Domů     Dozrál čas na třešně a višně
Dozrál čas na třešně a višně
10.7.2023

Jsou malé, červené, sladké, šťavnaté, velmi oblíbené a nejsou to jahody… Samozřejmě že je řeč o třešních. O ovoci, které si čerstvé můžete vychutnat pouze 2 měsíce v roce.

Kdo má zahradu a na ní alespoň jeden třešňový strom, má vyhráno. Protože ta úplně nejchutnější třešeň je právě čerstvě utržená ze stromu. Jen pozor, u jedné zcela určitě nezůstanete, ale pokud jich sníte hodně, následkem může být břichobol.

I když „svůj“ strom nemáte, nic se neděje. Čerstvé třešně seženete na trhu i v obchodě. Nebo vám je nabídne nějaký známý, soused, který je má na chatě, příbuzný, kolega v práci… Protože když začnou plodit, jako kdyby se s nimi pytel roztrhl.

Je jich vždy nadbytek. Přijímejte tyto šťavnaté plody v jakémkoli množství, jsou totiž obrovským pokladem pro vaši kuchyni i pro vaše zdraví.

Sladké, ale dietní

Jen nakrátko se zastavíme u zdravotních benefitů třešní a pak se hned pustíme do kulinářského čarování. Vedle vitaminů B, A, C a E obsahují třešně minerální látky, především draslík, hořčík, zinek, vápník, jód, železo a fosfor.

Svou červenou barvu získaly díky antokanům, látkám, které chrání naše cévy a srdce. Pokud máte nadváhu, hned si tyhle malé nenápadné sladké kuličky zařaďte do svého jídelníčku. Dokážou na sebe vázat toxiny, které se pak lépe vylučují z těla.

Navíc snižují vstřebávání tuků. Samy o sobě obsahují 0 procent tuků, zato hodně vlákniny, a to rozpustné i nerozpustné, a jsou tvořeny z 80–90 procent vodou. Tak bychom mohli pokračovat dál… Ale pojďme už s nimi raději do kuchyně.

Neprávem opomíjené

Když je řeč o třešních, je třeba zmínit i jejich příbuzné – višně. Jejich navinulá, kyselá chuť jim otevírá cestu k zavařování. Vánoční linecké pečivo mnoho hospodyněk slepuje jedině višňovým džemem. Skvělé jsou i ve sladkých dezertech.

Přednost jim dejte i při výrobě šťávy nebo likéru. A naprosto famózní jsou v kombinaci s čokoládou. „Opilé“ višně v čokoládě si koneckonců můžete připravit i doma.

Opilé višně v čokoládě

Odpeckované višně naskládejte do sklenice, prosypte je cukrem a zalijte rumem. Musí být zcela ponořené. Láhev pořádně uzavřete a nechte asi 6 týdnů v chladu a temnu. Občas protřepejte. Tak jste získali základ.

Teď už jen stačí rozpustit kvalitní vysokoprocentní čokoládu, nalít ji do formiček na pralinky dříve, než ztuhne, přidat do každé pralinky 1 naloženou višni a je hotovo.

Šťáva, džem, likér

Když si třešně nebo višně přinesete domů a nebudete je hned zpracovávat, neoplachujte je a určitě jim ponechte stonky. Tak si je můžete v lednici uchovat až 7 dnů (višně jen pět).

Pamatujte však, že podléhají rychlé zkáze, a proto je nenechte zahálet moc dlouho.

* Když to nepůjde jinak, odpeckujte je, zbavte stonků a zamrazte. Naskládejte si je na tác po jedné, nechte zmrazit a teprve potom je sesypte do mrazicího sáčku nebo uzavíratelného boxu.

* Na višňový džem potřebujete na 1,5 kg odpeckovaných višní, 2 vanilkové lusky a balíček želírovacího cukru. Vše vložte do hrnce (lusky rozřízněte a vyjměte pouze vnitřek) a za stálého míchání přiveďte k varu. Povařte alespoň 5 minut.

Poté vyjměte lusky a džem plňte do připravených sklenic, které uzavřete víčkem, obraťte dnem vzhůru a nechte na víčkách vystydnout.

* Z čerstvých plodů si připravte šťávu. Odpeckované třešně propláchněte, vložte do hrnce, rozmačkejte, přidejte k nim na 1 kg ovoce asi 1-2 lžičky kyseliny citronové a nechte asi 24 hodin odležet, až plody pustí šťávu.

Poté je propasírujte do čisté nádoby, přidejte na 1 litr šťávy asi 1,5 kg cukru krystalu a zahřejte asi na 60 °C. Počkejte, až se cukr rozpustí (za občasného promíchání), pak slijte do lahví. Uschovávejte v ledničce. Šťáva je určena k rychlé spotřebě.

* Domácí cherry likér je delikatesou. Připravte si 1 kg odpeckovaných višní, láhev vodky, podle chuti asi 300-400 g cukru a třílitrovou nádobu se širokým hrdlem a uzavíratelným víčkem.

Omyté višně skládejte do sklenice a každou vrstvu zasypte 3–4cm vrstvou cukru. Horní vrstvu by měl tvořit cukr. Naplněnou nádobu zalijte vodkou až po okraj a pořádně ji utěsněte víkem. Uložte ji na tmavém místě s pokojovou teplotou.

Jednou za 2–3 dny nádobu protřepejte. Nechte takto odpočívat 60 dnů. Hotový likér přeceďte do lahví a plody přendejte do sklenic a dále zužitkujte.

Sladké pečení

Ať máte čerstvé ovoce, kompotované, naložené v alkoholu nebo zmrazené, můžete ho využít na sladké pečení. Bublaninu není třeba připomínat, patří k nejoblíbenějším dezertům.

Možná ale neznáte jiný fantastický moučník – někdy nazývaný Třešňová plástev (to proto, že se opravdu po rozkrojení podobá medovým plástvím), jindy se mu říká Třešňová pyramida (protože si ho můžete připravit ve tvaru pyramidy). Je to neskutečná dobrota a co víc, je jednoduchý a potřebujete jen pár surovin.

Třešňová pyramida

Na těsto si připravte:

400 g hladké mouky a po 190 g změklého másla, hnědého cukru a zakysané smetany * žloutek na potření těsta a mouku na vál

Na krém:

500 g zakysané smetany * 90 g cukru moučky * 1 vanilinový cukr (10 g)

K tomu budete potřebovat:

Asi 750 g odpeckovaných třešní nebo višní (mohou být i kompotované, ale pak musí být odkapané) a 1 tabulku hořké čokolády

Postup:

1) V robotu zpracujte těsto a nechte ho 30 minut odpočinout v chladničce. Pak ho rozdělte na 15 stejných dílů, které rozválejte na obdélníky o rozměrech 21 x 7 cm.

2) Na každý obdélník vyskládejte do řady třešně/višně a pak těsto srolujte do válečku (ovoce zůstane uvnitř). Válečky naskládejte na plech vyložený pečicím papírem a každý potřete pomocí mašlovačky rozšlehaným žloutkem.

3) Pečte v předehřáté troubě přibližně 15 minut při 180 °C. Nechte pořádně vychladnout.

4) Mezitím si připravte krém – smíchejte zakysanou smetanu s oběma cukry do hladké hmoty.

5) Na tác naskládejte 5 upečených ruliček, naneste na ně vrstvu krému. Na to dejte 4 další ruličky a naneste další vrstvu krému. Následují tři, dvě a nakonec 1 rulička, vždy mezi řadami dejte krém. Vznikla vám pyramida, kterou celou pokryjte zbytkem krému.

6) Nakonec povrch moučníku bohatě posypte nastrouhanou čokoládou. Před podáváním nechte pořádně vychladit, nejlépe přes noc.

Tip Paní domu: Můžete použít i listové těsto, na posyp přidat k čokoládě pražené plátky mandlí a moučník vrstvit do formy na srnčí hřbet.
Tip Paní domu: Můžete použít i listové těsto, na posyp přidat k čokoládě pražené plátky mandlí a moučník vrstvit do formy na srnčí hřbet.

Clafoutis

Tento letní dezert je typický pro francouzskou kuchyni a je zajímavou variantou naší bublaniny. Připravujte ho z tmavých odrůd třešní. Ty se naskládají do nízké dortové formy nebo do zapékací mísy, pokapou třešňovicí a zalijí palačinkovým těstem.

Dbejte, aby bylo těsto řídké, jinak bude chutnat jako bublanina. Pečte 30–45 minut při teplotě okolo 180 °C. Uvnitř musí těsto zůstat vláčné. Hotový clafoutis se podává teplý a pocukrovaný, můžete ho dozdobit i šlehačkou.

Tip Paní domu: Do těsta přidejte vanilkový cukr a moučník pečte zprudka, aby zkaramelizoval. Získá ještě lepší chuť.

Třešňovo-višňový závin se tomu klasickému jablečnému hodně podobá, však také recept můžete použít stejný. Chuťově je ale ten třešňovo-višňový výraznější. A nezapomeňte, že i do něj patří poctivá dávka ořechů.
Třešňovo-višňový závin se tomu klasickému jablečnému hodně podobá, však také recept můžete použít stejný. Chuťově je ale ten třešňovo-višňový výraznější. A nezapomeňte, že i do něj patří poctivá dávka ořechů.

Nepečené dobroty

Třešňová panna cota

Tento úžasný letní dezert si prostě zamilujete.

Připravte si:

1 ½ lžičky mleté želatiny * 2 vanilkové lusky * 2 šálky smetany ke šlehání * 1 ¼ šálku řeckého jogurtu * ½ šálku cukru * 2 šálky čerstvých odpeckovaných třešní * podle zralosti třešní 1/8 – 1/4 šálku cukru * proužek citronové kůry z bio citronu * 1 lžíci citronové šťávy *

1) Do misky vložte želatinu a zalijte ji 2 lžícemi vody. Nechte asi 15 minut, až želatina změkne.

2) Mezitím v míse ušlehejte 1 šálek smetany ke šlehání s jogurtem.

3) Na sporák dejte do kastrůlku 1 šálek smetany ke šlehání, cukr a vnitřek 1 a ½ vanilkových lusků. Za stálého míchání nechte cukr rozpustit. Pak odstraňte z plotny.

4) Přidejte k ještě teplé směsi želatinu a nechte ji za stálého míchání rozpustit. Pak vše nalijte do mísy se smetanou a jogurtem.

5) Směs rozdělte do skleniček a nechte vychladnout, nejlépe přes noc.

6) Třešně dejte do kastrůlku, přidejte zbylou polovinu vanilkového lusku (jen vnitřek), cukr podle potřeby, citronovou kůru i šťávu a přiveďte k varu. Můžete přidat podle potřeby kapku vody. Vařte za občasného míchání, dokud směs nezhoustne (asi 15 minut). Citronovou kůru vyjměte a směs nechte vychladnout.

7) Těsně před servírováním přidejte třešňovou hmotu do sklenice ke smetanové hmotě. Můžete dozdobit snítkou máty a podávejte vychlazené.

S masem…

Steaky s čerstvou višňovou omáčkou

Toto letní jídlo vás ohromí. Tajemství receptu spočívá v mase. Steaky by neměly být příliš tenké (krájejte je vysoké „na dva prsty“) a před samotnou úpravou je nechte asi půl hodiny odležet při pokojové teplotě.

Připravte si:

Na 2 steaky: 2 lžičky soli * 1 lžičku černého pepře * 1 lžíci oleje * 2 lžíce másla * 2 stroužky česneku * 4 snítky čerstvého rozmarýnu

Na višňovou omáčku: 1 lžíce másla * 1 šalotku * 2 lžičky čerstvého tymiánu * 2 šálky čerstvých višní * ½ šálku suchého červeného vína * 3 lžíce balzamikového octa * 1 lžíci medu * 1 lžíci dijonské hořčice * sůl a pepř na dochucení

1) Steaky osolte a opepřete po obou stranách, pak je vložte na rozpálenou pánev s rozehřátým olejem. Opékejte je asi 3 minuty z každé strany, až se na obou stranách vytvoří tmavě hnědá krusta.

Snižte teplotu a přidejte na pánev máslo, prolisovaný česnek a tymián. Ještě chvíli je opékejte a přitom podlévejte lžící maso máslovým výpekem. Poté vyjměte z pánve a odložte na talíř.

2) Připravte si višňovou omáčku. Použijte stejnou pánev, neomývejte ji, pouze vyjměte snítky tymiánu. Přidejte máslo a šalotku nakrájenou nadrobno a vařte, až začne šalotka měknout. Přidejte nasekaný tymián a višně a za stálého míchání vařte ještě asi 5 minut.

3) Když začnou višně měknout a pustí šťávu, přilijte k nim víno, balzamikový ocet a med a přidejte hořčici. Důkladně míchejte, abyste uvolnili zapečenou krustu ze dna pánve, která zbyla od přípravy masa. Takto vařte asi 10 minut. Dochuťte solí a pepřem.

4) Servírujte maso přelité omáčkou s višněmi, jako příloha se hodí brambory nebo čerstvý chléb.

Tip Paní domu: Na steaky použijte kvalitní hovězí z vysokého roštěnce, tzv. rib eye steak. Díky tomu, že je maso prorostlé tukem, bude výsledný steak šťavnatý a velmi chutný.

Foto: Shutterstock

Související články
11.4.2025
Připravili jsme pro vás další inspiraci na velikonoční zdobení s předstihem. A doufáme, že se vám bude líbit, protože letošnímu stylu vládne minimalismus. Tradiční barvy nejsou jen cibulové slupky * Blankytně modrá: červené zelí Postup je poněkud pracnější, ale odměnou vám bude nádherný modrý odstín zdravotně neškodné barvy. Nakrájejte hlávku červeného zelí na drobno a dejte vařit do hrnce s
2.4.2025
Zůstal vám doma tři dny starý chleba, který už se nikomu jíst nechce, ale vyhazovat ho je taky škoda? Možná by se dal ještě skvěle zužitkovat a zároveň byste si mohli pochutnat. Ceny pečiva vystřelily za poslední měsíce do výše, o níž se nám dřív ani nezdálo, a tak jsme připravili tipy, jak chléb využít do posledního krajíčku. Nápadů je více, tudíž se nám sem ani všechny nevejdou. Jednu radu si v
28.3.2025
Zvláště teď v zimě přijde teplé sousto po ránu vhod. Velmi snadno se o takovou snídani postarají vaflovače nebo topinkovače. Jen si musíte koupit ten správný přístroj. Především je třeba zvážit, pro kolik porcí teplou snídani připravovat. I mezi obyčejnými topinkovači a vaflovači je rozdíl v tom, kolik kousků umí najednou připravit. Pro pohodlí a rychlost jsou také důležité doplňkové funkce. J
27.3.2025
Máme je rádi už proto, že vyřeší večeři i pohoštění, a většinou nám i ušetří peníze. Navíc můžeme zpracovat spoustu surovin, které nám doma přebývají, a fantazii se meze nekladou. A pokud vás právě nic nenapadá, přinášíme trochu inspirace. Vajíčková 3 vejce, 1 lžička plnotučné hořčice, 4 lžíce másla, pažitka, sůl, pár kapek citronové šťávy, špetka cukru, sladká paprika, lžička olivového oleje 1
25.3.2025
Kozí sýr nemá jednu chuť ani texturu: Může být vyzrálý i sametově hladký, plísňový nebo pikantní, drobivý či přírodně jemný a snadno roztíratelný, stejně jako doladěný kořením. A seženete jeho různé druhy dnes téměř v každém supermarketu. Dokonce existuje řada kozích farem, které prodávají domácí kozí sýry i v bio kvalitě. Asi si ale řeknete, proč byste ho měli jíst. Protože je zdravý Kozí mlé
reklama
Šikovné tipy
Velikonoční čepičky s oušky
Pokud se vám nechce do barvení vajíček, tak je zkuste naparádit čepičkami se zaječími oušky. Háčkované Budete potřebovat: – háček 2,5 mm – bavlněnou přízi Postup Háčkujte v řadách, na začátku každé řady uháčkuje 1 řetízkové oko (ŘO). Začíná se na špičce čepičky. Čepička 1. ř.: 2 ŘO, do prvního oka 6 krátkých sloupků (KS), […]
Veselé plstěné!
Plsť je skvělým materiálem pro sváteční dekorace. Hýří veselými barvami a lehce se z ní dají vystřihovat tvary. Snadno z ní vytvoříte „trávníček“, květy i košíčky. Plsť se tradičně vyráběla z vlny, dnes je ovšem k dostání spíš varianta polyesterová, která je levnější, obě pak vynikají sytými barvami. V obchodech s potřebami pro tvoření se […]
Peče, která ulehčí odchod
Smrt a umírání je pro mnoho lidí téma, o kterém nechtějí mluvit. I v důsledku toho je paliativní péče opředena řadou mýtů a domněnek. Přitom tomu tak být nemusí. Jedním z klasických mýtů je, že s paliativní péčí a hospicem nechci mít nic společného, protože to urychlí smrt tím, že se některé věci nebudou dělat […]
Nálada jako aprílové počasí: Co s tím?
Výkyvy naší psychiky nás někdy dokáží dostat na kolena. Jsme hádaví, protivní – prostě chvíli obloha bez jediného mráčku, chvíli zataženo s monzunovými dešti. Jak s tím žít? Náladovost nemusí být jen projevem labilní psychiky nebo špatné výchovy. Změny nálad mohou ukazovat i na fyzické potíže, nejčastěji hormonální, typicky provázejí premenstruační syndrom a menopauzu. Může […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Maďarský rybí paprikáš
nejsemsama.cz
Maďarský rybí paprikáš
Skvělé kotlíkové jídlo, které můžete připravit také na chalupě. Ingredience: 800 g filetů ze sladkovodní ryby 3 rajčata 1 žlutá a 1 červená paprika 2 cibule 100 ml smetany 33% 100 g anglické slaniny 1 lžíce sádla 2 lžičky mleté sladké papriky ½ lžičky mleté pálivé papriky sůl Postup: Rajčata spařte, oloupejte a nakrájejte na čtvrtky. Rybu nakrájejte na kusy o velikosti sousta. Slaninu nakrájejte
Udržitelná móda v souladu s přírodou: TATUUM
iluxus.cz
Udržitelná móda v souladu s přírodou: TATUUM
Nová kampaň TATUUM SENSES AT EASE je věnovaná udržitelné módě. Kolekce z přírodních materiálů zdůrazňuje, že móda může být stylová, nadčasová, ale i zodpovědná k planetě. Je tak skvělou volbou pro ty,
Styděla se, že ji okradla!
skutecnepribehy.cz
Styděla se, že ji okradla!
Jsem už v důchodu a mou největší radostí je občasná návštěva vnučky. Někdy si ke mně rovnou po škole zajde na oblíbený koláč. Je to taková malá slečna a já si chvíle s ní moc užívám. Povídáme si o všem možném, probereme její kamarádky, co poslouchá za hudbu a někdy chce, abych jí vyprávěla, jak zlobila její maminka, když byla malá. Tak jsem ji neznala
Od gladiátorů po jezdecké akrobaty: Fascinující historie cirkusu
epochaplus.cz
Od gladiátorů po jezdecké akrobaty: Fascinující historie cirkusu
Cirkusy provázejí lidstvo po staletí – od krvavých římských her až po okázalé show plné akrobacie a kaskadérských kousků. Jak se z antických arén stala manéž plná barev a hudby? A proč někteří lidé cirkusy milují, zatímco jiní je odmítají? Antický circus: Popravy určené k pobavení Dávnou historii cirkusu můžeme vystopovat až do antiky. „Circus“
Stylový pobyt v zahradě
rezidenceonline.cz
Stylový pobyt v zahradě
Funkčnost, odolnost, uživatelský komfort, v neposlední řadě ale rovněž designová úroveň. To jsou parametry, které by měl venkovní nábytek splňovat bez ohledu na to, za jakých materiálů je vyroben. Patříte-li k příznivcům přírodního dřeva, měli byste se zaměřit především na produkty bez problémů odolávající rozmarům počasí, především vlhkosti, působení plísní a různých škůdců. Pro svůj vysoký
Česká republika vstupuje do polovodičové ligy: Brno otevřelo nové inovační centrum
21stoleti.cz
Česká republika vstupuje do polovodičové ligy: Brno otevřelo nové inovační centrum
V Brně vzniklo České polovodičové centrum, které propojí výzkum s průmyslem a pomůže nastartovat polovodičový ekosystém. Má ambici posílit nejen českou, ale i evropskou technologickou suverenitu.
Pouť Českého Anděla: Další ročník je za dveřmi
epochanacestach.cz
Pouť Českého Anděla: Další ročník je za dveřmi
Když se řekne pouť, mnoho lidí si nejspíš představí Matějskou pouť a její menší obdoby, konající se v různých městech po celé zemi. Takováto pouť, to jsou kolotoče, labutě, autodromy, střelnice, klobásy, cukrová vata, hlasitá změť vzájemně se překřikujícího hudebního doprovodu a k tomu dav bavících se lidí. Jiní si představí křesťanskou pouť s knězem
Bouchalo cestou do Brixenu šampaňské?
historyplus.cz
Bouchalo cestou do Brixenu šampaňské?
Brodí se sněhem, který leží na silnici na Vysočině. „Co mi to dali za starou špatnou bednu,“ rozčiluje se Franz Dedera. Jen co vyjeli, vůz museli opravovat. Teď si tu vykračuje pustinou s tím buřičem Havlíčkem. „No nic, aspoň se podívám domů,“ říká si komisař, rodák z Jindřichova Hradce. Sníh málem nevnímá. Karel Havlíček (1821–1856) má
Má Randová deprese kvůli nesplněným snům?
nasehvezdy.cz
Má Randová deprese kvůli nesplněným snům?
Chtěla milujícího chlapa, nedočkala se. Toužila po miminku, které nemá. Martina Randová (53) se však musela rozloučit i s dalšími sny, jež se jí nikdy nesplnily. Poslední dobou ji prý kolegové víd
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
Nejlépe se pro tento recept hodí hříbky nebo lišky. Suroviny 4 lžíce másla 1 cibule 250 g čerstvých hub 200 ml smetany 2 lžíce hladké mouky 3 lžíce strouhaného parmazánu 500 g těstovin sů
Záhadný mrak nad Novým Mexikem: Prováděli zde Američané tajné jaderné zkoušky?
enigmaplus.cz
Záhadný mrak nad Novým Mexikem: Prováděli zde Američané tajné jaderné zkoušky?
V březnu 2014 zaznamenali meteorologické radary nad americkou raketovou střelnicí White Sands v Novém Mexiku zvláštní bouřkový mrak. Na první pohled připomínal atomový hřib. Testuje zde americká armád
Vyrostla na londýnském mostě celá čtvrť?
epochalnisvet.cz
Vyrostla na londýnském mostě celá čtvrť?
Oba břehy Temže v Londýně spojovala kdysi stavba, označovaná za jeden z divů světa. Most, který se stal samostatnou městskou čtvrtí a také místem odporné přehlídky popravených nešťastníků.   Most v samém centru Londýna postavili už Římané v roce 46 našeho letopočtu. Byl dřevěný a vydržel téměř 1000 let, než ho v roce 1013 nechal spálit král Ethelred II. (asi