Už jste o něm určitě slyšeli. Jen si to vůbec nedovedete představit. Vždyť vaše práce i život vás baví, jste plni elánu, a najednou cítíte, že je něco jinak.
Cítíte se neustále unavení, jakoby bez života. Ze začátku to přikládáte přemíře úkolů a starostí. Ale změna nepřichází, ani když si odpočinete. Může jít právě o syndrom vyhoření.
A pozor, nemusí se týkat jen lidí nad čtyřicet a převážně žen, jak se dříve předpokládalo, postihnout může i lidi mladé.
Nová nemoc
Pojem „syndrom vyhoření“ naše babičky neznaly. Ani nemohly, protože poprvé byl jako burn-out popsán v roce 1974 americkým psychoanalytikem Herbertem Freudenbergem. Teprve nedávno, v roce 2019, pak byl světovou zdravotnickou organizací zapsán jako nemoc.
Problém je, že se často zaměňuje za deprese či úzkostná onemocnění, které se projevují podobně. Jeho záludnost je v tom, že se neobjeví najednou, takže zpočátku je těžké ho rozpoznat. Přichází totiž po jednotlivých fázích.
1) Jste nadšení a podáváte v práci vysoký výkon. Někdy kvůli tomu ale zanedbáváte osobní život.
2) Přichází vystřízlivění, pocit nedocenění, ale i pochybností o svých kvalitách. Najednou nic nestíháte tak, jak byste měli. Máte i konflikty s kolegy i vedením. Práce se stává nutným zlem, pouhým prostředkem k vydělání peněz.
3) Přichází otupělost, vyčerpání. Někdy i pocit sociálního vyloučení či rodinné problémy. Nechce se vám dělat vůbec nic. Dráždí vás i přítomnost lidí. Jste unavení a zklamaní.
Naučte se rozeznávat příznaky
Mohou být fyzické i emocionální. A je jich celá spousta. Vyjmenujeme jen některé, které by vás měly varovat.
Fyzické
Cítíte se většinu času unavení a vyčerpaní.
Máte sníženou imunitu, takže často onemocníte.
Ztrácíte chuť k jídlu, hubnete.
Trpíte bolestmi hlavy.
Nemůžete spát.
Emocionální
Máte pocit, že jste selhali, a pochybujete o sobě.
Trpíte pocity osamělosti.
Začínáte být cyničtí a ke všemu negativní.
Chybí vám motivace.
Kdo je ohrožen?
Dá se říci, že kdokoliv. Nejvíce ti, kteří mají zodpovědné povolání nebo musí komunikovat s mnoha lidmi. Ale kupodivu i lidé, kteří vykonávají stereotypní práci. Takže paleta může být opravdu široká.
Třeba pečovatelé v sociálních službách, lékaři a zdravotní sestry, učitelé, ale i prodavači, řidiči MHD, tovární dělníci. Rozhodnout mohou i povahové vlastnosti.
Ohroženi jsou třeba workoholici, nebo lidé, kteří se snadno pro něco nadchnou, a když zjistí, že to nejde přesně podle jejich představ, rychle je elán opustí. V ohrožení jsou i ti, kteří si myslí, že oni všechno zvládnou nejlépe a neumí práci předat ostatním. Problémy mají i lidé, kteří si neumějí zorganizovat čas.
Chraňte se
Když už dojde k poslední fázi vyhoření, je obtížné s tím něco dělat. Právě proto vsaďte na prevenci. Může vás ochránit, i když trochu problémem je, že opatření budete muset dodržovat dlouhodobě.
Naučte se odpočívat
S tím souvisí také umění říkat ne. Nežijte jen svou prací. Odpočinek volte samozřejmě podle toho, co vám vyhovuje. Možností je spousta. Od pobytu v přírodě po jakékoliv koníčky. Hlavně nedovolte, aby vám práce zabrala všechen čas.
Relaxujte
Zkuste jógu, meditaci a hluboké dýchání, které vyvolávají stav klidu, jenž je opakem stresové reakce.
Přestaňte se stýkat s negativními lidmi
Ti vám spolehlivě ubližují. Když to z nějakých důvodů nejde, třeba protože jde o vašeho šéfa, pokuste se omezit dobu, kterou spolu strávíte, a řešte pouze věci pracovní.
Mluvte s přáteli
Otevřete se blízkým i rodině. Možná budete překvapeni, že jsou ochotni vám naslouchat. Ale nejde jen o to, abyste se vypovídali. Snažte se udělat vše pro to, aby byl společně strávený čas co nejpříjemnější.
Přemýšlejte o svých snech
Zanedbáváte něco, co vás těší a dělá vás šťastnými? Pak je na čase zpomalit a ten čas si najít.
Odpojte se
Všichni jsme v zajetí nejrůznějších technologií. A všichni víme, že to není dobře. Nastavte si čas, kdy se odpojíte. Odložte notebook, vypněte telefon a přestaňte prohlížet e-maily a sociální média.
Tvořte
Probuďte svou kreativitu. Zkuste něco nového, vymyslete nějaký zábavný projekt pro ostatní, nebo zkuste něco, po čem jste dlouho toužili, ale netroufali si. Můžete malovat, fotit nebo cokoliv vyrábět z různých materiálů. Důležité je, aby tahle činnost neměla nic společného s vaším zaměstnáním.
Spěte
Dopřejte si spoustu spánku. Pocit únavy může zhoršit váš stav a hrozí, že v krizovějších situacích nebudete schopni racionálně myslet ani jednat s chladnou hlavou.
Nebojte se vyhledat lékaře
Když cítíte, že si sami neporadíte, že postrádáte smysl jakékoliv činnosti, máte problémy s lidmi, nespíte a cítíte se naprosto vyčerpáni, na nic nečekejte. Nápovědou vám mohou být odpovědi na následující otázky.
Hrozí vám vyhoření?
Nebaví vás práce a jste z ní zklamáni?
Netěší vás vlastní úspěchy?
Slouží vám jídlo, drogy nebo alkohol k tomu, abyste se cítili lépe?
Máte problém se spaním?
Trápí vás nevysvětlitelné bolesti hlavy, problémy se zažíváním nebo jiné fyzické potíže?
Stáváte se cynickými nebo velmi kritickými?
Jste podráždění a netrpěliví vůči spolupracovníkům, zákazníkům nebo klientům?
Chybí vám energie?
Špatně se soustředíte?
Pokud jste na některou otázku odpověděli kladně, opravdu vám syndrom vyhoření hrozit může.
Foto: Shutterstock