Je elegantní, čisté, prostě krásné. A v bytě se s ním dá kouzlit. Možností je nepočítaně. Dokáže přepažit i spojit jednotlivé místnosti, přivést světlo i do tmavých koutů.
Snadno se kombinuje s jakýmkoli materiálem nebo barvou. A je jedno, jestli máte byt zařízený starožitným nábytkem nebo jste příznivci minimalismu.
Ze skla mohou být příčky mezi místnostmi, dveře, zábradlí, paravány, obklady stěn i dvířka na kuchyňské lince a samozřejmě i nábytek.
Není sklo jako sklo
Na výběr je spousta různých variant. Klasikou je čiré, ale můžete použít i mléčné, zajímavý efekt vytvoří sklo gravírované, kdy se do jeho povrchu vybrousí vybraný motiv. Další možností je sklo s grafikou, takzvané grafosklo.
To je tvořeno dvěma skly, mezi nimiž je zatavena fólie s libovolnou grafikou či fotografií, používá se i látka, přírodní motivy, vlastně na co si vzpomenete.
Výhodou je, že po zpracování sklo chrání vnitřní dekoraci, takže se nemůže stát, že by se poškodila, a to ani ve vlhkém prostředí. Do koupelen a kuchyní můžete použít také lakované sklo, které se hodí především jako obklad stěn.
Barevného efektu zase dosáhnete tónovanými skly, která jsou průhledná i průsvitná, a mohou tak v interiéru tvořit zajímavé efekty.
Je to bezpečné?
Nemusíte mít vůbec strach. Příčky, dveře i schody se vyrábějí z kaleného skla, které se nerozbije. A pokud by se tak stalo při nějakém opravdu silném nárazu, roztříští se na malé kousky, o které se nepořežete. A grafosklo by dokonce jenom popraskalo.
Skleněná stěna
Je zajímavým řešením všude tam, kde chcete sice opticky oddělit místnosti, ale zároveň zachovat jejich částečné propojení (viz úvodní foto). Klasicky se používá na přepažení kuchyně a jídelny nebo jiného obývacího prostoru.
Můžete ji použít i při rekonstrukci malého panelákového bytu, kde ušetří cenné centimetry a pomůže ho opticky zvětšit.
Dveře
Pro každou místnost se hodí jiný typ. Pokud máte tmavou chodbu bez oken, skleněné dveře vám sem mohou pomoci přivést světlo z další místnosti.
Posuvné dveře se hodí na předělení obývacích částí domu. Jejich výhodou je, že nezaberou žádné místo. A co je ještě důležitější, dokážou ztlumit zvuk téměř jako zeď. Zpracování si můžete zvolit podle svého vkusu.
U dveří do ložnice myslete na soukromí. Takže pokud už se pro sklo rozhodnete, určitě by mělo být neprůhledné, zabarvené nebo s grafikou.
Schodiště
Schodiště v bytě či domě většinou zabírá spoustu místa a zmenšuje obývací prostor. I proto se hodí trocha odlehčení. Skleněné působí lehce a vzdušně.
Jsou ale lidé, kterým právě ten pocit křehkosti nedělá dobře, i když vědí, že se schody opravdu nemohou rozbít. V tom případě je ideální volbou kombinace dřevěných stupňů a skleněného zábradlí. I to pomůže prostor odlehčit.
Koupelna
V této místnosti, dříve většinou čistě keramické, se sklo používá čím dál častěji. A nemusí jít jen o dveře. Skleněné mohou být stěny a umyvadla. Nejčastěji je ale vidíme na stěnách sprchových koutů.
A už to nejsou ty mohutné s vaničkou, ale často je to jen místo s odtokem uprostřed obklopené právě skleněnými stěnami. Koupelna se tak opticky zvětší a působí čistě.
Navíc se dnes vyrábějí skla, jejichž povrch vodu odpuzuje, takže po něm kapky stékají a nedrží se na něm vodní kámen.
Nábytek
Sklo bývalo vždycky součástí nábytku, ať už z něj byly police, nebo výplně dveří či deska stolu. Technologie se vyvíjejí a dnes si už výrobci poradí i s nechtěnými otisky prstů či škrábanci. Možná by vás to ani nenapadlo, ale do módy se vracejí i vitrínky.
Ne už sice v té podobě, v jaké jste je viděli u vaší babičky, ale přece. Můžete mít třeba nábytek z polic, které se jakoby vznášejí. A přitom dokáže navíc skvěle rozdělit obývaný prostor na dvě pomyslné části.
Klasikou bývaly konferenční stolky se skleněnou deskou. Dnes už je můžete mít celé skleněné.
Ne všechno je ale sklo
Zejména při výrobě nábytku se používají takzvaná akrylátová skla, což není nic jiného než různé druhy plexiskla. Nemusí to ale nutně znamenat, že je to špatně.
Hodí se například na dvířka kuchyňského nábytku, protože dokonale imituje sklo, může být matné i lesklé, a co je nejdůležitější, je velmi odolné proti poškrábání. Dá se také frézovat, takže například kuchyňská dvířka mohou mít různé ozdobné drážky.
Luxfery znovu v módě
A to už poněkolikáté. Tyhle skleněné tvárnice vznikly v USA už na konci 19. století, u nás se s nimi stavělo hlavně ve 20. letech století minulého.
Po nějaké době se znovu objevily na scéně někdy v 60. letech, kdy se hojně používaly v dílnách místo oken, jako ozdoba venkovních zdí nebo v koupelnách. Nyní slaví další návrat a dalo by se říci, že triumfální.
Nejsou to jen ty technické bílé, mají spoustu barev a použít se dají v interiéru všude. Jejich výhodou je, že propouští světlo, ale není přes ně vidět, navíc stěny se dají vytvořit jak rovné, tak do oblouku.
Foto: jap.cz, lago.cz, metalife.cz, sapeli.cz, svet-koupelny.cz, siko.cz, malvarosa.cz, trachea.cz