou. Sceďte, ale asi 150 ml vody z vaření uschovejte. Celer a brambory rozmačkejte lisem na brambory do hrnce.

4) Současně ohřejte dohromady mléko a smetanu ke šlehání a horké vmíchejte do pyré. Je-li příliš husté, zřeďte trochu vody z vaření. Osolte, opepřete a přidejte špetku muškátového oříšku. Přiklopte a udržujte teplé.

5) Hotová kachní stehna servírujte se šalotkami na pyré, podlitá trochou vypečené šťávy.

Kachní stehna jsou opravdovou pochoutkou. A moc dobrá jsou i studená, protože maso je velmi křehké a voňavé. Takže nic nezkazíte, když jich uděláte víc. Do velkého pekáče se vám vejde 8 kusů.

Doba přípravy 70 minut

Náročnost 2

Lososové rilletky

(4 porce)

250 g filetu z lososa bez kůže, 150 ml rybího vývaru, 2 kuličky nového koření, 150 g uzeného lososa, 2 snítky estragonu, 1 lžička nastrouhané kůra z bio citronu, 75 g másla, 2–3 lžíce suchého bílého vermutu, sůl, pepř, chléb (nejlépe některý tmavší, kapary nebo kyselé okurky na ozdobu.

1) Lososa omyjte studenou vodou, osušte a popřípadě zbavte kostí. Filety nakrájejte na velké kusy. Vývar rozehřejte s novým kořením, vložte do něj nakrájenou rybu a asi 10 minut nechte přiklopené táhnout na mírném ohni.

2) Lososa vyjměte děrovanou naběračkou a tekutinu uschovejte. Nechte vychladnout a pak natrhejte na malé kousky.

2) Uzeného lososa nakrájejte nadrobno. Estragon opláchněte, osušte a nakrájejte nadrobno. Uzeného lososa, polovinu estragonu, 5 lžic vývaru, citronovou kůru a máslo nakrájené na lupínky přidejte k rybě a všechno promíchejte vidličkou.

3) Vmíchejte vermut (můžete ho nahradit dalšími dvěma lžícemi vývaru) a osolte a opepřete.

4) Chleba nakrájejte na plátky a opečte nasucho uprostřed trouby nebo na topinkovači. Potřete rybím rillettes, ozdobte kapary nebo okurkami.

Rillettes se dělá většinou z vepřového masa nebo z kachny, ale rybí pro vás může být velmi příjemným překvapením. A nemusí být jen na topinkách, můžete s ním udělat i jednohubky.

Doba přípravy 30 minut

Náročnost 1

Kohoutek na víně

(6 porcí)

1 větší kuře (nebo malý kohoutek), 250 g anglické slaniny, 6 malých cibulek, 40 g másla, 2 stroužky česneku, svazeček bylinek (petržel, tymián, bobkový list), sůl, pepř, 1 mrkev, kousek celeru, 50 ml koňaku, 700 ml červeného vína, 250 g žampionů, 40 g másla, 30 g mouky

1) Kuře rozdělte na porce a slaninu nakrájejte na podlouhlé kousky. Ty povařte 2 minuty ve vodě a osušte.

2) Oloupané cibulky zpěňte na směsi másla a oleje, přidejte slaninu a chvilku společně opékejte dozlatova.

3) Poté z nádoby slaninu s cibulkami vyjměte a dejte do ní osolené a opepřené kousky kuřete. Opečte dozlatova. Přidejte opečené cibulky se slaninou, česnek, mrkev nakrájenou na plátky, celer na kousky a bylinky.

4) Přilijte teplý koňak a krátce flambujte (zapalte a počkejte až alkohol vyhoří). Přilijte víno a přikryté duste na mírném ohni asi 1 a ½ hodiny. Před dokončením přidejte ještě žampiony pokrájené na kousky.

5) Nakonec maso s houbami vyndejte, nechte v teple a čistou šťávu zahustěte. Z másla a mouky vytvořte kuličku, přidejte do omáčky a 5 minut povařte.

6) Kuře zalijte šťávou a můžete podávat.

Kohout na víně je francouzská klasika. Bohužel u nás sehnat kohouta je téměř nemožné, ale s kuřetem to jde také. Jen vyberte kvalitní, nejlépe krmené kukuřicí. Hlavně musíte použít dobré a silné víno, třeba pinot noir, které dodá jídlu chuť a vůni.

Nezapomeňte, že víno se odpaří a v jídle zůstane jeho extrakt. A s nekvalitním vínem to žádný zázrak nebude.

Doba přípravy 120 minut

Náročnost 3

Lotrinský koláč

(6–8 porcí)

300 g hladké mouky, 6 vajec, 150 g másla, 200 g anglické slaniny, 125 g crème fraîche (můžete použít zakysanou smetanu, ale je kyselejší), 100 g výrazného sýra (gruyére, ementál, gouda) vcelku, špetka muškátového oříšku, mletý pepř, sůl

1) Do mísy prosejte mouku, přidejte změklé máslo a špetku soli a vypracujte hladké těsto. Zabalte je do fólie a nechte v lednici alespoň dvě hodiny odležet.

2) Poté těsto vyválejte a vložte do kulaté formy o průměru 30 centimetrů. Okraje začistěte a dno propíchejte vidličkou.

3) Překryjte pečícím papírem a na něj vysypte fazole. Tím dno zatížíte. Pečte v troubě vyhřáté na 180 °C asi 15 minut. Korpus vyndejte z trouby a odstraňte papír s fazolemi.

4) Slaninu nakrájejte na nudličky a nasucho opečte do zlatova. Můžete ji ještě dát okapat na kuchyňskou utěrku. Poté ji rovnoměrně rozprostřete na těsto a posypte nastrouhaným sýrem.

5) Zbylá vejce promíchejte s crème fraîche, přidejte špetku muškátového oříšku, pepř, sůl a nalijte do formy. Pečte ve vyhřáté troubě na 180 °C 20−25 minut.

Quiche lorraine pochází ze severovýchodní Francie z oblasti Lotrinska. Prý ho jako první upekl pekař v Nancy už v 16. století. Je-li to pravda, nevíme, ale dělá se s mírnými obměnami dodnes. Dá se jíst teplý i studený a poslouží vám jako chutná večeře i svačinka.

Doba přípravy 60 minut + chlazení těsta

Náročnost 2

Crème brûlée

(4 porce)

1 vanilkový lusk, 400 g smetany ke šlehání, 1 proužek kůry z bio pomeranče, 5 žloutků z větších vajec , 4–5 lžic krupicového cukru

1) Vanilkový lusk podélně rozřízněte a nožem vyškrabte dřeň. Smetanu ke šlehání s pomerančovou kůrou vanilkovým luskem a dření přiveďte do varu. Poté odstavte a nechte 10 minut odpočinout.

2) Žloutky utřete se 2 lžícemi cukru do pěny, přidejte k nim přecezenou smetanu a promíchejte. Směs nalijte do formiček nebo do šálků.

3) Troubu předehřejte na 120 °C. Formičky postavte do zapékací mísy a opatrně do ní nalijte tolik vody, aby dosahovala do dvou třetin formiček.

4) Mísu postavte na mřížku do středu trouby a krém pečte 45 minut. Formičky vyjměte z vody a nechte vychladnout. Poté dejte alespoň na 2 hodiny do chladničky.

5) Vychlazené formičky opět postavte do mísy s vodou, tentokrát studenou s kostkami ledu. Krém ve formičkách rovnoměrně posypte cukrem a pomocí cukrářské pistole zkaramelizujte (Dříve se k témuž účelu používala rozpálená kovová lžíce). Ihned podávejte. Ozdobit můžete jakýmkoliv ovocem, ale většinou se jí jen tak.

Crème brûlée se podává jako sladká tečka v mnoha domácnostech. Nezapomeňte při karamelizování opravdu dát formičky do ledu, protože právě tak vynikne chuťový kontrast mezi studeným krémem a chřupavou krustičkou.

Doba přípravy 30 minut

Náročnost 2

Foto: Shutterstock

Související články
2.4.2025
Zůstal vám doma tři dny starý chleba, který už se nikomu jíst nechce, ale vyhazovat ho je taky škoda? Možná by se dal ještě skvěle zužitkovat a zároveň byste si mohli pochutnat. Ceny pečiva vystřelily za poslední měsíce do výše, o níž se nám dřív ani nezdálo, a tak jsme připravili tipy, jak chléb využít do posledního krajíčku. Nápadů je více, tudíž se nám sem ani všechny nevejdou. Jednu radu si v
28.3.2025
Zvláště teď v zimě přijde teplé sousto po ránu vhod. Velmi snadno se o takovou snídani postarají vaflovače nebo topinkovače. Jen si musíte koupit ten správný přístroj. Především je třeba zvážit, pro kolik porcí teplou snídani připravovat. I mezi obyčejnými topinkovači a vaflovači je rozdíl v tom, kolik kousků umí najednou připravit. Pro pohodlí a rychlost jsou také důležité doplňkové funkce. J
27.3.2025
Máme je rádi už proto, že vyřeší večeři i pohoštění, a většinou nám i ušetří peníze. Navíc můžeme zpracovat spoustu surovin, které nám doma přebývají, a fantazii se meze nekladou. A pokud vás právě nic nenapadá, přinášíme trochu inspirace. Vajíčková 3 vejce, 1 lžička plnotučné hořčice, 4 lžíce másla, pažitka, sůl, pár kapek citronové šťávy, špetka cukru, sladká paprika, lžička olivového oleje 1
25.3.2025
Kozí sýr nemá jednu chuť ani texturu: Může být vyzrálý i sametově hladký, plísňový nebo pikantní, drobivý či přírodně jemný a snadno roztíratelný, stejně jako doladěný kořením. A seženete jeho různé druhy dnes téměř v každém supermarketu. Dokonce existuje řada kozích farem, které prodávají domácí kozí sýry i v bio kvalitě. Asi si ale řeknete, proč byste ho měli jíst. Protože je zdravý Kozí mlé
21.3.2025
Cibule není jenom přírodním elixírem pro léčbu neduhů, ale hlavně kuchyňská ingredience, bez které by jídlo nestálo za nic. Cibulačku a smažené cibulové kroužky asi všichni známe. Ale co zkusit cibulovou pizzu z listového těsta, cibulovou pomazánku nebo cibulový koláč? Smažené kroužky Potřebujete: 3 velké cibule, 1 lžíci solamylu, 6 lžic hladké mouky, 2 vejce, mletý pepř, 6 lžic piva, olej na s
reklama
Šikovné tipy
Nálada jako aprílové počasí: Co s tím?
Výkyvy naší psychiky nás někdy dokáží dostat na kolena. Jsme hádaví, protivní – prostě chvíli obloha bez jediného mráčku, chvíli zataženo s monzunovými dešti. Jak s tím žít? Náladovost nemusí být jen projevem labilní psychiky nebo špatné výchovy. Změny nálad mohou ukazovat i na fyzické potíže, nejčastěji hormonální, typicky provázejí premenstruační syndrom a menopauzu. Může […]
Lepicí váleček odstraní nejen chlupy
Původně byl sice určen pro majitele chlupatých domácích mazlíčků, aby jim pomohl zbavit oděv od chlupů, jenže tenhle šikovný pomocník umí víc než očistit kabát či sukni. Lepicí váleček stojí pár korun a určitě se vyplatí, když ho budete mít nejen doma ve skříni, ale i třeba v miniverzi v kabelce. Poradí si totiž s […]
Rozkvetlá kartička místo pugétu
Hodí se jako pozornost, ale i na výzdobu domova, když ji zarámujete. Navíc tak zužitkujete i drobné zbytky látek a galanterie. Potřebovat budete kus pevného kartonu, krepový papír, lepidlo a zmíněné zbytky látek, stužek či krajek. Předem je třeba také promyslet, zda obrázek bude zavěšený nebo instalovaný ve stolním rámečku, a podklad podle záměru upravit. […]
Dáte si kaki?
Určitě vás každý rok lákají ty zářivě oranžové plody, a kdo je už někdy zkusil, sáhne po nich, jen co se objeví. Pokud patříte mezi ty, kdo k tomu ještě nesebrali odvahu, je čas to napravit. Kde se vzalo? Pochází z jihovýchodní Asie, v Číně se prý pěstovalo už před 2000 lety a je plodem […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Laboratorní vs. přírodní diamanty
iluxus.cz
Laboratorní vs. přírodní diamanty
Diamanty vznikají v extrémních podmínkách hluboko pod povrchem Země po dobu miliard let, ale dnes je možné je vytvořit během několika týdnů v laboratoři. Syntetické diamanty, tzv. lab-growny, se preze
Kouzlo toaletního stolku
rezidenceonline.cz
Kouzlo toaletního stolku
Každá žena touží po prostoru, v němž se může alespoň chvíli věnovat pouze sama sobě. Takové místo nabízí toaletní stolek, tradiční nábytkový doplněk ložnic nebo šaten. Při výběru se řiďte nejenom praktičností, ale i vzhledem. Toaletní stolek bývá jednou z věcí, které si do bytu pořizujeme jako poslední. Přitom je ideálním řešením ve chvíli, kdy
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
skutecnepribehy.cz
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
Vždy jsem se líbila chlapům, ale po dvou porodech jsem se se svou figurou mohla rozloučit. Přibrala jsem a kila nechtěla jít dolů. Pak přišel do mého života Drex. Když jsem čekala první miminko, byla jsem nekonečně šťastná. Ale taky jsem si začala všímat toho, že pro chlapy jsem se stala neviditelnou. A to pro mě byl
Arciloupežníka přikovali k pryčně
historyplus.cz
Arciloupežníka přikovali k pryčně
„Peníze, nebo život!“ vykřikne bandita a bambitkou namíří na překupníka, vezoucího zboží na tržiště. Přepadený ani neprotestuje, s rukama nad hlavou sleze z kozlíku a prosí o život. Má štěstí. Vůdce loupežnické bandy, obávaný Jan Nepomuk Karásek, ho ušetří. Jen sebere, co se dá, a pak i se svými kumpány uhání pryč. Spravedlnosti ale přece
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
Nejlépe se pro tento recept hodí hříbky nebo lišky. Suroviny 4 lžíce másla 1 cibule 250 g čerstvých hub 200 ml smetany 2 lžíce hladké mouky 3 lžíce strouhaného parmazánu 500 g těstovin sů
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
epochanacestach.cz
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
Nenápadné místo v lese, v jehož centru je léčivý pramen Boží voda, pamatuje časy nebývalé slávy. Vydejte se s námi do někdejších proslulých lázní, kam lidé chodili za klidem i za zázraky! Pokud se vydáte z Mladé Boleslavi do Dobrovic, zpozorněte v úseku mezi obcemi Jemníky a Bojetice. Na úpatí zdejšího vrchu Chlum se totiž nachází pramen, který proslul jako
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
nasehvezdy.cz
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
Zase září štěstím, užívá si života. Iveta Lutovská (41) po boku přítele Vojty jen kvete. Dokonce to vypadá, že padne poslední překážka, aby vztah posunuli zase o něco dál! Ještě nedávno to vypadalo
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
epochalnisvet.cz
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
Jakmile se narodíme, začíná se údajně odvíjet pravidelný cyklus biorytmů, který bude oscilovat ustáleným způsobem celým naším životem.   Každý z našich dnů, všechny významné propady, které nejsou zaviněné zvenčí, i naše osobní úspěchy, vše má jasnou periodu: 23 dní trvá fyzický cyklus, 28 emoční a ten intelektuální je pro změnu 33denní. A kdo je schopný
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
enigmaplus.cz
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
Hrad Kašperk byl nejvýše položeným královským sídlem v České republice. Až do dnešních dnů zde zůstala brána a hlavní palác, sevřený dvěma mohutnými čtyřhrannými věžemi. [gallery ids="152430,152429
S kolagenem je kůže svěží
nejsemsama.cz
S kolagenem je kůže svěží
Bavíme se o základní bílkovině, která je stavebním kamenem naší pokožky. Co pro ni umí zajistit kolagen, nesvede nikdo jiný. Hlavně pevnost, pružnost a hydrataci. Zbystřit byste měla tehdy, když si všimnete čím dál větších známek stárnutí. Začíná to jemnými linkami kolem očí a rtů, pak nastoupí hlubší vrásky a nakonec pleť ztrácí plnost. To se hladina kolagenu v těle
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
21stoleti.cz
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
Na první pohled to může znít paradoxně – znečištění ovzduší, které je spojováno s celou řadou vážných zdravotních problémů, by mohlo mít i jeden nečekaný ochranný účinek. Nedávná studie naznačuje, že
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
epochaplus.cz
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale