Říká se, že jde o českou specialitu a opravdu jich umíme spoustu. Ale knedlíky vaří i naši sousedé. Takže, jestli stále děláte ty své osvědčené, co to takhle zkusit jinak? Možná si některý recept vyberete.
ČECHY A MORAVA
Chlupaté (bosáky)
750 g brambor, 1 vejce, 250 g hladké mouky, sůl
1) Nejdřív dejte vařit vodu, protože s bramborovým těstem se musí pracovat rychle, aby nezřídlo. Brambory oloupejte a nastrouhejte najemno. Vymačkejte z nich tekutinu, nejlépe to jde v cedníku.
2) Potom vložte do mísy, osolte, rozklepněte k nim vejce a promíchejte. Pak do hmoty postupně zapracujte tolik mouky, aby vzniklo tuhé těsto, o něco hustší než na bramboráky.
3) Pomocí namočené lžíce vytvořte šišky a opatrně je sázejte do hrnce s mírně vařící osolenou vodou. Počkejte, až knedlíky vyplavou a zvyšte plamen. Vařte doměkka zhruba deset až patnáct minut. Přesný čas závisí na velikosti.
Tip: V našich zemích se většinou jedí se zelím nebo se špenátem, ale stačí je posypat smaženou cibulkou.
Karlovarský
6 rohlíků (den předem je nakrájejte na kostičky a nechte proschnout), 3 vejce
200 ml mléka, 15 lístků hladkolisté petrželky, 60 g másla, ½ lžičky soli, špetka muškátového květu, 1 lžička oleje
1) V misce rozšlehejte mléko, žloutky, polovinu soli, muškátový květ a rozpuštěné máslo. Přidejte pečivo, promíchejte a nechte 5 minut nasáknout.
2) Petrželku nasekejte nahrubo a z bílků se špetkou soli ušlehejte hodně pevný sníh. Čím studenější bílky použijete, tím kvalitnější sníh do knedlíků vyšleháte. Nasáklé rohlíky, petrželku a sníh krátce promíchejte.
4) Na pracovní desku položte potravinovou fólii a uprostřed vymažte olejem. Na pomazanou část dejte polovinu knedlíkového těsta, fólii přehněte a zabalte, jako kdybyste balili velký bonbon. Pokud by se uvnitř fólie nahromadil vzduch, propíchněte ji. Stejně postupujte i s druhou polovinou těsta.
5) Válečky vložte do vroucí vody a vařte asi 25 minut. Hotový knedlík vybalte z fólie a nechte 3 minuty odpočinout. Poté nakrájejte na plátky.
Tip: Pokud nemáte důvěru k fólii, můžete knedlík udělat postaru v utěrce nebo ubrousku, ale vyberte lněné, protože se těsto bude méně lepit než k bavlně.
Plněné uzeným
400 g uzeného masa, 1 lžíce sádla, 1 cibule, 750 g brambor uvařených ve slupce, 250 g hrubé mouky, 100 g dětské krupičky, 1 velké vejce, sůl
1) Najemno nakrájenou cibuli osmažte na sádle spolu s uzeným masem nakrájeným na malé kostičky. Nechte vychladnout.
2) Vychladlé brambory uvařené ve slupce oloupejte a nastrouhejte na jemném struhadle přímo na vál.
3) Přidejte mouku, krupičku, vejce a sůl. Rychle těsto rychle zpracujte, protože jinak začne řídnout.
4) Rukama vyválejte váleček a rozkrájejte na stejně velké kousky, ze kterých vytvarujte placky. Na každou dejte přiměřené množství osmaženého uzeného masa s cibulkou. Uzavřete a vytvořte kulaté knedlíky.
5) Vkládejte je do vroucí vody a vařte 10–15 minut podle velikosti.
Tip: Když maso pokrájíte na kousky knedlíky na řezu krásně vypadají a mají i lepší chuť, než když maso rozemelete.
NĚMECKO
Bavorské bramborové
1 kg brambor, 250 g bramborové moučky (solamylu), 1 vejce
1) Brambory oloupejte a dejte do hrnce s vodou uvařit do měkka. Sceďte a nechte chvilku zchladnout.
2) Poté je prolisujte a dejte do větší mísy. Přidejte vejce a moučku a vypracujte těsto.
3) Z hotového těsta vytvořte koule o průměru 6-7 cm a dejte na 15-20 minut vařit do osolené vody.
Tip: Bavorské bramborové knedlíky jsou jiné než ty české, budou vám připadat lepivější, ale používají se jako příloha k obdobným pokrmům.
Chlebové
500 g hrubé mouky, 3 krajíce tmavého chleba, 200 ml mléka, sůl, 30 gramů droždí
1 vejce, špetka cukru ml
1) Mouku prosejte, vytvořte v ní důlek, do něj rozdrobte droždí, posypte cukrem, zalijte vlažným mlékem (asi třetinou) a nechte vzejít kvásek.
2) Pak přidejte ostatní suroviny a na kostičky nakrájený chléb, z něhož jste odkrájeli kůrky.
3) Nechte v teple vykynout, pak tvořte koule, které po dalším vykynutí (10 min) vařte na napařovači potřeném olejem 15-20 minut podle velikosti.
4) Hotové knedlíky vyjměte a propíchněte, aby se nesrazily.
Tip: Chutnají jinak, než ty s houskou, a hodí se k různým omáčkám, třeba k houbové.
RAKOUSKO
Tyrolské špekové
350-400 g rohlíků, 200 ml mléka, 4 vejce, 100 g slaniny, 100 g uzené klobásy, 20 g másla, 1 cibule, 1 lžička petrželky a pažitky (jemně nasekané), sůl, muškátový oříšek, 80 g hrubé mouky
1) Na kostičky nakrájené rohlíky smíchejte s mlékem a vejci a nechte v přikryté míse 20 až 30 minut odpočinout.
2) Na malé kousky nakrájenou slaninu a klobásu spolu s cibulí, petrželkou a pažitkou opečte v rozpuštěném másle. Přidejte sůl a mletý muškátový oříšek. Posypte moukou a vše smíchejte dohromady a uhněťte v těsto.
3) Navlhčenýma rukama tvarujte kulaté knedlíky. Na zkoušku jeden vložte do slané vody vařte cca 15 minut. Hotový knedlík by měl být na povrchu hladký a uvnitř drobivý. Pokud je příliš měkký, přidejte ještě trochu mouky a vytvarujte. Teprve až je hmota dostatečně soudržná, uvařte zbývající knedlíky.
Tip: Podávat můžete se zelím, ale v Tyrolsku je velmi často servírují v hovězím vývaru nebo ke guláši.
ITÁLIE
Špenátové se sýrem
250 g listového špenátu, 1 ½ hrnku strouhanky, 1 hrnek nastrouhaného parmezánu, ½ hrnku ricotty, 1 vejce, 200 g sýra taleggio (můžete použít blaťácké zlato), lžíce olivového oleje, mouka na poprášení, sůl
1) Lístky špenátu vsypte do vařicí vody a nechte je 1 až 2 minuty zavadnout, sceďte je a ihned ponořte do studené, aby si zachovaly barvu.
2) Pak z nich vymačkejte vodu a nasekejte je nadrobno.
3) Ve velké míse promíchejte nasekaný špenát s trochou soli, strouhankou, parmazánem, ricottou, 1 lžící olivového oleje a vejcem, až vznikne vláčné těsto.
4) Udělejte asi 14 kuliček, každou v dlani zploštěte, posypte 2 lžičkami nastrouhaného sýra a zabalte do kulatého knedlíku.
5) Knedlíky položte na moukou poprášený pečicí papír, položený na plechu a dejte na 45 minut do mrazáku.
6) Poté je vkládejte do osolené vroucí vody a vařte asi 5 až 7 minut, až vyplavou na povrch.
Tip: Italové je podávají s omáčkou z balzamikového octa, kterou vytvoří tak, že na pánev dají 3 lžíce másla, pár lístků šalvěje, trochu vody z knedlíků, 2 lžíce balzamika a svaří do zhoustnutí. Můžete je ale servírovat i k opečené šunce nebo uzenému masu. Nezapomeňte je posypat parmazánem.
Foto: Shutterstock