Domů     Kdy stříhat stromy a keře?
Kdy stříhat stromy a keře?
9.11.2023

Některé se stříhají brzy na jaře, jiné za odkvětu, další, když se sebere úroda, a další zase na podzim.

Proč dřeviny vůbec řezat? Vždyť ani po lese nechodí žádný „zahradník“ s nůžkami a neusměrňuje jejich růst… V zahradě prostě platí jiná pravidla než v přírodě. Chcete se těšit vzrůstem, květy a plody, a to pokud možno každý rok znovu.

A právě v tom spočívá úloha správného řezu dřevin: udržuje keře a některé stromy ve stavu „věčného mládí“. Přirozeně se pak větví a pravidelně podle svého typu kvetou.

Stromům to udělá dobře

Strom, který je obtěžkaný větvemi, nemá možnost čerpat dostatek světla. A to je pro tvorbu pupenů i pro růst a vybarvení plodů naprosto nezbytné. Navíc se jim po sestřihu odlehčí o váhu odřezaných větví.

Na podzim ořezané ovocné stromy a některé okrasné keře navíc svou mízu odvádějí zpět do kořenů. Bez ořezu by dokonce mohly umřít.

Jaké typy řezu se provádějí

Ze stromů se prořezávají pouze ty ovocné. Ostatní řez nepotřebují. Možná je můžete jen malinko upravit, abyste prosvětlili příliš hustou korunu a odstranili poškozené větve. A keře? Tam se se zahradnickými nůžkami vyřádíte častěji:

* Hned po zasazení je to první řez.

* Výchovný řez, který je běžný u ovocných stromů, se u okrasných dřevin neprovádí.

* Jestliže máte keře staré a dlouho zahradnické nůžky neviděly, pak se pusťte do zmlazovacího řezu.

* Ovšem jestliže udržovací řez provádíte pravidelně a správně, pak je zmlazovací řez zbytečný.

* Prosvětlovací řez se bez ohledu na stáří dřeviny dělá každé dva roky. Odstraňujte celé větve nebo výhony. Zde nejde o podporu nových výhonů, ale o lepší prosvětlení vnitřku keře. Odstraňte také všechny větve, které se kříží.

* Při zpětném řezu odstraňujte horní části větve. Díky tomuto řezu se tvoří nové výhonky a keř také lépe nasazuje na květ.

A konkrétně?

Stálezelené dřeviny se nemusejí prořezávat prakticky vůbec. Nepotřebují žádný pravidelný udržovací řez. Přesto je dobře prohlédněte na začátku jara. Pryč bystě měli dát všechny napříč rostoucí nebo silně vyčnívající větve. A samozřejmě zmrzlé výhony.

Na opadavé stromy a keře si udělejte čas v době vegetačního klidu, tedy mezi podzimem a jarem. Nesmí ale mrznout, zmrzlá voda by mohla větve doslova roztrhat.

• Vhodnou dobou je předjaří. To už jasně poznáte, které větve zmrzly. A navíc už brzy začne proudit míza, která pomůže svými živinami rány zacelit.

• Výjimku představují stromy, které hodně „pláčou“ – to je javor, bříza, třešeň a jírovec. Pro ty je nejlepším časem k prořezu konec léta, nebo ještě lépe podzim, když jim opadají listy.

• V létě po odkvětu zase přijdou na řadu časně kvetoucí dřeviny. Kdybyste je prořezávali na jaře, přišli byste o již nasazená poupata.

• Kdykoli ale zpozorujete, že se na stromku či na keříku tvoří něco choroboplodného, ať je to cokoli, na žádná časová omezení se neohlížejte a větev nebo výhon odstraňte okamžitě a důkladně. Totéž platí pro zlomené i jen nalomené části výhonů.

Čím stromy a keře prořezávat

Základem kvalitního ošetření dřevin jsou vhodné nástroje. Nešikovně provedený řez tupými nůžkami může větev pohmoždit nebo roztrhnout. Rána po řezu se díky tomu může špatně hojit a usnadní to napadení škůdci nebo chorobami. Co byste měli mít k dispozici?

• V první řadě kvalitní zahradnické nůžky. Ty jednobřité s kovadlinkou oddělí čistě i silnější větve. Dvoubřitými nůžkami zase můžete pohodlně stříhat i v hustě rozvětvených větvích.

• Nůžky s dlouhou rukojetí vám umožní stříhat větve silné 2–4 centimetry.

• Na silnější větve už potřebujete pilku na stromy.

• K začišťování nebo vyhlazování ran se používá nůž se silnou a zakřivenou čepelí. Říká se mu žabka.

Tip Paní domu: Pravidelná a pečlivá údržba nástrojů nejen prodlužuje jejich životnost. Pomáhá i vám a dřevinám. Ostré čepele a listy pily a dobře naolejované klouby usnadňují přesný řez, čištění břitů po použití je zase prevencí proti přenosu chorob.

Pokud potřebujete odřezat větev, která je silnější než předloktí, použijte tuto metodu:

• Nejdříve ji začněte řezat zespod, a to asi do poloviny, ve vzdálenosti 20–30 centimetrů od kmene.

• Teprve druhý řez veďte shora dolů, a to o několik centimetrů vnějším směrem od kmene. Větev se asi v polovině řezu sama odlomí, ale jen k prvnímu řezu. Strom tak zůstane nezraněn.

• Teprve potom odřízněte zbylý pahýl přímo u kmene.

Rada pro nezkušené

Umět správně prořezávat stromy je docela věda. Proto jestli se na to necítíte a netroufáte, bez zardění si pořiďte odborníka. Je to mnohem lepší, než kdybyste svým stromkům neodborným řezem nevratně ublížili.

Zdroj: Praktická zahrada – Dobré rady zahrádkářům (nakladatelství Vašut)

Foto: Shutterstock

Související články
5.3.2025
Pro účel zimní výzdoby na konci zimy se skvěle hodí jinak méně oblíbené bramboříky s bílými květy. Doplnit se dají bílými svícemi, dojem ledu vytvoří metalické prvky a sklo, zejména pískované. Na slavnostní stůl I v lednu se slaví výročí a narozeniny, a bramboříky jsou skvělým tipem na květinovou výzdobu stolu. Aby byla stylová, můžete květináčky umístit do nepoužívaného porcelánového nádobí. P
24.2.2025
Málokterý solitér na zahradě dokáže tak suverénně opanovat prostor, určit mu charakter a atmosféru jako bonsaje. Nejen ty malé, kterým pobyt venku v teplých měsících prospěje, ale hlavně bonsaje zahradní. Od pokojových bonsají se ty zahradní liší nejen rozměry, které mohou dosahovat i několika metrů, ale také výběrem druhů. Kvůli hutnému růstu, nezbytnému pro střih a tvarování ve větších rozměr
20.2.2025
Pokud se vám nedaří doma s pokojovkami, je ještě jedna možnost, jak své rostlinky můžete zachránit. Zkuste je pěstovat bez použití zeminy. Tato metoda pěstování rostlin má jednu velkou výhodu – zatímco při tradičním způsobu musíte rostlinku zalévat každý druhý nebo třetí den, tady přijímá vodu stále. Namísto hlíny totiž rostliny „žijí“ pouze ve vodě a roztoku živin. A aby pěkně vzpřímeně stály, p
18.2.2025
Věděli jste, že čím je ptáček menší, tím více potřebuje energie, aby za chladných nocí neumrzl? Například sýkorka modřinka, která váží pouhých 10 gramů, spálí za mrazivé noci až 2 gramy svých tukových zásob, aby udržela tělíčko v teple? Na čem si pochutnají? Slunečnicová semínka – jsou bohatá na olej, ptákům chutnají a dodají jim rychle energii, kterou potřebují. Pěnkavy, strakapoudi a žluny,
5.2.2025
Na bonsaje čekají v domácnostech dvě hlavní nebezpečí – příliš mnoho vody v misce a první přezimování. Navíc nároky na zimní podmínky se mohou u ministromků podle druhu zásadně lišit. Největší chyby jako amatérští pěstitelé děláme u bonsají pokojových, naopak venkovní mívají lepší vyhlídky přežít zimu. Venku často pěstujeme jehličnany, u nichž automaticky předpokládáme, že si s mrazem poradí. C
reklama
Šikovné tipy
Lepicí váleček odstraní nejen chlupy
Původně byl sice určen pro majitele chlupatých domácích mazlíčků, aby jim pomohl zbavit oděv od chlupů, jenže tenhle šikovný pomocník umí víc než očistit kabát či sukni. Lepicí váleček stojí pár korun a určitě se vyplatí, když ho budete mít nejen doma ve skříni, ale i třeba v miniverzi v kabelce. Poradí si totiž s […]
Rozkvetlá kartička místo pugétu
Hodí se jako pozornost, ale i na výzdobu domova, když ji zarámujete. Navíc tak zužitkujete i drobné zbytky látek a galanterie. Potřebovat budete kus pevného kartonu, krepový papír, lepidlo a zmíněné zbytky látek, stužek či krajek. Předem je třeba také promyslet, zda obrázek bude zavěšený nebo instalovaný ve stolním rámečku, a podklad podle záměru upravit. […]
Dáte si kaki?
Určitě vás každý rok lákají ty zářivě oranžové plody, a kdo je už někdy zkusil, sáhne po nich, jen co se objeví. Pokud patříte mezi ty, kdo k tomu ještě nesebrali odvahu, je čas to napravit. Kde se vzalo? Pochází z jihovýchodní Asie, v Číně se prý pěstovalo už před 2000 lety a je plodem […]
Vyměnit zámek dokážete sami
Nedělá se to sice často, ale důvodů k výměně může být víc, například když někdo z rodiny ztratí klíče, když jste se nastěhovali do nového bytu, nebo když chcete lepší zabezpečení. Navíc výměna zámku profesionálem není nejlevnější. A i když se vám to bude zdát složité, krásně to zvládnete sami a ušetříte. Vlastně budete potřebovat […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
epochaplus.cz
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
Velryby nenabízí jen fascinující podívanou, gejzíry a zpěv. Taky kadí a fungují jako mořská kamionová doprava, převážející živiny potřebné pro život. Třeba fosfor. Bez fosforu se neobejde žádný živý organismus. Tvoří kostru molekuly DNA a je také součástí adenosintrifosfátu (ATP), nuleotidu, který buňce slouží jako palivo pro chemické reakce. Potřebujeme ho, aby kosti byly pevné,
Orientální palác uprostřed pouště
rezidenceonline.cz
Orientální palác uprostřed pouště
Její ladné křivky, uspořádání i barevnost vykazují charakteristiky exotické marocké architektury. Rezidence plná kleneb, kupolí, okouzlujících nádvoří, zahrad a extravagantní dekorativnosti dýchá tajemnou krásou, za níž stojí mimo jiné i zruční autentičtí řemeslníci. Casbah Cove je zosobněným snem chicagského realitního investora, který je sám horlivým amatérským dekoratérem. Poté, co našel vhodný pozemek pro svůj projekt,
Máte podlitiny po každém bouchnutí? Špatná srážlivost krve je vždy varovným signálem
epochalnisvet.cz
Máte podlitiny po každém bouchnutí? Špatná srážlivost krve je vždy varovným signálem
Zatímco zdravý člověk může bez zdravotních následků ztratit až 15 % své krve, někteří lidé tuto schopnost nemají. Nemusí se vždy jednat o vrozený problém, jako například u hemofilie. Zvýšená krvácivost se může rozvinout během života a poukazovat na jiné zdravotní problémy. Přitom krevní srážlivost, zdokonalovaná evolucí po miliony let, je klíčová pro přežití
Charles Leclerc: nový ambasador značky Chivas Regal
iluxus.cz
Charles Leclerc: nový ambasador značky Chivas Regal
Chivas Regal, ikona skotské whisky, navazuje globální spolupráci s Charlesem Leclercem – jezdcem Formule 1 a jednou z nejvýraznějších osobností týmu Scuderia Ferrari. Spojuje je vášeň pro mistrovst
Citronová rýže s kešu ořechy
nejsemsama.cz
Citronová rýže s kešu ořechy
Rýži na indický způsob podávejte samotnou či jako přílohu k masu. Ingredience: 150 g basmati rýže 1 citron 1 lžíce olivového oleje máslo 1 menší chilli paprička 1 lžička kurkumy ½ lžičky římského kmínu 30 g kešu oříšků ½ granátového jablka sůl hrst čerstvé koriandrové natě Postup: Rýži propláchněte a uvařte podle návodu v osolené
Koněpruské jeskyně a javoříčští netopýři už se probouzí
epochanacestach.cz
Koněpruské jeskyně a javoříčští netopýři už se probouzí
Hlavní sezóna zpřístupněných jeskyní sice začne až další víkend, ale už tuto sobotu 29. března 2025 zvou Koněpruské jeskyně na Berounsku na Jarní probouzení domu přírody Českého krasu. Javoříčské jeskyně na Olomoucku zase v sobotu chystají oblíbené Probouzení netopýrů. Program Zahájení sezóny v Koněpruských jeskyních na Zlatém koni v Českém krasu je naplánován v sobotu od 9:00
Kramár Přišel o velké peníze. Zpět je asi nedostane
nasehvezdy.cz
Kramár Přišel o velké peníze. Zpět je asi nedostane
Chtěl si zajistit bezstarostná tzv. stará kolena. Většinu svých peněz, více než třináct milionů korun, proto vložil do investičních fondů. Místo šestiprocentního úroku, který očekával a který mu neb
Zapečené žampiony se sýrem
tisicereceptu.cz
Zapečené žampiony se sýrem
A čím žampiony naplníte? Vepřovým masem s trochou voňavé majoránky a tymiánu. Surovina 250 g vepřového mletého masa 1 žlutá cibule 1/2 lžičky sušeného tymiánu 1/2 lžičky sušené majoránky 3 ž
Česká metoda na odhalení rakoviny slinivky získala americký patent
21stoleti.cz
Česká metoda na odhalení rakoviny slinivky získala americký patent
Zhoubné nádory slinivky břišní patří mezi nejagresivnější nádorová onemocnění, a to zejména kvůli jejich pozdní diagnostice. To by mohl do budoucna změnit jednoduchý test z krve, který by onemocnění o
Miranda Barbour: Kdo vedl ruku americké vražedkyně?
enigmaplus.cz
Miranda Barbour: Kdo vedl ruku americké vražedkyně?
V soudní síni je mrazivé ticho. Pohledy všech přítomných se upínají na teprve devatenáctiletou ženu oblečenou do vězeňského oblečení. „Říkám vám, že ubodán být neměl. Můj manžel ho měl pouze uškrtit,“
Nejdříve jsem běžela do kostela!
skutecnepribehy.cz
Nejdříve jsem běžela do kostela!
Byla to potvora. Svedla mého muže a neváhala k tomu použít kouzla a čáry. Musela jsem jí oplatit stejnou mincí, aby byl Venca zase jen můj! Od první chvíle, kdy jsem tu ženskou viděla, mi bylo jasné, co je zač. Přistěhovala se do našeho sousedství původně s partnerem. Byl to takový neduživý chudáček, nemluva, kterého měla místo psa. Jen
Válka o španělské dědictví: Boje krutě zasáhly i Moravu
historyplus.cz
Válka o španělské dědictví: Boje krutě zasáhly i Moravu
Při drancování Vsetína ukradli, co mohli, skoro celé město vypálili a povraždili stovky jeho obyvatel! Kurucům to ale nestačí. Potřebují další proviant, hledat ho chtějí ve Strážnici. Moravská zemská milice, posílená o císařské jednotky, však jejich plány překazí. Smrtí bezdětného krále Karla II. (*1661) v listopadu 1700 osiřel španělský trůn. Zájem o něj projeví rakouští